Аутор Тема: Албанска братства у Плавско-Гусињској области  (Прочитано 48852 пута)

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Албанска братства у Плавско-Гусињској области
« Одговор #160 послато: Фебруар 24, 2018, 08:19:15 поподне »
Ма уреду је Паво.
Имате ли ми шта рећи у вези становника Крушева на овом попису?
Dabiziv; sin Dragasa; Vuk, sin Mardjina; Rasa, sin Bulka; Vlajko, njegov brat; Vukasin, sin Radonje; Vukota, sin Radonka; Petko, sin Slavka; Jovan, sin Price; Radosav, sin Stoje; Radonja, sin Vladsala; Radonja, sin Vucerina; Radonko, sin Grujkov; Radosav, sin Raca; Lekac, sin Romica; Nikola, sin Rase; Voja, sin Djurasina; Radosav Vdgul; Vuksan, sin Bogosala; Pop Radivoje; Pribo, sin Djordije; Bozidar, sin Bojkov; Milas, sin Djordjije; Vukasin, sin Radkov; Djura, sin Stepe; Vukosav, sin Nikole; Radic, sin Radsala; Stepan, sin Djurasina; Lekac, sin Stepkov; Vukosav, sin Vukasina; Nova, sin Radica; Djura, njegov brat; Nikac, sin Dabiziva; Ivan, sin Mardjina; Vukca, sin Bozidara; Rapos Siromah; Nikola, sin Radonje; Pribo, sin Price; Stepan, sin Djurasina; Leka, sin Romica; Boro, sin Nikaca; Dabiziv, sin Djurasina; Stepa, sin Raja; Zagarac; Petro, sin Lazara; Vuca, sin Djure; ANDRIJA KOCANO; Bojko Siromah; Bozidar, sin Vladisala; Nikola, sin Djurasina; Dimitrije, sin Doline; udovica Petrina; udovica Bogosava; udovica Visosava; udovica Belosava.
Kuca 50, udovica 4.
http://www.montenet.org/2001/defteri3.html
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Албанска братства у Плавско-Гусињској области
« Одговор #161 послато: Фебруар 24, 2018, 08:19:36 поподне »
Све сам убеђенији да су се Клименти, Кучи и Васојевићи формирали око дербенџијских станица на путу Полимље-Зета.

За Куче и Васојевиће не бих рекао, нити за то има неких назнака у изворима, а за Клименте и Кастрате је то веома могуће. Писали смо о њима на некој теми овде, сад више нисам сигуран на којој...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Албанска братства у Плавско-Гусињској области
« Одговор #162 послато: Фебруар 24, 2018, 08:24:05 поподне »
Mislim da si u pravu. Nekad cuvari, nekad reketasi, nekad plackasi. Moguce je da su i Drobnjaci bili cuvari trgovackih puteva koji vode od Dubrovnika ka unutrasnjosti. Sto bi ujedno moglo objasniti odkud oni u toj oblasti.

И за њих има доста назнака да су имали ту улогу - чувара друмова.

Постоје тумачења да назив Дробњак долази управо од грчке речи - дромос (пут, друм), а дромњак је онај који друм чува. Дромњак - дробњак...
Не кажем да је ово са дромосом тако, само наводим као једну могућности.

А о Дробњацима и њиховој што чуварској, што поносничкој, што пљачкашкој привреди у претурско доба, доста је писала гђа Маловић-Ђукић.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Karadag

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 50
Одг: Албанска братства у Плавско-Гусињској области
« Одговор #163 послато: Фебруар 24, 2018, 09:07:58 поподне »
Ма уреду је Паво.
Имате ли ми шта рећи у вези становника Крушева на овом попису?
Dabiziv; sin Dragasa; Vuk, sin Mardjina; Rasa, sin Bulka; Vlajko, njegov brat; Vukasin, sin Radonje; Vukota, sin Radonka; Petko, sin Slavka; Jovan, sin Price; Radosav, sin Stoje; Radonja, sin Vladsala; Radonja, sin Vucerina; Radonko, sin Grujkov; Radosav, sin Raca; Lekac, sin Romica; Nikola, sin Rase; Voja, sin Djurasina; Radosav Vdgul; Vuksan, sin Bogosala; Pop Radivoje; Pribo, sin Djordije; Bozidar, sin Bojkov; Milas, sin Djordjije; Vukasin, sin Radkov; Djura, sin Stepe; Vukosav, sin Nikole; Radic, sin Radsala; Stepan, sin Djurasina; Lekac, sin Stepkov; Vukosav, sin Vukasina; Nova, sin Radica; Djura, njegov brat; Nikac, sin Dabiziva; Ivan, sin Mardjina; Vukca, sin Bozidara; Rapos Siromah; Nikola, sin Radonje; Pribo, sin Price; Stepan, sin Djurasina; Leka, sin Romica; Boro, sin Nikaca; Dabiziv, sin Djurasina; Stepa, sin Raja; Zagarac; Petro, sin Lazara; Vuca, sin Djure; ANDRIJA KOCANO; Bojko Siromah; Bozidar, sin Vladisala; Nikola, sin Djurasina; Dimitrije, sin Doline; udovica Petrina; udovica Bogosava; udovica Visosava; udovica Belosava.
Kuca 50, udovica 4.
http://www.montenet.org/2001/defteri3.html

Ne možeš da upoređuješ ovi defteri sa stanovništvom danas. Mahom su se iselili iz Plava i Gusinja pravoslavci tokom seoba što su prije spomenuti. Jeste da među osoblja spomenuta u defteru da ima albanska imena, kao što su Leka, Marđin, Repoš, ali su imena uglavnom slovenskog karaktera, kao i ostali defter tog kraja. Nema prilično takoreći muslimanskijeh imena, tako da može da se zaključuje da se nije islam još proširio u Plavu i Gusinju za vrijeme deftera, nego tek kasnije, kao što je već pojašnjeno.

Kruševo danas je nastanjen mahom Radončićima i Kukićima (odnosno Kukaj).

Što se tiče Ahmedmujovića selo, koliko mi je poznato, to je zaselak Dolje. Rugovac vjerovatno zna više o tome.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Албанска братства у Плавско-Гусињској области
« Одговор #164 послато: Фебруар 25, 2018, 08:16:29 пре подне »
Никада од својих предака нисам чуо за Србљаке. Моји преци су помињали православце, влахе, Арнауте и муслимане. Чини ми се да су ови православци исто што и Србљаци (Тмушница, Дапсићи, Петњик, Хазане, ...) и знам да су неке наше преткиње биле од њих. Бракова са власима и Арнаутима није било.

Ja znam za podelu na Crnogorce (pravoslavce), Bošnjske (muslimani) i Albance (Arnauti). Koji su to Vlasi?

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Албанска братства у Плавско-Гусињској области
« Одговор #165 послато: Фебруар 25, 2018, 01:05:06 поподне »
Ne možeš da upoređuješ ovi defteri sa stanovništvom danas. Mahom su se iselili iz Plava i Gusinja pravoslavci tokom seoba što su prije spomenuti. Jeste da među osoblja spomenuta u defteru da ima albanska imena, kao što su Leka, Marđin, Repoš, ali su imena uglavnom slovenskog karaktera, kao i ostali defter tog kraja. Nema prilično takoreći muslimanskijeh imena, tako da može da se zaključuje da se nije islam još proširio u Plavu i Gusinju za vrijeme deftera, nego tek kasnije, kao što je već pojašnjeno.

Kruševo danas je nastanjen mahom Radončićima i Kukićima (odnosno Kukaj).



Što se tiče Ahmedmujovića selo, koliko mi je poznato, to je zaselak Dolje. Rugovac vjerovatno zna više o tome.
Чиме се друго бави овај форум до истраживањем поријекла породица а један од начина је да се прегледају и протумаче турски дефтери.
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Албанска братства у Плавско-Гусињској области
« Одговор #166 послато: Фебруар 25, 2018, 01:07:30 поподне »
Ja znam za podelu na Crnogorce (pravoslavce), Bošnjske (muslimani) i Albance (Arnauti). Koji su to Vlasi?

Онда ми ниси неки познавалац Руговац. Власи су реалан европски народ био и остао. Ја сам написао мало слово "в" ради могућности замјене занимања и етноса.

Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Албанска братства у Плавско-Гусињској области
« Одговор #167 послато: Фебруар 25, 2018, 01:13:15 поподне »
И за њих има доста назнака да су имали ту улогу - чувара друмова.

Постоје тумачења да назив Дробњак долази управо од грчке речи - дромос (пут, друм), а дромњак је онај који друм чува. Дромњак - дробњак...
Не кажем да је ово са дромосом тако, само наводим као једну могућности.

А о Дробњацима и њиховој што чуварској, што поносничкој, што пљачкашкој привреди у претурско доба, доста је писала гђа Маловић-Ђукић.

