Аутор Тема: Грбови племића нашег порекла у Аустрији и Угарској  (Прочитано 13119 пута)

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Грбови племића нашег порекла у Аустрији и Угарској
« послато: Август 27, 2014, 10:49:15 поподне »
1) Први грб је у граду Буди (данас део Будимпеште) 18.01.1514. год., угарски краљ Владислав II Јагелонович (Ulászló II) доделио племићу Балажу Родаку (Radák Balázs). Верујем да се ради о презимену Радак, а не Родак. Такође, грбоносци били су и његова браћа Михаљ (Mihály), Иштван (István) и Томаш (Tamás).

2) Други грб је из доба Марије Терезије и армигер је Јанош Винце Видак, брат му Трифун и деца Томаш, Ева и Жужана као и Атанас Јовановић Видак (изгледа да Атанасови потомци нису имали право на овај грб већ он лично).

Извор: www.arcanum.hu

http://www.mediafire.com/convkey/ba3a/4sx9x10zswaz71ifg.jpg

http://www.mediafire.com/convkey/6575/k6ubbg5podf9prgfg.jpg
Икавац

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грбови племића нашег порекла у Аустрији и Угарској
« Одговор #1 послато: Август 29, 2014, 11:19:49 пре подне »
Када је у питању средњовековна мађарска хералдика, треба имати на уму да осим словенских имена из наших крајева, има словенских имена и са простора северне Мађарске која припадају углавном Словацима. Тако да бисмо били сигурни, требало би сваког појединачно испитати.

Што се тиче грбова из времена новог века, ту је ствар доста другачија, јер је мађарско племство пореклом са наших простора новог века нама данас доста познатије него оно средњовековно. Вероватно најбољи зборник мађарског племста је Der Adel von Ungarn samt den Nebenländern der St. Stephanskrone из 1893. године.

Такође, када се установи да је реч о некоме са наших простора, обично је потребно вратити име у изворни облик, с обзиром да је неретко оно мађаризовано. На пример, Михаљ је Михаило, Иштван је Стефан, Јанош је Јован итд...

У другом примеру се то лепо види, где је грбоносац назван Јанош уместо Јован, док његов син Атанас Јовановић у презимену носи изворно очево име.
« Последња измена: Август 29, 2014, 11:57:11 пре подне Amicus »



Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Грбови племића нашег порекла у Аустрији и Угарској
« Одговор #2 послато: Август 29, 2014, 10:23:01 поподне »
У праву си...треба бити пажљив приликом одабира наших људи с подручја Угарске. Ипак, верујем да је Родак Болаж (Блаж Родак / Радак) ''наш човек'' за разлику од мноштва оних који су очигледно Словаци (или Моравци). Тренутно је страница недоступна, али мислим да су племићи словачког порекла примали титуле углавном у Пожуну (Братислави).
Икавац

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грбови племића нашег порекла у Аустрији и Угарској
« Одговор #3 послато: Август 29, 2014, 11:45:40 поподне »
У праву си...треба бити пажљив приликом одабира наших људи с подручја Угарске. Ипак, верујем да је Родак Болаж (Блаж Родак / Радак) ''наш човек'' за разлику од мноштва оних који су очигледно Словаци (или Моравци). Тренутно је страница недоступна, али мислим да су племићи словачког порекла примали титуле углавном у Пожуну (Братислави).

Познато је да код нас постоји презиме Балаш, тако да није искључено да је заиста у питању наш човек. Иначе, када је у питању мађарска хералдика, Arcanum је пре пар година издао сјајан DVD са тридесетак дигитализованих наслова из области хералдике и генеалогије. Набавио сам га прошле године и заиста је у питању врхунска грађа.




Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грбови племића нашег порекла у Аустрији и Угарској
« Одговор #4 послато: Април 18, 2015, 07:37:01 поподне »
Једна од најпознатијих наших племићких породица пореклом са простора некадашње Хабзбуршке монархије јесу и Текелије.  Племићку титулу стекао је Јован Текелија, 16. марта 1706. године, као славни предводитељ војске принца Евгенија у рату 1697. године. Тада је уз наследну титулу и грбовницу добио у посед пустаре Визеш и Кевермеш.



