Аутор Тема: Хрвати  (Прочитано 105108 пута)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7265
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Хрвати
« Одговор #140 послато: Новембар 05, 2019, 01:39:22 пре подне »
Prihvatili su srpski književni jezik kako bi asimilirali Srbe Katolike i napravili naciju. Ili su na kraju Srbi Katolici njih srbizirali jezički al preuzeli ime Hrvati da bi imali istorijsku osnovu za posebnu naciju.
Имали су они основу за своју нацију и без штокаваца, али ко је ту одиграо главну улогу , питање је...Не верујем да је иницијатива била од штокавских католика, пре бих рекао да су они само прихватили наметнута правила игре

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Хрвати
« Одговор #141 послато: Новембар 05, 2019, 01:40:45 пре подне »

Ovde vidimo kako je ruski istoričar  Aleksandar Giljferding nesvjesno opisao fakte o apsurdnoj situaciji sa kojom ce se nasa generacija suociti pocetkom 21 vijeka poslije svih ovih genetskih istrazivanja. Da nasa braca u bukvalnom smislu nas gleda cesto sa ocitom mrznjom, a na svoje staro porijeklo sa prezirom.

Ruski istoričar i putopisac Aleksandar Giljferding je još polovinom 19. veka ukazao šta je problem u vezi sa Srbima katolicima. Iz svog iskustva je odredio njihov identitet, za šta bi mu pravoslavna crkva i te kako dala za pravo. Po njemu (nažalost): Srbin katolik odbacuje sve srpsko kao pravoslavno i ne zna za srpsku otadžbinu, za srpsku starinu. On ima samo užu, provincijalnu otadžbinu; on kaže za sebe da je Bosanac, Hercegovac, Dalmatinac, Slavonac prema oblasti u kojoj se rodio. Katolik ne kaže za svoj jezik da je srpski, nego bosanski, dalmatinski, slavonski itd. Katolik ne ume da svoj jezik nazove svojim imenom, jer on nema otadžbine, nema opštega imena. Osim svoje tesne oblasti, on ima samo jednu otadžbinu - rimokatoličku crkv

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Хрвати
« Одговор #142 послато: Новембар 05, 2019, 01:48:09 пре подне »
Имали су они основу за своју нацију и без штокаваца, али ко је ту одиграо главну улогу , питање је...Не верујем да је иницијатива била од штокавских католика, пре бих рекао да су они само прихватили наметнута правила игре

Tačno ali bi ta nacija bez štokavaca,bila veličine slovenačke i više bi bila polarizovana na čakave i kajkavce.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7265
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Хрвати
« Одговор #143 послато: Новембар 05, 2019, 01:54:58 пре подне »
Ovde vidimo kako je ruski istoričar  Aleksandar Giljferding nesvjesno opisao fakte o apsurdnoj situaciji sa kojom ce se nasa generacija suociti pocetkom 21 vijeka poslije svih ovih genetskih istrazivanja. Da nasa braca u bukvalnom smislu nas gleda cesto sa ocitom mrznjom, a na svoje staro porijeklo sa prezirom.
Случајно или не, али чини ми се да најмање мржње према Србима има у кајкавском крају...Можда могу да нас не воле, али то није тај ниво као у западној Херцеговини напр. Имао сам искуство у Вараждину са неким локалним Хрватима, који су дошли у хотел (где је била и локална кафана) , када смо били на једном такмичењу...мало су почели са ситним провокацијама, да би на крају завршили у кафани, и уз пиће почне да ми се исповеда један који је био главни у тој "екипи"...није ни дао да платим пиће, и исповедао ми се како је пољубио руку Папи, па је покушао да ми дочара то, да би то било као да сам ја пољубио руку Патријарху Павлу, почео је да плаче   :D И на крају, полупијан ми је рекао да би ме пребио ако бих било шта рекао против Срба , јер ко прича против своје нације, не завређује поштовање  :D ( рекао сам му да наравно да је то безвезе, а он претпостављам да је видео код мене да то што сам смирио ситуаију између те "екипе" и наших ђака и студената, није нешто што нема "кичму" хаха, мало да се похвалим, иначе би све то изашло у новине, да нисам био присутан ) Ето , то је кајкавац напр...
« Последња измена: Новембар 05, 2019, 02:03:09 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7265
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Хрвати
« Одговор #144 послато: Новембар 05, 2019, 02:16:54 пре подне »
Ово је више за причу о менталитету, али утисак који сам стекао је да кајкавци нас можда и не воле, али нас поштују, док католички штокавци нас и не воле и не поштују

