Аутор Тема: Српски ДНК дан 2017  (Прочитано 152132 пута)

Ван мреже СРБ.МНЕ

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 85
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #40 послато: Септембар 05, 2017, 12:05:18 пре подне »
i moi su pripredanju iz hercegovine dako i ja budemimo srece

Ван мреже boka78

  • Гост
  • *
  • Поруке: 14
  • Gradjanin N
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #41 послато: Септембар 05, 2017, 01:13:30 пре подне »
Јел постоје неке информације о пореклу за неког од ових Рељића?
Ja sam ovaj drugi Reljić sa liste (Doboj). Tačnije rodjen sam i živim u Prijedoru, a otac je iz Doboja (doselio se 1977-god u Prijedor). U Prijedoru ima dosta Reljića a one koje sam upoznao niko ne slavi Jovanjdan pa da ne bude nekakve zabune zbog toga sebe sam svrstao u Dobojlije :) Što se tiče porijekla na žalost slabo šta znam, ja i brat smo se tek skoro zainteresovali za to ko smo, šta smo i odakle potičemo. Valjda smo porijeklom iz Prijepolja pa smo se odselili u Dalmaciju ( bili Uskoci junaci bla bla bla i te legende  ;D ), potom se preselili u okolinu Martin Broda (opština Drvar) te na kraju u selo Ritešić (opština Doboj) . Brat će raditi kod FTDNA test na Y67 ili Y111 a ja sam odlučio iskoristiti ovaj popust u okviru Srpkog DNK-a dana, izmedju ostalog da podržim taj projekat a i nestrpljiv sam da saznam svoju haplogrupu pošto kako mi je brat rekao rezultati sa FTDNA se znaju dugo čekati. Za sam ovaj projekat imam samo riječi hvale, i trudit cu se da vas podržim koliko mogu. Lijep pozdrav

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #42 послато: Септембар 05, 2017, 03:29:35 пре подне »
Ja sam ovaj drugi Reljić sa liste (Doboj). Tačnije rodjen sam i živim u Prijedoru, a otac je iz Doboja (doselio se 1977-god u Prijedor). U Prijedoru ima dosta Reljića a one koje sam upoznao niko ne slavi Jovanjdan pa da ne bude nekakve zabune zbog toga sebe sam svrstao u Dobojlije :) Što se tiče porijekla na žalost slabo šta znam, ja i brat smo se tek skoro zainteresovali za to ko smo, šta smo i odakle potičemo. Valjda smo porijeklom iz Prijepolja pa smo se odselili u Dalmaciju ( bili Uskoci junaci bla bla bla i te legende  ;D ), potom se preselili u okolinu Martin Broda (opština Drvar) te na kraju u selo Ritešić (opština Doboj) . Brat će raditi kod FTDNA test na Y67 ili Y111 a ja sam odlučio iskoristiti ovaj popust u okviru Srpkog DNK-a dana, izmedju ostalog da podržim taj projekat a i nestrpljiv sam da saznam svoju haplogrupu pošto kako mi je brat rekao rezultati sa FTDNA se znaju dugo čekati. Za sam ovaj projekat imam samo riječi hvale, i trudit cu se da vas podržim koliko mogu. Lijep pozdrav
Pozdrav Boka.I moj djed i ostali preci su sa Ozrena,pa sam nakon testiranja pronasao i dalje rodjake u jednom bratstvu iz Crne Gore.Ima nas vec iz ove regije testiranih,polako se ukljucujemo,vidjet ces,jako zanimljiva stvar.

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #43 послато: Септембар 05, 2017, 09:40:02 пре подне »
Valjda smo porijeklom iz Prijepolja pa smo se odselili u Dalmaciju (bili Uskoci junaci bla bla bla i te legende  ;D ), potom se preselili u okolinu Martin Broda (opština Drvar) te na kraju u selo Ritešić (opština Doboj).

Ово потврђује и Петар Рађеновић у књизи Унац, да је било 11 кућа Рељића (ови Рељићи према шематизму 1882 славе Јовањдан), и сврстава их у групу ранијих досељеника из Далмације, са оскуднијим породичним предањима.

