Аутор Тема: Власи  (Прочитано 197564 пута)

Ван мреже E r.g.a.t.i.s.

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 61
Одг: Власи
« Одговор #900 послато: Фебруар 11, 2023, 12:35:08 поподне »
Samo da spomenem svetski poznatog  BVLGARI Sotiris Vulgaris (1857-1932 )  cita se  Bulgaris osnivac modne kuce koja se dugi niz godina bavi prizvodnjom parfema nakita i slicne robe. Verovatno vase supruge verujem da  znaju a i vas novcanik 😀🙃🙂.Epirotis iz jednog sela Paramithia nisam sigurna za nadmorsku visinu ali samo oni znaju kako se stize do Paramithia
Malo druge teme i sale nadam se da je dozvoljeno.
Pzdrv

Ван мреже E r.g.a.t.i.s.

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 61
Одг: Власи
« Одговор #901 послато: Фебруар 11, 2023, 09:29:32 поподне »
Nadam se da ste ovo gore shvatili kao salu (za novcanik)ali da su trgovci ne osporava se .J.Djordjevic Jovanovic i D.Popovic ih opisuju na njihov svojstven nacin i bas je lepa tema a tice sa Vlaha u Srbiji mislim da sam videla nesto na forumu.
Iz znatizelje pogledala sam na My heritage testirane Rumune(njih 35) muskarce.Autosomalni sastav  svima je bio :
Balkan iznad 50% i nagore cak su dvojica imala 91%
Grcka i J.italija 15% do 25%
Wels Skotska Irska  razlicito neko manje neko vise
Istocna Evropa
Italija
Finska
Bliski istok samo su dvojica imala neke procente
Nadam se da ce pomoci nekima eto barem jedna autosomalna slika o njihovom dnk sastavu

Ван мреже E r.g.a.t.i.s.

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 61
Одг: Власи
« Одговор #902 послато: Фебруар 12, 2023, 12:32:56 поподне »

Saljem jednu geneticku sliku -mapu danasnjih  Rumuna bilo muskaraca ili zena  i  vazi za sve njih.Mozda nam nisu tema ali smo ih spomenuli . Ukupan broj(njih 75) koji su u srodstvu samnom..Samo bi dodala sto se tice njihove etnicke  pripadnosti promakla mi je i Severna Evropa ,Skandinavija (kod nekih) gde variraju procenti ne vise od 20% ali im je osnova Balkan u najvecim procentu.
Sve ovo mozda bude od pomoci nekima koji su strucniji od mene i znaju mnogo,mnogo vise.
Pzdrv

Ван мреже E r.g.a.t.i.s.

