Аутор Тема: Генетичко поријекло Срба  (Прочитано 419434 пута)

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1670
  • I-A1328
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1020 послато: Април 26, 2020, 04:31:34 поподне »
Скоро сам негде читао да придев "генетски" се неправилно користи за означавање нечега што има везе са генетиком, као што је "генетски модификована храна" и сл. По овоме је једино правилно "генетички" када се односи на генетику, док се "генетски" односи на именицу "генеза". Па би придеви изведени из сличних именица изгледали овако: ген-генски, генеза-генетски, генетика-генетички. Шта на ово кажу познаваоци лингвистике на овом форуму? Јер ако је тачно, ваља променити и наслов ове теме, а и неких других.

техника -  технички
механика - механички
критика - кртички
генетика -?  ;)


Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже zorica

  • Гост
  • *
  • Поруке: 13
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1021 послато: Април 26, 2020, 06:04:43 поподне »
Kad se nešto dobije ili odradi uz pomoć genetike, onda je genetički (kao što reče neko - genetički modifikovana hrana), a nasleđe je, recimo, genetsko. Objašnjenje moje ćerke.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5246
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1022 послато: Април 26, 2020, 06:08:01 поподне »
Kad se nešto dobije ili odradi uz pomoć genetike, onda je genetički (kao što reče neko - genetički modifikovana hrana), a nasleđe je, recimo, genetsko. Objašnjenje moje ćerke.

А шта је ћерка? Мислим, јел некако компетентна за тему или само износи своје мишљење?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1670
  • I-A1328
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1023 послато: Април 26, 2020, 07:50:32 поподне »
Kad se nešto dobije ili odradi uz pomoć genetike, onda je genetički (kao što reče neko - genetički modifikovana hrana), a nasleđe je, recimo, genetsko. Objašnjenje moje ćerke.

Творбени механизам језика је јасан:
основа односне именице + ски
односи ли се на гене,  онда генски
односи ли се на генетику,  онда генетич(с)ки

хипотесис> хопотетски
генесис > генетски

У прагрчком језику генесис,  'ипотесис гласили су генетис,   хипотетис, зато генез но генетски,  хипотез, но хипотетски.

https://en.m.wiktionary.org/wiki/%CE%B3%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CF%83%CE%B9%CF%82#Ancient_Greek

Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Sirius

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 166
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1024 послато: Април 27, 2020, 02:23:04 поподне »
По ономе што сам читао постоје три објашњења за досељавањ Срба на Хемус или ти Балкан из Лужице:
1) Након што су Срби под Дерваном прешли на страну Сама, због тога што је франачки краљ Дагоберт Први изгубио битку против Сама, те издали Франке, скоро извесно су били под великим притиском Франачке као најзападније словенско племе, тако да је део становништва побегао према Византији од франачких репресалија. Срби су за разлику од свеих осталих Словена са краја 6. века и почетка 7, века били вазални спрма франачке, остали Словени под Аварима све до Сама.
2) Српска војна елита је била нека комбинација авара-словена-германа(има неких помињања Викинга) и да су они били плаћеници. И да су као такви, као део аварских традиција, могли лако прећи преко аварске земље у Византију да ли на пљачку или плаћенички позив визнатијских владара.
3) комбинација прва два
« Последња измена: Април 27, 2020, 02:25:43 поподне Sirius »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1025 послато: Мај 04, 2020, 06:31:52 поподне »
Надам се да ће тениска сезона почети што пре (да страст за инстаграмом замени тенисом...мања је штета да погреши на терену , него на друштвеној мрежи)
А док не крене сезона...:
Novak Đoković najavio seriju "lajvova": Kreće od isceljitelja
Srpski as najavio je da će u narednom periodu imati razgovore na srpskom jeziku sa, kako je naglasio, zanimljivim sagovornicima.
"Zdravo dobri ljudi. Uzbuđen sam što mogu da podelim sa vama vest da u 18 časova počinjemo sa serijalom razgovora na srpskom jeziku. Biće vrlo interesantnih sagovornika sa različitim temama poput: zdravlja, sporta, istorije, nauke i Nikole Tesle, drevnih znanja i duhovnosti", napisao je Đoković na Instagramu na ćirilici.
https://www.b92.net/sport/tenis/vesti.php?yyyy=2020&mm=05&dd=04&nav_id=1680582

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3378
  • Васојевић
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1026 послато: Јун 05, 2020, 12:37:25 пре подне »
Нема образовање ништа с тим,само рационалност.

