Аутор Тема: Влашка миграциона струја у североисточној Србији  (Прочитано 33871 пута)

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Влашка миграциона струја у североисточној Србији
« Одговор #140 послато: Фебруар 13, 2024, 12:16:25 поподне »
Реч "Народ" има два значења: као демос и као етнос. Као демос, односи се на одређену групу људи невезано за њихово етничко порекло. Пример: "...страдали народ у Јасеновцу...", "...врањански народ...". Као етнос, односи се на одређену етничку, националну припадност. Пример:"...српски народ...". Овде сам мислио на реч "народ" у етничком смислу, дакле према демографској слици коју сам поставио јасно се види да су Румуни далеко пре 19. века већ имали развијену националну свест.

Препоручујем Вам да прочитате ова две књиге, бесплатно доступне.

https://paundurlic.com/pdf/paun-es-durlic-izdah-umiruceg-jezika-uvod-u-vorbar-majdanpek-pancevo-2023.zip

https://paundurlic.com/pdf/paun-es-durlic-vlasi-na-zalasku-sunca-pekus-majdanpek-2020.zip
Аутор, Паун Дурлић, о етничком и националном идентитету источносрбијанских Влаха каже, између осталог:


Цитат
U istorijskom smislu, Vlasima je do rumunske nacionalne svesti i identiteta nedo-
stajalo mnogo nedostižnih koraka i stepenika. Prvi nedostatak je sadržan u reči jedinstvo,
i to počev od istorijskog, preko ekonomskog do političkog. Do takvog jedinstva se nije mo-
glo doći jer Vlahe istočne Srbije čine dve različite grupe koje, sticajem različitih istorijskih
okolnosti, obe nose maćehinska sećanja prema kraju iz koga dolaze. Poznato je iz kog druš-
tveno-ekonomskog miljea fanariotske Vlaške kneževine golu kožu spašavaju Vlasi Carani,
a Zapadni Vlasi, pretežno Banaćani, nisu imali ni prilike da se etnički formiraju u okviru
kakve-takve svoje nacionalne matice, jer su bili vekovima udaljeni od nje pod tuđom vlašću,
koja je posle njihove kolonizacije, naprosto nestala sa političke scene
« Последња измена: Фебруар 13, 2024, 12:26:56 поподне Мића »
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Влашка миграциона струја у североисточној Србији
« Одговор #141 послато: Фебруар 13, 2024, 12:33:37 поподне »
Видим да је све што сам писао везано за порекло Влаха у источној Србији пребачено на тему "Румуни", на 10. страни. Свеједно, Власи источне Србије немају разјашњен поглед на своју етничку и националну припадност. Велики број њих се изјашњавају као Срби, други се изјашњавају као Власи, док врло мали број сматра себе Румунима. Циљ ми је да помоћу поузданих историјских извора помогнем у решавању проблема њихове етничке и националне припадности. О томе зашто их сматрам Румунима образложио сам у порукама које се налазе на теми "Румуни".

Били би вредан члан неке румунске организације која има такав програм. :)
« Последња измена: Фебруар 13, 2024, 12:36:33 поподне Мића »
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже MilosMilivojevic

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 32
Одг: Влашка миграциона струја у североисточној Србији
« Одговор #142 послато: Фебруар 13, 2024, 12:44:44 поподне »
Све је то чиста политика. Они су већ имали јасно формирану националну свест још пре доласка на простор данашње Србије. Након што су дошли на подручје садашње источне Србије, они су на првим пописима и касније уписивани као Румуни. Тек је у првој половини 20. века из политичких разлога наметнуто да се уписују као Власи. Власт је злоупотребила необразованост влашких сељана, који у великом броју нису ни разумели српски језик и тако је наметнуто да се у попису уписују као Власи. Све је то било плански, како Румунија не би имала основа да тражи да јој се припоје одређене територије на истоку Србије.
Власи реч "Влах" на свом језику кажу "Ромн" (român). Немају другу реч за име свог народа.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8530
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Влашка миграциона струја у североисточној Србији
« Одговор #143 послато: Фебруар 13, 2024, 01:06:36 поподне »
Све је то чиста политика. Они су већ имали јасно формирану националну свест још пре доласка на простор данашње Србије. Након што су дошли на подручје садашње источне Србије, они су на првим пописима и касније уписивани као Румуни. Тек је у првој половини 20. века из политичких разлога наметнуто да се уписују као Власи. Власт је злоупотребила необразованост влашких сељана, који у великом броју нису ни разумели српски језик и тако је наметнуто да се у попису уписују као Власи. Све је то било плански, како Румунија не би имала основа да тражи да јој се припоје одређене територије на истоку Србије.
Власи реч "Влах" на свом језику кажу "Ромн" (român). Немају другу реч за име свог народа.

Тачније rumân, као што написах у претходној објави. Român је неологизам из 19. века, ограничен само на подручје Румуније, намерно је замењено то једно слово како би етноним обликом био ближи називу за Рим и Римљане, из очигледних идеолошких разлога. Rumân је исконски облик који су Власи сачували. Мића је извукао леп цитат из Дурлићеве књиге о осећању Влаха према ранијој постојбини из које су дошли, што се одсликава и на данашњи њихов однос према држави Румунији, барем код већине људи.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже MilosMilivojevic

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 32
Одг: Влашка миграциона струја у североисточној Србији
« Одговор #144 послато: Фебруар 13, 2024, 01:17:41 поподне »
Тачније rumân, као што написах у претходној објави. Român је неологизам из 19. века, ограничен само на подручје Румуније, намерно је замењено то једно слово како би етноним обликом био ближи називу за Рим и Римљане, из очигледних идеолошких разлога. Rumân је исконски облик који су Власи сачували. Мића је извукао леп цитат из Дурлићеве књиге о осећању Влаха према ранијој постојбини из које су дошли, што се одсликава и на данашњи њихов однос према држави Румунији, барем код већине људи.
Ови Власи из Поморавља са којима сам у контакту баш користе израз Român.

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Влашка миграциона струја у североисточној Србији
« Одговор #145 послато: Фебруар 13, 2024, 07:17:23 поподне »
Ово је вежба за репрезентативни узорак од 100 тестираних (46 постојећих + 54):



Да би добили равномерније распоређен узорак по општинама потребна су још минимум 22 тестирана (укупно 68):




« Последња измена: Фебруар 13, 2024, 07:22:51 поподне Мића »
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8530
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Влашка миграциона струја у североисточној Србији
« Одговор #146 послато: Фебруар 14, 2024, 08:16:21 пре подне »
Ови Власи из Поморавља са којима сам у контакту баш користе израз Român.

По речима самог Дурлића: Ta rečenica na književnom rumunskom glasi: Eu sunt român care vorbeşte româneşte! A na vlaškim dijalektima glasi ovako: Ĭuo sînt rumîn kare vorbĭaşće rumîńaşće / Ĭo sînt rumîn kare vorbĭeşťe rumîńеşťe!
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1114
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Влашка миграциона струја у североисточној Србији
« Одговор #147 послато: Фебруар 14, 2024, 09:57:17 пре подне »
Све је то чиста политика. Они су већ имали јасно формирану националну свест још пре доласка на простор данашње Србије. Након што су дошли на подручје садашње источне Србије, они су на првим пописима и касније уписивани као Румуни. Тек је у првој половини 20. века из политичких разлога наметнуто да се уписују као Власи. Власт је злоупотребила необразованост влашких сељана, који у великом броју нису ни разумели српски језик и тако је наметнуто да се у попису уписују као Власи. Све је то било плански, како Румунија не би имала основа да тражи да јој се припоје одређене територије на истоку Србије.
Власи реч "Влах" на свом језику кажу "Ромн" (român). Немају другу реч за име свог народа.

Većinu Rumuna uopšte nije briga za te Vlahe, a da ne govorim da uopšte ne smatraju da bilo koji deo treba da se pripoji Rumuniji.
To je barem moje iskustvo sa njima, verujem da ima i primeraka ovakvih kao ti. Ispasce Srbi proterali, spalili, asimilovali sve zivo, a svi drugi narodi se umnožili osim Srba, Srbi imaju najviše izbeglica otd..Uostalom šta se desilo sa Srbima u Temišvaru i generalno u Rumuniji? To ne pominješ.