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 61
Одг: Власи
« Одговор #903 послато: Фебруар 13, 2023, 11:05:33 пре подне »
Moze jedno pitanje.Ne zamerite ako nije po nekom hronoloskom redu nisam istoricar ali me zanima istorija tako da rado citam .Osvrcem se na jedan od predhodnih odgovora  a tice se Rimljana.Slazem se potpuno za ovo sto je napisao Nikola i ko su bili rimski vojnici verovatno je to i vasa profesija.Sjajno sto postoje ljudi koji mogu dati odgovore.  Ovako, svi zdravi pravi  sposobni mogli su se prikljuciti rimskoj vojsci bez statusa rimljana  ali to nije problem moje je  pitanje ko su ti vrbovani vojnici a tice se tadasnje Makedonije i  latino jezika koji se prosirio,Vlaha ,Rumuna?. .Jezik koji se tada koristio bio latino i grcki (grcki vise na primorju) tako da imamo i jedan izvor posle osvajanja Atile gde ih istoricar Priska 449g.p.n.e.opisuje kao Balkanske zarobljenike na dvoru Atile gde govore latinski i grcki.Makedonija posle osvajanja rimljana ujedno postaje i njihova baza za dalja osvajanje .Status libero dobija J.Grcka a Makedonija slobodna i nema ulogu vazala vec saveznika a ta privilegija daje pravo da ucestvuju u administraciji vojske  Romea. Rimljani  su itekako cenili odbrambenu moc tadasnjih makedonaca,Pre nego sto su krenuli ka osvajanju Dacie osvrula bi se na jos jedan podatak.197p.n.e.posle poraza na Krinosu-Thesalia gde rimljani ne traze raspustanje makedonske vojske jer bi se raspustanjem stvorio vakum protiv stalnih upada varvara.Ovo je za rimljane bio skup i nepozeljan teret odbrane bas zbog njihove dominacije..Navescu primer bitka kod Pinde 16km od danasnje Katerini gde je  maked.vojska zatrazila od generala Amelija da postave straze na prelazima gde Titu Livije bas opisuje taj dogadjaj  -regionibus quae adfines barbaris essent (excepta tertia omnes errant), permissit ut praesidia armata habe ", dozvoljeno je da imaju naoruzane garnizone.Vremenom su postali deo vojnog aparata  i od lokalnih gardi stizu do garde careva gde se takodje sluze kao pretorijanci.
Prevescu jedan deo a tice se v.organizacije i usluga.
Što se tiče značaja i vojne organizacije Z, Makedonije istoričar N. Hammond  koji je duboko upoznat sa ovim krajevima, piše: „Rimljani su stvorili 4. tetrarhiju u odnosu na usluge prošlosti, ali uglavnom sa ciljem vojne odbrane, nakon što su postavili vojnike na spoljnim granicama
Zatim  antički geograf navodi provincije u kojima se vrbovalo. 6. i 5. legija dolazila je iz oblasti S. Ilirije, S. Epira i Zapadne Makedonije, 7. je došla od Ahaje, do Tesalije, Etolije, Akarnanije i od S. Epira.
Iz pete, tačno, strateške provincije došli su vojnici 5. legije, koji su kako nam kaže Dion Kasije dva veka kasnije  bili zaduženi za Dakiju, današnju Rumuniju, koja je nekih 280 godina nakon potčinjavanja Makedonije pao u ruke Rimljana.  Tadašnji zapadni  Rimljani sa planinskim Makedoncima i planinskim Špancima, kao i sa zloglasnim taragonskim legijama, legiones tarraconenses, slomili snažan otpor  planinskih Dačana. Od tada su Makedonci čuvali Dačane, pretke današnjih Rumuna. Dion Kasije je po ovom pitanju jasan kada nam kaže: "Peti Makedonac u Dakiji".  Makedonci su čuvali Dačane 150 godina, sve dok car Aurilijan 272. godine nove ere, pod uzastopnim napadima varvarskih germanskih plemena, nije naredio da vojska i uprava odavde pređu na obalu Dunava. Od tada pa do vremena Justinijana, a nešto kasnije, profesionalni vojnici iz Zapadne Makedonije, tsintsári, odnosno pentari, 5. pete legije – tsintsi je 5 Vlaski–  preuzimaju dužnost čuvanja prostora između Beograda, Vidina ..Bugarska na Dunavu i Naisos-Nis  u jugoistočnoj Srbiji....Veteranima je bilo dozvoljeno da se vrate na ognjišta svojih predaka, gde su im dodeljene carske zemlje, dok su mlađi nastavili da čuvaju severozapadni Balkan, gde Srbi do danas Vlahe nazivaju  Cincari
Moje pitanje je sledece ta vremenska razlika skoro 3 veka od osvajanja Mekedonije do osvajanja Dacie stavlja nam jedan rebus .Ko je prvi sto bi rekli odpevao latinski glas  tadasnji Makedonci ili preci Rumuna?I opet ko su Cincari,Rumuni,tadasnji Makedonci?

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8529
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Власи
« Одговор #904 послато: Фебруар 13, 2023, 11:56:12 пре подне »
Имате о свему томе доста написано на овој теми и на теми о Румунима. Ово што сте ви овде изнели је прилично изромансиран наратив пун чињеничних грешака, али немам сад времена да га "сецирам" тезу по тезу и укажем на све могуће грешке. Најбитнија ставка је да Цинцари нису антички староседеоци на подручју Епира, Македоније и Тесалије, већ да су њихови преци ту дошли током раног средњег века и да су се претходно "растали" од предака Румуна, Мегленских Влаха и Истрорумуна, где су се они заједно развијали током касне антике и раног средњег века. Та њихова "прадомовина" би отприлике био простор данашњег централног Балкана, конкретно шири регион Шоплука, где се током раног средњег века налазила једна несловенска зона која је одвајала западне од источних јужнословенских говора. Основне информације можете стећи у уводном поглављу књиге Павла Ивића "Српски народ и његов језик", под називом "Наша етничка историја и наш језик".
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже E r.g.a.t.i.s.

