Аутор Тема: Генетичко поријекло Срба  (Прочитано 419534 пута)

Аксић

  • Гост
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #200 послато: Јун 29, 2015, 12:12:10 пре подне »
Ја сам прошле недеље на Невскоме предвиђачу прегледао сваки хаплотип из овог истраживања за Војводину. И приметио сам да има и гране Р1а-М458 Л260  Код Срба званично још увек није пронађен Л260,  исто тако приметан је и висок проценат Р1б-Л21, скоро 5%, немогуће је да су то Срби. Има и скоро 3% циганске хаплогрупе Х.  Све указује да су у овом истраживању учествовале осим Срба и све друге националне мањине.

Аксић

  • Гост
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #201 послато: Јун 29, 2015, 12:29:03 пре подне »
Ово је само за Србе из Војводине (као што и наслов каже). Постоји посебно истраживање за Словаке, али и за Русине из Војводине.

- Northern Slavs from Serbia do not show a founder effect at autosomal and Y-chromosomal STRs and retain their paternal genetic heritage
- Genetic polymorphism of 17 Y chromosomal STRs in the Rusyn population sample from Vojvodina Province, Serbia



Иначе, у резултатима нема ничега што би указивало на то да нису српски. Резултати мањина из Војводине потпуно су другачији.

Ја ћу да прегледам све чланке др. Тодоровића и да нађем тај део текст где је писао о том истраживању у Војводини. 

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #202 послато: Јун 29, 2015, 12:31:10 пре подне »
Не знам шта су ови R1b-L21. У днк пројекту има пар српских породица које припадају тој грани R1b.

Ромске хаплогрупе H има у тим крајевима (качио сам истраживање за Бајаше), као што се и у истраживањима за Роме редовно појављују I2a, R1a, I1, E1b, итд. Што ће рећи да је било мешања.

Роми, Београд и Богојево:



Могуће да су и неке од мањина "упале" у ово истраживање, али главнину свакако чине Срби.
« Последња измена: Јун 29, 2015, 12:33:07 пре подне Небојша »

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #203 послато: Јун 29, 2015, 08:05:13 пре подне »
Allele frequencies and population data for 17 Y-chromosome STR loci in a Serbian population sample from Vojvodina province (2008)

Срби из Војводине (185 тестираних, 17 маркера)

I2a - 60 (32.4%)

E1b - 29 (15.7)

R1b - 13 (7%)

R1a - 12 (6.5%)

R1a-M458 - 11 (5.9%)

J2b1-M205 - 9 (4.9%)

I1-Z63 - 8 (4.3)

R1b-L21 - 8 (4.3%)

J2a - 7 (3.8%)

J2b2-M241 - 5 (2.7%)

H - 5 (2.7%)

I-P109 - 4 (2.2%)

R1a-L1280 - 3 (1.6%)

G2a-L497 - 3 (1.6%)

Q - 3 (1.6%)

J1? - 1 (0.5%)

I2a Сардинија - 1 (0.5%)

N1c - 1 (0.5%)

T - 1 (0.5%)

D - 1 (0.5%)


У Војводини постоје најмање две "групације" Срба. Једни су староседеоци, а други досељеници из динарских крајева.

"Староседеоци" су даљим пореклом највероватније из јужних српских крајева, а понајвише са Косова. (Велика сеоба Срба, 17. и 18. век)


Нажалост, не знамо какав је однос - старинци/дошљаци у овом истраживању.


I2a је, рекао бих, на стандардних 30-ак посто код Срба. Исто се може рећи и за E1b (углавном око 15%).

Висок проценат R1b. Изгледа да је у питању "староседелачки" кластер.

Најзаступљенија грана R1a је изгледа карпатско-далматинска. Треба проверити.

R1a-M458 такође солидан проценат. Ово могу бити стари Срби, досељеници са југа. Видимо да је ова хаплогрупа присутна и код Срба у динарским крајевима, па није искључено да је део ове R1a дошао и на тај начин.

J2b1-M205 поново око 5%. Слично као и код R1a-M458, део је могао доћи са југа (уколико их је било тамо), а део са Динарцима. Нађох човека који је 17/17 са мном, затим једног који је 17/17 са Демићем, али и више њих који су 17/17 са Усорцима, па лако може бити да су у питању динарски досељеници.

I1-Z63 су највероватније са запада (уколико су Мацуре). Постоји шанса да је део дошао из Старе Србије, с обзиром да их има у Македонији.

R1b-L21 на солидних 4.3%. Келти међу Србима? (Orthodox Celts)

J2a увек бележи добар резултат. У оном истраживању за јужну Хрватску било их је око 5%, овде око 4%.

I-P109 не треба посебно представљати - Дробњаци.

R1a-L1280 су вероватно Аврамијевштаци.

H група у Војводини прилично заступљена.

J1 је под знаком питања зато што калкулатор показуе E1b. Љиљан верује да је то ипак J1c.

Шта би могли бити ови Q? (1.6%, није безначајно).

Треба напоменути да хаплогрупе N1a (код нас) нема изван динарског подручја.
Треба имати на уму и то да у Банату има велики број досељених породица са југа Србије (Врање, Трговиште, Прешево, Сурдулица итд.), али и из Македоније (Куманово и околина).

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #204 послато: Јун 29, 2015, 08:16:14 пре подне »
Цитат
приметан је и висок проценат Р1б-Л21, скоро 5%, немогуће је да су то Срби

Ко зна, мене би обрадовало да их има што више међу Сремцима, Банаћанима и Шајкашима.

Археологија говори да је Келта било доста међу раним Словенима, на простору од Тирингије до Шлезије. Чеси имају висок постотак Р1б, али је немогуће знати да ли је то због мешања са Немцима или је тако одувек.

И у српском случају постоји иста дилема, да ли Р1б-Л21 потиче још од првобитних Срба, или од рудара Саса.

Друга могућност је вероватнија, јер је средњевековна Србија била рударски центар светског значаја.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #205 послато: Јун 29, 2015, 08:18:10 пре подне »
Не знам шта су ови R1b-L21. У днк пројекту има пар српских породица које припадају тој грани R1b.

Ромске хаплогрупе H има у тим крајевима (качио сам истраживање за Бајаше), као што се и у истраживањима за Роме редовно појављују I2a, R1a, I1, E1b, итд. Што ће рећи да је било мешања.

Роми, Београд и Богојево:



Могуће да су и неке од мањина "упале" у ово истраживање, али главнину свакако чине Срби.
Негде сам давно прочитао податак да су се Роми појавили на Балкану заједно са Турцима, односно да су им били пратећа појава јер су се бавили разним занатима који су овима били неопхосни у војним освајачким походима, а пре свега ковачким. Такође се ту каже да су се Ромкиње још у то време бавиле најстаријим занатом, и да је то било доста изражена појава, тако да није чудо што данас међу њима има разних хаплогрупа, па између осталих и И2а.
Такође се сећам да сам пронашао податак да је у време подизања првог српаког устанка у околини Јагодине било неколико села чисто ромских који су већ у то време били променили свој традиционални начин живота у чергама, и били стално насељени у тим селима. Већ тада су били хришћанске вере, славили славу, и живели начином на који је живео српски живаљ у околини. Већ после пар колена они су се у потпуности стопили са српским живљем, тако да већина њих данас можда и не зна да води порекло од Рома. 

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #206 послато: Јун 29, 2015, 08:24:28 пре подне »
Одвојих се од Војводине и одох на Јагодину, али суштина је та да је тога било сигурно и у другим крајевима, па претпостављам да је било и у Војводини.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #207 послато: Јун 29, 2015, 09:20:03 пре подне »
Највише мешања Срба и Цигана би требало да буде са тзв. Тамарима:

Tamari je ime vlaško-romskog plemena koje se kao najstarija grupa Roma doselilo u ove krajeve i koja je tokom godina izgubila maternji jezik i prihvatila jezik sredine. U prošlosti su se bavili kovačkim zanatom, a kasnije i poljoprivrednim zanimanjima. U Srbiji govore isključivo srpskim jezikom i veoma su ponosni što su ih Srbi prihvatili, jer su se praktično asimilovali u naš narod.

Retko kad iskazuju svoje romsko poreklo i tek u novije vreme počinju da se deklarišu kao Romi. Ostale romske grupe ih vrlo teško prihvataju “za svoje”, pre svega zbog toga što ne govore romski jezik. Tamari su prihvatili pravoslavnu veru i uglavnom slave Sv. Petku. Imena i prezimena su im srpska, a u svakom selu u Srbiji imaju barem po nekoliko kuća.

До тог мешања раније је у Шумадији врло ретко долазило. Можда и никад.

У новије време знам за случај једног момка, сина локалног пијанца, који је потпуно прихватио скиталачки начин живота, са једном Циганком има 11-оро деце, а тренутно је у затвору. Хоће ли сва та деца једног дана бити Срби или не видећемо, али сам сигуран да су раније, кад су Срби живели у великим задружним породицама такви случајеви били немогући.  Можда су у Војводини породице нешто раније распарчане па су и појаве као ова коју сам описао постале чешће још пре више генерација.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #208 послато: Јун 29, 2015, 09:45:00 пре подне »
До тог мешања раније је у Шумадији врло ретко долазило. Можда и никад.

Знам неколико случајева из новијег времена да Србин ожени неку кућевну Циганку. Али не и обрнуте случајеве. Мислим да се, ипак, код нас (барем до скора) знао ред, ко је ко и ко се у коју планину жени...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #209 послато: Јун 29, 2015, 09:46:22 пре подне »
У новије време знам за случај једног момка, сина локалног пијанца, који је потпуно прихватио скиталачки начин живота, са једном Циганком има 11-оро деце, а тренутно је у затвору. Хоће ли сва та деца једног дана бити Срби или не видећемо, ...

Какав амбијент.....
Јадна та деца, које год националности били...
"Наша мука ваља за причешћа"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #210 послато: Јун 29, 2015, 10:24:42 пре подне »
Највише мешања Срба и Цигана би требало да буде са тзв. Тамарима:

Tamari je ime vlaško-romskog plemena koje se kao najstarija grupa Roma doselilo u ove krajeve i koja je tokom godina izgubila maternji jezik i prihvatila jezik sredine. U prošlosti su se bavili kovačkim zanatom, a kasnije i poljoprivrednim zanimanjima. U Srbiji govore isključivo srpskim jezikom i veoma su ponosni što su ih Srbi prihvatili, jer su se praktično asimilovali u naš narod.

Retko kad iskazuju svoje romsko poreklo i tek u novije vreme počinju da se deklarišu kao Romi. Ostale romske grupe ih vrlo teško prihvataju “za svoje”, pre svega zbog toga što ne govore romski jezik. Tamari su prihvatili pravoslavnu veru i uglavnom slave Sv. Petku. Imena i prezimena su im srpska, a u svakom selu u Srbiji imaju barem po nekoliko kuća.

До тог мешања раније је у Шумадији врло ретко долазило. Можда и никад.

У новије време знам за случај једног момка, сина локалног пијанца, који је потпуно прихватио скиталачки начин живота, са једном Циганком има 11-оро деце, а тренутно је у затвору. Хоће ли сва та деца једног дана бити Срби или не видећемо, али сам сигуран да су раније, кад су Срби живели у великим задружним породицама такви случајеви били немогући.  Можда су у Војводини породице нешто раније распарчане па су и појаве као ова коју сам описао постале чешће још пре више генерација.

Интересантни су у том смислу и Бањаши или Каравласи, о којима смо скоро писали. Генетска истраживања на Бањашима у Хрватској су показала њихово стапање са Циганима. Неки румунски аутори су, посјећујући Бањаше у нашим крајевима хтјели да их прогласе Румунима, прије свега због чињенице да су говорили румунски, а не ромски језик. Међутим, и Миленко Филиповић је писао да су они практично румунски Роми. Могуће је да је истина негдје између, тј. да је дошло до стапања социјално најсиромашнијих дијелова румунског становништва са ромском популацијом.

