Аутор Тема: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061  (Прочитано 361490 пута)

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #860 послато: Децембар 22, 2019, 04:23:03 поподне »
Уколико је Касалицин узорак на YFull стаблу обележен са YF03544, онда би им требало јавити да га ажурирају:
https://www.yfull.com/tree/I-FGC22045/

Јесте, то је Касалицин узорак, али га неће ажурирати, јер YFull признаје само оно што успије прочитати са достављеног bam фајла. Неће уважити резултат Yseqa. То знам поуздано јер сам својевремено тражио да ме уврсте на стабло са позитивним PH908, али су ми објаснили да то због својих стандарда не могу да учине.

Касалица је наручио надоградњу Биг Ипислона, па ће се тим резултатом ствари рашчистити и стабло исправити.

Ван мреже Aca

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 47
  • I1>P109>FGC33034
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #861 послато: Децембар 22, 2019, 04:39:53 поподне »
Одлично, Жељко. Надам се да ће твој и Шабановићев BigY700 покренути ствари напријед што се тиче Дробњака. А очекују се и резултати из Данте Лабса.
Жељко,
ја сам тај Илић са FTDNA.

drajver,
тражећи информације на FTDNA прочитао сам да „genetic distance" 4 представља заједничког претка не старијег од 10 генерација. С‘ обзиром на ово да ли би требао тражити заједничког претка са Жељком негде почетком XVIII века а то би онда значило да моја фамилија потиче од Касалица?

Поздрав,

Аца

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #862 послато: Децембар 22, 2019, 05:26:43 поподне »
drajver,
тражећи информације на FTDNA прочитао сам да „genetic distance" 4 представља заједничког претка не старијег од 10 генерација. С‘ обзиром на ово да ли би требао тражити заједничког претка са Жељком негде почетком XVIII века а то би онда значило да моја фамилија потиче од Касалица?

Поздрав,

Аца

Ацо, те процјене удаљености са ФТДНА су прилично уопштене и не узимају у обзир модалност хаплотипова, као ни различите степене мутација на маркерима. Касалица има за Дробњаке прилично модалан хаплотип, па није погодан за упоређивања на маркерима. С обзиром да већ на BIGY500 Касалица има 4 новела различита од тебе, то представља удаљеност од 500-600 година. Треба сачекати BIGY700 резултате Касалице, можда буде позитиван на неки од твојих новоткривених новела, али би и у том случају удаљеност вас двојице била не мања од 500 година.

Иначе, цијела ова дробњачка група је прилично блиска и заједнички предак је живио прије неких 800 година. Та блискост је очигледна и у маркерима и у СНП-овима.

Ван мреже Aca

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 47
  • I1>P109>FGC33034
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #863 послато: Децембар 22, 2019, 06:57:36 поподне »
Ацо, те процјене удаљености са ФТДНА су прилично уопштене и не узимају у обзир модалност хаплотипова, као ни различите степене мутација на маркерима. Касалица има за Дробњаке прилично модалан хаплотип, па није погодан за упоређивања на маркерима. С обзиром да већ на BIGY500 Касалица има 4 новела различита од тебе, то представља удаљеност од 500-600 година. Треба сачекати BIGY700 резултате Касалице, можда буде позитиван на неки од твојих новоткривених новела, али би и у том случају удаљеност вас двојице била не мања од 500 година.

Иначе, цијела ова дробњачка група је прилично блиска и заједнички предак је живио прије неких 800 година. Та блискост је очигледна и у маркерима и у СНП-овима.


Са Грбовићем имам 3 разлике на BigY a “genetic distance” нам је 9.

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #864 послато: Децембар 22, 2019, 09:50:13 поподне »
При оцени старости FTDNA узима између 88 и 144 година између нових "SNP" и "private variants", тј, око сто година за формирање нових SNP-ова.

Да би дакле израчунали када је живео ваш заједнички предак, кликните на FTDNA Block Tree на SNP чију старост желите да оцените. Када изаберете SNP, изброjте низводно колико су се SNP-ова формирали од вашег заједничког претка.

У мом случају, то су (нпр.) 13 SNP+Private Variants који дефинишу грану којој припадам.
Примењујући ову горе формулу, добијамо резултат да је наш заједнички предак живео између 1040 и 1872 година, односно (узимајући средњу вредност) пре око 1300 година.

Слику вам прилажем ради лакше оријентације:




Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #865 послато: Децембар 27, 2019, 03:04:34 поподне »
Дужи хаплотипови Дробњака и даље не показују неке јасне подјеле по подгранама. Данас сам мало анлизирао 111-маркерне и 67-маркерне хаплотипове овог рода, не бих ли уочио неку законитост.

Чини ми се да сам у случају Косовчића (Дробњаци који славе Савиндан) уочио двије промјене које одступају од модала и које би могле бити карактеристичне за њихов огранак. Ради се о вриједностима DYS607=13 у односу на модално 14 и DYS557=14 у односу на модално 15. Ови маркери се налазе у сету од 67 маркера, тако да их имају тестиране само они Косовчићи који су радили тестове на 67 маркера. А тренутно су то  Јакшић и Грбовић.

Занимљиво је да ове вриједности посједују и двије крајишке породице: Кртинићи и Нужде. При чему за Нужде знамо само за DYS607=13, јер нису тестирали DYS557. Нужде и Кртинићи су додатно повезани и преко немодалне вриједности DYS390=24, тако да би се могло радити о својеврсном крајишком огранку Косовчића.

Наравно, ово је засад само претпоставка, али која је на нивоу садашњих сазнања сасвим могућа. Било би корисно да још неки од Косовчића (Дробњака који славе Савиндан) ураде тест на поменуте маркере DYS607 и DYS557 како би се ова теза потврдила.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #866 послато: Јануар 18, 2020, 10:15:23 поподне »
Умро је Томаш Грбовић (76), један од пионира нордијског скијања у Црној Гори: http://www.antenam.net/sport/ostalo/146087-preminuo-tomas-grbovic?fbclid=IwAR0gcdLt2vJFZCgPQy51TC2NF_fMXNLyftXST6J-3N86pYhmNTsZtYSCzy4
Занимљив сплет околности да један Дробњак буде носилац спорта у којем царују Нормани...
Иначе, и Томашеви потомци су у нордијском скијању.
Кад сам био у њиховом дому, пре две-три године, на зиду у дневном боравку сам запазио стари постер на којем је Норвежанин који је донео нордијско скијање у Црну Гору.
Пре моје посете нису знали да Дробњаци имају везе са Норманима.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #867 послато: Јануар 18, 2020, 10:41:11 поподне »
Умро је Томаш Грбовић (76), један од пионира нордијског скијања у Црној Гори: http://www.antenam.net/sport/ostalo/146087-preminuo-tomas-grbovic?fbclid=IwAR0gcdLt2vJFZCgPQy51TC2NF_fMXNLyftXST6J-3N86pYhmNTsZtYSCzy4
Занимљив сплет околности да један Дробњак буде носилац спорта у којем царују Нормани...
Иначе, и Томашеви потомци су у нордијском скијању.
Кад сам био у њиховом дому, пре две-три године, на зиду у дневном боравку сам запазио стари постер на којем је Норвежанин који је донео нордијско скијање у Црну Гору.
Пре моје посете нису знали да Дробњаци имају везе са Норманима.
Норвежанин који је донео нордијско скијање у Црну Гору звао се Хенрик Ангел. Ево чланка о њему: https://www.skijanje.rs/istorija/istorija-skijanja-u-crnoj-gori/henrik-angel-norvezanin-koji-je-donio-prve-skije-u-crnu-goru/?fbclid=IwAR1fgyw8teZI1ek5qAU1kJvn5VPbtDwBNQAH0aHReYYVQ0AZKX8GDyf_8vE

