Порекло становништва > Хрватска - Република Српска Крајина

Бан Јелачић и Срби

(1/3) > >>

Неродимац:


Ово је само једна од многобројних објава бана Јелачића народима који су живели на територији која му је била поверена а горе наведена. Он и у овој а и у каснијим објавама позива на братску слогу и да народи обе конфесије се не свађају и деле. Ова објава је из 1848. године а у библиотеци Матице Српске налазе се још неколико објава сличне садржине. Он у већини њих се залаже за слогу међу браћом исте крви а чак га је и Сабор Српски изабрао за њиховог вођу и њиховог представника. У једном од њих он каже да су Срби, браћа од мајке. Постоје и објаве где он јасно каже да Мађарске власти покушавају да посвађају православне и католике а да он а и народ и свештенство то не дозволе. По неком мом скромном мишљењу управо је тад и почео раздор између католика и православаца и одвајања једни од других.

Неродимац:

Exiled:
Све су то опште познате ствари и мислим да наше упињање да нешто докажемо је легитимно али мислим да је проблем како до тих доказа хоћемо да дођемо. Увјек се некако на крају позивамо на то ко се како крсти и ту неизоставно мора доћи до проблема...Како ми тврдимо да су они настали од нас тако они тврде да смо ми настали од њих...остало су само детаљи... Него оно што мене занима је како ти имаш приступ неким документима којих нема баш у "слобоџној продаји"?




Неродимац:
http://digital.bms.rs/ebiblioteka/

Овде можете потражити ово али и још много других књига и докумената. Није претраживо по тексту али јесте по наслову и по ономе ко је писао. Изузетне књиге и документа које ми на желост не читамо. О овој теми имате књигу у истој библиотеци ОДГОВОР СТАРЧЕВИЋУ где има такође доста занимљивих ствари. Уживајте и читајте наше старе књиге.

Exiled:

--- Цитат: Неродимац  Октобар 01, 2021, 09:59:10 поподне ---http://digital.bms.rs/ebiblioteka/

Овде можете потражити ово али и још много других књига и докумената. Није претраживо по тексту али јесте по наслову и по ономе ко је писао. Изузетне књиге и документа које ми на желост не читамо. О овој теми имате књигу у истој библиотеци ОДГОВОР СТАРЧЕВИЋУ где има такође доста занимљивих ствари. Уживајте и читајте наше старе књиге.

--- Крај цитата ---
Хвала...ископаћу и ја неку "ексклузиву"🙂

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију