Аутор Тема: Генетичко поријекло Срба  (Прочитано 419661 пута)

Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #160 послато: Август 19, 2014, 04:42:32 поподне »
Odgovor na pitanje:
ovde su procenjene starosti više haplogrupa balkanska r1a je pri kraju
http://www.worldacademy.org/files/DNA_Genealogy_Part_2.pdf
rad kljosova:
http://www.jogg.info/52/files/Klyosov2.pdf

citat:
-- the oldest Balkan R1a1 population, 11,650±1,550--

То није одговор, нисам то питао. Питао сам која је то грана хаплогрупе R1a присутна код народа на Балкану, а која се разликује од других грана хаплогрупе R1a које се јављају код других Словена и стара је 10 хиљада година?

Одговор је заправо дао Лепеничанин. Што се Мијака тиче, нема ниједног аргумента на основу којих се може тврдити да су његови преци живели на Балкану већ 10 хиљада година, да и они нису дошли са Словенима пре 1500 година.

Koja je to oblast iz koje Sarmati potiču, a gde nema I2a1b?

Ево одговора:

Цитат
Т. Sulimirski, ТНЕ SARMATIANS, Thames & Hudson, New York: Praeger, 1970.
Archaeological research during the last forty years has shown that  the  territory of  the  early Sarmatians  also  embraced the southern Urals and the steppe-land east of the River Ural. But the archacological remains in the huge territories further to the east, the steppe country of Кazakhstan as far as the Altai Mountains and parts of Central Asia, also resemble those of the Sauromatians of the southern Urals and  the lower  Volga, suggesting that these areas were at that time inhabited bу peoples closely related to the Sauromatians.  Most of them are clearly ancestral to the various Sarmatian tribes which later moved westwards into  the North Pontic area, where their presence and tribal names were subsequently recorded bу the ancientcs.

Ne sporim mogućnost da su možda i Bastarni doneli I2a1b u slovenski miks, na kraju bavimo se
teorijama i ne možemo tvrditi da su naše izjave potpuno tačne. Međutim jedno od objašnjenja imena Bastarn ( i Germanske reči bastard) je od Iranske reči bast - rob i prisvojenice arn kao -ić kod nas dakle robović. Po toj teoriji oni su deca Sarmata sa njihovim robinjama, logično je da bi imali istu haplogrupu kao Sarmati. Bastarni ostavljaju otvorenim i pitanje Kurdske I.
Sem toga Sarmati bi se mnogo bolje uklopili u dinaroidne/armenoidne odlike nego Bastarni

Име ништа не значи, посебно ако се не зна тачно шта значи, а у овом случају се не зна. Германска реч bastard је погрдни назив за незаконито дете или дете мешане крви - мешанца, што савршено одговара Тацитовим тврдњама да су Бастарни ступали у мешовите бракове са Сарматима (под чиме антички аутори често нису подразумевали баш Сармате, него све становнике Европске Сарматије). При томе, вероватно су најчешће младићи Бастарни узимали за жене локалне девојке, јер археолошки налази сведоче да су Бастарни придошлице били махом млади мушкарци без жена. То би могло да објасни и доминацију хаплогрупе I2a1b код једног дела Словена, као и популациони бум о коме је говорио Синиша.

Цитат
Е. В. Ляхин, К вопросу о прародине бастарнов, Исторические исследования в Сибири: проблемы и перспективы, 2010, 6-11.
Погребальный обряд ясторфской культуры, был подробно проанализирован С.П. Пачковой, которая нашла около 78 характерных черт с погребальным обрядом зарубинецкой культуры. Могильники однотипны и безинвентарны в виде кучки кальцинированных косточек в урнах из органического материала. Это позволяет сделать вывод, что бастарны, пришедшие на Поднепровье были, вероятно, бедными и молодыми людьми и шли без женщин, поскольку более или менее престижных погребений ясторфского типа на зарубинецкой территории не найдено.

Што се Курда тиче, информација да се код Курда може наћи I2a1b у значајном проценту је базирана на једном истраживању Насидзеа за које је одавно утврђено да није добро одрађено и да су ти резултати о I2a1b погрешни.

Ван мреже Nenad Lukić

  • Гост
  • *
  • Поруке: 7
  • Moj y-dna je I2a1b Din south
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #161 послато: Август 20, 2014, 08:21:28 поподне »
"Не верујем да је I2a "донела" динароидне облике на Балкан. Они су ту постојали много пре доласка Словена."
Ja ne mislim da je dinaroidnost došla od starosedeoca. 
Srbi su došli na opustošenu zemlju, bilo je premalo
starosedeoca da bi njihova dnk znatnije uticala na izgled
, a kamoli ga odredila . Starosedeoci Balkana
bi morali biti mediteranoidni i niski.


"Молим вас, не дозволите да се ова тема претвори у тему типа "Срби па амебе" и слично. Хвала унапред."
Ja nigde nisam pomenuo da su Srbi stariji od bilo kog
naroda. izričito sam rekao da su stariji od Slovena
kao grupe naroda.



"Професор Кљосов је у једном од својих првобитних радова на тему Р1а заиста наводио да балкански хаплотипови имају велику старост. Међутим, касније то више нигде није поновио, јер једноставно за то нема доказа. Једини реликтни хаплотип Р1а на Балкану припада једном Мијаку из Македоније...а то је премало да би се закључило било шта о месту и улози древних Р1а у генетском пореклу Срба. "

Ne radi se o jednom nalazu.
Naime rad analizira 65 muškaraca sa Balkana koji su
R1a1a haplogrupa i nalazi da njih 13 (20%) ima drugačiju
R1a1a. Ostali se poklapaju sa nalazima u ostatku Evrope
i kod Slovena.

"То није одговор, нисам то питао. Питао сам која је то грана хаплогрупе R1a присутна код народа на Балкану, а која се разликује од других грана хаплогрупе R1a које се јављају код других Словена и стара је 10 хиљада година?

Одговор је заправо дао Лепеничанин. Што се Мијака тиче, нема ниједног аргумента на основу којих се може тврдити да су његови преци живели на Балкану већ 10 хиљада година, да и они нису дошли са Словенима пре 1500 година."

Nisam pominjao nikakvu drugu granu već samo drugačiji
- "stariji" R1a1a. Naime Kljosov je računao broj mutacija na
baznim markerima i zatim je dobijeni broj mutacija
pomnožio sa prosečnim brojem godina potrebnim da se mutacija
desi. Tako je dobio vreme u kome je živeo najbliži
zajednički predak. Za Balkansku to je oko 11000 godina
za Slovensku oko 4000. To vam daje i odgovor zašto nije
mogla doći sa Slovenima. Morala bi se i u Slovenskim
krajevima naći tako "stara" R1a1a pre  nego bi smo mogli
prihvatiti mogućnost dolaska sa Slovenima.


"Цитат
Т. Sulimirski, ТНЕ SARMATIANS, Thames & Hudson, New York: Praeger, 1970.
Archaeological research during the last forty years has shown that  the  territory of  the  early Sarmatians  also  embraced the southern Urals and the steppe-land east of the River Ural. But the archacological remains in the huge territories further to the east, the steppe country of Кazakhstan as far as the Altai Mountains and parts of Central Asia, also resemble those of the Sauromatians of the southern Urals and  the lower  Volga, suggesting that these areas were at that time inhabited bу peoples closely related to the Sauromatians.  Most of them are clearly ancestral to the various Sarmatian tribes which later moved westwards into  the North Pontic area, where their presence and tribal names were subsequently recorded bу the ancientcs."