О Пореклу Текелија преносим кратак, али детаљан опис са страница Историјски библиотеке, где се каже следеће:

Цитат
Постоји неколико теорија о пореклу породице Текелија. Најстарија верзија је она коју је приказао један Текелија — Сава Текелија, у склопу биографије свога стрица, руског генерала Петра Текелије, публиковане у Летопису Матице српске. Сава наводи да су Текелије пореклом из Србије, где су држали Текију и околна места, а да су се у Угарску доселили много пре Велике сеобе Срба 1690. године.[1]

Алекса Ивић je, у својој необјављеној збирци о породици Текелија изнео тврдњу да су Текелије пореклом са Чепелског острва из села Тукуље (мађ.Tőkől), недалеко од Будима. Како је у то време била уобичајена појава да се племићки предикат, назив спахилука или родног места узима као породично презиме, Ивић сматра да су слично поступили и Поповић-Текелије.1 Ову Ивићеву тезу прихватио је и Јован Радонић.[2]

Вељко Петровић сматра да је ова властелинска породица из Текије на Дунаву (код Кладова) и да је пре 1690. године дошла у Угарску и населила се у Тукуље на Чепелском острву код Пеште. Петровић такође сматра да је презиме Поповић настало у време емиграције.[3] Најновију тезу, узевши језичку норму као основу, изнео је Владан Гавриловић, по којој су Текелије у Србији, која је тада била под Турцима, вероватно држали поседе у близини неких текија (дервишког коначишта).[4]

Постоји још једна верзија, историчара Володимира Миљчева, који у биографији Петра Текелије каже да је презиме Текелија некада било надимак који је касније прихваћен као презиме и да у њему треба тражити турско порекло (тур. teckeli – дарежљив, великодушан човек). Постојање још једног дела презимена — Поповић, сведочи о пореклу из свештеничке породице.[5]

Што се тиче изговора и ћириличног писања презимена Текелија, такође постоје различите тезе. Сава Текелија није увек био доследан у писању свог презимена.

Прозвиште овог племена у граматима мађарскима (латински писаним) пише се Tőkőly; но Сербљи не имевши глас ни слово ő, писали су Текели, а више јошт звали Тукелиа, будући обаче да је слово ю ближе гласу ő, то се сад пише у сербскоме Тюкюли, а изговора Тőkőli.[1]

Постоје и у аустријским документима различити облици писања презимена Текелија (Tekeli[6], Тeckely[7], Thekely[8], Tekely[9], Tőkőly2, Tőckőli[10]). На оволико начина писања истог презимена наилази се због различитих писара који су писали документе, а ти писари нису били Срби, те су записивали презиме Текелија онако како су веровали да је исправно.

Јован Поповић Текелија је родоначелник ове знамените породице, који је у историји остао упамћен пре свега због своје улоге у бици код Сенте 1697. године.3

Оно што је мени у хералдичком смислу интересантно, јесте стег који се појављује на грбу Текелија, а који носи пропети златни лав. Реч је о црвеном стегу на ком се налази налази црни двоглави орао.

Реконструкција коју је урадио Драгомир Ацовић, а која се може видети у прилогу изнад, донекле се разликује од оригинала, јер су на њој додани неки мали детаљи (мач и жезло у канџама, и сићушни детаљ између глава орла, могуће круна или звезда). Оригинал грба можемо видети у реконструкцији Виктора Дуишина која је објављена у Племићким породицама Војводине.



Оно што је недвосмислено, јесте црни двоглави орао на црвеном стеговном пољу, а што је у то време већ био прихваћен као грб Ђорђа Кастриота Скендербега, или као грб Кастриота уопште. Јавља се још средином 16. века, а могуће је и раније, нисам се тим питањем до сада детаљније бавио, па не могу да тврдим за даље.

