Аутор Тема: Српски ДНК дан 2017  (Прочитано 152099 пута)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #80 послато: Септембар 12, 2017, 09:06:36 поподне »
Па, то, типично за звездаше. Никад ништа регуларно против Партизана...
Гол је регуларан, судија је рекао да је био контакт за прекршај, али пошто је Борота већ ухватио лопту, одлучио се да не свира ништа, претпостављајући да ће да дегажира, што је повољније него испуцавање слободног ударца...Није свирао ништа, али чула се пиштаљка из публике и Борота је помислио да је свирао судија, али ови су искористили само Боротину забуну :) Само се ради о сналажљивости :)

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #81 послато: Септембар 12, 2017, 09:07:54 поподне »
А шта ћеш, ако се не може другачије...
Ма није то него овако се дуже памти! ;)

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #82 послато: Септембар 12, 2017, 09:11:20 поподне »
Kao malo mlađi, morao sam pogledati o čemu ovo vi stariji pričate. :D

<a href="https://www.youtube.com/v/PsOFQhx98cA" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/PsOFQhx98cA</a>

Ван мреже Банија

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #83 послато: Септембар 12, 2017, 09:11:30 поподне »
Доминантна слава крајишких Кочића је ипак Игњатијевдан. Према шематизму 1882:
Михољдан - Слатина (Кључ)
Ђурђевдан - Лусићи (Бања Лука) - овдје имамо резултат J1-PF7263, али за овај резултат знамо да није из лозе Кочића
Игњатијевдан - Бања Лука, Гомионица, Лусићи (Бања Лука), Божићи (Дубица), Ракељић (Приједор), Турјак, Машићи и Романовци (Градишка), Ратково (Кључ)

Сами Стричићи припадали су 1882. године парохији Лусићи (Лусићи, Стричићи, Дујаковци, Локвари). Према подацима из исте године у тој парохији имамо пописане Кочиће са славама Ђурђевдан и Игњатијевдан. Петар Кочић је рођен 1877. године у Стричићима, али се на неколико мјеста наводи Михољдан као крсна слава његове породице.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #84 послато: Септембар 12, 2017, 09:14:56 поподне »
Живковић, Непричава, Лајковац, Ђурђевдан

Живковић, Непричава:

Радичевићи су се доселили из Црне Горе из Његуша, славе Св. Ђурђа. У њих спадају Нинковићи и Живковићи.

Ово ће бити занимљив резултат.

У турским пореским дефтерима из 1521. и 1523. године, село Његуши је пописано у својих осам махала, од којих су познате: Вељи и Мали Залаз, Врба и Жањев До. Преостала четири села су: Радичевићи, Миочићи, Лицомилићи и Поља. Очито, а то се може закључити и по реду навођења у дефтеру, прве три махале су стари називи заселака у оквиру Вељег Краја.

Радичевићи су стариначко братство, по којем је заселак носио име.

Радичевићи су потомци Радича Милојевића који је живео у другој половини 14. столећа. Често се помињу током 15. столећа у которским документима, а у првој четврти 16. столећа, у турским дефтерима су махала са 31 (1521.), односно 39 (1523. године) кућа. Били су главно братство Старих Његуша.

Бркачићи Вељокрајани су били кнежеви његушки. На основу расположивих докумената, не може се са сигурношћу рећи да ли су Бркачићи кнежевски огранак Радичевића, или је Бркачић старије презиме у оквиру којег се развило бројно братство Радичевића. Од овог рода је и његушки кнез Алекса Божидарев(ић) који се помиње у повељи Ивана Црнојевића из 1489. године, а 1503. године у млетачком документу је назван „кнез Алекса војвода његушки“. Он је и старешина Радичевића по турском дефтеру из 1521. године... У турским дефтерима за Црну Гору из 1521. и 1523. године, постоји село Радичевићи, ...

http://www.poreklo.rs/2013/01/18/poreklo-prezimena-selo-nepri%c4%8dava-lajkovac/

http://www.poreklo.rs/2015/12/24/pleme-njegusi/
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже СРБ.МНЕ