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #44 послато: Септембар 05, 2017, 11:18:57 пре подне »
Ja sam ovaj drugi Reljić sa liste (Doboj). Tačnije rodjen sam i živim u Prijedoru, a otac je iz Doboja (doselio se 1977-god u Prijedor). U Prijedoru ima dosta Reljića a one koje sam upoznao niko ne slavi Jovanjdan pa da ne bude nekakve zabune zbog toga sebe sam svrstao u Dobojlije :) Što se tiče porijekla na žalost slabo šta znam, ja i brat smo se tek skoro zainteresovali za to ko smo, šta smo i odakle potičemo. Valjda smo porijeklom iz Prijepolja pa smo se odselili u Dalmaciju ( bili Uskoci junaci bla bla bla i te legende  ;D ), potom se preselili u okolinu Martin Broda (opština Drvar) te na kraju u selo Ritešić (opština Doboj) . Brat će raditi kod FTDNA test na Y67 ili Y111 a ja sam odlučio iskoristiti ovaj popust u okviru Srpkog DNK-a dana, izmedju ostalog da podržim taj projekat a i nestrpljiv sam da saznam svoju haplogrupu pošto kako mi je brat rekao rezultati sa FTDNA se znaju dugo čekati. Za sam ovaj projekat imam samo riječi hvale, i trudit cu se da vas podržim koliko mogu. Lijep pozdrav
Поздрављам свог комшију из Приједора  :)
И ја сам врло нестрпљив да видим која си хаплогрупа.

Иначе, Рељићи се 1882 године воде као слављеници девет различитих слава и у већем дијелу настањени су на простору око Озрена, Козаре и Грмеча, али такође и Власенице. Најбројни су слављеници Јовањдана и Трипуњдана.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #45 послато: Септембар 05, 2017, 11:48:12 пре подне »
U Prijedoru ima dosta Reljića a one koje sam upoznao niko ne slavi Jovanjdan pa da ne bude nekakve zabune zbog toga sebe sam svrstao u Dobojlije :) Što se tiče porijekla na žalost slabo šta znam, ja i brat smo se tek skoro zainteresovali za to ko smo, šta smo i odakle potičemo. Valjda smo porijeklom iz Prijepolja pa smo se odselili u Dalmaciju ( bili Uskoci junaci bla bla bla i te legende  ;D ), potom se preselili u okolinu Martin Broda (opština Drvar) te na kraju u selo Ritešić (opština Doboj)

Зна ли се у које време је била ова сеоба? Уколико је реч о релативно скоријој сеоби (до 100 год.), онда се може тражити крајишко порекло Рељића. Тамо их је било са више слава.

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #46 послато: Септембар 05, 2017, 12:09:46 поподне »
Зна ли се у које време је била ова сеоба? Уколико је реч о релативно скоријој сеоби (до 100 год.), онда се може тражити крајишко порекло Рељића. Тамо их је било са више слава.
Ови Рељићи спомињу се у селу Ритешићи, парохија Дервента 1882 године у шематизму дабро-босанском као слављеници Јовањдана. Тада је ово село имало 51 кућу у којој је живјело 319 душа. Значи, овдје су настањени више од 130 година. Из Мартин Бродом су можда повезани са миграциом из прве половине 19 вијека када су са тих простора организовано пресељавани Срби на простор око Лознице, па да се нека породица зауставила у пролазу кроз село Ритешић.
По мени, ови Рељићи су прије везани за простор Власенице.

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #47 послато: Септембар 05, 2017, 12:25:05 поподне »
Ови Рељићи спомињу се у селу Ритешићи, парохија Дервента 1882 године у шематизму дабро-босанском као слављеници Јовањдана. Тада је ово село имало 51 кућу у којој је живјело 319 душа. Значи, овдје су настањени више од 130 година. Из Мартин Бродом су можда повезани са миграциом из прве половине 19 вијека када су са тих простора организовано пресељавани Срби на простор око Лознице, па да се нека породица зауставила у пролазу кроз село Ритешић.
По мени, ови Рељићи су прије везани за простор Власенице.
Пардон, село Ритешић, парохија Мајевац, протопрезвитерат Дервента.

