Аутор Тема: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061  (Прочитано 361196 пута)

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #60 послато: Фебруар 21, 2015, 06:32:47 поподне »
Имам узорак И1 (вѣроватно П109) из скупине Дробњакъ Новљанъ. Ради се о припаднику братства Полексић. На жалост, не могу дати његову хапловрсту, йер човѣк не жели да буде явно обявљена, бар за сада.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #61 послато: Фебруар 21, 2015, 07:08:33 поподне »
Полексићи славе Ђурђевдан и огранак су Калабића (Новљана).

Калабићи су се исељавали у Босну, па се намеће питање да ли је од ових Калабића и Никола Калабић?

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #62 послато: Фебруар 21, 2015, 08:34:27 поподне »
Ја сам чуо да је отац Николе Калабића из Црне Горе, а обзиром да је презиме специфично претпостављам да је од њих. Уосталом велики број породица из западне Србије пореклом је из Херцеговине и Црне Горе. Дробњаци и припадају старој Херцеговини.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #63 послато: Фебруар 21, 2015, 08:39:16 поподне »
У једној књизи у којој се помиње тзв. Божићна побуна у Црној Гори помиње се да је отац Николе Калабића као жандарм или официр војске Србије (сада не могу да се тачно сетим детаља) учествовао у гушењу исте, и након тога вероватно одселио у Ваљевски крај.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #64 послато: Фебруар 21, 2015, 08:44:27 поподне »
У једној књизи у којој се помиње тзв. Божићна побуна у Црној Гори помиње се да је отац Николе Калабића као жандарм или официр војске Србије (сада не могу да се тачно сетим детаља) учествовао у гушењу исте, и након тога вероватно одселио у Ваљевски крај.

Зар Никола Калабић није из Подновља код Дервенте, гдје и данас има Калабића?

А тамо живе одавно.

Ван мреже Željko

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 295
  • I1-P109>FGC22061
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #65 послато: Фебруар 21, 2015, 10:41:21 поподне »
Na slici su SNP-ovi, tri BIG Y rezultata iz I-P109 grupe, izrezao sam iz tabele da se bolje vidi.
4 SNP-ova razlike između mene i Đukića znači po grubim procjenama oko 400-500 godina do zajedničkog pretka.
Tako su rekli, i slaže se sa onim što je pisao Siniša.



Posle Đukića najbliža je bila cijela S14887 populacija (rezultati veoma udaljenih anglo-saxonaca i skandinavaca) dok se nije pojavio BIG Y rezultat iz Rusije (FTDNA broj na slici, prezime Ovečkin).
Mutacija koju su pronašli (nova Y-Haplogrupa) je I-Y11203, udaljenost izgleda 1700 godina i treba ovdje valjda dodati dosta veliki +/-.
Rus nam je bliži ali mnogo je vremena, treba dosta više BIG Y testova da bi mogli isključiti neke hipoteze.
Trebao nam je i onaj Italijan Raciti..  :)

Čuo sam da se sprema Barać da uradi BIG Y, nadam se da će uraditi.
Језик је од меса и свашта меље.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #66 послато: Фебруар 21, 2015, 10:59:57 поподне »
Na slici su SNP-ovi, tri BIG Y rezultata iz I-P109 grupe, izrezao sam iz tabele da se bolje vidi.
4 SNP-ova razlike između mene i Đukića znači po grubim procjenama oko 400-500 godina do zajedničkog pretka.
Tako su rekli, i slaže se sa onim što je pisao Siniša.



Posle Đukića najbliža je bila cijela S14887 populacija (rezultati veoma udaljenih anglo-saxonaca i skandinavaca) dok se nije pojavio BIG Y rezultat iz Rusije (FTDNA broj na slici, prezime Ovečkin).
Mutacija koju su pronašli (nova Y-Haplogrupa) je I-Y11203, udaljenost izgleda 1700 godina i treba ovdje valjda dodati dosta veliki +/-.
Rus nam je bliži ali mnogo je vremena, treba dosta više BIG Y testova da bi mogli isključiti neke hipoteze.
Trebao nam je i onaj Italijan Raciti..  :)

Čuo sam da se sprema Barać da uradi BIG Y, nadam se da će uraditi.

Жељко, хвала на новим информацијама.

