Аутор Тема: Поријекло Патријарха Павла  (Прочитано 18839 пута)

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #20 послато: Новембар 04, 2020, 10:25:53 поподне »
А сад нешто нађох на једном блогу да је породица патријарха Павла са југа Србије (не каже се ништа ближе о томе - али вероватно се мисли на очеву породицу).

Povratak u rodne Kućance
Iz razrušenog Beograda, Gojko Stojčević odlazi u rodne Кućance, koji ulaze u sastav fašističke tvorevine NDH.

А овде се помиње судбина његовог брата

Spasavajući živu glavu (njegov rođeni brat Dušan u tome nije uspeo – stradao je u borbama sa ustašama u Slavoniji 1942. u Siraču kod Orahovice), Gojko se vraća u Beograd i nalazi stan u Zadarskoj 14 kod Nikodija Jevtovića. Zadarska ulica nedavno je promenila ime u ulicu Dobrice Ćosića, a broj zgrade u kojoj je živeo patrijarh i dalje postoji.

https://www.google.com/amp/s/www.srbijadanas.com/vesti/drustvo/gde-je-sve-ziveo-patrijarh-pavle-i-koliko-cesto-se-selio-sve-podstanarske-adrese-od-cvetka-do-2020-06-30-0%3famp


« Последња измена: Новембар 04, 2020, 10:33:21 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #21 послато: Новембар 05, 2020, 05:35:34 поподне »
Кад се прочитају интервјуи са његовим најближим сродницима - очева фамилија је била из Кућанаца, а мајчина (Стојчевићи) из оближњег Капелне.

Деца су носила презиме по мајци.

Деда и баба по оцу су били Никола и Драга, а тетка по оцу Сенка.

Отац му је преминуо ту негде око 1917, а брат Душан је убијен од усташа у Сирачу 1942/1943.

Његов брат Душан Стојчевић је имао сина Гојка Стојчевића (патријархов синовац) који је живео у Хамбургу,  унука Душана и праунука  Николу (сви су они дошли на сахрану патријарха 2009г.) и кћерку Наду удату Кнежевић (Минхен) која није имала своје деце.

Али је он највише био везан за очеву сестру Сенку и њену ћерку Агицу.

Из интервјуа са синовицом Надом  стиче се утисак да је слава по оцу била Лазарева субота (она помиње ту славу).

https://www.srpskadijaspora.info/moj-stric-patrijarh-pavle/

U ovom mesecu navršilo se 36 godina kako je Nada Knežević (69) došla na rad u Nemačku. Životni put iz rodnih Kućinaca, kod Donjeg Miholjca u Hrvatskoj, vodio je do sela Budimci kod Našica, gde se udala, pa do Hamburga i Minhena, gde danas živi kao penzioner. Iako je provela veći deo života daleko od ognjišta i zavičaja, najverovatnije će u Nemačkoj ostati i kao penzioner.
Ona rado govori o susretima sa svojim čikom, pa tako ističe da se na Lazarevu subotu, njihovu porodičnu slavu, okupe iz familije oni koji su blizu ili dođu izdaleka.

https://www.danas.rs/drustvo/oprostaj-od-44-poglavara-srpske-pravoslavne-crkve/

http://www.esglesiaortodoxa.es/index.php?lan=sr&area=contenido&pagina=patriarca_pavle

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #22 послато: Новембар 05, 2020, 09:36:46 поподне »
Хм... Ако нађем (а сигурно ћу потражити, мало пре или мало после, да не бркам ово што сада радим) Николу и Драгу који имају сина Стефана - имаћу врло вероватно очево презиме патријарха Павла.

Хвала на овом драгоценом обавештењу :)

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #23 послато: Новембар 05, 2020, 09:53:36 поподне »
Хм... Ако нађем (а сигурно ћу потражити, мало пре или мало после, да не бркам ово што сада радим) Николу и Драгу који имају сина Стефана - имаћу врло вероватно очево презиме патријарха Павла.

Хвала на овом драгоценом обавештењу :)

 :)

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #24 послато: Новембар 05, 2020, 10:29:47 поподне »
Сјајан интервју са патријархом Павлом (свеобухватан) под називом "Зло је скривено у нама".

Питају га, између осталог, и о родитељима, a он каже;

Jecу ли Вам родитељи, мајка Ана и отац Стеван били Срби?