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #48 послато: Септембар 05, 2017, 12:31:37 поподне »
Mislim i da je iz Majevca rodom Dr. Reljic,urolog iz Doboja.

Ван мреже Тромеђа

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 200
  • R1a M458 A11460
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #49 послато: Септембар 05, 2017, 05:55:17 поподне »
Ja sam ovaj drugi Reljić sa liste (Doboj). Tačnije rodjen sam i živim u Prijedoru, a otac je iz Doboja (doselio se 1977-god u Prijedor). U Prijedoru ima dosta Reljića a one koje sam upoznao niko ne slavi Jovanjdan pa da ne bude nekakve zabune zbog toga sebe sam svrstao u Dobojlije :) Što se tiče porijekla na žalost slabo šta znam, ja i brat smo se tek skoro zainteresovali za to ko smo, šta smo i odakle potičemo. Valjda smo porijeklom iz Prijepolja pa smo se odselili u Dalmaciju ( bili Uskoci junaci bla bla bla i te legende  ;D ), potom se preselili u okolinu Martin Broda (opština Drvar) te na kraju u selo Ritešić (opština Doboj) . Brat će raditi kod FTDNA test na Y67 ili Y111 a ja sam odlučio iskoristiti ovaj popust u okviru Srpkog DNK-a dana, izmedju ostalog da podržim taj projekat a i nestrpljiv sam da saznam svoju haplogrupu pošto kako mi je brat rekao rezultati sa FTDNA se znaju dugo čekati. Za sam ovaj projekat imam samo riječi hvale, i trudit cu se da vas podržim koliko mogu. Lijep pozdrav

Поздрав, Рељићу. Добро дошао!  :) Мени је бака баш од тих Рељића из Мартин Брода. Увек ме је занимала веза Рељића из других делова Босне са нашим. Чак сам и на факсу упознао неког Рељића из Тузле. Моји Мартинбродски Рељићи славе св. Стевана. По речима мојих рођака пут од Далмације до Мартин Брода је изгледао овако: Кистање - Пећи (Б. Грахово) - Мало Очијево (Дрвар) - Мартин Брод. Једва чекам да видим која сте хаплогрупа.  :)
"Добра земљо моја, лажу! Ко те воли данас, тај те воли, јер зна да си мати... " Милан Ракић

Ван мреже boka78

  • Гост
  • *
  • Поруке: 14
  • Gradjanin N
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #50 послато: Септембар 05, 2017, 07:44:25 поподне »
Hvala vam na ovakvom prijemu i sve vas skupno još jednom pozdravljam. Vidi se da poznajete materiju heheh jer sve što je nekada bilo samo predanje sada dobija smisao.
Зна ли се у које време је била ова сеоба? Уколико је реч о релативно скоријој сеоби (до 100 год.), онда се може тражити крајишко порекло Рељића. Тамо их је било са више слава.
Po predanju iz Dalmacije u MB se doselili u 17. vijeku a odselili početkom 19-tog. To je sve što znam za sada. Imao sam strica koji je to ozbiljno istraživao prije rata, no na žalost on je preminuo ratne 93-te u Zenici a bilješke su izgubljene

Поздрављам свог комшију из Приједора  :)
И ја сам врло нестрпљив да видим која си хаплогрупа.

Иначе, Рељићи се 1882 године воде као слављеници девет различитих слава и у већем дијелу настањени су на простору око Озрена, Козаре и Грмеча, али такође и Власенице. Најбројни су слављеници Јовањдана и Трипуњдана.
A tek ja kako sam nestrpljiv komšo, za sada imam favorita a to je I1 P109 no dobro vidjet ćemo šta kaže nauka. Ovde kod Reljića sa prostora Kozare i Potkozarja najčešća je slava Tripunjdan, nisam čuo da postoje ovdašnji Reljići da slave Jovanjdan.

