Аутор Тема: Српски N-P189.2  (Прочитано 323522 пута)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #600 послато: Октобар 15, 2017, 01:32:40 пре подне »



Ван мреже Никола Стојановић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 348
  • I2-PH908
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #601 послато: Октобар 15, 2017, 03:50:24 пре подне »

Ван мреже Uzi

  • Одбор за архивистику
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #602 послато: Новембар 08, 2017, 08:51:44 поподне »
Изгледа да се ФТДНА и YFull не могу потпуно ускладити око СНПова наше N2 ХГ. Комбинациjom Ипсилон дрва оба две компаније и гледајучи БАМ фајлове, наша ХГ тренутачно изгледа овако:


Ван мреже Uzi

  • Одбор за архивистику
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #603 послато: Новембар 12, 2017, 12:53:25 пре подне »
На ФТДНА се појавио нови тестирани N-P189.2. Презиме је Cochkanoff и колико сам ја успео сазнати родитељи су му мигрирали из Русије у Канаду. У сваком случају занимљив кандидат за Биг Ипсилон. Надам се тестирани ће одговорити на мејл и послати више информација о пореклу, те СТР резултате.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8529
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #604 послато: Новембар 12, 2017, 01:15:22 поподне »
На ФТДНА се појавио нови тестирани N-P189.2. Презиме је Cochkanoff и колико сам ја успео сазнати родитељи су му мигрирали из Русије у Канаду. У сваком случају занимљив кандидат за Биг Ипсилон. Надам се тестирани ће одговорити на мејл и послати више информација о пореклу, те СТР резултате.

Занимљиво, нови P189.2 Рус поред оног анонимног из рјазањске области. Било би добро сазнати нешто више о његовом пореклу.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Банија

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #605 послато: Новембар 12, 2017, 02:32:41 поподне »
На ФТДНА се појавио нови тестирани N-P189.2. Презиме је Cochkanoff и колико сам ја успео сазнати родитељи су му мигрирали из Русије у Канаду. У сваком случају занимљив кандидат за Биг Ипсилон. Надам се тестирани ће одговорити на мејл и послати више информација о пореклу, те СТР резултате.

Честитке на налазу, Уроше.

Покушао сам сазнати нешто више о њима, али сам нашао свега два записа која се поклапају са подацима које си навео:



Ту је и један занимљив тонски запис о Оресту Кочканову, по свему судећи сину Јоакима и Барбаре који носи име по мајчином оцу, као и његова фотографија:
http://www.thememoryproject.com/stories/101:orest-cochkanoff/
https://www.flickr.com/photos/geoffregan/8431307280
« Последња измена: Новембар 12, 2017, 02:37:43 поподне Брубноград »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8529
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #606 послато: Новембар 12, 2017, 03:03:11 поподне »
Још једна занимљива чињеница - када сам укуцао презиме Кочканов у ФБ, већина људи који су ми изашли имају муслиманска имена!  :)

https://www.facebook.com/search/str/%D0%BA%D0%BE%D1%87%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2/keywords_users?see_more_ref=eyJzaWQiOiIwLjc1MjE2OTE5OTY5ODU5OCIsInJlZiI6InNlZV9tb3JlIn0%3D

За неке од њих сам видео да пише да су им места порекла градови у Киргистану, па би то требало да буду Киргизи? Поред њих, нашао сам да неки живе и у Прикавказју (Налчик и Терек у Кабардино-Балкарији). Тестирани има хришћанско име, па ми није јасно у каквој би вези могао да буде са осталим носиоцима тог презимена, међу којима очигледно преовладавају они са муслиманским именима?
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Банија

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #607 послато: Новембар 12, 2017, 03:13:32 поподне »
Још једна занимљива чињеница - када сам укуцао презиме Кочканов у ФБ, већина људи који су ми изашли имају муслиманска имена!  :)

https://www.facebook.com/search/str/%D0%BA%D0%BE%D1%87%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2/keywords_users?see_more_ref=eyJzaWQiOiIwLjc1MjE2OTE5OTY5ODU5OCIsInJlZiI6InNlZV9tb3JlIn0%3D