T. Sulimirski je ovde izneo teoriju (1970.) koja ni do
danas nije potvrđena.  I on ovde izričito kaže slični
, ne navodi da su to Sarmatski ostatci. Tako su Huni
imali istovetan kotao sa Sarmatima, a Avari mač pa
ipak nisu bili Sarmati. Sve stepsko- nomadske grupe
centralne Azije imaju veoma slične materijalne
ostatke. Prvi naučno dokazani tragovi Sarmata
su Sauromatae arheološko doba VII do V vek p.n.e.
i oni se nalaze severno od Kavkaza gde je I2a1b
vrlo prisutna. Imate li vi neke dokaze da su kulture
istočno od Urala Sarmatske, a ne Saka-Skitske?


"Име ништа не значи, посебно ако се не зна тачно шта значи, а у овом случају се не зна. Германска реч bastard је погрдни назив за незаконито дете или дете мешане крви - мешанца, што савршено одговара Тацитовим тврдњама да су Бастарни ступали у мешовите бракове са Сарматима (под чиме антички аутори често нису подразумевали баш Сармате, него све становнике Европске Сарматије). При томе, вероватно су најчешће младићи Бастарни узимали за жене локалне девојке, јер археолошки налази сведоче да су Бастарни придошлице били махом млади мушкарци без жена. То би могло да објасни и доминацију хаплогрупе I2a1b код једног дела Словена, као и популациони бум о коме је говорио Синиша. "


Naravno da je bitno ime. A zašto? Bastard je germanski
oblik reči, ali reč nije germanskog već iranskog
porekla. Da su dobili ime iz germanskog jezika
narod bi se zvao Bastardae, a ne Bastarnae. Moje
je mišljenje da su Bastarni, kao i Skiri, Hiri i Heruli
bili Sarmatska plemena, a ne Germanska. Više izvora
ih i pominje kao Sarmate. Pojava koju ste opisali
(isterivanje mladića iz plemena) je bila dosta raširena
kod Indo-Evropljana. Kod Rimljana se zvala Ver Sacrum
(sveto proleće). Sada ako su Bastarni isterani iz više
različitih plemena, onda je logično i da su bili mešavina
haplogrupa, a ne I2a1b dominantni. Ako su isterani iz
samo jednog plemena, koje je to pleme? Gde su njegovi
potomci koji nose I2a1b?  Odnosno gde je danas takvo
Germansko pleme?
Na kraju uticaj Jastorf kulture na Zarubinci kulturu
je mogao doći i trgovinom.


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #162 послато: Август 20, 2014, 09:05:11 поподне »
"Не верујем да је I2a "донела" динароидне облике на Балкан. Они су ту постојали много пре доласка Словена."
Ja ne mislim da je dinaroidnost došla od starosedeoca. 
Srbi su došli na opustošenu zemlju, bilo je premalo
starosedeoca da bi njihova dnk znatnije uticala na izgled
, a kamoli ga odredila . Starosedeoci Balkana
bi morali biti mediteranoidni i niski.



Срби долазе на Балкан као Словени, долихокефални Нордиди (+ Бореби и Балтид тип), не као Динарци. Процес динаризације захвата и досељено словенско становништво. Тако су данас Срби махом Динарци, брахикефали.

Динарска раса постоји минимум 5000 година и није на Балкан дошла са Словенима.

I2a + R1a пре доласка на Балкан могу бити само Нордид-Кромањон микс. С тим да су носиоци I2a групе вероватно више били Кромањон/Балтид, док су R1a били доминантно источни Нордиди. (претпоставка)




Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #163 послато: Август 20, 2014, 10:23:01 поподне »
Поштовани Ненаде,

поздрављам ваш ентузијазам у трагању за одговорима на питања која занимају све нас на форуму!

Надам се да ћемо временом бити све ближи тим сазнањима.

Што се тиче цитираног рада проф. Кљосова из 2009. године, у њему је објављено 13 хаплотипова са 9 маркера из некаквог рада хрватских генетичара из 2003. године. Вредности маркера јесу чудне,и закључак о њиховој старости је исправан,али као што сам већ написао на овој теми, проф. Кљосов никада више није потврдио тада изнету тврдњу.

Тих хаплотипова нема у бази ИРАКАЗ на сајту www.r1a.org, нити се игде више помињу. Сви SNP-ови који су до данас откривени за Р1а хаплогрупу нису омогућили одвајање древне гране у правом смислу, још увек је реч само о реликтима. Све је могуће, али чини ми се да ту нису чиста посла и изгледа ми као да су маркери тих хаплотипова  погрешно наведени у оригиналном раду.

Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #164 послато: Август 20, 2014, 11:04:08 поподне »
Ненаде, овај форум служи за аргументовану дискусују, не служи за фантазирање. Ако желиш да фантазираш лако ћеш наћи друштво за то на неким другим форумима, сумњам да ћеш га наћи овде.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #165 послато: Август 21, 2014, 05:40:25 пре подне »
Ja ne mislim da je dinaroidnost došla od starosedeoca. 
Srbi su došli na opustošenu zemlju, bilo je premalo
starosedeoca da bi njihova dnk znatnije uticala na izgled
, a kamoli ga odredila . Starosedeoci Balkana
bi morali biti mediteranoidni i niski.

Основна писменост прѣдпоставља познавање ово мало падежних обликъ остваших послѣ роварења бечке пошасти. Те йе тако родитељни падеж множине рѣчи "староседелац" облик "староседелаца", а не "староседеоца", койи йе само йеднински.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Nenad Lukić

  • Гост
  • *
  • Поруке: 7
  • Moj y-dna je I2a1b Din south
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #166 послато: Август 23, 2014, 10:35:40 поподне »
@Лепеничанин
Zahvaljujem na veoma razložnom odgovoru.

"Ненаде, овај форум служи за аргументовану дискусују, не служи за фантазирање. Ако желиш да фантазираш лако ћеш наћи друштво за то на неким другим форумима, сумњам да ћеш га наћи овде."
A ja mislio da je internet slobodna zajednica u kojoj
svako ima pravo da iznese svoje mišljenje na svakom mestu...
Uostalom, administratori me mogu blokirati kada god žele,
ako misle da ne doprinosim razumevanju srpskog porekla.
Pvo ste kritikovali naučni rad koji sam izneo, a da ga niste
ni pročitali. Zatim navodite zaključke iz naučnih dela
umesto da navedete dokaze iz njih koji bi potkrepili
vašu tvrdnju. I na kraju napadate moju tvrdnju afektivnim
svrstavanjem u red fantazije. Očigledno niste sposobni da
vodite argumentovanu raspravu.

"Основна писменост прѣдпоставља познавање ово мало падежних обликъ остваших послѣ роварења бечке пошасти. Те йе тако родитељни падеж множине рѣчи "староседелац" облик "староседелаца", а не "староседеоца", койи йе само йеднински."
U pravu ste nema prelaska L u O kada je L na početku
sloga kao u genitivu množine povukli su me ostali padeži.
Ipak je ovo samo forum tako da formalno izražavanje
i striktno pridržavanje gramatičkih pravila nije
neophodno. Sa druge strane razumljivost jeste. 
Bečka škola kako je vi nazivate je srpskom jeziku podarila
najsavršeniji alfabet (jedan glas - jedno slovo) i spasila
nas od monstruma koji je nastao iz incestoidne veze srpskog
i crkveno-ruskog (Slavjanoserbskij). Kakvo vam je to i
sa kvačicom iznad? Takvo slovo nikada nije korišćeno
u srpskim tekstovima.

