Аутор Тема: Српски ДНК дан 2017  (Прочитано 152231 пута)

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #740 послато: Октобар 14, 2017, 11:51:42 пре подне »
Да ли сам добро разумео да се крај око Београда и подно Авале некада збирно звао 'Торлак' па је то име остало за институт за вакцине који се налази на путу за Авалу?

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #741 послато: Октобар 14, 2017, 12:24:06 поподне »
Од слабо, или никако тестираних крајева у Србији, пада ми на памет сама околина Београда, нпр. стариначки родови из Жаркова, Раковице, Кнежевца, Кијева, Рушња, Железника, Великог Села, Сланаца, Бањице, Калуђерице, Вишњице, итд. Мислим да немамо ниједног тестираног старинца из тих места, а с обзиром да је у многим од ових села вардарско-моравска струја врло јака или доминантна, било би добро и за поређење са јужнијим и источнијим крајевима.

Ово је одличан предлог.

Додајем и села из обреновачко-барајевског подручја - Вранић, Баћевац, Дражевац, Мељак, Сремчица, Моштаница, Умка, итд, с обзиром да и у њима постоји повелик круг досељеника из југоисточних крајева, а притом је област тог "прстена" села око Београда етнолошки доста добро обрађена и углавном се зна за раније порекло становништва.

Само у Жаркову постоји неколико старих родова овог порекла којих данас има приличан број у свом матичном селу - данас предграђу Београда, и верујем да не би био неки проблем наћи неког за тестирање.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Radomir

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #742 послато: Октобар 14, 2017, 12:25:30 поподне »
Да ли сам добро разумео да се крај око Београда и подно Авале некада збирно звао 'Торлак' па је то име остало за институт за вакцине који се налази на путу за Авалу?

Један врх или боље рећи брдо у Кумодражу се зове Торлак па, вероватно, по њему и институт.

Ван мреже Radomir

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #744 послато: Октобар 14, 2017, 01:15:53 поподне »
Само у Жаркову постоји неколико старих родова овог порекла којих данас има приличан број у свом матичном селу - данас предграђу Београда, и верујем да не би био неки проблем наћи неког за тестирање.

Тачно, то су сада баш разгранате, па и разрођене фамилије, али и даље имају исте славе и иста презимена. Нпр. Настићи, Спасеновићи, Чедићи, Влајићи (Црни и Бели), Бањалићи, итд. Са некима од њих сам у контакту и ако буде нека акција могао би да их анимирам, додуше око плаћања су тврди као Пироћанци.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #745 послато: Октобар 14, 2017, 01:23:12 поподне »
Тачно, то су сада баш разгранате, па и разрођене фамилије, али и даље имају исте славе и иста презимена. Нпр. Настићи, Спасеновићи, Чедићи, Влајићи (Црни и Бели), Бањалићи, итд.

Одабашићи.

додуше око плаћања су тврди као Пироћанци.  :)

Још једна потврда порекла. Крв није вода  :)
"Наша мука ваља за причешћа"

симо

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #746 послато: Октобар 26, 2017, 09:33:29 пре подне »
Ево тог резултата ког је Невски споменуо:

Солдат, Јовањдан, Кнежица, Козарска Дубица

Припада хаплогрупи I2a1a, њеној подграни S21825>L233. Грана S21825 је "сестринска" сардинијској M26 грани I2a1a хаплогрупе, и јако је ретка у светским оквирима. Највише је има на северу и на северозападу Европе. Ово је први идентификовани припадник ове гране на читавом српском етничком простору.

Тестирани је иначе навео да су ово презиме добили због војне службе у време постојања Војне Крајине. Раније презиме не знају.

Само презиме и хаплогрупа Солдата би заиста могли да указују на инострано поријекло, међутим Солдат није једини припадник ове хаплогрупе на нашим просторима. Ту је и Хрват Радан/Радановић из Хрваца код Сиња. На ФТДНА пројекту Радан је сврстан у подгрупу I2-S21825>L1286>L1287>L233>Y4252>A10033. Иако Радан и Солдат имају значајан број разлика на маркерима и Солдата би могли сврстати у исту подграну A10033+ јер Солдат има најближе поклапање управо са тестираним из те подгране, Швеђанином Недрудом (N34862 Nedrud Peter Henrichsen, d. 1676 Ystad (M) Sweden) и Американцем 151473 Rosе GeorgeL(Analiza Howard)1849NY-IN;JamesElmer1883   Unknown Origin, свега 1 маркер разлике на 19.