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 85
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #85 послато: Септембар 12, 2017, 09:16:34 поподне »
ja sam odusto od testiranja jer bime koštalo 40  eura da preko banke prebacim novac na dva računa

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #86 послато: Септембар 12, 2017, 09:17:30 поподне »
Па, то, типично за звездаше. Никад ништа регуларно против Партизана...
Тебра, ја мислим са је и Мажиќ гарант био на утакмици, негде је морао научити неке ствари! Јао бре гробари.....сви сте као из калупа, једино не кукате кад победите. Ај сад реално, ко је коме био "муштерија" у то време?

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #87 послато: Септембар 12, 2017, 09:24:45 поподне »
ja sam odusto od testiranja jer bime koštalo 40  eura da preko banke prebacim novac na dva računa

Онда бар у скоријој будућности скупи 73 евра па се тестирај преко YSEQ (Y-37). После је лако пребацити резултате на табелу Порекла.
Линк:
https://www.yseq.net/product_info.php?cPath=23&products_id=34&osCsid=f295804831bde0394f00f77248093241

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #88 послато: Септембар 12, 2017, 09:26:50 поподне »
Тебра, ја мислим са је и Мажиќ гарант био на утакмици, негде је морао научити неке ствари! Јао бре гробари.....сви сте као из калупа, једино не кукате кад победите. Ај сад реално, ко је коме био "муштерија" у то време?

Тебра, док вам је Мажића и њему сличних, не бригам за вас. Има да будете прваци до Судњег дана...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #89 послато: Септембар 12, 2017, 09:28:36 поподне »
Мрдак:

Ко ово схвати...

"Мрдак, Кучи прешли у Каљића Ријеку и Гранчарево (Бијело Поље); у Чарадју (Гацко) по Мрдаку (1776. год.) па у Малинско (Шавник); Никшић; Косанице, Маоче, Подборова и Трновице (Пљевља) прешли су из Дробњака; види: Мрдаковић (Прилог - допуна података за ово презиме: оно сто Мрдаци сматрају својим заједничком судбоносном тачком у историји је 1689 година и село Премћани. У тој години породица Мрдак је доживјела погибију својих 10 братсвеника. Једини презивјели су пар њих који су у том кобном дану били на испасу код стоке и двије муске бебе у коликевкама. Ово је yначајно из разлога што су се Мрдаци почели расељавати у Пљевља, Бијело Поље, Куче. Да се не би поновила судбина могућег гашења породичног имена Мрдак на једном мјесту. 
Мрдаковић, и као: Вишњић (Дједовић) - Нинковић, у Чарадју (Гацко), види: Мрдак, од којих су у Малинској (Дробњак) и као: Голијанин. Види: Нинковић
Мрдац, Барице и Вранешка Долина (Бијело Поље); из Дробњака као: Мрдак прешли у Косаница, Трновице, Трешњевац, Маоче, Подборову и Пренћане (Пљевља). Њихови су сродници у Матичном Гају (Шавник), од њих су у Никшићу, са обадва презимена..."

(Миљанићи, "Презимена у Црној Гори")


Рекао бих да су Мрдаци Дробњаци исељени у Вранеш, па се, силом прилика, повратили у Шаранце, а касније, по протеривању Турака, дошли у Пљевља. Није искључено ни да су Кучи.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #90 послато: Септембар 12, 2017, 09:30:10 поподне »
Тебра, ја мислим са је и Мажиќ гарант био на утакмици, негде је морао научити неке ствари! Јао бре гробари.....сви сте као из калупа, једино не кукате кад победите. Ај сад реално, ко је коме био "муштерија" у то време?
Типична њихова прича :) "Кад ми побеђујемо и освајамо титуле, то је поштено, а кад Звезда, то је крађа, политика итд" :) Ја онда наведем податак да од распада СФРЈ па до данас, за време учешћа СПСа у власти, што као носилац владе, што као коалиција (а они су водили Партизан), однос у титулама је 16:4 за Партизан...а они причају о политици хаха...А сад за власти СНСа (причам непристрасно пошто не подржавам ни једне ни друге), на које кукају и представљају се као противници режима, авангарда, итд., опет они имају 3:2 у титулама за њих...Али не вреди :) опет смо ми привилеговани :) Ако је Звезда била државни привилегована у СФРЈ, као што кажу, онда је Партизан после распада државе несумњиво...број трофеја и умешаност политике у спорт то показују...У Хрватској је државни пројекат био Динамо (ХДЗ), а код нас Партизан (СПС)...Док је у старој држави Хајдук био трофејнији од Динама, а Звезда од Партизана
« Последња измена: Септембар 12, 2017, 09:35:24 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Банија

