Аутор Тема: Порекло презимена Недељковић ?  (Прочитано 14182 пута)

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Порекло презимена Недељковић ?
« послато: Мај 11, 2016, 03:31:38 поподне »
Јел зна неко нешто о неким Кубуревцима, Кубуровићима, Кубурама и сл. ?
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #1 послато: Мај 11, 2016, 03:40:40 поподне »
Поздрав свима,
једино на чему се заснива моје ''истраживање'' је ово:

И пар сајтова који имају сличну тематику, и то је заправо све.
Да ли има неко ко би ми помогао у даљем истраживању мог порекла, тј моје породице. Заиста би ми значило, нека се јави доле у коментару, ја ћу му на ПМ послати све што знам...
Извињавам се на сметњи.
С поштовањем,
Милош Н.
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #2 послато: Мај 11, 2016, 03:46:07 поподне »
Јел зна неко нешто о неким Кубуревцима, Кубуровићима, Кубурама и сл. ?

Кубуровића има пуно у пријепољском крају. Славе Никољдан, а мислим да су даљим пореклом из ЦГ. Можда Небо и Војин знају нешто више, то је њихов терен. :)

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #3 послато: Мај 11, 2016, 03:47:30 поподне »
Кубуровића има пуно у пријепољском крају. Славе Никољдан, а мислим да су даљим пореклом из ЦГ. Можда Небо и Војин знају нешто више, то је њихов терен. :)
Према мојим ''истраживањима'', они су огранак нашег заједничког предака.
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #4 послато: Мај 11, 2016, 03:49:57 поподне »
Поздрав свима,
једино на чему се заснива моје ''истраживање'' је ово:

И пар сајтова који имају сличну тематику, и то је заправо све.
Да ли има неко ко би ми помогао у даљем истраживању мог порекла, тј моје породице. Заиста би ми значило, нека се јави доле у коментару, ја ћу му на ПМ послати све што знам...
Извињавам се на сметњи.
С поштовањем,
Милош Н.

Слатина код Андријевице је почетком 20 вијека била углавном насељена Васојевићима и то из групе Новаковића. Претпостављам да су твоји преци из неког старијег слоја у Слатини који је одселио према Рогозни. Има доста таквих српских породица из Полимља.

Овдје има људи који много боље познају поријекло породица у том крају, па вјерујем да ће ти помоћи.

Било би такође корисно да оставиш податке о крсној слави.

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #5 послато: Мај 11, 2016, 04:09:24 поподне »
Наводи се у неким подацима које сам прочитао, да је моја породица кренула из Слатине ка Рогозни око 1804. године. Такође се наводи, да су Кубуровићи по БиХ најближи рођаци, тј да се миграција наше породице кретала се у више праваца, ка западној Србији, КиМ и Херцеговини. Контактирао сам једног господина баш из Слатине, неки господин Рачић, ако се не варам, он ми је рекао да нема података о томе да је неко мигрирао ка Рогозни. И навео је да говори за ужи круг родбинског истраживања и да није упућен у нешто шири круг. Што се тиче славе, она заправо чини ствари још конфузнијим, о чему се заправо ради. Зна се да је слава свих Васојевића Аранђеловдан и да је заветна слава Александар Невески,  док моја породица, тј сви ми у том селу славимо Св. Петку, а као заветну славу, тј саборну славу славимо Св. пророка Јелисеја - Лисијевдан.
Мада могу на неки начин покушати да разумем то на основу једне реченице једног деде из мог села,
Цитат
..кад Турчину убијеш и пашче морао си да побегнеш...
нешто слично томе, што оправдава да је заправо главни узрок промене (Што вероватно није било радо, нерадо Срби мењају крсну славу...) крсне славе био неки харач, или нешто слично томе.
Што се тиче заветне славе, ту славу слави већина села у ближем кругу од рецимо око 10ак километара. И једина асоцијација која ми је у овом тренутку логична је та да су вероватно тог дана дошли у крај тај, где су остали до данас, и славе тај дан као дан сећања на долазак...
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже коци

  • Гост
  • *
  • Поруке: 10
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #6 послато: Мај 11, 2016, 04:33:29 поподне »
На ФБ свако село Рогозне има свој профил па тако и Јунаке.Укуцајте:Планина Рогозна село Јунаке.Власник овог профила има међу пријатељима доста Недељковића.Можда упознате родбину или бар дођете до неке информације.Поздрав.

