Аутор Тема: Порекло становништва Трговишта  (Прочитано 2402 пута)

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Порекло становништва Трговишта
« Одговор #20 послато: Јануар 13, 2023, 07:04:37 поподне »
A zar ne postoji obrazlozenje zasto je njihov govor tako arhaican ako su vecina stanovnistva poreklom iz Kosovskog Pomoravlja i iz Makedonije? Ni jedni ni drugi nemaju takve jezicke odlike. Ne znam koji dijalekat se govori u Bosilegradu i dalje preko granice i da li se nadovezuju jedan na drugi.

да ли је дијалекат сличан као у овом филму?

<a href="https://www.youtube.com/v/cif32kEeX2A" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/cif32kEeX2A</a>

Ван мреже Shopche13

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 52
Одг: Порекло становништва Трговишта
« Одговор #21 послато: Јануар 13, 2023, 07:04:44 поподне »
Posto je babin otac rodjen tamo, ja jednom posto sam bio u Leskovcu otisao da vidim Dušanovo, pogodilo se da je prva kuća koju sam pitao za rodbinu bila baš moja rodbina, ljudi mi se bukvalno samo predstavili i oterali me u fazonu aj begaj sad.
« Последња измена: Јануар 14, 2023, 12:39:13 пре подне НиколаВук »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Порекло становништва Трговишта
« Одговор #22 послато: Јануар 13, 2023, 07:35:49 поподне »
да ли је дијалекат сличан као у овом филму?

<a href="https://www.youtube.com/v/cif32kEeX2A" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/cif32kEeX2A</a>

Мислим да је то то. Барем по ономе како сам ја запамтио ону старију генерацију пре свега. Воганце је баш у Горњој Пчињи (општина Бујановац).

Што рече Шопче, људи одатле су доста свадљиви. Не бих рекао да су злонамерни, али су просто такви, прзнице.

Добро је то ова тетка из видеа објаснила на питање новинара: Ко је у свађи са ким? Сваки са свакога.


Занимљив коментар испод видеа :)


Ван мреже Shopche13

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 52
Одг: Порекло становништва Трговишта
« Одговор #23 послато: Јануар 13, 2023, 08:29:32 поподне »
Baba ima 4 braće, jedan živi u BG, nisu se videli od 1991. a jedan je u Francuskoj, nije dolazi od 70 i neke, njegovi sinovi vrv i ne znaju da postojimo, jedan se zove Žan.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: Порекло становништва Трговишта
« Одговор #24 послато: Јануар 14, 2023, 02:24:24 поподне »
Bilo je slucajeva da se porodice sa po 10 brace i sestara razidju i da se vise nikad ne vide po 30 godina i da se nikad jedni drugima ne jave.

Исто ово практикује и фамилија моје бабе по мајци из Бублице код Бојника (даље порекло Мелна и Црна Трава).
Увек ми је било чудно, они се не посвађају, него једноставно тако, свако својим путем. Имају неке особине које нисам успео до краја баш да схватим.
Дедини Бучумечани су другачији.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Порекло становништва Трговишта
« Одговор #25 послато: Јануар 14, 2023, 03:13:08 поподне »
Posto je babin otac rodjen tamo, ja jednom posto sam bio u Leskovcu otisao da vidim Dušanovo, pogodilo se da je prva kuća koju sam pitao za rodbinu bila baš moja rodbina, ljudi mi se bukvalno samo predstavili i oterali me u fazonu aj begaj sad.

Први пут када сам ишао за Македонију преко граничног прелаза Прохор Пчињски, погрешим скретање у селу Света Петка и скренем ка Трговишту. Возим тако неке време и постане ми сумњиво да ли сам на добром путу. Напокон стигнем до неке полуцивилизације и видим човека стоји испред куће. Реко', хајде да питам. Изађем из аута и упитам човека да ли је то пут за Прохор, а он се само окрене и уђе у кућу  ;D
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Порекло становништва Трговишта
« Одговор #26 послато: Јануар 14, 2023, 03:38:29 поподне »
Као да су хладне Лале и Сосе. Где јужњачки темперамент, све наопако. :)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Порекло становништва Трговишта
« Одговор #27 послато: Јануар 14, 2023, 04:05:19 поподне »
Крагујевац је неки центар Шумадије, и ту у близини имамо села са различитим струјама становништва. У рудничком делу Шумадије (и уопште где доминира динарска струја) је обичај када видиш незнанца, да се јавиш и он ти отпоздрави (сви се јављају свима). Низводно Лепеницом су села са струјом из тог дела Србије, Врањска Пчиња, Бугарска итд, и прво село до Крагујевца са том струјом је Маршић. Једном сам возио бициклу кроз Маршић , лето, нема нигде никог, наиђе локални сељак, јавим му се "добар дан", он ме ошину љутитим погледом, ја у чуду и прођем. Значи и после толико времена од досељавања, нешто је остало хаха. Иначе сами Маршићанци су локални предмет подсмеха у Крагујевцу (Лицика је градско ромско насеље, па питају "цигу" одакле је, а он каже: "из Лицике". Овај га утеши:" ћути, макар ниси из Маршића")
« Последња измена: Јануар 14, 2023, 04:12:39 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Порекло становништва Трговишта
« Одговор #28 послато: Јануар 14, 2023, 04:15:21 поподне »
Као да су хладне Лале и Сосе. Где јужњачки темперамент, све наопако. :)

