Аутор Тема: Poreklo prezimena Musić  (Прочитано 12971 пута)

Ван мреже Adnan

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 107
Poreklo prezimena Musić
« послато: Март 22, 2019, 11:53:41 пре подне »
Pozdrav svima uz veliko poštovanje zavidim vam na vašem radu ovo mi je prvi post pokušaću da podelim sa vama to što znam.Moje prezime je Musić i zanima me njihovo poreklo, znam da je ova tema otvarana i prije na srednjovekovna vlastela temi ali se o tim Musićima sa boja nezna baš dovoljno.A i nemora da znači da ja ili mi Musići imamo išta sa njima.Da počnem od nas koji smo iz Plava rodom CG.Moj deda se preselio sa dva brata na Kosovu 1953 i živeli smo u Vitomirici (selo opština Peć) sve do 1998 posle toga smo bili napadnuti i proterani sa tih prostora.Hvala Bogu sačuvali smo glave pa sad mogu da pišem o tome ;D.Uglavnom od starih imamo stablo i amanet koji nam je ostavljen barem što se Plavskih Musića tiče a to je "sredom se ne seliti" i "prezime ne menjati" neverujem da to svi poštuju ali barem je rečeno to od starih i mi pokušavamo da se toga držimo.Naš jezik je oduvek bio Srpski u kući iako su mnoge Albanske žene udavate u Musiće nikad se u kući nije pričao Albanski iako su ga mnogi naučili kao što drugi ljudi pričaju više jezika.U Plavu smo odavno toliko davno da ljudi neznaju poreklo moj deda je ukopan na Kosovu a njegov otac,deda i pradeda u Plavu barem te grobove nalazimo i znamo gde su.U blizini Plava ima selo Babino polje gde su Musići živeli pre i danas ih ima tamo nalaze se naši toponimi kao na primer :Musića livade,Musića katuni itd. Svi toponimi kod nas i okolo nas su Srpski svaka planina i svako brdo je na Srpskom.Babino polje je na granici sa Albanijom i Kosovom a otac kaže kad je bio mali pitao bi svog strica ko živi tamo on bi odgovorio Rečani ili Arnauti.Ovo naglašavam zato što je neko prosuo laž da smo od Klimente poreklom a danas znam za sigurno da nemamo ništa sa njima ako naš dnk ne laže o tome nešto kasnije.Na vrhu našeg stabla su Musa od kojih smo mi Musići, Cano od kojih su Canovići i Reko od njih su Rekovići i ne uzimamo se između sebe dan danas se gledamo kao rođaci.Dešavale su se velike seobe za vreme pada Turske i posle toga vidim da mnogi ne uzimaju u obzir te takve stvari a seobe se bile ogromne, puno naroda je iselilo za Tursku ja sam se raspitivao naročito za ovu zadnju koja se desila 1912 godine.Otac mi kaže što je on čuo od oca i ostalih da taj sultan u to doba ne sećam se imena mislim da je sultan Hamid ili tako nešto, trebao je da pošalje 100 dereglija a poslao je samo 10 pa ko je imao više para da podplati mogao je da uđe na brod.A ko nije ostao je u Albaniji, Makedoniji Grčkoj kud je koji mogao, pitao sam oca a zašto se nisu vratili natrag kaže da je sramota vraćati se nazad posle selidbe rasprodaje i pozdrava sa bližnjima a i mogućem podrugljivanju naroda.Naše prezime u Albaniji nalazim pod Musaj zato što je Enver Hodža imao neke fiks ideje o Albanizaciji svih naroda što žive tamo pa umesto ić dobili aj na kraju prezimena.Onda sam primetio da bi sačuvali pretka nalazim prezime Musliu što je proisteklo od Muslija sa stabla koje imamo a on je pradeda mom dedi ukopan u Plavu itd...
Jedino što mislim da sam našao a nije sigurno je da u Gostun i Bare u Srbiji imamo rođake Ahmetoviće i Jukoviće što je isto interesantno Ahmet i Juko su na našem stablu rođeni pre Muslije, njih sam našao na poreklo.rs i piše da kažu da su u Gostunu još od 1389.Dali je slučajnost da su braća Musići Stefan i njegov polubrat Lazar poginuli iste godine i sahranjeni u Novoj Pavlici koja nije daleko od njih?To je samo teorija jer nemogu drugačije da povežem stablo nemam nikakav drugi trag.Što se haplogrupe tiče ja sam testiran autosomalno preko my heritage sajta gde kaže 51%Grk 44%Balkan i 4% Italian Otac je uzeo test na 23&me tako da haplogrupa kaže R1b1 i podgrupa R-CTS9219 kada sam gledao po Y-kromozomu Ima raznih rođaka sa identičnom podgrupom a neki od njih su:Musliu,Pehlivanović,Divac,Gilić,Redžepagić,Palušević,Ostreni jedan Grk Karoutas , Sulaj,Selmanović.Što znači da imamo istog pretka vera je uradila svoje pa su raznoliki.Ovog Redžepagića poznaje moj otac kaže da je Plavljanin koji trenutno živi u SAD za Musliu predpostavljamo da su oni izbegli 1912 za druge nemogu da nađem ništa sem da povežem ovog Divca sa Ahmetovićima i Jukovićima koji su na reci Lim kao i Plavljani a taj Divac koji je testiran napisao je Prijepolje Srbija i da se nalazi takođe u SAD Sacramento.Znam još po nešto ali nemogu trenutno da se setim R1B grupa u Turskoj Albaniji znam za sigurno da su većina izbeglice iz Srbije ,Bosne i Crne gore.Bila je neka priča za srednjovekovne vlastele u vezi Musića kako se spominju u nekim spisima te je jedan sa foruma odgonetnuo da neka reč na Češki znači ždral nisam mogao tad da komentarišem nisam bio učlanjen ja mislim da Musići imaju ždrala na svom grbu.Poštovanje svima i nadam se da ću da dobijem pomoć od vas da sastavim drugi kraj stabla pozdrav od mene i mog oca.