Ван мреже MilosMilivojevic

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 32
Одг: Влашка миграциона струја у североисточној Србији
« Одговор #148 послато: Фебруар 14, 2024, 12:20:05 поподне »
По речима самог Дурлића: Ta rečenica na književnom rumunskom glasi: Eu sunt român care vorbeşte româneşte! A na vlaškim dijalektima glasi ovako: Ĭuo sînt rumîn kare vorbĭaşće rumîńaşće / Ĭo sînt rumîn kare vorbĭeşťe rumîńеşťe!
Као што и код српског језика постоји више дијалеката, тако и код румунског. Унгјурански, мунћански и царански дијалект у Србији, затим говор Молдаваца, све су то дијалекти румунског језика. Довољно имају заједничких речи да је овај мој некадашњи колега могао да ми преведе онај чувени молдавски хит "Dragostea Din Tei". Власи у Србији који себе не сматрају Румунима створили су свој правопис који се разликује од румунског правописа. Мали број њих себе сматра Румунима, па је на њихов захтев уведен румунски језик као предмет у школи. Не знам њихов језик, али оно што свакако знам је да се на њиховом језику "Влашки" каже "Румуњешће". Наравно, нисам учио њихов правопис, зато сам написао српским правописом.
« Последња измена: Фебруар 14, 2024, 12:24:42 поподне MilosMilivojevic »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8530
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Влашка миграциона струја у североисточној Србији
« Одговор #149 послато: Фебруар 14, 2024, 12:24:27 поподне »
Као што и код српског језика постоји више дијалеката, тако и код румунског. Унгјурански, мунћански и царански дијалект, у Србији, затим говор Молдаваца, све су то дијалекти румунског језика. Довољно имају заједничких речи да је овај мој некадашњи колега могао да ми преведе онај чувени молдавски хит "Dragostea Din Tei". Власи у Србији који себе не сматрају Румунима створили су свој правопис који се разликује од румунског правописа. Мали број њих себе сматра Румунима, па је на њихов захтев уведен румунски језик као предмет у школи.

Наравно, али овај књижевни облик етнонима је вештачки и прописан је од стране румунске државе из политичко-идеолошких разлога у 19. веку. Народни назив је са "у", не са "о", с тим да је он у Румунији вероватно нестао због утицаја прописаног (вештачког) књижевног облика, али се у влашким дијалектима у Србији који су остали изоловани од тих новотарија природно очувао.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже MilosMilivojevic

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 32
Одг: Влашка миграциона струја у североисточној Србији
« Одговор #150 послато: Фебруар 14, 2024, 12:29:17 поподне »
Не знам њихов језик, само поједине речи сам научио. Реч "Влах" кажу "Ромн", а "влашки језик" кажу "Румуњешће". Пишем српским правописом јер њихов правопис не знам.

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Влашка миграциона струја у североисточној Србији
« Одговор #151 послато: Фебруар 14, 2024, 12:45:30 поподне »
Не знам њихов језик, само поједине речи сам научио. Реч "Влах" кажу "Ромн", а "влашки језик" кажу "Румуњешће". Пишем српским правописом јер њихов правопис не знам.

e vidi, ima jedna stvar u filozofiji kontinentalno-svapskog usmerenja, mozemo je zvati kontekstom ili cak hermeneutickim krugom. a fali u 'naukama' i fali u aistorijskoj, analtickoj filozofiji. nisu ni sve svabe iste - fali kod kanta, fali kod huserla. elem... sve ovo sto ti pricas mozda jeste tacno, ali danasnji kontekst toga bi prvenstveno bilo nacionalisticko podgrevanje srpskih rumuna (vlaha) u rumunske rumune. dzaba sto ti pricas - to je nauka. to nista ne znaci. tako je i vrhunski anglista koljevic mislio da moze da ekavizira bosnu (republiku srpsku u toku rata) ubedio jednog psihijatra (karadzica) da je to moguce... znas... a uopste nije bio nacionalista, naprotiv

a obaska sto i nije bas skroz dobar opis... ovo sto pripovedas. jer, obe istine su moguce. i tvoja i nikolavukova. jeste - roman je slicno rumanu, i to jeste taj narod (rumunski) koji je iz erdelja i vlaske presao ovamo, preko banat ili kako vec. eto, 100% si upravu. ali i nikola je. niti su ucestvovali u projektu moderne rumunske drzave i jezika, niti im je od srba bilo sprecavano da ucestvuju. prosto, nisu bili u prilici. i zato je puna istina upravo reci i jedno i drugo. vlasi su... rumuni, ali su i vlasi. to je rec nasa za njih. to je rec, brate mili, nasa i za nas. i muslimanska za nas. i dalmatinska za skutore razumes. i tako dalje i tako dalje

