Аутор Тема: Krivosije i prezime  (Прочитано 3732 пута)

Ван мреже Krivosijanin

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Krivosije i prezime
« послато: Јануар 09, 2021, 12:31:53 пре подне »
Pozdrav svima. Novi sam na forumu . Zanima me porijeklo prezime Odalovic. Mi smo iz sela Krivosije, iznad Risna. Zanima me odakle potice to prezime, kada su preci naselili ovo selo, odakle itd. Pozdrav

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Krivosije i prezime
« Одговор #1 послато: Јануар 09, 2021, 12:54:42 пре подне »
Pozdrav svima. Novi sam na forumu . Zanima me porijeklo prezime Odalovic. Mi smo iz sela Krivosije, iznad Risna. Zanima me odakle potice to prezime, kada su preci naselili ovo selo, odakle itd. Pozdrav

Поздрав,
Одаловићи су се крајем 17. вијека доселили на Кривошије са Његуша( из Дугог дола). Потичу од Одала Пуношевића са Његуша.
1704. је у Кривошијама забиљежен Вукадин Одалов са породицом.
Према до сад једном тестираном Одаловићу , прирпадају хаплогупи I2-PH908 што одговара хаплогрупи Пуношевића..

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Krivosije i prezime
« Одговор #2 послато: Јануар 09, 2021, 01:18:38 пре подне »
Поздрав,
Одаловићи су се крајем 17. вијека доселили на Кривошије са Његуша( из Дугог дола). Потичу од Одала Пуношевића са Његуша.
1704. је у Кривошијама забиљежен Вукадин Одалов са породицом.
Према до сад једном тестираном Одаловићу , прирпадају хаплогупи I2-PH908 што одговара хаплогрупи Пуношевића..

Да додам да је миграција са Његуша до Кривошија ишла преко Добре воде ( Просени до) у малим Цуцама.
Са Кривошија Одаловићи су се раселили у Сасовиће, Ђеновиће и у Грбљу.
Постоји могућност да су Кривошијско братство Водовари сродни са Одаловићима јер су по предању заједно дошли из Добре воде.

Ван мреже Krivosijanin

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Krivosije i prezime
« Одговор #3 послато: Јануар 09, 2021, 03:11:24 пре подне »
Поздрав,
Одаловићи су се крајем 17. вијека доселили на Кривошије са Његуша( из Дугог дола). Потичу од Одала Пуношевића са Његуша.
1704. је у Кривошијама забиљежен Вукадин Одалов са породицом.
Према до сад једном тестираном Одаловићу , прирпадају хаплогупи I2-PH908 што одговара хаплогрупи Пуношевића..

A prije Njegusa?

Да додам да је миграција са Његуша до Кривошија ишла преко Добре воде ( Просени до) у малим Цуцама.
Са Кривошија Одаловићи су се раселили у Сасовиће, Ђеновиће и у Грбљу.
Постоји могућност да су Кривошијско братство Водовари сродни са Одаловићима јер су по предању заједно дошли из Добре воде.

Ok to je novije neko vrijeme, cak dosta rodjaka poznajem licno iz Herceg Novog, Kotora, Tivta.
Sad uglavnom selo je prazno . Vodovari su nam komsije is Dragosevog Sela .

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Krivosije i prezime
« Одговор #4 послато: Јануар 09, 2021, 10:20:02 пре подне »
A prije Njegusa?

По легенди је записано да је Пунош унук Богдана Војиновића из Босне и да су ооко 1450. године дошли на Његуше.

Ok to je novije neko vrijeme, cak dosta rodjaka poznajem licno iz Herceg Novog, Kotora, Tivta.
Sad uglavnom selo je prazno . Vodovari su nam komsije is Dragosevog Sela .

Оне миграције што сам навео су мало старије па сам чисто ради тога навео. Одаловићи у Ђеновићима су дошли око 1790. године и промијенили славу са Никољдана на Ђурђевдан.

Ван мреже Krivosijanin

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Krivosije i prezime
« Одговор #5 послато: Јануар 09, 2021, 10:43:23 пре подне »
Оне миграције што сам навео су мало старије па сам чисто ради тога навео. Одаловићи у Ђеновићима су дошли око 1790. године и промијенили славу са Никољдана на Ђурђевдан.


Zahvaljujem na tome. Eto toliko volim svoje selo a ne znam kad smo dosli tu i otkud. Medjutim sada me to zanima. Ja sam novi u ovome pa ne snalazim se, pa me zanima je li se moze reci za moje pretke da su iz Bosne, kako ste to rekli? I je li se to poklapa sa ovim I2-PH908 ? Pretpostavljam da je Bogdan bio Srbin(Pravoslavac) po imenu i prezimenu . Moje selo je Zvecava, spada u Donje Krivosije. Malo me jos buni to Punos(evic), je li to ime ili prezime? Isto kao Odal, da li je to ime i odakle potice? Zvuci kao nesto Ukrajinsko ili Rusko .. Inace djed mi se zvao Radovan(Rako Gajov Odalovic .

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Krivosije i prezime
« Одговор #6 послато: Јануар 09, 2021, 01:13:02 поподне »
Ердељановић је у Његушима записао да Пуношевићи у Дугом Долу и Копиту потичу од Пуноша, унука властелина Богдана Војиновића из Босне. По братственом предању, Пунош одлази из Босне и једно време борави у Херцеговини, а 1456. године долази у Његуше. Пунош је имао четири сина, од којих потичу дугодолски Пуношевићи.

Има више о томе на:

https://www.poreklo.rs/2015/12/24/pleme-njegusi/
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Krivosije i prezime
« Одговор #7 послато: Јануар 09, 2021, 01:16:27 поподне »
Одаловићи у Ђеновићима су дошли око 1790. године и промијенили славу са Никољдана на Ђурђевдан.

Да, дошао је један Одаловић у тазбину и узео њихову славу.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Krivosijanin

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Krivosije i prezime
« Одговор #8 послато: Јануар 09, 2021, 01:37:59 поподне »
Hvala na vremenu i odgovorima. Pokusacu sto vise saznati o svom porijeklu cim budem u prilici . Takodje, kod crkve Sv.Jovana u Krivosijama, ima dosta spomenika Odalovicima, za koje nikad nisam cuo.

Pozdrav

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Krivosije i prezime
« Одговор #9 послато: Јануар 09, 2021, 01:39:38 поподне »
Isto kao Odal, da li je to ime i odakle potice? Zvuci kao nesto Ukrajinsko ili Rusko ..

Презиме Одаловић је млађи облик, а раније га у историјским поменима налазимо у облицима: Водаловић, Фодаловић, Водале, Водалија.

Могуће је да је основа имена / презимена глагол водити или именица вода.

Слична презимена налазимо у Војводини – Водалов и Хрватској (Грубишино Поље) – Водал.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Krivosijanin

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Krivosije i prezime
« Одговор #10 послато: Јануар 09, 2021, 02:12:04 поподне »
Презиме Одаловић је млађи облик, а раније га у историјским поменима налазимо у облицима: Водаловић, Фодаловић, Водале, Водалија.

Могуће је да је основа имена / презимена глагол водити или именица вода.

Слична презимена налазимо у Војводини – Водалов и Хрватској (Грубишино Поље) – Водал.

Nadam se da cu saznati vise. Ako to bude slucaj podijelicu, mozda jos nekog zanima .

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Krivosije i prezime
« Одговор #11 послато: Јануар 09, 2021, 02:29:44 поподне »

Zahvaljujem na tome. Eto toliko volim svoje selo a ne znam kad smo dosli tu i otkud. Medjutim sada me to zanima. Ja sam novi u ovome pa ne snalazim se, pa me zanima je li se moze reci za moje pretke da su iz Bosne, kako ste to rekli? I je li se to poklapa sa ovim I2-PH908 ? Pretpostavljam da je Bogdan bio Srbin(Pravoslavac) po imenu i prezimenu . Moje selo je Zvecava, spada u Donje Krivosije. Malo me jos buni to Punos(evic), je li to ime ili prezime? Isto kao Odal, da li je to ime i odakle potice? Zvuci kao nesto Ukrajinsko ili Rusko .. Inace djed mi se zvao Radovan(Rako Gajov Odalovic .

Пуношевић је старије презиме Одаловића које је настало од имена Пунош. Исто тако Одаловићи су настали од имена Одал(који је можда био и Водал или Фодал како је Небо споменуо). Из ове етимологије можемо повезати и Водал и Водовар.
Промјене презимена су нормална појава.Немој да те чуде таква имена јер свако вријеме носи нека своје имена. Пунош и Одал су у то вријеме била нормална имена, данас нису модерна.

Вукадин Одалов је потенцијално оснивач Одаловића на Кривошијама.
 
Да би се потврдило да су Пуношевићи из Босне, требало би да се одради дубински днк тест и да се види да ли се са неким поклапа из других области по дубинском тесту. Можда Небо зна има ли неко од Пуношевића урађен дубински тест.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Krivosije i prezime
« Одговор #12 послато: Јануар 09, 2021, 02:57:24 поподне »
Пунош и Одал су у то вријеме била нормална имена, данас нису модерна.

Име Пунош и није тако архаично. Име је, вероватно, давано мушком детету са жељом да буде имућан, а можда и зато што је дете било пуначко. Савремени еквивалент овом имену је име Пуниша.

Име Одал(е) јесте траг прошлих времена. Пре бих рекао да је у питању надимак (Водале, Водало, Водалија, или сл), а не лично име.

Да би се потврдило да су Пуношевићи из Босне, требало би да се одради дубински днк тест и да се види да ли се са неким поклапа из других области по дубинском тесту. Можда Небо зна има ли неко од Пуношевића урађен дубински тест.

Колико је мени познато - нема.
Ето позива Кривошијанину да одради нешто у вези са тим.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Krivosijanin

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Krivosije i prezime
« Одговор #13 послато: Јануар 09, 2021, 06:50:46 поподне »
Име Пунош и није тако архаично. Име је, вероватно, давано мушком детету са жељом да буде имућан, а можда и зато што је дете било пуначко. Савремени еквивалент овом имену је име Пуниша.

Име Одал(е) јесте траг прошлих времена. Пре бих рекао да је у питању надимак (Водале, Водало, Водалија, или сл), а не лично име.

Колико је мени познато - нема.
Ето позива Кривошијанину да одради нешто у вези са тим.

Da, sad makar imam neku polaznu tacku. Sto ja znam to je da se djed zvao Gajo - Gavrilo(puno ime).To je 1800 i neka godina.  Medjutim dobio sam trag da neko od rodjaka ima  porodicno stablo pa cim dodjem u Cg idem za tim.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Krivosije i prezime
« Одговор #14 послато: Јануар 09, 2021, 07:22:30 поподне »
Da, sad makar imam neku polaznu tacku. Sto ja znam to je da se djed zvao Gajo - Gavrilo(puno ime).To je 1800 i neka godina.  Medjutim dobio sam trag da neko od rodjaka ima  porodicno stablo pa cim dodjem u Cg idem za tim.

Немаш шта чекати, зови и контактирај их одмах јер губиш вријеме и жељу у чекању, елем кад ти будеш имао времена они неће имати, елем никад неће бити идеалног момента. Ко не пође одмах, неће кренути никад.
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Krivosijanin

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Krivosije i prezime
« Одговор #15 послато: Јануар 09, 2021, 07:48:03 поподне »
Немаш шта чекати, зови и контактирај их одмах јер губиш вријеме и жељу у чекању, елем кад ти будеш имао времена они неће имати, елем никад неће бити идеалног момента. Ко не пође одмах, неће кренути никад.

Recimo da sam posveceniji toj djedovini na Krivosijama vise nego ikad, jer tu su mi korijeni, pa samim tim sam odlucan da saznam sto vise, da bih sjutra mogao svoju djecu pravilno uciti, orjentisati . Nisam trenutno u Cg pa sam u nemogucnosti da kontaktiram rodjake.

Ван мреже Krivosijanin

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Krivosije i prezime
« Одговор #16 послато: Јануар 09, 2021, 08:30:44 поподне »
Posto sam novi na forumu, nisam jos sve sekcije istrazio a imam jedno potanje koje je offtopic u odnosu na ovu otvorenu temu, ali da ne otvaram novu.

Naime, radim na brodu i moj nadredjeni je Egipcanin. U nekim razgovorima, rekao mi je da je Pravoslavac. Slavi Bozic kad i mi isto. Kaze da su vecina u Egiptu i da imaju problema sa muslimanima tamo i predstavlja ih kao zlo. Po karakteru je pristojan, ne pije , ne psuje, i osim gore navedenog, ne vidim ikakvu povezanost sa nama Pravoslavcima. Da li konkretno Srbi imaju veze sa njima?

Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Krivosije i prezime
« Одговор #17 послато: Јануар 09, 2021, 08:42:45 поподне »
Posto sam novi na forumu, nisam jos sve sekcije istrazio a imam jedno potanje koje je offtopic u odnosu na ovu otvorenu temu, ali da ne otvaram novu.

Naime, radim na brodu i moj nadredjeni je Egipcanin. U nekim razgovorima, rekao mi je da je Pravoslavac. Slavi Bozic kad i mi isto. Kaze da su vecina u Egiptu i da imaju problema sa muslimanima tamo i predstavlja ih kao zlo. Po karakteru je pristojan, ne pije , ne psuje, i osim gore navedenog, ne vidim ikakvu povezanost sa nama Pravoslavcima. Da li konkretno Srbi imaju veze sa njima?
Био сам једном у Египту, давно, пре неких 17 година и ишли смо у неке коптске цркве. Они сигурно нису ни у каквој вези са западним хришћанима, али богами, мислим да наша црква коптску, да ли не признаје или како се то већ каже, углавном нису у добрим односима.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Krivosije i prezime
« Одговор #18 послато: Јануар 09, 2021, 11:10:25 поподне »
Posto sam novi na forumu, nisam jos sve sekcije istrazio a imam jedno potanje koje je offtopic u odnosu na ovu otvorenu temu, ali da ne otvaram novu.

Naime, radim na brodu i moj nadredjeni je Egipcanin. U nekim razgovorima, rekao mi je da je Pravoslavac. Slavi Bozic kad i mi isto. Kaze da su vecina u Egiptu i da imaju problema sa muslimanima tamo i predstavlja ih kao zlo. Po karakteru je pristojan, ne pije , ne psuje, i osim gore navedenog, ne vidim ikakvu povezanost sa nama Pravoslavcima. Da li konkretno Srbi imaju veze sa njima?

У питању је једна од монофизитских заједница, са врло древном традицијом у Египту. Њихов богослужбени језик, коптски, је једини директни наследник староегипатског језика.

https://en.wikipedia.org/wiki/Copts
Чињеницама против самоувереног незнања.