Како неки етноси нису учествовали у писању историје њима су други "набили звоно" и сада често људи, непотребно избјегавају закључити да су из ток етноса. Убијеђен сам да ни други нису били кибернетичари, аутоматичари, генетичари...него су се бавили сличним занимањима. Ако истражујемо своје поријекло онда морамо бити потпуно безкомплексни и онако је то сада у нама све измијешано.
Evropa je jedna velika porodica.

На мрежи Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Албанска братства у Плавско-Гусињској области
« Одговор #168 послато: Фебруар 25, 2018, 01:35:46 поподне »
Онда ми ниси неки познавалац Руговац. Власи су реалан европски народ био и остао. Ја сам написао мало слово "в" ради могућности замјене занимања и етноса.

Da li u najstatijim turskim defterima mozes prepoznati vlaska imena,? Vevinom se razaznaju slovenska i albanska. Je li postojala slicnost imena kod Vlaha i Arbanasa kao starosjedilaca? Nekada je grad Doklea imao oko 10000 stanovnika npr. Neka su neli stradali u zemljottesima, ratovoma, bolestima, izbjegli ali udio tog stanovnistva kod nas ne bi tebao biti zanemarljiv.

На мрежи Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Албанска братства у Плавско-Гусињској области
« Одговор #169 послато: Фебруар 25, 2018, 02:18:44 поподне »
Etnicki Vlasi bi trbalo biti romanofoni, Iliri, Kelti, Krici, Grci, doseljenici sa Apeninskog poluostrva i drugih djelova Rimslog carstva.
« Последња измена: Фебруар 25, 2018, 02:24:32 поподне Vidak »

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Албанска братства у Плавско-Гусињској области
« Одговор #170 послато: Фебруар 25, 2018, 03:13:50 поподне »
Da li u najstatijim turskim defterima mozes prepoznati vlaska imena,? Vevinom se razaznaju slovenska i albanska. Je li postojala slicnost imena kod Vlaha i Arbanasa kao starosjedilaca? Nekada je grad Doklea imao oko 10000 stanovnika npr. Neka su neli stradali u zemljottesima, ratovoma, bolestima, izbjegli ali udio tog stanovnistva kod nas ne bi tebao biti zanemarljiv.

И ја то тако видим и били су дио једне велике цивилизације. Али скренусмо некако на темо о Власима а овдје би требало бити ријечи о Арбанасима. Колико ја знам никаквог антагонизма између Срба и Арбанаса није било у Среднјем вијеку и асимилације су биле могуће. Све се надам да ће нам неко упоредити становништво околине Плава и Гусиња са становништвом Орахова, Попрати и Рудина у Кучима. Занимљиво би било знати, ако се то може закључити на основу дефтера, дали је становништво Плава и Гусиња на било који начин повезано са становништвом у Пећи и Ђаковици. Дали је ту било потомака трговаца с обзиром да се зна да је Крушево било трг. Јели било рударске активности у тој области итд...
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Албанска братства у Плавско-Гусињској области
« Одговор #171 послато: Фебруар 26, 2018, 09:52:05 пре подне »
Онда ми ниси неки познавалац Руговац. Власи су реалан европски народ био и остао. Ја сам написао мало слово "в" ради могућности замјене занимања и етноса.

Прифатам ову твоју добронамјеру  критику за моје скромно знање о Власима без обзира јесуљ са маљим и вељиким В. Замољијо би те да не само мене но и остаљим овудије на ова форум мало детаљније објасниш о тија Власима. Хољ отворит један топик ђе би мога да мало елаборираш о томе. Вјерујем да исту жељу има и ова Васојевић Иван Вукићевић.


Ван мреже Никало

  • Гост
  • *
  • Поруке: 14
  • СРБ-Интегрализам
Одг: Албанска братства у Плавско-Гусињској области
« Одговор #172 послато: Децембар 24, 2018, 08:30:22 поподне »
Нисам улазио на форум неко време и види се да се развија у правцу откривања његове суштине о истинитом пореклу од појединца до заједница. Моји претци су братија Милић, Бјелице. Бектешевић је Милић који је променио презиме због скривања од Турака након што се дознало да су Милићи посекли пуно Турака, а чини ми се баш Бектешевић је убио капетана, иначе бих урадио тај тест али ако може да ми објасни шта се тиме може сазнати, колико кошта и да ли би могао да имам цело породично стабло, и ђедову страну и бабину а она је од Лабана - Плав, зато сам ушао овде? Као и даље рођаке јер нисам знао да су Милићи од Бјелица били властелинско братство и да су дали пуно часних и храбрих људи као и Православних духовника, приметих да су били или борци, војводе или свештеници. 
Слава Богу!