Порекло становништва > Старе породице и племство

Родослов средњовековних Војиновића

<< < (2/11) > >>

Amicus:

--- Цитат: selma  Јун 28, 2014, 09:56:47 поподне ---Zanimljivo. Bas sam danas naisla na sajt u kojem pominje se da su Raskovici -knezevska porodica, prvo bili Vojnovici. Nadam se da sam dala dobar trag.
--- Крај цитата ---

Не би било лоше да наведете и линк за ту страницу. Ако се креће у неко истраживање, пожељно је да се пронађени материјали сакупљају на једно место, јер је тако касније лакше упоређивати прикупљене податке и евентуално доносити неке закључке.

Amicus:
На доста места где је било неке речи о Војиновићима приметио сам да фигурира њихов грб из Фојничког грбовника, те његова реконструкција, коју је на основу истог грбовника касније урадио Александар Палавестра. То је тако зато што је код нас можда најпознатији управо тај Фојнички грбовник, настао у другој половини XVII века, док су старији преписи, од којих овај неретко одудара, на неки начин остали у другом плану.

Што се тиче тих старијих преписа, који су нам доступни и које могу да поставим на мрежу, јесу Грбовник Коренића-Неорића из 1595. године, те Модеснки грбовник с почетка XVII века.



На основу увида у преписе које не могу да постављам, могу рећи да су још вернији прикази грба Војновића у Београдском грбовнику II, насталом такође почетком XVII века, те Лондонском грбовнику I, насталом између 1595. и 1637. године; у Берлинском грбовнику, насталом између 1596. и 1623. године, грб Војиновића је ближи изгледу тог грба у Грбовнику Коренића-Неорића.

Главне разлике између преписа су у тумачењу симбола на централној и последњој заставици у челенци. Изворно то су сребрни млад месец са два златна љиљана на црвеном, те грб Босне, две црвене укрштене окресане гране са маварским главама (или главама Етиопљанки) на златном пољу.

Изглед грба Војиновића у Фојничком грбовнику може се погледати на првој, а Палавестрина реконструкиција на другој слици, при чему треба имати на уму да је централна заставица заснована на примеру из Фојничког грбовника, док су кључеви на заставици Босне стереотип који постојаше од раније, те су га упошљавали још и Бојничић, Лазовски и Ацовић.



Реконструкција Павла Ритера Витезовића, која се налази у првом посту, настала је на основу Грбовника Коренића-Неорића, и самим тим је вернији приказ грба Војиновића.

Radul:
Чињенице о средњовјековним Војиновићима које се нису доскоро знале. ;)

* Родоначелник Војин је имао три брата чија су имена непозната

* Гојислава са оба сина није скончала у тамници Николе Алтомановића већ се из Дубровника новембра 1368. године са лађом одвози негдје у Албанију.

Ранко Бубања:
https://drive.google.com/file/d/0B3ma9plMXxAET3o0VGlMQlotSzg/view?pref=2&pli=1

Radul:

--- Цитат: Ранко Бубања  Април 26, 2016, 10:14:00 поподне ---https://drive.google.com/file/d/0B3ma9plMXxAET3o0VGlMQlotSzg/view?pref=2&pli=1

--- Крај цитата ---

Одличан рад :)

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију