Аутор Тема: Кабашићи, Тачићи, Сопићи, Куштримовићи и Дукадиновићи  (Прочитано 8343 пута)

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Кабашићи, Тачићи, Сопићи, Куштримовићи и Дукадиновићи
« послато: Октобар 19, 2016, 11:22:59 пре подне »
Налетео сам на ова презимена случајно, гледајући телевизију, па ме је заинтригирало њихово порекло. У Белим странама сам проверио њихов распоред, Кабашићи се налазе само у Косовској Митровици, док су Тачићи и Сопићи мање-више равномерно распоређени по Србији, а Куштримовићи и Дукадиновићи изгледа више "нагињу" ка југу Србије. Да ли неко зна нешто више о њиховом пореклу и да ли она имају икакве везе са албанским племенима Кабаш, Тачи и Соп, или са личним албанским именом Куштрим (од бојног поклича, који може да се преведе као "ко је храбар?") и географском облашћу Дукађин?  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Кабашићи, Тачићи, Сопићи, Куштримовићи и Дукадиновићи
« Одговор #1 послато: Октобар 19, 2016, 11:40:08 пре подне »
Налетео сам на ова презимена случајно, гледајући телевизију, па ме је заинтригирало њихово порекло. У Белим странама сам проверио њихов распоред, Кабашићи се налазе само у Косовској Митровици, док су Тачићи и Сопићи мање-више равномерно распоређени по Србији, а Куштримовићи и Дукадиновићи изгледа више "нагињу" ка југу Србије. Да ли неко зна нешто више о њиховом пореклу и да ли она имају икакве везе са албанским племенима Кабаш, Тачи и Соп, или са личним албанским именом Куштрим (од бојног поклича, који може да се преведе као "ко је храбар?") и географском облашћу Дукађин?  :)

Кaбaшићe cмaтpajу дa cу цигaнcкoг пopeклa. Зa ocтaлe пpви пут чуjeм, aли дeфинитивнo пoдceћajу нa aлбaнcкa пpeзимeнa...

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Кабашићи, Тачићи, Сопићи, Куштримовићи и Дукадиновићи
« Одговор #2 послато: Октобар 19, 2016, 12:02:55 поподне »
Taчић би требало да буде од Таца-Танасије.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Кабашићи, Тачићи, Сопићи, Куштримовићи и Дукадиновићи
« Одговор #3 послато: Октобар 19, 2016, 12:33:15 поподне »
Да ли неко зна нешто више о њиховом пореклу и да ли она имају икакве везе са албанским племенима Кабаш, Тачи и Соп, или са личним албанским именом Куштрим (од бојног поклича, који може да се преведе као "ко је храбар?") и географском облашћу Дукађин?  :)

Не знам да ли си пратио дискусије у којима је учествовао Руговац, негде је било речи управо и о тим ситуацијама када су нека албанска/арбанашка презимена варирана на српске -ић настакве, па су од неких типичних албанских презимена настајала србофона презимена, иако са задржаним албанским кореном?

Можда се Руговац и овде јави, а мислим да не би било тешко наћи то ни на форуму, тема је или исламизација Срба или порекло Арбанаса.



На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Кабашићи, Тачићи, Сопићи, Куштримовићи и Дукадиновићи
« Одговор #4 послато: Октобар 19, 2016, 01:27:52 поподне »
Цитат
Taчић би требало да буде од Таца-Танасије.
Постоји и презиме Тацић, можда би пре оно било за тај случај. Мада није немогуће да презимена Тачић и Сопић, па можда чак и Дукадиновић немају везе са Албанцима, али треба приупитати неког ко је ближе упознат са пореклом тих презимена, која су ретка.

Цитат
Не знам да ли си пратио дискусије у којима је учествовао Руговац, негде је било речи управо и о тим ситуацијама када су нека албанска/арбанашка презимена варирана на српске -ић настакве, па су од неких типичних албанских презимена настајала србофона презимена, иако са задржаним албанским кореном?

Можда се Руговац и овде јави, а мислим да не би било тешко наћи то ни на форуму, тема је или исламизација Срба или порекло Арбанаса.

