Аутор Тема: Западни Срем  (Прочитано 4986 пута)

Ван мреже Krajishnik90

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Западни Срем
« послато: Септембар 26, 2017, 01:09:04 поподне »
Колико сам успео претражити видео сам да нема тема што би описивала порекло Срба из Западног Срема.

Зато сам се одлучио покренути тему врло мешовитог подручја у којем заправо има Срба  пореклом са свих страна.

Пример који ћу навести је село Шидски Бановци у којем је прије 2 другог светског рата живело велик број Немаца а и знатан број Срба.
Демографска слика се после 1946 знатно променила јер су у "швабске" куће насељени Срби из Далмације (одакле су и моји предци) Лике Кордуна Баније.

Село је из културолошког гледишта јако занимљиво јер се и даље у неким кућама чује ијекавица и носе далматинске капе а са друге стране имате примере стварних "лала" у правом смислу те речи.

О "дођошима" већ се много тога зна, а староседеоци... То је већ друга прича. Навест ћу вам по које презиме да не оде у заборав а ви који сте стручнији од мене покушајте написати одакле су они доселили у Шидске Бановце:

Љубишић
Словаковић
Калинић
Томић
Станивуковић Св. Јован
Дмитровић
Ракић
Даниловић
Ћирић Св. Никола
Бајић
Шерфези
Илић
Лукић
Медић
Гојић
Јерковић
Петковић
Вукићевић
Алаша
Шиђански

Ако се сетим још којих дописаћу их. Хвала унапред
😁

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1361
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Западни Срем
« Одговор #1 послато: Септембар 26, 2017, 04:55:26 поподне »
Колико сам успео претражити видео сам да нема тема што би описивала порекло Срба из Западног Срема.

Зато сам се одлучио покренути тему врло мешовитог подручја у којем заправо има Срба  пореклом са свих страна.

Пример који ћу навести је село Шидски Бановци у којем је прије 2 другог светског рата живело велик број Немаца а и знатан број Срба.
Демографска слика се после 1946 знатно променила јер су у "швабске" куће насељени Срби из Далмације (одакле су и моји предци) Лике Кордуна Баније.

Село је из културолошког гледишта јако занимљиво јер се и даље у неким кућама чује ијекавица и носе далматинске капе а са друге стране имате примере стварних "лала" у правом смислу те речи.

О "дођошима" већ се много тога зна, а староседеоци... То је већ друга прича. Навест ћу вам по које презиме да не оде у заборав а ви који сте стручнији од мене покушајте написати одакле су они доселили у Шидске Бановце:

Љубишић
Словаковић
Калинић
Томић
Станивуковић Св. Јован
Дмитровић
Ракић
Даниловић
Ћирић Св. Никола
Бајић
Шерфези
Илић
Лукић
Медић
Гојић
Јерковић
Петковић
Вукићевић
Алаша
Шиђански

Ако се сетим још којих дописаћу их. Хвала унапред
😁


Медића и Лукића има и у селу Сурдук у источном Срему,по свему судећи тамо су дошли управо из неких од кршних крајева Далмације и Лике само раније,отприлике између 1774. године и почетка 19.века.Шта славе ове 2 породице,јел знаш можда?
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 524
Одг: Западни Срем
« Одговор #2 послато: Септембар 26, 2017, 05:52:09 поподне »
Мене занимају што ти кажеш "дођоши". Насеља одакле су дошли и у која су дошли, презимена и сл. као и литература која се бави тиме.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Западни Срем
« Одговор #3 послато: Септембар 26, 2017, 06:09:48 поподне »
Мене занимају што ти кажеш "дођоши". Насеља одакле су дошли и у која су дошли, презимена и сл. као и литература која се бави тиме.

Najbolje je početi od ovog.  Kratko ali informativno.

https://www.mediafire.com/file/6296fbrpmz2i6mh/Kolonisti.pdf

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 524
Одг: Западни Срем
« Одговор #4 послато: Септембар 26, 2017, 09:00:52 поподне »
Сјајан преглед, али није обухваћен део Срема који припада Републици Хрватској.