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #91 послато: Септембар 12, 2017, 09:32:11 поподне »
Сами Стричићи припадали су 1882. године парохији Лусићи (Лусићи, Стричићи, Дујаковци, Локвари). Према подацима из исте године у тој парохији имамо пописане Кочиће са славама Ђурђевдан и Игњатијевдан. Петар Кочић је рођен 1877. године у Стричићима, али се на неколико мјеста наводи Михољдан као крсна слава његове породице.

Међутим, ево шта каже Мирослав Нишкановић у свом раду о поријеклу становништва змијањских села Горње Ратково, Доње Ратково и Стражице (дио о Кочићима из Горњег Раткова):
"Кочића има девет домаћинстава и славе Игњатијевдан. Поред тога, у Стричићима, родном селу Петра Кочића, има 15 домаћинстава Кочића, од којих четири домаћинства славе Ђурђевдан. Кочићи који славе Ђурђевдан воде поријекло од Дулића по претку који је у Кочиће дошао на женинство а задржао своју славу. Сматра се да су једни од најстаријих у Горњем Раткову и да су њихови преци били савременици кнеза Ратка. О овако великој старини Кочића на Змијању говори нам податак да је на овом подручју половином XVI вијека постојала мезреа Кочић. Презиме Кочић појављује се у историјским изворима још раније. Наиме, у попису Влаха у Цетини из 1436. спомиње се Блаж Кочић. Скарић сматра да Кочићи воде поријекло од херцеговачког племена Малешеваца."

http://www.poreklo.rs/2016/11/13/poreklo-prezimena-zmijanjskih-sela-gornje-i-donje-ratkovo-i-strazice/

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #92 послато: Септембар 12, 2017, 09:34:58 поподне »
Типична њихова прича :) "Кад ми побеђујемо и освајамо титуле, то је поштено, а кад Звезда, то је крађа, политика итд" :) Ја онда наведем податак да од распада СФРЈ па до данас, за време учешћа СПСа у власти, што као носилац владе, што као коалиција (а они су водили Партизан), однос у титулама је 16:4 за Партизан...а они причају о политици хаха...А сад за власти СНСа (причам непристрасно пошто не подржавам ни једне ни друге), на које кукају и представљају се као противници режима, авангарда, итд., опет они имају 3:2 у титулама за њих...Али не вреди :) опет смо ми привилеговани :)

У, бре, звездаши, о'ладите мало, имате једну исту проваљену причу, и с њом до бесвести...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #93 послато: Септембар 12, 2017, 09:37:56 поподне »
Пантелић, Блазнава, Топола, Ђурђевдан
Тадић, Љештанско, Б. Башта, С.Арсеније Сремац   
Ракоњац, Вишњице, Сјеница, Свети Никола      
Панић, Кремна, Ђурђиц
Грбовић, Чајниче, Свети Сава


Пантелић би могао да буде I1 P109 (превасходно због славе), а можда и северњак 17855, с обзиром да постоји забележен податак да су пореклом од ових Љешњана звездаша  ::) . Иначе, у Блазнаву су дошли из сјеничког краја, а даље порекло им је са Таре, из колашинског краја.

Тадић, од братства Кузмана из Љештанског. Кузмани су из Пиве, њихови огранци су Новаковићи у Костојевићима и Тадићи и Алексићи у Љештанском (Љуба Павловић „Соколска нахија“). Презиме Тадић не би требало да завара, јер оно није донето из Пиве (где имамо Тадиће N1a), већ је презиме настало у Љештанском. Мада, ко зна, видећемо...

