Аутор Тема: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a  (Прочитано 17412 пута)

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #40 послато: Мај 21, 2019, 12:41:29 поподне »
Našao sam Petroviće iz Dobrskog sela.

Iz Bosne su kažu, sad će mi dati više informacija.
Izgleda da nemaju veze sa Sjekloćama, da su baš skoro doseljeni.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #41 послато: Мај 21, 2019, 01:15:58 поподне »
Našao sam Petroviće iz Dobrskog sela.

Iz Bosne su kažu, sad će mi dati više informacija.
Izgleda da nemaju veze sa Sjekloćama, da su baš skoro doseljeni.

Свака част! Чекамо даље податке о пореклу. :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #42 послато: Мај 21, 2019, 01:17:29 поподне »
Našao sam Petroviće iz Dobrskog sela.

Iz Bosne su kažu, sad će mi dati više informacija.
Izgleda da nemaju veze sa Sjekloćama, da su baš skoro doseljeni.

Nemaju veze sa Sjekloćama definitivno.
Slava ovih Petrovića u Dobrskom selu je sv. Jovan kao i nama!
Preslava je Sv. Sava.

To je informacija 100% tačna jer sam je dobio od Petrovića iz Dobrskog Sela.

Njihovo poreklo je iz okoline manastira Tavna, gde još uvek imaju dosta rodjaka Petrovića, mnogo više nego u Crnoj Gori.
Dalje poreklo je iz Banjana gde misli da ih još ima.

Da li neko zna nešto o Petrovićima iz Banjana?

Edit
Ili Petrovića iz Banjica, okoline Bijeljine, blizu manastira Tavna.
« Последња измена: Мај 21, 2019, 01:19:30 поподне Aleksandar R21 »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #43 послато: Мај 21, 2019, 02:00:11 поподне »
Nemaju veze sa Sjekloćama definitivno.
Slava ovih Petrovića u Dobrskom selu je sv. Jovan kao i nama!
Preslava je Sv. Sava.

To je informacija 100% tačna jer sam je dobio od Petrovića iz Dobrskog Sela.

Njihovo poreklo je iz okoline manastira Tavna, gde još uvek imaju dosta rodjaka Petrovića, mnogo više nego u Crnoj Gori.
Dalje poreklo je iz Banjana gde misli da ih još ima.

Da li neko zna nešto o Petrovićima iz Banjana?

Edit
Ili Petrovića iz Banjica, okoline Bijeljine, blizu manastira Tavna.

Ово је потпуно изненађење.  :o Баш сам се малопре чуо са тестираним Петровићем, и он је потпуно збуњен овим...да ли је тај Петровић сигуран да су они једини са тим презименом из Добрског Села? Да ли зна кад су се доселили у Добрско Село из села Бањице код Бијељине (где се налази манастир Тавна)? Потпуно ми је нелогична сеоба из Семберије у цетињски крш, и то у скорије време, с обзиром да нису поменути у раду Андрије Јовићевића „Ријечка нахија у Црној Гори“ из 1911. године.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #44 послато: Мај 21, 2019, 02:48:18 поподне »
Ово је потпуно изненађење.  :o Баш сам се малопре чуо са тестираним Петровићем, и он је потпуно збуњен овим...да ли је тај Петровић сигуран да су они једини са тим презименом из Добрског Села? Да ли зна кад су се доселили у Добрско Село из села Бањице код Бијељине (где се налази манастир Тавна)? Потпуно ми је нелогична сеоба из Семберије у цетињски крш, и то у скорије време, с обзиром да нису поменути у раду Андрије Јовићевића „Ријечка нахија у Црној Гори“ из 1911. године.

Veliko iznenađenje i meni.
Ovaj Petrovič je sigurno iz Dobrskog sela. Ima i poznat restoran na putu ka Dobrskom selu.
Vernik je i siguran je za svoju slavu.