Овај податак о тестираном Радану можда би могао да отвори питање о нешто старијој присутности хаплогрупе L233 на нашим просторима.

Треба рећи да је грана A10033 стара неких 1350 година. Радан је  A10033* и дијели заједничког претка са још једним Нијемцем и Швеђанином прије 1350 година. Швеђанин и Нијемац имају још заједничких СНП-ова и њихов заједнички предак је живио прије 1000 година. Засад су само ова тројица који су урадили Биг Ипсилон из ове подгране. У сваком случају ово би могло да значи да су преци Радана могли доћи на ове просторе још у раном средњем вијеку.

Географија ове подгране је: сјевер Њемачка, Данска, јужна Шведска, Енглеска. Поријекло је свакако германско, остаје само да се види која популација и када ју је могла донијети на Балкан.

Породица Радан/Радановић је насељена у Хрваце код Сиња у општем таласу сеоби из Босне на од Турака ослобођену млетачку територију 1690. године. Помињу се у бандерији Мије Муштерића. Не зна се тачно одакле је ова бандерија дошла на просторе Сиња, по неким називима претпоставља се да је са подручја Купреса, Дувна или Раме.

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #747 послато: Октобар 26, 2017, 10:44:56 пре подне »
Симо, исто размишљамо.

Након овог резултата, замолио сам Невског да ми избаци ближа поклапања из међународних база, и оно што ми је он послао, сажео сам у сљедеће (у смислу блискости по маркерима и +/- на СНП-ове) и послао у виду анализе тестираном:

1. Nedrud Peter Henrichsen, Ystad, Sweden
1/19 упоредивих маркера разлике;
број генерација до заједничког претка са вјероватноћом од 50% - 9.95.
Позитиван/негативан на СНП-ове/подгране испод L233:
L233+
Y4252+
A10033+

2. Recker Mertens, Wallenhorst, Niedersachsen Germany
2/19 упоредивих маркера разлике;
број генерација до заједничког претка са вјероватноћом од 50% - 13.62.
Позитиван/негативан на СНП-ове/подгране испод L233:
L233+
Y4252+
A10033+

3. Thomas Benbow, Montgomeryshire, Wales
3/23 упоредивих маркера разлике;
број генерација до заједничког претка са вјероватноћом од 50% - 17.19.
Позитиван/негативан на СНП-ове/подгране испод L233:
L233+
Y4252-
A8462+
A14892-

4. William Stanley, Unknown Origin
3/23 упоредивих маркера разлике;
број генерација до заједничког претка са вјероватноћом од 50% - 17.80.
Позитиван/негативан на СНП-ове/подгране испод L233:
L233+
Y4252-
A8462+
A14892-

5. David Auld, Antrim Northern Ireland
4/23 упоредивих маркера разлике;
број генерација до заједничког претка са вјероватноћом од 50% - 19.54.
Позитиван/негативан на СНП-ове/подгране испод L233:
L233+
Y4252+
A15050+

6. William Brown, Northern Ireland
3/19 упоредивих маркера разлике;
број генерација до заједничког претка са вјероватноћом од 50% - 20.42.
Позитиван/негативан на СНП-ове/подгране испод L233:
L233+
Y4252+
A417+

7. Brigmond, Unknown Origin
4/23 упоредивих маркера разлике;
број генерација до заједничког претка са вјероватноћом од 50% - 28.79.
Позитиван/негативан на СНП-ове/подгране испод L233:
L233+
Y4252+
A7111-
A417-
A10033-

8. Richard Church, England
3/23 упоредивих маркера разлике;
број генерација до заједничког претка са вјероватноћом од 50% - 29.72.
Позитиван/негативан на СНП-ове/подгране испод L233:
L233+
Y4252+
A15076+

https://www.yfull.com/tree/I-L233 - старост 8.000 година, заједнички предак живио прије 2.200 година;
Y4252 (испод L233) - старост 2.200 година, заједнички предак живио прије 2.100 година;
A8462 (испод L233) - старост 2.200 година, заједнички предак живио прије 1.850 година, заступљеност: GBR;
A10033 (испод Y4252) - старост 2.100 година, заједнички предак живио прије 1.350 година, заступљеност: HRV, SWE, DEU;
A15050 или Y32657 (испод Y4252) - старост 2.200 година, заједнички предак живио прије 2.100 година, заступљеност: GBR;
A417 (испод Y4252) - старост 2.100 година, заједнички предак живио прије 1.600 година, заступљеност: IRL; итд..