– Негде сам чуо да ми је мајка била Шиптарка. Одакле то немам појма, обоје су били Срби.

https://pravoslavie.ru/srpska/print108203.htm

Заиста, не знам зашто не би рекао да му је мајка била Хрватица (ако је била).


https://dodjiividi.blogspot.com/2018/08/blog-post_93.html?m=1
« Последња измена: Новембар 05, 2020, 10:33:52 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #25 послато: Новембар 05, 2020, 10:51:44 поподне »
У попису жртава рата у Хрватској не видех његовог брата, ни под именом Душан Стојчевић тих година, нити видим иједног Душана од оца Стевана (или Стефана или Стеве) који би узрастом одговарао (око три године млађи од Патријарха).
То наравно не мора ништа да значи, али нисам нашао.
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

На мрежи drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #26 послато: Новембар 05, 2020, 10:59:52 поподне »
Уколико је Лазарева субота слава очеве фамилије онда као највјероватнија презимена остају Лекићи и Мијатовићи. Лекићи су прилично давно у Кућанцима, има их у пописима с почетка 18. вијека.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #27 послато: Новембар 05, 2020, 11:04:50 поподне »
Уколико је Лазарева субота слава очеве фамилије онда као највјероватнија презимена остају Лекићи и Мијатовићи. Лекићи су прилично давно у Кућанцима, има их у пописима с почетка 18. вијека.
Писах ја неки дан да је ту кључ, него ништа сад, чекамо Платина да испуни обећање...

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #28 послато: Новембар 06, 2020, 08:39:22 пре подне »
Писах ја неки дан да је ту кључ, него ништа сад, чекамо Платина да испуни обећање...
Дајем гаранцију да ћу све да проверим, само не могу да кажем тачан рок. Неће бити великог чекања, то је сигурно.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #29 послато: Новембар 06, 2020, 10:50:30 пре подне »
Na sajtu www.esglessiaortodoxa.es Španska pravoslavna crkva ( pod omoforom SPC) u opširnom članku o poreklu patrijarha Pavla navodi se da mu se " Majka Ana Hrvatica preudala posle očeve smrti..."
Da li je ovo tačan podatak, ne znam samo navodim napisano.
Medjutim negde sam pročitala da mu roditelji nisu bili venčani( podrazumeva se crkveno venčanje) što se i dešavalo tada da postoje prepreke zbog različitih konfesija u ono vreme a i gledajući burna dešavanja u tom vremenu sve je moguće.
Verovatno zato nosi majčino prezime Stojčević.

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #30 послато: Новембар 06, 2020, 11:36:19 пре подне »
Патријарх је у два наврата, '37. и '38, одлазио из Београда у Белишће, место у између Д. Михољца и Осјека. Вероватно је и тамо имао неку родбину.

На сајту Име хрватско се не наводи значајније присуство презимена Стојчевић у Подравини.

https://actacroatica.com/hr/surname/Stoj%C4%8Devi%C4%87/

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #31 послато: Новембар 06, 2020, 11:42:59 пре подне »
Што се тиче уписивања ванбрачне деце у књиге... искуства су различита. Пишем само о православним књигама.
Негде се уписивало само име и презиме мајке, и име детета. Постоји доста примера са именом и презименом и оца и мајке, и именом детета. У неким записима је име и презиме оца, од мајке само име, и име детета, наравно.

Не постоји општи стандард, зависи од писара до писара.

Што се тиче различитих вера, затицао сам разне комбинације. Чини ми се да су деца родитеља различитих вера много чешће ванбрачна, али затицао сам обе могуће комбинације - православац и католкиња, и католик и православка. Дешава се да је на све то и кум(а) католик.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #32 послато: Новембар 06, 2020, 11:45:27 пре подне »
Патријарх је у два наврата, '37. и '38, одлазио из Београда у Белишће, место у између Д. Михољца и Осјека. Вероватно је и тамо имао неку родбину.

На сајту Име хрватско се не наводи значајније присуство презимена Стојчевић у Подравини.

https://actacroatica.com/hr/surname/Stoj%C4%8Devi%C4%87/
Биће све проверено, само не може да буде за три дана (ја бих први то хтео да имам).

На мрежи drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #33 послато: Новембар 06, 2020, 12:01:49 поподне »
Овај податак да је мајка патријарха Павла Хрватица је свакако руског поријекла. Пронашао сам један текст из 2015. године који то изричито наводи. Ауторка је Юлия Милович-Шералиева. Нисам сигуран да је ли њен текст заправо почетни извор за такву тврдњу.

