Аутор Тема: Срби у Дески (код Сегедина)  (Прочитано 8059 пута)

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Срби у Дески (код Сегедина)
« послато: Јул 26, 2017, 04:51:33 поподне »
По јавно доступним подацима, место је насељено Србима 1746. године.
Срби су дуго били отприлике половина становништва, да би преокрет настао завршетком Првог светског рата и проласком границе јужно од места. Већина Срба се тада иселила на југ, у новоформирану краљевину. Сада је тамо тек 5% Срба.

Међу досељенима је био и мој прадеда. Данас имам рођаке у Кањижи и Ковину, преко женских потомака.
Претпостављам да је тако и са другим породицама, да су и пресељење и потомци разуђени.

Остаје дилема да ли би требало да имам презиме са ов на крају, или како је прадеда удесио, да имамо овић на крају. Неки кажу да смо свакако имали ић али Мађари нису били вољни да то допусте.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Срби у Дески (код Сегедина)
« Одговор #1 послато: Јул 26, 2017, 05:45:47 поподне »
По јавно доступним подацима, место је насељено Србима 1746. године.
Срби су дуго били отприлике половина становништва, да би преокрет настао завршетком Првог светског рата и проласком границе јужно од места. Већина Срба се тада иселила на југ, у новоформирану краљевину. Сада је тамо тек 5% Срба.

Међу досељенима је био и мој прадеда. Данас имам рођаке у Кањижи и Ковину, преко женских потомака.
Претпостављам да је тако и са другим породицама, да су и пресељење и потомци разуђени.

Остаје дилема да ли би требало да имам презиме са ов на крају, или како је прадеда удесио, да имамо овић на крају. Неки кажу да смо свакако имали ић али Мађари нису били вољни да то допусте.

Ово је вечито питање међу Србима Пречанима. :)

У начелу, може да буде случај и једно и друго, с тим да се међу самим Србима увек потезало то питање шта је код кога српскије, па тако и презиме није било довољно српско ако нема наставка -ић.

Због тога, рецимо неки стари Лазаревић, кога су Мађари завели као Лазарев, заиста вратио старо "српско" презиме (под наводницима, јер су и други наставци једнако српски као и наставак -ић).

Док би рецимо неки Пљевљак, односно Таслиџа (на турском Пљевља), да би посрбио своје презиме, постао доцније Таслиџић.

Према томе, колико у првом случају беше смисла да се нешто исправи, толико је у другом случају на неки начин измишљено нешто сасвим ново.

Касније ћу навратити на тему поново, и поставити који прилог, а уколико случајно наврати Pavo, замолио бих га да нам постави прилог из Давидовљеве "Горње земље". Мени та књига није ту, а фотке тих страница које увек држах на рачунару, из неког разлога сада никако не могу да нађем.

Покушаћу све остало што имам, вечерас да приложим. ;)
« Последња измена: Јул 26, 2017, 05:49:20 поподне Amicus »



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Срби у Дески (код Сегедина)
« Одговор #2 послато: Јул 26, 2017, 08:43:32 поподне »
Иако си ти сигурно већ прикупио далеко старијих примера бележења твога презимена, можда није лоше стећи увида у ону верзију која је коришћена у време сеобе у матицу, а ја сам у прилогу прекуцао презимена са бројем исељених домова која су носили исељеници из Деске у време оптације.