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 61
Одг: Власи
« Одговор #905 послато: Фебруар 13, 2023, 02:15:09 поподне »
Hvala za odgovor.Nisam ja pristrasna sto se tice Grcke uopste da ne  shvati neko pogresno  vec imam priliku da  citam njihove izvore koji su mi pouzdani jer su napisani..Grcku istoriju smatram svetskim  nasledstvom svih nas i pripada svima.
Slozicu se da postoje propusti i vase ne slaganje sto se tice istorije  jer svaka recenica i svaki podatak bude tema zasebna . Sigurna sam da cete naci neke greske  ali  sto se  tice navoda od raznih istoricara nista od toga nisam ja licno iznela vec sam navela kako je zapisano. mozda kazem mozda ima tu neke povezanosti.Niti sam pristrasna niti navijam za neciju istoriju.Tolika tema o Cincarima ,Vlasima ,Rumunima i ovi su, oni su ,krenuli,dosli,posli ..i ako znamo sigurno ko su zasto se danas pitamo Ko su Vlasi? Iza te reci uvek stoji verovatno,predpostavlja se..Eto  ne znam da li je neko odgovorio na pitanje Da li se svi Vlasi Balkana sporazumevaju?Verovatno jeste ali ja ne znam odgovor na to pitanje zato postoje i forumi i razne teme.
E hvala Nikola bas cu pogledati za ovo sto ste predlozili  verujem da ste veliki poznavalac istorije moje je pokusaj da dam jednu sliku Vlaha ovde koji su itekako povezani sa ostalim Vlasima Balkana.👍  ocekujete me sa jos nekim pitanjima🙂
Hvala

Ван мреже E r.g.a.t.i.s.

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 61
Одг: Власи
« Одговор #906 послато: Фебруар 13, 2023, 03:50:09 поподне »
Основне информације можете стећи у уводном поглављу књиге Павла Ивића "Српски народ и његов језик", под називом "Наша етничка историја и наш језик".
Nikola vec je imam na pdf thenx.odlicna je 👍poceh za citanjem 🙂

Ван мреже E r.g.a.t.i.s.

