Аутор Тема: Светски ДНК дан 2017  (Прочитано 187599 пута)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #260 послато: Мај 03, 2017, 11:30:20 поподне »
Негде се чак, пре ДНК тестирања Родића, помињало да би они исто могли бити од Васојевића или из области племена Васојевића пореклом, ако се не варам?

Сада би само било лепо видети јесу ли Караџићи S17250>Y4882 као Родићи или можда Z17855 или нека трећа подграна.
Сложио бих се са Луком, мислим да ће се испоставити да је ово прави хаплотип Караџића.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #261 послато: Мај 03, 2017, 11:33:06 поподне »
Негде се чак, пре ДНК тестирања Родића, помињало да би они исто могли бити од Васојевића или из области племена Васојевића пореклом, ако се не варам?

Било је и те приче, али је настала касно и то на основу славе која је јако честа код Срба. Ипак је старије оно предање које налазимо у литератури с почетка 20. века, Македонија - Херцеговина - Крајина.

Jelic

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #262 послато: Мај 03, 2017, 11:34:59 поподне »
Било је и те приче, али је настала касно и то на основу славе која је јако честа код Срба. Ипак је старије оно предање које налазимо у литератури с почетка 20. века, Македонија - Херцеговина - Крајина.

Мислио сам на то да су можда Караџићи део Родића који је остао у Васојевићима, па касније тј. у 17. веку прешао у Дробњак.

У том случају миграција Родића би ишла овако Македонија - Васојевићи - Херцеговина - Крајина.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #263 послато: Мај 03, 2017, 11:35:21 поподне »
Веома занимљив резултат. Што због чињенице да Караџићи нису део Васојевића у правом смислу те речи (потомци Васови), што због потенцијалне везе са Крајишницима, а даље са Македонијом.

Треба ипак, за сваки случај, тестирати бар још једног Караџића, као што Небо рече.

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #264 послато: Мај 03, 2017, 11:38:48 поподне »
Ја у хетерогеност Караџића не верујем, јер, једноставно, по предању о пореклу су "посебни" у самом Дробњаку, и једноставно ми не изгледа као да им се неко могао прибратити у том племену, барем не по њиховом резултату.

Јер, И1 П109 "Новљани" нису, Ј2б1 "Кричи" нису, а ни "Тепчани" динарик југ нису.

Хаплотип тј. резултат се сасвим лепо уклапа у њихово предање о даљем пореклу, дакле, досељеници су из области племена Васојевића, а даље порекло је - Македонија.
Ja bih ipak sačekao, realno mnogo su veće šanse da je kako kažeš ali nije nemoguće da je i ovako kako rekoh. Među Karađžićima ima nekih koji slave sv. Nikolu, slavu nekih Drobnjačkih bratstava za koju se kaže da je najpre bila slava svih Drobnjaka pre nego su većinom promenili i uzeli da slave Đurđevdan. A znamo i za ono predanje da su se Karadžići oružjem odbranili od pritiska Drobnjačkih vođa koji su im pokušali namernuti svoju slavu. Većina i danas slavi svoju staru slavu Aranđelovdan.
Petijevići možda nisu od Karadžića, i ne upadaju u rod Vasojevića jer po svemu sudeći da i nisu potomci legendarnog vojvode Vasoja, ali bi možda mogli pripadati toj nekoj istoj skupini rodova koji su zajednički naselili oblast Lijeve Rijeke u davna vremena, pa možda otuda rođakanje i veza Petijevića sa Vasojevićima, a predanje o zajedničkom poreklu sa Karadžićima može da bude ko zna zbog čega i kada nastalo.

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #265 послато: Мај 03, 2017, 11:43:31 поподне »
A sta je sa Drazenom Petrovicem :) Cujem da i taj rezultat trebao biti

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #266 послато: Мај 03, 2017, 11:43:52 поподне »
Мислио сам на то да су можда Караџићи део Родића који је остао у Васојевићима, па касније тј. у 17. веку прешао у Дробњак.

