Аутор Тема: Карађорђевићи I2-CTS10228  (Прочитано 86173 пута)

Jelic

  • Гост
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #20 послато: Август 16, 2017, 02:50:24 поподне »
У сваком случају ето новог важног кандидата за одређивање подгране СНП тестом/тестовима. Толико већ сад имамо северних динараца (а тек "јужњака") да за скоро сваки хаплотип имамо неког нумерички блиског, ако не и географски. Лука, хвала ти! И причај са Господаром, Вождовим рођаком, не би ли се тестирао :)

Наравно, првом приликом ћу видети да предложим тестирање на Z17855. :)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #21 послато: Август 16, 2017, 02:51:40 поподне »
Наравно, првом приликом ћу видети да предложим тестирање на Z17855. :)

 ;)

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #22 послато: Август 16, 2017, 02:54:03 поподне »
Да, Карађорђев деда Јован је предак и династије и Кузмића.

Има од Кузмића и ближих рођака династији, то су Маринковићи у Тополи који такође славе Светог Климента и потомци су Карађорђевог рођеног брата Маринка. Додуше, до њих нисам успео доћи па је ово било једино решење.

Верујем да ти потомци Маринка нису у некој љубави с потомцима Карађорђа због... па, знамо сви зашто.
 ;D
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Jelic

  • Гост
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #23 послато: Август 16, 2017, 02:55:24 поподне »
Верујем да ти потомци Маринка нису у некој љубави с потомцима Карађорђа због... па, знамо сви зашто.
 ;D

Ко зна, можда би због тога одбили да се тестирају да сам успео доћи до њих. ;)

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #24 послато: Август 16, 2017, 03:01:11 поподне »
Једва чекам да провјерим којој ја хаплогрупи припадам. Некако ми та теорија о мом бјелопавлићком поријеклу има одређених пропуста. Као прво, не славим свету Петку, нити има икаквих трагова о томе да смо је славили током 19. вијека. Као друго, мој прадјед, рођен 1891. године, уопште није знао одакле је наша породица досељена, што је необично за нас који смо из планинских крајева (Црногорци, Брђани и Херцеговци), јер баш смо ми познати по предањима која сежу до неколико вјекова уназад. А како то да нити имамо сачувано предање о поријеклу из Бјелопавлића нити славимо исту славу, а једино дијелимо заједничко презиме са том породицом од које наводно потичемо? Што још више баца сумњу на све то, за ту теорију је тек чуо мој дјед крајем седамдесетих, и то од тих својих презимењака из Бјелопавлића.

Jelic

  • Гост
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #25 послато: Август 16, 2017, 03:02:31 поподне »
Једва чекам да провјерим којој ја хаплогрупи припадам. Некако ми та теорија о мом бјелопавлићком поријеклу има одређених пропуста. Као прво, не славим свету Петку, нити има икаквих трагова о томе да смо је славили током 19. вијека. Као друго, мој прадјед, рођен 1891. године, уопште није знао одакле је наша породица досељена, што је необично за нас који смо из планинских крајева (Црногорци, Брђани и Херцеговци), јер баш смо ми познати по предањима која сежу до неколико вјекова уназад. А како то да нити имамо сачувано предање о поријеклу из Бјелопавлића нити славимо исту славу, а једино дијелимо заједничко презиме са том породицом од које наводно потичемо? Што још више баца сумњу на све то, за ту теорију је тек чуо мој дјед крајем седамдесетих, и то од тих својих презимењака из Бјелопавлића.

Које презиме је у питању? И које је место порекла, и слава?

То повезивање на основу презимена се у 99% случајева покаже нетачним.
« Последња измена: Август 16, 2017, 03:04:28 поподне Лука »

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #26 послато: Август 16, 2017, 03:07:23 поподне »
Значи ништа од приче о сродности са Гурешићима. Али некако ми је опет лакше кад видим да су Динарик. :)

Д. Вуковић, Трипко Гуриш – Кнежевић, прадјед Карађорђев, ЗБОРНИК ИМ Србије, Београд, 1979.

У овом тексту који је објавио Историјски музеј Србије, фолклориста Драгутин Вуковић када набраја имена синова Трипка Гуриша наводи да "неки додају и Антонија" предка Гурешића. Овај ДНК резултат може да значи и да је Антоније могао да буде слуга Гуришев који се прибио уз ту породицу.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #27 послато: Август 16, 2017, 03:17:06 поподне »
Радује ме што смо добили овај резултат, који сигурно спада у најзанимљивије.

