Аутор Тема: Резултати без маркера у табели ДНК пројекта  (Прочитано 2339 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Резултати без маркера у табели ДНК пројекта
« послато: Јул 14, 2017, 04:03:59 поподне »
Резултати без маркера у табели ДНК пројекта, да, или не?

Покрећем ово питање зато што се резултати без маркера јављају у све већем броју и једноставно се намеће потреба да буду негде груписани.

Постоји она табела где убацујемо резултате са 23andMe, YSEQ-a, Geno 2.0 и сл., али много би прегледаније било ако би се налазили у днк пројекту, уз своје днк рођаке. Евентуално да се отвори посебна колона/род за њих.

Наравно, то би требало све добро анализирати, ко би тачно могао ту да се нађе, каква је веродостојност података и сл. Уосталом, слично као и са тестиранима које поседују маркере, само што овде тог дела са бројкама не би било.

Не знам како други гледају на ово, вероватно технички није неизводљиво, али се поставља питање да ли има воље и жеље за тако нечим. Уколико не дође до тога, ја ћу свакако и даље бележити те резултате у посбену табелу.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3423
  • Васојевић
Одг: Резултати без маркера у табели ДНК пројекта
« Одговор #1 послато: Јул 14, 2017, 05:26:36 поподне »
Резултати које си прикупио су врло корисни и свакако треба да буду на сајту пројекта, само мислим да је због прегледности боље да буду у засебној табели.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Резултати без маркера у табели ДНК пројекта
« Одговор #2 послато: Јул 14, 2017, 05:32:10 поподне »
Резултати које си прикупио су врло корисни и свакако треба да буду на сајту пројекта, само мислим да је због прегледности боље да буду у засебној табели.

Да, то би било добро. Треба видети да ли постоји могућност да се направи нешто слично. Колико сам упућен, још увек се ради на унапређењу постојеће табеле, тако да не верујем да би то дошло на ред ускоро. :)

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Резултати без маркера у табели ДНК пројекта
« Одговор #3 послато: Јул 15, 2017, 02:15:12 пре подне »
Свака част Небојша. Ово је тема о којој сигурно треба поразговарати. Постоји могучност да ће се све више људи тестирати на СНП маркерима а све мање на СТР маркерима, илити ће се тестирати само на специфичким СТР маркерима, да потврде припадност некој од родова/подграна.

Табелу са тим резултатима засигурно треба имати, илити индивидуално или у домени Порекла.




Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Резултати без маркера у табели ДНК пројекта
« Одговор #4 послато: Јул 15, 2017, 10:28:27 пре подне »
Резултати без маркера у табели ДНК пројекта, да, или не?

Моје је мишљење да их треба уврстити у табелу. И сама хаплогрупа без маркера је битан податак. Не за упоређивање с осталима, али, свакако, неки оријентир у истраживању порекла.
Технички, - да ли у табелу СДП или у посебну табелу, то препуштам уредништву СДП. У сваком случају, негде треба да буду евидентирани.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Резултати без маркера у табели ДНК пројекта
« Одговор #5 послато: Јул 15, 2017, 01:05:21 поподне »
Ако не постоји неки разлог који би могао да направи проблем са онима од којих се преузимају подаци онда би свакако било много боље да се уврсте у заједничку табелу.