Mislim i da je iz Majevca rodom Dr. Reljic,urolog iz Doboja.
To mi je rodjeni stric hehe. Kako je svijet malen zar ne

Поздрав, Рељићу. Добро дошао!  :) Мени је бака баш од тих Рељића из Мартин Брода. Увек ме је занимала веза Рељића из других делова Босне са нашим. Чак сам и на факсу упознао неког Рељића из Тузле. Моји Мартинбродски Рељићи славе св. Стевана. По речима мојих рођака пут од Далмације до Мартин Брода је изгледао овако: Кистање - Пећи (Б. Грахово) - Мало Очијево (Дрвар) - Мартин Брод. Једва чекам да видим која сте хаплогрупа.  :)

Hm B. Grahovo... znači zato mi je srce onako lupalo kada sam prolazio kroz taj kraj i sa žaljenjem gledao ostatke starih kamenih kuća.
 :'(  Reljića koji slave SV. Stefana ima i u Smokoviću - Zemunik Donji koliko mi je poznato. Volio bih saznati gdje je sve bilo Reljića u Dalmaciji koji su slavili Jovanjdan. No dobro, tek sam počeo istraživati, napisao jedan post i već dobio dosta korisnih informacija  :) :)
« Последња измена: Септембар 05, 2017, 07:55:20 поподне boka78 »

Ван мреже СРБ.МНЕ

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 85
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #51 послато: Септембар 06, 2017, 03:07:44 поподне »
Mi koi smo van Srbije trebalobi već da pošaljemo uzorke kolko li treba iz crne gore da stigne  poštom ako ko zna dami kaže

Jelic

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #52 послато: Септембар 06, 2017, 03:10:05 поподне »
Mi koi smo van Srbije trebalobi već da pošaljemo uzorke kolko li treba iz crne gore da stigne  poštom ako ko zna dami kaže

Требало би да брзо стигне ако се шаље у виду обичног писма.

Ван мреже СРБ.МНЕ

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 85
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #53 послато: Септембар 06, 2017, 03:14:26 поподне »
Требало би да брзо стигне ако се шаље у виду обичног писма.
onda da pošaljem u petak dabi stiglo do srijede

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #54 послато: Септембар 06, 2017, 03:47:05 поподне »

Питање (не знам где другде да га поставим)?

За раније тестираног појединца припадника I2 DS - PH908 (на 17  маркера из 2013) да ли би значило нешто тестирање на 23 маркера у Београду (који нема новца за тестирањена на 37 или више маркера преко иностраних лабараторија)у смислу неке ближе идентификације неком од познатих родова који припадају I2 DS -PH908?

Шта би заправо добио таквим тестирањем (на 23 маркера)?
Колико сам схватио код нас се сада ради на 23 маркера испитивање!!!

Хвала
 :)

Jelic

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #55 послато: Септембар 06, 2017, 04:48:45 поподне »
Питање (не знам где другде да га поставим)?

За раније тестираног појединца припадника I2 DS - PH908 (на 17  маркера из 2013) да ли би значило нешто тестирање на 23 маркера у Београду (који нема новца за тестирањена на 37 или више маркера преко иностраних лабараторија)у смислу неке ближе идентификације неком од познатих родова који припадају I2 DS -PH908?

Шта би заправо добио таквим тестирањем (на 23 маркера)?
Колико сам схватио код нас се сада ради на 23 маркера испитивање!!!

Хвала
 :)

У суштини, ако нема неког претерано блиског на 17 маркера онда му неће помоћи ни 111 маркера.

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #56 послато: Септембар 06, 2017, 04:51:34 поподне »
onda da pošaljem u petak dabi stiglo do srijede

Пошаљи данас, али пошто је већ касно, онда сутра! Ако будеш слао у петак, тешко да ће стићи прије четвртка идуће седмице.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #57 послато: Септембар 06, 2017, 04:58:57 поподне »
Можда је сада право време да се објаве званичне инструкције за слање и плаћање за оне који не живе у Београду.

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #58 послато: Септембар 06, 2017, 05:19:03 поподне »
Пошаљи данас, али пошто је већ касно, онда сутра! Ако будеш слао у петак, тешко да ће стићи прије четвртка идуће седмице.

Хвала Сергио! :)

Ван мреже СРБ.МНЕ

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 85
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #59 послато: Септембар 06, 2017, 05:40:41 поподне »
onda šaljem sutra