Аутор Тема: Карађорђевићи I2-CTS10228  (Прочитано 86310 пута)

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #260 послато: Октобар 17, 2017, 11:25:51 поподне »
Историчар Васојевић пише: Карађорђевићи су Васојевићи.

https://sr-rs.facebook.com/udruzenje.vaso/posts/863641703681846
Некадашње претензије династије Карађорђевић да свој утицај прошире на област највећег брђанског племена, као и чињеница да су претци Карађорђевића некада заиста боравили у области племена Васојевићи дали су основе за конструкцију те приче о томе да је Карађорђе пореклом Васојевић, док је прича о пореклу из Климената и Ђину Марашу очигледно проистекла из династичке борбе у тадашњој Србији. Чак се ишло дотле да су и неки писани документи фалсификовани са намером да докажу Карађорђево циганско порекло. Политика је курва велика увек била.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #261 послато: Октобар 17, 2017, 11:28:46 поподне »
Да, само у то време је "бити Србин" било јасно одређено православном вером и језиком. А веруј да су Срби, па тако и они у Црној Гори и Брдима, имали и јасно утврђену националну свест. Прочитај почетне странице на теми "О Србству Црногораца" где сам изнео историјске наводе о томе како су се казивали православни у Црној Гори и много пре Карађорђевих предака који су из Зете предигли за Србију.

Небо, ако је игдје било Срба онда их је било у Будимљи, а ја сам рођен, и најмање осам генерација мојих предака, поред те Будиље. Ја, одлично знам када је Савиндан, Петровдан, Митровдан, Илиндан (Алиђун)..., све сам то научио од својих предака али не очевих него мајчиних. Ни једне секунде ја не негирам постојање српског идентитета на том простору, нити га релативизирам, напротив. Мој дајиджа (ујак) каже овако: "сине, до дванаесте смо ми скупљали восак за цркву у Пећи", и треба ли више ишта рећи. До скоро, ако сте хтјели да чујете како се говорило у средњовјековној Србији требали сте само доћи у те крајеве гдје су апсолутна већина муслимани. Занимљиво, када погледате хаплогрупе тих муслимана, који су сачували тај средњовјековни нагласак сви они, или скоро сви, имају хаплогрупе које ви данас везујете за старобалканце, а најчешће Арбанасе. Још занимљивије је то што када одете на Пештер и сусретнете се са тим исламизираним Климентима сви они имају плаве очи, обрати пажњу на то. Ја ово нисам негдје прочитао или чуо, ја сам то видио и то можете и дан данас видјет! Дакле, моји ставови на овом форуму немају никакве везе са некаквим мојим политичким, нациналним , религијским или незнам те каквим ставовима, једноставно свједочим нечему што је мени очигледно. Знам да су Карађорђевићи битна ставка у српском идентитету и ја у то не улазим, ја вас само упућујем на чињенице да је то био вакат у којем осјећање припадности није подразумијевало и генетско сродство него су се политички ставови и интереси изражавали преко припадности религији и да је тај Карађорђе могао бити син или унук било кога са тог простора, што не умањује његову припадност Србима. Ништа се неби страшно десило ако бисмо примијетили да је на том простору битисала једна етничка група, сродна Србима, које више нема,  и да је можда Карађорђе припадао њој. Што се мене тиче, најбитнија чињеница у вези Карађорђа је да је он мртав, све што хоћу рећи јесте да је тај простор, у којем су рођени његови преци, био у изузетно тешким условима и да је борба за преживљавањем била изнад неких социолошких одредби за које се нама данас чини да су битне. Поздрав !       
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #262 послато: Октобар 17, 2017, 11:32:14 поподне »

 или у Срем, где је добар део Климената завршио, а данас се сматрају Хрватима.
А они, право у Шумадију...

Управо резултат са САНУ истраживања је тај због чега се Карађорђевићи везују за Клименте. У том истраживању постоји католик, из Хртковаца, пореклом Климента, чији се резултат прилично подудара са Кузмићем.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #263 послато: Октобар 18, 2017, 12:04:58 пре подне »
Управо резултат са САНУ истраживања је тај због чега се Карађорђевићи везују за Клименте. У том истраживању постоји католик, из Хртковаца, пореклом Климента, чији се резултат прилично подудара са Кузмићем.

Да ли то сазнање може довести до индиција да су Карађорђеви преци могли бити католици у једном периоду историје (пре миграције)?

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #264 послато: Октобар 18, 2017, 12:36:02 пре подне »
Да ли то сазнање може довести до индиција да су Карађорђеви преци могли бити католици у једном периоду историје (пре миграције)?

Врло могуће... Као и ова горе прича о томе да су били албанофони. У сваком случају, неко компромисно решење би било, по мом мишљењу, да су били билингвални. :)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #265 послато: Октобар 18, 2017, 09:45:16 пре подне »
Управо резултат са САНУ истраживања је тај због чега се Карађорђевићи везују за Клименте. У том истраживању постоји католик, из Хртковаца, пореклом Климента, чији се резултат прилично подудара са Кузмићем.

Кузмић и тај Хртковчанин се разликују на 7 маркера од 17 по једну вредност. Колико је то код динарика блиско, и колико не мора ништа да значи, закључи сам.

