Аутор Тема: Мраморја (стећци)  (Прочитано 52764 пута)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #100 послато: Март 10, 2017, 01:34:19 поподне »
Изврсне снимке Волфе! ;)

Не видех раније, пошто је Археологија сад дислоцирана, и спојена са Археогенетиком.

Импресионира величина монолита. То је морао бити прави грађевински подухват довести и поставити на право место. Или су их клесали дивови, као они из Викинга, у Краљевствима Весекс и Мерсија? ;D



Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #101 послато: Јул 26, 2017, 06:29:27 поподне »
Ovaj broj " Naših starina" iz 1981 mogao bi da se stavi u "Moju kolekciju" ali zbog zanimljivih tekstova Marka Vega i Šefika Bešlagića o sličnostima i razlikama armenskih hačkara i naših stećaka kao i o stećcima u okolini Knina i Mrkonjić Grada postavljam ga ovde. Broj ima i zanimljive tekstove o Podrinju u vreme Kosača kao i neke druge radove

https://ia801905.us.archive.org/15/items/88025056NaseStarineXIVXV1981/88025056-Na%C5%A1e-starine-XIV-XV-1981.pdf

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #102 послато: Август 09, 2017, 12:50:52 поподне »
Новооткривени ћирилички натписи на мраморовима у селу Придворица (Гатачки Борач):

http://slobodnahercegovina.com/goran-komar-dzamija-u-gatackom-selu-pridvorica-sagradjena-na-mjestu-pravoslavnog-manastira/
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #103 послато: Август 25, 2017, 10:54:37 пре подне »
Стећци код села Новаковића на Језерима познати су као Грчко гробље. Налазе се на једном брегу изнад Рибљег језера и пута који води од Шавника ка Шаранцима.



Колико сам видео само на два стећка има обележја у облику крста. Већина стећака има ознаке које су, вероватно услед временских прилика, сада једва препознатљиви.



На ова два стећка се најбоље виде рељефи исклесани у камену. На доњој фотографији је стећак на коме је представа јелена и ратника или ловца.


Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

симо

  • Гост
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #104 послато: Септембар 22, 2017, 01:22:05 поподне »
Занимљива нова емисија РТС-а о стећцима. Вриједи погледати.

http://www.rts.rs/page/tv/ci/story/17/rts-1/2861629/trag-stecci---lakse-mi-je-lezat-ako-pitas-za-me.html

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #105 послато: Септембар 22, 2017, 01:33:55 поподне »
Занимљива нова емисија РТС-а о стећцима. Вриједи погледати.

http://www.rts.rs/page/tv/ci/story/17/rts-1/2861629/trag-stecci---lakse-mi-je-lezat-ako-pitas-za-me.html

Одлична емисија. Препоручујем свакоме кога занима та тема, стећци, власи, Срби, итд.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #106 послато: Октобар 26, 2017, 11:26:17 поподне »
Упадљива ие сличност између келтских анимистичких мотива (змиа/гуиа, пас, иелен, риба, вепар, змаи, коњ, врана и др.) са мотивима стећака/мрамориа. Учестало подизање стећака у времену пропадања /децентрализацие централне власти средњевековне Босне и Србие иде под руку успону и поновном оснажењу "влашких" заедница и њихове/наше врло вероватне бледе успомене (реминисценцие) келтског културног порекла у примитивном (=иедноставном) обрасцу

http://www-personal.umich.edu/~lars/rel375.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Celtic_animism
« Последња измена: Октобар 26, 2017, 11:30:53 поподне Сол »
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #107 послато: Октобар 27, 2017, 08:23:14 пре подне »
Упадљива ие сличност између келтских анимистичких мотива (змиа/гуиа, пас, иелен, риба, вепар, змаи, коњ, врана и др.) са мотивима стећака/мрамориа. Учестало подизање стећака у времену пропадања /децентрализацие централне власти средњевековне Босне и Србие иде под руку успону и поновном оснажењу "влашких" заедница и њихове/наше врло вероватне бледе успомене (реминисценцие) келтског културног порекла у примитивном (=иедноставном) обрасцу

http://www-personal.umich.edu/~lars/rel375.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Celtic_animism
Да, али на стећцима се од тих животиња само Јелен јавља често у неком симболичком смислу, можда још и змај, али доста ређе  Пас је скоро увијек на призорима помоћник у лову. Вепар врло мало појављивања као ловина и ја да знам једном као хералдички мотив. Рибе не знам да има на стећцима. Коња има, али у ратним иловачким призорима.