"I2a + R1a пре доласка на Балкан могу бити само Нордид-Кромањон микс."
Po mom mišljenju I2a je mogla pokupiti Dinaroidne
odlike i oko Kavkaza gde su Sarmati proveli skoro
milenijum. Starosedeoci Balkana kao Albanci i Grci su
samo iznimno dinaroidni.
                  ***
Zanimljivo je naše mitološko biće zmaj koje kao što
znate predstavlja gušteroliko stvorenje veličine
čoveka. Zmaj može svući svoju kožu i postati čovek.
Ono nije zlo već često i pomaže ljudima
npr. u borbi protiv oluja ili zavojevača. Takav
mitološki entitet je različit od slovenskog zmeja
ili germanskog dragona koji su mnogo veći i uvek
zle zveri. Ova bića kod nas su poznata pod imenom
aždaja (od iranskog Až Dahan najveće od Aža
džinovskih guštera, u našem jeziku se izgubilo
slovo h). Naš zmaj je sličan kineskom zmaju.
Čak imamo i sličnu legendu o nastanku zmaja
od šarana koji napuni 40 godina. Znači na
našu legendu je negde u prošlosti uticala
kineska, slično kao što su Kinezi uticali na
Sarmate.
Preporučio bih i čitanje Nart sage (mnogi narodi na
severnom Kavkazu imaju ovu sagu uključujući Osete (30% I2a1b
na severu, u Ardonu), Abhaze (33% I2a1b), Dargine (58%
I2a1b). Svi imaju više I2a1b od lokalnih Rusa koji imaju oko 10%).
 U njoj možete naći priče koje su skoro identične
našim bajkama kao što su: Čardak ni na nebu ni na zemlji,
Zlatna jabuka i devet paunica, Biberče, Baš-čelik, pesma
Smrt Kraljevića Marka,...
Za kraj nekolicina kurdskih reči:

serbian/slavic - kurdish - english

zakon - zagun - law
kazati - kiza - to say (persian : goftan)
dan - dan - day
koza - gîsi[k] - goat
kratko/kortk -kurt - short (Persian: kutah)
ali - lê - but (Persian: ama)
nisko, nizak/nizik - nizim - short (Persian: paeen)
živ - žiy, zîndû -alive (Persian: zendeh)
rdjav (serb)/rezavý(chezh) - rizaw - rusty (Persian: zang/poosideh)
klin - kelen - wedge
grom(a) - girma - thunder (Persian: tondar)
iskra - sikil/eskil - spark (Persian: zhabizh)
bljesak /*blěsk - blîsk/ brûsk -flash
kći (serbian) - kič/dot - daughter (Persian: dokhtar)
žena - žin - woman/wife (Persian: zan)
tama - tam -darkness (Persian: tar)
dol - dol -valley (Persian: dareh)
lov -row - hunt (Persian: shekar)
vera/vir - bir - faith (Persian: din/andishe)
leska/laska - lask - small branch (Persian: shakheh)
Gorani - Gorani - highlanders (exist also as tribal names in both Slavs and Kurds)
jež / ježek - ježek - hedgehog

*Većina reči (ne sve) su prisutne samo u Sorani i Gorani-Leki Kurdskom.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #167 послато: Август 24, 2014, 12:29:48 пре подне »
Po mom mišljenju I2a je mogla pokupiti Dinaroidne
odlike i oko Kavkaza gde su Sarmati proveli skoro
milenijum. Starosedeoci Balkana kao Albanci i Grci su
samo iznimno dinaroidni.
                  ***

Ако је тачно да је наша I2a у вези са оном у Курдистану, онда ни та опција није немогућа (иако је назахвално повезивати хаплогрупе и расне типове). Кун и Деникер су својевремено објавили мапе раса на којима се јасно види да се динарски тип простире на зап. Балкану, али и на северном Кавказу.

Милош Богдановић је такође пуно писао о тој вези Кавказ-Балкан.

Ипак мислим да је динарски тип староседелачки. Кун сматра да је управо Албанија област са највише чистих Динараца.

Уосталом, ако су динарски тип на Балкан донели Словени, тј припадници I2a групе, како објаснити чињеницу да су стари Римљани припадали управо том типу?

 

Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #168 послато: Август 24, 2014, 12:37:41 пре подне »
A ja mislio da je internet slobodna zajednica u kojoj svako ima pravo da iznese svoje mišljenje na svakom mestu... Uostalom, administratori me mogu blokirati kada god žele, ako misle da ne doprinosim razumevanju srpskog porekla. Prvo ste kritikovali naučni rad koji sam izneo, a da ga niste ni pročitali. Zatim navodite zaključke iz naučnih dela umesto da navedete dokaze iz njih koji bi potkrepili vašu tvrdnju. I na kraju napadate moju tvrdnju afektivnim svrstavanjem u red fantazije. Očigledno niste sposobni da vodite argumentovanu raspravu.

Пошто си тако велики зналац и прочитао си све релевантне научне радове, одговори ми напокон на оно питање које сам ти раније поставио: Која је то хаплогрупа којој припада та "стара Балканска R1a" и колико те "старе Балканске R1a" има међу Србима и јужним Словенима у односу на "младу Словенску R1a"? Друго, пошто и то јако добро знаш, реци ми одакле потичу Сармати и наведи ми извор одакле си то сазнао. Треће, дај ми извор где си нашао да код Курда постоји 25% хаплогрупе I, и да скоро сва припада хаплогрупи I2a1b Dinaric. Пошто видим да си добро научно поткован, да читаш научне радове, претпостављам да је и то из неког научног рада.

Zatim navodite zaključke iz naučnih dela umesto da navedete dokaze iz njih koji bi potkrepili vašu tvrdnju. 

Управо се тако и ради у науци - тврдње се аргументују позивањем на научна дела у којима је то доказано!!! Чему експлицитно навођење доказа из тих дела? Ако ти докази некога занимају прочитаће то у изворима на које се упућује. Ако би сваки научник у сваком свом делу наводио све доказе из дела на која се позива, онда ништа паметно у животу не би успео да уради.
« Последња измена: Август 24, 2014, 01:15:20 пре подне Kyrios »

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #169 послато: Август 24, 2014, 06:26:35 пре подне »
"Основна писменост прѣдпоставља познавање ово мало падежних обликъ остваших послѣ роварења бечке пошасти. Те йе тако родитељни падеж множине рѣчи "староседелац" облик "староседелаца", а не "староседеоца", койи йе само йеднински."

Ipak je ovo samo forum tako da formalno izražavanje
i striktno pridržavanje gramatičkih pravila nije
neophodno. Sa druge strane razumljivost jeste. 
Bečka škola kako je vi nazivate je srpskom jeziku podarila
najsavršeniji alfabet (jedan glas - jedno slovo) i spasila
nas od monstruma koji je nastao iz incestoidne veze srpskog
i crkveno-ruskog (Slavjanoserbskij). Kakvo vam je to i
sa kvačicom iznad? Takvo slovo nikada nije korišćeno
u srpskim tekstovima.


Ipak je ovo samo forum tako da formalno izražavanje
i striktno pridržavanje gramatičkih pravila nije
neophodno. Sa druge strane razumljivost jeste. 

Рецимо да придржавање правиломъ нѣйе неопходно, како ви велите, иако сматрам да их се писмен човѣк трѣба држати. Али никако не схватам како грѣшка у падежу и коришћење йеднинскога облика "староседеоца" умѣсто множинскога "староседелаца" може допринѣти разумљивости? ???