"Гойко Стойчевич рано остался сиротой. Его папа Стефан, как это было распространено на Балканах начала века, поехал работать в США, откуда вместо благосостояния привёз туберкулёз и желание умереть дома... Что и случилось, когда Гойко было всего три года, а его младший брат и вовсе был новорожденным. Мама Анна – крепкая, и в то же время – нежная, хорватка, снова вышла замуж и умерла сразу после родов. Гойко с братом остались на попечении тётки."

http://www.stoletie.ru/sozidateli/samyj_serbskij_patriarkh_881.htm

Е сад, можда је ова ауторка нешто "перепутала", али опет ко зна.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #34 послато: Новембар 06, 2020, 12:05:45 поподне »
E, sad da nije bio upisan u katoličkim knjigama...po rodjenju

На мрежи drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #35 послато: Новембар 06, 2020, 12:13:01 поподне »
Иначе, Стојчевић је у Хрватској карактеристично славонско презиме распрострањено махом код Срба. Међутим, није да нема и Стојчевића Хрвата (нпр. у Зарилцу код Славонске Пожеге).

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #36 послато: Новембар 06, 2020, 02:17:47 поподне »
Нема Стојчевића који славе Лазареву Суботу. То је само патријарх славио . Он није Стојчевић по хаплогрупи. Његова мајка је из Стојчевића. Рођен је у Кућанцима у очевој породици. Стојчевићи живе у селу  поред које се зове Капелна. Ту је он одрастао код дједа и бабе Стојчевића.

ја сам питао мајку и чуо сам другу причу: да му презиме Стојчевић јесте по оцу, да му је отац радио у Америци и да је умро док је Гојко још био мали, да му се после мајка преудала а да га је одгајила тетка тј очева сестра и да је после отишао код стрица у Тузлу

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #37 послато: Новембар 06, 2020, 04:07:06 поподне »
Овај податак да је мајка патријарха Павла Хрватица је свакако руског поријекла. Пронашао сам један текст из 2015. године који то изричито наводи. Ауторка је Юлия Милович-Шералиева. Нисам сигуран да је ли њен текст заправо почетни извор за такву тврдњу.

"Гойко Стойчевич рано остался сиротой. Его папа Стефан, как это было распространено на Балканах начала века, поехал работать в США, откуда вместо благосостояния привёз туберкулёз и желание умереть дома... Что и случилось, когда Гойко было всего три года, а его младший брат и вовсе был новорожденным. Мама Анна – крепкая, и в то же время – нежная, хорватка, снова вышла замуж и умерла сразу после родов. Гойко с братом остались на попечении тётки."

http://www.stoletie.ru/sozidateli/samyj_serbskij_patriarkh_881.htm

Е сад, можда је ова ауторка нешто "перепутала", али опет ко зна.

Можда је због мјеста одакле потиче забиљеженода је Хрватица? Као што би и за Теслу могао неко из незнања написати да је Хрват, јер је из данашње Хрватске.

Ван мреже ZO

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 161
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #38 послато: Новембар 06, 2020, 04:24:48 поподне »
E, sad da nije bio upisan u katoličkim knjigama...po rodjenju


Ја у то не верујем. Види се велики утицај очеве породице (у свему).

https://www.novosti.rs/dodatni_sadrzaj/clanci.119.html:279996-Tetka-Senka-druga-majka

Rođen je na „crveno slovo“, na Usekovanje, 11. septembra 1914. godine u slavonskom selu Kućanci, u tadašnjoj Austrougarskoj. U ovaj tada većinski Srbima nastanjen kraj, njegovi preci svojevremeno su se doselili sa juga Srbije. Još kao dete, Gojko je ostao bez roditelja, oca Stevana i majke Ane, što je detinjstvo i život njegov dodatno učinilo težim i neizvesnijim.
Otac Stevan radio je u Americi, tamo se razboleo od tuberkuloze, pa se vratio kod kuće da umre. Gojku je tada bila tek treća godina, a brat Dušan se upravo rodio. Patrijarh Pavle je kasnije pričao da se oca seća samo kroz dve slike: jednu, kako pokušava da uhvati konja, i drugu, kako leži na odru, a pored njega stoji strina Kristina i plače. Majka Ana se koju godinu kasnije preudala za udovca, koji je već imao dvoje svoje dece. U tom, drugom braku, rodila je dve ćerke, na trećem porođaju je umrla, a ubrzo za njom i dete koje je rodila.

Gojko i Dušan ostali su kod babe Draginje i tetke Senke, očeve majke i sestre, da o njima, o njihovom odrastanju one brinu. Porodica u kojoj je Gojko odrastao bila je religiozna. „Nedeljom se išlo u crkvu, u školi se učila veronauka, tako da je moje religiozno osećanje bilo i praktično primenjivano“, objasniće kasnije. „
Tada, kao dete, bio je, kako sam opisuje, „vrlo slabačak“, pa su mu jednom čak i sveću zapalili, misleći da je umro.U rodnom selu Gojko je završio osnovnu školu. Potom tetka i baka, videvši sa kolikom ljubavlju Gojko uči, ali i da, zbog svoje konstitucije, nije za seoske poslove, odlučuju da nastavi školovanje. Dogovoreno je da ga pošalju kod strica, koji je bio železničar u Tuzli.
Pre nego što će krenuti u gimnaziju, baka i tetka upućuju Gojka da leto provede u manastiru udaljenom pedesetak kilometara od Kućanaca.