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7265
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Хрвати
« Одговор #145 послато: Новембар 05, 2019, 02:32:23 пре подне »
Ово је више за причу о менталитету, али утисак који сам стекао је да кајкавци нас можда и не воле, али нас поштују, док католички штокавци нас и не воле и не поштују
Да је слична ситуација била напр. у Широком Бријегу, ту чак ни ја не би помогао да се смири ситуација (шалим се  ;D), него би њих петорица одмах позвала још 30 напр...а све зато што су штокавски католици...ови Вараждинци нису звали никога, мало је било нелагоде, али брзо је све било у реду... заједно смо провели остатак вечери, свако уз своју верзију историје, трезвено, колико се могло у том тренутку :) Да напоменем, није то био сусрет са хрватским колегама из бранше, већ са локалним становништвом, што је друга околност
« Последња измена: Новембар 05, 2019, 02:38:52 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Јосиф из Трбушнице

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 225
Одг: Хрвати
« Одговор #146 послато: Новембар 05, 2019, 08:23:54 пре подне »
Генеза хрватске нације је једна јако чудна ствар... Боља реч би била склепавање. Јасна је ствар одувек да штокавци, кајкавци и чакавци не могу међу собом имати тако чврсту природну везу. Но, то је пример како се оно што је различито увезује у један чвор, док се код нас Срба све расплиће.
И сами национално свесни Хрвати сведочили су да је хрватско име још у другој половини 19. века било непознато и у Босни и у Славонији; идеја хрватства постојала је код политичке и културне елите, која ју је ефикасно спровела углавном преко Ркт. цркве, тако да се оно што је било само регионално - славонско-шокачко, далматинско, босанско, итд. претворило у хрватско. И то преко српског штокавског језичког апарата.
И ето до чега се данас дошло: у Дубровнику, који је био познат у 19. веку па све до рата по свом српству, сад имамо највећу србомржњу.
Парадокс до парадокса.

Ван мреже Јосиф из Трбушнице

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 225
Одг: Хрвати
« Одговор #147 послато: Новембар 05, 2019, 08:46:30 пре подне »
А ево једног од примера како се то радило.
Пре неку годину допаде ми руку књига Hrvatske narodne pjesme što se pjevaju u Gornjoj Hrvatskoj Krajini i u Turskoj Hrvatskoj (изашла у Загребу, 1864), коју је приредио Лука Марјановић. Тренутно ми није при руци, али нађох сад на срећу текст на интернету: https://sr.wikisource.org/sr-ec/%D0%9B%D1%83%D0%BA%D0%B0_%D0%9C%D0%B0%D1%80%D1%98%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%9B_-_%D0%A5%D1%80%D0%B2%D0%B0%D1%82%D1%81%D0%BA%D0%B5_%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%B5_%D0%BF%D1%98%D0%B5%D1%81%D0%BC%D0%B5

Ево и дигитализоване верзије: https://opacplus.bsb-muenchen.de/Vta2/bsb10036558/bsb:BV020311657?page=2

Као што свако може видети, не само да је материјал већине песама чисто српски, него и форма. Нема никакве дилеме о њиховом пореклу. Као што се да видети, песама има и ијекавских и икавских, а организација књиге дата је по Вуку Караџићу (подела на јуначке и женске).
Али како то да су назване искључиво хрватским?! Сам приређивач у предговору на стр. VI каже да они од којих је песме бележио не зову себе ни Србима ни Хрватима, да говоре "бошњачки", а да "пишу хрватски" (шта год то да му значи). И ту је он нашао мудро решење, то јест да песме назове хрватским.
Међутим, грм у којем лежи зец, тј. бискуп Ожеговић, којем је књига посвећена, објашњава о чему се ради: он је био покровитељ (што у оно доба вероватно значи и финансијер) ове књиге, па се тако, по систему "вежи коња где ти газда каже", дошло и до овог наслова.

