Аутор Тема: Поријекло Патријарха Павла  (Прочитано 19340 пута)

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5150
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #80 послато: Новембар 09, 2020, 09:11:05 поподне »
Има ли икаквих детаљнијих података о Ани и Стојчевићима? Да ли је потврђено да је Ана заиста од Стојчевића из Капелне и да је Српкиња?  Колико видим нико са те стране породице се не помиње. Помало је чудна и та брза преудаја и остављање два мала дјетета породици невјенчаног мужа.

Каква је то патријархова фамилија која је живјела у Белишћу?
« Последња измена: Новембар 09, 2020, 09:17:41 поподне drajver »

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #81 послато: Новембар 10, 2020, 12:06:15 пре подне »
Има ли икаквих детаљнијих података о Ани и Стојчевићима? Да ли је потврђено да је Ана заиста од Стојчевића из Капелне и да је Српкиња?

Потврђено ми је да је била Српкиња, више нисам питала.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #82 послато: Новембар 10, 2020, 06:11:35 пре подне »
Има ли икаквих детаљнијих података о Ани и Стојчевићима? Да ли је потврђено да је Ана заиста од Стојчевића из Капелне и да је Српкиња?  Колико видим нико са те стране породице се не помиње. Помало је чудна и та брза преудаја и остављање два мала дјетета породици невјенчаног мужа.

Каква је то патријархова фамилија која је живјела у Белишћу?


Стојчевића је било у Капелни.

https://actacroatica.com/hr/location/kapelna/

Испада по Acta croatica да их сад више у овом месту нема или да нису бројни.

Блог КАПЕЛНА у мом (нашем) срцу

https://kapelna-zgmomo.blogspot.com/2017/09/umjesto-uvoda.html?m=1

Љиљана Стојчевић (пријатељица Капелне) је објавила на овом блогу више фотографија. Пета по реду је са патријархом Павлом (постоји могућност да је он ту са својом фамилијом по мајци).

Требало би можда потражити Љиљану Стојчевић или детаљније погледати блог. Имају они и своју ФБ групу.

https://kapelna-zgmomo.blogspot.com/2019/10/iz-albuma-prijateljice-kapelne-ljiljane.html?m=1


Ту је и Милутин Стојчевић из Сарајева са својим фотографијама из Капелне.

https://kapelna-zgmomo.blogspot.com/2014/03/sve-je-ovo-kapelna-iz-albuma-milutina.html?m=1











Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #83 послато: Новембар 10, 2020, 06:41:55 пре подне »
Да су Стојчевићи у Капелни несумњиво  били Срби говори и овај чланак у Политици

http://www.politika.rs/sr/clanak/388113/%D0%A8%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%84-%D0%B8-%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D1%82-%D0%BD%D0%B0-%D0%B4%D1%83%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BC-%D0%BF%D1%83%D1%82%D1%83

"Miroslav Stojčević, poznatiji kao Šerif, seća se kako je potrpao samo najnužnije stvari i napustio slavonsko selo Kapelna, rodno mesto pokojnog patrijarha Pavla i uputio se ka Srbiji."

Мирослав Стојчевић је сада председник месне заједнице у Кукујевцима.

На улазу у Кукујевце као добродошлица слике Николе Тесле, патријарха Павла и Новака Ђоковића.



Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5150
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #84 послато: Новембар 10, 2020, 06:48:09 пре подне »
Да су Стојчевићи у Капелни несумњиво  били Срби говори и овај чланак у Политици

Стојчевићи у Капелни јесу Срби, славе Јовањдан и присутни су тамо још од 17. вијека. Мене је интересовало да ли се сигурно зна да је Ана од Стојчевића из Капелне.

Ван мреже Хербез

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 44
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #85 послато: Новембар 10, 2020, 07:14:01 пре подне »
Има ли икаквих детаљнијих података о Ани и Стојчевићима? Да ли је потврђено да је Ана заиста од Стојчевића из Капелне и да је Српкиња? 

Податак који следи захтева потврду. Не знам да ли се у поменутој књизи о Патријарху Павлу помињу неки подаци о години рођења Ане, који би послужили за проверу. Најбоље би било да се упути замолница неком у Кућанце, да се услика споменик, који је 1972. године Патријарх подигао својим прецима ( како стоји у једном наводу на овој теми, јер би се, претпостављам, видела и година рођења мајке Ане).