Примера ради, мој резултат се разликује од двојице тестираних Цеклињана само на три (од 17) маркера по једну вредност, а припадамо сасвим различитим гранама динарика (17250 и 17855)...

СНП Кузмића и Хртковчанина би то разрешио.

Оно што им је заједничко (Кузмићу и оном другом) је не тако честа слава, па то може бити индикативно, али ни то опет не мора много да значи.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #266 послато: Октобар 18, 2017, 10:11:34 пре подне »

СНП Кузмића и Хртковчанина би то разрешио.


Дeфинитивнo...

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #267 послато: Октобар 18, 2017, 10:30:24 пре подне »
Дeфинитивнo...

Синоћ сам се био намерачио да наручим З17855 за Кузмића. Међутим не даодше ми  :) , тестирани Кузмић нам није тренутно доступан, али вероватно ће бити некад у наредном периоду. Кад се стекну услови, ја ћу радо наручити тај СНП, сем уколико се сви не удружимо за неки панел, пошто видим да многи држе да би то био значајан податак.

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #268 послато: Октобар 18, 2017, 10:53:03 пре подне »
Синоћ сам се био намерачио да наручим З17855 за Кузмића. Међутим не даодше ми  :) , тестирани Кузмић нам није тренутно доступан, али вероватно ће бити некад у наредном периоду. Кад се стекну услови, ја ћу радо наручити тај СНП, сем уколико се сви не удружимо за неки панел, пошто видим да многи држе да би то био значајан податак.
Pa zar nije uzorak sacuvan ?

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #269 послато: Октобар 18, 2017, 11:00:31 пре подне »
Pa zar nije uzorak sacuvan ?

Да ли београдска лабораторија ради SNP тестирања?

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #270 послато: Октобар 18, 2017, 11:02:39 пре подне »
Да ли београдска лабораторија ради SNP тестирања?
Ne radi koliko ja znam.Treba poslati uzorak na YSEQ panel M423.Ako se uspije srediti samo javite gdje da posaljem novcani prilog :)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #271 послато: Октобар 18, 2017, 11:19:42 пре подне »
Pa zar nije uzorak sacuvan ?

Кузмић је тестиран у Београду, у ДНК центру. А знаш да треба нови узорак да се узме кад тестирамо СНП у Берлину у У-секу.

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #272 послато: Октобар 18, 2017, 01:46:15 поподне »
Ja se "Voljenom od Boga" izvinjavam, vidim da je ovde teza da je Karadjordje albanskom porekla uobicajna i nije specificna za njega :)

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #273 послато: Октобар 18, 2017, 03:54:08 поподне »
То потенцирање на њиховом албанском пореклу већ прелази у нешто што почиње да иритира. Када се установило да по ХГ највероватније да је то само део нечега што смо и пре наслућивали јер се одавно зна и за та некадашња медјудинастичка трвења, онда се дају констатације "...па добро, можда је био католик" или "...моќда су у једном приоду били албанци.....". При том, тај из Хртковаца уопште не делује по вредностима маркера да је близак са Кузмићем, а констатује се да јесте. Ко од почетка памти моје коментаре на форуму зна да сам увек био за објективност и за праву истину ма каква она била, али ово већ постаје бљутаво и отрцано.

Jelic

  • Гост
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #274 послато: Октобар 18, 2017, 03:59:53 поподне »
То потенцирање на њиховом албанском пореклу већ прелази у нешто што почиње да иритира. Када се установило да по ХГ највероватније да је то само део нечега што смо и пре наслућивали јер се одавно зна и за та некадашња медјудинастичка трвења, онда се дају констатације "...па добро, можда је био католик" или "...моќда су у једном приоду били албанци.....". При том, тај из Хртковаца уопште не делује по вредностима маркера да је близак са Кузмићем, а констатује се да јесте. Ко од почетка памти моје коментаре на форуму зна да сам увек био за објективност и за праву истину ма каква она била, али ово већ постаје бљутаво и отрцано.

Кузмићу што пре треба одрадити СНП тестирање, ако испадне Z17855+, то би већ могло да указује на старину у Климентима, јер имамо Горњаке у Цеклину који су ова грана динарика и имају такође предање да су из Климената. Хртковчанин и Кузмић нису претерано блиски, међутим имају не баш толико честу комбинацију за динарик 14-16 на 385а/б па повезаност није искључена. Не разумем зашто искључивати варијанту о пореклу из Климената када постоје индиције да је она заиста тачна?
« Последња измена: Октобар 18, 2017, 04:21:30 поподне НиколаВук »