С једне стране си у праву јер многи имају дипломе факултета, а ништа у животу нису озбиљније истраживали, већ су само бубали на памет. Они који су се озбиљније бавили неким истраживањем (током студија или потпуно невезано за школовање), без предубеђења, имају навику да за сваку тврдњу потраже образложење и извор. А таквих је ипак далеко више међу онима који имају формално образовање.

Онима који ништа у животу нису подробније истраживали су Деретићеве књиге узбудљиве, као што рече Vlax:

Нисам никад читао књиге аутохтониста, али верујем да су врло узбудљиве и да подсећају на дела епске фантастике.

Тим пре што многи читају историју као неко забавно штиво, па што фантастичније звучи нека теорија, то боље.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3378
  • Васојевић
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1027 послато: Јун 05, 2020, 12:40:52 пре подне »
Творбени механизам језика је јасан:
основа односне именице + ски
односи ли се на гене,  онда генски
односи ли се на генетику,  онда генетич(с)ки

хипотесис> хопотетски
генесис > генетски

У прагрчком језику генесис,  'ипотесис гласили су генетис,   хипотетис, зато генез но генетски,  хипотез, но хипотетски.

https://en.m.wiktionary.org/wiki/%CE%B3%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CF%83%CE%B9%CF%82#Ancient_Greek



Да резимирамо:
генетика > генетички
ген > генски
генеза > генетски

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1670
  • I-A1328
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1028 послато: Јун 10, 2020, 12:26:40 пре подне »
На происход народа указује не само генетика,  ну и језик.  С тијем у вези желио бих указати на посебности нашега језика и његов положај у односу на друге словијенске језике.

Једна од најзначајних одлика србских говора, која је забиљежена већ у списима 11. вијека са овијех простора је приставак - ов / - ом у инструменталу именица ж. рода на мјесту,  гдје би се очекивало - оју.
Стога говоримо "са женом,  душом" или раније "са женов,  душов"   умјесто "са женоју,  душеју".  Само је у и-основа задржано - у нпр.  с мишљу,  с љубављу,  иако у некијем приморскијем говорима говоре и "с мишљом,  с љубављом".
Док Чеси и Словаци на том мјесту имају - оу једино још западни говори украјинскога Подоља имају - ов или - ом.

Цитат
В западноподольских говорах существительные женского рода в форме творительного падежа единственного числа имеют окончания -еў или -оў, -ом: землéў, душéў, зеимл’óў, душóў, зеимл’óм, душóм.
https://ru.m.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%BB%D1%8C%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B5_%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80%D1%8B

Облици именица вршитеља радње на - ач чешће него на - тељ нпр.  копач умјесто копатељ.

Такођер облици глагоских приставака, нарочито - мо у првом лицу мн. нпр.  ми робимо (рус. мы робим, чес. / свк.  мы робиме), те за разлику од источнословијенскога обичаја казивати "ми робили,  ви робили" ови казују "робили смо,  робили сте".

Цитат
Распространение в западноподольских говорах формы глаголов прошедшего времени типа роби́ли смо, роби́ли сте.

Поједине ријечи које су својствене србском,  а које други источни Словијени,  вјерујем,  не би разумјели.
прикопчати ся - рус.  пристягнуться
сереча (срећа)  - рус. удача
мачка -  рус. кошка
доста -  рус.  хватит,  достаточно
учинити -  рус. сделать
гатьки - (гаће) рус. трусы
ош (још) - рус.  ещё
сважати ся (свађати се)  -  сориться

и још многе заједничке ријечи и изоглосе везане за сточарство и дом. У овом погледу старосрбски језик би био близак старословачкому,  но најближи старозападноподољскому. Послије 9.в. западноподољски и словачки развили су низ заједничких промијена у којима србски,  од свога одвајања није учествовао,  а србски је у своју руку развио скупа с чакавским,  кајкавским с једне и с бугарским с друге стране низ одлика у којима подољски није учествовао.

<a href="https://www.youtube.com/v/Ynz5AQkn1bg" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/Ynz5AQkn1bg</a>

« Последња измена: Јун 10, 2020, 12:34:03 пре подне сɣнце »
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1029 послато: Јун 10, 2020, 12:58:59 пре подне »
На происход народа указује не само генетика,  ну и језик.  С тијем у вези желио бих указати на посебности нашега језика и његов положај у односу на друге словијенске језике.

Једна од најзначајних одлика србских говора, која је забиљежена већ у списима 11. вијека са овијех простора је приставак - ов / - ом у инструменталу именица ж. рода на мјесту,  гдје би се очекивало - оју.
Стога говоримо "са женом,  душом" или раније "са женов,  душов"   умјесто "са женоју,  душеју".  Само је у и-основа задржано - у нпр.  с мишљу,  с љубављу,  иако у некијем приморскијем говорима говоре и "с мишљом,  с љубављом".
Док Чеси и Словаци на том мјесту имају - оу једино још западни говори украјинскога Подоља имају - ов или - ом.

Облици именица вршитеља радње на - ач чешће него на - тељ нпр.  копач умјесто копатељ.

Такођер облици глагоских приставака, нарочито - мо у првом лицу мн. нпр.  ми робимо (рус. мы робим, чес. / свк.  мы робиме), те за разлику од источнословијенскога обичаја казивати "ми робили,  ви робили" ови казују "робили смо,  робили сте".

Поједине ријечи које су својствене србском,  а које други источни Словијени,  вјерујем,  не би разумјели.
прикопчати ся - рус.  пристягнуться
сереча (срећа)  - рус. удача
мачка -  рус. кошка
доста -  рус.  хватит,  достаточно
учинити -  рус. сделать
гатьки - (гаће) рус. трусы
ош (још) - рус.  ещё
сважати ся (свађати се)  -  сориться

и још многе заједничке ријечи и изоглосе везане за сточарство и дом. У овом погледу старосрбски језик би био близак старословачкому,  но најближи старозападноподољскому. Послије 9.в. западноподољски и словачки развили су низ заједничких промијена у којима србски,  од свога одвајања није учествовао,  а србски је у своју руку развио скупа с чакавским,  кајкавским с једне и с бугарским с друге стране низ одлика у којима подољски није учествовао.

<a href="https://www.youtube.com/v/Ynz5AQkn1bg" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/Ynz5AQkn1bg</a>

Вероватно ћеш се увредити, али ја ове постове исписане овим чудним језиком ни не читам. Мрзи ме да преводим шта пишеш. Искрено, не знам ни који је ово језик.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1030 послато: Јун 10, 2020, 02:32:01 пре подне »
Вероватно ћеш се увредити, али ја ове постове исписане овим чудним језиком ни не читам. Мрзи ме да преводим шта пишеш. Искрено, не знам ни који је ово језик.
То је вероватно блиско језику пре доласка на Балкан :)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1031 послато: Јун 10, 2020, 02:41:47 пре подне »
Вероватно ћеш се увредити, али ја ове постове исписане овим чудним језиком ни не читам. Мрзи ме да преводим шта пишеш. Искрено, не знам ни који је ово језик.
Не можеш баш да кажеш да не разумеш, него те, као што кажеш, мрзи :)

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1670
  • I-A1328
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1032 послато: Јун 10, 2020, 03:03:41 пре подне »
Вероватно ћеш се увредити, али ја ове постове исписане овим чудним језиком ни не читам. Мрзи ме да преводим шта пишеш. Искрено, не знам ни који је ово језик.
Друже, није фрка, нико те не ћера. Живио :)
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1033 послато: Јун 10, 2020, 04:00:30 пре подне »
То је вероватно блиско језику пре доласка на Балкан :)

Сумњам. То је неки конструисани језик и заиста не видим сврху коришћења истог.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1034 послато: Јун 10, 2020, 07:57:14 поподне »
Вероватно ћеш се увредити, али ја ове постове исписане овим чудним језиком ни не читам. Мрзи ме да преводим шта пишеш. Искрено, не знам ни који је ово језик.