Каравласи су  доскора у Босни били прилично препознатљива  и одвојена група, православна вјера их је донекле приближавала Србима, па су као и Срби имали сједилачки начин живота, неки су чак учествовали и у првом Свјетском рату као добровољци на српској страни. Због другачијег физичког типа, Срби су их често посматрали као Роме и колико ми је познато нису се са њима мјешали. Међутим не знам да ли се у посљедњих неколико деценија ситуација у том погледу измјенила, јер знам да има неких традиционалних каравлашких села у источној Босни, а нигдје не чујем да се неко тамо изјашњава као Каравлах. Мислим да се и Каравласи око Бања Луке (Деветина, Ситнеши) данас изјашњавају као Срби.

Генерално, раније, поготово у динарским крајевима, због патријархалне организације друштва, могућност мјешања са страним несрпским елементом је била скоро па немогућа.

Данас је наравно све могуће.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #211 послато: Јун 29, 2015, 10:29:18 пре подне »
Ја сам прошле недеље на Невскоме предвиђачу прегледао сваки хаплотип из овог истраживања за Војводину. И приметио сам да има и гране Р1а-М458 Л260 

Занимљиво ми је да је Зденко Марковић твој хаплотип на Динарик Алпс пројекту окарактерисао као L260.

Овај L260 је такође занимљив јер доминира међу данашњим Лужичким Србима, изразито је западнословенски, а највеће изненађење за мене је доминантно присуство ове гране хаплогрупе R1a M458 међу Хрватима на Крку.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #212 послато: Јун 29, 2015, 11:36:10 пре подне »
Занимљиво ми је да је Зденко Марковић твој хаплотип на Динарик Алпс пројекту окарактерисао као L260.

Овај L260 је такође занимљив јер доминира међу данашњим Лужичким Србима, изразито је западнословенски, а највеће изненађење за мене је доминантно присуство ове гране хаплогрупе R1a M458 међу Хрватима на Крку.
А нас у школи некада учили како се старобалканско романско становништво пред најездом Словена склонило између осталог и на острва Јадрана.

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #213 послато: Јун 29, 2015, 11:44:00 пре подне »
Apropo Karavlaha;

Kod Bijeljine postoji selo, u stvari zaselak sela Batković, gdje žive Karavlasi (a i zaselak se zove Karavlasi). Neki od njih se čak uvrijede kad ih se nazove Ciganima. Neki se pak sami nazivaju srpskim Ciganima. Većina sebe zovu upravo Karavlasima. Pravoslavni su svi. Slave uglavnom sv.Petku ali ima i onih koji slave Đurđevdan. Nose tipična srpska imena i prezimena (nekako mi se čini da ima najviše Zorana). Ranije su uglavnom bili putujući trgovci, muzičari (i danas ima nekoliko muzičkih grupa iz Karavlaha), ili manuelni radnici najprostijih (i najmanje plaćenih) poslova. Zadnjih 30ak godina su se dosta odselili u inostranstvo (preko 2/3) i ima ih jako imućnih. Kao i sve ostale zajednice na tom nivou razvoja, takmiče se uglavnom sa sunarodnicima u veličini kuće, vrijednosti auta, izradi kovane ograde i kapije i sl. Međusobno i dalje uglavnom kovore vlaški, odnosno dako-rumunski, kako ga svrstavaju. Doseljeni su nekada iz Rumunije. U vrijeme protjerivanja u XIX vijeku. Vidim da mlađi često govore samo njemački, kad se vrate na odmor.

Što se tiče miješanja sa Srbima, toga je bilo oduvijek. Određen broj stanovnika Batkovića, koji se graniče sa njima, imaju nešto tamniji ten. Teško je reći otkud to. Mada je sve moguće. Noviji primjer je da je dječko iz Batkovića oženio Karavlaškinju, imaju dvoje divne djece, poprilično mrke. Žive u Švedskoj, a tazbina mu je napravila ogromnu kuću, i do kraja je sredila. Ponose se zetom.

Sve u svemu moj generalni utisak o njima je vrlo pozitivan. Imaju mnoge sprske crte (i loše i dobre), veseli su, prostodušni. Nemaju onu izopačenost nekih gradskih Cigana. Ne prose. Ne galame i ne vrište po dvorištima.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #214 послато: Јун 29, 2015, 11:50:34 пре подне »
Ко зна, мене би обрадовало да их има што више међу Сремцима, Банаћанима и Шајкашима.

