Аутор Тема: Порекло Недељковића (Неделкуа)  (Прочитано 7000 пута)

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #20 послато: Децембар 14, 2020, 07:56:23 пре подне »
 Мислим да не треба да нападамо човека, већ да му помогнемо. Да једне стране он није крив што се врши пропаганда мржње према Србима и то је принцип готово у целом окружењу. Највећи Србомрзци су управо бивши Срби, па нас данас највише мрзе Монтенегро си, Срби-Муслимани из Рашке и Босне и Хрвати, за Румуне нисам имао овакво мишљење до сада и Неделкове поруке. Опет понављам треба човеку помоћи и расветлити његово порекло из нашу помоћ а са његовим даљем тестирањем он ће помоћи и нама. Не видим разлог да то што он не жели бити Србин да ми одмах посегнемо за тим и тражимо његово порекло у Цинцарима. Треба тражити његово место истином и ево генетиком и ту нема промашаја. Ја се надам ако он жели да сарађује да нам прво каже ако зна одакле су тачно дошли његови, јел то град Призрен или његова околина па да трагамо. Пошто сам ја из тих крајева колико ја знам а и по истраживања Косовци нису ишли у Румунију у печалбу, можда појединачно да али групно не. То су једино радимо људи из Средачке жупе. Чак њихови суседи из Сиринићке жупе нису ишли у Румунију па бих ја фокус ставио на Средачку жупу и ту тражио његово даље порекло. Овде се пуно дају некаква мишљења без икаквих повода или историјских извора и теренско знање тог подручја, тако да нечије мишљење без икаквих потпора не би требало да се износе и стварају још већу пометњу. Што се име Недељко тиче, оно је најзаступљеније у деловима Северне Македоније, Косова и Метохије и доста је било распрострањено. Конкретно у Неродимљу које није било далеко од Средачке жупе и Призрена члана у фамилији са тим именом имамо готово у свакој породици (говорим за крај 19. века). Ја се надам да ће се Румун јавити и дискотовати са нама без икаквих предрасуда и њега и нас. Резултат ће бити позитиван имза њега и за нас. Ко зна можда је и мој даљи рођак а то бих волео да знам, а могућа је и та опција јер чекам резултате Данта 🤭 па ћемо видети. БРАТ ЈЕ МИО МА КОЈЕ ВЕРЕ И НАЦИЈЕ БИО

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #21 послато: Децембар 14, 2020, 08:18:10 пре подне »
Мислим да не треба да нападамо човека, већ да му помогнемо. Да једне стране он није крив што се врши пропаганда мржње према Србима и то је принцип готово у целом окружењу. Највећи Србомрзци су управо бивши Срби, па нас данас највише мрзе Монтенегро си, Срби-Муслимани из Рашке и Босне и Хрвати, за Румуне нисам имао овакво мишљење до сада и Неделкове поруке. Опет понављам треба човеку помоћи и расветлити његово порекло из нашу помоћ а са његовим даљем тестирањем он ће помоћи и нама. Не видим разлог да то што он не жели бити Србин да ми одмах посегнемо за тим и тражимо његово порекло у Цинцарима. Треба тражити његово место истином и ево генетиком и ту нема промашаја. Ја се надам ако он жели да сарађује да нам прво каже ако зна одакле су тачно дошли његови, јел то град Призрен или његова околина па да трагамо. Пошто сам ја из тих крајева колико ја знам а и по истраживања Косовци нису ишли у Румунију у печалбу, можда појединачно да али групно не. То су једино радимо људи из Средачке жупе. Чак њихови суседи из Сиринићке жупе нису ишли у Румунију па бих ја фокус ставио на Средачку жупу и ту тражио његово даље порекло. Овде се пуно дају некаква мишљења без икаквих повода или историјских извора и теренско знање тог подручја, тако да нечије мишљење без икаквих потпора не би требало да се износе и стварају још већу пометњу. Што се име Недељко тиче, оно је најзаступљеније у деловима Северне Македоније, Косова и Метохије и доста је било распрострањено. Конкретно у Неродимљу које није било далеко од Средачке жупе и Призрена члана у фамилији са тим именом имамо готово у свакој породици (говорим за крај 19. века). Ја се надам да ће се Румун јавити и дискотовати са нама без икаквих предрасуда и њега и нас. Резултат ће бити позитиван имза њега и за нас. Ко зна можда је и мој даљи рођак а то бих волео да знам, а могућа је и та опција јер чекам резултате Данта 🤭 па ћемо видети. БРАТ ЈЕ МИО МА КОЈЕ ВЕРЕ И НАЦИЈЕ БИО