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Poreklo prezimena Musić
« Одговор #1 послато: Март 22, 2019, 01:54:34 поподне »
R1b-CTS9219 je grana poviše R1b-BY611, za male pare možete da se testirate na Yseq dali pripadate grani BY611, a pošto skoro sve grane koje su R1b-CTS9219 u tome kraju nizvodno pripadaju BY611, najvjerovatnije i vi pripadate toj grani. Grana R1b-CTS9219-BY611 se javlja i kod Klimenata, to je kod Murića i Nikca za sada, tako da ako testirate SNP BY611 na Yseq, koji košta jednu 20€ možete potvrditi predanje o Klimentima!

Isto važi i za Redžepagice koji su R1b-CTS9219

Ван мреже Adnan

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 107
Одг: Poreklo prezimena Musić
« Одговор #2 послато: Март 22, 2019, 02:37:28 поподне »
Klimenti su E1b1 Podgrupa E-BY4590 ako je R1b1 R-CTS9219 rod sa Klimentima kako to da ne pripadamo istoj grani?

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Poreklo prezimena Musić
« Одговор #3 послато: Март 22, 2019, 02:46:04 поподне »
Klimente su:
E1b-V13>CTS9320>Z16988>Z27131>BY4590
R1b-Z2103>CTS9219>BY611>Z2705>Y32147
J2b-L283>Z1296>Y23094>Y82533

Sve tri grane su prisutne kod Klimenata, najčešća ova E-V13, pa R1b i najmanje J2b.

Ван мреже Adnan

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 107
Одг: Poreklo prezimena Musić
« Одговор #4 послато: Март 22, 2019, 03:05:57 поподне »
Tačno je to da su prisutne kod raznih nacija danas neverujem uz dužno poštovanje da ako je mutacija od E grupe da može da se mutira na R ili J za tako kratko vreme Kliment je čovek iz Srbije koji se preselio u Albaniju i od njega se nisu mogle stvoriti 3 grupe nije on živeo toliko davno.Da i naša haplogrupa se nije mutirala dalje od R-CTS9219 već je plaćeno i pregledano to je zadnja mutacija nije novac u pitanju ali tu je kraj

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Poreklo prezimena Musić
« Одговор #5 послато: Март 22, 2019, 03:23:16 поподне »
Govorimo o Klimentima kao plemenu, ne o čovjeku za kojeg se smatra da je osnovao pleme Klimenta, odnosno o čovjeku koji je plemenu dao ime, koji je mogao imati bilo koju granu.

O samom porijeklu tog čovjeka ima raznih teorija, ali pleme Kelmendi nije jednorodno, isto kao i skoro sva druga plemena, kod Klimenata svi Murići i njihove podgrane su R1b-BY611, jedan dio Nikca je BY611 a drugi J2b a većina drugi Klimenta su E-V13.

To jednostavno ukazuje da pleme ne potiće samo od jednog pretka nego da je tu bilo i drugi naroda.