Списак презимена оптаната из Деске у периоду 1920-1931. године

Адамов (36), Бабин (12), Бабушков (1), Бајић (3), Барзаш (-ки 2), Барјактаров (1), Батанчев (4), Белајски (2), Божин (14), Божић (7), Борзаш (1), Брцан (-ов, -овић, 34) Буквић (5), Васин (11), Веселин (-ов, 2), Блајски (1), Влашчић (9), Вујин (6), Вукосављев (-ић, 33), Гавриловић (1), Гудовић (1), Девић (1), Деспотовић (2), Доватов (-ић, 7), Ђорђев (-ић, 10), Ђукин (2), Ђурашин (-ов, -овић, 18), Ђурин (1), Живанов (-ић, 3), Живин (-ић, 12), Живков (2), Закић (3), Иванов (-ић, 9), Јабланов (3), Јанић (3), Јанковић (1), Јанчикин (17), Јанчићев (1), Јевремов (-ић, 8 ), Јованов (1), Јоватов (1), Јон (-ић, 5), Јосимовић (1), Кнежевић (3), Ковачев (-ић, 3), Којин (3), Косо (2), Крстин (7), Мајор (-овић, 1), Мајсторовић (1), Марков (-ић, -љев, 16), Мартинов (-ић, 6), Матејин (1), Мерковић (1), Миланов (1), Милетин (2), Митић (1), Момиров (-ић, 24), Мућан (6), Надашкин (1), Недељков (-ић, 6), Нецков (-ић, 1), Николашев (-ић, 1), Николић (4), Николов (1), Новаков (-ић, 28), Оња (1), Орестија (1), Павлов (1), Пајин (1), Пајчин (4), Пакашки (5), Петков (1), Петров (2), Пешић (1), Попов (-ић, 15), Проданов (-ић, 1), Путић (1), Радаков (-ић, 2), Радин (-ић, 22), Радованов (-ић, 20), Радојчин (6), Рајин (1), Ракин (-ић, 3), Ружић (1), Рус (-ић, 35), Савин (4), Салонтај (1), Секулић (2), Станимиров (1), Станић (1), Станков (1), Старчић (-евић, 9), Стеванов (-ић, 57), Стојанов (18), Стојков (-ић, 8 ), Субин (1), Тешин (1), Тодоров (-ић, 12), Толмачев (-ић, 1), Томашев (-ић, 1), Туцаков (-ић, 43), Ћосић (1), Ђурчић (1), Уторник (3), Фаркаш (1), Филипов (-ић, 5), Хорватов (1), Цветанов (1), Чаврговљев (1), Чваргов (3), Чобанов (8 ), Чутарина (1), Шећеров (1).

Извор: Гојко Маловић, Сеоба у Матицу: Спискови српских оптаната у Мађарској 1920-1931., књига II, Нови Сад, 2010, стр. 135-179

Како су нека од презимена бележена у по неколико верзија, у загради сам ставио и у којим су другим верзијама забележена, а иначе сами спискови су детаљни, и садрже имена свих оптиралих особа, са годинама старости, местима у која су оптирали, годинама пријаве и годинама извршена оптације.



Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Срби у Дески (код Сегедина)
« Одговор #3 послато: Јул 26, 2017, 08:49:03 поподне »
Kao da osjetih da me netko proziva. :P



http://s22.postimg.org/ouy5xc8en/image.png
http://s17.postimg.org/pkhhsa119/image.png


Iz Deske su 723 domaćinstava optirala i iselila u KSHS 1919-1930.



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Срби у Дески (код Сегедина)
« Одговор #4 послато: Јул 26, 2017, 09:53:24 поподне »
Kao da osjetih da me netko proziva. :P

http://s22.postimg.org/ouy5xc8en/image.png
http://s17.postimg.org/pkhhsa119/image.png

Iz Deske su 723 domaćinstava optirala i iselila u KSHS 1919-1930.

У прави час, Pavo, у прави час! ;D

Него, ова друга је речена Горња земља, а ова прва су претпостављам Споменици Будимске епархије? :)

Занимљиво, управо у тој првој поменута су и 1753. забележена презимена у Дески: Аврамов, Адамов, Бисић, Белајски, Божин, Брцан, Гајин, Ђурошки, Иличин, Родић, Радован, Старчевић, Вукосављев.

Нека од тих презимена постоје сачувана и међу оптантима 1920-1931. године.



Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Срби у Дески (код Сегедина)
« Одговор #5 послато: Јул 26, 2017, 10:01:17 поподне »
Мој рођак је Божин  :) али мог презимена на том списку нема :(

Ипак, свакако је извесно да су нешто после тог пописа дошли. Још 'само' да успем да нађем када.
То је било довољно далеко од Турака, требало би да су документи сачувани.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Срби у Дески (код Сегедина)
« Одговор #6 послато: Јул 26, 2017, 10:05:46 поподне »
Иако си ти сигурно већ прикупио далеко старијих примера бележења твога презимена, можда није лоше стећи увида у ону верзију која је коришћена у време сеобе у матицу, а ја сам у прилогу прекуцао презимена са бројем исељених домова која су носили исељеници из Деске у време оптације.

