Аутор Тема: Досељавање Словена на Балкан  (Прочитано 11239 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Досељавање Словена на Балкан - pro et contra
« Одговор #20 послато: Август 17, 2020, 08:09:51 поподне »
Мислим да је лакше доћи до моштију Светог Јована Владимира, него Светог Симеона Мироточивог (Стефана Немање) које су сасвим недоступне.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Досељавање Словена на Балкан - pro et contra
« Одговор #21 послато: Август 17, 2020, 08:14:01 поподне »
Свети Јован Владимир.
Imamo mi Nebo svakojakih čestica kojekuda koje bi se mogle testirati ali si sa prefixom "Sveti"sve reko.I svaka dalja priča povodom toga bila bi svetogrđe a ja sam u ozbiljnom riziku da me proglase antiSrbinom...

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Досељавање Словена на Балкан - pro et contra
« Одговор #22 послато: Август 17, 2020, 08:26:45 поподне »
svaka dalja priča povodom toga bila bi svetogrđe antiSrbinom...

Ако су могле бити тестиране мошти Светог кнеза Лазара и Светог деспота Стефана, не видим зашто не би биле могле бити тестиране и мошти других светаца. Наравно, са узорком би се морало поступати као са сваком светињом.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Досељавање Словена на Балкан - pro et contra
« Одговор #23 послато: Август 17, 2020, 08:32:35 поподне »
Што се сеобе Словена на Балкан тиче, мислим да је циљано пресељење читавог једног народа из закарпатске прапостојбине право у Подунавље у једном подухвату прилично немогућа мисија. Тиме не кажем да су Словени овде одувек, већ да је њихова сеоба са севера била дуготрајан процес.

То се слаже са овим што је већ писано, а ради се о постепеном померању становништва, које се догађа у раздобљу од најмање читавог столећа. То је експанзија, ширење на запустела подручја, једним делом и под притиском азијских номадских племена и настајањем пустих подручја у Панонији услед ратова Византије и германских племена.

Војне експедиције словенских народа јесу постојале, као што знамо да су се Срби, по позиву Ираклија, најпре населили у Егејској Македонији, па затим одустали и вратили се на Дунав, а касније добили дозволу да се доселе у Далмацију. Физичко-технички је немогуће да се на тај начин селио читав народ (племе) у тако кратком раздобљу, док је веома могућна таква „сеоба“ једне војничке дружине, ма колико она била бројна. Логично је да су се њихови сународници у међувремену налазили северно од Саве и Дунава и чекали знак од својих ратника када и где се могу безбедно населити.

И сам Порфирогенит помиње Србију која се налазила у залеђу Хрватске и мањих србских архонтија у области јадранског приморја и залеђа. Та Србија која је обухватала подручја данашње Босне и западних делова Србије, вероватно је баш тако насељена, провалом преко Саве на југ. Срби који су је населили нису се тек тако ту створили, нити су експресно дошли из Закарпатја, него су били у Панонији и искористили прву могућност да пређу на југ и населе се.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Досељавање Словена на Балкан - pro et contra
« Одговор #24 послато: Август 17, 2020, 08:36:55 поподне »
Ако су могле бити тестиране мошти Светог кнеза Лазара и Светог деспота Стефана, не видим зашто не би биле могле бити тестиране и мошти других светаца. Наравно, са узорком би се морало поступати као са сваком светињом.
Daleko bilo da sam za bilo kakvo skrnavljenje moštiju
A đe su ti rezultati? Ko nam je bila elita?Ja kolko znam samo je rečeno da su bili u krvom srodstvu,potvrđena je genetska veza među njima, i tu je priča završena za nas obične smrtnike.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Досељавање Словена на Балкан - pro et contra
« Одговор #25 послато: Август 17, 2020, 08:51:13 поподне »
Ja kolko znam samo je rečeno da su bili u krvom srodstvu,potvrđena je genetska veza među njima, i tu je priča završena za nas obične smrtnike.