Grana R1b-BY611 se ne javlja samo kod Klimenta nego i u ćitavoj toj okolini, ima je kod Pipera, Klimenta, Kuča i jos dosta drugi plemena.

Ako ste testirali nizvodne grane CTS9219 i ispali ste samo CTS9219 onda je to drugo.

Ako ste samo testirani na 23andme i ispali CTS9219 onda to ne znači da je to vaš terminalni SNP, isto taj Divac o kojem ste gore pisali koji je na 23andme CTS9219 on pripada nizvodnoj grani BY611.

Ako nije problem u parama, preporučio bih da uradiš test na FTDNA ili na YSEQ, možeš da testiras Y37, kako bi dobili markere i usporedili sa drugim BY611, odnosno da uradite test na SNP također na FTDNA ili YSEQ.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Poreklo prezimena Musić
« Одговор #6 послато: Март 22, 2019, 03:26:59 поподне »
Kliment je čovek iz Srbije koji se preselio u Albaniju i od njega se nisu mogle stvoriti 3 grupe nije on živeo toliko davno.

Клименти су хетерогено племе, што сада и генетика потврђује.
Легенда о праоцу, родоначелнику Клименту тешко да је истинита.
Пре ће бити да је племе добило назив по старој тврђави Клементијани, око које је племе засновано. Писано је о томе на више места на овом форуму, нпр:

Клименти су добили име по старој римско-византијској тврђави из 6. века, на древном путу Скадар – Призрен код места Свети Спас, око које се племе груписало у време свог настанка, а која се звала Clementiana. Касније је измишљен тобожњи родоначелник свих племеника, Климент / Клмен / Кељменд…

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=771.0

Имамо и читаву тему о Климентима:

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=3761.0
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Adnan

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 107
Одг: Poreklo prezimena Musić
« Одговор #7 послато: Март 22, 2019, 04:00:26 поподне »
Latinica zahvaljujem na odgovoru veoma opširnom sad te bolje razumem ili jasnije mi je. Ja sam početnik u svemu ovome i dobro je da im neko ko zna malo više o ovome videću šta ide dalje iza te haplogrupe ako već i nije za sigurno da je i naša podgrupa by611.
Nebo hvala i tebi na preporuci za Klimente moraću malo dublje da uđem u te popise mada će biti dosta teško da nađem pretka u te popise ako mi potičemo od njih, jer sam nalazio popise i sam ali mi je sve špansko selo kad neznam ko je ko pre uzimanja islama kao religije hvala unapred.Sve informacije su dobrodošle kraljevi ste poz

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Poreklo prezimena Musić
« Одговор #8 послато: Март 22, 2019, 04:10:06 поподне »
Аднане, ако је на 23andme добијен резултат CTS9219 , онда сте 99.9% BY611. О томе смо већ причали на другим темама. Да сте нека друга грана испод CTS9219 , онда би вам прецизирали ту грану, а овако се CTS9219  ставља у раван са BY611.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Poreklo prezimena Musić
« Одговор #9 послато: Март 22, 2019, 04:39:46 поподне »
Zdravo bio Musiću,
Iz svega ovoga što pišeš ispada da si ti R1b Z2705. To je što bi Crnogorci rekli vesela družina "đe ima i Albanaca, Crnogoraca, Albanaca, Bošnjaka i Srba". Tako kaže tvoj y rezultat a on je jedino bitan. S kim si bliži saznaćeš kat uporediš svoj rezulat sa ostalima.
Što se tiče Muse, Cana i Reka još treba dodati da im je otac bio Paljoka i da je on doselio iz Klimenata ko katolik.
Ovo sam ja lično čuo u Vusanje đe imam ujčevinu. Pričali su mi da se pogotovo Canovići drže blisko sa jednim trbuhom Đonbaljića.


Iz svega ovoga izlazi da si ti Kelmendi koji vremenom pobošnjačen ko mladi Karadag koji je član ovoga foruma a inače je Baljić iz Gusinja.


On pripada toj prvoj grupi Klimenata a ti ćeš verovatno biti blizak sa Muriqijem iz Košutana u Rugovu koji su tvoja grupa.