Напротив, то и јесте јужњачки темперамент. Свадљиви су, плаховити и импулсивни. Лале нису у свађи са целим селом и путницима намерницима. :D

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Порекло становништва Трговишта
« Одговор #29 послато: Јануар 14, 2023, 05:25:44 поподне »
да ли је дијалекат сличан као у овом филму?

<a href="https://www.youtube.com/v/cif32kEeX2A" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/cif32kEeX2A</a>

Видео је врх. Добро се насмијах.  ;D

"Шта сте рекли, због чега сте у свађи? Бранимо овај камен. Тај камен се брани и затој се карамо."

Какав је то камен?  ;D ;D ;D

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Порекло становништва Трговишта
« Одговор #30 послато: Јануар 14, 2023, 05:42:52 поподне »
И деда Милета кад питају зашто је љут и не прича са комшијом. Па каже: пут направили преко моју њиву, тепаше ме два пут, због тој! :D

Издвојисмо сад само лоше особине тог народа. Треба рећи да имају и врлина. Веома су вредни и марљиви. А и то што су директни и оштри на језику није толика мана, више је по њих саме лоше. Доста су директни и кажу шта мисле, без увијања. То није баш случај у свим српским областима, где је лицемерје екстремно заступљено. :D У преводу, горе ће те зезнути неки лицемер, који ти се "умиљава", него директни Пчињанин. ;)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Порекло становништва Трговишта
« Одговор #31 послато: Јануар 14, 2023, 05:59:48 поподне »
И деда Милета кад питају зашто је љут и не прича са комшијом. Па каже: пут направили преко моју њиву, тепаше ме два пут, због тој! :D

Издвојисмо сад само лоше особине тог народа. Треба рећи да имају и врлина. Веома су вредни и марљиви. А и то што су директни и оштри на језику није толика мана, више је по њих саме лоше. Доста су директни и кажу шта мисле, без увијања. То није баш случај у свим српским областима, где је лицемерје екстремно заступљено. :D У преводу, горе ће те зезнути неки лицемер, који ти се "умиљава", него директни Пчињанин. ;)
Да, јако су марљиви и упорни (у стању су било где да од нуле крену и да направе нешто, то сам видео и код неких скоријих досељеника одатле, као и код неких колега). Што се тиче оне директности у неком сукобу, мислим да су директнији у вербалном смислу са неким са ким се сукобе, него у делу ( ту већ умеју да ураде нешто "иза леђа", (само се укуца "запаљен ауто у Врању" и изађе небројено много вести) , "бугарски" фазон  :D )
« Последња измена: Јануар 14, 2023, 06:04:43 поподне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Порекло становништва Трговишта
« Одговор #32 послато: Јануар 14, 2023, 06:52:04 поподне »
И ја завршавам са негативним стварима којих има у свим крајевима. Јако су велике патриоте, имам пријатеље одатле и мислим да су јако битан део шаролике лепезе менталитета код нас. Иначе, чуо сам да процентуално, југ Србије даје највише припадника нашој војсци

Ван мреже Shopche13

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 52
Одг: Порекло становништва Трговишта
« Одговор #33 послато: Јануар 15, 2023, 06:44:55 поподне »
Pa daje kad je to najsiromasniji kraj Srbije i drzavna sluzba je visoko cenjena. Inako jug Srbije izumire, ono sto se  ne odseli u Beograd, ode u EU, Bog sveti zna koliko bugarskih pasoša ima po jugu. Za 20 godina ce Vranje, Pirot i Leskovac da budu penzionerski gradovi.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 692
Одг: Порекло становништва Трговишта
« Одговор #34 послато: Јануар 15, 2023, 07:31:09 поподне »
Видео је врх. Добро се насмијах.  ;D

"Шта сте рекли, због чега сте у свађи? Бранимо овај камен. Тај камен се брани и затој се карамо."

Какав је то камен?  ;D ;D ;D
Камен мудрости ;D