Археологија говори да је Келта било доста међу раним Словенима, на простору од Тирингије до Шлезије. Чеси имају висок постотак Р1б, али је немогуће знати да ли је то због мешања са Немцима или је тако одувек.

И у српском случају постоји иста дилема, да ли Р1б-Л21 потиче још од првобитних Срба, или од рудара Саса.

Друга могућност је вероватнија, јер је средњевековна Србија била рударски центар светског значаја.

Део Келта је морао остати у Војводини.



Касније се то становништво вероватно утопило у Словене. Неки можда још на северу.

Проверићу касније да ли се хаплотип Коњевић-Антић јавља код Чеха и Пољака.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #215 послато: Јун 29, 2015, 12:04:49 поподне »
Apropo Karavlaha;

Kod Bijeljine postoji selo, u stvari zaselak sela Batković, gdje žive Karavlasi (a i zaselak se zove Karavlasi). Neki od njih se čak uvrijede kad ih se nazove Ciganima. Neki se pak sami nazivaju srpskim Ciganima. Većina sebe zovu upravo Karavlasima. Pravoslavni su svi. Slave uglavnom sv.Petku ali ima i onih koji slave Đurđevdan. Nose tipična srpska imena i prezimena (nekako mi se čini da ima najviše Zorana). Ranije su uglavnom bili putujući trgovci, muzičari (i danas ima nekoliko muzičkih grupa iz Karavlaha), ili manuelni radnici najprostijih (i najmanje plaćenih) poslova. Zadnjih 30ak godina su se dosta odselili u inostranstvo (preko 2/3) i ima ih jako imućnih. Kao i sve ostale zajednice na tom nivou razvoja, takmiče se uglavnom sa sunarodnicima u veličini kuće, vrijednosti auta, izradi kovane ograde i kapije i sl. Međusobno i dalje uglavnom kovore vlaški, odnosno dako-rumunski, kako ga svrstavaju. Doseljeni su nekada iz Rumunije. U vrijeme protjerivanja u XIX vijeku. Vidim da mlađi često govore samo njemački, kad se vrate na odmor.

Što se tiče miješanja sa Srbima, toga je bilo oduvijek. Određen broj stanovnika Batkovića, koji se graniče sa njima, imaju nešto tamniji ten. Teško je reći otkud to. Mada je sve moguće. Noviji primjer je da je dječko iz Batkovića oženio Karavlaškinju, imaju dvoje divne djece, poprilično mrke. Žive u Švedskoj, a tazbina mu je napravila ogromnu kuću, i do kraja je sredila. Ponose se zetom.

Sve u svemu moj generalni utisak o njima je vrlo pozitivan. Imaju mnoge sprske crte (i loše i dobre), veseli su, prostodušni. Nemaju onu izopačenost nekih gradskih Cigana. Ne prose. Ne galame i ne vrište po dvorištima.

Знам за присуство Каравлаха у Батковићу, бројни су још око Власенице.

Спомињао сам село Деветину између Бања Луке и Прњавора. У том селу поред Срба живе и Украјинци гркокатолици и Каравласи. На снимку доле брачни пар Каравлаха прича о њиховој заједници. Обратите пажњу како Мара Станковић Каравлахиња изводи поријекло Каравлаха од Карађорђе. Што рече Мара: кара ово кара оно, то мора бити повезано.  :)

Погледајте од 4:36

<a href="https://www.youtube.com/v/jUwuampFDVI" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/jUwuampFDVI</a>

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #216 послато: Јун 29, 2015, 01:26:33 поподне »
Златно правило када се одређује порекло неке популације на одређеном простору гласи:

Што је нека популација бројнија она је и новија на том терену...

Срби у Војводини су данас натполовично пореклом од предака досељених у новије време из западних крајева.

У истраживању, једина разлика у односу на просечно јављање хаплогрупа код Срба уопште, уочава се код групе Р1б.

Колико знамо из истраживања о БиХ и ЦГ, Р1б Л-21 код Срба у Банату не би требало да потиче из Ц. Горе и БиХ, или бар није сродна данашњем становништву тих области.