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 61
Одг: Власи
« Одговор #907 послато: Фебруар 22, 2023, 01:34:55 поподне »
Knjiga je odlicna sa gledista dijektologije ,lingvistike Jedan deo gde mi je ostavilo utisak a to je za isoglose gde kaze da je taj materijal  upotrebljiv samo ako se pokaze bar sa znatnom merom verovatnoce da se radi o jezickim razlikama starijim od migracija.👍
Malo da ispravim neke greske ako su greske sto se tice Rimljana.Nekad je malo brzinski napisano pa ostavlja utisak da  se radi o nebulozama .Postujem izlaganja drugih koji istoriju tumace prevode  na njima svojstven   nacin pa ne zamerite na malo nas laicki nacin Ili ako redosled dogadjaja nije ok..Bavimo se sasvim drugom profesijom ali volimo istoriju pa se trudimo da saznajemo sve vise i vise.Svi se trudimo da se opozovemo na napisanu istoriju i samo.
Sto se tice rimskog statusa,rimskog gradjanskog prava slazem  se .Kada sam napisala za vojno sposobne ,mlade zdrave mislila sam na federate (da upotrebim strucno ime)a koji ce im u 3 veku doci glave zajedno sa ostalima zbog nemira i nezadovoljstva u  Rimu.  Zatim za slobodnu J.Grcku kao libero opet je to bila neka vrste uslovne slobode pod znacima navoda.Dala bi jos jednu informaciju posle Filipa M. i njegovog osvajanja Grcke nije bas bio omiljen lik  cak su Atinjani makedosko-grcki  jezik smatrali varvarskim-nerazumljiv. 🙂 Za Pretorijanaca -vojska sastavljena iskljucivo u Italiji iz centralne Italije ali kasnije  po D. Kasiu iz Italije , Spanije(rimskih oblasti) ,Makedonije i Austrije ...Znaci ipak su  i Makedonci bili Pretorijanci.Barem po izvorima koje citam.
 Za  Makedoniju posle njenog osvajanja zaista sam nasla podatke da su jako cenili  njihove ratne vestine.A zasto i ne bi cak i taktiku ratovanja su usvojili od Aleksandra Makedonskog i mnogo toga. Porobljeni ali ne u smislu  pravog ropstva recimo sporazumnog ropstva i opet zbog granica i problema na njima itekako je bila potrebna dodatna vojska ..sastavljena od makedonaca.. a za romanizaciju stonovnistva mnogi sticu rimsko gradjansko pravo posle Karakalinog edikta 212g. tako da na Dunavu tj gradovima imamo ime Aurelius kao natpis za status rimskih  slobodnih gradjana. .Pocetak 3 veka i status dobijaju ostali. Kazem opet  da je svaka informacija  tema za sebe i hoce sagovornika tako da pisanje istorije otezava razumevanje od drugih kada je iznosimo laicki -narodno pa je normalno da ima tu ne slaganja  a i hoce vreme za odgovore ..Nije mesto a ni za pisanje predugih postova..Sve ostalo sto sam iznela su zapisani istorijski podaci.Takodje za mogucnost da su vlaski Grci moguci Dacani opet su to gr.izvori ili ti bar mogucnost  da jesu radi se o  predpostavci da mozda jesu.
 Razmisljala sam o Dakiji pa mi se nesto ne slaze sa Vlasima Grcke.Zasto bi neko napustio plodne ravnice tadasnje Dakije a danasnje Rumunije i naselio opustosene i teske predele za uzgoj  Grcke? Nema logike za tako nesto  .Odpada ta mogucnost  i malo je verovatna.Sa svim istorijskim podacima shvatila sam da samo prostom logikom mozemo stici do nekih saznanja.Nekad pregrst informacija napravi haos  i bitno je prepoznati ako je moguce gde je kljuc i na osnovu logike doneti neke zakljucke .Mozda se istorija vekovima menjala ali ljudska logika,um ,nije u smislu kretanja ,nacina zivota...Ovo je sopstveno razmisljanje🙂Sve ovo pisem jer sam putnik(to sto sam putnik ne cini me vecim poznavaocem istorije) verujem i mnogi tako da sam obisla Rumuniju uzduz i popreko do Jasija nekadasnjeg glavnog grada Moldavije.Transilvaniju Bihor (ciljano)Drobetu Turnu Severin(oblast Oltenija) bas tu za vreme vladavine Seviria 193  stekli su pravo Rimskog gradjanina. Blizu se  nalazi  cuveni Trajanov most , Trajanovu tablu ,Golubac...taj deo Dunava tako ako vidimo gde su utvrdjenja gradjena sasvim je logicno da svet nema nijedan razlog da zivi tu .Logika nas vodi prema plodnim ravnicama.Nekad i putovanja ako postoji prilika za to  mogu da pomognu u vidjenju stvari malo realnije.

I jos nesto svi se trudimo da upotpunimo nase znanje i raduje me uvek kada postoje ljudi koji znaju mnogo vise ucimo od njih jer znate sta je gore od neznanja ? Poluznanje !
Hvala 👍

Ван мреже E r.g.a.t.i.s.

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 61
Одг: Власи
« Одговор #908 послато: Фебруар 22, 2023, 02:25:50 поподне »
Nadam se da je svaka dobronamerna kritika kao i pohvala dozvoljena .Ja bi pohvalila nacin Nikole koji prezentuje istoriju sasvim suptino ,logicno i lagano  jer ako imas znanja jako je lako predstaviti  ,pribliziti sliku  a i preneti je drugima, Tako da onaj koji iole poznaje istoriju moze vrlo lako shvatiti sta je hteo da kaze.👍

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8529
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Власи
« Одговор #909 послато: Фебруар 22, 2023, 03:03:57 поподне »
Наравно да су становници Македоније могли да буду и легионари и чланови Преторијанске гарде под условом да су били римски грађани. Ово важи за раноцарски период, до Каракалиног едикта 212. године када су сви слободни становници Римске Империје истовремено постали и њени грађани, независно од свог пређашњег статуса (нпр. до тог момента перегрини, домицилни становници провинција који нису били робови, нису имали римско грађанско право). Оно што сте ви сугерисали, а за шта сам ја рекао да није било могуће, је да су они регрутовали Македонце као легионаре одмах по успостављању провинције Македоније 148. године пре нове ере. То је немогуће из следећег разлога:

- у то време још увек нису спроведене реформе Гаја Марија, па ни сама римска војска није била устројена по професионалном принципу, већ су у њој могли да служе искључиво римски грађани (у време Републике а пре Маријевих реформи и Социјалног рата 91-87. п.н.е. је римско грађанско право било још ограниченије у односу на каснији период, грађанско право се највећим делом није давало ни најближим римским савезницима на подручју Италије, што је и био један од повода Социјалног рата); Македонци нису били римски грађани већ перегрини, а у време успостављања провинције Македоније 148. године п.н.е. су у војним походима могли да учествују само као плаћеници, јер у то време није постојао ни систем помоћних трупа (Auxilia), које је увео тек Октавијан Август крајем 1. века п.н.е, а у којима су до Каракалиног едикта једино могли да служе становници римске државе без римског грађанског права; такође треба узети у обзир да су ислужени италијански легионари у време касне републике и раног царства добијали земљишне поседе у провинцијама на којима су се насељавали, па су њихови наследници свакако могли бити нека врста "домаћих" легионара, али опет римског порекла.

https://en.wikipedia.org/wiki/Roman_army_of_the_mid-Republic
https://en.wikipedia.org/wiki/Social_War_(91%E2%80%9387_BC)
https://en.wikipedia.org/wiki/Auxilia
https://en.wikipedia.org/wiki/Peregrinus_(Roman)

Што се тиче Румуније, ја нисам ни спомињао да је то матица Источних Романа, то сам већ нагласио у једној од претходних објава. У периоду свог формирања, Источни Романи свакако нису могли живети у равницама Влашке низије, за то је довољно знање историјских процеса и догађаја у тим областима током касне антике и раног средњег века. Поред тога, не могу се сложити са вама да је Румунија равничарска земља, већ су поред равница у доброј мери присутне и планине - Карпати и њихови огранци. Становништво из ког су изникли Аромуни/Цинцари се у одређеном временском периоду (касна антика-рани средњи век) бавило трансхумантним сточарењем, оно је било врло мобилно јер тај начин живота управо захтева приличну мобилност и пратило је погодне планинске пашњаке и сточарске путеве на Балкану, а један од најзначајнијих путева те врсте је управо правац Стара Планина-Шар Планина-Кораб-Пинд, који су нпр. Саракачани али и Цинцари користили све до Балканских ратова и успостављања нових граница на подручју некадашње Турске царевине. Инсистирање на аутохтоности Цинцара на подручју Епира, Тесалије и Македоније још од античког доба и наметање тезе да су они наводни "романизовани Грци" је чиста политичка флоскула грчке државе јер су тиме они хтели да негирају Цинцарима посебност и да им укину могућност за тражење аутономне области или чак независне државе, коју су цинцарски колаборационисти накратко створили за време окупације у Другом светском рату. Не негирам да је то трезвена политичка одлука донета ради очувања интегритета грчке државе, али то нема везе са науком и са историјом. Исто тако румунска држава инсистира на томе да је матица свих Источних Романа у Румунији и да су Цинцари малтене нека врста "Јужних Румуна", што такође не одговара истини, а то и јесте био један од разлога горе наведеног грчког става о том питању.

https://en.wikipedia.org/wiki/Transhumance
https://en.wikipedia.org/wiki/Principality_of_the_Pindus
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 711
Одг: Власи
« Одговор #910 послато: Фебруар 22, 2023, 03:57:34 поподне »
Јел рађена нека генетичка студија за Каракачане? Говоре грчки, али их присвајају и Аромуни и Бугари. Кад смо већ овде, јел рађена нека студија и за Тсаконе, Маниате, Аграфиоте...?

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8529
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Власи
« Одговор #911 послато: Фебруар 22, 2023, 11:02:10 поподне »
Јел рађена нека генетичка студија за Каракачане? Говоре грчки, али их присвајају и Аромуни и Бугари. Кад смо већ овде, јел рађена нека студија и за Тсаконе, Маниате, Аграфиоте...?

Мислим да за Каракачане није, а за ове остале нисам сигуран. Било би занимљиво видети њихов Y-ДНК пресек.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 711
Одг: Власи
« Одговор #912 послато: Фебруар 23, 2023, 12:05:21 поподне »
Мислим да за Каракачане није, а за ове остале нисам сигуран. Било би занимљиво видети њихов Y-ДНК пресек.
Баш би било занимљиво, поготово што су сви они били дуго издвојени од осталих Грка, поготово језички Тсакони. Стара Просветина енциклопедија их изједначава са племенима у Црној Гори и Херцеговини и албанским фисовима.