Колико је мени, обичном смртнику, познато, циљ анализе и јесте био да се утврди јесу ли мошти из Копорина генетички блиске кнезу Лазару, односно јесу ли Стефанове (Вукове?). Не знам је ли утврђено које су хаплогрупе били.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Досељавање Словена на Балкан - pro et contra
« Одговор #26 послато: Август 17, 2020, 08:58:46 поподне »
Колико је мени, обичном смртнику, познато, циљ анализе и јесте био да се утврди јесу ли мошти из Копорина генетички блиске кнезу Лазару, односно јесу ли Стефанове (Вукове?). Не знам је ли утврђено које су хаплогрупе били.
Да саставите званично писмо, па да питате?
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Досељавање Словена на Балкан - pro et contra
« Одговор #27 послато: Август 17, 2020, 09:01:25 поподне »
Колико је мени, обичном смртнику, познато, циљ анализе и јесте био да се утврди јесу ли мошти из Копорина генетички блиске кнезу Лазару, односно јесу ли Стефанове (Вукове?). Не знам је ли утврђено које су хаплогрупе били.
Kao što rekoh tu se radilo o utvrdjivanju očinstva. Biće da je Lazar pokrenuo brakorazvodnu parnicu protiv Milice pa je potego argument njenoga neverstva i tu je lupio o ledinu jer se dokazalo da je potomstvo njegovo, te je svo imanje i ovozemaljsko i nebesko podeljeno na jednake časti...Hvala Nebo na odgovoru...

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Досељавање Словена на Балкан - pro et contra
« Одговор #28 послато: Август 17, 2020, 09:06:23 поподне »
Kao što rekoh tu se radilo o utvrdjivanju očinstva. Biće da je Lazar pokrenuo brakorazvodnu parnicu protiv Milice pa je potego argument njenoga neverstva i tu je lupio o ledinu jer se dokazalo da je potomstvo njegovo, te je svo imanje i ovozemaljsko i nebesko podeljeno na jednake časti...Hvala Nebo na odgovoru...

Стварно не знам шта ти је и зашто пишеш овакве ствари...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Досељавање Словена на Балкан - pro et contra
« Одговор #29 послато: Август 17, 2020, 09:08:19 поподне »
Што се сеобе Словена на Балкан тиче, мислим да је циљано пресељење читавог једног народа из закарпатске прапостојбине право у Подунавље у једном подухвату прилично немогућа мисија. Тиме не кажем да су Словени овде одувек, већ да је њихова сеоба са севера била дуготрајан процес.

То се слаже са овим што је већ писано, а ради се о постепеном померању становништва, које се догађа у раздобљу од најмање читавог столећа. То је експанзија, ширење на запустела подручја, једним делом и под притиском азијских номадских племена и настајањем пустих подручја у Панонији услед ратова Византије и германских племена.

Војне експедиције словенских народа јесу постојале, као што знамо да су се Срби, по позиву Ираклија, најпре населили у Егејској Македонији, па затим одустали и вратили се на Дунав, а касније добили дозволу да се доселе у Далмацију. Физичко-технички је немогуће да се на тај начин селио читав народ (племе) у тако кратком раздобљу, док је веома могућна таква „сеоба“ једне војничке дружине, ма колико она била бројна. Логично је да су се њихови сународници у међувремену налазили северно од Саве и Дунава и чекали знак од својих ратника када и где се могу безбедно населити.

И сам Порфирогенит помиње Србију која се налазила у залеђу Хрватске и мањих србских архонтија у области јадранског приморја и залеђа. Та Србија која је обухватала подручја данашње Босне и западних делова Србије, вероватно је баш тако насељена, провалом преко Саве на југ. Срби који су је населили нису се тек тако ту створили, нити су експресно дошли из Закарпатја, него су били у Панонији и искористили прву могућност да пређу на југ и населе се.

Тако некако и ја мислим.

Одслушала сам поново др Ђорђа Јанковића - други неки интервју (емисија Бодље и жаоке, мислим након његовог удаљења са факултета, a "надирања генетичке генеологије" он се чувао у том интервју од неких ранијих недовољно документованих излагања , и нелогичности, не помиње више толико Србе као Илире, али ту је негде око 6 века.