Ако је горе наведена поставка тачна - Р1б је донела популација које је некад било више међу Србима уопште. По свему судећи, ако их није било много међу најновијим досељеницима, било их је подоста међу Србима који су се у време Прве и Друге Сеобе доселили из јужних крајева.

Мени се чини да Р1б "западног" типа потиче од рудара Саса, јер су они најсвежији извор те групе на нашим просторима. Не верујем да је ње преостало пуно од Римљана.

За Р1б "источног" типа чини ми се да је била јако заступљена у средњем веку у Поморављу.  Питање је само да ли је исте гране као и она у ЦГ.


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #217 послато: Јун 29, 2015, 02:35:27 поподне »
DYS19 DYS389I DYS389II DYS390    DYS391 DYS392 DYS393 DYS385ab DYS438 DYS439 DYS437 DYS448 DYS456   DYS458 DYS635 GATAH4 DYS576 DYS481


14 11-14 13 30 24 11 13 13 12 12 15 19 16 17 23 11 17 22 (Коњевић, Црна Гора, R1b-L21)

14 11-14 13 30 24 11 13 13 12 12 15 19 14 19 23 11 17 22 (Чешка)

14 11-14 14 30 24 11 13 13 12 12 15 19 15 18 23 11 17 22 (Вроцлав, Пољска)

14 11-14 14 30 24 11 13 13 12 12 15 19 15 16 23 12 17 22 (Вроцлав, Пољска)


Калкулатор за све ове људе (укључујући и Коњевића) показује R1b (без L21).

У истраживању за Војводину јасно одваја R1b од R1b-L21.

Може бити да међу овима R1b има још "западњака". Изгледа да је западна R1b овде бројнија него што се мислило.



















« Последња измена: Јун 29, 2015, 02:49:45 поподне Небојша »

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #218 послато: Јун 29, 2015, 03:08:37 поподне »
Коњевић је R1b U-152 (Alpine Celtic), није L-21, него није ажурирано на српском ДНК пројекту. Предвиђач га је добро сврстао, мада је немогуће на мањем броју маркера поуздано разврстати R1b хаплотипове.

Ништа, нека свако покуша да убеди неког "староседеоца" из Војводине да се тестира па ћемо ваљда доћи до истине...

Аксић

  • Гост
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #219 послато: Јун 29, 2015, 07:34:03 поподне »
Занимљиво ми је да је Зденко Марковић твој хаплотип на Динарик Алпс пројекту окарактерисао као L260.

Овај L260 је такође занимљив јер доминира међу данашњим Лужичким Србима, изразито је западнословенски, а највеће изненађење за мене је доминантно присуство ове гране хаплогрупе R1a M458 међу Хрватима на Крку.

Да видео сам и не знам зашто ме окараткерисао као L260. Ја сам се прикључио и на многе друге пројекте и нико од администратора ме није груписао или окарактерисао као L260.

Мој модални хаплотип уопште не личи на L260. Грана L260 има карактеристичну вредност на 385а, у 98% случајева на ту вредност јавља се 10-14,  а ја имам 11-14,  на вредност DYS19 у 70% случајева јавља се 17, а ја имам 16. На вредност DYS389ii они имају најчешће 30, можда само у 5% случајева јавља се 29. Ја имам на ту вредност 29.

Ја још увек нисам нашао неки хаплотип међу западним Словенима мислим пре свега на оне из западне Пољске и Лужичке Србе са којима би евентуално имао блискост. За сад постоје хаплотипови са којима сам сигурно повезан и они су из југоисточне Пољске и Русије и изгледа да смо имали заједничких предака пре 1400 до 1700 година.

Jа би могао да будем свакако CTS11962 и да припадам грани Л1029 или узводно од ње постоји грана YP515. Ако нисам ни од једне две гране био би негативан на PF7521 и могао би да припадам некој малобројнијој грани која није ни CTS11962 а ни L260.

Ја ћу свакако у наредном периоду да урадим БиГ и да радим надоградњу, сада  не могу због финанцијске кризе, одавно би ја наручио тестове да нисам у кризи.