Обавеза трпѣљивости и прихватања различитости се не односи само на ЛГНЗБТПИЕСМ особе, него и на људе поштуйуће йезик и писмо свойих прѣдака.
Молим за мало више разумѣвања.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Sirius

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 166
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1035 послато: Јул 06, 2020, 12:10:49 пре подне »


http://www.wendisches-museum.de/home_de.html


Wendish museum / Serbski muzej

In 1994, the Sorbian exhibition was opened again in a completely restored 'Bürgerhaus' with classical style decorative elements, near to the Altmarkt. Numerous exhibits give insights of Slavic history in German territory. The certifications of the Sorbian script and literature are to be seen in the Niederlausitz, alongside liveries and household furniture articles as well as their traditions, including their songs and lyrics.

https://www.cottbus.de/en/guests/interesting/old_town_tour/wendish_museum_serbski_muzej.html

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1036 послато: Јул 13, 2020, 01:37:25 поподне »
Надам се да ће тениска сезона почети што пре (да страст за инстаграмом замени тенисом...мања је штета да погреши на терену , него на друштвеној мрежи)
"Пирамиде" у Високом...Сто пута добро направи, па оде на погрешан терен уместо на тениски
"Klix.ba" saznaje da će Đoković tokom boravka u BiH posetiti i piramide u Visokom, a u Sarajevu će boraviti do srede.
https://www.b92.net/sport/tenis/vesti.php?yyyy=2020&mm=07&dd=13&nav_id=1706345
« Последња измена: Јул 13, 2020, 01:40:49 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Concom

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 27
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1037 послато: Јул 14, 2020, 03:37:40 поподне »
"Пирамиде" у Високом...Сто пута добро направи, па оде на погрешан терен уместо на тениски
"Klix.ba" saznaje da će Đoković tokom boravka u BiH posetiti i piramide u Visokom, a u Sarajevu će boraviti do srede.
https://www.b92.net/sport/tenis/vesti.php?yyyy=2020&mm=07&dd=13&nav_id=1706345

Možda u čisto geometrijskom smislu, kao što i Rtanj ima piramidalan oblik, što verovatno utiče na izvesno geomagnetsko polje, što eventualno može da zrači na izvestan način, merljiv fizički (pitanje je koliko to zbilja utiče na bića, posebno na čoveka, ja verujem toliko malo da je zanemarljivo, ali ne mogu da tvrdim jer ne znam).

Ali svakako nikom ko ima razuma ne pada na pamet da tvrdi da je kod Rtnja u pitanju nešto što su napravili ljudi kao što to obaj ludi kako-se-zvade? Senad? tvrdi za ono u Visokom.

Mislim: znam da i kod nas ima takvih "Senada" koji su ubeđeni da su Rtanj zidali vanzemaljci kroz svoje igračke/robove tj prvobitne ljude, ali takav svet valjda ne shvatamo ozbiljno.

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1670
  • I-A1328
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1038 послато: Јул 15, 2020, 09:36:01 пре подне »
"Пирамиде" у Високом...Сто пута добро направи, па оде на погрешан терен уместо на тениски
"Klix.ba" saznaje da će Đoković tokom boravka u BiH posetiti i piramide u Visokom, a u Sarajevu će boraviti do srede.
https://www.b92.net/sport/tenis/vesti.php?yyyy=2020&mm=07&dd=13&nav_id=1706345

Ni Senad ni Nole nisu glupi. Radi se samo o biznisu i instagram reklamiranju.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Sirius

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 166
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1039 послато: Август 21, 2020, 01:12:31 поподне »
Какви су подаци што се тиче генетика када се ради и Свевима? Виби Секвестер као анитчки рисмки географ описује територије око Лабе у петом или почетком шетског века, где су касније живели Срби,

Цитат
Albis Germaniae Suevos a Cerveciis dividiit

Лаба дели германе Свеве од Сервета. Да ли би Сервети могли бити Срби а да је дошло до мешања са Свевима и онда настадоше Сорби?!

Колико знам међу Свевима има неких старијих грана И2а. Али ме занима да ли има И1 и која је подграна?