За неке од њих сам видео да пише да су им места порекла градови у Киргистану, па би то требало да буду Киргизи? Поред њих, нашао сам да неки живе и у Прикавказју (Налчик и Терек у Кабардино-Балкарији). Тестирани има хришћанско име, па ми није јасно у каквој би вези могао да буде са осталим носиоцима тог презимена, међу којима очигледно преовладавају они са муслиманским именима?

Орест свакако има занимљиве црте лица и више личи на припадника неког сибирско-туркијског народа него на Руса (барем ми се чини тако, можда гријешим).

Хришћана са презименом Кочканов је изгледа било на подручју самарске области:


Ван мреже Uzi

  • Одбор за архивистику
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #608 послато: Новембар 12, 2017, 04:14:24 поподне »
Хвала Петре и Никола! Иначе тестираног није било тешко проначи, пошто има поклапање и са нашим српским P189.2 па је ФТДНА послао обавештење о новом поклапању.

Тестирани је баш тај Орест Кочканов. Са Гломазићем има 4 разлике на 37 маркера, и 7 на 67 маркера. Исто тако има 7 разлике на 67 маркера са Ашкрабом и Чорком.

Кочканов је вероватно FGC28435- али неби било изненађујуче да испадне Y7310+.

симо

  • Гост
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #609 послато: Новембар 12, 2017, 04:29:25 поподне »
Хвала Петре и Никола! Иначе тестираног није било тешко проначи, пошто има поклапање и са нашим српским P189.2 па је ФТДНА послао обавештење о новом поклапању.

Тестирани је баш тај Орест Кочканов. Са Гломазићем има 4 разлике на 37 маркера, и 7 на 67 маркера. Исто тако има 7 разлике на 67 маркера са Ашкрабом и Чорком.

Кочканов је вероватно FGC28435- али неби било изненађујуче да испадне Y7310+.

Орест Кочканов је професор математике на Универзитету у Халифаксу, Канада. Ево шта пише о себи:

"My name is Orest Cochkanoff, and I used to live in western Canada. Born in Alberta, brought up in BC, then moved to Ontario, and finally Nova Scotia where I live now. I enrolled in the RCAF in June of 1944 for air crew training. I was told to go back home and they would call me when the training system opened, and there was a course that was ready to go. I did, and I waited and waited, and it turned out that that was not to be, and I did not get into service during the war. After the war, however, I was quite keen on the Air Force, so I joined the Air Force Reserve and served for several years in that capacity. During that time, I continued studies and graduated with a PhD. in aerospace engineering. This gave me quite an opportunity to work on Air Force-related projects, and I worked as a civilian as a consulting officer for the Air Force and for the Navy..."

Један Американац који је био студент Кочканова пита на једном руском форуму гдје је дом генерала Дурново у Москви и наводи да је Орест, који је унук генерала Дурново, посјетио тај дом приликом посјете Москви 1986. године.

"Подскажите пожайлуста, где находится (находился) Дом Генерала Дурново в Москве? Я учился у внука генерала Дурново - Ореста Кочканова. Он был преподавателем университета. В 1986 году дом стоял. Его привез туда сопровождающий офицер, когда Орест приезжал в Москву в составе делегации.

Не знам да ли је Кочканов заиста унук генерла Дурново, могуће да је имао неку родбинску везу са њим.

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D1%83%D1%80%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BE,_%D0%9F%D1%91%D1%82%D1%80_%D0%9F%D0%B0%D0%B2%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87
« Последња измена: Новембар 12, 2017, 04:34:37 поподне симо »

симо

  • Гост
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #610 послато: Новембар 12, 2017, 04:39:45 поподне »
Дефинитивно је мајка Ореста била из руског племићког рода Дурново (огранак Толстоја)- Барбара Дурново удата Кочканов. Треба само прочешљати стабло Дурнових, можда се негдје спомињу и Кочканови.

