Аутор Тема: Српски ДНК дан 2017  (Прочитано 152230 пута)

Jelic

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #300 послато: Септембар 22, 2017, 03:04:48 поподне »
Извињавам се што се мало касније укључујем, да ли би могла постојати веза Рељића и Шкрбе из Сарајева (раније До, Берковићи)? Иста слава Јовањдан, а разлика јесте већа, 5/23, али је на брзомутирајућим маркерима.

Није искључено.

Ван мреже boka78

  • Гост
  • *
  • Поруке: 14
  • Gradjanin N
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #301 послато: Септембар 22, 2017, 03:35:30 поподне »
Почетком следеће недеље ће их бити тек.
Uh godina prodje, ovi dani nikada :) Znači rezultat ovog drugog Reljića to jest mene mogu da očekujem tek sledeće sedmice :(

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #302 послато: Септембар 23, 2017, 10:21:51 пре подне »
Рељић, Јовањдан, Гојчин, Калесија

Припада хаплогрупи I2-PH908. На пројекту му је најближи Ненадић из Рудог, разликују се на 3 од упоредивих 23 маркера. Иначе Рељић поседује не баш толико честе вредности за динарик, попут вредности 19 на 458 и 10 на 549. Можда због вредности 19 на 458 није искључена повезаност у даљој прошлости са Јевтићем из Вардишта код Вишеграда који такође слави Јовањдан.

Нисам успео ништа у литератури наћи за Рељиће па ако неко зна нешто нека напише. Тестирани је оставио да су можда даљим пореклом из Црне Горе.
Свијет је заиста мали. Упознах јуче теситараног Рељића на једној крсној слави у Љубињу и сморишмо остале госте причом о хаплотиповима.

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #303 послато: Септембар 23, 2017, 08:20:13 поподне »
Свијет је заиста мали. Упознах јуче теситараног Рељића на једној крсној слави у Љубињу и сморишмо остале госте причом о хаплотиповима.

Мој кандидат и друг. Прижељкивао је поријекло из Љубиња, одатле му кум, и зна доста добрих људи. Без обзира на Ненадића из Рудог, ја бих заиграо на везу са Шкрбом из Берковића, разлика није велика, а иста је слава.

Одакле су Шкрбе старином?

П.С. Хвала за поздраве које ми је пренио Рељић :-)

Jelic

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #304 послато: Септембар 23, 2017, 08:28:01 поподне »
Мој кандидат и друг. Прижељкивао је поријекло из Љубиња, одатле му кум, и зна доста добрих људи. Без обзира на Ненадића из Рудог, ја бих заиграо на везу са Шкрбом из Берковића, разлика није велика, а иста је слава.

Одакле су Шкрбе старином?

П.С. Хвала за поздраве које ми је пренио Рељић :-)

Шкрбе у Херцеговини данас живе у Неуму ја мислим, а ове сарајвеске Шкрбе су старином из столачког краја. Слава им је иста, и мислим да су и једни и други по предању од Милорадовића.

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #305 послато: Септембар 23, 2017, 08:56:32 поподне »
Шкрбе у Херцеговини данас живе у Неуму ја мислим, а ове сарајвеске Шкрбе су старином из столачког краја. Слава им је иста, и мислим да су и једни и други по предању од Милорадовића.

Да. Берковићи су српски дио предратне општине Столац. Село До.

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #306 послато: Септембар 23, 2017, 09:41:26 поподне »
Škrbe su iz Dola kod Stoca, tj. Berkovića. I danas Škrba ima u Dolu i ti iz Sarajeva su iz ovog kraja, a predanje kaže da su od Miloradovića.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5268
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #307 послато: Септембар 23, 2017, 09:47:14 поподне »
Petar Šobajić vezuje Škrbe iz Dola za Mihiće, što bi ih svrstalo u bratstvo Mirilovića. Rezultati testiranja za Škrbe ne govore u prilog tome. Testirani Škrba koji se pominjao na forumu je bio I2a Dinarik jug.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #308 послато: Септембар 26, 2017, 08:15:03 пре подне »
Шта би са овим?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #309 послато: Септембар 26, 2017, 08:35:52 пре подне »
Шта би са овим?