Списак презимена оптаната из Деске у периоду 1920-1931. године

Адамов (36), Бабин (12), Бабушков (1), Бајић (3), Барзаш (-ки 2), Барјактаров (1), Батанчев (4), Белајски (2), Божин (14), Божић (7), Борзаш (1), Брцан (-ов, -овић, 34) Буквић (5), Васин (11), Веселин (-ов, 2), Блајски (1), Влашчић (9), Вујин (6), Вукосављев (-ић, 33), Гавриловић (1), Гудовић (1), Девић (1), Деспотовић (2), Доватов (-ић, 7), Ђорђев (-ић, 10), Ђукин (2), Ђурашин (-ов, -овић, 18), Ђурин (1), Живанов (-ић, 3), Живин (-ић, 12), Живков (2), Закић (3), Иванов (-ић, 9), Јабланов (3), Јанић (3), Јанковић (1), Јанчикин (17), Јанчићев (1), Јевремов (-ић, 8 ), Јованов (1), Јоватов (1), Јон (-ић, 5), Јосимовић (1), Кнежевић (3), Ковачев (-ић, 3), Којин (3), Косо (2), Крстин (7), Мајор (-овић, 1), Мајсторовић (1), Марков (-ић, -љев, 16), Мартинов (-ић, 6), Матејин (1), Мерковић (1), Миланов (1), Милетин (2), Митић (1), Момиров (-ић, 24), Мућан (6), Надашкин (1), Недељков (-ић, 6), Нецков (-ић, 1), Николашев (-ић, 1), Николић (4), Николов (1), Новаков (-ић, 28), Оња (1), Орестија (1), Павлов (1), Пајин (1), Пајчин (4), Пакашки (5), Петков (1), Петров (2), Пешић (1), Попов (-ић, 15), Проданов (-ић, 1), Путић (1), Радаков (-ић, 2), Радин (-ић, 22), Радованов (-ић, 20), Радојчин (6), Рајин (1), Ракин (-ић, 3), Ружић (1), Рус (-ић, 35), Савин (4), Салонтај (1), Секулић (2), Станимиров (1), Станић (1), Станков (1), Старчић (-евић, 9), Стеванов (-ић, 57), Стојанов (18), Стојков (-ић, 8 ), Субин (1), Тешин (1), Тодоров (-ић, 12), Толмачев (-ић, 1), Томашев (-ић, 1), Туцаков (-ић, 43), Ћосић (1), Ђурчић (1), Уторник (3), Фаркаш (1), Филипов (-ић, 5), Хорватов (1), Цветанов (1), Чаврговљев (1), Чваргов (3), Чобанов (8 ), Чутарина (1), Шећеров (1).

Извор: Гојко Маловић, Сеоба у Матицу: Спискови српских оптаната у Мађарској 1920-1931., књига II, Нови Сад, 2010, стр. 135-179

Како су нека од презимена бележена у по неколико верзија, у загради сам ставио и у којим су другим верзијама забележена, а иначе сами спискови су детаљни, и садрже имена свих оптиралих особа, са годинама старости, местима у која су оптирали, годинама пријаве и годинама извршена оптације.

Е, то... на списку сам  :D
Број је број домова...  :o Мора да су постојали и неки други са истим презименом а који ми нису род. Једноставно је превелик број... а можда је фамилија и била у некој свађи, па потомцима није пренето знање. Углавном, имам шпицнаме  :D

Немам податке за моје презиме.
Само имам предање да су у Мађарску стигли негде од Шапца - немам појма колико су ту били - а ту су опет стигли негде из голе Херцеговине. Биће забавно ако по ДНК будем потврђени Херцеговац  ;D
« Последња измена: Јул 26, 2017, 10:11:33 поподне Platin »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Срби у Дески (код Сегедина)
« Одговор #7 послато: Јул 26, 2017, 10:11:30 поподне »
Мој рођак је Божин  :) али мог презимена на том списку нема :(

Ипак, свакако је извесно да су нешто после тог пописа дошли. Још 'само' да успем да нађем када.
То је било довољно далеко од Турака, требало би да су документи сачувани.

Е, то... на списку сам  :D
Број је број домова...  :o Мора да су постојали и неки други са истим презименом а који ми нису род. Једноставно је превелик број... а можда је фамилија и била у некој свађи, па потомцима није пренето знање. Углавном, имам шпицнаме  :D

Немам податке за моје презиме.
Само имам предање да су у Мађарску стигли негде од Шапца - немам појма колико су ту били - а ту су опет стигли негде из голе Херцеговине. Биће забавно ако по ДНК будем потврђени Херцеговац  ;D

Ето, знам да ако је твој предак оптирао из Деске, да би морао бити међу пописанима... 99,99% су ту сви који су оптирали на легалан начин, тј. бар се пријавили се за опцију. :)

Да, у загради је број домаћинстава колико их је под датим презименом оптирало, а у књизи су остали подаци о самим оптантима.

Елем, што се тиче броја, зависи које је презиме у питању, ако је неко ређе, бојим се да би сви могли бити један род. ;D Без зезања, то је сасвим могуће, презимена су у тим крајевима стара, и једна иста породица може доста да се разграна, да се више и не сматрају родовима, иако би ДНК аналзиа то недвосмислено потврдила.

