Аутор Тема: Naš nadimci na forumu  (Прочитано 9125 пута)

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Naš nadimci na forumu
« послато: Април 19, 2018, 12:18:45 поподне »
 Moj predlog je da se prošire nadimci na forumu, u zagradi da se stavi koje područje ili haplo grupu obrađuje. Ipak ovo je timski rad i zavisimo jedni od drugih. Ko da popamti osim par ljudi koi su se skoncentrisali na neko područje kada mu zatreba neka pomoć.
Lično smatram da bi nam ovo olakšalo komunikaciju i pojednostavilo forum.
 Ako ne pomogne neće da šteti....

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Naš nadimci na forumu
« Одговор #1 послато: Април 19, 2018, 09:03:51 поподне »
Moj predlog je da se prošire nadimci na forumu, u zagradi da se stavi koje područje ili haplo grupu obrađuje. Ipak ovo je timski rad i zavisimo jedni od drugih. Ko da popamti osim par ljudi koi su se skoncentrisali na neko područje kada mu zatreba neka pomoć.
Lično smatram da bi nam ovo olakšalo komunikaciju i pojednostavilo forum.
 Ako ne pomogne neće da šteti....

Можете ли мало боље да појасните ту вашу идеју? Нисам вас баш најбоље разумео...
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Naš nadimci na forumu
« Одговор #2 послато: Април 19, 2018, 09:08:36 поподне »
Можете ли мало боље да појасните ту вашу идеју? Нисам вас баш најбоље разумео...
Pretpostavljam da se misli na nešto ovako:
Delija-Banat,Srem,istrazivanje crkvenih matičnih knjiga kroz arhive u Banatu i Sremu..otprilike geografska oblast iz koje je svako od nas i ono za šta možemo biti na raspolaganju što se tiče korisnih saveta ,pomoći i slično.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Naš nadimci na forumu
« Одговор #3 послато: Април 19, 2018, 09:39:41 поподне »
Pretpostavljam da se misli na nešto ovako:
Delija-Banat,Srem,istrazivanje crkvenih matičnih knjiga kroz arhive u Banatu i Sremu..otprilike geografska oblast iz koje je svako od nas i ono za šta možemo biti na raspolaganju što se tiče korisnih saveta ,pomoći i slično.
Корисна ствар, питање је колико је технички изводљиво тако нешто, односно да ли је у могућности софтвера који користи овај форум (Simple Machines платформа за форуме).

Свакако би доста користило свима, поготово новим члановима који на самом почетку када се придруже форуму често траже одговоре на неким темама које су временски одавно ''заврмле'', па би контактирање чланова који су испод свог аватара и броја порука написали оно за шта се највише интересују било на корист свима.

За сада је могуће поставити ознаку сопствене хаплогрупе испод аватара опцијом измени профил>профил на форуму>лични текст.

''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Naš nadimci na forumu
« Одговор #4 послато: Април 19, 2018, 10:00:53 поподне »
Корисна ствар, питање је колико је технички изводљиво тако нешто, односно да ли је у могућности софтвера који користи овај форум (Simple Machines платформа за форуме).

Свакако би доста користило свима, поготово новим члановима који на самом почетку када се придруже форуму често траже одговоре на неким темама које су временски одавно ''заврмле'', па би контактирање чланова који су испод свог аватара и броја порука написали оно за шта се највише интересују било на корист свима.

За сада је могуће поставити ознаку сопствене хаплогрупе испод аватара опцијом измени профил>профил на форуму>лични текст.

И ја мислим да је то паметно.За људе који се баве генеолошким испитивањима ДНК и који су ајде тако та кажем специјализовани за поједине хаплогрупе такође би ваљало да имају тако неку ознаку..уз ове чинове што постоје,писар,познавалац,уредник и сл. можда ставити у кратким цртама то што је најбоље знамо и где можемо помоћи .
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Naš nadimci na forumu
« Одговор #5 послато: Април 19, 2018, 10:34:55 поподне »
 Evo već su neki  odgovorili u moje ime.
Ja  sam mislio na geografsko područje koje poznaje odnosno za koje se interesuje.
Naprimer ja neznam ništa o istočnoj Srbiji.
Konkretno u zagradi pored nadimka staviobih
Romanijski (Romanija, Hercegovina, Crna gora)
Tako bi drugima skratio ako im treba neki podatak a neznaju koga da pitaju.
I ja lično htiosam da postavim nekad neka pitanja, a sa drugr strane nebi forum bio zatrpan svim i svačim.
Makar dio bi bio iskristalisan kroz privatne poruke.
Pa tek onda da objavljujemo.
Mislim da polako idemo ka prenatrpanosti da nećemo znati gdje i šta da tražimo....
Možda ovo bude... Dali je tehnički izvodljivo nek odgovore pametniji od mene za tehniku...