Bečka škola kako je vi nazivate je srpskom jeziku podarila najsavršeniji alfabet (jedan glas - jedno slovo)

Обзиром да ви йе драже туђе писмо од нашега, очигледно йе да у оно што написасте ни ви сами не вѣруйете, и да йе то само слѣпо понављање ничим доказаних тврдњи слѣдбеникъ тршићкога олоша о тобожњем "найсавршенийем alfabet-u".

И зашто користите страну рѣч "alfabet", када наш йезик има свойу рѣч "азбука"? Каквом ви то англо-срПском йезичком наказом пишете?



i spasila nas od monstruma koji je nastao iz incestoidne veze srpskog i crkveno-ruskog (Slavjanoserbskij).

Одакле ви оволика мржња према нашему писму и према правой ћирилици, те толико врѣђате писмо нашега народа непримѣреними и простачкими рѣчими? Овакви изливи мржње и просташтва су свойствени само људим потпуно испрана мозга доскорашњом владавином комунизма и данашње свуда присутне идеологийе мужеложства.

Kakvo vam je to i sa kvačicom iznad? Takvo slovo nikada nije korišćeno u srpskim tekstovima.


Йел ви стварно мислите да су Срби одувѣк глас "йот" писали нѣмачким латиничним словом "Ј"? Када већ не знате ништа о србском писму од прѣ Беча и Копитара (осим писати уврѣде по угледу на кумровачку школу), боље ви йе да о том и не пишете. Погледайте мало по мрежи па ћете у изворних издањих србских прѣдбечких писаца наћи множество вам непознатих слов, међу њими и "Й". Рецимо у дѣлах Његоша. А ево га и овдѣ, у првом реду натписа и дан данас стойећега у Београду, у Србском народном позоришту.



Наравоученийе: мудар и обазрив човѣк прво провѣри чињенице (хвала Богу, имате приступ мрежи), па онда износи тврдње. У противном, испада да лаже и безпотрѣбно се брука.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Nenad Lukić

  • Гост
  • *
  • Поруке: 7
  • Moj y-dna je I2a1b Din south
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #170 послато: Август 26, 2014, 04:47:24 поподне »
"Рецимо да придржавање правиломъ нѣйе неопходно, како ви
велите, иако сматрам да их се писмен човѣк трѣба држати..."
Poenta mog iskaza je da pišem na forumu, dakle nemam
vremena da editujem svoj tekst, tako da su greške
neizbežne. Samo bog ne greši, a ja sam čovek i izvinio
sam se za svoju grešku
" Каквом ви то англо-срПском йезичком наказом пишете?"
Jasno sam napisao alfabet (bez ph) tako da moje pisanje
nema veze sa engleskim. A alfabet sam napisao misleći
i na ćirilicu i na latinicu jer je Vuk reformisao
oba pisma (a oba su nastala od grčkog pisma za koje je ime
alfabet te oba spadaju pod njega, grčko je naravno
nastalo od feničkog).  Ni latinica ni ćirilica nisu
naše pismo. Moj lični izbor je da pišem pismom Rimskog
carstva, a ne pismom Bugarskog carstva. Molim vas nemojte
me optuživati za mržnju na Bugare samo zato što sam izabrao
rimsko pismo.

"Одакле ви оволика мржња према нашему писму и према правой
 ћирилици..."
Zašto pominjete emocije? Ja nisam u stanju niti da
volim niti da mrzim ni jedno pismo. Pismo je mrtva stvar.
 Može se mrzeti čovek kao što vi pretpostavljam mrzite
Vuka (nazivate ga tršićkim ološem). Jednostavno sam upotrebio
plastičan opis stanja stvari Imate primer savršenijeg
alfabeta ili azbuke ako hoćete?

"Йел ви стварно мислите да су Срби одувѣк глас "йот"
 писали нѣмачким латиничним словом "Ј"?"
Radi se upravo o tome da je strani ma koliko blizak
rusko-slovenski istisnuo srpsko-slovenski, dolaskom
ruskih učitelja (1742.) kod Srba u Austriji. Srbi između njihovog
dolaska i Vukove reforme niti pišu srpskim jezikom niti
srpskim pismom.  Vukova reforma je bila povratak pravom
srpskom jeziku sa modernizovanim srpskim pismom. Mnogi
Srbi katoličke vere su pisali latinicom. Vi mene
optužujete za strane uticaje a sami branite strani jezik i
strano pismo. Evo vam ćirilice kojom su Srbi na srpskome pisali:

"Наравоученийе: мудар и обазрив човѣк прво провѣри чињенице
 (хвала Богу, имате приступ мрежи), па онда износи тврдње.
 У противном, испада да лаже и безпотрѣбно се брука."
Ja sam ove činjenice već znao. I dalje ne smatram da je
й srpsko slovo iz gore navedenih razloga.

"Управо се тако и ради у науци - тврдње се аргументују
позивањем на научна дела у којима је то доказано!!!"
Vi ovde ne pišete naučni rad već učestvujete u raspravi
znaci trebate izneti dokaze. Sem toga u naučnim radovima je
neophodno izneti dokaze koji potkrepljuju teoriju
koju ste preuzeli od drugoga.
"Пошто си тако велики зналац..."
Ja nisam ni u jednom trenutku tvrdio da sve znam
- prihvatio sam mogućnost da je bastarnska teorija
tačna. Vi ste ti koji ste moje mišljenje nazivali
besmislenim i fantaziranjem. Znači ja sam izneo
svoje mišljenje i pokušao da ga potkrepim dokazima.
Prvo ne radi se o posebnoj grani R1a1a već o određivanju
vremena života zajedničkog pretka to sam već rekao
Drugo Izvor sam takođe pomenuo Diodor Sicilijski
Treće:
Nebel et al., 2001
Wells et al., 2001
Stenersen et al., 2004
Nasidze et al., 2005
Gokcumen et al., 2011
Grugni et al., 2012
Malyarchuk et al., 2013
Cristofaro et al., 2013
svi pokazuju od 13-25% I haplogrupe, malo sam se nespretno
izrazio navodeći gornju granicu procenta. Takođe sam već
rekao da sam informaciju o I2a1b u Kurda dobio od
prijatelja iz Kurdistana. Pored I2a1b nađena je i I2a2
 tipična za Nemačku i sporadično I1. Zanimljivo je da
je nađena i E tipična za Evropu kao i R1a (slovenskog
i iranskog tipa).

"Ипак мислим да је динарски тип староседелачки."