Пратио сам, али нисам наишао нигде на ова горепоменута презимена која, осим Кабашића, чак не показују ни неку везу са простором Косова и Метохије. Слажем се да би Руговац можда могао нешто више да зна, сачекаћемо да се јави.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Кабашићи, Тачићи, Сопићи, Куштримовићи и Дукадиновићи
« Одговор #5 послато: Октобар 19, 2016, 02:44:50 поподне »
Zdravo,

u ovu temu bih onda takodje mogli da navedemo Gasic-a, Kastratovic-a i cak mozda Dačić koji podsjecaju na Gashi, Kastrati i Dacić-a.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Кабашићи, Тачићи, Сопићи, Куштримовићи и Дукадиновићи
« Одговор #6 послато: Октобар 19, 2016, 03:38:42 поподне »
Zdravo,

u ovu temu bih onda takodje mogli da navedemo Gasic-a, Kastratovic-a i cak mozda Dačić koji podsjecaju na Gashi, Kastrati i Dacić-a.

Здраво Латиницо,

Препоручио бих убудуће да се пише неким од стандардних језика или писама, пошто тзв. ошишана латиница није стандард, а и додатно је збуњујућа ако се меша са Ђурином. ;)

Ако сте којим случајем странац, можете писати и на енглеском, а све како бисмо избегли неспоразуме. :)

С поштовањем,
Amicus



Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Кабашићи, Тачићи, Сопићи, Куштримовићи и Дукадиновићи
« Одговор #7 послато: Октобар 19, 2016, 04:01:16 поподне »
Здраво Латиницо,

Препоручио бих убудуће да се пише неким од стандардних језика или писама, пошто тзв. ошишана латиница није стандард, а и додатно је збуњујућа ако се меша са Ђурином. ;)

Ако сте којим случајем странац, можете писати и на енглеском, а све како бисмо избегли неспоразуме. :)

С поштовањем,
Amicus

Izivnjavam se, pratim vec duze vas projekat i ako nijesam Srbin, tako da sam mislio da se jednostavno prijavim da bi imao veci pristup ovom projektu.

Sto se tice pravopisa, kako i sami vidite nije bas moja jaca strana, a cirilicu tesko razumijem a za pisanje da ne pricamo.
A posto necu toliko cesto pisat se nadam da mi necete zameriti ako budem koristio "ošišanu latinicu".

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Кабашићи, Тачићи, Сопићи, Куштримовићи и Дукадиновићи
« Одговор #8 послато: Октобар 19, 2016, 05:41:49 поподне »
Izivnjavam se, pratim vec duze vas projekat i ako nijesam Srbin, tako da sam mislio da se jednostavno prijavim da bi imao veci pristup ovom projektu.

Sto se tice pravopisa, kako i sami vidite nije bas moja jaca strana, a cirilicu tesko razumijem a za pisanje da ne pricamo.
A posto necu toliko cesto pisat se nadam da mi necete zameriti ako budem koristio "ošišanu latinicu".

Добро, нисам ни инсистирао да то буде ћирилице, већ бар стандардна латиница. Али ако сте странац, онда разумем, иако и у том случају, најбоље би било доследно да користите ту тзв. ошишану латиницу. ;)



Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Кабашићи, Тачићи, Сопићи, Куштримовићи и Дукадиновићи
« Одговор #9 послато: Октобар 20, 2016, 02:07:37 пре подне »
1) Прво мислим да свако треба да поштује кућу где долази и обичаје који ту важе. Овде људи (и то углавном толерантни и образовани) преферирају ћирилицу и ја то респектујем. Ми Албанци да имамо тако савршено писмо никад неби дозволили да користимо друго.
Јадна су објашњења да неко "не разумије" азбуку. То није тачно. Треба рећи нећу и не желим да пишем.

2) А сада о фамилијама :
Куштримовићи су фамилија из околине Пећи. Потичу од чувеног јунака Куштрима Васојевића, који је имао и других квалитета а не само јунаштво те је за њега побегла Туркиња и покрстила се. То је био и разлог да убију и њега и њу (пошто није хтела да га се одркне). Од њих двоје су остала деца коју су Турци повели преко Чакора. Од њих су Куштримовићи. Крајем 19 века су скоро сви отселили у Топлицу.

А реч Куш ешт трим значи Ко је јунак?

Кабаши су велико братство, мада неко твдри и племе. Има пуно случајева да су Цигани узимали презимена албанских фисова па је вероватно то и овде случај. Ако Милош тако каже онда је сигурно тако. Касније је додато и -ћ да би бише личило на српско презиме.

Кастратовићи су Васојевићи а корен им је село Коњухе одакле су се селили свуда а има их и у Гораждевцу. Од Кастрстовића су Војводићи који су било водећа кућа пре појаве Миљана Вукова.