Као што се може видјети, велика вјероватноћа је да су А8462 и А15050 британске подгране, А417 ирска подграна, док је подграна А10033 присутна у Шведској, Њемачкој и Хрватској - скандинавско-германска.

Кратко виђење могућег географског поријекла: Солдат према најближим СТР поклапањима (Nedrud Peter Henrichsen, Ystad, Sweden и Recker Mertens, Wallenhorst, Niedersachsen Germany) вјероватно припада подграни А10033, на коју је позитиван и неки од припадника из Хрватске. Будући да је ова подграна већ присутна у Хрватској, и будући да германско присуство у Хрватској и Босни и Херцеговини има дужу традицију од англо-саксонског, може се претпоставити да СТР блискост са Хенриксеном и Мертенсом значи и припадност истој подграни, чији је заједнички предак живио прије 1.350 година. Сјеверна Њемачка и скандинавске земље показују доста генетске сличности, што се може тумачити норманским утицајем у Сјеверном мору у раном средњем вијеку, када је и живио заједнички предак А10033. Могући закључак: даље скандинавско поријекло, а ближе њемачко. Могући долазак претка (презиме Солдат сугерише да је био војник) у Војну Крајину (Хрватска) током Великог Бечког или Турског рата 1662.-1699. или Аустријско-Турског рата 1787.–1791.

Тестираном сам препоручио СНП тест на А10033: https://www.yseq.net/product_info.php?products_id=23660&osCsid=3c373fb7d0d09276784a6ce6ac76c165

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #748 послато: Децембар 05, 2017, 10:18:38 пре подне »
Родић, Аранђеловдан, Бара, Босански Петровац

Припада хаплогрупи I2-PH908. Нема претерано блиских поклапања на пројекту. Иначе овај Родић по свему судећи није сродан Родићу из Дрвара који припада хаплогрупи I2-CTS10228>S17250>Y4882>A1328.

Нашао сам више о овим Родићима. Иначе добар пример зашто код крајишких родова имамо више хаплогрупа. Ово нису "прави" Родићи, тј. јесу Родићи, али нису део ове групе Родић-Стојсављевић (слава Аранђеловдан), I2-CTS10228.

Баре, Петровац (Рађеновић, 1925.):

"Родић - две куће. Славе Аранђеловдан. Прадед данашњих Родића дошао овамо из Рупа, више Скрадина, пре 130 година. Отуда изишао за овдашњим „турмарима“ (кириџијама). По родној кући био је католик. Овде примио православну веру."

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #749 послато: Децембар 07, 2017, 10:02:08 пре подне »
Нашао сам више о овим Родићима. Иначе добар пример зашто код крајишких родова имамо више хаплогрупа. Ово нису "прави" Родићи, тј. јесу Родићи, али нису део ове групе Родић-Стојсављевић (слава Аранђеловдан), I2-CTS10228.

Баре, Петровац (Рађеновић, 1925.):

"Родић - две куће. Славе Аранђеловдан. Прадед данашњих Родића дошао овамо из Рупа, више Скрадина, пре 130 година. Отуда изишао за овдашњим „турмарима“ (кириџијама). По родној кући био је католик. Овде примио православну веру."

Како то да Родићи досељени из Рупа код Скрадина који су I2-PH908 узму за славу баш Аранђеловдан односно исту славу коју славе Родићи I2-CTS10228?   
Мало превелика коинциденција!

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #750 послато: Децембар 07, 2017, 10:34:49 пре подне »
Како то да Родићи досељени из Рупа код Скрадина који су I2-PH908 узму за славу баш Аранђеловдан односно исту славу коју славе Родићи I2-CTS10228?   
Мало превелика коинциденција!

Прави коинцидент. ;) Није то тако ретка слава, а у том крају има пуно Родића који славе Аранђеловдан, па је негде и логично.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #751 послато: Децембар 07, 2017, 10:44:23 пре подне »
Прави коинцидент. ;) Није то тако ретка слава, а у том крају има пуно Родића који славе Аранђеловдан, па је негде и логично.