Посебно је интересантна ова појава Руса, што би могло да помјери причу о нашим П109 на могуће досељење и са Словенима. Мислим да би било веома важно да се види да ли је Италијан позитиван на Y11203.  Генерално И1 П109 није карактеристичан за Источну Европу и норманска, западна прича би ми била вјероватнија, али никад се не зна. Мада не треба заборавити ни руске Варјаге.

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #67 послато: Фебруар 22, 2015, 10:57:23 пре подне »
Жељко, хвала на новим информацијама.

Посебно је интересантна ова појава Руса, што би могло да помјери причу о нашим П109 на могуће досељење и са Словенима. Мислим да би било веома важно да се види да ли је Италијан позитиван на Y11203.  Генерално И1 П109 није карактеристичан за Источну Европу и норманска, западна прича би ми била вјероватнија, али никад се не зна. Мада не треба заборавити ни руске Варјаге.

Мало о могућим I1 P109 у источој Европи....
Пре неколико месеци, имао сам преписку са госпођом девојачког презимена Барток. Сетих се да сам на ФТДНА пројектима видео извесног Бартока из Нове Црње (kit nr.168033) који највероватније припада L22 подгрупи. Испоставило се да јој тестирани дође брат од стрица (или тако нешто) и да је мађарски композитор Бела Барток из њеног рода. Oна је тврдила следеће, цит: ''mađarsko poreklo svog oca i njegove porodice sam istražila i sigurna sam da je porodica Bartok mađarskog porekla. Paloci, kojoj grupi naroda pripadaju moji mađarski preci, su po Anonimusu stigli u Panonsku niziju zajedno sa ostalim mađarskim plemenima u vreme kada se dešavalo useljavanje pod vođstvom Arpada. Paloci su u vreme dolaska u poslednje prebivalište pre selidbe mađarskih plemena „Etelköz“ stigli sa severoistoka i pretpostavlja se da su ih ruska plemena zvali „polovec“, te da su zbog toga dobili naziv „palóc“.
Lajoš Arpad u svom radu koji je napisao 1955. godine, a objavljenom 1979. u izdanju „Herman Otto“ muzeja takođe je raspravio da su Paloci došli u vreme doseljavanja mađarskih plemena pod vođstvom jednog od sedam vezira koji se zvao „Örs“ , a po drugima „Ond“ i naselili su se u dolini reke Šajo na severu današnje Mađarske. Lajos Arpad takođe spominje da su porodice Paloca bile organizovane kao „armije“ prema porodičnom imenu, a između ostalog nabraja i porodično ime (prezime) Bartok.
Takođe i Kiselj Ištvan u svom delu “ Stara istorija mađarskog naroda“ kaže da su se Paloci doselili sa ostalim mađarskim plemenima u Panonsku niziju 895. godine.
Seder Fabijan u svojoj raspravi tvrdi da su Paloci mađarskog porekla, dok Kalapiš Zoltan u svom feljtonu “ Banatska veza porodice Bartok“ tvrdi da je naš predak Bartok Janoš stariji u Nagyszentmiklós stigao iz Borsodsiraka, gde su mu sahranjeni roditelji Bartok Gergelj i Gondoš Marija. Takođe se u mestu Šajomerče na severu Mađarske i danas nalazi više porodica Bartok koji se izjašnjavaju kao mađari katoličke veroispovesti, a i kao pripadnici Palocima.
Bartok Bela stariji, otac kompozitora se potpisivao kao „Szuhafői Bartók Béla“ što znači da se pozivao na plemićku titulu u vezi sela Suhafo na severu Mađarske, gde takođe i danas žive pripadnici porodice Bartok.
A ono što je najvažnije, fenotip kojem pripadam potvrđuje sličnost osnovnom tipu pripadnika Paloca....''
Барток јесте дошао у Банат из данашње Словачке. Етелкез је област северне обале Црнога Мора од Румуније до Украјине и надовезује се на Леведију (реке Сирет, Прут, Дњестар, Дон...)


Пошто се у њеном прилогу јасно види тврдња да су Палоци заправо Половци (познати и као Кумани), онда произилази да су Половци некакви остаци Викинга који су великим рекама долазили до црноморског приморја па и Византије.