Ракоњци су вероватно Кучи пореклом.

Панићи (Николићи) су стара породица у Кремнима. Населио их је некакав Пано. Доселио се из истих крајева одакле су и Витаси и уз њих се населио. Славе Ђурђиц.
Витаси су стара породица. У село је дошло шест блиских сродника Витаса или из села Витаса у близини Љубиња у Херцеговини.
http://www.poreklo.rs/2014/03/07/poreklo-prezimena-selo-kremna-uzice/

Грбовић, Дробњак, I1 P109
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #94 послато: Септембар 12, 2017, 09:39:09 поподне »
4 пријављена Игњатијевштака са севера РС, надам се да ће барем један од њих бити G2a-L497, у том региону до сада није забележена G2a (изузев G2a-L91) из околине Рибника.

Типична њихова прича :) "Кад ми побеђујемо и освајамо титуле, то је поштено, а кад Звезда, то је крађа, политика итд" :) Ја онда наведем податак да од распада СФРЈ па до данас, за време учешћа СПСа у власти, што као носилац владе, што као коалиција (а они су водили Партизан), однос у титулама је 16:4 за Партизан...а они причају о политици хаха...А сад за власти СНСа (причам непристрасно пошто не подржавам ни једне ни друге), на које кукају и представљају се као противници режима, авангарда, итд., опет они имају 3:2 у титулама за њих...Али не вреди :) опет смо ми привилеговани :)
Никад ми неће бити јасна преприка између навијача два братска клуба.  :D
« Последња измена: Септембар 12, 2017, 09:42:49 поподне Atlantische »
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #95 послато: Септембар 12, 2017, 09:49:37 поподне »
Мрдак:

Ко ово схвати...

"Мрдак, Кучи прешли у Каљића Ријеку и Гранчарево (Бијело Поље); у Чарадју (Гацко) по Мрдаку (1776. год.) па у Малинско (Шавник); Никшић; Косанице, Маоче, Подборова и Трновице (Пљевља) прешли су из Дробњака; види: Мрдаковић (Прилог - допуна података за ово презиме: оно сто Мрдаци сматрају својим заједничком судбоносном тачком у историји је 1689 година и село Премћани. У тој години породица Мрдак је доживјела погибију својих 10 братсвеника. Једини презивјели су пар њих који су у том кобном дану били на испасу код стоке и двије муске бебе у коликевкама. Ово је yначајно из разлога што су се Мрдаци почели расељавати у Пљевља, Бијело Поље, Куче. Да се не би поновила судбина могућег гашења породичног имена Мрдак на једном мјесту. 
Мрдаковић, и као: Вишњић (Дједовић) - Нинковић, у Чарадју (Гацко), види: Мрдак, од којих су у Малинској (Дробњак) и као: Голијанин. Види: Нинковић
Мрдац, Барице и Вранешка Долина (Бијело Поље); из Дробњака као: Мрдак прешли у Косаница, Трновице, Трешњевац, Маоче, Подборову и Пренћане (Пљевља). Њихови су сродници у Матичном Гају (Шавник), од њих су у Никшићу, са обадва презимена..."

(Миљанићи, "Презимена у Црној Гори")


Рекао бих да су Мрдаци Дробњаци исељени у Вранеш, па се, силом прилика, повратили у Шаранце, а касније, по протеривању Турака, дошли у Пљевља. Није искључено ни да су Кучи.

Баш сам пре неки дан истраживао ово презиме. Према предању су од Брајила Маричића из Брњака у Ибарском Колашину. Одатле су се наводно преко Бјелопавлића, Мораче и Брскута у Кучима доселили у Дробњак и Затарје. Ево њиховог родослова:



Остаје питање по ком основу називају Кастриотима потомке тог Брајила. Вероватно је све детаљно објашњено у књизи Родослов Братства Мрдак-Мрдаковић (1689-2005) Малишe Мрдакa.