Не знам, ево пробај са њим по братски, али од укупно 4 поруке које је на форуму написао у 3 је споменуо Србе у негативном контексту. Камо среће да бар признаје одлуку властите државе Румуније о непризнавању тзв. Rепублике Косова, већ је и ту, поред неколицине Албанаца, искористио могућност (коју је нажалост дала FTDNA) да упише Косово као државу поријекла. Тако да око тог братимљења нисам баш оптимиста.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #22 послато: Децембар 14, 2020, 09:37:51 пре подне »
Дотична особа, која тврди да нема никакве везе са Словенима, одлично пише српским језиком и користи изразе и реченице које се не могу добити преко Гугл транслејта.

Али најсмешније је образложење да је Неделку посрбљено додавањем -ић. Као да Недељку нешто значи на аромунском, па је настало из тог језика. Ово прелази већ у трагикомику.
« Последња измена: Децембар 14, 2020, 09:39:31 пре подне Зрно »

Ван мреже Maximus.Thrax

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 29
  • Pe aici nu se trece
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #23 послато: Децембар 14, 2020, 10:23:33 пре подне »
Нису Срби сви и свуда .

Али немојте тврдити да немате никог од Срба (и других Словена) у свом родословном стаблу док не урадите аутосомални тест (Family finder).

А потпуно је у реду да се данас осећате Румунoм иако вам је порекло по мушкој линији несумњиво словенско да не кажем Србскo (I2 PH 908).

Da imam autosomalni test. Nije mi jasno kako na osnovu toga mozete da kazete da neko je neko Srbin ili nije. Populacije su ovde veoma slicne po ukupnom genetskom sastavu (zavisi i gde cije podatke tumacite FTDNA, GenomLink)

Drugo sami genetski rezultati, mora da se tumace zajedno sa arheoloskim, lingvistickim, istoriografskim, itd. Dodatno sam uzorak treba da statisticki znacajan, tj ako se vec zeli da se postavi hipoteza "genetska mutacija PH908 je nastala na prostoru Istocnih Karpata-Dnjepra pre 1800god, ....). Sto onda zahteva znacajno istrazivanje jer bi onda ovo predstavljalo promenu paradigme (paradigm shift) da paloebalkansko stanovnistvo nije naseljavalo zaleđe Jadranskog mora u periodu pre velikih seoba. Sto onda otvara druga pitanja, a to ako ne shvatate otvara pitanje ko je to bio (vec znam jednu populaciju koja bi jedva cekala da se jos vise istor.rasiri).
Naravno ovo je u kompletno u suprotnosti sa nalazima ne-biloskih nauka.
Drugo nisam pratio obrazovni profil drugih clanova foruma, ali se ne bavim odgovorima clanova foruma sa nedrustvenih nauka, rado bih mogao da razmenim misljenje sa bilo kojim istoricarem, lingvistom, arh, itd koji je Dereticev pristalica ovako me irelevantni komentari kompletno ne interesuju. Jedino sto se javio je jer se pominje moj genetski test, koji je u tom trenutku bio u javnom domenu.
Posle ove duze digresije, da se vratim na prvobitno pitanje vezano za autosomalni DNK. Koje podatke treba da vam kazem i odakle?

Ван мреже Maximus.Thrax

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 29
  • Pe aici nu se trece
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #24 послато: Децембар 14, 2020, 10:30:50 пре подне »
Дотична особа, која тврди да нема никакве везе са Словенима, одлично пише српским језиком и користи изразе и реченице које се не могу добити преко Гугл транслејта.

Али најсмешније је образложење да је Неделку посрбљено додавањем -ић. Као да Недељку нешто значи на аромунском, па је настало из тог језика. Ово прелази већ у трагикомику.
Da pazljivo citate, videcete da ne znam odakle je dobio prezime Nedeljković, posto su crkvene knjige spaljenje .

