Аутор Тема: Српски ДНК пројекат на FTDNA  (Прочитано 188567 пута)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #40 послато: Новембар 06, 2018, 12:41:01 поподне »
Наш Симоновић R1b из пројекта, на 37 маркера има поклапање -4 са Дракулићима. Како је ово ретко презиме, вероватно су у питању Дракулићи из Лике. То је она група R-BY16680, у којој имамо родове који славе Мратиндан (Симоновићи, Исаковићи и једна породица из Срема), иначе славу личких Дракулића.

У Крајини, овој подграни R1b припадају банијски Момићи и Булати, као и Шестићи из Лакташа. Они што славе Мратиндан присутни су углавном на подручју Војводине (Банат и Срем), Мачве и Крајине (Дракулићи), па ће бити да постоји нека веза из периода Војне крајине.

Ово сам пропустио. Када је тестиран Дракулић и где могу да му се виде маркери?
Чињеницама против самоувереног незнања.

симо

  • Гост
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #41 послато: Новембар 06, 2018, 12:43:49 поподне »
Ово сам пропустио. Када је тестиран Дракулић и где могу да му се виде маркери?

Не могу да се виде маркери, резултати Дракулића се виде само у поклапањима Симоновића. Тј.маркери постоје, али Дракулић није члан ниједног пројекта.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #42 послато: Новембар 06, 2018, 12:44:30 поподне »
Ово сам пропустио. Када је тестиран Дракулић и где могу да му се виде маркери?

Јутрос смо тек сазнали, тако да ниси пуно у заостатку. ;) Честитке, то ти је беше фамилија?

Тестиран је преко FTDNA. Види се само у оним општим поклапањима. Нема га у пројектима, па не видимо маркере. Писао сам му у вези тога, па очекујем одговор.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #43 послато: Новембар 06, 2018, 12:51:10 поподне »
Не могу да се виде маркери, резултати Дракулића се виде само у поклапањима Симоновића. Тј.маркери постоје, али Дракулић није члан ниједног пројекта.

Јутрос смо тек сазнали, тако да ниси пуно у заостатку. ;) Честитке, то ти је беше фамилија?

Тестиран је преко FTDNA. Види се само у оним општим поклапањима. Нема га у пројектима, па не видимо маркере. Писао сам му у вези тога, па очекујем одговор.

Да, бака по мајци је од личких Дракулића, старином из села Врановача код Коренице. Ок, хвала на информацијама момци, било би добро када би тестирани поделио и маркере са нама.  :) Делом дакле припадам и тој занимљивој "старој источној" R1b; како стоје ствари са лоцирањем матице BY16680 родова на овим просторима? Дракулићи имају предање да су у Лику дошли из Корјенића у Херцеговини, зато сам очекивао да ће бити или PH908 или YSC33, чак има један тестирани Каламбер који би требало том роду да припада а он је Y2608. Све прогнозе испадоше погрешне.  ;) Не знам да ли овај резултат иде у прилог пореклу Дракулића из Херцеговине?
Чињеницама против самоувереног незнања.

симо

  • Гост
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #44 послато: Новембар 06, 2018, 01:01:13 поподне »
Да, бака по мајци је од личких Дракулића, старином из села Врановача код Коренице. Ок, хвала на информацијама момци, било би добро када би тестирани поделио и маркере са нама.  :) Делом дакле припадам и тој занимљивој "старој источној" R1b; како стоје ствари са лоцирањем матице BY16680 родова на овим просторима? Дракулићи имају предање да су у Лику дошли из Корјенића у Херцеговини, зато сам очекивао да ће бити или PH908 или YSC33, чак има један тестирани Каламбер који би требало том роду да припада а он је Y2608. Све прогнозе испадоше погрешне.  ;) Не знам да ли овај резултат иде у прилог пореклу Дракулића из Херцеговине?

Изгледа да су крајишки Мратинштаци прилично хетерогени, досад их има бар три хаплогрупе. Што се тиче евентуалног поријекла из Херцеговине за Дракулиће, засад нема назнака да је хаплогрупа R1b-PF7562 присутна у Херцеговини.