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #868 послато: Јануар 18, 2020, 11:51:14 поподне »
Норвежанин који је донео нордијско скијање у Црну Гору звао се Хенрик Ангел. Ево чланка о њему: https://www.skijanje.rs/istorija/istorija-skijanja-u-crnoj-gori/henrik-angel-norvezanin-koji-je-donio-prve-skije-u-crnu-goru/?fbclid=IwAR1fgyw8teZI1ek5qAU1kJvn5VPbtDwBNQAH0aHReYYVQ0AZKX8GDyf_8vE
Покој души Томашу Грбовићу! Логично да Дробњак буде пионир у зимским спортовима код нас :) Ван је теме (у генетском , не територијалном смислу) ,али је везано такође за зимске спортове и за Жабљак... Божо Чворовић, рекордер Црне Горе у ски скоковима, што је исто логично, јер је Ускок  ;D

https://www.skijanje.rs/istorija/istorija-skijanja-u-crnoj-gori/bozo-cvorovic-rekorder-crne-gore-u-skijaskim-skokovima/
« Последња измена: Јануар 18, 2020, 11:57:25 поподне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #869 послато: Јануар 19, 2020, 12:19:42 пре подне »
Зимски спортови изгледа да леже Дробњацима и Никшићима...како на скијама, тако и на Мојковцу 1916 ;)

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #870 послато: Јануар 19, 2020, 10:55:43 пре подне »
Зимски спортови изгледа да леже Дробњацима и Никшићима...како на скијама, тако и на Мојковцу 1916 ;)
Не леже им, то је ствар потребе. Тамо снег зна да падне у новембру и да неокопни до Ђурђевдана. Мада задњих година се то ретко дешава. Тамо деца већ од пар година знају да скијају. До пре 15-20 година није било ништа необично да деца иду на скијама до школе. Скије су биле главно "превозно" средство.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #871 послато: Фебруар 05, 2020, 09:25:33 поподне »
У међувремену, промјене које су се десиле код Дробњака.

Муслимани Еровићи из Пода, Бијело Поље урадили су BigY700 тест и припадају грани I1>P109>FGC22045/FGC33034>FGC22054

Данас сам примјетио да овој грани припадају и муслимани Шабановићи из Бијелог Поља, иако им још до краја није завршен BigY700 тест.

На овај начин имамо директну генетичку везу ове двије муслиманске породице из Полимља са личким Бараћима. Подграни FGC22054 припадају још и Ђукићи и Корадело, непознатог поријекла.

Еровићи припадају братству Пођана из Пода код Бијелог поља.Постоје и правовлавни Еровићи исте хаплогрупе у Шумадији.

Шабановићи би лако могли бити од Пођана, није искључено да ће се у коначници пронаћи неки SNP испод FGC22054 који ће повезати Шабановиће и Еровиће. Знаће се убрзо.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #872 послато: Фебруар 05, 2020, 10:18:37 поподне »
За Шабановиће и Еровиће нема предања којe их повезује са Дробњацима. Код Еровића постоји неко предање о Ровцима, вјероватно нетачно. Већина података за ту групу породица наводи или старосједилачко српско или непознато поријекло.

Лутовац по предању групише сљедеће породице као сродне Шабановићима: Мустајбашиће, Хоџиће, Муратбашиће и Мушовиће. Све ове породице насељавају један блок села југоисточно од Бијелог Поља: Годушу, Лозну, Годијево, Стубал. Село Пода одакле су Еровићи наслања се на овај блок села. Тако да сад већ имамо прилично генетички профилисан и географски заокружен род који има и православне и муслиманске огранке. Овом роду највјероватније припадају и Булатовићи из Брезојевице, Плав (Лука ми је још раније помињао ову везу),а оригинална слава рода би требала бити Ђурђевдан.

Остаје питање само карактера и старости њихове везе са Дробњацима. Засад немамо ниједно дробњачко братство да је FGC22054+.


Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #873 послато: Фебруар 05, 2020, 11:12:11 поподне »
Кријешторци, муслимани из Пљеваља су исто И1-П109. Маркери ваљда још нису доступни, али очекујем да су и они Дробњаци у ширем смислу.

Значи Шабановићи и Еровићи су ближи неким FGC22045 родовима из Лике него тренутно тестираним родовима из саме племенске матице?