симо

  • Гост
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #611 послато: Новембар 12, 2017, 04:50:15 поподне »
Деда са мајчине стране тестираног ( по њему је очигледно добио име) је био:

"Дурново Орест Дмитриевич
(1869 - 1934)

Родился в 1869 г. В Санкт-Петербурге возглавлял кадетский корпус. Религиозный философ, автор книги “Так говорил Христос”, изданной в России до 1917 г. После революции сражался в рядах Белой армии в Сибири, поселился в Харбине. В 1924 г. приехал в Канаду. Стал инициатором переселения русских беженцев-старообрядцев из Китая в Канаду по проекту “Русская семья” для работы в сельском хозяйстве. Первая партия старообрядцев из 116 человек прибыла в Ванкувер в 1924 г. и поселилась в провинции Альберта на отведенных для них землях. Вторая партия русских беженцев из Харбина, отобранная О.Д. Дурново и его сотрудниками, состояла из 625 человек и приехала в Канаду в 1925 г. Последнюю группу беженцев О.Д. Дурново привез в 1929 г. и обосновался в г. Эдмонтон (пров. Альберта, Канада). Скончался 29 марта 1934 г. в Эдмонтоне."

Овај боравак у Харбину Ореста Дмитриевича прије него је прешао у Канаду је симптоматичан због појаве презимена Кочканов у тим источнијим предјелима. Такође, очигледно да је студент Кочканова мислио на овог Дурнова, кад је рекао да је Орест Кочканов његов унук.


Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8529
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #612 послато: Новембар 12, 2017, 05:37:43 поподне »
Орест свакако има занимљиве црте лица и више личи на припадника неког сибирско-туркијског народа него на Руса (барем ми се чини тако, можда гријешим).

Хришћана са презименом Кочканов је изгледа било на подручју самарске области:


У самарској области живе Руси, Татари, Чуваши, Мордвини, Украјинци, Јермени, итд.
https://en.wikipedia.org/wiki/Samara_Oblast

Осим Руса, православци су и Чуваши и Мордвини, као и мали број Татара (већином су муслимани). Чуваши и Татари припадају туркијским, а Мордвини уралским народима (ранији назив за њихову језичку подгрупу је био "поволшко-финска"). У овом контексту су ми најзанимљивији Мордвини, који живе расути у више руских области (Самара, Пенза, Оренбург, Нижњи Ногвород, Татарстан, Чувашија, Башкортостан, итд.), а имају и једну самосталну област, Мордовију. Рјазањска област је западни сусед Мордовије, а знамо да тамо постоји један анонимни N2-P189.2. Да ли постоје нека истраживања састава Y-ДНК хаплогрупа код Мордвина?

https://en.wikipedia.org/wiki/Mordvins
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/51/Linguistic_map_of_the_Uralic_languages_%28en%29.png
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Uzi

  • Одбор за архивистику
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #613 послато: Новембар 12, 2017, 06:01:32 поподне »
У самарској области живе Руси, Татари, Чуваши, Мордвини, Украјинци, Јермени, итд.
https://en.wikipedia.org/wiki/Samara_Oblast

Осим Руса, православци су и Чуваши и Мордвини, као и мали број Татара (већином су муслимани). Чуваши и Татари припадају туркијским, а Мордвини уралским народима (ранији назив за њихову језичку подгрупу је био "поволшко-финска"). У овом контексту су ми најзанимљивији Мордвини, који живе расути у више руских области (Самара, Пенза, Оренбург, Нижњи Ногвород, Татарстан, Чувашија, Башкортостан, итд.), а имају и једну самосталну област, Мордовију. Рјазањска област је западни сусед Мордовије, а знамо да тамо постоји један анонимни N2-P189.2. Да ли постоје нека истраживања састава Y-ДНК хаплогрупа код Мордвина?