Ван мреже Adnan

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 107
Одг: Poreklo prezimena Musić
« Одговор #10 послато: Март 22, 2019, 05:10:17 поподне »
Pozdrav Zrno i Rugovac!
Hvala Zrno onda su sve kockice tu što se haplogrupe tiče, a za Paljoka što si čuo Rugovac ima priča o tome kako je jedan Albanac što striže ovce došao iz Albanije kod Salih hodže i dok su igrali mice ovaj mu ispričao kako zna za Musića pleme da je jedan takozvani Paljok došao iz Albanije mesto Vuklja i od njega su danas Musići Canovići i Rekovići koliko je verovat tom jednom čoveku...?To je istina kako je ta priča potekla, i da se zna meni ne smeta da sam bilo koje nacije samo ako ima potvrda za to.Fino je čuti i teorije ali ja više volim bilo kakav dokaz a najači do sad je ti grobovi koje imamo u Plavu.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Poreklo prezimena Musić
« Одговор #11 послато: Март 22, 2019, 06:31:33 поподне »
Ovo naglašavam zato što je neko prosuo laž da smo od Klimente poreklom a danas znam za sigurno da nemamo ništa sa njima ako naš dnk ne laže o tome nešto kasnije.

Аднане, о пореклу твоје породице из Климената је писао и Андрија Јовићевић у књизи о Плавско-Гусињској области:
Мусићи, Рековићи и Цановићи у Богајићима и Хасиловићи у Плаву од четири су брата, а поријеклом су из Климената; међусобно се своје и не узимају се.

ima priča o tome kako je jedan Albanac što striže ovce došao iz Albanije kod Salih hodže i dok su igrali mice ovaj mu ispričao kako zna za Musića pleme da je jedan takozvani Paljok došao iz Albanije mesto Vuklja i od njega su danas Musići Canovići i Rekovići koliko je verovat tom jednom čoveku...?To je istina kako je ta priča potekla, i da se zna meni ne smeta da sam bilo koje nacije samo ako ima potvrda za to.Fino je čuti i teorije ali ja više volim bilo kakav dokaz a najači do sad je ti grobovi koje imamo u Plavu.

Твоја хаплогрупа указује на то да потичеш од Мурића који су управо из фиса Вукли.

Otac je uzeo test na 23&me tako da haplogrupa kaže R1b1 i podgrupa R-CTS9219 kada sam gledao po Y-kromozomu Ima raznih rođaka sa identičnom podgrupom a neki od njih su:Musliu,Pehlivanović,Divac,Gilić,Redžepagić,Palušević,Ostreni jedan Grk Karoutas , Sulaj,Selmanović.Što znači da imamo istog pretka vera je uradila svoje pa su raznoliki.Ovog Redžepagića poznaje moj otac kaže da je Plavljanin koji trenutno živi u SAD za Musliu predpostavljamo da su oni izbegli 1912 za druge nemogu da nađem ništa sem da povežem

На Бошњачком ДНК пројекту има један Реџепагић који припада J2a хаплогрупи и роду Пјешиваца и Цуца, али не пише одакле је тестирани. С обзиром да је R1b Реџепагић заиста из Плава, онда су J2a Реџепагићи из неке друге области.

Ван мреже Adnan

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 107
Одг: Poreklo prezimena Musić
« Одговор #12 послато: Март 22, 2019, 06:58:19 поподне »
Hvala Vukićeviću zdrav i živ bio za post ja znam za ova saznanja o Klimentama od ranije samo mi treba neki predak otud da sklopim stablo koje pravim dali je to Vuk Martinov,Deda Đonov, il šta ja znam nisu imali prezimena tad a ako je moja haplogrupa potvrda za Klimente kao što navodi Andrija Jovićević koji nije jedini ja sam za, na ja ima stablo pa mi treba malo pomoći.
Da počnem od mene:Adnan-Hamdija-Hako-Salih-Jahija-Muslija-Musa-Ajdin-Ahmet-Juko-Jaro-Omer i Musa treba da nađem Musinog oca ovo se sačuvalo do danas i sa svim sredstvima i internetom i haplogrupama se čovek oseća bespomoćnim zato sam ovde dobijam neki adrenalin dok ovo tražim puno mi je interesantno.A što se Hasilovića tiče oni su od Musače odive iz Musića koja se preudala a deca podizana u rod i zadržala prezime.
Voleo bi više da nađem rod na stablu, a ovo sa haplogrupama je dosta mešano danas od 2 grupe ljudi u prošlosti danas imamo preko 10 nacija samo na Balkanu hvala još jednom za trud.Bacio sam se na onu listu Klimenata ona imena mi sva isto zvuče hahah