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #7 послато: Мај 11, 2016, 04:34:52 поподне »
На ФБ свако село Рогозне има свој профил па тако и Јунаке.Укуцајте:Планина Рогозна село Јунаке.Власник овог профила има међу пријатељима доста Недељковића.Можда упознате родбину или бар дођете до неке информације.Поздрав.
Хехех, иначе, ја сам администратор те странице, и тог профила! :)
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже коци

  • Гост
  • *
  • Поруке: 10
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #8 послато: Мај 11, 2016, 04:39:02 поподне »
Браво!

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #9 послато: Мај 11, 2016, 04:41:01 поподне »
Браво!
Трудим се да промовишем село и тај крај! :Д
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже коци

  • Гост
  • *
  • Поруке: 10
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #10 послато: Мај 11, 2016, 04:50:52 поподне »
Милоше, да ли је средином педесетих на Рогозни постојала још нека школа сем у селу Рајетиће?

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #11 послато: Мај 11, 2016, 04:52:57 поподне »
Милоше, да ли је средином педесетих на Рогозни постојала још нека школа сем у селу Рајетиће?
Наравно, код нас у Јунаке! :) Школа и Црква.
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #12 послато: Мај 11, 2016, 04:55:13 поподне »

Evo slicice!
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #13 послато: Мај 11, 2016, 04:58:44 поподне »
 Милоше, у току је  мајска акција ДНК тестирања по мушкој линији. Урадите  днк тест и биће вам јасно да ли сте  васојевићка хг или нека друга. Можда је  вашим прецима Слатина код Андријевице. била само успутна станица или сте од старинаца Горњег Полимља.

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #14 послато: Мај 11, 2016, 05:00:46 поподне »
Милоше, у току је  мајска акција ДНК тестирања по мушкој линији. Урадите  днк тест и биће вам јасно да ли сте  васојевићка хг или нека друга. Можда је  вашим прецима Слатина код Андријевице. била само успутна станица или сте од старинаца Горњег Полимља.
Нисам упућен уопште у то тестирање, не знам ни где ни како, а и да знам не знам да ли би баш био у могућности.
Што се тиче Горњег Полимља, о томе ми нико није причао нити помињао.
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #15 послато: Мај 11, 2016, 05:07:19 поподне »
 Кубуровића има у Андријевици. Они су Лопаћани  од Дабетића, друге велике подгрупе Рајевића. Припадају Лазаревићима, сродни су им Станисавићи, Илићи, Ласковићи, Радуновићи-Дрндари, Османлијићи.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #16 послато: Мај 11, 2016, 05:08:52 поподне »
Кубуровића има у Андријевици. Они су Лопаћани  од Дабетића, друге велике подгрупе Рајевића. Припадају Лазаревићима, сродни су им Станисавићи, Илићи, Ласковићи, Радуновићи-Дрндари, Османлијићи.
Осмајлићи.

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #17 послато: Мај 11, 2016, 05:10:05 поподне »
Кубуровића има у Андријевици. Они су Лопаћани  од Дабетића, друге велике подгрупе Рајевића. Припадају Лазаревићима, сродни су им Станисавићи, Илићи, Ласковићи, Радуновићи-Дрндари, Османлијићи.
Баба ми је причала о Лопаћанима. И то је помињала...
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #18 послато: Мај 11, 2016, 05:13:48 поподне »
Кубуровића има у Андријевици. Они су Лопаћани  од Дабетића, друге велике подгрупе Рајевића. Припадају Лазаревићима, сродни су им Станисавићи, Илићи, Ласковићи, Радуновићи-Дрндари, Османлијићи.
Кубуровића има и у мом селу, славе св. Архангела Михаила и знају да су од Васојевића. Мислим да се званично презивају Миладиновићи а сви у селу их знају као Кубуровиће. Ако сам добро упамтио најпре су били настањени у Косаоници па су одатле доселили у село Мркоње у Горњој Јабланици. Жао ми је што немам фотографију сада већ покојног Милана Кубуровића, то је један брка који је од кад га памтим јахао коња, сукао брке и дуванио.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #19 послато: Мај 11, 2016, 05:14:13 поподне »
 Војинена, изворно су се они презивали Османлијићи, касније је изведено Осмајлићи. Ако не вјерујеш, провјери у старијој литератури о Васојевићима, а и  истинољубиви Осмајлићи ће то потврдити. Наравно, то ми је и лично познато, не бих улазио у детаље. Са једним  Осмајлићем сам полемисао код презимена села Доње Луге. У расправу се укључио и Небо.