Сутра ваљда креће.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #310 послато: Септембар 26, 2017, 01:23:56 поподне »
Сутра ваљда креће.
Да, сутра или, најкасније, у четвртак.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #311 послато: Септембар 27, 2017, 12:12:02 поподне »
Мајски, Ђурђевдан, Сивац, Бачка.

Припада хаплогрупи R1b. Поклапа се са већ тестираним Мајским.

Издваја се нарочито необичном вредношћу 14 на маркеру 392. Није јасно којој би грани требало да припада. Сврстан је под грану U-106, али би у овом случају, по мени, било неопходно тестирати СНП, било панел или гађањем појединачног СНП-а.

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #312 послато: Септембар 27, 2017, 01:41:57 поподне »
Уопа! Је ли то кренуло?

Jelic

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #313 послато: Септембар 27, 2017, 01:49:24 поподне »
Радовић, Ђурђевдан, Крњача, Прибој

Припада хаплогрупи I2-PH908. Са Радовићем из Крајчиновића код Прибоја се поклапа на свим маркерима, тако да нема сумње да су ове две породице повезане тј. исти род. Оба Радовића имају хаплотип близак модалу, осим вредности 26 на 481 која је ниска за динарик. Није искључена повезаност ова два Радовића са другим породицама у близини које такође славе Ђурђевдан, попут Глушчевића из Пријепоља итд.

Jelic

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #314 послато: Септембар 27, 2017, 02:00:55 поподне »
Јовановић, Лучиндан, Бабине Горње, Хан Пијесак

Припада хаплогрупи I2-PH908, по својој прилици роду Никшића. Одлично се уклапа у род Никшића, једина вредност која се издваја је 32 на 389ii коју у овом роду поседује само Јовановић. У овом случају се може рећи да је генетика потврдила предање о пореклу. Ево шта је тестирани навео о свом даљем пореклу:

"Према предању поријеклом смо од Никшића, односно са обронака планине Голије. Одатле само дошли у Бијеле воде код Сокоца Р. Српска, (па су нас тада звали Бјеловодац), а одатле на село Горње Бабине (ово село помиње се још у сумарном попису Санџака Босна из 1468-69). Два брата су остала на Г. Бабинама, а њихов отац са још три сина населио су у селу Кнежина код Сокоца. Према некој мојој рачуници населили су се на Горње Бабине око 1830. Постоји још тезе да смо однекуд од Пријепоља."

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1684
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #315 послато: Септембар 27, 2017, 02:06:07 поподне »
Јовановић, Лучиндан, Бабине Горње, Хан Пијесак

Припада хаплогрупи I2-PH908, по својој прилици роду Никшића. Одлично се уклапа у род Никшића, једина вредност која се издваја је 32 на 389ii коју у овом роду поседује само Јовановић. У овом случају се може рећи да је генетика потврдила предање о пореклу. Ево шта је тестирани навео о свом даљем пореклу:

"Према предању поријеклом смо од Никшића, односно са обронака планине Голије. Одатле само дошли у Бијеле воде код Сокоца Р. Српска, (па су нас тада звали Бјеловодац), а одатле на село Горње Бабине (ово село помиње се још у сумарном попису Санџака Босна из 1468-69). Два брата су остала на Г. Бабинама, а њихов отац са још три сина населио су у селу Кнежина код Сокоца. Према некој мојој рачуници населили су се на Горње Бабине око 1830. Постоји још тезе да смо однекуд од Пријепоља."