Долазе Родића католици у крај где има пуно православних Родића и од толико слава узимају баш ону који славе православни Родићи, можда случајно а можда и намерно.

Има ли неко објашњење зашто би неки католици прелазили у православну веру у време кад је Дрвар под влашћу Аустро-Угарске тј. једне католичке империје?  Ја знам гомилу случајева где су православци прелазили у католичку веру или унију а оваких случајева знам да могу да се наброје на прсте једне руке.  Да је Русија владала Босном то би имало смисла, али Босна је тад била под Аустро-Угарском.


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #752 послато: Децембар 07, 2017, 10:50:54 пре подне »
Има ли неко објашњење зашто би неки католици прелазили у православну веру у време кад је Дрвар под влашћу Аустро-Угарске тј. једне католичке империје?  Ја знам гомилу случајева где су православци прелазили у католичку веру или унију а оваких случајева знам да могу да се наброје на прсте једне руке.  Да је Русија владала Босном то би имало смисла, али Босна је тад била под Аустро-Угарском.

Мени мирише на теорију завере. Могуће да је Рађеновић радио за Аустрију?:)

Докле више са том "патриотском" тортуром?:) Прелазе у крај који је под влашћу Аустрије, али који је 100% православан. Тамо где су наши били близу католичке већине, често су прелазили у ту веру. Околина Дрниша нпр.


Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #753 послато: Децембар 07, 2017, 11:00:02 пре подне »
Мени мирише на теорију завере. Могуће да је Рађеновић радио за Аустрију?:)

Докле више са том "патриотском" тортуром?:) Прелазе у крај који је под влашћу Аустрије, али који је 100% православан. Тамо где су наши били близу католичке већине, често су прелазили у ту веру. Околина Дрниша нпр.

Није ту било никаквог реципроцитета као што ти сугеришеш.

Балканом су вековима владале исламске и католичке империје, Османско царство, Аустрија и Млетачка република и само неко ко је интелектуално ограничен или жешћи трол може да не капира или да не жели да скапира да је исламизација, покатоличавање и унијаћење била много, много чешћа појава неко поправослављивање. 
Да је Русија владала Балканом онда би прелазак католика и муслимана у православље вероватно била честа појава, али нажалост Русија никад није владала Балканом тако да су конвертити у православље били веома ретка појава.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #754 послато: Децембар 07, 2017, 11:06:34 пре подне »
Није ту било никаквог реципроцитета као што ти сугеришеш.

Балканом су вековима владале исламске и католичке империје, Османско царство, Аустрија и Млетачка република и само неко ко је интелектуално ограничен или жешћи трол може да не капира или да не жели да скапира да је исламизација, покатоличавање и унијаћење била много, много чешћа појава неко поправослављивање. 
Да је Русија владала Балканом онда би прелазак католика и муслимана у православље вероватно била честа појава, али нажалост Русија никад није владала Балканом тако да су конвертити у православље били веома ретка појава.

Не сугеришем ја ништа, не знам шта покушаваш с том причом? Ако имаш нешто против мене, можеш ми се обратити приватно, а не да овде као шириш неки интеренет патротизам и тражиш потенцијалне жртве међу људима са форума/сајта.

Није мој проблем што је тебе ово погодило. Таквих случајева је сигурно било још, само није увек забележено у литератури и не верујем да су људи радо говорили о томе.

А нико нигде није рекао да је у итстој мери долазило до тога код православних и код католика. Много је чешћи случај да се прелазило у католичку веру.

Друже, немој са тим безобразним фазонима. Можемо да причамо лепо и на основу података из литературе, али да ми намећеш неке епитете, као да сам ја то измислио или да потенцирам да су и католици прелазили у православље исто као и Срби на ислам и католичанство, је најблаже речено безобразно.
« Последња измена: Децембар 07, 2017, 11:08:52 пре подне Небојша »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #755 послато: Децембар 07, 2017, 11:14:00 пре подне »
Не сугеришем ја ништа, не знам шта покушаваш с том причом? Ако имаш нешто против мене, можеш ми се обратити приватно, а не да овде као шириш неки интеренет патротизам и тражиш потенцијалне жртве међу људима са форума/сајта.