Ван мреже E r.g.a.t.i.s.

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 61
Одг: Власи
« Одговор #913 послато: Фебруар 23, 2023, 07:23:34 поподне »
Slazem se  sa vama malo je pogresno protumaceno gde sam napisala Vremenom su postali.... do Pretorijanaca Upravo sam na to mislila pre reforme Septimija Severa..znaci  svakako se radi o kasnijem periodu..Nisam mislila na raniji period.Jedan rec ili recenica moze da dovede do zabune.Sledeci put cu se potruditi da navedem vek.
Naravno da znam za Karpate ( nisam ih zaboravila) i za stocarski  pastirski zivot.Transfagarasan sam obisla gde su najvisi vrhovi Juznih Karpata ali su im ravnice jako velike i plodne.Za Transfagarasan imate lep video na Youtube (koga zanima)  Napravila sam samo komparaciju istovremeno sa Grckom koja  nema glas za plodnu zemlju ,oranice reke, klima,..i doci na Pindos?  Da razgranicim nisu svi Vlasi na Pindosu vecina da .Za ostalo sto ste napisali slazemo se.
 Mozda je taj fenomen pastirskog zivota bila neka nametnuta transformacija? Prilike,prisila kako god od obicnog stocarskog,polunomadskog do nomadskog   zivota a i za to su potrebni odredjeni faktori i  uslovi  .Jedan od faktora sigurno je  klima  .Potraznja za boljom klimom sigurno.
Ja bi samo da napisem o podeli Vlasa Vlaha svejedno ali ih ima toliko mnogo i dacu osnovnu podelu verovatno mnogi znaju .
1.)Kucovlachi: To je grčki prevod turskog Kucuk Valaha („Mali Vlahi“), odnosno stanovnika Male Vlaške. Tako su Osmanlije nazivale Vlahe Tesalije u ranoj turskoj vladavini, za razliku od Vlaha Bujuka ("Velikih Vlaha"), odnosno stanovnika Velike Vlaške, kako se zvala regija Muntenia, odnosno Vlaška na Dunavu. . Političko-geografski termin je prvenstveno korišten u ranoj rumunskoj istoriografiji (17.-19. vijek) i prešao je kao tehnički termin u sporazumima Venizelos-Majorescu 1913. godine.
2)Cincari: Tako Srbi zovu Vlase u oblastima Srbije i Severne Makedonije. Pretpostavlja se da naziv dolazi od latinskog quinquarius (= legionar pete rimske legije)
3.)Čobani -Tako se Remeni zovu u Albaniji, zbog njihove okupacije

Ван мреже E r.g.a.t.i.s.

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 61
Одг: Власи
« Одговор #914 послато: Фебруар 23, 2023, 07:24:34 поподне »
Zatim imamo Sarakacane koji se dele na :

1.Ipirotes na nasem Epirotes (Thessalia,Zagorosela,Albanija)
2.Kasandrini(uopste su Makedones hersonisos Kasandra,Halkidiki,Severna Grcka da ne nabrajam ..Strimonas,Zapadni Rodopi i tu imamo kategoriju Sebijani koji su vodili stoku na ispase do vrhova granica sa Srbijom(u letnjim periodima)
3.Morjates-  Centralna Grcka leti su stizali na Juzni Pindos i Severni Peloponez
4.Polites -( Gradjani u prevodu )Thrakiotes  Zimovali na istocnim obalama Trakije blizu Konstandinopolja.Leti su se kretali prema Istocnim Rodopima ,prema planinskom vencu Bugarske i prema Turskoj planine Strandza.
Na Peloponezu se opet dele zavisno od mesta tako da ni ja  vise neznam uglavnom ovo je osnovna podela.
Potrazila sam knjigu gde sam dostavila link profesora Triandafilidisa gde je izvrseno ispitivanje Grckog stanovnistva i Vlaha  ali je nema vise u prodaji .Poslacu ovo istrazivanje ali priznajem da nisam gnostis GG svih tih brojki i oznaka tako da ce nam neko od vas obijasniti sta znaci sve to.

Ван мреже E r.g.a.t.i.s.