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Naš nadimci na forumu
« Одговор #6 послато: Април 19, 2018, 10:37:52 поподне »
P.S.
Dolazimo u situaciju da čupamo Jovicu za rukav, pa nemože ni on sve...
Ovako i drugibi po mrvicu ponijeli tereta...
Meni nije odgovorio već par dana... a znam nema vremena zatosam i pokrenuo ovo pitanje...

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Naš nadimci na forumu
« Одговор #7 послато: Април 19, 2018, 10:43:06 поподне »
Сви посјетиоци приликом уласка на форум имају преглед и прочитају поруке и теме од задње посјете.
Већи је проблем што на многа постављена питања нико не одговара, поготово не они који су стручни за те теме или уопште да неко изнесе своје мишљење. Можда су нека питања глупа али има начина и на њих да се одговори.
Ипак је ово форум и нико не зна све, а свако зна по нешто.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Naš nadimci na forumu
« Одговор #8 послато: Април 19, 2018, 11:36:42 поподне »
То у овој поставци форума није изводљиво, осим као што Атлантише написа, кроз рубрику лични текст.

Кад будемо имали неку сопствену или богатију форумску платформу можда ће и тако нешто бити могуће.



Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Naš nadimci na forumu
« Одговор #9 послато: Април 20, 2018, 01:01:29 пре подне »
Немогуће је дати апсолутну пречицу до конкретног одговора некоме ко је нов па постави неко "бесмислено" питање везано за неку област, тј. задовољити апслолутно сваког. Најближе решење је постављање линка са конкретне теме, што се и ради, или га упутити да укуца жељени појам после чега ће му изаћи та реч која се помиње на разним темама. Али има и оних који су упорни да по сваку цену добију одговор на нешто за шта немају "подлогу" да би разумели тај одговор, па и даље терају по свом (а постави му се линк за неку хаплогрупу напр., међутим, тај неко и не погледа тај линк и неће да издвоји пар дана да излиста тему...)...Већи је проблем само нестрпљење да се добије неко знање код неких новајлија (то ми личи ,као кад бих отишао у неку научну установу која се бави нечим за шта сам се  заинтересовао, а немам никакво предзнање и затражим да ми се кроз кратак одговор објасни нешто , а одговор на моје питање садржи појмове за које не знам шта значе, па се онда нервирам зашто нисам добио разумљив одговор :) ) ...Ово није место за нестрпљиве, за оне који хоће знање по кратком поступку, без да читају саме теме од почетка
« Последња измена: Април 20, 2018, 01:06:25 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Naš nadimci na forumu
« Одговор #10 послато: Април 20, 2018, 01:46:20 пре подне »
Ово није место за нестрпљиве, за оне који хоће знање по кратком поступку, без да читају саме теме од почетка

Potpuno se slažem.  Za nestrpljive, postoji glavna stranica Porekla.  Tamo se mogu postavljati pitanja bez da se mora puno čitati, pa čak ni registrirati.  Na forumu se podrazumijeva da treba uložiti bar malo truda.  Nije pošteno prema forumašima očekivati da svakog novog člana ponovno podučavaju u osnovama struke.  To se za par sati da pročitati na starijim i prijašnjim temama.

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Naš nadimci na forumu
« Одговор #11 послато: Април 20, 2018, 02:10:46 пре подне »
Јашта, још само да се почне цртати новим форумашима. На крају остане десетак агилних чланова који до бесвести читају литературу, истражују, доносе закључке... и на другој страни булумента лењиваца који желе да добију све на један клик, да не кажем - на готово.


Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Naš nadimci na forumu
« Одговор #12 послато: Април 20, 2018, 02:28:20 пре подне »
Јашта, још само да се почне цртати новим форумашима. На крају остане десетак агилних чланова који до бесвести читају литературу, истражују, доносе закључке... и на другој страни булумента лењиваца који желе да добију све на један клик, да не кажем - на готово.
Да...Није проблем незнати , проблем бити упоран у незнању. А Паво је добро поменуо и главну страницу Порекла, где може свако да се упозна са основама. То је можда најбоље пре самог уласка на форум, боравити мало у "предсобљу" :) Ја прво нисам ни знао за форум, био сам неко време на главној страници, па сам гледао шта ме занима, што је можда и боље било...(додуше, и поред тога сам просипао "бисере" , зато, шта би тек било да нисам боравио на главној страници пре тога  ;D )
« Последња измена: Април 20, 2018, 02:35:58 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Naš nadimci na forumu
« Одговор #13 послато: Април 20, 2018, 02:56:23 пре подне »
Јашта, још само да се почне цртати новим форумашима. На крају остане десетак агилних чланова који до бесвести читају литературу, истражују, доносе закључке... и на другој страни булумента лењиваца који желе да добију све на један клик, да не кажем - на готово.