Гашићи у Метохији кажу да су из Гаша али да ли су то није сигурно.


Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Кабашићи, Тачићи, Сопићи, Куштримовићи и Дукадиновићи
« Одговор #10 послато: Октобар 20, 2016, 03:11:05 пре подне »
Za Gasice ima varijanta da su poreklom Albanci, ali ima i ona druga da su poreklom od Drobnjaka.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Кабашићи, Тачићи, Сопићи, Куштримовићи и Дукадиновићи
« Одговор #11 послато: Октобар 20, 2016, 11:46:54 пре подне »
1) Прво мислим да свако треба да поштује кућу где долази и обичаје који ту важе. Овде људи (и то углавном толерантни и образовани) преферирају ћирилицу и ја то респектујем. Ми Албанци да имамо тако савршено писмо никад неби дозволили да користимо друго.
Јадна су објашњења да неко "не разумије" азбуку. То није тачно. Треба рећи нећу и не желим да пишем.

2) А сада о фамилијама :
Куштримовићи су фамилија из околине Пећи. Потичу од чувеног јунака Куштрима Васојевића, који је имао и других квалитета а не само јунаштво те је за њега побегла Туркиња и покрстила се. То је био и разлог да убију и њега и њу (пошто није хтела да га се одркне). Од њих двоје су остала деца коју су Турци повели преко Чакора. Од њих су Куштримовићи. Крајем 19 века су скоро сви отселили у Топлицу.

А реч Куш ешт трим значи Ко је јунак?

Кабаши су велико братство, мада неко твдри и племе. Има пуно случајева да су Цигани узимали презимена албанских фисова па је вероватно то и овде случај. Ако Милош тако каже онда је сигурно тако. Касније је додато и -ћ да би бише личило на српско презиме.

Кастратовићи су Васојевићи а корен им је село Коњухе одакле су се селили свуда а има их и у Гораждевцу. Од Кастрстовића су Војводићи који су било водећа кућа пре појаве Миљана Вукова.

Гашићи у Метохији кажу да су из Гаша али да ли су то није сигурно.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Кабашићи, Тачићи, Сопићи, Куштримовићи и Дукадиновићи
« Одговор #12 послато: Октобар 20, 2016, 11:51:47 пре подне »

Тако је за Куштримовиће и Кастратовиће. За остале не знам. Интересује ме да ли Сопићи имају везе са албанским фисом Сопи? Руговац, постоји ли фис Sopi? Сопића има  у Београду.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Кабашићи, Тачићи, Сопићи, Куштримовићи и Дукадиновићи
« Одговор #13 послато: Октобар 20, 2016, 11:55:12 пре подне »
 Гашићи су разнородни. Све Гашиће које знам имају неку другу причу. И Гашићи из Пећи су разног поријекла, по признању неких од њих. Има их који кажу да су од Куча. Најчешће се везују за  фис Gaši.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Кабашићи, Тачићи, Сопићи, Куштримовићи и Дукадиновићи
« Одговор #14 послато: Октобар 20, 2016, 01:09:51 поподне »
1) Прво мислим да свако треба да поштује кућу где долази и обичаје који ту важе. Овде људи (и то углавном толерантни и образовани) преферирају ћирилицу и ја то респектујем. Ми Албанци да имамо тако савршено писмо никад неби дозволили да користимо друго.
Јадна су објашњења да неко "не разумије" азбуку. То није тачно. Треба рећи нећу и не желим да пишем.

2) А сада о фамилијама :
Куштримовићи су фамилија из околине Пећи. Потичу од чувеног јунака Куштрима Васојевића, који је имао и других квалитета а не само јунаштво те је за њега побегла Туркиња и покрстила се. То је био и разлог да убију и њега и њу (пошто није хтела да га се одркне). Од њих двоје су остала деца коју су Турци повели преко Чакора. Од њих су Куштримовићи. Крајем 19 века су скоро сви отселили у Топлицу.

А реч Куш ешт трим значи Ко је јунак?

Кабаши су велико братство, мада неко твдри и племе. Има пуно случајева да су Цигани узимали презимена албанских фисова па је вероватно то и овде случај. Ако Милош тако каже онда је сигурно тако. Касније је додато и -ћ да би бише личило на српско презиме.

Кастратовићи су Васојевићи а корен им је село Коњухе одакле су се селили свуда а има их и у Гораждевцу. Од Кастрстовића су Војводићи који су било водећа кућа пре појаве Миљана Вукова.