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 61
Одг: Власи
« Одговор #915 послато: Фебруар 23, 2023, 07:25:25 поподне »
Svrha ove doktorske disertacije je proučavanje genetskih lokusa HLA-A, -B, -C i DRBi u mešovitoj i u tri zatvorene (Vlasi, Sarakatsani, Karagouni) tesalijske populacije i poređenje između mešovitih populacija. Grčka i evropska populacija, koje su proučavane na isti način i rezultati su objavljeni u međunarodnoj literaturi. MATERIJAL Studijski materijal se sastojao od 517 osoba (274 muškarca - 243 žene). Detaljno: 1. Mešoviti Tesalci: 170 ljudi 2. Vlasi: 127 ljudi 3. Sarakatsani: 11 ljudi 4. Karaguni: 109 ljudi Subjekti istraživanja su bili zdravi, starosti 18-65 godina, u mešovitoj tesalskoj populaciji, nisu u srodstvu između i da su oni i njihovi roditelji rođeni u Tesaliji. U podgrupama (Vlasi, Sarakaci, Karaguni) tri generacije treba da budu čiste među sobom. Njihova čistoća je provjerena i etnološki (vlaški jezik, zanimanje, poznavanje i angažovanje u relevantnim običajima, članstvo u klubovima i sl.) u cilju potvrde svrstavanja jedinki u odgovarajuću populaciju. METODA Tipizacija HLA - alela urađena je izolacijom genomske DNK iz bijelih krvnih zrnaca periferne krvi, korištenjem molekularnih tehnika. Konkretno amplifikacijom DNK PCR-om i upotrebom specijalnih oligonukleotidnih prajmera (PCR - Sequence Specific Primers, PCR - SSP) uz pomoć komercijalnih preparata Dynal (Dynal SSP typing kit) i Olerup (Olerup SSP Kit). Za genetičku i statističku analizu rezultata korišten je softver STATA 9.0, dok su za poređenje kvantitativnih i kvalitativnih karakteristika tokom analize primijenjeni ANOVA i Pearson x2 parametarski testovi. Genetička analiza podataka obavljena je softverom Helix Tree. Određena je učestalost HLA - A, B, C i DRBi, stepen ravnoteže po Hardy Weinbergovom zakonu, stepen neravnoteže veze i očekivana učestalost HLA - haplotipova populacija. REZULTATI Rezultati istraživanja su pokazali da: 1) Vlasi, Sarakaci i Karaguni su genetski različite populacije. 2) Značajne razlike, međutim, nastaju između Vlaha i mešovite tesalske populacije uglavnom u pogledu genetskih lokusa MHC-A i MHC-CW* tokom Hardy-Weinberg analize. 3) Mešovita tesalijska populacija genetski se razlikuje od ove tri populacije, ali jestestepen ravnoteže sa zakonom Hardy Weinberg, stepen neravnoteže veza i očekivana učestalost HLA - haplotipova populacija. REZULTATI Rezultati istraživanja su pokazali da: 1) Vlasi, Sarakaci i Karaguni su genetski različite populacije. 2) Značajne razlike, međutim, nastaju između Vlaha i mešovite tesalske populacije uglavnom u pogledu genetskih lokusa MHC-A i MHC-CW* tokom Hardy-Weinberg analize. 3) Mešovita tesalijska populacija genetski se razlikuje od ove tri populacije, ali je pod njihovim značajnim uticajem. 4) Genetski sastav svih proučavanih populacija pokazuje relativno mala odstupanja od genetskog sastava mešovite grčke populacije. 5) Mješovita grčka populacija ima malu genetsku udaljenost od evropske. 6) Zanimljive su parne sličnosti u vjerovatnoćama pronalaženja očekivanih haplotipova. Konkretno, dominantni očekivani haplotip je: A*01 - B*08 - Cw*07 - DRB*i03 Vlasi - Sarakatsans i A*02 -B*18 - CW*07 - DRB*^ 1 mješoviti Tesalci - Karagounis. ZAKLJUČCI: Vlasi su genetski najkompaktnija tesalijska populacija, dok je miješana tesalska populacija, Karagunidi i Sarakatsani, pretrpjela značajne genetske efekte.

Ван мреже E r.g.a.t.i.s.

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 61
Одг: Власи
« Одговор #916 послато: Фебруар 23, 2023, 07:28:52 поподне »
Mala ispravka  kategorija Serbijan ne Sebijan.