Честитам буразеру :). Додао бих да сте на Бабине дошли око 1850е.  ;)
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Jelic

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #316 послато: Септембар 27, 2017, 02:20:51 поподне »
Стојадиновић, Ђурђевдан, Пасјак, Крушевац

Припада хаплогрупи I2-PH908. Има две нешто специфичније вредности, попут 12 на 389i и 16 на 458. Остале вредности су близу модала па је тешко рећи који му је хаплотип заиста близак. Ово је тестирани навео о даљем пореклу:

"Предање о старијем пореклу, евентуално ранијем презимену и сл: По предању Стојадиновићи су даљим пореклом из Црне Горе. Први подаци о прецима Стојадиновића налазимо у попису становништва из 1834.године за село Пасјак где су уписана три брата Јаћимовића - Стојан, Јован и Мијајло. Од Стојана данас воде порекло по његовој ћерки Слови фамилија Петронијевић. Од Јована порекло воде породице Јовановић, Симић и Костић. Од Мијајла који је имао два сина, Гвоздена и Стојадина, порекло воде породице Гвозденовић и Стојадиновић. Презиме Стојадиновић се користи од око 1860.године када Стојадинова деца га користе. Кумство старо око 200 година са фамилијом Ракић из села Текија код Крушевца."

Jelic

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #317 послато: Септембар 27, 2017, 03:07:36 поподне »
Симић, Томиндан, Треботин, Крушевац

Припада хаплогрупи I2-PH908. Има хаплотип близак модалу, на 17 маркера се потпуно поклапа са Живковићем из Драгијевице код Осечина, а на 23 маркера има само једну разлику са Познановићем из Двора на Уни. С обзиром да му географски ова два хаплотипа и нису толико блиска тешко је успоставити неку везу. Остали PH908 родови на пројекту који славе Томиндан ми не делују блиско Симићу. Ово је о пореклу тестирани навео у упитнику:

"Po predanju poreklom smo iz obliznjeg sela Cerove. Nema podataka da je prezime menjano. Krsna slava koja se smatra da od vajkada nije menjana je cesta u tom selu, ali to se ne moze reci za prezime jer ga ne nosi po mom saznanju, mozda gresim, ni jedno domacinstvo. "Poticemo od Luke Simica koji se u vreme Miloseve Srbije doselio sa sinom Marinkom iz Cerove." To je zapisao profesor Miljojko Simic on je iz moje familije i sacinio je rodoslov koji pocinje pomenutim Lukom. U turskim defterime je Luka popisan bez prezimena, a njegov sin Marinko je upisan kao "kmet Marinko Lukin" sa bratom Blagoem i slugom Zivkom. Deca Marinkova su se upisivala kao Marinkovici da bi kasnije njihiva deca uzela (ili vratila) prezime Simic. Blagoje se u rodoslovu ne pominje mada je imao potomstvo koje se ne moze pratiti jer je jedna crkvena knjiga koja je i najbitnija za moje poreklo izgubljena."

Jelic

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #318 послато: Септембар 27, 2017, 03:21:54 поподне »
Слијепчевић, Стевањдан, Герзово, Мркоњић Град

Припада хаплогрупи I2-PH908, сад већ и више него добро профилисаном роду крајишких стевањштака. Причало се већ о томе да би матица овог рода могла бити у околини Герзова, и овај резултат је то потврдио. Једина вредност која је специфична за Слијепчевића у овом роду је 14 на 439, по осталим вредностима се сасвим добро уклапа у овај род. Није искључена повезаност ове групе родова у Крајини са родовима из Красаве код Крупња који такође славе Стевањдан.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #319 послато: Септембар 27, 2017, 03:35:13 поподне »
Слијепчевић, Стевањдан, Герзово, Мркоњић Град

Припада хаплогрупи I2-PH908, сад већ и више него добро профилисаном роду крајишких стевањштака. Причало се већ о томе да би матица овог рода могла бити у околини Герзова, и овај резултат је то потврдио. Једина вредност која је специфична за Слијепчевића у овом роду је 14 на 439, по осталим вредностима се сасвим добро уклапа у овај род. Није искључена повезаност ове групе родова у Крајини са родовима из Красаве код Крупња који такође славе Стевањдан.

Након последњих резултата, очекиван епилог. Потврђена веза дела Стефањштака I2-PH908 са Герзовом.