Ван мреже MilosMilivojevic

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 32
Одг: Влашка миграциона струја у североисточној Србији
« Одговор #152 послато: Фебруар 14, 2024, 01:07:42 поподне »
e vidi, ima jedna stvar u filozofiji kontinentalno-svapskog usmerenja, mozemo je zvati kontekstom ili cak hermeneutickim krugom. a fali u 'naukama' i fali u aistorijskoj, analtickoj filozofiji. nisu ni sve svabe iste - fali kod kanta, fali kod huserla. elem... sve ovo sto ti pricas mozda jeste tacno, ali danasnji kontekst toga bi prvenstveno bilo nacionalisticko podgrevanje srpskih rumuna (vlaha) u rumunske rumune. dzaba sto ti pricas - to je nauka. to nista ne znaci. tako je i vrhunski anglista koljevic mislio da moze da ekavizira bosnu (republiku srpsku u toku rata) ubedio jednog psihijatra (karadzica) da je to moguce... znas... a uopste nije bio nacionalista, naprotiv

a obaska sto i nije bas skroz dobar opis... ovo sto pripovedas. jer, obe istine su moguce. i tvoja i nikolavukova. jeste - roman je slicno rumanu, i to jeste taj narod (rumunski) koji je iz erdelja i vlaske presao ovamo, preko banat ili kako vec. eto, 100% si upravu. ali i nikola je. niti su ucestvovali u projektu moderne rumunske drzave i jezika, niti im je od srba bilo sprecavano da ucestvuju. prosto, nisu bili u prilici. i zato je puna istina upravo reci i jedno i drugo. vlasi su... rumuni, ali su i vlasi. to je rec nasa za njih. to je rec, brate mili, nasa i za nas. i muslimanska za nas. i dalmatinska za skutore razumes. i tako dalje i tako dalje
Заправо је проблем што Власи не деле заједничко мишљење о свом пореклу. Кад год би се они дотакли те теме, одмах би почело сукобљавање мишљења.

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 910
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Влашка миграциона струја у североисточној Србији
« Одговор #153 послато: Фебруар 14, 2024, 01:48:39 поподне »
Заправо је проблем што Власи не деле заједничко мишљење о свом пореклу. Кад год би се они дотакли те теме, одмах би почело сукобљавање мишљења.

Pa o čemu drugome da pričamo subotom uveče posle dva ili tri cerevisia ispred prodavnice u Pula Mare. Pula Mare je katun do mojega. Ima i Milivojevića, otud poznavanje prilika pretpostavljam. Trenutne obaveze i zdravlje mi onemogućavaju da se priključim ali biće prilike.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 711
Одг: Влашка миграциона струја у североисточној Србији
« Одговор #154 послато: Фебруар 14, 2024, 03:01:50 поподне »
Pa o čemu drugome da pričamo subotom uveče posle dva ili tri cerevisia ispred prodavnice u Pula Mare. Pula Mare je katun do mojega. Ima i Milivojevića, otud poznavanje prilika pretpostavljam. Trenutne obaveze i zdravlje mi onemogućavaju da se priključim ali biće prilike.
Sto se tice zdravlja i cerevisia,zdravlje na usta ulazi ;)

Ван мреже MilosMilivojevic

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 32
Одг: Влашка миграциона струја у североисточној Србији
« Одговор #155 послато: Фебруар 14, 2024, 03:59:16 поподне »
Pa o čemu drugome da pričamo subotom uveče posle dva ili tri cerevisia ispred prodavnice u Pula Mare. Pula Mare je katun do mojega. Ima i Milivojevića, otud poznavanje prilika pretpostavljam. Trenutne obaveze i zdravlje mi onemogućavaju da se priključim ali biće prilike.
Није ово тема о причању испред продавнице. Шта конкретно хоћеш да кажеш ?

Ван мреже MilosMilivojevic

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 32
Одг: Влашка миграциона струја у североисточној Србији
« Одговор #156 послато: Фебруар 14, 2024, 04:38:15 поподне »
Pa o čemu drugome da pričamo subotom uveče posle dva ili tri cerevisia ispred prodavnice u Pula Mare. Pula Mare je katun do mojega. Ima i Milivojevića, otud poznavanje prilika pretpostavljam. Trenutne obaveze i zdravlje mi onemogućavaju da se priključim ali biće prilike.
Не знам које Миливојевиће помињеш, моји Миливојевићи су српског порекла и живе у српском селу. А презиме је формирано у релативно скорије време и осим једне породице Миливојевића који су се преселили у Београд и моје породице која живи у Свилајнцу остали моји рођаци под овим презименом су остали у селу.