Ja sam razumeo da je poenta celog prvog pitanja sa kojim je počeo ovaj thread poruka odakle rumunsko prezime testiranog lica a kao predak se navodi osoba sa tipičnim slovenskim nastavkom -ić.

Tako da nadam da sam objasnio clanovima foruma. A sto se tice daljih gen. testova, kao sto vidite iz maila sa projekta na FTDNA, da nema poente u ovom trenutku da radim, vec sam donirao grupi novac da radi za ove grane koje su im kompletno nepoznate.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #25 послато: Децембар 14, 2020, 10:45:57 пре подне »
Da imam autosomalni test. Nije mi jasno kako na osnovu toga mozete da kazete da neko je neko Srbin ili nije. Populacije su ovde veoma slicne po ukupnom genetskom sastavu (zavisi i gde cije podatke tumacite FTDNA, GenomLink)

Drugo sami genetski rezultati, mora da se tumace zajedno sa arheoloskim, lingvistickim, istoriografskim, itd. Dodatno sam uzorak treba da statisticki znacajan, tj ako se vec zeli da se postavi hipoteza "genetska mutacija PH908 je nastala na prostoru Istocnih Karpata-Dnjepra pre 1800god, ....). Sto onda zahteva znacajno istrazivanje jer bi onda ovo predstavljalo promenu paradigme (paradigm shift) da paloebalkansko stanovnistvo nije naseljavalo zaleđe Jadranskog mora u periodu pre velikih seoba. Sto onda otvara druga pitanja, a to ako ne shvatate otvara pitanje ko je to bio (vec znam jednu populaciju koja bi jedva cekala da se jos vise istor.rasiri).
Naravno ovo je u kompletno u suprotnosti sa nalazima ne-biloskih nauka.
Drugo nisam pratio obrazovni profil drugih clanova foruma, ali se ne bavim odgovorima clanova foruma sa nedrustvenih nauka, rado bih mogao da razmenim misljenje sa bilo kojim istoricarem, lingvistom, arh, itd koji je Dereticev pristalica ovako me irelevantni komentari kompletno ne interesuju. Jedino sto se javio je jer se pominje moj genetski test, koji je u tom trenutku bio u javnom domenu.
Posle ove duze digresije, da se vratim na prvobitno pitanje vezano za autosomalni DNK. Koje podatke treba da vam kazem i odakle?

Нисам те најбоље разумео у вези Деретића. Да ли кажеш да подржаваш његове теорије о пореклу Срба?
 
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #26 послато: Децембар 14, 2020, 10:49:12 пре подне »
Битно је да знамо одакле сте дошли, Ви сте написали Призрен, па би било добро ако знате јел то град Призрен или неко место поред Призрена. Затим у ком се месту у Румунији тај предак доселио и ако ишта знате о њему, шта је био, шта радио, како живео, како се национално осећао. Јел ово презиме Недељковић које сте навели до кад трајало у вашој фамилији. Генерално све оно што би помогло да може да се утврди ваше даље порекло.
Хвала на јављању

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #27 послато: Децембар 14, 2020, 10:56:36 пре подне »
Da imam autosomalni test. Nije mi jasno kako na osnovu toga mozete da kazete da neko je neko Srbin ili nije. Populacije su ovde veoma slicne po ukupnom genetskom sastavu (zavisi i gde cije podatke tumacite FTDNA, GenomLink)

Drugo sami genetski rezultati, mora da se tumace zajedno sa arheoloskim, lingvistickim, istoriografskim, itd. Dodatno sam uzorak treba da statisticki znacajan, tj ako se vec zeli da se postavi hipoteza "genetska mutacija PH908 je nastala na prostoru Istocnih Karpata-Dnjepra pre 1800god, ....). Sto onda zahteva znacajno istrazivanje jer bi onda ovo predstavljalo promenu paradigme (paradigm shift) da paloebalkansko stanovnistvo nije naseljavalo zaleđe Jadranskog mora u periodu pre velikih seoba. Sto onda otvara druga pitanja, a to ako ne shvatate otvara pitanje ko je to bio (vec znam jednu populaciju koja bi jedva cekala da se jos vise istor.rasiri).
Naravno ovo je u kompletno u suprotnosti sa nalazima ne-biloskih nauka.
Drugo nisam pratio obrazovni profil drugih clanova foruma, ali se ne bavim odgovorima clanova foruma sa nedrustvenih nauka, rado bih mogao da razmenim misljenje sa bilo kojim istoricarem, lingvistom, arh, itd koji je Dereticev pristalica ovako me irelevantni komentari kompletno ne interesuju. Jedino sto se javio je jer se pominje moj genetski test, koji je u tom trenutku bio u javnom domenu.
Posle ove duze digresije, da se vratim na prvobitno pitanje vezano za autosomalni DNK. Koje podatke treba da vam kazem i odakle?

Заиста се мора признати да течно паламудиш на српском за једног румунизованог Цинцара.

Ван мреже Maximus.Thrax

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 29
  • Pe aici nu se trece
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #28 послато: Децембар 14, 2020, 11:04:11 пре подне »
Битно је да знамо одакле сте дошли, Ви сте написали Призрен, па би било добро ако знате јел то град Призрен или неко место поред Призрена. Затим у ком се месту у Румунији тај предак доселио и ако ишта знате о њему, шта је био, шта радио, како живео, како се национално осећао. Јел ово презиме Недељковић које сте навели до кад трајало у вашој фамилији. Генерално све оно што би помогло да може да се утврди ваше даље порекло.
Хвала на јављању
Pa kao sto rekoh sa muske strane nemam bas podataka, znam o zenskoj liniji po dedi od oca. Ovo je i misterija ostalo. Jedino znam da se prizetio, i da je ziveo i sahranjen u Prizrenu (oko 45). U svakom slucaju to prezime se vuce medju nama u formalnim dokumentima, jer je moj deda koji se rodio i umro u prizrenu bio poznat po prezimenu svoje majke Leac (Ljakić posle 1912). Tako da se to prezime posle prenosilo na oca i na mene. Niko nije isao ovde u Rumuniji, ovde govorim o Rumunima kao nac.manjini u Srbiji ( moja baba po ocu se kao Rumunka iz Braničeva preselila za Prizren poslom), dok je majka isto Rumunka iz Zvižda.

Na kraju to sa muske strane je manje bitno jer su sve ostale linije rumunske, tako da je taj Nedeljkovic ko god da je 12.5 % porekla. Posto nikog porodicno nije interesovalo postoji prica da je on nadjen kao siroče aromunskih ili grčkih trgovaca koje su valjda bašibozluci opljačkali i ubili u okolini Prizrena, i da je prezime dobio po danu kad je nađen. Mada meni ovo sve zvuči romantizovano.

Jedino sto znam da se u kuci neke poznate grcke porodice Nedelkou u Thessaloniki-iju lekarske nalazi kul.cent Mt. Atos-a,  https://www.agioritikiestia.gr/en/nedelko-building-100-years-february-26-1909-februrary-26-2009

I da ima podataka o toj porodici na netu ali to je davno bilo kad sam nasao, sad ne znam ni gde ni sta

Ван мреже Maximus.Thrax

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 29
  • Pe aici nu se trece
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #29 послато: Децембар 14, 2020, 11:07:36 пре подне »
Нисам те најбоље разумео у вези Деретића. Да ли кажеш да подржаваш његове теорије о пореклу Срба?
Ne nego na osnovu kritičkog mišljenja kako se pobija svaka teza. Dobro je što među Rumunima ne postoje takve teze da je Durmitor ili Romanija ili ne znam koliko hidronima u stvari rumunsko. Ne nije, i ne znam poreklo tih naziva jer me nit CG nit BiH ne interesuju

Ван мреже Maximus.Thrax

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 29
  • Pe aici nu se trece
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #30 послато: Децембар 14, 2020, 11:15:11 пре подне »

Da vidim da ste pitali jos neka pitanja
A. Da iz Prizrena je

B. Nije se selio, umro je u Prizrenu

C. Objasnio sam kompleksnost, osecao se kao Aromun
D. Bavio se zanatstvom, tj prababa je dobila u miraz radionice ne znam cega. Nije bio trgovac to znam.
E. Poslednji ko je znao neke tragove Aromunskog je u stvari bila žena (Srpkinja) nekog sestrića moje prababe. govorim o početku 21. Veka. Ne znam ovi iz Luñine iz asocijacije imaju vise infornacija o prizrenskim Aromunima

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #31 послато: Децембар 14, 2020, 11:18:52 пре подне »
o Rumunima kao nac.manjini u Srbiji ( moja baba po ocu se kao Rumunka iz Braničeva preselila za Prizren poslom), dok je majka isto Rumunka iz Zvižda.

Све јасно сада.  ;) Питао сам се откуд такав изразити антисрпски сентимент код једног савременог Румуна из Румуније. Па и Цинцари, ако су у прошлости и имали неких ситнијих неспоразума са Србима нису пројављивали отворено антисрпство, поготово не данас. Ово твоје је фришко, и горче (што би рекли надреалисти), баш у складу са неким "гибањима" у источној Србији.
« Последња измена: Децембар 14, 2020, 11:24:54 пре подне drajver »

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #32 послато: Децембар 14, 2020, 11:19:11 пре подне »
Da imam autosomalni test. Nije mi jasno kako na osnovu toga mozete da kazete da neko je neko Srbin ili nije. Populacije su ovde veoma slicne po ukupnom genetskom sastavu (zavisi i gde cije podatke tumacite FTDNA, GenomLink)

Drugo sami genetski rezultati, mora da se tumace zajedno sa arheoloskim, lingvistickim, istoriografskim, itd. Dodatno sam uzorak treba da statisticki znacajan, tj ako se vec zeli da se postavi hipoteza "genetska mutacija PH908 je nastala na prostoru Istocnih Karpata-Dnjepra pre 1800god, ....). Sto onda zahteva znacajno istrazivanje jer bi onda ovo predstavljalo promenu paradigme (paradigm shift) da paloebalkansko stanovnistvo nije naseljavalo zaleđe Jadranskog mora u periodu pre velikih seoba. Sto onda otvara druga pitanja, a to ako ne shvatate otvara pitanje ko je to bio (vec znam jednu populaciju koja bi jedva cekala da se jos vise istor.rasiri).
Naravno ovo je u kompletno u suprotnosti sa nalazima ne-biloskih nauka.
Drugo nisam pratio obrazovni profil drugih clanova foruma, ali se ne bavim odgovorima clanova foruma sa nedrustvenih nauka, rado bih mogao da razmenim misljenje sa bilo kojim istoricarem, lingvistom, arh, itd koji je Dereticev pristalica ovako me irelevantni komentari kompletno ne interesuju. Jedino sto se javio je jer se pominje moj genetski test, koji je u tom trenutku bio u javnom domenu.
Posle ove duze digresije, da se vratim na prvobitno pitanje vezano za autosomalni DNK. Koje podatke treba da vam kazem i odakle?

Поштовани.- аутосомални тест вам неће рећи ко сте ви и шта. То ће вам рећи ваше срце и душа.
Човек има оца и мајку.

Ваша очинска линија (pater iinea) која се прати преко Y хромозома је словенског порекла (моје мишљење србског порекла). Када је и зашто (и на који начин) ваш предак изашао из словенских (србског) и ушао у влашки ("цинцарски" ) етнички корпус не знамо ни ви, ни ја (можда женидбом са неком девојком цинцарком, можда је ванбрачно дете неког Србина, можда принудном или добровољном асимилацијом у влашком окружењу)? Али остао је у православној вери. То ви треба да проучите и истражите.

Али, када је реч о аутосомалном тесту - пошто сте га радили - ту се сигурно налазе и људи са словенским (па и србским) именима и презименима)! А шта ви мислите - одакле вам они?

Одакле вам неки север Европе, средња Европа, Источна Европа, можда Скандинавија, Балтик  (ако је имате)? Ако не од вашег мушког претка I 37 (конкретно I2 PH908)?

Наравно, да се ту налазе и влашка, албанска, румунска, грчка имена као сродници. Све то зависи од тога са којим су се девојкама (из којих етничких скупина) су се ваши мушки преци венчавали и правили децу - само ако узмимо од почетка наше ере). По 4 мушка претка у 100 година - то је 80 мушких предака за 2000 година.

У противном имали би само Јужну Европу (ово је све угрубо речено).

Иначе Румуни као нација имају у својој генетској основи пуно словенског (као и Мађари)!