У сваком случају треба видјети Дракулићев хаплотип, па ће се онда моћи рећи више.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #45 послато: Новембар 06, 2018, 01:08:50 поподне »
Да, бака по мајци је од личких Дракулића, старином из села Врановача код Коренице. Ок, хвала на информацијама момци, било би добро када би тестирани поделио и маркере са нама.  :) Делом дакле припадам и тој занимљивој "старој источној" R1b; како стоје ствари са лоцирањем матице BY16680 родова на овим просторима? Дракулићи имају предање да су у Лику дошли из Корјенића у Херцеговини, зато сам очекивао да ће бити или PH908 или YSC33, чак има један тестирани Каламбер који би требало том роду да припада а он је Y2608. Све прогнозе испадоше погрешне.  ;) Не знам да ли овај резултат иде у прилог пореклу Дракулића из Херцеговине?

Причу о Корјенићима је пренео Карановић, ослањајући се на писање Дедијера о херцеговачким Корјенићима. Касније су прављене паралеле и на основу сличног имена, Кореница - Корјенићи. Генетска веза изгледа не постоји, а као што рече Синиша, међу "Мратинштацима" у Крајини постоје бар четири хаплогрупе. R1a-Z280 Калембери, R1b Дракулићи, E-V13 Шашићи, а имамо и I2-PH908 међу необјављеним резултатима.




симо

  • Гост
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #46 послато: Новембар 06, 2018, 02:01:00 поподне »
Што се Дракулића тиче, они су били једна од кнежевских породица личких Срба. Веома су рано забиљежени, још приликом једне од првих сеоба на аустријско тло 1611. године. Тад се једна група Срба настањена у околини Удбине (Павичић наводи и конкретно мјесто Подлапац) преселила у Брлог. Међу њима су били и Дракуле/Дракулићи. Кнез Јован Дракулић ће предводити повратну сеобу једног дијела брлошких Срба на кореничко подручје, након ослобођења Лике од Турака 1689. године. Дракулићи на кореничком подручју су били прилично бројни. Могло би се  рећи да су преци Дракулића у другој половини 16. вијека боравили на подручју турске Лике, то би било неко најстарије познато мјесто поријекла.

На подручју славонске војне границе (око Иванића) био је познат род Драгуловића, који је потицао од Драгула аге, предводника српске сеобе из 1598. године са подручја западне Славоније. Не вјерујем да ови славонски Драгуловићи имају везе са личким Дракулама.

Ван мреже Теократија

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 27
    • Theocracy Now
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #47 послато: Децембар 02, 2018, 01:43:45 пре подне »
Ево прикључио сам се. Урадио сам скоро ПХ908 који је изашао негативан а и Дис448 је нула тако да сигурно нисам ДИН-С, међутим мало су необични налази. Чекам даље резултате.

симо

  • Гост
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #48 послато: Фебруар 09, 2019, 10:34:52 пре подне »
На FTDNA српском ДНК пројекту у наредних неколико дана биће објављени резултати BigY за сљедеће тестиране:

Рајовић E-V13>PH1246
Тутњевић I2-PH908
Петровић E-V13>Z19851
Карадаглић (Сарапе) R1b-U106
Балић(Климента) E-V13

Ови резултати ће бити први код нас из туре BigY700, са повећаном покривеношћу, па ће бити занимљиво видјети да ли ће то нешто значајно утицати на откривање нових SNP-ова.

симо

  • Гост
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #49 послато: Фебруар 13, 2019, 09:24:52 пре подне »
Јутрос се Српском ФТДНА Пројекту придружио Зековић. Није оставио детаљније податке о поријеклу, написао је само Србија/Црна Гора.
Припада хаплогрупи L-M349, роду којег је Иван означио као род Доброгорана. https://www.poreklo.rs/2017/11/19/rodovi-starobalkanskog-porekla-u-crnoj-gori/

Не знам који би ови Зековићи могли бити, најпознатији су они из Тушине, али они су већ кроз резултате двојице тестираних потврђени као R1a-M458>L1029. Не знам каква је ситуација са осталим Зековићима из Црне Горе.

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #50 послато: Фебруар 13, 2019, 08:39:10 поподне »
На FTDNA српском ДНК пројекту у наредних неколико дана биће објављени резултати BigY за сљедеће тестиране:

Рајовић E-V13>PH1246
Тутњевић I2-PH908
Петровић E-V13>Z19851
Карадаглић (Сарапе) R1b-U106
Балић(Климента) E-V13

Ови резултати ће бити први код нас из туре BigY700, са повећаном покривеношћу, па ће бити занимљиво видјети да ли ће то нешто значајно утицати на откривање нових SNP-ова.