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Власи
« Одговор #917 послато: Фебруар 23, 2023, 07:58:08 поподне »
Јел рађена нека генетичка студија за Каракачане? Говоре грчки, али их присвајају и Аромуни и Бугари. Кад смо већ овде, јел рађена нека студија и за Тсаконе, Маниате, Аграфиоте...?

Рађена је аутосомална анализа Пелопонеза.

Тсакони и Маниоти имају 0-10% словенске генетике, слично Грцима с острва, али нешто више сјевернобалканског (илирског/трачког) уплива од острвљана.
Да имамо Y ДНК, вјерујем да би превладавале J2a и E-V13.

Узорци с западног Тајгетоса су преко 20% Словени, слично Грцима из Македоније, иако је Тајгетос преко пута Тсакона и Маниота. Остатак Пелопонеза је негдје између ових екстрема.

« Последња измена: Фебруар 23, 2023, 08:05:45 поподне Никац »

На мрежи Кековац

  • Уредник СДНКП
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 516
  • I2-S25733>PH2670>Y200040
Одг: Власи
« Одговор #918 послато: Фебруар 23, 2023, 09:24:30 поподне »
Рађена је аутосомална анализа Пелопонеза.

Тсакони и Маниоти имају 0-10% словенске генетике, слично Грцима с острва, али нешто више сјевернобалканског (илирског/трачког) уплива од острвљана.
Да имамо Y ДНК, вјерујем да би превладавале J2a и E-V13.

Узорци с западног Тајгетоса су преко 20% Словени, слично Грцима из Македоније, иако је Тајгетос преко пута Тсакона и Маниота. Остатак Пелопонеза је негдје између ових екстрема.



Ништа чудно за Тајгет с обзиром да је био последње уточиште Милинга и Језерита на Пелопонезу након што су их Византинци потиснули из плоднијих делова полуострва, нарочито из Лаконије.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8529
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Власи
« Одговор #919 послато: Фебруар 23, 2023, 10:52:16 поподне »
Mozda je taj fenomen pastirskog zivota bila neka nametnuta transformacija? Prilike,prisila kako god od obicnog stocarskog,polunomadskog do nomadskog   zivota a i za to su potrebni odredjeni faktori i  uslovi  .Jedan od faktora sigurno je  klima  .Potraznja za boljom klimom sigurno.
Ja bi samo da napisem o podeli Vlasa Vlaha svejedno ali ih ima toliko mnogo i dacu osnovnu podelu verovatno mnogi znaju .
1.)Kucovlachi: To je grčki prevod turskog Kucuk Valaha („Mali Vlahi“), odnosno stanovnika Male Vlaške. Tako su Osmanlije nazivale Vlahe Tesalije u ranoj turskoj vladavini, za razliku od Vlaha Bujuka ("Velikih Vlaha"), odnosno stanovnika Velike Vlaške, kako se zvala regija Muntenia, odnosno Vlaška na Dunavu. . Političko-geografski termin je prvenstveno korišten u ranoj rumunskoj istoriografiji (17.-19. vijek) i prešao je kao tehnički termin u sporazumima Venizelos-Majorescu 1913. godine.
2)Cincari: Tako Srbi zovu Vlase u oblastima Srbije i Severne Makedonije. Pretpostavlja se da naziv dolazi od latinskog quinquarius (= legionar pete rimske legije)
3.)Čobani -Tako se Remeni zovu u Albaniji, zbog njihove okupacije

Трансформација свакако, због измењених историјско-политичко-економских околности током касне антике првенствено, што се после наставило на рани средњи век.

Колико је мени познато, Куцовласи носе назив по грчкој речи за некога ко шепа, тешко се креће (κουτσαίνω). Цинцари носе назив не по легији, већ по изговору речи "пет" на њиховом језику ("цинци", док је на румунском "ћинћи"), али тај назив је егзоним који су им дали Срби. Иначе, сви ови набројани припадају Аромунима (Армањи, Рамањи).

Ако би агитовали да се тестирају Каракачани и Карагунци, нпр, то би био прави погодак.  :) За Карагунце сам иначе читао да се сматрају "најстаријим Грцима" (here we go again...); њихов назив има значење "они који носе црне гуњеве (врста одеће)". Било би занимљиво видети да ли по Y-ДНК хаплогрупама имају више везе са генералном грчком популацијом или са Аромунима.
Чињеницама против самоувереног незнања.