Треба га пажљиво слушати.... Прихватити оно што је доказано и доказиво ....

Остало - примити са резервом.

[<a href="https://youtube.com/v/39AohDM2T5Y" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://youtube.com/v/39AohDM2T5Y</a>
« Последња измена: Август 17, 2020, 09:32:22 поподне НиколаВук »

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Досељавање Словена на Балкан - pro et contra
« Одговор #30 послато: Август 17, 2020, 09:20:51 поподне »
Колико је мени, обичном смртнику, познато, циљ анализе и јесте био да се утврди јесу ли мошти из Копорина генетички блиске кнезу Лазару, односно јесу ли Стефанове (Вукове?). Не знам је ли утврђено које су хаплогрупе били.
Evo zašto, jer spinuješ.Tema cellog ovog foruma je genetika, pragenetika, i iskreno se nadam mada sam i mnogo puta bio naivan, istina.Ti sad nama kažeš da nije problem izvršiti testiranje moštiju naših svetitelja ali je problem objaviti rezultate javno...I ja sad reagujem ironično a kako ću drugačije?

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Досељавање Словена на Балкан - pro et contra
« Одговор #31 послато: Август 17, 2020, 09:30:54 поподне »
Колико је мени, обичном смртнику, познато, циљ анализе и јесте био да се утврди јесу ли мошти из Копорина генетички блиске кнезу Лазару, односно јесу ли Стефанове (Вукове?). Не знам је ли утврђено које су хаплогрупе били.

Исправка, тестиране су мошти пронађене у манастиру Ресава (Манасија). На позив да се исто уради са моштима из Копорина, тадашњи игуман је одговорио одрично и на томе је остало.

Evo zašto, jer spinuješ.Tema cellog ovog foruma je genetika, pragenetika, i iskreno se nadam mada sam i mnogo puta bio naivan, istina.Ti sad nama kažeš da nije problem izvršiti testiranje moštiju naših svetitelja ali je problem objaviti rezultate javno...I ja sad reagujem ironično a kako ću drugačije?

Нико не спинује. Рађен је тест који утврђује очинство и који не одређује хаплогрупу. Да би се то одредило, морали би поново из узорка да екстрахују ДНК и да ураде нови тест. Да ли је тај узорак до краја искоришћен (тј. уништен) или не, непознато је.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Досељавање Словена на Балкан - pro et contra
« Одговор #32 послато: Август 17, 2020, 09:37:30 поподне »
Исправка, тестиране су мошти пронађене у манастиру Ресава (Манасија). На позив да се исто уради са моштима из Копорина, тадашњи игуман је одговорио одрично и на томе је остало.

Тачно. Захваљујем на исправци.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Досељавање Словена на Балкан - pro et contra
« Одговор #33 послато: Август 17, 2020, 09:38:00 поподне »
Исправка, тестиране су мошти пронађене у манастиру Ресава (Манасија). На позив да се исто уради са моштима из Копорина, тадашњи игуман је одговорио одрично и на томе је остало.

Нико не спинује. Рађен је тест који утврђује очинство и који не одређује хаплогрупу. Да би се то одредило, морали би поново из узорка да екстрахују ДНК и да ураде нови тест. Да ли је тај узорак до краја искоришћен (тј. уништен) или не, непознато је.
E dobro ljudi, ako je tako onda je to unutarcrkveno pitanje i to su oni nešto hteli da isteraju na čistac.I to, onda, nije tema za dikusije koje se ovde vode.I tu opet dolazimo do teze koju ja zastupam a to je da mi obični smrtnici nećemo saznati ništa dok naša ničim izazvana elita i svetovna i duhovna ne odluči drugačije...

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Досељавање Словена на Балкан - pro et contra
« Одговор #34 послато: Август 17, 2020, 09:40:45 поподне »
Ti sad nama kažeš da nije problem izvršiti testiranje moštiju naših svetitelja ali je problem objaviti rezultate javno...

Ништа слично ја нисам рекао. Прочитај пажљивије.