Ван мреже Банија

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #96 послато: Септембар 12, 2017, 09:50:55 поподне »
4 пријављена Игњатијевштака са севера РС, надам се да ће барем један од њих бити G2a-L497, у том региону до сада није забележена G2a (изузев G2a-L91) из околине Рибника.
Никад ми неће бити јасна преприка између навијача два братска клуба.  :D

Вјерујем да Кочићи имају највише шансе да буду G2a-L497.
Највећа концентрација крајишких родова који славе Игњатијевдан је на подручју Плашчанске долине, а Змијање би по мом мишљењу лако могло бити њихова претходна станица.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #97 послато: Септембар 12, 2017, 09:53:47 поподне »
Баш сам пре неки дан истраживао ово презиме. Према предању су од Брајила Маричића из Брњака у Ибарском Колашину. Одатле су се наводно преко Бјелопавлића, Мораче и Брскута у Кучима доселили у Дробњак и Затарје.

Дакле, Кучи?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #98 послато: Септембар 12, 2017, 09:55:10 поподне »
Типична њихова прича :) "Кад ми побеђујемо и освајамо титуле, то је поштено, а кад Звезда, то је крађа, политика итд" :) Ја онда наведем податак да од распада СФРЈ па до данас, за време учешћа СПСа у власти, што као носилац владе, што као коалиција (а они су водили Партизан), однос у титулама је 16:4 за Партизан...а они причају о политици хаха...А сад за власти СНСа (причам непристрасно пошто не подржавам ни једне ни друге), на које кукају и представљају се као противници режима, авангарда, итд., опет они имају 3:2 у титулама за њих...Али не вреди :) опет смо ми привилеговани :)
Ма зна и наш друг Небо то, него ја волим да их мало  "пецкам" јер знам како реагују.  :D А не би признали да смо бољи па да их на муке стављаш као Турци Малог-Радојицу.......него само Крцун......служба......сад Мажиќ......Вучиќ итд, итд......А кад су им генерали ведрили и облачили и оснивали суд удруженог рада да доноси пресуде у њихову корист а против Шајберове одлуке и ФСЈ-а, а Варга се опрашта од публике на почетку другог полувремена па онда имају 15 мин. да у задњем колу штелују резултат, па кад су Дуле и Даниловиќ гостили на слави Дачиќа и Тадиќа и "гепековање" спадало у регуларне методе.......Небески, друже, волим што постојите, али дај мало реалности, Ренџерс, Бајерн, Олимпик, Коло-Коло, нису се жалили на регуларност! :D

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #99 послато: Септембар 12, 2017, 09:58:10 поподне »
Ма зна и наш друг Небо то, него ја волим да их мало  "пецкам" јер знам како реагују.  :D А не би признали да смо бољи па да их на муке стављаш као Турци Малог-Радојицу.......него само Крцун......служба......сад Мажиќ......Вучиќ итд, итд......А кад су им генерали ведрили и облачили и оснивали суд удруженог рада да доноси пресуде у њихову корист а против Шајберове одлуке и ФСЈ-а, а Варга се опрашта од публике на почетку другог полувремена па онда имају 15 мин. да у задњем колу штелују резултат, па кад су Дуле и Даниловиќ гостили на слави Дачиќа и Тадиќа и "гепековање" спадало у регуларне методе.......Небески, друже, волим што постојите, али дај мало реалности, Ренџерс, Бајерн, Олимпик, Коло-Коло, нису се жалили на регуларност! :D
Ја их волим такве какви су :) Најбољи другар ми је партизановац и редовно "пени" и пада у ватру кад водимо дискусије, али обично свака личи једна на другу, али опет је занимљиво...Углавном он почиње, па ја аргумент, онда он диже глас и мења боју лица, ја опет аргумент, док не дође до кулминације :) На њихов аргумент, ја кажем , да у праву си за то, али наш аргумент не прихватају , па и да знају да је то чињеница :) Али легенда каже да постоји неки објективан партизановац :)
« Последња измена: Септембар 12, 2017, 10:03:14 поподне ДушанВучко »