Занимљиво је да ви имате предање и одакле сте дошли у Деску, а то је Шабац, што је место на правцу сеоба из Херцеговине. Тако је нека таква веза сасвим могућа. Питање које се поставља и на које би генетичка генеалогија могла дати одговор, јесте из ког краја Херцеговине потичете, и ком евентуално језгру до сада тестираних родова припадате.
« Последња измена: Јул 26, 2017, 10:16:46 поподне Amicus »



Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Срби у Дески (код Сегедина)
« Одговор #8 послато: Јул 26, 2017, 10:12:35 поподне »
Е сад, како да добијем тачне податке о оптантима, коме шта да напишем?

Прочитах оне две слике од горе... Врло сам љут за спаљене књиге.
Потврђујем правац кретања оптаната - имам рођаке у Хоргошу и Ковину.

Моје презиме је савим често и обично, вероватно је у првих 10 међ Србима... тако да оно само по себи неће помоћи. Слава је већ неки оријентир  :)
« Последња измена: Јул 26, 2017, 10:20:45 поподне Platin »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Срби у Дески (код Сегедина)
« Одговор #9 послато: Јул 26, 2017, 10:18:50 поподне »
Е сад, како да добијем тачне податке о оптантима, коме шта да напишем?

Најлакше ти је написати презиме, можеш у пп, а ја ћу ти послати странице са тим презименом. Послао бих ја за целу Деску, али има више од 40 страна, а мени је овде нет спор као пуж. :(



Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Срби у Дески (код Сегедина)
« Одговор #10 послато: Јул 26, 2017, 10:45:37 поподне »

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Срби у Дески (код Сегедина)
« Одговор #11 послато: Јул 26, 2017, 10:56:06 поподне »
Читам полако  :)

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Срби у Дески (код Сегедина)
« Одговор #12 послато: Јул 26, 2017, 11:22:11 поподне »
Неке сам глатко препознао... за друге веома сумњам да имају било шта самном. Отприлике је пола пола. Тако сам и очекивао.
Изузетно сам задовољан датим годинама, то ми је баш недостајало.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Срби у Дески (код Сегедина)
« Одговор #13 послато: Јул 27, 2017, 04:41:41 пре подне »
Kućedomaćini Deske 1828. godine.


http://s22.postimg.org/a3m5b46pr/image.png


Gotovo čitavo stanovništvo te godine je srpsko, no već 1869. su Mađari 40% stanovništva.  1880. su Mađari 44% stanovništva a 1910. 46%.  1910. ima i nešto Nijemaca i Rumunja, no Srbi još uvijek čini natpolovičnu većinu od 52%. 




Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Срби у Дески (код Сегедина)
« Одговор #14 послато: Јул 27, 2017, 04:47:55 пре подне »
A ovako je taj sjeverozapadni kut Banata izgledao po jeziku 1890. godine.  Plavom su ucrtane današnje državne granice.


http://s18.postimg.org/p8ykiew93/image.png

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Срби у Дески (код Сегедина)
« Одговор #15 послато: Јул 27, 2017, 04:56:55 пре подне »
U Mađarskoj je ostao vrlo mali dio Banata(predgrađa Segedina, manje više), a u tom dijelu su tri sela u kojim su tradicionalno živjeli Srbi.  Deska(Deszk), Sirig (Szőreg) i Novi Sentivan(Újszentiván).  Deska i Sentivan su 1567. i 1579. bili naseljeni Mađarima, no u Sirigu su obje godine živjeli Srbi.  Imali su i popa koji se zvao Cvetko.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Срби у Дески (код Сегедина)
« Одговор #16 послато: Јул 27, 2017, 08:27:20 пре подне »
Kućedomaćini Deske 1828. godine.


http://s22.postimg.org/a3m5b46pr/image.png


Gotovo čitavo stanovništvo te godine je srpsko, no već 1869. su Mađari 40% stanovništva.  1880. su Mađari 44% stanovništva a 1910. 46%.  1910. ima i nešto Nijemaca i Rumunja, no Srbi još uvijek čini natpolovičnu većinu od 52%.

Одлично  :)

Имам превише резултата... Не могу да кажем 'е ово је сигурно мој предак'.

Али кад сам видео Путин као презиме  ;D ;D ;D

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Срби у Дески (код Сегедина)
« Одговор #17 послато: Јул 27, 2017, 11:40:13 пре подне »
Имам превише резултата... Не могу да кажем 'е ово је сигурно мој предак'.

Ту треба бити опрезан, можда ниједан од пописаних власника земље није твој предак, већ су само твоји рођаци (под условом да су ти сви презимењаци и рођаци).