А после три деценије почело се са систематским објављивањем хрватских народних песама, које су такође великим делом биле чисто српске. Овај подухват је био толико претеран да је и у оно доба већ изазвао бурне расправе, но то је дугачка прича.

Ван мреже сɣнце

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1683
  • I-A1328
Одг: Хрвати
« Одговор #148 послато: Новембар 06, 2019, 02:44:46 пре подне »
Savětujem knjigu When Ethnicity Did Not Matter in the Balkans od John V. A. (Jr.) Fine

https://books.google.de/books?id=wEF5oN5erE0C&pg=PA395&lpg=PA395&dq=nauka+za+dobro+pisati+slovinski&source=bl&ots=leIXC_GiAG&sig=ACfU3U1kkTKpTKr44-USrXJte0IeeTSCFQ&hl=de&sa=X&ved=2ahUKEwjO4PX6osXlAhXS-KQKHS0HCPQQ6AEwAHoECAMQAQ#v=onepage&q=nauka%20za%20dobro%20pisati%20slovinski&f=false

Govori se o tom, ko je gdě kako zvao svoj jezik, o tom kako je u franjevaca i katolika bio jak svoj pokrajinski identitet i kako su se bosanski franjevci žalili papi da im "stranci" (franjevci iz Dalmacije) se měšaju u posla i smetaju. Razlika je bila ta, da su Zadarski franjevci striktno se držali glagoljice i starijega stila jezika sličnoga čakavskomu, tada ga pisali kao liburnijski, a bosanski franjevci su se držali kirilice i govorili na jeziku illyrskomu, koji se često zvao bosanski ili slovinski.
Rěč "Hrvat se tada nije čula ni na ostrvima Braču ili Hvaru, no se govorilo samo slovinski jezik ili sćaveto.

Ne mislim, da je ovakov jak pokrajinski identitet nešto neprirodno. Dapače on je prirodan i postojao je i istočnije u pravoslavnim oblastima, no je tek docnije postepeno učvršćeno srbsko ime u područijima "grčkim", hrvatsko u "latinskim", isto kakono danas učvršćavaju bosansko u područiima "turskim" pa bila Bosna, bila Raška, bio iz Srba ili Albanaca. Nije tu kriterij ni jezik ni genetika, ni mentalitet, no oporezujuća vlast, koja spoji Medjimurca i Eru, Eru i Torlaka, a rasstavi Eru od Ere. A kada je jedan pokušao spojiti Medjimurca i Torlaka svi se nešto pobunili kao da se tako nešto dešava prvi put; pri tom nisam baš siguran da su se Medjimurci i Torlaci išta bunili.

« Последња измена: Новембар 06, 2019, 02:47:23 пре подне сɣнце »
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7265
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Хрвати
« Одговор #149 послато: Новембар 06, 2019, 03:27:26 пре подне »
Savětujem knjigu When Ethnicity Did Not Matter in the Balkans od John V. A. (Jr.) Fine

https://books.google.de/books?id=wEF5oN5erE0C&pg=PA395&lpg=PA395&dq=nauka+za+dobro+pisati+slovinski&source=bl&ots=leIXC_GiAG&sig=ACfU3U1kkTKpTKr44-USrXJte0IeeTSCFQ&hl=de&sa=X&ved=2ahUKEwjO4PX6osXlAhXS-KQKHS0HCPQQ6AEwAHoECAMQAQ#v=onepage&q=nauka%20za%20dobro%20pisati%20slovinski&f=false