Ван мреже crni

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 362
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #108 послато: Децембар 09, 2017, 02:24:11 пре подне »
Кратак преглед бројности и просторног распореда стећака на подручју сјеверне Далмације из пера Милојка Будимира, објављено у Братство, часопису Друштва "Свети Сава", број XX, Београд, 2016. година, на страни 199 :

"На простору Далматинске епархије сусрећемо стећке који се убрајају у вриједне споменике и имају снагу историјских докумената. Они су српске провенијенције и на територији Републике Хрватске регистровано је на 188 локалитета 3.253 стећка. Највећи број њих налази се на простору далматинске епархије. Сама некропола уз цркву Светог Спаса у Цетини бројала је 900, од чега је до данас остало око 700 стећака. Стећци су регистровани и на више положаја низводно ријеком Цетином, а од њих су саграђена и два моста (Плочасти мост и Вуковића мост). Друга значајна групација стећака налази се око Косова поља код Книна. На положају „Црквина” у Бискупији регистровано је око 150 стећака. Има их у мањем броју и у Турићу, под брдом Козјак, код остатака цркве Светог Луке у Уздољу, те на локалитету „Мраморје” у Тепљуху. Некрополе са стећцима налазе се и на простору Буковице и Равних Котара. У Мокром Пољу уз ток ријеке Зрмање, код рушевина цркве Светог Луке има око 80 стећака, док су мање некрополе у Биовичину Селу, Ђеврскама, Добропољцима, Брибиру и другим мјестима. Појединачно или у групама јављају се и даље према Бенковцу, Задру и Шибенику. Стећака има и на простору Лике (код Оточца) и Крбаве, као и око Дарувара у Славонији. Временски се ови споменици, оквирно, датирају од друге половине XII до XVI вијека, и заузимају простор који је у то вријеме настањен Србима. По облицима и украсима који се на њима јављају идентични су онима на простору Босне. Посебну вриједност на њима представљају натписи ћирилицом. Најзападнији ћирилички натписи налазе се на стећку – крстачи код Грачаца у Лици, који је датиран у XV вијеку, и на једној крстачи из Бенковца."
(Милојко Будимир, музејски саветник, je председник Асоцијације избегличких удружења Срба из Хрватске, који је 1995. године Книн, где је живeо и радио, напустио у избегличкој колони заједно сa породицом.)

http://www.sveti-sava.org.rs/docs/pdf/bratstvo20.pdf

Вриједно пажње је и тематски дио овога броја часописа, Срби у свету, посвећен Србима у Далмацији, аутора:
Душан Зупан: СРБИ У ДАЛМАЦИЈИ, 159; Софија Божић: СРБИ У ДАЛМАЦИЈИ 161; Милојко Будимир: ПРЕГЛЕД И СТАЊЕ ЦРКВЕНИХ ОБЈЕКАТА НА ПОДРУЧЈУ ДАЛМАТИНСКЕ ЕПАРХИЈЕ 177; Светозар Ливада: СУДБИНА КНИНА 201.

Садржај ранијих бројева часописа Братство може се прегледати на http://www.sveti-sava.org.rs/category/sadrzaj-ranijih-brojeva-bratstva/

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
« Последња измена: Јануар 04, 2018, 09:52:48 пре подне Atlantische »
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #110 послато: Април 05, 2018, 10:04:49 поподне »
Одличан чланак Емине Зечевић о локалитетима са стећцима (мраморовима) у околини Бајине Баште. Приказано је и како изгледају ископане гробне јаме испод мраморова, са скелетима; корисно је како бисмо створили слику шта можемо да очекујемо када се крене са археогенетским истраживањем херцеговачких локалитета са мраморовима (стећцима):

https://www.academia.edu/36008662/Tri_Mramorja_u_okolini_Bajine_Baste-prva_istrazivanja_GSAD_33_2017
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #111 послато: Мај 01, 2018, 10:22:55 поподне »
Извињавам се ако сам погрешио, али логично ми је да поставим питање у овом делу форума.
Како да прочитам натпис на камену који је доста тешко прочитати, једино некако по додиру...
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #112 послато: Мај 01, 2018, 10:35:16 поподне »
Извињавам се ако сам погрешио, али логично ми је да поставим питање у овом делу форума.
Како да прочитам натпис на камену који је доста тешко прочитати, једино некако по додиру...

Пробајте да ставите папир преко натписа и онда да шрафирате графитном оловком. Или да га благо попрскате са водом, јер се тад јасније види. Немојте само претеривати са водом, пошто иначе од ње камени споменици пропадају (услед кише, снега, итд.).  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #113 послато: Мај 01, 2018, 10:41:35 поподне »
Хвала Никола.
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #114 послато: Мај 02, 2018, 09:00:58 пре подне »
Извињавам се ако сам погрешио, али логично ми је да поставим питање у овом делу форума.
Како да прочитам натпис на камену који је доста тешко прочитати, једино некако по додиру...

Као искусан теренац, препоручујем бијелу креду, али без субјективног означавања.

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #115 послато: Мај 02, 2018, 09:43:01 пре подне »
Као искусан теренац, препоручујем бијелу креду, али без субјективног означавања.

Хвала.
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #116 послато: Мај 02, 2018, 02:03:10 поподне »
Мени је само челична четка помогла...

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #117 послато: Мај 02, 2018, 02:08:01 поподне »
Мени је само челична четка помогла...

Ја сам имао на уму само методе којима се трајно не оштећује споменик.  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #118 послато: Мај 02, 2018, 02:34:41 поподне »


Надгробни споменик (мрамор) из III века, у порти Манастира Тресије испод Космаја. Јуче сликано.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #119 послато: Мај 02, 2018, 03:06:53 поподне »
Ја сам имао на уму само методе којима се трајно не оштећује споменик.  ;)
Слажем се, исто мислим али једино сам могла  челичном четком да очистим маховину и ситну камену прашину да бих прочитала натпис, имала сам избор:четка или да стојим и нагађам шта пише.. а и нисам га оштетила.