Ovo sa Bijeljinim mi nije baš najjasnije, ali koliko sam ga razumeo privremeno je njegova grama porodice bila tamo gde su ostali ostali, a da je starina iz Banjana.

Ne zna previše, ali ima dobar broj rodjaka u Bijeljini i na Cetinju pa se možda može saznati nešto više.

Koliko vidim u Banjanima postoji selo Petrovići, trebalo bi i njima da je slava sv. Jovan. Ako znate više o tome od kojih bi banjanskih rodova mogli biti javite da istražujemo dalje.

Edit
Ima rodjaka i u Beogradu, Požarevcu, Negotinu, Velikoj Plani. Koliko se sećam testirani Petrović je iz Požarevca?
« Последња измена: Мај 21, 2019, 02:50:53 поподне Aleksandar R21 »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #45 послато: Мај 21, 2019, 03:00:59 поподне »
Veliko iznenađenje i meni.
Ovaj Petrovič je sigurno iz Dobrskog sela. Ima i poznat restoran na putu ka Dobrskom selu.
Vernik je i siguran je za svoju slavu.

Ovo sa Bijeljinim mi nije baš najjasnije, ali koliko sam ga razumeo privremeno je njegova grama porodice bila tamo gde su ostali ostali, a da je starina iz Banjana.

Ne zna previše, ali ima dobar broj rodjaka u Bijeljini i na Cetinju pa se možda može saznati nešto više.

Koliko vidim u Banjanima postoji selo Petrovići, trebalo bi i njima da je slava sv. Jovan. Ako znate više o tome od kojih bi banjanskih rodova mogli biti javite da istražujemo dalje.

Edit
Ima rodjaka i u Beogradu, Požarevcu, Negotinu, Velikoj Plani. Koliko se sećam testirani Petrović je iz Požarevca?

Да ли вам је можда написао кад су се доселили у Добрско Село и одакле, да ли из те Бањице код Бијељине или са подручја племена Бањана? Што се тиче порекла родова из села Петровићи у Бањанима (општина Никшић), издвојио бих ове родове, који би могли да нам буду интересантни у контексту славе и преславе (извучено из књиге Светозара Томића "Бањани" из 1949. године):

"Остала братства у Петровићима млађа су и по предању, зна се одакле су и приближно време када су се настанили ту. Тако по причању Петра Пејовића (1912.) Доње-Бањци су се доселили од Бањске искрај Косова, из Старе Србије. Доселио се Грбо, а тако је назван по томе што му је једно уво отсечено на Косову. И данас има у Петровићима место које се зове Грбов До и Грбова Градина, где се Грбо прво настанио.

Од Грба су Кнежевићи на Стражници у Ступи и у Кнеж Долу (23 к.), Поповићи (од њих су Џомбе у Љубомиру) у Кулиновићима (15 к.) и Пејовићи у Парешком Долу (10 к.), сви су један род, славе Јован-дан, а преслава им је Аранђелов-дан; даље од Грба су: Пејовићи (8 к.), Јововићи (7 к.) и Марковићи на Успутници (18 к.) , један су род, славе Јован дан, а прислужба Св. Сава.

Кнежевићи веле да су дошли са Косова право овамо и једни се по неком своме попу прозвали Поповићи, а други по Пеју Пејовићи. Старо им је презиме било Мијовић. Ових од Грба има око 115 кућа. Сви славе Јован дан, а прислужбе су им: Арханђелов дан, Госпођин-дан (15. Август) и Савин-дан.
"

Међутим, сва ова братства би требала да припадају хаплогрупи N2-P189.2>FGC28435.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #46 послато: Мај 21, 2019, 04:03:12 поподне »
Да ли вам је можда написао кад су се доселили у Добрско Село и одакле, да ли из те Бањице код Бијељине или са подручја племена Бањана? Што се тиче порекла родова из села Петровићи у Бањанима (општина Никшић), издвојио бих ове родове, који би могли да нам буду интересантни у контексту славе и преславе (извучено из књиге Светозара Томића "Бањани" из 1949. године):

"Остала братства у Петровићима млађа су и по предању, зна се одакле су и приближно време када су се настанили ту. Тако по причању Петра Пејовића (1912.) Доње-Бањци су се доселили од Бањске искрај Косова, из Старе Србије. Доселио се Грбо, а тако је назван по томе што му је једно уво отсечено на Косову. И данас има у Петровићима место које се зове Грбов До и Грбова Градина, где се Грбо прво настанио.