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Западни Срем
« Одговор #5 послато: Септембар 26, 2017, 09:21:23 поподне »
https://www.mediafire.com/file/6296fbrpmz2i6mh/Kolonisti.pdf
На жалост, неупотребљив текст.
Такви текстови који претендују на "научност" некаквом синтезом на основу хрпе података (а такве текстове можемо срести и у вези "селидбених струја"):
1. не испуњавају основни захтев научног документа: могућност провере резултата и откривање недостатака (методолошких итд.),
2. не пружа могућност да се у неком другом времену, услед методолошко-техничког прогреса, исти подаци ("хрпа података") поново третирају и да се оствари верификација претходних закључака, продуби сазнање и оформи адекватнија теорија или да се редефинише полазно полазиште и постави нова теорија.

Закључак: сада би нам далеко квалитетније информације пружила та "хрпа података" коју је аутор обрађивао, које би два-три форумаша пропустило кроз филтере. Овако само се можемо надати да је прикупљена "хрпа података" још негде на гомили и да ће је неко кад-тад пронаћи, публиковати итд.
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Западни Срем
« Одговор #6 послато: Септембар 26, 2017, 09:27:02 поподне »
На жалост, неупотребљив текст.
Такви текстови који претендују на "научност" некаквом синтезом на основу хрпе података (а такве текстове можемо срести и у вези "селидбених струја"):
1. не испуњавају основни захтев научног документа: могућност провере резултата и откривање недостатака (методолошких итд.),
2. не пружа могућност да се у неком другом времену, услед методолошко-техничког прогреса, исти подаци ("хрпа података") поново третирају и да се оствари верификација претходних закључака, продуби сазнање и оформи адекватнија теорија или да се редефинише полазно полазиште и постави нова теорија.

Čekaj, čovjek je pregledao izvorne spiske kolonista koji postoje i danas.  Ne znam što tebe spriječava da provjeriš rezultate.

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Западни Срем
« Одговор #7 послато: Септембар 26, 2017, 09:30:22 поподне »
Čekaj, čovjek je pregledao izvorne spiske kolonista koji postoje i danas.  Ne znam što tebe spriječava da provjeriš rezultate.
Тачно. Ако бих ја то урадио, при томе за свако место објавио списак породица колониста, са њиховим славама и преславама, са тачним местима/селима одакле су се доселили итд., да те питам: у чему би био онда научни допринос наведеног аутора? Није наука "ајмо све испочетка", немамо неограничене ресурсе...
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Западни Срем
« Одговор #8 послато: Септембар 26, 2017, 09:35:24 поподне »
Сјајан преглед, али није обухваћен део Срема који припада Републици Хрватској.

Govorimo li o Srbima koji su tu živjeli prije 1945. ili kolonizaciji?  Kolonizacija u hrvatskom dijelu Srijema je mahom bila iz hrvatska. 

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Западни Срем
« Одговор #9 послато: Септембар 26, 2017, 09:59:11 поподне »
Тачно. Ако бих ја то урадио, при томе за свако место објавио списак породица колониста, са њиховим славама и преславама, са тачним местима/селима одакле су се доселили итд., да те питам: у чему би био онда научни допринос наведеног аутора? Није наука "ајмо све испочетка", немамо неограничене ресурсе...

Doprinos je da je dao sumaran opis naseljavanja mjesta.  Ako je tako lako prepisati, zašto ti to ne učiniš?  Ja sam 2.5 milijuna ljudi s popisa BiH 1991. prepisivao 5 godina.
« Последња измена: Септембар 26, 2017, 10:03:12 поподне Pavo »

Ван мреже Krajishnik90

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Западни Срем
« Одговор #10 послато: Септембар 26, 2017, 09:59:51 поподне »
Настављам причу:

Покушаћу се сетити и написати нека од презимена и покрајине одакле су колонисти населили Шидске Бановце:

Манојловић - населили се у Шидским и Винковачким Бановцима дошли из Далмације
Крстановић - дошли из Далмације
Букарица - Далмација
Бијелић - Мокро Поље Далмација славе Св. Јована
Батас - Мокро Поље Далмација славе Св. Јована
Мудринић - Далмација
Травица - Далмација
Ковачевић - Далмација
Петковић - Далмација
Црнобрња -
Игић -
Вученовић - Далмација ( Рамљане или Пађене ) славе Св. Николу
Бабић - Далмација Мокро Поље славе Св. Јована
Вукас - Банија
Ђилас -
Бездрадица- Далмација
Керић- Далмација
Опачић- Далмација
Каран - Лика
Трбојевић - Лика
Клашња - Лика
Чујић - Далмација
Матијевић - Далмација славе Св. Ђорђа
Ралић - Лика славе Св. Николу
Савић - Далмација
Бајић - Далмација
Давидовић - Кордун
Пјевац - Лика
Штрбац - Далмација
Сарап- Лика
Ђумлија - населили се у Винковачке Бановце из Далмације
Перић - Далмација
Арамбашић - Далмација
Мацура - славе Св. Архангела Михајла
Шашић-
Рашула-
Рашић- Далмација
Маричић- Далмација
Тривић - Далмација
Бјелановић- Далмација славе Св. Кузмана и Дамјана
Кукић - Лика славе Св.Николу
Мастелица- мислим да су Личани
Грозданић - Далмација
Траживук - Далмација

Сетићу се сигурно још које презиме колониста, али има још једна занимљивост везана за непосредну околину и то за село Иванци ( између Бановаца и Илаче ), наиме у то село су били досељени Српски добровољци из Лике који су се супроставили суровој мери АУ цара и приступили нашој Српској војсци. За то су били награђени дата им је била земља у знак захвалности за своју жртву. Презимена Личана из села Иванци:

Ерор
Косановић
Велебит
Дмитровић

Сазнаћу још тих презимена, не могу да се сетим свих.  1941 када је Краљевина пала и формирала се НДХ село Иванци су опустели јер су Усташе из Илаче и Товарника добиле наређење да се прво обрачунају са "добровољцима" па тек онда са осталим Србима. Данас на месту где је постојало село бивају њиве и редки људи знају да је ту постојало Српско село Иванци.

Ван мреже Банија

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: Западни Срем
« Одговор #11 послато: Септембар 26, 2017, 10:05:17 поподне »
Настављам причу:

Покушаћу се сетити и написати нека од презимена и покрајине одакле су колонисти населили Шидске Бановце:

Манојловић - населили се у Шидским и Винковачким Бановцима дошли из Далмације
Крстановић - дошли из Далмације
Букарица - Далмација
Бијелић - Мокро Поље Далмација славе Св. Јована
Батас - Мокро Поље Далмација славе Св. Јована
Мудринић - Далмација
Травица - Далмација
Ковачевић - Далмација
Петковић - Далмација
Црнобрња -
Игић -
Вученовић - Далмација ( Рамљане или Пађене ) славе Св. Николу
Бабић - Далмација Мокро Поље славе Св. Јована
Вукас - Банија
Ђилас -
Бездрадица- Далмација
Керић- Далмација
Опачић- Далмација
Каран - Лика
Трбојевић - Лика
Клашња - Лика
Чујић - Далмација
Матијевић - Далмација славе Св. Ђорђа
Ралић - Лика славе Св. Николу
Савић - Далмација
Бајић - Далмација
Давидовић - Кордун
Пјевац - Лика
Штрбац - Далмација
Сарап- Лика
Ђумлија - населили се у Винковачке Бановце из Далмације
Перић - Далмација
Арамбашић - Далмација
Мацура - славе Св. Архангела Михајла
Шашић-
Рашула-
Рашић- Далмација
Маричић- Далмација
Тривић - Далмација
Бјелановић- Далмација славе Св. Кузмана и Дамјана
Кукић - Лика славе Св.Николу
Мастелица- мислим да су Личани
Грозданић - Далмација
Траживук - Далмација