Гашићи у Метохији кажу да су из Гаша али да ли су то није сигурно.

Хвала на информацијама.  :) У међувремену сам пронашао и неке Кабашиће из Плава. Нисам сигуран да ли су Цигани или Муслимани/Бошњаци. Сада остаје још само да се сазна нешто више о Тачићима, Сопићима и Дукадиновићима.  ;)

Цитат
Тако је за Куштримовиће и Кастратовиће. За остале не знам. Интересује ме да ли Сопићи имају везе са албанским фисом Сопи? Руговац, постоји ли фис Sopi? Сопића има  у Београду.

Видоје, Соп постоје као фис на Космету, као такве их је забележио Атанасије Урошевић у својим антропогеографским радовима. Е сад, да ли су они прави фис или само велико и јако братство које је због тога почело себе да назива фисом, то је питање. Истражујући порекло тог фиса на албанским сајтовима, дошао сам до податка да се Сопи рачунају као братство од Тачија, исто као и Кабаши. Такође, Сопи и Морина су изгледа једно те исто, према тим подацима, а матица овог фиса/братства у северној Албанији је мало замршенија прича. Урошевић у својим радовима их смешта у Задриму, што је равничарски крај у доњем току Дрима, близу његовог ушћа у Јадран. Конкретно се помиње као матица топоним Раса е Дринит, који нисам успео да лоцирам. С друге стране, фис (или братство) Морина се лоцира око данашњег топонима Морина где се налази гранични прелаз између Србије и Албаније (западно од Ђаковице), што је иначе племенска територија Гаша. Није ми јасно да ли има основе то поистовећивање Сопа са Моринама.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Кабашићи, Тачићи, Сопићи, Куштримовићи и Дукадиновићи
« Одговор #15 послато: Октобар 20, 2016, 02:15:13 поподне »
 Никола, читао сам Урошевића. Због нејасноћа  да ли су "прави" фис и поставих питање о фису "Sopi".
 Један Сопић из Београда,  прије десетак година је тврдио да је  Рус.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Кабашићи, Тачићи, Сопићи, Куштримовићи и Дукадиновићи
« Одговор #16 послато: Октобар 20, 2016, 03:19:59 поподне »
1) Постоји фис Сопи.

2) НиколаВук доноси добре закључке у вези тога да је тешко утврдити шта је Фис а шта велико братство.

3) Знам за те у Плаву али то је исто само једна кућа и не знам одакле су.

4) за остала презимена мислим да немају везе са Албанцима и да само личе на албанска.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Кабашићи, Тачићи, Сопићи, Куштримовићи и Дукадиновићи
« Одговор #17 послато: Октобар 20, 2016, 06:22:47 поподне »
Хвала на информацијама.  :) У међувремену сам пронашао и неке Кабашиће из Плава. Нисам сигуран да ли су Цигани или Муслимани/Бошњаци. Сада остаје још само да се сазна нешто више о Тачићима, Сопићима и Дукадиновићима.  ;)

Никола, ја мислим да нема разлога сумњати у Дукадиновићи немају неке везе са Дукађиновићима, односно потомцима Леке Дукађина.




Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Кабашићи, Тачићи, Сопићи, Куштримовићи и Дукадиновићи
« Одговор #18 послато: Октобар 20, 2016, 07:25:49 поподне »
Za Gasice ima varijanta da su poreklom Albanci, ali ima i ona druga da su poreklom od Drobnjaka.

Зар не знаш за лично име Гаша или Гашо како год хоћеш код Срба, које се јавља у 18, 19. веку.. а можда и доста раније ? Ниси имао прилике да видиш на пример  пописе становништво Србије из 19. веку у којима су пописивани мушке главе...И у тим пописима има  људи који су се звали Гаша и по њима су потомци формирала презимена Гашић. Разноразног су порекла, како не би кад се ради о патронимачком презимену.

   

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Кабашићи, Тачићи, Сопићи, Куштримовићи и Дукадиновићи
« Одговор #19 послато: Октобар 20, 2016, 10:47:34 поподне »
Никола, ја мислим да нема разлога сумњати у Дукадиновићи немају неке везе са Дукађиновићима, односно потомцима Леке Дукађина.



Судећи по подацима из Белих страна, изгледа да је "матица" Дукадиновића бујановачки крај, ту их осим у самом Бујановцу има и у оближњим селима Кленике и Трејак. Осим тога, о њима више ништа не знам.
Чињеницама против самоувереног незнања.