Од Грба су Кнежевићи на Стражници у Ступи и у Кнеж Долу (23 к.), Поповићи (од њих су Џомбе у Љубомиру) у Кулиновићима (15 к.) и Пејовићи у Парешком Долу (10 к.), сви су један род, славе Јован-дан, а преслава им је Аранђелов-дан; даље од Грба су: Пејовићи (8 к.), Јововићи (7 к.) и Марковићи на Успутници (18 к.) , један су род, славе Јован дан, а прислужба Св. Сава.

Кнежевићи веле да су дошли са Косова право овамо и једни се по неком своме попу прозвали Поповићи, а други по Пеју Пејовићи. Старо им је презиме било Мијовић. Ових од Грба има око 115 кућа. Сви славе Јован дан, а прислужбе су им: Арханђелов дан, Госпођин-дан (15. Август) и Савин-дан.
"

Међутим, сва ова братства би требала да припадају хаплогрупи N2-P189.2>FGC28435.

Vrlo verovatno smo zbog testiranog Petrovića na krivom tragu.
Današnji Petrovići iz Dobrskog sela slave Sv. Jovana, preslavljaju Sv. Savu i došli su tu iz Semberije (Kačevac, Banjica) na ujčevinu i tek su treća generacija dole. Daljom starinom su iz Banjana.

Niko ne zna za tog testiranog Petrovića. Osim Gorevuka u selu imaju Popovići kažu, ali oni slave Nikoljdan.

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #47 послато: Мај 21, 2019, 04:18:16 поподне »
Онда то значи да ови Петровићи немају везе са претходно тестираним Петровићем. Ако је слава претходно тестираног Петровића заиста Арлијевдан, остаје као најреалнија опција да су од добрских Горевука (нарочито ако се има у виду да су Сјеклоће тестиране као R1a).
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #48 послато: Мај 21, 2019, 04:44:00 поподне »
Тест на 23 маркера неког Сјеклоће, Јаблана или другог "Горевука" би отклонио све сумње, или би још више закомпликовао причу.  :) Кад размислим, тестирани Петровић, када смо први пут око тога разговарали, иако није био сигуран око тачне славе, је тврдио да је она била почетком септембра, а тад пада Арлијевдан (04.09.). Зато ми је било чудно ово око Јовањдана.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #49 послато: Мај 21, 2019, 08:59:41 поподне »
 Problem je što Sjekloće i svi sa kojima sam stupio u kontakt iz Dobrskog sela tvrde da su ovo jedini Petrovići koji su živeli i žive u Dobrskom selu. Tako sam i došao do ovih koji slave sv. Jovana.
Moguće da je predak testiranog Petrovića primio slavu žene kada se doselio, a da je ova druga grana zadržala Jovanjdan iz Bosne.
Ako su uopšte i rod.

Petrovići mi rekoše i da su u Bijeljini bili samo dve do tri generacije, a da su iz Banjana.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #50 послато: Мај 21, 2019, 11:39:29 поподне »
Problem je što Sjekloće i svi sa kojima sam stupio u kontakt iz Dobrskog sela tvrde da su ovo jedini Petrovići koji su živeli i žive u Dobrskom selu. Tako sam i došao do ovih koji slave sv. Jovana.
Moguće da je predak testiranog Petrovića primio slavu žene kada se doselio, a da je ova druga grana zadržala Jovanjdan iz Bosne.
Ako su uopšte i rod.