Моје је мишљење да не би био проблем тестирати светитељске мошти, али то је само моје мишљење. Ни једног тренутка нисам рекао да је проблем објавити резултате јавно. Лично, мислим да би то било сјајно, и тестирати и објавити такве резултате.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Досељавање Словена на Балкан - pro et contra
« Одговор #35 послато: Август 17, 2020, 09:51:38 поподне »
Ништа слично ја нисам рекао. Прочитај пажљивије.

Моје је мишљење да не би био проблем тестирати светитељске мошти, али то је само моје мишљење. Ни једног тренутка нисам рекао да је проблем објавити резултате јавно. Лично, мислим да би то било сјајно, и тестирати и објавити такве резултате.
Можда да се покрене иницијатива, за добробит науке? Како би то извели? Мислим да је кључно да се открије да ли је српска средњевековна елита у сродству са остатком народа.
Мало скрећемо са теме, али како другачије да сазнамо да ли је племство у сродству са онима у Белој Србији, Лужичанима, ако ми већ нисмо, нпр.?
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Досељавање Словена на Балкан - pro et contra
« Одговор #36 послато: Август 17, 2020, 10:00:12 поподне »
Ништа слично ја нисам рекао. Прочитај пажљивије.

Моје је мишљење да не би био проблем тестирати светитељске мошти, али то је само моје мишљење. Ни једног тренутка нисам рекао да је проблем објавити резултате јавно. Лично, мислим да би то било сјајно, и тестирати и објавити такве резултате.
I ja bih bio jako srećan da se to dogodi.Molim te mi reci kako misliš da ne bi bio problem,laboratorijski,proceduralni,zakon o zaštiti kulturnih dobara, ja stvagno ne razumem...Ja samo kažem da je problem višeslojan...A eto vidimo da počinje od igumana, ko što Nikola reče..a ja znam jednog što piše erotsku poeziju,pa ajte ljudi stanite malo...

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Досељавање Словена на Балкан - pro et contra
« Одговор #37 послато: Август 17, 2020, 10:08:02 поподне »
Можда да се покрене иницијатива, за добробит науке? Како би то извели? Мислим да је кључно да се открије да ли је српска средњевековна елита у сродству са остатком народа.
Мало скрећемо са теме, али како другачије да сазнамо да ли је племство у сродству са онима у Белој Србији, Лужичанима, ако ми већ нисмо, нпр.?
Milane ja bih to jako voleo.Ali kome objasniti,kome se obratiti,koja crna nauka, vidiš li ko nas i kud vodi ne sad nego zadnjih dvesta i kusur godina...Malo je pet Domanovića da nas definišu...Biče da sam previše pesimističan,praštajte, neću više na ovoj temi...

Ван мреже Миодраг

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 86
Одг: Досељавање Словена на Балкан - pro et contra
« Одговор #38 послато: Август 17, 2020, 10:12:28 поподне »
Исправка, тестиране су мошти пронађене у манастиру Ресава (Манасија). На позив да се исто уради са моштима из Копорина, тадашњи игуман је одговорио одрично и на томе је остало.

Koporin je od 1958. godine ženski manastir, dakle od tad do danas nije imao nikakvog igumana, nego samo igumanije. Kad je tačno tražen taj uzorak za DNK analizu? Pre 1958? Zar je bilo gde, a posebno kod nas, vršena nekakva DNK analiza pre 1980-ih?  :o

http://www.manastiri-crkve.com/manastiri/manastir_koporin.htm

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Досељавање Словена на Балкан - pro et contra
« Одговор #39 послато: Август 17, 2020, 10:17:04 поподне »
Koporin je od 1958. godine ženski manastir, dakle od tad do danas nije imao nikakvog igumana, nego samo igumanije. Kad je tačno tražen taj uzorak za DNK analizu? Pre 1958? Zar je bilo gde, a posebno kod nas, vršena nekakva DNK analiza pre 1980-ih?  :o

http://www.manastiri-crkve.com/manastiri/manastir_koporin.htm

Моја грешка. Није био у питању игуман, већ епископ шумадијски. Мислим да се то све дешавало 2000-их, када су откривене деспотове мошти у Ресави, тј. непосредно након тога.
Чињеницама против самоувереног незнања.