Дивни, величанствени румунски  старац КЛЕОПА!
Прочитајте оно што је говорио о Србима и србском народу за живота, а његиви ученици записали  (волео је и ценио Србе)!

Па онда судите Србима и о Србима и својим србским прецима по мушкој линији ( а било их је и по женским линијама у ранијим периодима)!

Не храните срце мржњом, већ га храните љубављу!

Ко је отровао ваше срце мржњом према Србима? Према било коме?

Тај је највише наудио вама (аутодеструкција је као карцином)!

Послушајте србске песме:

Једва чекам да недеља дође

Недеља, и сви сте ту а мене с вама нема

Недеља - дан кад се не дела
https://sr.m.wiktionary.org/sr-ec/%D0%BD%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D1%99%D0%B0

Света мученица Недеља
https://sr.m.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B0_%D0%BC%D1%83%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0_%D0%9D%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D1%99%D0%B0

Србски манастир Оћестово посвећен.Светој мученици Недељи
https://sr.m.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%80_%D0%9E%D1%9B%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%BE
« Последња измена: Децембар 14, 2020, 11:21:57 пре подне на Црвeњском путу »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #33 послато: Децембар 14, 2020, 11:28:49 пре подне »
Pa kao sto rekoh sa muske strane nemam bas podataka, znam o zenskoj liniji po dedi od oca. Ovo je i misterija ostalo. Jedino znam da se prizetio, i da je ziveo i sahranjen u Prizrenu (oko 45). U svakom slucaju to prezime se vuce medju nama u formalnim dokumentima, jer je moj deda koji se rodio i umro u prizrenu bio poznat po prezimenu svoje majke Leac (Ljakić posle 1912). Tako da se to prezime posle prenosilo na oca i na mene. Niko nije isao ovde u Rumuniji, ovde govorim o Rumunima kao nac.manjini u Srbiji ( moja baba po ocu se kao Rumunka iz Braničeva preselila za Prizren poslom), dok je majka isto Rumunka iz Zvižda.

Na kraju to sa muske strane je manje bitno jer su sve ostale linije rumunske, tako da je taj Nedeljkovic ko god da je 12.5 % porekla. Posto nikog porodicno nije interesovalo postoji prica da je on nadjen kao siroče aromunskih ili grčkih trgovaca koje su valjda bašibozluci opljačkali i ubili u okolini Prizrena, i da je prezime dobio po danu kad je nađen. Mada meni ovo sve zvuči romantizovano.

Jedino sto znam da se u kuci neke poznate grcke porodice Nedelkou u Thessaloniki-iju lekarske nalazi kul.cent Mt. Atos-a,  https://www.agioritikiestia.gr/en/nedelko-building-100-years-february-26-1909-februrary-26-2009

I da ima podataka o toj porodici na netu ali to je davno bilo kad sam nasao, sad ne znam ni gde ni sta

Ово је суштина. Дакле о том мушком претку не знате много, скоро ништа. Али носите његову хаплогрупу, која се у великој мери везује за Србе, али и за остале јужне Словене. Живео је у области где су Срби до средине 19. века били већина. Носи презиме, које етимолошки једино на српском/словенском има смисла. Тако да и надоградња вашег теста  на BigY700 итекако има смисла, јер би јасно видели правац миграције.
« Последња измена: Децембар 14, 2020, 11:36:06 пре подне Милош »

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #34 послато: Децембар 14, 2020, 11:37:10 пре подне »
Недељковићу хвала на конструктивном и корисном разговору, иако има такве ставове какве има. А Срби који се заносе некаквим Балкански ДНК пројектом у будућности, надам се да ће прогледати.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #35 послато: Децембар 14, 2020, 11:46:40 пре подне »
Нисам те најбоље разумео у вези Деретића. Да ли кажеш да подржаваш његове теорије о пореклу Срба?

Барем једна ставка за расправу мање, пошто на овом форуму тешко да ћеш наћи следбенике Деретићевих теорија.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #36 послато: Децембар 14, 2020, 01:16:04 поподне »
Ne nego na osnovu kritičkog mišljenja kako se pobija svaka teza. Dobro je što među Rumunima ne postoje takve teze da je Durmitor ili Romanija ili ne znam koliko hidronima u stvari rumunsko. Ne nije, i ne znam poreklo tih naziva jer me nit CG nit BiH ne interesuju

Кажете (тврдите) да су све ваше женске (mater linea) линије румунске. ???