Whatmough, J., The Foundations of Roman Italy, p. 177.
povezuje Ilirsku granu Indo-Evropskog sa Halštat
kulturom odvade se širila prvo u Bosnu d bi stigla
i do Albanije
Halštat lobanje iz Austrije odgovaraju neolitskim
podunavskim lobanjama mada u nekim slučajevima
su vuku ka corded ware kulturi (nordijski izgled)
On izvodi zaključak da su bili mešavina ovog meditera-
nskog - neolitskog tipa i nordik tipa iz korded  kulture
koja je izvršila invaziju na ovo područje
U južnoj Nemačkoj gde je takođe bila oblast Halštat
kulture javlja se i treći tip Bel-Bejker nosioca
dinarskih odlika.
"By this term we must understand that the Illyrian central
 type was similar in cranial dimensions, proportions, and
 general form to that of the Germans of the Völkerwanderung
 period. It finds a ready prototype in the Bronze-Age
population which stretched from Austria to Siberia, and
which was in turn the product of mixture between Danubian
 peasants and Corded invaders. It seems most likely that
 the Illyrians were largely the descendants, more
 specifically, of the Aunjetitz people, through an
Urnfields medium, or of some similar physical blend
composed of identical racial ingredients. "

Weisbach, A., WMBH, vol. 5, 1897, pp. 562-576.
U Glasincu u Bosni je nađena ista mešavina nordik
i mediteranskog tipa mada ima i Dinarskih koje
su u manjini.  Pretpostavlja se da su ovo izbeglice
iz Bel Bejker kulture.
Slično je i sa Rimljanima (patriciji skoro isključivo
pripadaju nordik tipu) dok za Albaniju skoro i nema
arheoloških dokaza
Tako da je sigurno da su starobalkanci bar delom
bili dinarik. Ostaje pitanje koliko je starobalkanaca
preživelo upade Avara, a naročito Hrvata.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #171 послато: Август 26, 2014, 05:22:20 поподне »


Whatmough, J., The Foundations of Roman Italy, p. 177.
povezuje Ilirsku granu Indo-Evropskog sa Halštat
kulturom odvade se širila prvo u Bosnu d bi stigla
i do Albanije
Halštat lobanje iz Austrije odgovaraju neolitskim
podunavskim lobanjama mada u nekim slučajevima
su vuku ka corded ware kulturi (nordijski izgled)
On izvodi zaključak da su bili mešavina ovog meditera-
nskog - neolitskog tipa i nordik tipa iz korded  kulture
koja je izvršila invaziju na ovo područje
U južnoj Nemačkoj gde je takođe bila oblast Halštat
kulture javlja se i treći tip Bel-Bejker nosioca
dinarskih odlika.
"By this term we must understand that the Illyrian central
 type was similar in cranial dimensions, proportions, and
 general form to that of the Germans of the Völkerwanderung
 period. It finds a ready prototype in the Bronze-Age
population which stretched from Austria to Siberia, and
which was in turn the product of mixture between Danubian
 peasants and Corded invaders. It seems most likely that
 the Illyrians were largely the descendants, more
 specifically, of the Aunjetitz people, through an
Urnfields medium, or of some similar physical blend
composed of identical racial ingredients. "

Weisbach, A., WMBH, vol. 5, 1897, pp. 562-576.
U Glasincu u Bosni je nađena ista mešavina nordik
i mediteranskog tipa mada ima i Dinarskih koje
su u manjini.  Pretpostavlja se da su ovo izbeglice
iz Bel Bejker kulture.
Slično je i sa Rimljanima (patriciji skoro isključivo
pripadaju nordik tipu) dok za Albaniju skoro i nema
arheoloških dokaza
Tako da je sigurno da su starobalkanci bar delom
bili dinarik. Ostaje pitanje koliko je starobalkanaca
preživelo upade Avara, a naročito Hrvata.

Управо то. Динарски тип се везује за Bell Beaker. Из Вашег текста видимо да су Илири мешавина Нордида и Медитеранаца + динаризација.

"The Bell Beaker people were probably the first intrusive brachycephals to enter the Austrian Alps, and the mountains of northeastern Bohemia, for the push of Lake Dwelling Alpines southeastward toward the Balkans happened later in the Bronze Age. It is, therefore, possible that the present Dinaric populations of the Dinaric Alps and the Carpathians may be derived in part from this eastward irvasion." (C. S. Coon)

Живко Микић сматра да је динарска компонента (мада још увек са примесама медитеранске грацилности) јасно изражена како код гласиначке серије 6. века старе ере. тако и, нпр., на налазима из вучјих њива у Словенији из 4. века старе ере, што би указивало да се ова појава - динаризације праисторијског становништва током последњег миленијума старе ере - одвијала упоредо на ширем пространству планинског подручја Балкана.

Све се ово дешава много пре доласка Словена I2a + R1a. Динарски тип је на њих пренесен преко "Илира".


" Ostaje pitanje koliko je starobalkanaca preživelo upade Avara, a naročito Hrvata. "

Тренутно стање (бар по хаплогрупама) говори да је однос био пола-пола. Такође, данашње стање нам није од користи, ако причамо о 6. веку. Питање је колико је староседелаца било у крајевима које су масовно населили Срби/Словени. Ту пре свега мислим на некадашњу римску провинцију Далмацију.

Староседеоци (R1b, J1, J2, i E) које данас налазимо међу Србима/Словенима лако могу бити касније придошлице с југа.



 

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #172 послато: Август 26, 2014, 09:29:04 поподне »
Ni latinica ni ćirilica nisu naše pismo. Moj lični izbor je da pišem pismom Rimskog
carstva, a ne pismom Bugarskog carstva. Molim vas nemojte
me optuživati za mržnju na Bugare samo zato što sam izabrao
rimsko pismo.

Како ћирилица нѣйе србско писмо? Њиме наши прѣдци писаху стотинами годин, а ви тврдите да "нѣйе наше"? Знам зашто то пишете, тиме се покушавате оправдати за одбацивање нашега и прихватање туђега писма. Но, ви свакако нѣсте први койи тако чини. У нашой повѣсти има пуно таквих примѢръ. Пуна их йе данас Босна, а Бога ми и Хрватска.

Može se mrzeti čovek kao što vi pretpostavljam mrzite
Vuka (nazivate ga tršićkim ološem).

Каквим именом се трѣба називати човѣк начинивши толико штете свойему народу и уназадивши йезик и писмо свойега народа, издайник одрекавши се свойе вѣре и рода? Како га може волѣти ико добронамѣран, видѣвши послѣдице његовога роварења?

Radi se upravo o tome da je strani ma koliko blizak rusko-slovenski istisnuo srpsko-slovenski, dolaskom
ruskih učitelja (1742.) kod Srba u Austriji. Srbi između njihovog
dolaska i Vukove reforme niti pišu srpskim jezikom niti srpskim pismom. Vi mene optužujete za strane uticaje a sami branite strani jezik i
strano pismo. Evo vam ćirilice kojom su Srbi na srpskome pisali:


Неко ко наглашава да йе руско-словенски "страни" йезик и при том тврди да йе ћирилица "страно писмо" користи обиље страних рѣчий и вѣроватно их сматра домаћими. Йер се зна да йе све што йе енглеско или латинско самим тим "наше". На шта Срби спадоше, све Енглез до Енглеза.

Овоме йош само недостайу тврдње да йе права србска вѣра католичка, и да су параде педера прави србски обичай, па да слика буде потпуна. Када већ ћирилица нѣйе србско писмо а латинско йесте.

Овой ћирилици свакако недостайе слово "Й". Србско слово. Найбоље од свега йе када неко ко не подноси никакву ћирилицу почне говорити коя йе права и коя йе чия.

Mnogi Srbi katoličke vere su pisali latinicom.

И Павелић, и Макс Лубурић, и првак у брзом клању Петар Брзица (http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%9F%D0%B5%D1%82%D0%B0%D1%80_%D0%91%D1%80%D0%B7%D0%B8%D1%86%D0%B0). Сви су они писали "Вуковом србском латиницом", зар не?

Vukova reforma je bila povratak pravom srpskom jeziku sa modernizovanim srpskim pismom.

Како обогаљени и потурчени тршићки говор може бити "прави србски йезик"? Прави србски има свих седам падежъ, тршићки говор има знатно мање, о бройу турских рѣчий да не говоримо (или йе у ствари турски по вас прави србски?). Тршићки говор (нити говор ма койега другога села) се не може сматрати "правим србским йезиком". Правим србским су говорили образовани људи (или бар нечим блиским њему), койе йе тршићки изрод толико мрзео баш због тога.