У том случају миграција Родића би ишла овако Македонија - Васојевићи - Херцеговина - Крајина.

Не бих у случају Родића помињао Васојевиће. У то време када Родићи мигрирају из Македоније (15., 16. век) Васојевићи немају ту улогу као касније, а вероватно ни просторно нема поклапања.

Са друге стране Караџићи, према предању, знатно касније долазе у Дробњак (средина 17. века), па је и прича о Васојевићима уверљивија/реалнија.

Да не буде забуне, та прича о Родићима Васојевићима је настала отприлике овако. Седео неки Крајишник Родић под Острогом, па наишао један Васојевић и питао га шта слави. Овај каже Св. Аранђела, а на то ће њему овај Васојевић: сви који славе Св. Аранђела воде порекло од Васа. ;) И тако остаде и та прича.

Оно предање о Македонији, па Херцеговини, је настало пре тога, односно чини се да је то неко плменско предање, пошто га помињу разни огранци Родића по Крајини. Небитно да ли су у Лици, Бос. Крајини или Северној Далмацији.

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #267 послато: Мај 03, 2017, 11:45:06 поподне »
Nekako mi je previše za slučajnost, jer Karadžići imaju to predanje o poreklu od Vasojevića, a Petijevići koji imaju predanje o poreklu od Karadžića nisu baš Vasijevićki haplotip ali kako sam razumeo nisu ni mnogo daleko od njih. Bilo bi sad poželjno da Petijevići testiraju onaj Vasojevićki SNP.

Jelic

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #268 послато: Мај 03, 2017, 11:45:25 поподне »
A sta je sa Drazenom Petrovicem :) Cujem da i taj rezultat trebao biti

Можда у тестирању Херцеговаца, овде вероватно не.

Jelic

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #269 послато: Мај 03, 2017, 11:46:26 поподне »
Не бих у случају Родића помињао Васојевиће. У то време када Родићи мигрирају из Македоније (15., 16. век) Васојевићи немају ту улогу као касније, а вероватно ни просторно нема поклапања.

Са друге стране Караџићи, према предању, знатно касније долазе у Дробњак (средина 17. века), па је и прича о Васојевићима уверљивија/реалнија.

Да не буде забуне, та прича о Родићима Васојевићима је настала отприлике овако. Седео неки Крајишник Родић под Острогом, па наишао један Васојевић и питао га шта слави. Овај каже Св. Аранђела, а на то ће њему овај Васојевић: сви који славе Св. Аранђела воде порекло од Васа. ;) И тако остаде и та прича.

Оно предање о Македонији, па Херцеговини, је настало пре тога, односно чини се да је то неко плменско предање, пошто га помињу разни огранци Родића по Крајини. Небитно да ли су у Лици, Бос. Крајини или Северној Далмацији.

Па хајде, нека буде како ти кажеш ;)

Надам се да ће Караџић тестирати СНП :)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #270 послато: Мај 03, 2017, 11:48:34 поподне »
Па хајде, нека буде како ти кажеш ;)

Надам се да ће Караџић тестирати СНП :)

Не кажем, преносим како је речено. Мислим, можемо причати и о Васојевићима у време тих соеба из 15., 16., века, али је бесмислено, сложићеш се. ;)

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1645
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #271 послато: Мај 03, 2017, 11:49:36 поподне »
Сада би само било лепо видети јесу ли Караџићи S17250>Y4882 као Родићи или можда Z17855 или нека трећа подграна.
Сложио бих се са Луком, мислим да ће се испоставити да је ово прави хаплотип Караџића.

Које је тестирање радио Родић? Јел радио Биг Ипсилон?

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #272 послато: Мај 03, 2017, 11:50:44 поподне »
Које је тестирање радио Родић? Јел радио Биг Ипсилон?