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #874 послато: Фебруар 06, 2020, 12:40:50 пре подне »
@drajver, покушат ћу помоћ, ради се о мојем крају и мени блиским родовима.
Прво, Еровићи из Пода не потичу од Пођана, већ су Пођани рођаци Еровића који су се из Пода населили на Полицу, оближњу висораван. Један дио мојег рода имао је сличну маршуту. То су сусједна села, стиме што је Полица зараван издигнута изнад Пода и Берана. Неки моји рођаци још увијек имају имања на тој Полици. Учитељ Пођанин је, за вријеме својег учитељовања у мојем родном селу, живио у кући мојег дједа. Ми бисмо се сусрели на завршетку школске године када смо долазили на распуст. То није био послован однос, већ рођачки!
Друго, Еровићи у Шумадији нису једини род које је из тог краја отишао у Шумадију. У литератури се може наћи да је у том крају било да "један брат клања а други се крсти", што је био резултат тога да се једно вријеме народ у том крају дистансирао од религије. У вријеме селидбе ка Шумадији многе породице су биле у једном чудном компромису када је религија била у питању. Науке ради кажем Вам да Ваша предпоставка, када су у питању правци конвертирања, није тачна.
Треће, у праву сте за Булатовиће, једну грану мојег рода је "родила" Булатовићка. Међутим, питање је одакле су ти Булатовићи?
Четврто :) , када су у питању села у Доњем Бихору које помињете, Годушa, Лознa, Годијево, Стубал, најбројнији дио тог становништва је сада у сусједним Сипањама, Краденику и можда у Врбама. Када упитамо наше старе гдје су удате ваше тетке, сестре од генерације наших деда и прадједова ми не добијемо јасан одговор, али има и оних које су из тих села и из тих родова. Када упитамо одакле су наше баке и прабаке онда су оне обично из тих села и из тих родова. Међутим у њиховој близини су досељени муслимански родови из Старе Херцеговине и не треба их мијешат.
Пето, све ове гране пронаћи ћете у долини Лима, од Плава до Бијелог Поља, код православаца. Међутим, ова наша "форензика" неће бити потпуно ефикасна а разлози би Вам требали бити познати.
Срдачан поздрав!

Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #875 послато: Фебруар 06, 2020, 08:49:16 пре подне »
@drajver, покушат ћу помоћ, ради се о мојем крају и мени блиским родовима.
Прво, Еровићи из Пода не потичу од Пођана, већ су Пођани рођаци Еровића који су се из Пода населили на Полицу, оближњу висораван. Један дио мојег рода имао је сличну маршуту. То су сусједна села, стиме што је Полица зараван издигнута изнад Пода и Берана. Неки моји рођаци још увијек имају имања на тој Полици. Учитељ Пођанин је, за вријеме својег учитељовања у мојем родном селу, живио у кући мојег дједа. Ми бисмо се сусрели на завршетку школске године када смо долазили на распуст. То није био послован однос, већ рођачки!
Друго, Еровићи у Шумадији нису једини род које је из тог краја отишао у Шумадију. У литератури се може наћи да је у том крају било да "један брат клања а други се крсти", што је био резултат тога да се једно вријеме народ у том крају дистансирао од религије. У вријеме селидбе ка Шумадији многе породице су биле у једном чудном компромису када је религија била у питању. Науке ради кажем Вам да Ваша предпоставка, када су у питању правци конвертирања, није тачна.
Треће, у праву сте за Булатовиће, једну грану мојег рода је "родила" Булатовићка. Међутим, питање је одакле су ти Булатовићи?
Четврто :) , када су у питању села у Доњем Бихору које помињете, Годушa, Лознa, Годијево, Стубал, најбројнији дио тог становништва је сада у сусједним Сипањама, Краденику и можда у Врбама. Када упитамо наше старе гдје су удате ваше тетке, сестре од генерације наших деда и прадједова ми не добијемо јасан одговор, али има и оних које су из тих села и из тих родова. Када упитамо одакле су наше баке и прабаке онда су оне обично из тих села и из тих родова. Међутим у њиховој близини су досељени муслимански родови из Старе Херцеговине и не треба их мијешат.
Пето, све ове гране пронаћи ћете у долини Лима, од Плава до Бијелог Поља, код православаца. Међутим, ова наша "форензика" неће бити потпуно ефикасна а разлози би Вам требали бити познати.
Срдачан поздрав!