Резултат Кузмића говори да не постоји генетска блискост предака Карађорђа и Гурешића у последњих око 2300 година.

Као што Лука рече, одлази у историју и покушај повезивања његовог порекла са Васојевићима.

За различите остале могућности остаје још да се види...

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #28 послато: Август 16, 2017, 03:23:44 поподне »
Gdje se mogu vidjeti markeri ovog Kuzmića?
Evropa je jedna velika porodica.

Jelic

  • Гост
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #29 послато: Август 16, 2017, 03:24:28 поподне »

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #30 послато: Август 16, 2017, 03:28:43 поподне »
А и сами знамо да се припадници те исте династије највероватније неће никада тестирати.

Чему толики песимизам везан за ово питањe?  ;D
 
Ја вeруjeм да ће Број 1 временом успети излобирати ово тестирање.  ;D

Jelic

  • Гост
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #31 послато: Август 16, 2017, 03:29:58 поподне »
Чему толики песимизам везан за ово питањe?   ;D

Ја вeруjeм да ће Број 1 временом успети излобирати ово тестирање.  ;D

Није песимизам, већ реалност. ;)

Али као што кажеш, можда нашем нумеру уну пође за руком да узме брис неком од припадника династије. :D
« Последња измена: Август 16, 2017, 03:31:45 поподне Лука »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #32 послато: Август 16, 2017, 03:30:49 поподне »
Кузмић, Свети Климент, Мраморац, Смедеревска Паланка

У литератури о Кузмићима стоји:


"Кузмићи ... дошли много пре Устанка из села Вране (Црна Гора). Задржали се и неко време остали у селу Мачетову (призренски)

http://www.poreklo.rs/2013/08/14/poreklo-prezimena-selo-mramorac-smederevska-palanka/



Занимљиво је спомињање у предању села Мачитева, данас албанског, источно од Суве Реке, ка националном парку Шар планина. Најближе село Мачитеву, на свега два километара, на мањој надморској висини је Вранић. Када се погледа структура стновништва Мраморца, види се да је главна струја била "од Косова"...  Па се постввља питање, да ли је предање о Црној Гори, накнадно накалемљено или можда обрнуто, везивање за Косово и царску престоницу Призрен... Некако ми је тај миграциони ток сувише инверзан... Мада је све могуће. Такође постоји она прича о бекству Карађорђевом преко Призрена, где је дошао међу своје. Краснићи су му чували пушку, коју су тек почетком 1920. предали краљу Александру, приликом посете Призрену... За сад нам овај хаплотип није много помогао у расветљавању матице.

Jelic

  • Гост
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #33 послато: Август 16, 2017, 03:33:43 поподне »
Занимљиво је спомињање у предању села Мачитева, данас албанског, источно од Суве Реке, ка националном парку Шар планина. Најближе село Мачитеву, на свега два километара, на мањој надморској висини је Вранић. Када се погледа структура стновништва Мраморца, види се да је главна струја била "од Косова"...  Па се постввља питање, да ли је предање о Црној Гори, накнадно накалемљено или можда обрнуто, везивање за Косово и царску престоницу Призрен... Некако ми је тај миграциони ток сувише инверзан... Мада је све могуће. Такође постоји она прича о бекству Карађорђевом преко Призрена, где је дошао међу своје. Краснићи су му чували пушку, коју су тек почетком 1920. предали краљу Александру, приликом посете Призрену... За сад нам овај хаплотип није много помогао у расветљавању матице.

Оно што је исто чудно да је након Мачитева према предању успутна станица била и Биоска код Ужица, а зна се да у том месту никада није било досељеничке струје са Косова и Метохије, већ само искључиво из Црне Горе и Херцеговине.

Но како год, што кажеш, није превише помогао хаплотип за сада, али постоји могућност да је Кузмић повезан, као што написах, са једном породицом из Руме која слави Светог Климента.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #34 послато: Август 16, 2017, 03:44:02 поподне »
Ovo Mačitevo se ne može "izguglat", koje mu je od većih sela blizu ?
Evropa je jedna velika porodica.

Jelic

  • Гост
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #35 послато: Август 16, 2017, 03:44:52 поподне »
Ovo Mačitevo se ne može "izguglat", koje mu je od većih sela blizu ?