Petrovići mi rekoše i da su u Bijeljini bili samo dve do tri generacije, a da su iz Banjana.

Могуће да је у питању некакво призећивање, или склањање од крвне освете јер је деда или прадеда тестираног убио неког човека, па је морао због тога да мења презиме (ово је информација коју ми је он још раније дао). Такође ми је причао како су његови преци наводно били једни од даривалаца старе цркве у Добрском Селу. Све ме ово асоцира да они ипак припадају роду Горевука, али ко зна.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #51 послато: Мај 22, 2019, 01:09:38 пре подне »
Da li se negde na sajtu može postaviti javni poziv Sjekloćama/Moštrokolima/Jablanima/Raslapčevićima da se testiraju?

Mislim da smo sa ovim testiranim Petrovićem došli do ćorsokaka jer ih niko ne zna. Ostaje "nada" da su srodni ovim bratstvima pa da će se negde uklopiti

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #52 послато: Мај 22, 2019, 09:48:29 пре подне »
Da li se negde na sajtu može postaviti javni poziv Sjekloćama/Moštrokolima/Jablanima/Raslapčevićima da se testiraju?

Mislim da smo sa ovim testiranim Petrovićem došli do ćorsokaka jer ih niko ne zna. Ostaje "nada" da su srodni ovim bratstvima pa da će se negde uklopiti

Може на теми Траже се за тестирање. :)

А можда би се могао објавити и позив на фејсбук страници Друштва.



Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #53 послато: Мај 24, 2019, 11:09:00 пре подне »
O Petrovićima gotovo niko ne zna ništa detaljnije.
Ovi današnji Petrovići u Dobrskom selu im nisu rod.

Testiranje nekog Gorevuka će rešiti dilemu, čak i da nisu srodni sigurno su R1A pa ćete dobiti informacije o ovom velikom rodu.

Kako bi najjednostavnije funkcionisalo testiranje u Podgorici?

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #54 послато: Август 21, 2019, 02:22:25 пре подне »
Мој снп тест је дао S24902* - не припадам двема до сада познатим гранама испод. У познатим гранама (иначе мале групе) је нешто Пољака, Белоруса, Швеђана и Енглеза. По томе, племе или род би се звали Прибалтици-северноморци.

Свакако је занимљиво да за период пре Деске имам само кратко и магловито предање, да смо потекли из голе Херцеговине, па да смо били у Шапцу неко време и иза тога следи Деска.

Нисам још у прилици да радим велики ипсилон, али хоћу једног дана (у међувремену да ми се јави за пошту у којој не праве проблем).

Предвиђач је исправан али не може да покаже оно чега нема. Добијам само Р1а.

 Ова грана је врло занимљива. Базална Z280, и не изгледа по разноврсности да је ова грана словенска осим R-YP4078 која има TMRCA од 1300 г. и уско грло од 2600 г. Од осталих:
YP469 су Енглези и Ирци
YP561>YP4094>YP4778 Мексико, Енглеска, Француска, Ирска, Шведска 
YP561>YP564>YP4660 Енглеска, Ирска, Норвешка
YP561>YP564>YP658 Холандија, Ирска
 Предвиђају и једног Талијана као YP561>YP564

 Нађена је код насљедника Културе линеарне керамике (Iwsko). Обзиром на S24902* и не постојање рођака ближих од 4400 g., мени дјелује изгледна опција да ова грана може имати везе са Corded Ware елементом у генези Цетинске културе или са нпр. Ватинском културом. Нисам до сад видио такве кандидате испод Z282.
« Последња измена: Август 21, 2019, 02:24:09 пре подне Zor »

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #55 послато: Август 22, 2019, 07:49:05 поподне »
Ukoliko iz srodnih porodica iz ovog roda ima zainteresovanih za dublje istraživanje našeg zajedničkog porekla neka se javi da vidimo gde dalje. Ja ću za sebe uraditi uskoro taj SNP.