I dalje ne smatram da je й srpsko slovo iz gore navedenih razloga.

А по вас йе право србско слово нѣмачко слово "Ј"?
« Последња измена: Август 26, 2014, 09:52:03 поподне Александар Невски »
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #173 послато: Август 26, 2014, 11:39:33 поподне »


Неко ко наглашава да йе руско-словенски "страни" йезик и при том тврди да йе ћирилица "страно писмо" користи обиље страних рѣчий и вѣроватно их сматра домаћими. Йер се зна да йе све што йе енглеско или латинско самим тим "наше". На шта Срби спадоше, све Енглез до Енглеза.

Овоме йош само недостайу тврдње да йе права србска вѣра католичка, и да су параде педера прави србски обичай, па да слика буде потпуна. Када већ ћирилица нѣйе србско писмо а латинско йесте.

Овой ћирилици свакако недостайе слово "Й". Србско слово. Найбоље од свега йе када неко ко не подноси никакву ћирилицу почне говорити коя йе права и коя йе чия.

И Павелић, и Макс Лубурић, и првак у брзом клању Петар Брзица (http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%9F%D0%B5%D1%82%D0%B0%D1%80_%D0%91%D1%80%D0%B7%D0%B8%D1%86%D0%B0). Сви су они писали "Вуковом србском латиницом", зар не?

Како обогаљени и потурчени тршићки говор може бити "прави србски йезик"? Прави србски има свих седам падежъ, тршићки говор има знатно мање, о бройу турских рѣчий да не говоримо (или йе у ствари турски по вас прави србски?). Тршићки говор (нити говор ма койега другога села) се не може сматрати "правим србским йезиком". Правим србским су говорили образовани људи (или бар нечим блиским њему), койе йе тршићки изрод толико мрзео баш због тога.

А по вас йе право србско слово нѣмачко слово "Ј"?

Ово није руски форум, већ српски. Ово није Русија, већ Србија. Што се писма тиче, свако може да користи које жели и неће због тога бити мањи Србин.

Н. Лукић никог није увредио и све време покушава аргументувано да дискутује. Нема потребе да се помињу издајници, усташки кољачи и разне параде.

Такође, већини вероватно није пријатно док се вређају неке наше историјске личности попут Вука Караџића и осталих. Мислим да политику и личне ставове који се косе са темама на форуму требамо оставити по страни.
« Последња измена: Август 27, 2014, 05:28:43 пре подне Небојша »

Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #174 послато: Август 27, 2014, 01:40:21 пре подне »
Vi ovde ne pišete naučni rad već učestvujete u raspravi znaci trebate izneti dokaze. Sem toga u naučnim radovima je neophodno izneti dokaze koji potkrepljuju teoriju koju ste preuzeli od drugoga.

Ja nisam ni u jednom trenutku tvrdio da sve znam - prihvatio sam mogućnost da je bastarnska teorija tačna. Vi ste ti koji ste moje mišljenje nazivali besmislenim i fantaziranjem. Znači ja sam izneo svoje mišljenje i pokušao da ga potkrepim dokazima.
Prvo ne radi se o posebnoj grani R1a1a već o određivanju vremena života zajedničkog pretka to sam već rekao

Drugo Izvor sam takođe pomenuo Diodor Sicilijski

Treće:
Nebel et al., 2001
Wells et al., 2001
Stenersen et al., 2004
Nasidze et al., 2005
Gokcumen et al., 2011
Grugni et al., 2012
Malyarchuk et al., 2013
Cristofaro et al., 2013
svi pokazuju od 13-25% I haplogrupe, malo sam se nespretno izrazio navodeći gornju granicu procenta. Takođe sam već rekao da sam informaciju o I2a1b u Kurda dobio od prijatelja iz Kurdistana. Pored I2a1b nađena je i I2a2 tipična za Nemačku i sporadično I1. Zanimljivo je da je nađena i E tipična za Evropu kao i R1a (slovenskog i iranskog tipa).

Сам себе оповргаваш Ненаде. Прво се жалиш на то што сам цитирао Сулимирског не залазећи у то како он доказује те своје тврдње, кажеш да желиш аргументовану дискусију, а одмах након тога ти сам наводиш низ аутора, при чему не само што не аргументујеш њихове резултате, већ уопште и не помињеш те резултате.

Да кренемо од Сулимирског. Навео сам ти шта он каже и нисам имао намеру да ти то дубље образлажем, боље је да сам прочиташ како Сулимирски аргументује своје тврдње. Искрено, Сулимирски је светски познат и признат научник и више поверења имам у то што он тврди него у то што тврдиш ти. Чак и што се тиче Диодора Сицилијског, верујем да Сулимирски боље познаје његова дела од тебе и да их је боље разумео.

Али, да пређем на оно што боље познајем. Дакле, навео си низ аутора који су својим генетским истраживањима обухватили и Курде. Одакле да кренемо? Рецимо да кренемо од оних најновијих радова:

[1] Di Cristofaro et al., Afghan Hindu Kush: Where Eurasian Sub-Continent Gene Flows Converge, PLoS ONE 8(10) (2013),  e76748, doi:10.1371/journal.pone.0076748.

[2] Malyarchuk et al., Y-chromosome variation in Tajiks and Iranians, Annals of Human Biology, 40(1) (2013), 48–54.

[3] Grugni et al., Ancient Migratory Events in the Middle East: New Clues from the Y-Chromosome Variation of Modern Iranians, PLoS ONE 7(7) (2012), e41252, doi:10.1371/journal.pone.0041252.

Не знам да ли си уопште погледао те чланке, али ништа до чега су аутори тамо дошли нема везе са оним што ти пишеш. Веома далеко од тога да су та истраживања код Курда пронашла 13-25% хаплогрупе I-М170. Конкретно:

- у [1] је пронађено 0.9% хаплогрупе I-М170 (11/1177), од чега 1 хаплотип спада у I-M423 (I2a1b) а 2 у I-M438 (I2 - није се ишло дубље у анализу), при чему сва ова 3 хаплотипа пронађени код Таџика. Што се тиче Курда, према овом истраживању I-М170 је код њих присутна са 0% (0/25). Узгред, међу тим Курдима није пронађен ниједан E-V13, тако да не знам који је тај Е код њих за који кажеш да је карактеристичан за Европу.

- у [2] је код Курда пронађено 4% (1/25) хаплогрупе I-М170. Нису ишли у дубљу анализу I-маркера, вероватно из разлога што је за те просторе хаплогрупа I потпуно незанимљива.

- у [3] је код Курда пронађено 1.7% (1/59) хаплогрупе I-М438 (I2), а укупно у Ирану 0.5% (5/938) хаплогрупе I-М170, од чега 0.2% (2/938) хаплогрупе I1-М253 и 0.3% (3/938) хаплогрупе I-М438.
Све у свему, сви ти проценти су врло далеки од оних процената код Курда о којима ти говориш.

Што се тиче Насидзеа, ови новији радови негирају његов "резултат" према коме у Техерану има 34% хаплогрупе I-М170, као што његове "резултате" који се тичу Кавказа негира озбиљна новија студија

[4] Balanovsky et al., Parallel Evolution of Genes and Languages in the Caucasus Region, Mol. Biol. Evol. 28(10) (2011), 2905–2920, 2011 doi:10.1093/molbev/msr126.