https://en.wikipedia.org/wiki/Mordvins
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/51/Linguistic_map_of_the_Uralic_languages_%28en%29.png

Незнам да ли је ово од помочи.

https://www.familytreedna.com/groups/erzya-moksha-dna-project/about/background
https://www.eupedia.com/forum/threads/30887-Do-the-Mordvins-Chuvash-and-Tatars-descend-from-Carpathian-Goths

симо

  • Гост
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #614 послато: Новембар 12, 2017, 06:42:41 поподне »
Мислим да су Кочканови козаци.

Појављују се у више спискова козачких породица. У Краснодарском крају на Кубану постојао је хутор Кочканов. Данас постоји Гора Кочканова. Име селу је од јерменске породице Кочканјан. У том крају се јављају и облици презимена Кочканјан и Кочканов. У оближњем селу Горјачи Кључ 1918 су забиљежени Кочканов Иван Мартынович 64, Кочканова Анастасия Алтарцуновна 52, Кочканов Христофор Иванович.

http://budetinteresno.info/geo/toponim_id.php?id=11457

На сјеверу Казахстана се такође помињу Кочканови као козаци, насељени у станици Архангельская Петропавловского уезда Акмолинской области.

Иначе, породицу Кочканјан са Кубана везују за етничку групу Јермена Амшенаца која се добрим дијелом и исламизовала, али има и хришћана.

https://en.wikipedia.org/wiki/Hemshin_peoples

Отац Ореста, Јоаким, морао је усваком случају бити дио бијелих, чим је оженио ћерку високопозиционираног бијелог племића. Нисам нажлост ништа успио пронаћи о Јоакиму. Сам Орест Дурново имао је неколико кћери. О Барбари нема пуно података.




Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #615 послато: Новембар 12, 2017, 07:26:46 поподне »
Одлична вест! Да ли је ово, не рачунајући оне Словаке, најближи днк рођак балканских N-P189.2.? Може ли се видети хаплотип?

Ван мреже Uzi

  • Одбор за архивистику
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #616 послато: Новембар 12, 2017, 08:20:00 поподне »
Одлична вест! Да ли је ово, не рачунајући оне Словаке, најближи днк рођак балканских N-P189.2.? Може ли се видети хаплотип?

Претпостављам да јесте најближи, не рачунајући оне Словаке.

Немамо још СТР маркере, надам се да ће их поделити. Ако не свих 67 онда барем првих 12, па да их успоредимо са тестираним из Разјањске Области.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8529
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #617 послато: Новембар 12, 2017, 09:39:48 поподне »
Ако је пореклом козак, то нас нажалост не приближава одгонетању даљег порекла ове хаплогрупе.  :) Можда потиче од наших граничара, исељених у 18. веку у Русију (Славеносербија и Нова Србија)...
Чињеницама против самоувереног незнања.

На мрежи Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #618 послато: Новембар 12, 2017, 09:55:04 поподне »
Ако је пореклом козак, то нас нажалост не приближава одгонетању даљег порекла ове хаплогрупе.  :) Можда потиче од наших граничара, исељених у 18. веку у Русију (Славеносербија и Нова Србија)...

Да, бити ће управо тако, Иначе се питам шта би са хиљадама заробљених у разним казненим подухватима продив побуњених цг., и херц..  племена, као нпр., при походу и похари Серхаб Мехмед-паше на Бањане, Пивљане и Дробњаке у 17. столећу?
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8529
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #619 послато: Новембар 12, 2017, 11:52:14 поподне »
Да, бити ће управо тако, Иначе се питам шта би са хиљадама заробљених у разним казненим подухватима продив побуњених цг., и херц..  племена, као нпр., при походу и похари Серхаб Мехмед-паше на Бањане, Пивљане и Дробњаке у 17. столећу?

Можда ће се и они ускоро појавити?  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.