Али кад сам видео Путин као презиме  ;D ;D ;D

Требали бисмо отворити посебну тему о српским Путинима. ;D

Налазили смо Путине у Банату и на дискусији о Банатској Црној Гори. ;)



Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Срби у Дески (код Сегедина)
« Одговор #18 послато: Јул 27, 2017, 10:02:46 поподне »
Е... наилазио сам ја на пример на Јагодиће у околини Земуна  ;D
У Београду исто постоје записи о познатим личностима, али ајд да не гњавим на овој теми.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Срби у Дески (код Сегедина)
« Одговор #19 послато: Август 03, 2017, 04:52:22 поподне »
Гледах данас на FamilySearch.org има ли матичних књига за Деску, и као за инат, изгледа да их нема.

За тачан упис на мађарском, од толиког места, излазе само два резултата:

Alexander Adamov
Austria, Vienna Population Cards, 1850-1896
birth:   26 October 1888   Deszk, Ungarn, Österreich
residence:   1910   Wien, Niederösterreich, Österreich
   
Joseph Kovacs
United States World War I Draft Registration Cards, 1917-1918
birth:   9 April 1888   Deszk, , Hungary
draft registration:   from 1917 to 1918   Delaware County no 3, Pennsylvania, United States

После нађох да су књиге, које су иначе микрофилмоване, оне за период од 1830/50. до 1895. године. Ту су књиге рођених и умрлих. Венчаних микрофилмованих нема. Ако у скорије време и буду скенирани микрофилмови, обухватиће речени део, док за остало не преостаје друго, до посетити Деску, или још даље Архив Будимске епархије у Сентандреји, где се чувају матице угашених парохија у Мађарској.

https://familysearch.org/search/catalog/20330?availability=Family%20History%20Library



Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Срби у Дески (код Сегедина)
« Одговор #20 послато: Август 03, 2017, 05:07:40 поподне »
Биће да организација лако сарађује са католицима и протестантима, а наши су... мало спорији.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Срби у Дески (код Сегедина)
« Одговор #21 послато: Август 03, 2017, 05:11:45 поподне »
После нађох да су књиге, које су иначе микрофилмоване, оне за период од 1830/50. до 1895. године. Ту су књиге рођених и умрлих. Венчаних микрофилмованих нема. Ако у скорије време и буду скенирани микрофилмови, обухватиће речени део, док за остало не преостаје друго, до посетити Деску, или још даље Архив Будимске епархије у Сентандреји, где се чувају матице угашених парохија у Мађарској.

https://familysearch.org/search/catalog/20330?availability=Family%20History%20Library

Digitalizacija onog što Mormoni imaju bi trebala biti gotova do kraja 2020.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Срби у Дески (код Сегедина)
« Одговор #22 послато: Август 03, 2017, 05:28:07 поподне »
Digitalizacija onog što Mormoni imaju bi trebala biti gotova do kraja 2020.

Не знам шта би са послом који је одрађивао Мађарски национални архив? Они су 2015. године радили на дигитализацији ове грађе за целу Мађарску, и тада сам се имао прилике чути са Адамом Тороком, који је био навестио да ће дигитализација бити окончана до краја те године, и да ће од краја 2015. године иста јавности бити доступна преко интернета, не знајући још да ми каже да ли с плаћањем или бесплатно?



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Срби у Дески (код Сегедина)
« Одговор #23 послато: Август 03, 2017, 05:36:58 поподне »
Биће да организација лако сарађује са католицима и протестантима, а наши су... мало спорији.

Књиге, тј. микрофилмови, су већ код њих. Само могуће да ови имају предност. Можда због читљивости, јер су латинским словима писани, а ћириличко писмо тамо мало ко има да транскрибује, па с тим онда и не журе. ;)



Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Срби у Дески (код Сегедина)
« Одговор #24 послато: Август 03, 2017, 11:22:11 поподне »
Не знам шта би са послом који је одрађивао Мађарски национални архив? Они су 2015. године радили на дигитализацији ове грађе за целу Мађарску, и тада сам се имао прилике чути са Адамом Тороком, који је био навестио да ће дигитализација бити окончана до краја те године, и да ће од краја 2015. године иста јавности бити доступна преко интернета, не знајући још да ми каже да ли с плаћањем или бесплатно?

Nije prvi put da takav projekt ne bude završen na vrijeme.  Ili uopće.  Prije 5-6 je arhiv u Splitu najavio plan digitalizacije građe s katastra Dalmacije iz vremena cara Franje.  Čak je nešto malo i stavljeno na stranicu, pa je onda odjednom sve nestalo i sad ni riječi o nekom projektu.  Nadbiskupija u Pečuhu je isto tako nešto najavila pa do sad ništa.