Сетићу се сигурно још које презиме колониста, али има још једна занимљивост везана за непосредну околину и то за село Иванци ( између Бановаца и Илаче ), наиме у то село су били досељени Српски добровољци из Лике који су се супроставили суровој мери АУ цара и приступили нашој Српској војсци. За то су били награђени дата им је била земља у знак захвалности за своју жртву. Презимена Личана из села Иванци:

Ерор
Косановић
Велебит
Дмитровић

Сазнаћу још тих презимена, не могу да се сетим свих.  1941 када је Краљевина пала и формирала се НДХ село Иванци су опустели јер су Усташе из Илаче и Товарника добиле наређење да се прво обрачунају са "добровољцима" па тек онда са осталим Србима. Данас на месту где је постојало село бивају њиве и редки људи знају да је ту постојало Српско село Иванци.

Игићи и Сарапе су са Баније (подручје Глине), први славе Лазареву суботу, а други Никољдан.

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Западни Срем
« Одговор #12 послато: Септембар 26, 2017, 10:05:45 поподне »
Doprinos je ... prepisati ...(?)
Pavo, нисмо се конектовали (не схвати лично, односи се на нас обојицу)...

Допринос је оно што је сада Krajishnik90 publikovao...
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Западни Срем
« Одговор #13 послато: Септембар 26, 2017, 10:16:01 поподне »
Sjetih se da sam nekad napravio ovu kartu.  Ovo je Srijem po vjeri tamo nekad oko 1770., prije kolonizacije Nijemaca i Slovaka. 

https://s26.postimg.org/7b5vgk9yf/Outline2.png

Crvenom su obilježeni pravoslavni, plavom katolici, zelenom kalvini.  Sva mjesta gdje je bar 15% manjine su prikazana kao mješovita.  Današnja državna granica je povučena crvenom bojom.

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Западни Срем
« Одговор #14 послато: Септембар 26, 2017, 10:19:29 поподне »
Doprinos je da je dao sumaran opis naseljavanja mjesta.  Ako je tako lako prepisati, zašto ti to ne učiniš?


 Ja sam 2.5 milijuna ljudi s popisa BiH 1991. prepisivao 5 godina.
Pavo, извини, коригујем претходну своју објаву: односи се на прве две реченице које си најпре написао па објавио. Прекршио сам своје правило да не коментаришем објаве других док не истекне време за кориговање објаве. Моја претходна објава се односи у вези горе поменутог рада и наведеног аутора. Да си одмах објавио део који се односи на твој рад, односно да сам сачекао да коригујеш своју објаву, моја објава не би имала такав "тон".

Што се тиче претходних мојих објава у вези ове теме... ;)
« Последња измена: Септембар 26, 2017, 10:26:13 поподне Sharelock »
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Западни Срем
« Одговор #15 послато: Септембар 26, 2017, 10:54:01 поподне »
Што се тиче претходних мојих објава у вези ове теме... ;)

Nema problema, to samo ja kao arhivski radnik automatski branim druge arhivske radnike. ;)

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Западни Срем
« Одговор #16 послато: Септембар 26, 2017, 11:02:57 поподне »
Nema problema, to samo ja kao arhivski radnik automatski branim druge arhivske radnike. ;)

Конекција! :D
Још када би ми нашао по неког Ристића у тим архивима, била би продукција ;D
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Западни Срем
« Одговор #17 послато: Септембар 26, 2017, 11:46:46 поподне »
Sjetih se i da sam pravio kartu po ovom Đurićevom radu.

https://s26.postimg.org/5l0mkawkn/Kolonisti2.png

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Западни Срем
« Одговор #18 послато: Октобар 05, 2017, 06:44:48 поподне »
Kosta Petrović - Statistički podaci o sremskoj eparhiji u 1750-1751. godini

https://www.mediafire.com/file/ggnns4vuz1z1xkd/Srijem1750.pdf

Ван мреже роквић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 170
Одг: Западни Срем
« Одговор #19 послато: Новембар 14, 2017, 04:26:41 поподне »
Косановића је било у Шидским Бановцима. тамо је рођен фудбалски тренер Милорад Косановић. Косановићи углавном потичу из Горског Котара (околина Огулина и Врбовског).
бити Србин је светиња