Вољени, хвала на информацијама из прве руке. Што се вјерских конверзија тиче, то је у овом случају секундарно питање. Ако је и било неког двосмјерног вјерског шетања, зна се ипак шта је било најстарије.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #876 послато: Фебруар 06, 2020, 09:05:05 пре подне »
Јоксимовићи и Којовићи (слава Цвети) су из тих крајева. Нисам гледао да ли су генетски ближи муслиманским породицама из Бихора, или Дробњацима. По овој логици, Јоксимовићи би морали бити ближи Еровићима.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #877 послато: Фебруар 06, 2020, 09:25:47 пре подне »
Чини се да се ова подграна I1>P109>FGC22045>FGC22054 доста рано одвојила од осталих Дробњака, са којима свакако јесте најближе повезана, али питање је да ли је његовала и традиције дробњачког племена. Недостаје свакако још резулттат из самих Дробњака, али како написах засад у Дробњацима у најужем смислу немамо FGC22054.

Остаје питање да ли је у Полимљу могла постојати нека родовска група блиска Дробњацима. Крајишки огранци ове групе (Бараћ, а могуће и Ђукић), не би били ништа необично с обзиром да један дио српских породица у Крајини сасвим сигурно потиче са простора Полимља, Потарја и Старог Влаха. Такође, питање је шта је са бројним FGC22045 породицама ( и муслиманским и православним) у околини Пријепоља. да ли су они од ових лимских "ДРобњака" и позитивни на FGC22054.

Без обзира на различита предања код ових "Дробњака" из Полимља (Кучи, Ровца), мислим да је много извјесније да су ту ради о старом бихорском и полимском становништву прије сеобе 1690. године, које се касније једним дијелом исламизовало. Није искључено да је старина ових лимских Дробњака на том подручју још од средњег вијека. Тако би се објаснили и крајишки огранци.

Роду лимских Дробњака би по сада доступним подацима требале припадати сљедеће породице:

Булатовићи, Ђурђевдан, Брезојевице/Плав и Гусиње, Доља/Гусиње
Еровић, муслиман, Пода, Личине, Бољанина/Бијело Поље
Еровић, Ђурђевдан, Бољковци/Горњи Милановац
Пођанин, Ђурђевдан Лучиндан, Драгосава/Беране
Шабановић, муслиман, Стубо, Бијело Поље
Хоџић, муслиман, Годијево/Бијело Поље (могуће и Хоџићи у Паљуху, Брчвама и Трпезама/Бијело Поље)
Мушовић, муслиман, Годијево/Бијело Поље
Мустајбашић, муслиман, Годуша, Лозна, Лознице/Бијело Поље
Муратбашић, муслиман, Стубо/Бијело Поље

Вјерујем да би већи број породица са дробњачким хаплотипом у Србији могао потицати од ове полимске гране. Треба ускоро да стигне већи број дубинских тестова за Дробњаке, па ћемо видјети.
« Последња измена: Фебруар 06, 2020, 09:28:38 пре подне drajver »

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #878 послато: Фебруар 07, 2020, 12:36:33 пре подне »
@drajver, ово о чему тренутно пишете је био предмет и мојег интересовања и могао бих ја ту припомоћи. Међутим, врло је тешко пронаћи начин како то урадити а да се велики дио форумаша не нађе погођеним. Досадашња писања о становништва у Полимљу су до те мјере извитоперила реалност да су и људи од струке потпуно збуњени. Етногенеза тог становништва је слојевита, сложена, али и јако занимљива. Чини ми се да Ваша истраживања иду у правом смјеру.
 
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #879 послато: Фебруар 07, 2020, 08:18:35 поподне »
Комплетирани су Шабановићеви BIGY700 резултати код ФТДНА.

Како сад ствари стоје Шабановић не дијели неки нови SNP ни са ким испод FGC22054. Има укупно 6 новела. Од тих су 3 новела из нових региона покривених BigY700 па се не зна њихов статус код Бараћа и Ђукића који су радили BIGY500. Свих 6 Шабановићевих новела су негативни код преостале двојице носилаца FGC22054,а који су радили BigY700: Корадела и Еровића.

Укратко, грана I1>P109>FGC22045>FGC22054 стара око 700-800 година има засад 5 паралелних грана.

Не знам да ли би YFull bam анализа открила нешто ново.