Аутор Тема: Род Шишковић  (Прочитано 2241 пута)

Ван мреже Никола Ј.

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Род Шишковић
« послато: Јун 12, 2017, 01:29:41 пре подне »
Поздрав, да ли зна неко нешто о овом роду и ком племену припада. Славимо св. Николу, а требало би да смо из околине Билеће!

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Род Шишковић
« Одговор #1 послато: Јун 12, 2017, 08:45:29 пре подне »
Поздрав, да ли зна неко нешто о овом роду и ком племену припада. Славимо св. Николу, а требало би да смо из околине Билеће!
Нисте навели гдје су твоји Шишковићи настањени, јер има још Шишковића који славе друге славе.
Ми имамо овдје врсне понаваоце миграције Срба са простора Херцеговине и Црне Горе, тако да ћеш засигурно добити одговор.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Род Шишковић
« Одговор #2 послато: Јун 12, 2017, 09:51:57 пре подне »
Никола,

лепо је што се интересујеш за корене, али да ниси нешто побркао. Једини Срби Шишковићи са славом св Никола су из Лапова. Пореклом су из Новог Хана (Минићева) код Књажевца.

Реч је о старој породици из Лапова, још из доба Првог устанка, релативно бројној, да ли је могуће да ти неко старији није пренео бар нешто о пореклу?


Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1105
Одг: Род Шишковић
« Одговор #3 послато: Јун 12, 2017, 01:49:15 поподне »
Шишковићи са Требињских брда славе Аранђеловдан, а у Мостару, Шишковићи муслимани су поријеклом из Вала код Билеће (одселили око 1700 године у Дрежањ код Невесиња, а затим у Мостар). Вјероватно сте род са овим што су прешли на ислам.
Тестирање ипсилон хромозома ће открити скривено ;).

Jelic

  • Гост
Одг: Род Шишковић
« Одговор #4 послато: Јун 12, 2017, 01:59:51 поподне »
Никола,

лепо је што се интересујеш за корене, али да ниси нешто побркао. Једини Срби Шишковићи са славом св Никола су из Лапова. Пореклом су из Новог Хана (Минићева) код Књажевца.

Реч је о старој породици из Лапова, још из доба Првог устанка, релативно бројној, да ли је могуће да ти неко старији није пренео бар нешто о пореклу?

Има још Срба Шишковића, на пример у Берковцу код Мионице славе Лучиндан. Једна породица у С. Паланци исто слави Никољдан као наведена породица из Лапова. Презиме је највероватније патронимичког карактера, изведено од надимка "Шишко", извесно је да једни са другима немају везе. Ето Грк наведе и православне Шишковиће у источној Херцеговини.

Но, како год, аутор теме нам није оставио никакве податке о месту порекла, па бих га овим путем замолио да то учини.
« Последња измена: Јун 12, 2017, 02:11:51 поподне Лука »

Ван мреже Никола Ј.

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Род Шишковић
« Одговор #5 послато: Јун 12, 2017, 07:15:21 поподне »
Хвала свима на одговорима. Мој предак Јован Шишко се доселио у периоду 1690 - 1720 у Драгачево. И по њему носимо презиме Јовановић, мада нас остали мештани често зову Шишковићима. Ја имам један родослов у кући где се наводи да смо из околине Билеће, такође човек који нам је урадио родослов, наводи да смо одатле дошли преко црногорских брда и Космета у западну Србију. Данас од де једне куће има нових 12, али су многи и расељени по свету и Србији, тако да нас има релативно пуно. Оно што мене занима јесте, знајући да су људи у Старој Херцеговини и Црној Гори били родовско-племенски организовани, у које веће племе би спадао мој род. С обзиром на географску локацију, то би могли бити Бањани, који су 1876. прикључени Црној Гори, ако се не варам. Али опет, не могу бити сигуран.

Ван мреже Никола Ј.

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Род Шишковић
« Одговор #6 послато: Јун 12, 2017, 07:24:33 поподне »
Такође сам читао о свом селу, мислим на овом сајту. Где се наводи да су Јовановићи староседеоци, а околна презимена Герзић да су дошљаци, што морам исправити да није тачно. Јер су заправо они староседеоци, а ми смо дошли и откупили земљу од њих. Такође оно што ме наводи да смо пореклом из можда и делова данашње Цг, јесте дијалект српског који се говори. Нпр старији људи не кажу сјекира како би било по источно-херцоговачком дијалекту, него оно црногорски шјекира (мислим да црногорци имају то слово у азбуци, али ја немам на мојој тастатури). А за нас је опет и карактеристичан изразито висок раст, што је доминанта антрополошка црта људи са херцеговачко-црногорског поднебља.

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1105
Одг: Род Шишковић
« Одговор #7 послато: Јун 12, 2017, 10:09:04 поподне »
Старији људи до назад 50 година у Херцеговини су говорили шјекира и слично, а неки Херцеговци по селима и данас тако говоре. Тај назив шишко је вјероватно по великим залисцима на коси, или великим шишкама које упадају у очи.