Аутор Тема: Poreklo prezimena Karajic i Reovic  (Прочитано 8992 пута)

Winkler

  • Гост
Poreklo prezimena Karajic i Reovic
« послато: Септембар 20, 2014, 12:06:57 пре подне »
Postovani,

Interesuje me da li neko ima bilo kakva saznanja o poreklu prezimena Karajic?

Prezime je veoma karakteristicno i nema nas mnogo. Postoje Karajici muslimani u okolini Velike Kladuse u BiH kao i manji broj njih u Hrvatskoj.

U Srbiji nas ima uglavnom u uzickom kraju i u Cacku (doseljeni iz Sargana-Uzice).

Inace, slavimo Sv. Georgija - Djurdjic.

Zanima me kakvog je porekla prezime.

Inace, moja majka se prezivala Milutinovic. Pre jedno 150 godina su Milutinovici promenili svoje tadasnje prezime Rejovic. Prema nekim pricama, jedan od Reovica (Milutin) je ubio nekog Turcina u Crnoj Gori pa su emigrirali u Srbiju i nastanili se u okolini Cacka. Slave Sv. Arhangela Mihaila.

Unapred zahvalan :)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Poreklo prezimena Karajic i Reovic
« Одговор #1 послато: Септембар 20, 2014, 10:52:25 пре подне »
Postovani,

Interesuje me da li neko ima bilo kakva saznanja o poreklu prezimena Karajic?

Prezime je veoma karakteristicno i nema nas mnogo. Postoje Karajici muslimani u okolini Velike Kladuse u BiH kao i manji broj njih u Hrvatskoj.

U Srbiji nas ima uglavnom u uzickom kraju i u Cacku (doseljeni iz Sargana-Uzice).

Inace, slavimo Sv. Georgija - Djurdjic.

Zanima me kakvog je porekla prezime.

Inace, moja majka se prezivala Milutinovic. Pre jedno 150 godina su Milutinovici promenili svoje tadasnje prezime Rejovic. Prema nekim pricama, jedan od Reovica (Milutin) je ubio nekog Turcina u Crnoj Gori pa su emigrirali u Srbiju i nastanili se u okolini Cacka. Slave Sv. Arhangela Mihaila.

Unapred zahvalan :)

U Кремнима код Ужица постоји породица Витас. Један огранак ове породице презива се Карајић. С обзиром да презиме и није баш често и да Карајићи у Кремнима славе исту славу -Ђурђиц као и твоји Карајићи и да твоји знају да су поријеклом од ужичког краја из Шаргана мислим да се ради о истој породици, односно да је и твојој прородици старије презиме Витас. Ево шта каже Љуба Павловић у свом раду Ужичка Црна Гора о Витасима и њиховом огранку Карајићима:

"Витаси су шеста стара породица. У село је дошло шест блиских сродника Витаса или из села Витаса у близини Љубиња у Хрецеговини. Витаси су у Трговишту. Прве њихове куће поникле се на Шаргану на извору Трговишке Реке, па се после померале на север до Дубрава и премештали на обе стране реке. Витасима се зове цео крај, зове се цело Трговиште и свега 5 кућа, која су остале на старом месту, а све остале породице су промениле ово старо презиме. Витаси знају да по Херцеговини и Лици имају православних и католичких сродника и да се зову Витаси, а знају да их има у Бјелопарицама и Каленићу као Витаса док су свуда по другим местима променили презимена. Витаси су:
-Арсићи, Ђокић, Тодорићи, Митричевићи, Спасићи и Карајићи, има их 38 кућа, славе Ђурђиц."

Данас нема породице Витас у Херцеговини, а чини се ни мјеста Витаси код Љубиња. Међутим лично име Витас записано је на једном документу још 1423. у околини Љубиња. Помиње се Витас Радељић у једној тужби као дио Влаха Влаховића. http://www.academia.edu/3675704/Natpis_Vukca_Vucihnica_iz_Vlahovica_kod_Ljubinja_Prilog_dataciji_Most_XXXI_197_108_Mostar_2006_80-82

Такође Витасовићи се помињу као изумрла православна породица у Мандином селу код Дувна.

Витаса Срба православних има доста у Сјеверној далмацији са разним славама, од којих неки славе и св. Ђорђа, има их и у Лици (Почитељ код Госпића и Лапац)

Ако су ови ужички Витаси сачували предање о заједничком предању са крајишким Витасима, није искључено да се ради заиста о неком већем роду, чија је матица оригинално била у Херцеговини.



Winkler

  • Гост
Одг: Poreklo prezimena Karajic i Reovic
« Одговор #2 послато: Септембар 20, 2014, 11:30:27 пре подне »
Hvala vam Sinisa na ovim informacijama!!!!!! Svakako ste obogatili nase znanje o poreklu prezimena.

Potpuno se uklapa u logiku stvari posebno ukoliko znamo cinjenicu da se samo 10 metara od kuce koju je napravio moj deda (najstariji) sa sestoricom svoje brace nalazi zeleznicka stanica Sargan Vitasi odakle krece dobro nam poznata lokomotiva Cira (Sarganska osmica).

Inace, sve dede su rodjene na nekoliko kilometara od te kuce, u slamnatoj kolibiu mestu koje se zove Djula pokraj izvora reke Djetinje.

Inace, u nasoj porodicnoj istoriji je ostalo ime jednog od pra pra deda koji se zvao Andjelko a koga su turci janjicari oteli.

Ukoliko jos neko ima nekakve informacije bio bih veoma zahvalan.

Inace, dopada mi se prezime Vitas i nije mi jasno zbog cega su ga promenili u Karajic.

Takodje, nadam se da Arsici nisu bas blizak rod Karajicima s obzirom na to da se jedna od mojih tetaka udala za jednog Arsica pre skoro 40 godina :)

Jos jednom, veliko hvala.

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Poreklo prezimena Karajic i Reovic
« Одговор #3 послато: Септембар 20, 2014, 02:40:36 поподне »
Inace, moja majka se prezivala Milutinovic. Pre jedno 150 godina su Milutinovici promenili svoje tadasnje prezime Rejovic. Prema nekim pricama, jedan od Reovica (Milutin) je ubio nekog Turcina u Crnoj Gori pa su emigrirali u Srbiju i nastanili se u okolini Cacka. Slave Sv. Arhangela Mihaila.
Где у околини Чачка?
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Winkler

  • Гост
Одг: Poreklo prezimena Karajic i Reovic
« Одговор #4 послато: Септембар 20, 2014, 03:37:49 поподне »
Selo Rosci, 60 km udaljeno od Cacka na planini Kablar.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1136
Одг: Poreklo prezimena Karajic i Reovic
« Одговор #5 послато: Септембар 20, 2014, 04:32:58 поподне »
Selo Rosci, 60 km udaljeno od Cacka na planini Kablar.

Село се зове Росци? Чудно име села.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

mladjo

  • Гост
Одг: Poreklo prezimena Karajic i Reovic
« Одговор #6 послато: Септембар 20, 2014, 04:42:01 поподне »
Село се зове Росци? Чудно име села.


Мислим да je у питању село  Рошци.
« Последња измена: Септембар 20, 2014, 04:45:29 поподне млађо »

Winkler

  • Гост
Одг: Poreklo prezimena Karajic i Reovic
« Одговор #7 послато: Септембар 20, 2014, 06:53:35 поподне »
Bas kao sto je napisao Maldjo. Selo se zove  Рошци.