Према овим картама, делује могуће, али се ради о само једном тестираном Бартоку из рода Палоци. Ипак, указује и на могућност да се L22 па и P109 могла наћи на истоку Европе у потпуно другачијем контексту. Taкође, осим Бартока из Н.Црње, од I1 у том крају су и Иштван Обринчак из Кикинде и Николас Табар из Жомбоља (Рум.).
« Последња измена: Фебруар 22, 2015, 11:08:37 пре подне Александар I1 »
Икавац

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #68 послато: Фебруар 22, 2015, 11:57:47 пре подне »
Проблем је што је тестирани Овечкин којег помиње Жељко, а који је П109 и близак нашим П109, прилично усамљен П109 у Русији и на истоку Европе уопште. Сем тога, он је из Архангелске области која није тако далеко од Скандинавије, као изворишта П109.

Колико сам видио у Русији П109 никако није уобичајена грана. Чак и кад се ради о Л22, у питању су друге подгране Л22, али не и П109. Значи, могуће је да Барток о ком говориш јесте Л22, али није П109.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #69 послато: Фебруар 23, 2015, 11:05:03 пре подне »
Полексићи славе Ђурђевдан и огранак су Калабића (Новљана).

У књизи о Дробњацима Караџића и Шибалића наводи се да је Марино Санудо 1500. године забележио извесног Дуку, сина Радосина Јунца, а од Јунаца су Калабићи.
Необично име - Дука. Можда је надимак, можда западњачко име дато из помодарства, можда преведена војводска титула (мада се не памти да је овај човек имао војводску титулу), а можда има неке везе са евентуалним норманским пореклом...? Мада му очево име не указује ни на шта слично.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #70 послато: Фебруар 23, 2015, 12:01:18 поподне »
Необично име - Дука. Можда је надимак, можда западњачко име дато из помодарства, можда преведена војводска титула (мада се не памти да је овај човек имао војводску титулу), а можда има неке везе са евентуалним норманским пореклом...? Мада му очево име не указује ни на шта слично.

Име Дука се јавља и код Албанаца. Ово може бити "заоставштина" из византијског периода. Код Срба у Црној Гори, Херцеговини и Далмацији, Дука значи Душан (надимак).

Маргита Војвотк. Бањанска

  • Гост
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #71 послато: Април 13, 2015, 12:14:02 пре подне »
Још сам мало на јавним базама истраживао ову И1 П109 подгрупу и мислим да сам нашао нешто што иде у прилог норманској тези. Наиме, једини засад из И1 хаплогрупе који има вриједност 481=0 сем ових наших хаплотипова је извјесни Италијан са Сицилије. Није нажалост дао своје презиме, али је дао локацију свог поријекла у оклини Катаније на Сицилији. Пронашао сам га на бази семаргл.ме гдје постоје информације о мјесту његовог поријекла, док на И1 Фтдна Пројекту их нема иако је и тамо уписан. Његова ФТДНА шифра је 247829.

Сицилија и Катанија у њој, су били главна норманска упоришта на Медитерану. Мислим да са овим налазом ова норманска прича има све више логике. Иначе поменути Талијан се од Барца разликује у 8 маркера на 67. Ако узмемо у обзир специфичност 481=0 веза је евидентна.

Било би добро кад би сазнали презиме и нешто о поријеклу поменутог Италијана. Можда би нека веза могла да се успостави.


У Дробњацима je постојала /постоји породица Саравеља (необично презиме за наше крајеве). На Сицилији постоји презиме Serravalle, као што је постојао 1082 г. витез Roberto da Serravalle и baronia di Serravalle у Катанији.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #72 послато: Април 15, 2015, 12:01:25 поподне »
У Дробњацима je постојала /постоји породица Саравеља (необично презиме за наше крајеве). На Сицилији постоји презиме Serravalle, као што је постојао 1082 г. витез Roberto da Serravalle и baronia di Serravalle у Катанији.

А има и ово:

Gusarske Price
Ulcinjsko gusarstvo se spominje jos u XIV vijeku, ali naseljavanjem gradu sa 400 arapskih pirata s Malte, iz Tunisa i Alzira, poslije Kandijskog rata (1669), Ulcinj se u XVII i XVIII vijeku pretvorio u opasno gusarsko gnijezdo. U pocetku na fustama i tartanama, a kasnije vecim brodovima - galeotama, koje su izgradili u brodogradilistu u podgradu Starog grada napadali bi trgovacke brodove pod raznim zastavama, oplackali ich i hitro doplovili u zaklone. Od opasnih napada gusarskih zapovjednika brace Karamindzoja, Lika Cenija, Ali Hodze, Uluc Alije j drugih, najvece stete je pretrpjela mIetacka flota. Da bi ocuvaler dobre odnose sa svojim rivalima, Austro-Ugarskom i Venecijom. Porta je odlucila da nakon Morejskog rata (1714-1718) unisti ulcinjsku pirateriju. U doba gusarstva, ulcinjski pirati su se bavili i trgovinom crnim robljem. Tripolis (Tarabulus) je bila glavna izvozna luka u kojoj su se kupovali robovi iz raznih krajeva Sjeverne Afrike, medju kojima je bilo i dosta djece od 2-3 godine. Roblje su gusari i trgovci preprodavali ili ostaviiall da rade na svojim imanjima ili brodovima. Do 1878, godine u Ulcinju je zivjelo 100 kuca crnaca, a trg je u Starom gradu, na kojem je, po predanju, bio kao zarobljenik i cuveni pisac, Servantes, postao Trg robova. Bilo je i onih koji su u Ulcinj dolazili slobodno. Crnkinja Zahra, porjeklom iz Sudana, udala se za Ulcinjana, majora u turskoj vojsci, Hadzi Halila Ficija. Kasnije u Ulcinju crnci su uzivali vise sIobode, dvojica od njih naprimjer bili su i kapetani brodova. Na brdu Pinjes nalazi se polje po imenu »Arapsko polle<<(Fusha e arapve). Tu su se sastajali crnci i igrali svoje ritualne igre. Vezano s tim igrama nastala je temperamentna igra »Saravelji<< kao kombinacija domaceg, ulcinjskog, i africkog melosa i ritma, koja se i danas u modificiranom obliku rado igra, U to doba postojala je i kafana »Trumo<< koja se zvalaa i arapska (crnacka) kafana jer su vlasnik i posluga bili samo crnci. Usipjesno izveden napad na neku ladju, gusari bi po povratku proslavili bucnom festom u uvali Male plaze. U velikim kazanima kuvala se alva (orijentalna poslastica) i mjesala veslom. Veslom su dijelili i zaplijenjeno blago sa mletackih, austrougarskih, dubrovackih, a ponekad i turskih brodova, pod cijom su zastavom i plovili.
Danas je Ulcinj jedini grad na Jadranu gdje vec nekoliko generacija zive stanovnici tamne boje.

http://www.ulqini.de/Srpski/PomorstvoUlcinja.htm

Али, изгледа да је све јасније да један део Дробњака ("Новљани"), а самим тим и један солидан број данашњих Срба, има везе са Норманима...

Зна ли неко, има ли још Саравеља у Црној Гори (или другде), мислим са тим презименом?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Željko

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 295
  • I1-P109>FGC22061
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #73 послато: Мај 09, 2015, 08:01:08 поподне »
Grbović, Ponikve iznad Čajniča, Krsna slava Savindan.
Po predanju su tamo došli iz Drobnjaka, sredina 19. vijek.
Za Grboviće u Drobnjaku stoji da su grana Kosovčića-Novljana.

I gle slučajnosti, Grbović nosi haplogrupu I1  :)
Testiran je kod 23andme tako da danas nema markera, ali veli da će biti za koji mjesec i da je uzorak stigao kod FTDNA.
Језик је од меса и свашта меље.

Ван мреже Željko

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 295
  • I1-P109>FGC22061
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #74 послато: Мај 09, 2015, 08:11:24 поподне »
Napomena za sve naše I-P109 koji planiraju da urade FTDNA Y67 ili Y111.
Ako dobijete vrijednost "0" na markeru DYS481, FTDNA Matches uopšte ne pokazuje srodnost sa ostalima čim se pređe 25 (37) markera. Pa da vam je brat rođeni među njima:
Đukić, Barać, Vemić, Kasalica, Ćetković Gentula, Vrućak

To je zato što je ovima gore urađen dodatni test za DYS481, a rezultat im je prepravljen (0 -> 25).
Ako ne zatražite da se i vama testira i prepravi vrijednost na tom markeru kad vam stignu rezultati, ostaćete udaljeni od ostalih na Y67- i Y111 Matches listama. Nema veze koliko ste bliski i koliko je mala razlika u ostalim markerima (provjereno).