Није мој проблем што је тебе ово погодило. Таквих случајева је сигурно било још, само није увек забележено у литератури и не верујем да су људи радо говорили о томе.

А нико нигде није рекао да је у итстој мери долазило до тога код православних и код католика. Много је чешћи случај да се прелазило у католичку веру.

Ништа ја немам против тебе, само ме генерално нервира политичка коректност код Срба.  Ја никад нећу бити политички коректан, зато што ми је мој народ дражи од неког другог, моја земља од неке туђе, моја мајка од нечије туђе мајке итд.  Политичка коректност = аутошовинизам, ствари увек треба назвати правим именом.

Ја довољно добро познајем историју а и моји преци су ратовали и гинули за српски народ и мислим да имам право да говорим о овим стварима.


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #756 послато: Децембар 07, 2017, 11:19:04 пре подне »
Ништа ја немам против тебе, само ме генерално нервира политичка коректност код Срба.  Ја никад нећу бити политички коректан, зато што ми је мој народ дражи од другог, моја земља од неке туђе, моја мајка од нечије туђе мајке итд.  Политичка коректност = аутошовинизам, ствари увек треба назвати правим именом.

Ја довољно добро познајем историју а и моји преци су ратовали и гинули за српски народ и мислим да имам право да говорим о овим стварима.

То што си ти оптерећен тим стварима, не значи да си увек у праву. То ваљда треба да ти је јасно. И Рађеновић је добро познавао те крајеве. У сваком случају, чисто сумњам да би он измслио тако нешто, или да би му ти Родићи тек тако дали ту информацију. Дакле сигурно нешто постоји. Где има дима, има и ватре, што би рекао наш народ. :)

То свакако не значи да је у истој мери долазило до конвертизма и још мање да сам ја потенцирао да је било 50-50% када је то у питању, што си покушао да "провучеш". Значи држи се ти локал патриотизма и осталог, али опрезније са изјавама када су други Срби овде у питању.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #757 послато: Децембар 07, 2017, 11:23:08 пре подне »
То што си ти оптерећен тим стварима, не значи да си увек у праву. То ваљда треба да ти је јасно. И Рађеновић је добро познавао те крајеве. У сваком случају, чисто сумњам да би он измслио тако нешто, или да би му ти Родићи тек тако дали ту информацију. Дакле сигурно нешто постоји. Где има дима, има и ватре, што би рекао наш народ. :)

То свакако не значи да је у истој мери долазило до конвертизма и још мање да сам ја потенцирао да је било 50-50% када је то у питању, што си покушао да "провучеш". Значи држи се ти локал патриотизма и осталог, али опрезније са изјавама када су други Срби овде у питању.

Ако ово за Родиће I2-PH908 виде наше западне комшије, неће нас опрати ни Дунав и Сава!  ;D

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #758 послато: Децембар 07, 2017, 11:25:19 пре подне »
Ако ово за Родиће I2-PH908 виде наше западне комшије, неће нас опрати ни Дунав и Сава!  ;D

Не треба то толико да нас окупира. ;) Или дај да поново одштампамо "Бјелајско Поље и Бравско", али са измењеним подацима за Родиће из Бара. :)

А и ту би могли ићи оном логиком, шта је старије, кокошка или јаје, пошто су можда и ти Родићи из Скрадина некада били Срби/православни? Сам знаш да је у Даламцији било доста католичења. Углавном то не мења ове наводе из монографије Петра Рађеновића.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #759 послато: Децембар 07, 2017, 11:34:39 пре подне »
Не треба то толико да нас окупира. ;) Или дај да поново одштампамо "Бјелајско Поље и Бравско", али са измењеним подацима за Родиће из Бара. :)

А и ту би могли ићи оном логиком, шта је старије, кокошка или јаје, пошто су можда и ти Родићи из Скрадина некада били Срби/православни? Сам знаш да је у Даламцији било доста католичења. Углавном то не мења ове наводе из монографије Петра Рађеновића.

Ја се мало шалим, нека они мисле шта год хоће.  :D

Изгледа да има Родића Јањеваца https://actacroatica.com/hr/surname/Rodić/

Зна ли се има ли данас Родића у Скрадину или околини?   Ваљда је неко остао доле, тешко да су се баш сви иселили у Дрвар.