Ван мреже ivanc79

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 200
Одг: Влашка миграциона струја у североисточној Србији
« Одговор #157 послато: Фебруар 15, 2024, 07:34:13 поподне »
Pa o čemu drugome da pričamo subotom uveče posle dva ili tri cerevisia ispred prodavnice u Pula Mare. Pula Mare je katun do mojega. Ima i Milivojevića, otud poznavanje prilika pretpostavljam. Trenutne obaveze i zdravlje mi onemogućavaju da se priključim ali biće prilike.

Јел ово за Пула Маре нека шала? 😋

Ван мреже pjovanovic086

  • Гост
  • *
  • Поруке: 18
Одг: Влашка миграциона струја у североисточној Србији
« Одговор #158 послато: Март 15, 2024, 10:32:42 пре подне »
Све је то чиста политика. Они су већ имали јасно формирану националну свест још пре доласка на простор данашње Србије. Након што су дошли на подручје садашње источне Србије, они су на првим пописима и касније уписивани као Румуни. Тек је у првој половини 20. века из политичких разлога наметнуто да се уписују као Власи. Власт је злоупотребила необразованост влашких сељана, који у великом броју нису ни разумели српски језик и тако је наметнуто да се у попису уписују као Власи. Све је то било плански, како Румунија не би имала основа да тражи да јој се припоје одређене територије на истоку Србије.
Власи реч "Влах" на свом језику кажу "Ромн" (român). Немају другу реч за име свог народа.
Čitajući ovu temu toliko sam se načitao raznih mišljenja, ali nedostaje jedno ključno. Niko ne pominje Rumuniju u celoj priči i njenu glavnu krivicu za ovo.
Naime Rumunija nije baš poznata da je imalo interesuju pripadnici njene manjine. U slučaju istočne Srbij njna uloga je čak i negativna. Da ne ulazim šta se dešavalo tokom 19.veka i kako je Rumunija trošila silne pare na škole i crkve za Aromune u Makedoniji, pri tome potpuno ignorisala istočnu Srbiju (i donekle zapadnu Bugarsku - ovo ima više objašnjenja, od toga da su rumunske crkve i škole funkcionisale sve do 1878.godine otprilike, preko toga da su elite bile usko povezane - pored imanja koje je Miloš imao u Vlaškoj, kasnije se i orođuju, tako da je Kralj Milan bio polurumun, a Kralj Aleksandar 3/4 Rumun, itd.)
U stvari najpodlije što je Rumunija uradila je 1945.godine. U Srbiji se gotovo i ne zna, da je Staljin u januaru 1945. obećao ceo Banat, uz mogućnost i pripajanja dela Oltenije Rumuniji na sastanku između Hebranga i Staljina. Da ne ulazim u sve detalje i koliko je bilo sigurno da će u maju 1945.godine da se proglasi na Sveslovenskom kongresu u Temišvaru pripajanje Banata Jugoslaviji (koji je sprečen u poslednjem trenutku; inače ova deklaracija je trebala ta posluži kao argument Jugoslavije na Mirovnoj Konferenciji u Parizu koja je trebalo da se održi 1947.godine kao argument za pripajanja, dok je pripajanje ostalih delova trebalo da se opravda ekonomskim razlozima). Posle ovoga je usledio super tajni sastanak Tita i Petre Groza, za koji je samo znao rumunski kralj (i britanske i američke službe) koji nije registrovan u nijednom zvaničnom aktu, i z koji je trajao nekoliko dana i noći (o svemu ovome tek su skoro rumunski istoričari saznali iz američkih i britanskih izveštaja i izjava koje je Petru Groza davao kasnije). U svakom slučaju od gotovo rešenog pitanja pripajanja stiglo se da Petru Groza u oktobru već daje izjave da je pitanje granica rešeno jednom za svagda.
Na to da je Petru Groza odlučio da pusti Rumune u istočnoj Srbiji niz vodu govori i to što se po prvi put već sredinom jula u Borbi javljaju članci o osnivanju lista na "vlaškom jeziku" (ime nikada do tada nije korišćeno u zvaničnim dokumentima za Rumune u istočnoj Srbiji) a kasnije i vest o tome kako jeTito primio delegaciju tzv.Vlaha u oktobru 1945, kao i da na osnovu logike šta je Rumunija  mogla da ponudi Jugoslaviji za promenu stava o Banatu.
Da bi bilo jasnije kako se gledalo na manjine do 1945. godine, bitno je da se zna jedino zaštećene manjine bile one koje su živele na teritorijima koje su pripadale Austrougarskoj i bile priključene novim državama (pri čemu je za Rumune u ist.Srbiji napravljen izuzetak na Versajskoj Konferenciji, pri čemu nisu dobilo direktno manjinska prava, već su njihova prava bila povezana sa pravima Srba u Rumuniji, tj. Rumunija je mogla da primeni reciprocitet a da ne prekrši Versajske ugovore). 1943. na AVNOJ-u dolazi do proglašenja jednakosti naroda i narodnisti, što je onda moralo da obuhvata i Rumune u istočnoj Srbiji (pri čemu je pitanje da li je neko uzimao u obzir da su Rumuni  četvrta manjina u Jugoslaviji, sa stvarnim brojem u to vreme nešto malo manjim od Albanaca, mada je Tito vrlo bio upoznat sa situacijom s obzirom da je Davorjanka Paunović bila Rumunka, plus sve vođe partizana po poreklu Rumuni su ubijeni u borbama već u 1941.godini, i od 1941. u istočnoj Srbiji bio struja Rumuna koja je bila privržena četnicima je bila jedina ustanička grupa). Ova deklaracija AVNOJ-a je stvorila problem posle 1944.godine jer bi nejednaki položaj Rumuna iz Banata i Rumuna iz istočne Srbije bi ugrozila kredibiltet Jugoslavije, te je uz saglasnost Rumunije, nađeno rešenje da se ovi Rumuni preimenuju u "Vlahe" koji nisu narod već etnička grupa (mada i ovde nema logike jer su i Rusini bili etnička grupa) koja ne zaslužuje jednaki tretman
U svakom slučaju, odgovornost Rumunije se nalazi na prvom mestu, pa bilo čija druga.
A samo da dodam nisu u pitanju popisi nego potpuno svi dokumenti. Ukoliko neko hoće da uzme izvode iz matičnih onjiga vođenih do 1945.godine dobiće kao nacionalnost za pretke Rumun/Rumunka.