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Poreklo prezimena Musić
« Одговор #13 послато: Март 22, 2019, 07:06:12 поподне »
На Бошњачком ДНК пројекту има један Реџепагић који припада J2a хаплогрупи и роду Пјешиваца и Цуца, али не пише одакле је тестирани. С обзиром да је R1b Реџепагић заиста из Плава, онда су J2a Реџепагићи из неке друге области.
Тестирани Реџепагић Ј2а јесте из Плава, информација из прве руке.
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Adnan

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 107
Одг: Poreklo prezimena Musić
« Одговор #14 послато: Март 22, 2019, 07:18:09 поподне »
Тестирани Реџепагић Ј2а јесте из Плава, информација из прве руке.
E onda ima dve haplogrupe od Redžepagića u Plav ovaj što se testirao kod nas ima i sliku i njegov rođak iz Plava je potvrdio da mu je to rođak koji živi u Ameriku sa svojim bratom.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Poreklo prezimena Musić
« Одговор #15 послато: Март 22, 2019, 09:24:17 поподне »
E onda ima dve haplogrupe od Redžepagića u Plav ovaj što se testirao kod nas ima i sliku i njegov rođak iz Plava je potvrdio da mu je to rođak koji živi u Ameriku sa svojim bratom.




Ovo je veliko iznenađenje jer jesu Redžepagići veliko bratstvo koje se deli na 7 trbuha ali nikada nisam čuo da neki od njih potiče od odive koja se vratila u rod. Biće pre da je neki čifčija ne samo radio na čifliku, no i kao personalni asistent kod neke aginice.

Ван мреже Adnan

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 107
Одг: Poreklo prezimena Musić
« Одговор #16 послато: Март 22, 2019, 09:37:52 поподне »



Ovo je veliko iznenađenje jer jesu Redžepagići veliko bratstvo koje se deli na 7 trbuha ali nikada nisam čuo da neki od njih potiče od odive koja se vratila u rod. Biće pre da je neki čifčija ne samo radio na čifliku, no i kao personalni asistent kod neke aginice.
Rugovac kralju😁 možda si pogrešno protumačio ja sam pričao za ove Hasiloviće da su od odive Musića a za Redžepagiće neznam ima tu dosta varijanti što se haplogrupa ne podudara sa drugim Redžepagićima samo da nije ona najgora a možda ima nešto sa odivom kao kod ovih nemam pojma mogu da uslikam njegovu grupu ali ne odajem imena sa 23&me aplikacije možda hoće ljudi privatnost neću zbrku

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Poreklo prezimena Musić
« Одговор #17 послато: Март 22, 2019, 10:20:18 поподне »
Rugovac kralju😁 možda si pogrešno protumačio ja sam pričao za ove Hasiloviće da su od odive Musića a za Redžepagiće neznam ima tu dosta varijanti što se haplogrupa ne podudara sa drugim Redžepagićima samo da nije ona najgora a možda ima nešto sa odivom kao kod ovih nemam pojma mogu da uslikam njegovu grupu ali ne odajem imena sa 23&me aplikacije možda hoće ljudi privatnost neću zbrku


Razumeo sam ja tebe dobro. Ujedno ti zahvaljujem za Hasiloviće. To nisam znao. Ovo za Paljoku nije ot skoro no je to zabeležio Jovićević 1918 i to niko ne poriče.


Što se tiče dalje od Paljoke nećeš naći jer niko ne pamti tako daleko. Niko ne zna čiji je bio Martin po kome se naziva Martinoviće a niko danas u Vuklje ne zna ni za neke familije Vukli koji su u Rugovo a doselili su 100 godina kasnije u Rugovo no vi u Babino Polje,

Ван мреже Adnan

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 107
Одг: Poreklo prezimena Musić
« Одговор #18 послато: Март 22, 2019, 10:24:58 поподне »
Ja ne gubim nadu imam strpljenja znaš šta kažu ko čeka taj dočeka ili "se načeka"🤣

Ван мреже Adnan_Bijedic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 13
Одг: Poreklo prezimena Musić
« Одговор #19 послато: Април 08, 2019, 09:54:42 пре подне »
Evo jedan podatak o Musicima iz Herceg Novog. Nije sigurno da je govor o istim Musicima al s obzirom da je protjeranog stanovnistva iz Boke svukuda dokucilo zasto ne i do Plava..

Resul Musić  prodaje 20.11.1685, 200 rala zemlje na Savini kod Herceg Novog Ivanu Buroviću. Musići se spominju kao stanovnici Bijele kod Herceg Novog. Takodjer u obližnjem selu Mojdežu se spominje Musića Vrt.