Не знам, тако је код нас у Табели.

Jelic

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #273 послато: Мај 03, 2017, 11:52:01 поподне »
Које је тестирање радио Родић? Јел радио Биг Ипсилон?

СНП грана Родића се може претпоставити на основу СНП теста Врањешевића из Модриче који се налази у том роду на СДП.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1645
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #274 послато: Мај 04, 2017, 12:01:33 пре подне »
Не знам, тако је код нас у Табели.

СНП грана Родића се може претпоставити на основу СНП теста Врањешевића из Модриче који се налази у том роду на СДП.

Знам Родиће из Смољанца/Садиловца па ако треба могу пробат наговорит једног од њјих на СНП тест, да се потврди претпоставка.

симо

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #275 послато: Мај 04, 2017, 12:03:00 пре подне »
Које је тестирање радио Родић? Јел радио Биг Ипсилон?

Родић није радио СНП тестове. Врањешевић јесте, па је на основу тога цијела та група крајишких Аранђеловштака стављена под Y4882. Међутим свакако треба провјера.

Jelic

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #276 послато: Мај 04, 2017, 12:03:15 пре подне »
Знам Родиће из Смољанца/Садиловца па ако треба могу пробат наговорит једног од њјих на СНП тест, да се потврди претпоставка.

То би било одлично. :)

симо

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #277 послато: Мај 04, 2017, 12:06:31 пре подне »
Ранковић, Петковдан, Прњавор, Мало Головоде, Крушевац

Припада хаплогрупи J2a-M92. Најближи му је тестирани Биџевић из Сјенице , 3 маркера разлике на 18. О поријеклу је, чини ми се ранковић већ написао нешто.
« Последња измена: Мај 04, 2017, 10:13:47 пре подне НиколаВук »

Ван мреже Rankovic037

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #278 послато: Мај 04, 2017, 12:14:29 пре подне »
Да ли ће можда детаљније бити прокоментарисан резултат Ранковића? Јесте да се човек "излетео" и пре Симе/Синише написао свој резултат и предање о пореклу, али J2a1 је врло широк појам...може ли се знати која је подграна, коме је близак од до сада тестираних, и слично?  :)

Ја се извињавам, али очигледно нисам био у току са правилима Форума или нисам прочитао где треба. Били смо обавештени да ће након објаве резултата уследити одређени коментари, али грешком сам "истрчао пред руду".
Молим све људе овде да имају разумевање, јер није било лоше намере. Још једном извињење.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #279 послато: Мај 04, 2017, 12:15:18 пре подне »
Многи кажу да су "од Васојевића" и ово није први пут да генетика сруши предање у ЦГ. Међутим, много је битнија по мени ова прича о Македонији.

Са друге стране Караџићи, према предању, знатно касније долазе у Дробњак (средина 17. века), па је и прича о Васојевићима уверљивија/реалнија.

Не бих поредио Караџиће са братствима која имају магловита предања да су "из Васојевића" или "од Васојевића". Досељавање Караџића из Васојевића у Дробњак је неспорна чињеница. Не само што постоји чврсто и детаљно предање о томе, већ је и део братства остао у матици. Вешовић у својој књизи о Васојевићима из 1935. спомиње да су у Лопатама и тада биле 2-3 куће Караџића. Не знам какво је стање данас. Код самих Караџића из Васојевића и Дробњака преовлађује предање да су од Васа, док се предање о пореклу из Македоније много ређе спомиње. Као што видимо, ређе спомињано предање је испало тачније што и није било неочекивано (то се не може баш рећи за хаплогрупу).
За Лабане рецимо такође постоји предање да су прибраћени Васојевићима, док они сами то оштро одбацују у шта сам се лично уверио слушајући једног, сада нажалост покојног, припадника тог братства. Колико ми је познато, ни за једно друго братство које је по предању од Васа се не спомиње да би могло бити другачијег порекла.