Срећом, постоји микрофилм књиге крштених за цркву св. Тројице у Капелни, а за период када је могла бити рођена Ана, и који се лако може прегледати на линку

https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3QS7-L99X-DVCK?wc=9R27-3YQ%3A391644701%2C391739501%2C391739502&cc=2040054




и ту има доста Стоичевића, који су сви, без икакве сумње - православни Срби.

а мајка Ана је највероватније ово


Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #86 послато: Новембар 10, 2020, 07:14:07 пре подне »
Стојчевићи у Капелни јесу Срби, славе Јовањдан и присутни су тамо још од 17. вијека. Мене је интересовало да ли се сигурно зна да је Ана од Стојчевића из Капелне.

Сад не могу да нађем ...а не знам ни колико је то све поуздано...једна жена из Кућанаца (мислим да сам навела тај линк) је рекла да се она преудала у Капелну.

Видите да га сви својатају. И Кућанци и Капелна.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #87 послато: Новембар 10, 2020, 07:16:31 пре подне »
Податак који следи захтева потврду. Не знам да ли се у поменутој књизи о Патријарху Павлу помињу неки подаци о години рођења Ане, који би послужили за проверу. Најбоље би било да се упути замолница неком у Кућанце, да се услика споменик, који је 1972. године Патријарх подигао својим прецима ( како стоји у једном наводу на овој теми, јер би се, претпостављам, видела и година рођења мајке Ане).

Срећом, постоји микрофилм књиге крштених за цркву св. Тројице у Капелни, а за период када је могла бити рођена Ана, и који се лако може прегледати на линку

https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3QS7-L99X-DVCK?wc=9R27-3YQ%3A391644701%2C391739501%2C391739502&cc=2040054




и ту има доста Стоичевића, који су сви, без икакве сумње - православни Срби.

а мајка Ана је највероватније ово


Има неколико фотографија које не могу да се скину. Чланак у Новостима. Мислим да сам га поставила на првој страници. Гледала сам - нема година рођења.

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #88 послато: Новембар 10, 2020, 12:02:43 поподне »
Сад не могу да нађем ...а не знам ни колико је то све поуздано...једна жена из Кућанаца (мислим да сам навела тај линк) је рекла да се она преудала у Капелну.

Видите да га сви својатају. И Кућанци и Капелна.

То би се могло протумачити да је Ана из Капелне, удала се у Кућанце, а након Стеванове смрти преудала у Капелну. Гојко је, ако сам добро схватио остао у Кућанцима са бабом Драгињом и тетком Сенком.

Ако је ово она у матичним књигама, онда је рођена 17. августа 1895. у Капелни, од оца Стојана и мајке Дмитре.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4194
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #89 послато: Новембар 10, 2020, 12:12:38 поподне »
Управо је објављен текст на порталу Порекло: https://www.poreklo.rs/2020/11/09/ekskluzivno-otkrice-porekla-patrijarh-pavle-je-nosio-majcino-prezime-stojcevic-njegov-otac-se-prezivao-okrajnov/
Јавите уколико имате неких примедби. Хвала свима на великом доприносу за ово откриће.

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #90 послато: Новембар 10, 2020, 12:18:04 поподне »
Управо је објављен текст на порталу Порекло: https://www.poreklo.rs/2020/11/09/ekskluzivno-otkrice-porekla-patrijarh-pavle-je-nosio-majcino-prezime-stojcevic-njegov-otac-se-prezivao-okrajnov/
Јавите уколико имате неких примедби. Хвала свима на великом доприносу за ово откриће.

Дајте то на твитер, па да делимо :)
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5150
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #91 послато: Новембар 10, 2020, 12:51:04 поподне »
Управо је објављен текст на порталу Порекло: https://www.poreklo.rs/2020/11/09/ekskluzivno-otkrice-porekla-patrijarh-pavle-je-nosio-majcino-prezime-stojcevic-njegov-otac-se-prezivao-okrajnov/
Јавите уколико имате неких примедби. Хвала свима на великом доприносу за ово откриће.

Одлично, чини ми се да је све најбитније речено. Једино нисам сигуран да су Мијатовићи и Лекићи из Кућанаца који славе Лазареву суботу повезани са Окрајновима. Лекићи су у Кућанцима још од почетка 18. вијека (пописани као презиме), а Окрајнови мислим да су у Кућанце доселили тек на самом крају 19. или почетком 20. вијека, јер их нема у попису Кућанаца из 1898. године.