Техеран је посебно разматран у студији [1], где је у Техерану пронађено 0% (0/18) хаплогрупе I-М170. Иначе, и Балановски у [4] ни у једној етничкој групацији на Кавказу не проналази више од 0.7% хаплогрупе I-М170 (све укупно пронашли су 0,13%, тј. 2/1525, хаплогрупе I-М170 на Кавказу). Према томе твоје "дискусије" о I2a1b са Кавказа или ту негде близу не држе воду.

Мислим да нема потребе анализирати резултате из осталих радова, а и превише су стари. Само ми кажи, ако си читао рад Nebel et al. (2001), у коме се користи стара номенклатура за хаплогрупа, која од хаплогрупа које су они разматрали одговара хаплогрупи I-М170 (ако уопште има такве).
« Последња измена: Август 27, 2014, 01:47:49 пре подне Kyrios »

Ван мреже Nenad Lukić

  • Гост
  • *
  • Поруке: 7
  • Moj y-dna je I2a1b Din south
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #175 послато: Август 30, 2014, 07:30:57 поподне »
"Тренутно стање (бар по хаплогрупама) говори да је однос био пола-пола. Такође, данашње стање нам није од користи, ако причамо о 6. веку. Питање је колико је староседелаца било у крајевима које су масовно населили Срби/Словени. Ту пре свега мислим на некадашњу римску провинцију Далмацију.

Староседеоци (R1b, J1, J2, i E) које данас налазимо међу Србима/Словенима лако могу бити касније придошлице с југа. "

Bilo bi lepo uraditi posebne prikaze procentualnog prisustva
haplogrupa po istorijskim regijama (kao Italijani što
imaju posebno za sever, centar i jug zemlje kao i za
Siciliju i Sardiniju, slično Francuzi i Španci).
U Hercegovini naprimer ima veoma malo starinačkog
stanovništva (naročito kada se uzme u obzir da su i
naseljeni u VII veku verovatno imali izvestan procenat
E, J i R1b haplogrupe + turski uticaj iako minoran).
Cvijić kada je govorio o dinarcima pre svega je mislio
na Ere.
U Crnoj Gori i Bosni je svakako preostalo mnogo više
starinaca.
Za Rašku, Vojvodinu, Moravsku oblast, Braničevo, Kosovo,
Bosansku Krajinu, južnu Srbiju mogu samo da pretpostavljam.
Raška i Bosanska krajina mnogo manji udeo starinaca od proseka
Moravska oblast i Vojvodina više R1a i nešto N
Braničevo,Kosovo, južna Srbija više "starih" haplogrupa.
Treba imati na umu da su Srbi naselili prostore do
Rasa na istoku da bi se tek posle župana Vukana spuštali
istočnije, tako da bi u istočnijim krajevima trebalo da
bude više starinaca.
Istina je da se u Sloveniji i Bosni nalaze dinaroidi u
iskopinama, ali oni su manjina u odnosu na druge.

"Како ћирилица нѣйе србско писмо?"
Isto onako kako nije i latinica. Tj. mi je nismo napravili.
Napravljena je na prostoru Bugarskog carstva od strane
učenika Ćirila i Metodija. Srpski pretci su pisali i
latinicom. Ako nazivate latinicu stranim pismom onda morate
tako nazvati i ćirilicu.

"Каквим именом се трѣба називати човѣк начинивши толико штете свойему народу и уназадивши йезик и писмо свойега народа, издайник одрекавши се свойе вѣре и рода?"
Kada se to Vuk odrekao vere i roda? On je sačuvao blago
srpskog naroda u vidu narodnih umotvorina koje bi se
izgubile. Kakva šteta? Kako je unazadio?

"Овой ћирилици свакако недостайе слово "Й""
Ne nedostaje nikada ga nije ni bilo.

"Неко ко наглашава да йе руско-словенски "страни" йезик "
A zar nije?

" користи обиље страних рѣчий и вѣроватно их сматра домаћими"
Svakim sinonimom jezik postaje bogatiji i snažniji.
Svaki jezik se normalno razvija primajući i prilagođavajući
strane reči (Engleski-Francuski, Ruski-Nemački, cela Evropa-
Latinski,...)
Molim vas imenujte sledeće predmete/pojmove bez upotrebe "stranih"
reči: alkohol, gol, ofsajd, lampa, baterija, jorgan, jastuk,
ovca, Aleksandar (vaše ime pretpostavljam;i mnoga druga
imena), patrijarh, crkva, pasta, modem, internet, jakna,
lovor, automobil, mašina, dukserica, bosiljak,...

"србска вѣра католичка, и да су параде педера"
odakle vam ove asocijacije kao i ona na komunizam u nekom
od prošlih članaka?
"И Павелић, и Макс Лубурић, и првак у брзом клању Петар Брзица "
Odakle vam da su oni Srbi? Po vama ispade da su Srbi
sami sebe ubijali. Zašto abolirate Hrvate?
I Dubrovnik i Kotor i Bar,... i banovina/kraljevina Bosna
i raški vladari (npr. Dušanova povelja Stonu)

"Прави србски има свих седам падежъ, тршићки говор има знатно мање"
Kako to mislite znatno manje padeža? Koji nedostaje?
Vuk je kao standard uveo istočno hercegovački.

"А по вас йе право србско слово нѣмачко слово "Ј"?"
Nije srpsko jer ga mi nismo izmislili ali se koristi
u srba.



"Сам себе оповргаваш Ненаде"
Ja sam odgovarao na pitanje koje studije to navode
ništa nisam dokazivao.

"Да кренемо од Сулимирског."
Povezivanje bilo koje kulture sa Sarmatima pre one Saramatske
(7.-5. vek p.n.e) nije dokazano u nauci.

"у [1] је пронађено 0.9% хаплогрупе I-М170 (11/1177), од чега 1 хаплотип спада у I-M423 (I2a1b) а 2 у I-M438 (I2 - није се ишло дубље у анализу), при чему сва ова 3 хаплотипа пронађени код Таџика."
Prva rasprava se bavi Avganistanom tamo Kurda nema.
Možda ste mislili na Paštune? Paštuna je obrađeno samo 90
to je premalo naročito ako bi samo njihova vodeća klasa
delom nosila I2a1b. Morale bi se ispitati samo kšatrije.
Paštuni su dve trećine stanovništva Avganistana.
 Ipak ova studija je dokazala prisustvo I2a1b na ovom
prostoru što se poklapa sa teorijom koju ja zastupam.
Što je još bitnije ovi Tadžikistanci u Avganistanu
 su iz grupe Pamiraca ili Wakha ili planinskih Tadžika.
Ne govore Tadžiki već istočno iranski pamirski jezik.
Oni naseljavaju prostor stare kraljevine Baktrije (sada je
 dele Kina, Avganistan i Tadžikistan - autonomna oblast
Gorno- Badakhshan).
Upravo je to područje kuda je tekla reka Sarasvati (iran. svetlo-
sti voda). i područje po kome neki pretpostavljaju da su
Bugari dobili ime (tu je i grad Balkh). Pamirci pripadaju
tipu pamirida koji je najbliži dinaridima. Postaviću
neke slike Pamiraca .

Pamirska kapa i čarape

Pamirske nošnje

Proslava Navrosa (Iranska nova godina u martu primetite zasađeno žito)
Tradicionalni doček gostiju, hleb i so.
"Узгред, међу тим Курдима није пронађен ниједан E-V13, тако да не знам који је тај Е код њих за који кажеш да је карактеристичан за Европу."
Odgovor ćete naći u 3 raspravi koju ste naveli
Grugni et al "grugni and E1b-V13 (5.9%) and E1b-V22 (2.9%) in the Zoroastrians of Yazd."
Obe ove haplogrupe su Evropske.