То што су неке ваше преткиње у ближој прошлости (нпр. последњих 200 година / 18-20 век)  говориле неким од влашких језика и осећале се Влахињама не значи да претходно (16-18 век или 14-16 век или 12-14 век) нису говориле неким од словенских језика и сматрале себе за Србкиње или Бугарке.
 ::)
Често је било то нарочито код женских линија прелажење из једног у други национални корпус (жене су и отимане).

Исто ово важи и за моје женске линије (има ту и Бугарки, Арбанашкиња, Влахиња, Румунки, Мађарица).

Шта повезује вас и мене? Обома су нам очеви I2 PH908 (мој је урадио BIG Y). Без сумње делимо словенску компоненту коју сте ви определили на безначајних (за вас) 12,5  %.

Ако ћемо "наздравити" по старини, наздравићемо баш тој  I2 хаплогрупи! Зашто? Зато што је најстарија у Европи.
 :D
Тако да сте ви лично са вашом очинском линијом (pater linea) и његовом непрекинутом очинском линијом  и вашим женским линијама (mater linea) које сте све прогласили без изузетка румунским у генетском смислу - на крову света (мало се шалим са вама)! Ако вам је, наравно, важно да будете на крову света.

Опет вас питам - да ли сте баш сигурни да су ваше женске линије (и то све) одувек биле (од постанка света) румунске?

Тврдите да се ваш деда осећао као Цинцарин. Ја вам то верујем. Мени је то потпуно у реду. Нико не дира у то.


Питање националног идентитета је веома сложено.

Ван мреже Maximus.Thrax

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 29
  • Pe aici nu se trece
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #37 послато: Децембар 14, 2020, 01:21:36 поподне »
Ово је суштина. Дакле о том мушком претку не знате много, скоро ништа. Али носите његову хаплогрупу, која се у великој мери везује за Србе, али и за остале јужне Словене. Живео је у области где су Срби до средине 19. века били већина. Носи презиме, које етимолошки једино на српском/словенском има смисла. Тако да и надоградња вашег теста  на BigY700 итекако има смисла, јер би јасно видели правац миграције.

Jeste ovo je bio odgovor na vase pitanje. Nisam znao da ce sad umesaju i neki sa strane, bez ikakvih konkretnih pitanja vec nesto da kazu samo. Ne znam ne ucestvujem na forumima, ali ko je god moderator trebalo bi da trudi da se diskusija drzi teme a ne da se sad krece od Kulina Bana. Kao sto ja necu da ulazim u vase uverenje o haplogrupi i poreklu, jer to nije tema diskusije. Inace ne bih ni dosao na forum da nisam guglao moj kod za FTDNA i da mi se ovo nije prvo pojavilo.
A hvala na informacijama za Big700, kopirao sam vam mail sa projekta I2 na FTDNA, gde sam razumeo da ne moze nista da se otkrije konkretno i da ne treba da radim dalje nista.

Ван мреже Maximus.Thrax

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 29
  • Pe aici nu se trece
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #38 послато: Децембар 14, 2020, 01:27:54 поподне »
Da li mogu ja samo da odgovaram "Неродимац"-u i "Милош" ili nekom ko ima nesto konkretno da je pitao? Ovo blablabla (da ne kazem F**s**t) ostalih nit citam nit me interesuje, samo vidim da je podugacko i da je trebalo vremena da se napise.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #39 послато: Децембар 14, 2020, 01:34:01 поподне »
Da li mogu ja samo da odgovaram "Неродимац"-u i "Милош" ili nekom ko ima nesto konkretno da je pitao? Ovo blablabla (da ne kazem F**s**t) ostalih nit citam nit me interesuje, samo vidim da je podugacko i da je trebalo vremena da se napise.

Да, свакако, можеш да причаш само са Неродимцем и Милошем, а најбоље би било да остале не коментаришеш, ако их већ не читаш и не интересују те. И без псовки, па макар и са звјездицама и на енглеском, јер псовање није дозвољно на форуму. Осим пар антисрпских опаски, досад си био сасвим пристојан. Настави тако.