Када је термин за ово?
Да ли се ради о Петровићу из Грљана?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #51 послато: Фебруар 14, 2019, 08:38:04 пре подне »
Српском ДНК пројекту на ФТДНА приступио је Дувњак, по свему судећи R1a-YP4278. Ово је потврда за Дувњаке, будући да их има и на 23andMe:

Дувњак, Мратиндан, Купрес, R1a-Z280>CTS1211

Паво и ја смо коментарисали Дувњаке из Средње Босне овде. И они из Бугојна су R1a. Значи ови из Купреса славе Мратиндан и досељении су изгледа из Доњег Малована. Они у околини Ливна су пореклом од ових из Купреса.

Duvnjaka Srba je u bugojanskoj općini bilo samo u selu Vedro Polje.  To su Duvnjaci u parohiji Bugojno koje spominje šematizam iz 1882. sa slavom Nikoljdan.  To bi ukazivalo da nisu od ovih kupreških koji slave Mratindan.   U XX stoljeću nije bilo rodova na Duvnu koji su slavili Mratindan pa je starina ovih Duvnjaka nerazjašnjena.  Imam jednu knjigu o Malovanu od Koste Duvnjaka u kojoj on slaže priču tom kako su se njegovi prezivali Tvrtkovići i kako su naravno potomci Kotromanića i Nemanjića i slično(uključujući neoborive dokaze kao to što mu je jednom prilikom čovjek čije je ime zaboravio na šalteru u banci autoritativno rekao da su svi Srbi u Bosni koji slave Mratinjdan potomci Nemanjića). 

Nikoljdan, kao jedno od najčešćih slava, praznuje nekoliko srpskih rodova na Duvnu.  Trećina svih Duvanjskih Srba, u stvari.  To uključuje Karane i Milisave kao dva najveća srpska roda, ali i Bilanoviće koji tu žive bar 300 godina sudeći po spomeniku na pravoslavnom groblju u Mandinom Selu s datumom smrti 1746.

Чини се да су Дувњаци са потеза Купрес-Бугојно доминантно R1a. Имамо, осим њих, тестиране и Дувњаке из околине Сарајева (E-M35), а постоје и Дувњаци католици из Зенице на 23andMe (I1-M253).


Поред Дувњака, пројекту је приступио и Добрашиновић из Црне Горе, Q-L245, кластер Братоножића.
https://www.poreklo.rs/2014/05/24/o-plemenima-bratstvima-rodovima-s-osvrtom-na-bubanje/
« Последња измена: Фебруар 14, 2019, 11:03:53 пре подне Небојша »

симо

  • Гост
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #52 послато: Фебруар 14, 2019, 08:51:35 пре подне »
Српском ДНК пројекту на ФТДНА приступио је Дувњак, по свему судећи R1a-YP4278. Ово је потврда за Дувњаке, будући да их има и на 23andMe:

Дувњак, Мратиндан, Купрес, R1a-Z280>CTS1211

Паво и ја смо коментарисали Дувњаке из Средње Босне овде. И они из Бугојна су R1a. Значи ови из Купреса славе Мратиндан и досељении су изгледа из Доњег Малована. Они у околини Ливна су пореклом од ових из Купреса.

Чини се да су Дувњаци са потеза Купрес-Бугојно доминантно R1a. Имамо, осим њих, тестиране и Дувњаке из околине Сарајева (E-V13), а постоје и Дувњаци католици из Зенице на 23andMe (I1-M253).


Поред Дувњака, пројекту је приступио и Добрашиновић из Црне Горе, Q-L245, кластер Братоножића.
https://www.poreklo.rs/2014/05/24/o-plemenima-bratstvima-rodovima-s-osvrtom-na-bubanje/

Писао сам и Дувњаку и Добрашиновићу. Надам се да ће се јавити и прецизирати мјесто поријекла и славу.

Што се Добрашиновића тиче, претпостављам да су то Добрашиновићи/Бисмиљаци из Заостра код Берана (старином из Братоножића), којих има и у неким бихорским насељима.