Po mom shvaćanju nemožemo očekivati da će FTDNA riješiti taj problem sa STR testiranjem. Nijesu trebali nikome da mjenjaju rezultate ako novi testirani sami treba da brinu da im se korektno ispravi vrijednost na DYS481 markeru.
Pozdrav  /Željko
Језик је од меса и свашта меље.

Ван мреже Željko

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 295
  • I1-P109>FGC22061
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #75 послато: Мај 09, 2015, 08:16:00 поподне »
Stigao BIG Y rezultat od Baraća.

Bliži je Đukiću nego meni za dva SNP-a.
Dva SNP-a razlike između Baraća i Đukića znači 200 - 250 godina do zajedničkog pretka.
Meni ovo nekako izgleda da je Đukićev pretak došao u Beograd sa zapada?


Језик је од меса и свашта меље.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #76 послато: Мај 09, 2015, 08:57:38 поподне »
Косовчићи су једно од најјачих дробњачких батстава. Ово, по ко зна који пут, "закуцава" I1 за Новљане.

Ово братство негује веома лепо предање о пореклу од Грлице, сроднице Немањића, иначе удовице војводе Стевана Мусића.

Косовчићи су вековима одржавали свештеничку традицију. Велики број "учених људи" потекао је из овог братства.

Више о Косовчићима:

http://bratstvokosovcic.weebly.com/uploads/2/1/1/3/21137488/duga_loza_nemanjica-feljton_o_kosoviima.pdf

http://www.dan.co.me/?nivo=3&rubrika=Kultura&clanak=413807&datum=2014-01-04&naslov=U+%EF%BF%BDast+srpskog+svetitelja

http://www.novosti.rs/dodatni_sadrzaj/clanci.119.html:279772-Megdan-za-cara

 

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #77 послато: Мај 09, 2015, 10:00:43 поподне »
Stigao BIG Y rezultat od Baraća.

Bliži je Đukiću nego meni za dva SNP-a.
Dva SNP-a razlike između Baraća i Đukića znači 200 - 250 godina do zajedničkog pretka.
Meni ovo nekako izgleda da je Đukićev pretak došao u Beograd sa zapada?



Жељко,

веома корисна информација за све Новљане. Надам се да ће ускоро у некој од лабораторији моћи да се појединачно тестирају ови новоткривени СНП-ови. Посебно би било важно да може да се тестира овај који дијели  Дробњачку групу.

Такође на основу ових СНП-ових резултата види се колико и стр анализа може бити непоуздана, јер су Ђукић и Бараћ по стр-овима даљи него Касалица и Бараћ. Проблем је што је Ђукић развио много више самосталних стр мутација који га одвајају и од Бараћа и од Касалице и од модала. Ипак, Бараћ и Ђукић дијеле на 67 маркера двије мутације које Касалица нема, а то су вриједности: 570=22 и CDYb=38.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #78 послато: Мај 09, 2015, 10:51:35 поподне »
Ово само потврђује да је и Ђукић из Лике, као и Бараћ. Места у којима су забележена ова презимена у Лици су веома блиска, у троуглу Госпић, Кореница, Удбина.
Ђукића је у Лици било највише у селу Курјак, а наводи се да су тамо стигли из Книнске крајине. Ови Ђукићи славе Марковдан, а исту славу славе и Ђукићи из Средње Горе.
Бараћи из Сврачковог Села славе Св. Николу, дочим они из села Мекињар славе типичну дробњачку славу - Ђурђевдан. И за једне и за друге се наводи да су се доселили у ова села по одласку Турака из северне Лике (од Бриња, Вилићи).

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #79 послато: Мај 10, 2015, 07:52:06 пре подне »
Занимљиво да је Владислав Скарић још 1918. (додуше, на основу топонима) закључио да су се Дробњаци исељавали у Лику.


Унац и околни лички крајеви -

Топонимија уначких крајева, нарочито горњега Унца, крије у себи трагове знатног дробњачког насељења. По истим знацима судећи било је међу дошљацима и других Брђана, па Црногораца, Крича, Старовлаха и Херцеговаца.

Дробњачка су насеља Мотике, поток Дробњак и Штрпци. Дробњаци би могли бити и Зорићи, Ђурђевштаци, у три уначке парохије. Али није искључено ни да су из Кричка, јер и тамо има Зорића Ђурђевштака.

"Поријекло православнога народа у сјеверозападној Босни", Владислав Скарић, 1918. године