Govori se o tom, ko je gdě kako zvao svoj jezik, o tom kako je u franjevaca i katolika bio jak svoj pokrajinski identitet i kako su se bosanski franjevci žalili papi da im "stranci" (franjevci iz Dalmacije) se měšaju u posla i smetaju. Razlika je bila ta, da su Zadarski franjevci striktno se držali glagoljice i starijega stila jezika sličnoga čakavskomu, tada ga pisali kao liburnijski, a bosanski franjevci su se držali kirilice i govorili na jeziku illyrskomu, koji se često zvao bosanski ili slovinski.
Rěč "Hrvat se tada nije čula ni na ostrvima Braču ili Hvaru, no se govorilo samo slovinski jezik ili sćaveto.

Ne mislim, da je ovakov jak pokrajinski identitet nešto neprirodno. Dapače on je prirodan i postojao je i istočnije u pravoslavnim oblastima, no je tek docnije postepeno učvršćeno srbsko ime u područijima "grčkim", hrvatsko u "latinskim", isto kakono danas učvršćavaju bosansko u područiima "turskim" pa bila Bosna, bila Raška, bio iz Srba ili Albanaca. Nije tu kriterij ni jezik ni genetika, ni mentalitet, no oporezujuća vlast, koja spoji Medjimurca i Eru, Eru i Torlaka, a rasstavi Eru od Ere. A kada je jedan pokušao spojiti Medjimurca i Torlaka svi se nešto pobunili kao da se tako nešto dešava prvi put; pri tom nisam baš siguran da su se Medjimurci i Torlaci išta bunili.
Мислиш да се идентитетска неуниформисаност католика у смислу изједначавања са једним хрватским идентитетом могла наћи и код православаца? Ја не мислим. Мислим да је вертикала православног српства постојала и у Босни, као и на простору данашње Хрватске (теротиријално, пошто то није била раније), за разлику од католика...Не бих све то изједначавао, као да је свуда исти принцип. Јер би то значило да је српство у тим крајевима тек у скорије време добило идентификацију са православљем, а управо се тај процес десио са идентификацијом хрватства са католичанством. Православци су имали српски идентитет у западним крајевима, док нису сви католици имали хрватску свест, како си навео
« Последња измена: Новембар 06, 2019, 03:35:04 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7265
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Хрвати
« Одговор #150 послато: Новембар 06, 2019, 03:46:01 пре подне »
Околности нису исте у нашем и у њиховом случају...Ако Коледар наводи да су становници Босне Срби у три вере, то значи у најмању руку, да су сви православци имали српску свест, а католици нису имали хрватску свест. А то што су се босански католици жалили на далматинске, није аргумент да је територијална особеност неких припадника исте вероисповести оправдање за немање заједничког идентитета. Православци различитих области су исто тако имали своје особености, али сви у имали српску свест.
« Последња измена: Новембар 06, 2019, 03:53:24 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7265
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Хрвати
« Одговор #151 послато: Новембар 06, 2019, 04:04:46 пре подне »
А што се тиче "покрајинског идентитета" као оправдање за немање хрватског идентитета код свих католика (из Босне, Далмације) пре 150-200 година, контрааргумент је да "покрајински идентитет"  није сметао да се православци од Битоља до Беле Крајине у Словенији, осећају као Срби...а можда нама смета што народи из бивше СФРЈ пролазе кроз то "усисавање" у свој корпус много векова касније него што смо ми то радили...а и да је принцип исти, нисмо исти, ми смо то радили без ичије помоћи :)
« Последња измена: Новембар 06, 2019, 10:41:52 пре подне НиколаВук »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7265
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Хрвати
« Одговор #152 послато: Новембар 06, 2019, 04:40:26 пре подне »
Можда задње поруке би било боље да се пребаце у тему "Питање националног идентитета"
« Последња измена: Новембар 06, 2019, 04:47:00 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже сɣнце