симо

  • Гост
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #53 послато: Фебруар 14, 2019, 08:58:59 пре подне »
Добра ствар је да Добрашиновић има поручен BigY и да ових дана очекује резултате, тако да ће то бити први братоножићки BigY. Уколико буде још један, имаћемо пуну SNP профилацију Братоножића.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #54 послато: Фебруар 14, 2019, 10:22:32 пре подне »
Јутрос се Српском ФТДНА Пројекту придружио Зековић. Није оставио детаљније податке о поријеклу, написао је само Србија/Црна Гора.
Припада хаплогрупи L-M349, роду којег је Иван означио као род Доброгорана. https://www.poreklo.rs/2017/11/19/rodovi-starobalkanskog-porekla-u-crnoj-gori/

Не знам који би ови Зековићи могли бити, најпознатији су они из Тушине, али они су већ кроз резултате двојице тестираних потврђени као R1a-M458>L1029. Не знам каква је ситуација са осталим Зековићима из Црне Горе.
На 12 маркера има пуно поклапање са Тарлаћем који није навео место порекла. Колико знам Тарлаћа има у Босанској Крајини у више места (породици моје мајке су кумови Тарлаћи из Ступне код Шипова).
« Последња измена: Фебруар 14, 2019, 01:43:21 поподне Atlantische »
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Лука

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 900
  • I2-Z17855>A16413>А20030
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #55 послато: Фебруар 14, 2019, 12:44:00 поподне »
Пројекту се придржуио и Вранић, пореклом из Полаче код Книна (слава Митровдан). Колико видим нема ближих поклапања, ни хаплотип му осим код вредности 13 на 19 и 14 на 389i. Због вредности 14 на 389i би можда могао бити повезан са Шоботима из околине Дрвара (такође слава Митровдан), међутим разлика на 19 је трострука (Шоботи ту имају вредност 10).

Ван мреже Лука

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 900
  • I2-Z17855>A16413>А20030
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #56 послато: Фебруар 14, 2019, 12:52:04 поподне »
Пројекту се придржуио и Вранић, пореклом из Полаче код Книна (слава Митровдан). Колико видим нема ближих поклапања, ни хаплотип му осим код вредности 13 на 19 и 14 на 389i. Због вредности 14 на 389i би можда могао бити повезан са Шоботима из околине Дрвара (такође слава Митровдан), међутим разлика на 19 је трострука (Шоботи ту имају вредност 10).

Додуше видим сад да је Небојша то већ помињао:

Вранић је урадио и тест на FTDNA. Очекивано, I2-PH908 је. Доста чудна вредност на DYS391 (13). Админи I2a би могли погледати хаплотип. Погледао сам да ли постоји генетска веза са крајишким Шоботима, који такође славе Митровдан, али делује да има превише разлика.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #57 послато: Фебруар 15, 2019, 09:00:17 пре подне »
Српском ДНК пројекту на ФТДНА приступио је Дувњак, по свему судећи R1a-YP4278. Ово је потврда за Дувњаке, будући да их има и на 23andMe:

Дувњак, Мратиндан, Купрес, R1a-Z280>CTS1211

Паво и ја смо коментарисали Дувњаке из Средње Босне овде. И они из Бугојна су R1a. Значи ови из Купреса славе Мратиндан и досељении су изгледа из Доњег Малована. Они у околини Ливна су пореклом од ових из Купреса.

Чини се да су Дувњаци са потеза Купрес-Бугојно доминантно R1a. Имамо, осим њих, тестиране и Дувњаке из околине Сарајева (E-M35), а постоје и Дувњаци католици из Зенице на 23andMe (I1-M253).

Тестирани Дувњак је управо из Доњег Малована (Купрес) и слави Мратиндан.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #58 послато: Фебруар 19, 2019, 07:47:44 поподне »
Нашима из рода I2-PH908>Z16983 (Стефановић, Шкрбић) се појавио нови ДНК рођак на ФТДНА. У питању је Рашић из Србије. Има 111 маркера, па би га ваљало контактирати.

симо

  • Гост
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #59 послато: Фебруар 19, 2019, 09:04:48 поподне »
Нашима из рода I2-PH908>Z16983 (Стефановић, Шкрбић) се појавио нови ДНК рођак на ФТДНА. У питању је Рашић из Србије. Има 111 маркера, па би га ваљало контактирати.

Тестирани Рашић се управо придружио Српском ФТДНА Пројекту. Позвао сам га да се придружи и Српском ДНК пројекту.

Подаци су: Рашић, Аранђеловдан, Пољаница, Врање