Petrovići koji su nam srodni izgleda po onome što sam saznao nemaju veze sa Dobrskim selom. Danas je konačno posle nekoliko meseci potrage testiran i jedan pravi Gorevuk pa ćemo videti dal on ima veze sa Petrovićima.


Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #56 послато: Август 22, 2019, 11:25:20 поподне »
Ukoliko iz srodnih porodica iz ovog roda ima zainteresovanih za dublje istraživanje našeg zajedničkog porekla neka se javi da vidimo gde dalje. Ja ću za sebe uraditi uskoro taj SNP.

Petrovići koji su nam srodni izgleda po onome što sam saznao nemaju veze sa Dobrskim selom. Danas je konačno posle nekoliko meseci potrage testiran i jedan pravi Gorevuk pa ćemo videti dal on ima veze sa Petrovićima.

Сјајне вести! Са нестрпљењем очекујемо резултат Јаблана, који ће разрешити дилему око Петровића.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #57 послато: Август 30, 2019, 07:17:46 поподне »
Gorevuci nisu srodni sa našim rodom.
Testirani nije srodan Petroviću.
I dalje taj Petrović iz D. Sela ostaje velika enigma jer ga današnji Petrovići iz D. Sela su 100% sigurni da on nije njihov rodjak (oni su doseljeni na ujčevinu kod Gorevuka relativno skoro).

Tako da smo ponovo na nuli što se tiče tragova o daljem poreklu, moji jesu sigurno doseljenici iz CG ili Hercegovine. Došli su preko Osata preko Drine sa Tadićima iz Pive sa kojima dele slavu i preslavu, medjutim u Pivi od do sada testoranih nema R1A z280.

Nemamo nikog srodnog u Hercegovini niti CG osim ovih Petrovića za koje se ne zna odakle su stvarno.

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #58 послато: Октобар 18, 2020, 09:46:46 поподне »
Koliko vidim prvi testorani iz naseg roda iz Krajine, Grubic iz Ervenika kod Knina. Slavi Markovdan.

Tu je i
Цитат
Јовичић, Јовањдан, Миокус, Шабац

Припада хаплогрупи R1a-Z280, бројном роду А ("род Бојић-Ракић"). Поседује за овај род практично модалан хаплотип, једина вредност која одудара од скоро свих осталих припадника је нешто нижа Y-GATA-H4=11. Најближа поклапања има са Тешићем из Мионице и Јевтићем из Осечине, од обојице се разликује на само 1 од 23 маркера. На 1 од 17 упоредивих маркера разликује се од Берића из Богатића, Јаношевића из Дрена код Обреновца, Крнајског-Беловљева из Келебије код Суботице и Јоксимовића из Бањана код Уба. И од већине осталих припадника овог рода разликује се на 2 до 3 маркера, а занимљиво је да велика већина њих такође слави Јовањдан.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a
« Одговор #59 послато: Октобар 18, 2020, 10:16:54 поподне »
Ту је и Мајсторовић из Српског ДНК месеца:

34. Мајсторовић, Јовањдан, Прово, Владимирци

Припада хаплогрупи R1a-Z280.

Нема блиских поклапања у пројекту. Тестирани је у упитнику навео да су да су у Прову сигурно од половине 19. века, док пре тога не знају одакле су доселили. Исто бележи и Војислав С. Радовановић који наводи да не знају одакле се доселио мајстор по којем носе презиме.

Неки уредници су ми скренули пажњу (на чему им захваљујем) да би Мајсторовић могао припадати роду Бојић-Ракић који карактерише слава Јовањдан. Тестирани из овог рода су присутни у више места мачванске Посавине и Поцерине. Гледајући тако, Мајсторовићу је најближи Јовичић из Миокуса код Шапца, са којим се разликује на 5 (389i, 389ii, 391, 458, 533) од 23 упоредива маркера. Проблем је што овај род није SNP профилисан, па је провера припадности роду путем дубљег тестирања у овом тренутку немогућа.
Чињеницама против самоувереног незнања.