Аутор Тема: Војвођански ДНК подухват  (Прочитано 31930 пута)

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #20 послато: Фебруар 05, 2017, 12:14:27 поподне »
Није лепо - и неслажем се укору Тимару!

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #21 послато: Фебруар 05, 2017, 12:20:19 поподне »
Питање је да ли би такав подухват уопште имао смисла, поготово ако се тежиште стави на "старе војвођанске породице". Питање је шта су у ствари старе војвођанске породице.  Знам рецимо неке из Шајкашке са типичним војвођанским презименима на -ски или-чки које знају да су досељене из Лике у 18. вијеку. Колико их још има из других крајева досељених у разним периодима.

Није захвално радити таква истраживања за подручја у којима постоји континуитет миграција и нових насељавања. Веома би тешко било издвојити оне војвођанске породице које су ту још прије 1690. године. А то је било прије 300-400 година. Веома кратак период да би се нека популација толико генетски профилисала да бисмо је могли разлучити од остатка нације.

По мени, вриједи детаљно генетски обрађивати само изворишне области: Стару Херцеговину и Црну Гору за динарску струју, Косово и Метохију за косовско-ресавску и Јужну Србију за призренско-јужноморавску.

У мојој општини постоје села Српска Црња и Радојево. У тим селима постоје лалинске породице које су на овим просторима сигурно 300 година; а неке од њих тачно и знају одакле су се доселиле у Банат. Поготово је занимљиво село Радојево, које је било српско село чак и пре Велике сеобе!
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #22 послато: Фебруар 05, 2017, 01:02:59 поподне »
Амикусе, што бре тако одмах "на нож"? Човек је овде нов и отворио је тему која га занима. Што је наслов "Војвођански ДНК подухват" црвено обојен а "Херцеговачки ДНК подухват" није? Јесу ли то Срби из Војводине увек под сумњом да су аутономаши или шта?

Зато што нису исте она Војводина из 1848. и она из 1945. године, а под фирмом ове друге још ништа ме није убедило да је то урађено на добробит Срба, да будем прецизнији то је егал са придевом "босанско-херцеговачки", што такође у неким конотацијама изразито вређа.



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #23 послато: Фебруар 05, 2017, 01:15:08 поподне »
Зато што нису исте она Војводина из 1848. и она из 1945. године, а под фирмом ове друге још ништа ме није убедило да је то урађено на добробит Срба, да будем прецизнији то је егал са придевом "босанско-херцеговачки", што такође у неким конотацијама изразито вређа.

Да не испаднем "баба рога", није упућено ништа против Shoneta82 лично, први коментар је био упадичка констатација. Но све из навикле обазривости према сличним појмовима којима се буквално угњетава овај народ.

Што се тиче тестирања Војводине, као и других северних крајева нашег народа, то би био подухват од изузетног значаја, јер би нам сигурно донео нових сазнања о даљем пореклу тог становништва, као и о заступљености хаплогрупа међу старим јужњачким становништвом.



Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #24 послато: Фебруар 05, 2017, 01:19:54 поподне »
Замолио бих ове наше ЛАТИНИчаре да пишу како желе, јер овдје њима то нико не брани. Оваква честа нападања, у име других, говори коме ЋИРИЛИЦА смета, а вјероватно и крштеница његова, ако је имају.
 :( :( :(
Ево јавно се извињавам, прво Синиши Јерковићу и Небојши Новаковићу, као и свима другима који се осјећају увријеђеним што сам горе написао.
Треба ли још нешто да напишем?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #25 послато: Фебруар 05, 2017, 01:24:01 поподне »
Ево јавно се извињавам, прво Синиши Јерковићу и Небојши Новаковићу, као и свима другима који се осјећају увријеђеним што сам горе написао.
Треба ли још нешто да напишем?

Мене ниси увредио. Мислим да извињење дугујеш неком другом. Размисли. Осим ако се оно за крштеницу није односило на мене и Синишу. ;)

И још једном, треба ово решити, стварно постаје заморно, а често се изроде и овако непријатне ситуације.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #26 послато: Фебруар 05, 2017, 01:31:53 поподне »
Само на основу ових књига из дигиталне библиотеке портала би се верујем могло извући барем 100-150 најквалитетнијих породица за тестирање а верујем да постоји још доста књига и пописа који нису доступни некој широј јавности а крију море битних информација.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #27 послато: Фебруар 05, 2017, 01:32:22 поподне »
Да не испаднем "баба рога", није упућено ништа против Shoneta82 лично, први коментар је био упадичка констатација. Но све из навикле обазривости према сличним појмовима којима се буквално угњетава овај народ.

Што се тиче тестирања Војводине, као и других северних крајева нашег народа, то би био подухват од изузетног значаја, јер би нам сигурно донео нових сазнања о даљем пореклу тог становништва, као и о заступљености хаплогрупа међу старим јужњачким становништвом.

Мислим да би, кад је реч о Војводини, најбоље било направити два посебна подухвата: Сремски ДНК подухват и Банатско-бачки ДНК подухват. Ипак је Војводина помало "вештачка" творевина, а Срем, Бачка и Банат су прави региони унутар ње. Сем тога, Срби Сремци се ипа мало више разликују од Срба староседелаца из Баната и Бачке. Код Срба из Срема је било досељавања у много више фаза.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #28 послато: Фебруар 05, 2017, 01:33:12 поподне »
Ево јавно се извињавам, прво Синиши Јерковићу и Небојши Новаковићу, као и свима другима који се осјећају увријеђеним што сам горе написао.
Треба ли још нешто да напишем?

Нисам се ни ја увредио јер знам добро ко сам и шта сам. Мени смета оно што сам образложио у претходној поруци, да се не понављам. Но то је до уредништва да одлучи како ће се поставити.
Како било, можемо ставити тачку на ово, без икакве горчине са моје стране.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #29 послато: Фебруар 05, 2017, 01:38:15 поподне »
Мене ниси увредио. Мислим да извињење дугујеш неком другом. Размисли. Осим ако се оно за крштеницу није односило на мене и Синишу. ;)

И још једном, треба ово решити, стварно постаје заморно, а често се изроде и овако непријатне ситуације.
Кад се ја морам извињавати некоме коме је крштеница ћирилицом писана, а то њега вријеђа, све је речено. Нећу више да расправљам о томе, јер то никуда не води.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #30 послато: Фебруар 05, 2017, 01:41:37 поподне »
Кад се ја морам извињавати некоме коме је крштеница ћирилицом писана, а то њега вријеђа, све је речено. Нећу више да расправљам о томе, јер то никуда не води.

Не мораш ништа, наравно, али бар пази шта пишеш, могло је оно и другачије да се схвати (можда сам ја лоше разумео) ;)

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #31 послато: Фебруар 05, 2017, 01:49:39 поподне »
Хоћемо ли применити назив теме у "Ћирилица против латинице" или ћемо расправљати о могућем тестирању наших драгих лала? :)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #32 послато: Фебруар 05, 2017, 01:54:15 поподне »
Хоћемо ли применити назив теме у "Ћирилица против латинице" или ћемо расправљати о могућем тестирању наших драгих лала? :)
У том случају променити назив теме у Банатски днк пројекат.  ;D
Шалу на страну, назив лале се користи за Банаћане, но да не расправљамо о небитним стварима за ову тему, свакако сматрам да би значајно било тестирати ''староседеоце'' у Војводини, и то по твом систему. Сремци, Бачвани и Банаћани, и мислим да би се можда могли додати и појединци из неких старих српских породица из Румуније и Мађарске, конкретно мислим на Сент Андреју и Темишвар.
Они би се врло лако могли наћи, што кроз црквене књиге и пописе, а онда би уследио најтежи део, успостављање контакта са тим људима.
У свему овоме би значајну улогу могла имати Матица Српска, наравно уколико би се код њих пронашло разумевање.  :)
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #33 послато: Фебруар 05, 2017, 01:55:28 поподне »
Хоћемо ли применити назив теме у "Ћирилица против латинице" или ћемо расправљати о могућем тестирању наших драгих лала? :)

Ово пре изгледа као сукоб: Ћирилица vs Ћирилица. :)

Нисам сигуран да имамо снаге за још једно истраживање. :) Треба сачекати крај мајског, па Херцеговце, па Југ Србије. И ово што имамо иде прилично споро. Није реално очекивати још и Крајину, Војводину, итд. Бар не тако брзо.

Треба бити реалан и ово је велики успех. У сваком случају, људи увек могу да се тестирају уз попуст преко Порекла.


Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #34 послато: Фебруар 05, 2017, 02:19:13 поподне »
Ово пре изгледа као сукоб: Ћирилица vs Ћирилица. :)

Нисам сигуран да имамо снаге за још једно истраживање. :) Треба сачекати крај мајског, па Херцеговце, па Југ Србије. И ово што имамо иде прилично споро. Није реално очекивати још и Крајину, Војводину, итд. Бар не тако брзо.

Треба бити реалан и ово је велики успех. У сваком случају, људи увек могу да се тестирају уз попуст преко Порекла.

Да, знам, али није на одмет унапред све припремити и испланирати.  :)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #35 послато: Фебруар 05, 2017, 02:54:11 поподне »
Заправо је на октобарској скупштини Порекла било речи о тестирању стариначких породица у Војводини; моја маленкост је предложила да се тестирају и старинци са Космета и југа Србије и старинци из Војводине, како би се добила боља генетска слика становништва на подручју Србије пре Великих сеоба из 1689-90. и 1737-39. Као што знамо, акција тестирања косметских и јужњачких старинаца је завршена, а на овој најновијој скупштини није било речи да ли ће се покренути слична акција тестирања војвођанских старинаца. Претпостављам да ће се сачекати са тим док се не заврши објављивање резултата из мајског истраживања, потом Херцеговаца па јужњака, јер су то све огромни подухвати које треба привести крају.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Shone82

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 30
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #36 послато: Фебруар 05, 2017, 06:54:55 поподне »
С обзиром да сам ја покренуо тему, ред је и да се огласим :)

У 90% случајева увек користим ћирилићу, Зашто сам баш сада писао латиницом, не знам, десило се.

Сећам се када је ујак желео да се тестира када се организовало тестиранје Срба из јужних крајева Србије. Рекао сам му да не може пошто је његов деда дошао у Стару Бању из Црне Горе. Они су потомци Живка Церовића и по њему су Живковићи.

Вођен тим, предложио сам да се ради тестирање за Војводину. Тестирали би се Срби старинци, не Личани, Херцеговци, Црногорци и други који знају одакле су. Знамо да су Срби живели у Војводини и пре сеобе. Ако је неко читао Ердељановића - Срби у Банату, приметио је да је за неке породице непознато порекло, а за неке пише нпр. да је из Кикинда дошао у Самош и сл. Постоје старинци које треба тестирати.

НиколаВук је написао да је на октобарској скупштини Порекла било речи о тестирању стариначких породица у Војводини. Надам се да ће се у скорије време нешто и урадити.

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #37 послато: Фебруар 05, 2017, 07:42:44 поподне »
С обзиром да сам ја покренуо тему, ред је и да се огласим :)

У 90% случајева увек користим ћирилићу, Зашто сам баш сада писао латиницом, не знам, десило се.

Сећам се када је ујак желео да се тестира када се организовало тестиранје Срба из јужних крајева Србије. Рекао сам му да не може пошто је његов деда дошао у Стару Бању из Црне Горе. Они су потомци Живка Церовића и по њему су Живковићи.

Вођен тим, предложио сам да се ради тестирање за Војводину. Тестирали би се Срби старинци, не Личани, Херцеговци, Црногорци и други који знају одакле су. Знамо да су Срби живели у Војводини и пре сеобе. Ако је неко читао Ердељановића - Срби у Банату, приметио је да је за неке породице непознато порекло, а за неке пише нпр. да је из Кикинда дошао у Самош и сл. Постоје старинци које треба тестирати.

НиколаВук је написао да је на октобарској скупштини Порекла било речи о тестирању стариначких породица у Војводини. Надам се да ће се у скорије време нешто и урадити.

Ја подржавам ово.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #38 послато: Фебруар 05, 2017, 08:11:11 поподне »
Мислим да би, кад је реч о Војводини, најбоље било направити два посебна подухвата: Сремски ДНК подухват и Банатско-бачки ДНК подухват. Ипак је Војводина помало "вештачка" творевина, а Срем, Бачка и Банат су прави региони унутар ње. Сем тога, Срби Сремци се ипа мало више разликују од Срба староседелаца из Баната и Бачке. Код Срба из Срема је било досељавања у много више фаза.

Оваква идеја не би била лоша, а чак би се могла подвести и под истраживање становништва Војводине, укључујући Барању и румунски део Баната, као и неке области у Мађарској, попут рецимо Бајског троугла.

При том, Банат посебно, Бачка и Барања заједно, а Срем посебно или са Источном Славонијом. Зашто тако? Из разлога што су управо ово својеврсне целине, у које су се слевали различити миграциони правци.

То би и географски, а мислим и популационо, биле три приближно једнаке целине.



Ван мреже Милан Степановић

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 48
  • N2-Y6503 P189.2 (Св. Јован)
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #39 послато: Фебруар 05, 2017, 08:23:46 поподне »
Наравно да би за српску историју било изузетно значајна анализа генетског порекла старинаца у Војводини, а они овде могу да се издвоје у две врсте - они који су на простору данашње Војводине живели пре Велике сеобе, доселивши се овамо током 16. и прве половине 17. столећа (махом у Банату и у Бачкој), као и они који су дошли у Великој сеоби 1690. г. и још неколико мањих сеоба које су уследиле до половине 18. столећа. У Сомбору, где живим, прилично поуздано се зна које су староседелачке српске породице овде и у околини живеле пре Велике сеобе (махом носе топонимска презимена која завршавају на -ски и -чки, а постоје и архивски записи који потврђују њихово присуство и припадност коморском, а не граничарском сталежу), а које се појављују у годинама након Велике собе. При томе би ваљало размислити и о сродном буњевачком етничком елементу, снажно израженом у Суботици и Сомбору, који, можда, заслужује и засебан ДНК-пројекат. Бавим се истраживањима прошлости Сомбора и околине (објавио сам о томе више књига) и врло радо ћу дати сугестије које би овдашње породице требало анализирати да бисмо добили податке о најстаријем српском елементу на овом простору. Једна од њих, сомборски Јањатовићи-Капамаџије, који су овде живели пре Велике сеобе, већ су тестирани (седморо чланова, слава Ђурђевдан) и припадају ХГ I1 (вероватно од Дробњака). 
Час ми весте стару славу
крви моје прарођачке...
[Лаза Костић]