Аутор Тема: Bivolje kod Kruševca  (Прочитано 853 пута)

Ван мреже drazamdraza

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Bivolje kod Kruševca
« послато: Јануар 22, 2020, 10:33:15 пре подне »
Današnje naselje pod imenom "Bivolje" (ul. Save Miloševića) u Kruševcu vodi poreklo od istoimenog sela, koje je raseljeno 1836. po naredbi Miloša Obrenovića. Moja šira familija vodi poreklo odatle i prema broju generacija zaključujem da je do preseljenja u Gradište (danas opština Merošina, Niški okrug) došlo negde neposredno uoči ili u vreme raseljavanja 1836, najverovatnije ne posle.
Inače, šira familija (današnja prezimena Jocić, Mitić, Mladenović, Ranđelović u Gradištu) nosi zajednički naziv "Nešinci" i slavi sv. Petku. Po usmenom predanju, doseljeniku je bilo ime Neša, ali ja nisam uspeo da to potvrdim U tefterima iz 1834-6. Tu stoji da je jedini Neša bio seoski kmet Neša Simonović i ne uklapaju se imena (sinovi Živko, Jevrem, Jeremija) koja su popisana u porodici.
U matičnim knjigama u Gradištu, nema ničega pre 1918 (uništene za vreme okupacije), nema u Arhivu Srbije popisa stanovništva 1878-1884. za Dobrički srez, tako da zjapi prevelika vremenska distanca između teftera iz 1834 i 1918. zbog koje teško da mogu da išta povežem.
- Ako je familija uzela nadimak po kmetu sela odakle vodi poreklo, mislim da bi i danas nekom iz Bivolja nadimak "Nešinac" nešto značio.
- Neka mi se javi ko god slavi Sv. Petku, zna svoje pretke iz 1834. a vodi poreklo iz Bivolja.
Javite se Bivoljčani!