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1683
  • I-A1328
Одг: Хрвати
« Одговор #153 послато: Новембар 06, 2019, 01:25:59 поподне »
Не тврдим, да нису постојале србске и хрватске матице.
Само напомињем, да је пре османскога јарма, услед околности развића постојало стремљење к мрвљењу и јакој областној децентрализацији. Тако је идентитет једнога Босанца био веома јак и везивао се за традицију својих властелинских племена, своју католичку веру и своју политику у односу на Рим и Цариград. Он јест био братски и испреплетан са судбином Рашана и Примораца, но исто тако и са судбином Приморја, о којем су Босна, Рашка и Хрватска често конкурирали.
Дакле није Србима ништо украдено, јер Србе који су дошли на балкан није спајало православље него нешто друго. Онога трена када се је једна племићка кућа одлучила за Цариград а друга за Рим, почео је процес децентрализације и постепено је долазило до рекомбинације областних државотворних савеза, код некога раније, код некога позније. Комплексност ових процеса не треба занемаривати.
Колику је србску свест могао имати један влах пореклом из Македоније, који се случајем околности одједном нашао у оквиру србскога царства, иако се никуда није селио?
Колику је бугарску свест имао и Влах и Словенин унутар бугарскога царства у време хаганства, а колику имају данас?
И дан данас србска свест у неуких људи (јер школа учини своје) по селима од Влашке Крајине до Врања је помало по принципу "па, зависи кој питује".
Видимо што је са србском свешћу у ЦГ. Сваке године други исходи испитивања.
Свест неуких босанских католика пре 150 год. била је Босанац, а за Хрвата није знао. Тако је и са Шокцима и са Међимурцима и са Славонцима.
Хрватска, Босна, Душанова Србија, Херцеговина биле су током османскога и аустријскога царстава тек неке старе земље из славне прошлости и у свијести тадашњега народа нимало завађене, но све дио некога свога идентитета, својати, у односу на окружајуће нас тлачнике Бњетке, Рим, Швабе, Угре, Грке. Некада смо радо примали у тај жртвени савез и браћу по судби, Румуне и Арбанасе. Босански католик на гуслама је славио идеју борбе против Турчина кроз Краљевића Марка, а Дробњак је знао опевати храброст и частност којега Арбанаса или Сибињанин Јанка (Јаноша Хуњади).
То што су нестанком турске и аустријске власти околни властелинчићи приграбили једно, други друго баш по некому принципу вероисповести није морало тако бити али је било, јер народ је био необразован и послушан само својој цркви.
Да се је рекомбинација вршила по принципу један језик један народ и да је првому образованому покољењу тако речено у школи, данас би слика била другачија.
Постојала је јака струја младих образованих муслимана, који су кроз образовање попримали србски идентитет, постојале су такве братске струје и еуфорије и у самих правих Хрвата, о чему сведоче дописи и новине из 19. в. но све ке то текло кроз  и н т е л л и г е н ц и ј у.
Но одређене властодржце младе Србије за ово је болело ухо и они су, за кратко време обогативши се, највише швабским митом, пређе свега обраћали пажњу на то како освојити прилаз к Егејскому мору, како потлачити дивљаке из Арбанаса и шуровати с Грчком около Маћедоније. Исход знамо сви.
Било би боље да су усташе уз памет о Краљевићу Марку клали фашистичке непријатеље и да су власти од почетка улагали у образовање народа и спајање на основу језика и родства тим спречавајући црквену индоктринацију.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Хрвати
« Одговор #154 послато: Новембар 06, 2019, 01:45:32 поподне »
Не тврдим, да нису постојале србске и хрватске матице.
Само напомињем, да је пре османскога јарма, услед околности развића постојало стремљење к мрвљењу и јакој областној децентрализацији. Тако је идентитет једнога Босанца био веома јак и везивао се за традицију својих властелинских племена, своју католичку веру и своју политику у односу на Рим и Цариград. Он јест био братски и испреплетан са судбином Рашана и Примораца, но исто тако и са судбином Приморја, о којем су Босна, Рашка и Хрватска често конкурирали.