Što se tiče geneologije to ste svakako svi u pravu kad kažete da je idiotski objašnjavati stvari koje su već objašnjene samo nekoga mrzi da pročita već hoće sve servirano..mislim da je Romanijski imao drugu ideju kada je ovo predložio.Forum jeste prebogat što se tiče mnogih stvari a pogotovo geneologije..naravno daleko od toga da ovde postoji odgovor na svako pitanje pogotovo što se tiče nekih privatnih istraživanja popisa,matičnih knjiga gde mnogo znači kad imaš da pitaš nekoga iz oblasti koja te interesuje(geografskog područja) ..može da ti otkrije cake od radnog vremena,vrste knjiga koja treba da se gleda itd. itd. To je suština-makar sam ja to tako shvatio.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Naš nadimci na forumu
« Одговор #14 послато: Април 20, 2018, 03:19:18 пре подне »
Evo već su neki  odgovorili u moje ime.
Ja  sam mislio na geografsko područje koje poznaje odnosno za koje se interesuje.
Naprimer ja neznam ništa o istočnoj Srbiji.
Konkretno u zagradi pored nadimka staviobih
Romanijski (Romanija, Hercegovina, Crna gora)
Tako bi drugima skratio ako im treba neki podatak a neznaju koga da pitaju.
I ja lično htiosam da postavim nekad neka pitanja, a sa drugr strane nebi forum bio zatrpan svim i svačim.
Makar dio bi bio iskristalisan kroz privatne poruke.
Pa tek onda da objavljujemo.
Mislim da polako idemo ka prenatrpanosti da nećemo znati gdje i šta da tražimo....
Možda ovo bude... Dali je tehnički izvodljivo nek odgovore pametniji od mene za tehniku...
Боље је јавно поставити неко питање на теми која је у вези са тим питањем, него слати само једној особи то питање ( која би хипотетички ставила уз име профила и област за коју има сазнања и литературу)...Пре ћеш добити одговор ако јавно ставиш питање на теми, јер за свако питање има више потенцијалних људи који ће одговорити, него слати само једној особи...Мислим да форум никад неће бити пренатрпан за логична питања
« Последња измена: Април 20, 2018, 03:28:06 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Naš nadimci na forumu
« Одговор #15 послато: Април 20, 2018, 10:24:27 пре подне »
Očito većina odbila, odustajem ..........

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Naš nadimci na forumu
« Одговор #16 послато: Мај 13, 2018, 02:42:05 пре подне »
Да се не отвара због овог мог предлога нова тема поставићу свој предлог овде.
Предлог је ,па може се рећи сличан овом везано за надимке на форуму а сврха би му била хм,ајде да кажем нормална комуникација и узајамно поштовање које овде неки пут не постоји..а не видим зашто би било тако кад смо сви овде да нешто научимо али и помогнемо једни другима колико то можемо у односу на знање.
Е сад о чему се ради.Данас је интернет и технологија свима доступна и свако се прави паметан када и нешто мало прочита,не говорим само о историји већ малте не свему.Узмите у обзир ово..можете прочитати о одређеној болести на интернету и препуцавати се са неким ко је исто као и ви-можда прочитао а можда и чуо негде..али да ли бисте се на основу читања неког чланка препуцавали са неким ко је завршио факултет који се бави том проблематиком,у овом случају медицином.
Мој предлог је би да људи који су на овом форуму,како корисници тако и администратори можда могли да оставе информацију поред свог имена или на дну о својим квалификацијама које су битне и везане за покушај реконструкције порекла нашег народа.
Глупо би било да сад сви стављамо своје образовање,јер какве везе медицина има са овом причом,али завршити Историјске науке,Етнографске студије,Филолошки факултет,Археологију богами итекако јесте меродавно.Није реч ни о каквом сад препотентном истицању али кад већ постоје чинови који говоре углавном квантитативно у прилог активности(не и квалитативно) не видим што се ово не би поставило,што је по мени много меродавније.Да неко не схвати погрешно,ја нисам из ове приче већ сам потпуно у супротном смеру орјентисан што се тиче школовања и ајде тако да кажем квалификација а историја ми дође као страст,нешто што ме занима од малих ногу и као хоби.
Мислим да би ово знатно смањило могућност за неки од виртелних конфликата овде на форуму и да би дало на тежини и квалитету што се многих тема тиче.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Naš nadimci na forumu
« Одговор #17 послато: Мај 13, 2018, 11:44:54 пре подне »
Није за очекивати да ће се нешто тако десити. Ствар је сложенија него што изгледа и све се завршава на слободном избору форумаша који ће у већини случајева вероватно остати непромењен у том погледу. Треба имати на уму да кад би тако нешто и стајало форумашима на профилу, да би их то на сваком кометару и обавезивало, јер бисмо њихове коментаре посматрали увек као стручне. Овако како је тренутно, коментари људи из стуке су увек пожељни, а тамо где је то потребно, они углавном и не изостану.