Становништво је насељавано већ од 1650 године, а црква (Апостола Петра и Павла)у којој је крштен патријарх Павле (Гојко Стојчевић) је сазидна већ негде 1720 (минирана 1991.г). По мени имена која су дата деци (Гојко и Душан) и крштење у православној цркви све говори.

Кашић наводи да су становници Кућанаца и Капелне од горњег Подриња.

Patrijarh srpski Pavle - rodno mjesto Kucanci u Baranji 15.11.2009. †

<a href="https://www.youtube.com/v/VIdCzx9VN4U&amp;feature=youtu.be" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/VIdCzx9VN4U&amp;feature=youtu.be</a>
« Последња измена: Новембар 06, 2020, 04:26:52 поподне ZO »

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #39 послато: Новембар 08, 2020, 05:15:14 поподне »
https://www.vesti-online.com/srbija-se-oprostila-od-patrijarha/

Patrijarhova sinovica stigla iz Minhena
Tuga za deda-stricem: Nada Knežević

Sahrani partijarha Pavla prisustvovali su i članovi njegove familije. Mladi Mihailo Vukoičić, sin patrijarhove unuke Snežane Milković, nosio je krst.

 “Ukazana mi je velika čast da ponesem krst svome pradedi“, rekao je Miahilo, koga je pradeda uvek zvao po njegovom crkvenom imenu Dušan.

 U Beograd je u četvrtak ujutru došla i patrijarhova sinovica Nada Knežević iz Minhena. Osamnaestogodišnjem Nikoli Stojčeviću je u Sabornoj crkvi pozlilo, pa su ga izveli napolje, dok se njegov otac Dušan nije osećao dobro još od prethodnog dana kada je došao u Beograd iz Hamburga. On je, ipak, uspeo da uđe u crkvu i celiva svog dedu-strica. Nažalost, zbog zdravstvenog stanja nije mogao da prisustvuje sahrani.

 
Pored potomaka patrijarhovog rođenog brata Dušana, od gospodina Pavla su se oprostili i na večni počinak Njegovu svetost ispratili i potomci njegovog rođaka Lazara Okrajnova, železničkog činovnika, kod koga je patrijarh živeo u ranoj mladosti dok je u Tuzli učio nižu gimnaziju, pre Drugog svetskog rata.

Све у вези ових родбинских односа треба узети са резервом у смислу да ли су новинари добро пренели оно што им је речено.Па ваља бити опрезан са закључцима.

Па ипак ово је први помен породице ОКРАЈНОВ као рођака патријарха Павла.
Он сам је у више интервјуа помињао да се школовао код стрица у Тузли који је био железничар, изузетно сиромашан, отац 8 деца, али коју је сву ишколовао, те да их има и др наука.

Презиме ОКРАЈНОВ наилазимо 2 пута у биографији тада Гојка Стојчевића када се пред Други светски рат пријављује у Београду (Лазар Окрајнов је наведен као станодавац).

Hronologija selidbi Gojka Stojčevića

05.10.1936. Živka Davidovića 14 (stanodavac Okrajnov Lazar), odjava 15.08.1937. Кućanci 06.10.1937. Živka Davidovića 14 (Okrajnov Lazar), odjava 16.11.1937.

Да ли је у питању стриц, ујак, теча патријарха - не знамо.

Али презиме ОКРАЈНОВ налазимо Бачкој,, у Бачком Брестовцу у вези поделе земље беземљашима 1924 и списак повратника из заробљеништва - извесни Ђура Окрајнов 1874-1945 (Брестовачке новине бр.6), у Срему (извесни Чеда Окрајнов - Документа о социјалистичком покрету у Срему 1894-1908у), међу борцима Прве пролетерске бригаде (Радован Младена Окрајнов, рођен16.11.1923.у Бачком Брестовцу, Оџаци).

А овде налазимо извесног Душана Окрајнова из Бачког Брестовца у УСА.
https://www.geni.com/people/Dusan-Okrajnov/6000000008447597596


У сваком случају породица Окрајнов је имала важну улогу током школовања патријарха у Тузли (1925-1929).

« Последња измена: Новембар 08, 2020, 05:25:00 поподне на Црвeњском путу »