Ван мреже pjovanovic086

  • Гост
  • *
  • Поруке: 18
Одг: Влашка миграциона струја у североисточној Србији
« Одговор #159 послато: Март 15, 2024, 11:10:59 пре подне »
Ово је вежба за репрезентативни узорак од 100 тестираних (46 постојећих + 54):



Да би добили равномерније распоређен узорак по општинама потребна су још минимум 22 тестирана (укупно 68):


Potpuno je pogrešan metod. Ne možeš da praviš prosek na nivou cele istočne Srbije (pored toga što postoje opštine kao Knjaževac koje je naseljeno isključivo Srbima,  gde je viš od polovine testiranih za Timok, ili Paraćin/Jagodina sa 20 % . Lako je da se utvrdi poreklo po mestu porekla jer niti postoje mešoviti brakovi niti je broj mešovitih sela bio veći od 10-15 i to isključivo na obodima etničkih zona. Inače ima veliki broj testiranih na drugim sajtovima, ali svi gotovo imaju kao lokacije inostranstvo, i treba da si dobro upoznat sa mikrodetaljima vezanim za tipičns prezimena i  lokacije u inostranstvu da bi znao da prepoznaš.
Što se tiče porekla, evo spiska mesta:
Porodin 1
Viteževo 2
Bobovo 1
Leskovac 1
Laznica 1
Osanica 1
Lješnica 1
Kaona 2
Radenka 1
Vitovnica 1
Resavica 1
Rašanac 1
Grabovica 1
Mokranje 1
Manastirica 2
Mosna 1
Miroĉ 1
Klokočevac 1
Podgorac 1
Šipikovo 1
Krivelj 1
Šarbanovac 1
Kobišnica 1
Jabukovac 1
Podvrška 1
Nekada mešano
Crljenac 1
Gradsko naselje
Petrovac 1
Požarevac 2
Kladovo 2
Negotin 1
Zaječar 2