Дакле није Србима ништо украдено, јер Србе који су дошли на балкан није спајало православље него нешто друго. Онога трена када се је једна племићка кућа одлучила за Цариград а друга за Рим, почео је процес децентрализације и постепено је долазило до рекомбинације областних државотворних савеза, код некога раније, код некога позније. Комплексност ових процеса не треба занемаривати.
Колику је србску свест могао имати један влах пореклом из Македоније, који се случајем околности одједном нашао у оквиру србскога царства, иако се никуда није селио?
Колику је бугарску свест имао и Влах и Словенин унутар бугарскога царства у време хаганства, а колику имају данас?
И дан данас србска свест у неуких људи (јер школа учини своје) по селима од Влашке Крајине до Врања је помало по принципу "па, зависи кој питује".
Видимо што је са србском свешћу у ЦГ. Сваке године други исходи испитивања.
Свест неуких босанских католика пре 150 год. била је Босанац, а за Хрвата није знао. Тако је и са Шокцима и са Међимурцима и са Славонцима.
Хрватска, Босна, Душанова Србија, Херцеговина биле су током османскога и аустријскога царстава тек неке старе земље из славне прошлости и у свијести тадашњега народа нимало завађене, но све дио некога свога идентитета, својати, у односу на окружајуће нас тлачнике Бњетке, Рим, Швабе, Угре, Грке. Некада смо радо примали у тај жртвени савез и браћу по судби, Румуне и Арбанасе. Босански католик на гуслама је славио идеју борбе против Турчина кроз Краљевића Марка, а Дробњак је знао опевати храброст и частност којега Арбанаса или Сибињанин Јанка (Јаноша Хуњади).
То што су нестанком турске и аустријске власти околни властелинчићи приграбили једно, други друго баш по некому принципу вероисповести није морало тако бити али је било, јер народ је био необразован и послушан само својој цркви.
Да се је рекомбинација вршила по принципу један језик један народ и да је првому образованому покољењу тако речено у школи, данас би слика била другачија.
Постојала је јака струја младих образованих муслимана, који су кроз образовање попримали србски идентитет, постојале су такве братске струје и еуфорије и у самих правих Хрвата, о чему сведоче дописи и новине из 19. в. но све ке то текло кроз  и н т е л л и г е н ц и ј у.
Но одређене властодржце младе Србије за ово је болело ухо и они су, за кратко време обогативши се, највише швабским митом, пређе свега обраћали пажњу на то како освојити прилаз к Егејскому мору, како потлачити дивљаке из Арбанаса и шуровати с Грчком около Маћедоније. Исход знамо сви.
Било би боље да су усташе уз памет о Краљевићу Марку клали фашистичке непријатеље и да су власти од почетка улагали у образовање народа и спајање на основу језика и родства тим спречавајући црквену индоктринацију.
Свака част на коментару.Наравно тема је много комплексна али си у кратким цртама појаснио ствари.Моќ,новац,интерес и све три цркве као полуга оствривања циљева су нас довели до овога што имамо сад.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7265
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Хрвати
« Одговор #155 послато: Новембар 06, 2019, 02:02:36 поподне »