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D1%87%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%B2%D0%BE

Чудно да га ниси успео на Википедији пронаћи.

симо

  • Гост
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #36 послато: Август 16, 2017, 04:00:27 поподне »
У Хроници Мраморца може се прочитати сљедеће:

"Кузманова ћерка Јелена–Јелка је удата за Милоша
Живановића из Церовца, која је живела 115 година, а умрла 1886.
године. Она је свом братанцу, Милану, од брата Павла, усмено
пренела, а Милан Кузмић забележио следеће: „Брат Деде
Карађорђевога, Радак, имао је синове Милинка и Радивоја. Милинко
је имао сина Васу од којих су данас Васићи у Мраморцу (Баничини-
прим. аутора). Други брат Карађорђева деде Јована Митар, који се
доселио у Башин, имао је синове Арсенија и Марка. Арсеније је
имао сина Маринка, који је живео у Церовцу. А Марко је имао:
Стевана, Алексу, Димитриј а, Петра, Павла, Гаврила и Миленка, који
је данас управник Државне Штампарије; имао је три кћери: Марију,
Велику и Станику, од којих је данас само ова последња жива.“

Башин
Старчевићи 7 к. Слава: св. Климент. Ово су најстарији досељеници. Прво су се настанили у Церовцу, а одатле дошли овде. Досељени око 1730. г. из Црне Горе, из села Вране. Куће су им у Доњем Крају.

Церовац
Маринковићи (Кочићи, Којадиновићи, Станковићи, Радојковићи, Јанковићи) 35 к. Слава: св. Климентије. Доселили се из Црне Горе у исто време када и Кузмићи у Мраморац.

Баничина
Васићи 6 к. Слава: св. Климент. Род су са Пајковићима, Јоцковићима из Мраморца, одакле су дошли у Баничину.

С обзиром да се спомиње село Врана у Црној Гори, да ли би то могло бити село Врањ југоисточно од Подгорице (или неко друго сличног имена)? Да ли у Црној Гори има још породица, осим Гурешића који славе св. Климента?

Jelic

  • Гост
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #37 послато: Август 16, 2017, 04:02:42 поподне »
С обзиром да се спомиње село Врана у Црној Гори, да ли би то могло бити село Врањ југоисточно од Подгорице (или неко друго сличног имена)? Да ли у Црној Гори има још породица, осим Гурешића који славе св. Климента?

Да, ради се о селу Врањ.

Има ја мислим, у племену Маини.

http://www.poreklo.rs/2017/04/06/pleme-maini/

"Лазовићи (Свети Климент) у Лазима су од претка досељеног из Пипера почетком 15. столећа. Ово досељење би се могло повезати са доласком црначких Лужана у Боку у 15. столећу, и Новаком Црнцем (можда поменутим Новаком Дабојевићем)"

Ови би могли бити занимљиви. Ми на пројекту имамо Поповића из околине Даниловграда који "фигурира" као један од потомака Лужана, а са Кузмићем иако има разлика солидних, дели комбинацију 14 - 16 на 385а/б.
« Последња измена: Август 16, 2017, 04:05:45 поподне Лука »

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #38 послато: Август 16, 2017, 04:03:26 поподне »

С обзиром да се спомиње село Врана у Црној Гори, да ли би то могло бити село Врањ југоисточно од Подгорице (или неко друго сличног имена)?

Пада на памет и област Враке код Скадра...

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #39 послато: Август 16, 2017, 04:10:36 поподне »
Да, ради се о селу Врањ.

Има ја мислим, у племену Маини.

http://www.poreklo.rs/2017/04/06/pleme-maini/

"Лазовићи (Свети Климент) у Лазима су од претка досељеног из Пипера почетком 15. столећа. Ово досељење би се могло повезати са доласком црначких Лужана у Боку у 15. столећу, и Новаком Црнцем (можда поменутим Новаком Дабојевићем)"

Ови би могли бити занимљиви. Ми на пројекту имамо Поповића из околине Даниловграда који "фигурира" као један од потомака Лужана, а са Кузмићем иако има разлика солидних, дели комбинацију 14 - 16 на 385а/б.

Марко Миљанов, Сабрана дјела, књ. IV, Титоград, 1967. стр. 235.

''Врањ, село у Зети, 1875. чуо сам у Црној Гори да је Карађорђе из Врања. Врањани славе св. Климента''.