"- у [2] је код Курда пронађено 4% (1/25) хаплогрупе I-М170. Нису ишли у дубљу анализу I-маркера, вероватно из разлога што је за те просторе хаплогрупа I потпуно незанимљива.

- у [3] је код Курда пронађено 1.7% (1/59) хаплогрупе I-М438 (I2), а укупно у Ирану 0.5% (5/938) хаплогрупе I-М170, од чега 0.2% (2/938) хаплогрупе I1-М253 и 0.3% (3/938) хаплогрупе I-М438."

Obe ove studije se bave samo Kurdima u Iranu, a to je samo
mali deo Kurda. Regionalne razlike među Kurdima su prilično
velike, iz razloga jer su oni skup raznorodnih plemena.
Homogenizacija svih plemena u Kurde (ime Kurd se pominje
i ranije) se desila vrlo kasno uporedo sa islamizacijom.
Takođe ova studija pokazuje 0% R1a dok prethodne u Iranu
pokazuju 20%. R1a1 je prisutan kod svih Kurda. Kurdi
žive u plemenima što je i objašnjenje za ovakve razlike
- izolovana plemena pate od takozvanog bottle-neck efekta.
Tako na primer Yezidi u Gruziji imaju jako visoke
procente R2 i J2a netipične za ostale Kurde.
Dok ostali Jezidi imaju najviše J1. 
Još nešto uzorci Kurda su u ovim studijama veoma mali
i autori ne pominju da nj nalazi opovrgavaju prethodne studije.

"[4] Balanovsky et al., Parallel Evolution of Genes and Languages in the Caucasus Region, Mol. Biol. Evol. 28(10) (2011), 2905–2920, 2011 doi:10.1093/molbev/msr126."
Balanovski je analizirao sledeće etničko-geografske
grupe: Shapsug, Abkhaz, Circassians, Ossets-Iron,
Ossets-Digor, Ingush, Chechen (Ingushetia), Chechen
(Chechnya), Chechen (Dagestan), Avar, Dargins,
Kubachi, Kaitak, Lezghins

Znači nije analizirao treću grupu oseti-Ardon, najseverniju
i jedinu u kojoj su raniji radovi pronašli I2a1b.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3355373/table/T1/

Kod Abhaza i Dargina nije našao I tako da je jedan od
njih pogrešio ili su analizirali različita plemena
istog naroda.
Donosi zaključak: "This genetic association is consistent
with the physical anthropological evidence (Abramova, 1989;
 Melyukova, 1989) that Ossets are mainly descendants of
indigenous Caucasus populations, who were assimilated by
Alans and received from them the present language."

Caciagli 2009 nalazi 14,3 % I2a1b kod Laka (rus. Laki,
eng. Laks)koji su izolovana mala grupa u Dagestanu. Žene
se samo u svom narodu. Povezuju se sa Gorani Kurdima.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #176 послато: Август 30, 2014, 08:16:53 поподне »
Bilo bi lepo uraditi posebne prikaze procentualnog prisustva
haplogrupa po istorijskim regijama (kao Italijani što
imaju posebno za sever, centar i jug zemlje kao i za
Siciliju i Sardiniju, slično Francuzi i Španci).
U Hercegovini naprimer ima veoma malo starinačkog
stanovništva (naročito kada se uzme u obzir da su i
naseljeni u VII veku verovatno imali izvestan procenat
E, J i R1b haplogrupe + turski uticaj iako minoran).
Cvijić kada je govorio o dinarcima pre svega je mislio
na Ere.
U Crnoj Gori i Bosni je svakako preostalo mnogo više
starinaca.
Za Rašku, Vojvodinu, Moravsku oblast, Braničevo, Kosovo,
Bosansku Krajinu, južnu Srbiju mogu samo da pretpostavljam.
Raška i Bosanska krajina mnogo manji udeo starinaca od proseka
Moravska oblast i Vojvodina više R1a i nešto N
Braničevo,Kosovo, južna Srbija više "starih" haplogrupa.
Treba imati na umu da su Srbi naselili prostore do
Rasa na istoku da bi se tek posle župana Vukana spuštali
istočnije, tako da bi u istočnijim krajevima trebalo da
bude više starinaca.
Istina je da se u Sloveniji i Bosni nalaze dinaroidi u
iskopinama, ali oni su manjina u odnosu na druge.

Тешко да ћемо икада сазнати какав је однос хаплогрупа био на овим просторима у средњем веку. Како год, динарски тип се не може повезати са миграцијом Словена у 6. и 7. веку. То што су данас Јужни Словени махом Динарци не значи много. Уосталом, словенско наслеђе се јасно види код наших Динараца. Посебно тамо где су остварили јак утицај: Хрватска, Босна, западна Србија, Херцеговина и Црна Гора. Наиме, у овим крајевима веома је заступљен Норик, "плави Динарац", али и "Савид", који се од регуларног Динарца разликује по боји очију (код Динарца - браон, код Савида - плава).

Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #177 послато: Август 31, 2014, 01:22:21 пре подне »
Ненаде, пишеш такве бесмислице да стичем утисак да је немогуће нормално дискутовати са тобом. Када сам од тебе тражио да наведеш изворе из којих си извукао закључак да код Курда постоји нека повишена фреквенција хаплогрупе I2a1b, ти си као изворе навео низ чланака. Када сам проанализирао те чланке и показао да у њима нема ни речи о тој повишеној фреквенцији I2a1b код Курда, ти ми онда кажеш да се први чланак уопште није бавио Курдима, а да су се остали бавили само Курдима из Ирана. Па добро, зашто си онда наводио те чланке? Наведи онда чланке који потврђују оно што ти тврдиш. Мени се чини да си ти мало у свађи са самим собом.
Потом правиш теорију од једног I-M423 (I2a1b) и два I-M438 хаплотипа код Таџика, који могу да потичу од пар Руса...
На крају дајеш и још једну бесмислицу, кажеш: "Caciagli 2009 nalazi 14,3 % I2a1b kod Laka (rus. Laki, eng. Laks)koji su izolovana mala grupa u Dagestanu. Žene se samo u svom narodu. Povezuju se sa Gorani Kurdima." Дај, молим те, уозбиљи се, где ти овде видиш I2a1b (I-M423)
« Последња измена: Август 31, 2014, 01:24:23 пре подне Kyrios »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #178 послато: Октобар 17, 2014, 08:10:40 поподне »
Двије кључне шеме руског археолога Седова које сублимирају његове закључке о етногенези Словена тј. о вези савремених словенских народа са древним археолошким културама.

Седов В.В. Славяне в раннем средневековье
http://www.archaeology.ru/Download/Sedow/Sedow_1995_Slaviane_v_rannem_srednevek.pdf




Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #179 послато: Април 07, 2015, 11:07:25 пре подне »
Не знам да ли је неко већ објавио ово:

Human Y-specific STR haplotypes in population of Serbia and Montenegro (2007)

http://www.researchgate.net/publication/6977486_Human_Y-specific_STR_haplotypes_in_population_of_Serbia_and_Montenegro

Укупно тестираних - 237

Нажалост, само на 9 маркера:  DYS 19, DYS 385ab, DYS 389I, DYS 389II, DYS 390, DYS 391, DYS 392, DYS 393

« Последња измена: Април 07, 2015, 11:25:33 пре подне Небојша »