Ван мреже Хербез

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 44
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #92 послато: Новембар 10, 2020, 01:45:07 поподне »
Ево још неких података из књиге умрлих ( 1860-1917) цркве Св. апостола Петра и Павла - Кућанци, колико је доступно на интернету, или колико су сачувани,  а који могу бити од помоћи:









А знамо да је 27. марта исте 1910. године, непуна три месеца  пре братове смрти,  у Америку  стигао млађи брат, Стеван Окрајнов, стар 28 година, Патријархов отац. Бежао је  од смрти  у породици и од сушице, али од ње није  могао утећи. Даље је познат крај, вратио се болестан, изродио децу и умро.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5150
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #93 послато: Новембар 10, 2020, 01:54:19 поподне »
Свака част, Хербез, заиста вриједне податке проналазиш.

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #94 послато: Новембар 10, 2020, 02:27:47 поподне »
Ево још неких података из књиге умрлих ( 1860-1917) цркве Св. апостола Петра и Павла - Кућанци, колико је доступно на интернету, или колико су сачувани,  а који могу бити од помоћи:
.....

А знамо да је 27. марта исте 1910. године, непуна три месеца  пре братове смрти,  у Америку  стигао млађи брат, Стеван Окрајнов, стар 28 година, Патријархов отац. Бежао је  од смрти  у породици и од сушице, али од ње није  могао утећи. Даље је познат крај, вратио се болестан, изродио децу и умро.

Свака част!

Ја таман развио теорију да су Окрајнови дошли у Кућанце/Капелну као железничари, али су је ови налази развејали и пре него што сам написао  :D

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4194
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #95 послато: Новембар 10, 2020, 02:37:54 поподне »
Дајте то на твитер, па да делимо :)
Твитнуто управо :)

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4194
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #96 послато: Новембар 10, 2020, 02:39:35 поподне »
Одлично, чини ми се да је све најбитније речено. Једино нисам сигуран да су Мијатовићи и Лекићи из Кућанаца који славе Лазареву суботу повезани са Окрајновима. Лекићи су у Кућанцима још од почетка 18. вијека (пописани као презиме), а Окрајнови мислим да су у Кућанце доселили тек на самом крају 19. или почетком 20. вијека, јер их нема у попису Кућанаца из 1898. године.
Хвала, много. Склонио асм овај податак о Мијатовићима и Лекићима.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #97 послато: Новембар 10, 2020, 03:33:06 поподне »
Управо је објављен текст на порталу Порекло: https://www.poreklo.rs/2020/11/09/ekskluzivno-otkrice-porekla-patrijarh-pavle-je-nosio-majcino-prezime-stojcevic-njegov-otac-se-prezivao-okrajnov/
Јавите уколико имате неких примедби. Хвала свима на великом доприносу за ово откриће.


Дивно написано. Са мером. Како њему и доликује Наш сам и бринула како ћете се изборити са темом.


А ево већ имате и први коментар да се породица патријарха у Кућанце доселила из Бачког Брестовца.

Иначе - како то бива по промишљу Божијем Апостолима Петру и Павлу су посвећене и  црква у Кућанцима у којој је крштен Гојко Стојчевић и црква у Бачком Брестовцу одакле су Окрајнови.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4194
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #98 послато: Новембар 10, 2020, 03:57:01 поподне »

Дивно написано. Са мером. Како њему и доликује Наш сам и бринула како ћете се изборити са темом.


А ево већ имате и први коментар да се породица патријарха у Кућанце доселила из Бачког Брестовца.

Иначе - како то бива по промишљу Божијем Апостолима Петру и Павлу су посвећене и  црква у Кућанцима у којој је крштен Гојко Стојчевић и црква у Бачком Брестовцу одакле су Окрајнови.
Црква у Бачком Брестовцу ми је остала у заиста лепом сећању. Једног Васкрса се тамо причестих.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #99 послато: Новембар 10, 2020, 04:00:08 поподне »
Црква у Бачком Брестовцу ми је остала у заиста лепом сећању. Једног Васкрса се тамо причестих.

Ето ...све је некако повезано у животу. :)