Можда се у будућности форум елитизује, па ће на појединим потфорумима право писања имати само стучни за те теме, док ћемо ми остали имати могућност само читања њихових дискусија. :)



Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Naš nadimci na forumu
« Одговор #18 послато: Мај 13, 2018, 11:53:35 пре подне »
Mislim iskreno da je nepotrebno da stoji nešto oko kvalifikacija člana na profilu. Čak i meni kao totalnom laiki je posle nekoliko postova jasno ko koliko vlada nekom oblašću znanja

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Naš nadimci na forumu
« Одговор #19 послато: Мај 13, 2018, 12:09:18 поподне »
Није за очекивати да ће се нешто тако десити. Ствар је сложенија него што изгледа и све се завршава на слободном избору форумаша који ће у већини случајева вероватно остати непромењен у том погледу. Треба имати на уму да кад би тако нешто и стајало форумашима на профилу, да би их то на сваком кометару и обавезивало, јер бисмо њихове коментаре посматрали увек као стручне. Овако како је тренутно, коментари људи из стуке су увек пожељни, а тамо где је то потребно, они углавном и не изостану.

Можда се у будућности форум елитизује, па ће на појединим потфорумима право писања имати само стучни за те теме, док ћемо ми остали имати могућност само читања њихових дискусија. :)
Наравно да је тачно као што кажеш,ништа не треба а силу да се ради.Мислио сам ,невезано за неке птеђашње ситуације већ.иначе да би овако мешто могло да уштеди нека непотребна писања и расправе.Разумем свеопшту сложеност ситуације..нисам за цензуру у том смислу да не сме да се пише и дс неки пишу а неки читају већ да после дискусије о неком истоеијском догађају,након што је човек ком.је истоеија професија исказао свој став,безвезе би било.да ја као.лаик настављам.са њим.да се расправљам и убеђујем га у супротно..ако јечовек завршио историју што се мене тиче од почетка ја ћу сматтати да има знање и да влада том.материјом,а кроз даља његова писања ће се видети  какав је и као историчар и као човек.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Naš nadimci na forumu
« Одговор #20 послато: Мај 13, 2018, 12:19:57 поподне »
Mislim iskreno da je nepotrebno da stoji nešto oko kvalifikacija člana na profilu. Čak i meni kao totalnom laiki je posle nekoliko postova jasno ko koliko vlada nekom oblašću znanja

И међу стручњацима разних области постоји одређена градација. То је нпр. најлакше објаснити на пољу медицине. Међу докторима медицинских наука има бољих и лошијих лекара. Они бољи су углавном отишли на запад да раде. Нама су претежно остали средње добри и лоши.  :-\

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Naš nadimci na forumu
« Одговор #21 послато: Мај 13, 2018, 12:35:58 поподне »
И међу стручњацима разних области постоји одређена градација. То је нпр. најлакше објаснити на пољу медицине. Међу докторима медицинских наука има бољих и лошијих лекара. Они бољи су углавном отишли на запад да раде. Нама су претежно остали средње добри и лоши.  :-\
Али и од тог средње доброг није реално да лаик који чита чланке по блиц жена и слично зна више. ;) Ајде није тема али ово је једна од предрасуда којд владају у нашој земљи..кад би видео ко код мене интензивно учи немачки(док не учи оно што треба а то је лекарство) било би ти јасно шта причам. :)
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Naš nadimci na forumu
« Одговор #22 послато: Мај 13, 2018, 01:22:18 поподне »
Mislim iskreno da je nepotrebno da stoji nešto oko kvalifikacija člana na profilu. Čak i meni kao totalnom laiki je posle nekoliko postova jasno ko koliko vlada nekom oblašću znanja
У центар. После овог поста нема потребе било шта рећи.