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #275 послато: Октобар 18, 2017, 04:41:59 поподне »
Кузмићу што пре треба одрадити СНП тестирање, ако испадне Z17855+, то би већ могло да указује на старину у Климентима, јер имамо Горњаке у Цеклину који су ова грана динарика и имају такође предање да су из Климената. Лош и Кузмић нису претерано блиски, међутим имају не баш толико честу комбинацију за динарик 14-16 на 385а/б па повезаност није искључена. Не разумем зашто искључивати варијанту о пореклу из Климената када постоје индиције да је она заиста тачна?
Није ствар у томе, слажем се и ја не треба искључивати ниједну варијанту док се не буде дошло до праве истине, него ми је мало засметало то јер сам стекао итисак да се превише форсира та варијанта да је албанског порекла. Суштина је у томе да чак и да се утврди да припада грани динарика која је једним делом ушла у састав племена Клименти то не значи да је албанског порекла већ да су само у једном периоду били саплемењени са њима, као што је то вероватно био случај са горњацима из Цеклина.
Узвињавам се што сам уношењем емоција у свој коментар некога можда индиректно увредио. Суштина форума јесте у размени мишљења, али мени се учинило да се превише инсистира на тој тези која скреће стално ка том смеру да се докаже нешто што очигледно не стоји а то је да је Карађорђе албанског порекла. Климента можда да, али не и Албанац. Да је Е-В13 онда би та прича била врло извесна, поготово ако би се још поклопио са хаплотипом оне гране Климената којој припада рецимо Руговац. Овако ствари стоје сасвим другачије од оног како се покушава представити. Уосталом, хајде да видимо шта ће показати СНП Кузмића и евентуално да се организује тестирање још неког из скупине породица за које се поуздано зна да су сродни са Карађорђевићима.

Jelic

  • Гост
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #276 послато: Октобар 18, 2017, 04:48:01 поподне »
Није ствар у томе, слажем се и ја не треба искључивати ниједну варијанту док се не буде дошло до праве истине, него ми је мало засметало то јер сам стекао итисак да се превише форсира та варијанта да је албанског порекла. Суштина је у томе да чак и да се утврди да припада грани динарика која је једним делом ушла у састав племена Клименти то не значи да је албанског порекла већ да су само у једном периоду били саплемењени са њима, као што је то вероватно био случај са горњацима из Цеклина.
Узвињавам се што сам уношењем емоција у свој коментар некога можда индиректно увредио. Суштина форума јесте у размени мишљења, али мени се учинило да се превише инсистира на тој тези која скреће стално ка том смеру да се докаже нешто што очигледно не стоји а то је да је Карађорђе албанског порекла. Климента можда да, али не и Албанац. Да је Е-В13 онда би та прича била врло извесна, поготово ако би се још поклопио са хаплотипом оне гране Климената којој припада рецимо Руговац. Овако ствари стоје сасвим другачије од оног како се покушава представити. Уосталом, хајде да видимо шта ће показати СНП Кузмића и евентуално да се организује тестирање још неког из скупине породица за које се поуздано зна да су сродни са Карађорђевићима.

Ок, ту се слажем, не треба форсирати претерано ни једну опцију без неких већих назнака за сада. Што рече Милош раније на овој теми, хаплотип нам тренутно није пуно помогао за даље порекло. Ниси никог увредио, све је ок, али само кажем да не треба ни такву могућност сасвим искључити а то је да су можда заиста неко време били и у културолошком смислу "саплемењени" са Албанцима. Карађорђевићи и Горњаци из Цеклина, су по директној мушкој линији свакако Словени.

Можда не би било лоше поред СНП тестирања као што кажеш тестирати и Маринковиће из Тополе који су потомци Карађорђевог рођеног брата Маринка, мада је и овде ствар јасна с обзиром на то да тестирани Кузмић заиста јесте "прави" Кузмић тј. није потомак неког призећеника итд.
« Последња измена: Октобар 18, 2017, 04:53:14 поподне Лука »

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #277 послато: Октобар 18, 2017, 04:59:59 поподне »
Можда не би било лоше поред СНП тестирања као што кажеш тестирати и Маринковиће из Тополе који су потомци Карађорђевог рођеног брата Маринка, мада је и овде ствар јасна с обзиром на то да тестирани Кузмић заиста јесте "прави" Кузмић тј. није потомак неког призећеника итд.

Увек је пожељно тестирати више родбинских грана да би се ојачала тврдња.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #278 послато: Октобар 18, 2017, 09:11:34 поподне »
То потенцирање на њиховом албанском пореклу већ прелази у нешто што почиње да иритира. Када се установило да по ХГ највероватније да је то само део нечега што смо и пре наслућивали јер се одавно зна и за та некадашња медјудинастичка трвења, онда се дају констатације "...па добро, можда је био католик" или "...моќда су у једном приоду били албанци.....".

Слажем се. Није ми јасно то потенцирање албанског порекла (сад, пошто је прилично јасно да није генетско, онда се тражи неко верско, језичко, културолошко, ...). Не само да нема никаквих доказа за тако нешто, него ми није јасно ни зашто неко то потенцира. Да потенцирају Албанци, као што Хрвати потенцирају за Теслу или Бошковића, него наши људи...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #279 послато: Децембар 04, 2017, 01:56:06 поподне »
Пар редова о принцу Ђорђу Карађорђевићу, несуђеном краљу СХС:

http://webtribune.rs/zagonetna-sudbina-dorda-karadordevica-sina-kralja-petra-jedini-koji-nije-pobegao-iz-srbije-rodeni-brat-ga-strpao-u-ludnicu/
"Наша мука ваља за причешћа"