Сунце, све је тачно што си написао, али јако је тешко то трезвено и беспристрасно образлагати и прихватати. Ја не могу, јер Срби имају ипак вишевековну континуирану колективну свест, за разлику од катилика Босне, Славоније, Међумурја који нису имали колективну хрватску свест. Овде упоређујем колективну свест православаца на "западном Балкану" и колективну свест католика на "западном Балкану" , пре напр 150 година и раније. Ти процеси који доводе до формирања заједничке свести, колико год били због неких разлога могући, ипак их је тешко са наше позиције прихватити, јер би то значило да требамо трезвено да посматрамо и демографију која се мења и у Црној Гори, како си поменуо. Одређени процеси постоје, а колико су они легитимни , то је друго питање. Да ли раслојавање Срба у Црној Гори напр. или насилсних покатоличавања у Хр, треба да се посматра само као процес, да се то оправда, јер је "то тако" или треба гледати са наше стране гледишта. Ту се плашим да безпристрасна објективност може само на штету да нам иде, јер је други немају, а чине те ствари у задњих век, два, три...Па онда би испало, "па дешавали су се одливи од Срба у друге нације, али па шта сад, то је процес, шта да се ради"
« Последња измена: Новембар 06, 2019, 02:09:23 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Хрвати
« Одговор #156 послато: Новембар 06, 2019, 02:09:25 поподне »
Сунце, све је тачно што си написао, али јако је тешко то трезвено и беспристрасно образлагати и прихватати. Ја не могу, јер Срби имају ипак вишевековну континуирану колективну свест, за разлику од катилика Босне, Славоније, Међумурја који нису имали колективну хрватску свест. Овде упоређујем колективну свест православаца на "западном Балкану" и колективну свест католика на "западном Балкану" , пре напр 150 година и раније. Ти процеси који доводе до формирања заједничке свести, колико год били због неких разлога могући, ипак их је тешко са наше позиције прихватити, јер би то значило да требамо трезвено да посматрамо и демографију која се мења и у Црној Гори, како си поменуо.
Па зар није циљ,сврха и на крају поента науке,па и историје,да буде непристрасна или ја то превише утопистички гледам.Измеѓу гусала и гена ја бирам ово друго.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7265
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Хрвати
« Одговор #157 послато: Новембар 06, 2019, 02:11:46 поподне »
Па зар није циљ,сврха и на крају поента науке,па и историје,да буде непристрасна или ја то превише утопистички гледам.Измеѓу гусала и гена ја бирам ово друго.
Да, али ја сам и за једно и за друго. Гусле су нас одржале под Турцима, јер да су биле непристрасне, не би ни опстали као народ. А гене не бирамо, то наслеђујемо. За науку треба бити непристрасан, а за идентитет треба бити пристрасан (то је мој став, па у том смислу јако пристрасно гледам на одливе из српског корпуса у друге нације током више векова, рачунајући и данашњу ситуацију у ЦГ)
« Последња измена: Новембар 06, 2019, 02:17:53 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Хрвати
« Одговор #158 послато: Новембар 06, 2019, 02:22:34 поподне »
Да, али ја сам и за једно и за друго. Гусле су нас одржале под Турцима, јер да су биле непристрасне, не би ни опстали као народ. А гене не бирамо, то наслеђујемо. За науку треба бити непристрасан, а за идентитет треба бити пристрасан (то је мој став, па у том смислу јако пристрасно гледам на одливе из српског корпуса у друге нације током више векова, рачунајући и данашњу ситуацију у ЦГ)
Још давно сам чуо да су гусле изворно турски инструмент.Ако је то тачно онда смо од старта у кризи идентитета.А што се тиче одлива из корпуса,могло би се то назвати и протеривањев из корпуса,на чему ми је бескрајно жао.У том се слажемо.

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Хрвати
« Одговор #159 послато: Новембар 06, 2019, 02:27:32 поподне »
Па зар није циљ,сврха и на крају поента науке,па и историје,да буде непристрасна или ја то превише утопистички гледам.Измеѓу гусала и гена ја бирам ово друго.

Istorijski procesi se istražuju nepristrasno kako bi se izvukli validni zaključci i tim znanjem usmjeravala sadašnjost i budućnost. Ti procesi nisu bili nepristrasni već usmjeravani od raznih interesnih sfera. Tako da se novi procesi moraju usmjeravati na osnovu činjenica ili same želje kao kod novoosnovanih nacija čiji se procesi zasnivaju na lažnim istorijskim činjenicama.