Дакле оно што је овде занимљиво, а што би могло бити занимљиво и за порекло Текелија, јесте питање да ли стег са њиховог грба говори о некаквој вези Текелија са Албанијом или Кастриотама?



mladjo

  • Гост
Одг: Грбови племића нашег порекла у Аустрији и Угарској
« Одговор #5 послато: Април 19, 2015, 01:06:24 поподне »
Да ли се игдје помиње блазон наведног грба?
 

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грбови племића нашег порекла у Аустрији и Угарској
« Одговор #6 послато: Април 19, 2015, 04:14:07 поподне »
Да ли се игдје помиње блазон наведног грба?

Да, нашао сам блазон у Зибмахеровом Зборнику племства Угарске, тамо је грб описан као у Дуишиновом примеру. Истина, блазон је вероватно писан на основу емблазона, па бисмо изворни блазон вероватно могли наћи једино у самој грбовници, која је вероватно сачувана, али не знам где се налази. Могуће да је објављена у овом последњем каталогу изложбе на тему Текелија која је одржана мислим претпрошле године у Београду.



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грбови племића нашег порекла у Аустрији и Угарској
« Одговор #7 послато: Октобар 05, 2015, 12:07:14 пре подне »
Ова тема би могла битно да оживи с обзиром да је недавно завршена дигитализација Краљевских књига Краљевине Угарске за период од 1527. до 1913. године, где су објављене све доделе племства и грбова заслужним грађанима, међу којима се налази немали број и људи са наших простора.

Тако на пример ако потражимо Поповиће (Popovics, Popovich, Popovic), које смо овде већ помињали, а које смо јуче поменули и на теми Сеобе пре сеоба, видимо да само племића Поповића има на десетине, а где су тек они многобројни родови који су остали упамћени само у местима где су им преци службовали.

Проверавао сам у нашој литератури да ли је ова грађа колико покривена, али утврдио сам да углавном није, требало би проверити још у Зибмахеровом Зборнику племства Краљевине Угарске.



Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Грбови племића нашег порекла у Аустрији и Угарској
« Одговор #8 послато: Октобар 05, 2015, 09:27:44 пре подне »
Молио бих за помоћ у смислу линка на којима су дјела Квете Кучерове.
Пошто је овдје ријеч о породици Poppy-Popovits, за коју сам сазнао преко форума да можда има блиско поријекло са Стефановићем то јест са мном и која се  заиста налази на мом налогу са разликом од 4 на 37 маркера, у међувремену сам погледао које су то разлике. Оне су следеће:

DYS 389 I   моја вриједност 13 - Попи 12
DYS 389 II  моја вриједност 31 - Попи 30
DYS 447     моја вриједност 26 - Попи 25
DYS 449     моја вриједност 30 - Попи 29

Ако узмемо у обзир степена мутације које је понудуи Марк Хеинле, чини ми се да су ова прва три средње мутурајући са вриједнстима од 2,335 до 3,155. DYS 449 је изразито брзомутирајући маркер са коефицијентом 8,337.

Чињеница је да прије уопште нисам обраћао пажњу на ову породицу, али пошто се то понекад провлачило на форуму, да истакнем да сам и ја један од оних који има поклапања са одређеним породицама из Бургенланда.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грбови племића нашег порекла у Аустрији и Угарској
« Одговор #9 послато: Фебруар 13, 2016, 06:18:06 поподне »
Нађох пар занимљивих грбова, а међу њима и грб Буловића, па се упутах да можда наш владика бачки није у каквом сродству са тим Буловићима? - Како грб изгледа можете погледати у прилогу.



На сајту Архива Словеније доступна је повеља изгледа у целости, те се може видети да је племство и грб даровано извесном Lorenzu Bullowizu, али не могу да нађем одакле је племенити пореклом.



Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Грбови племића нашег порекла у Аустрији и Угарској
« Одговор #10 послато: Фебруар 13, 2016, 07:03:37 поподне »
Колико је мени познато, преци Иринеја Буловића су македонски Цинцари. Е, сад, колико везе они могу имати са овим грбом и фамилијом коју он краси, не знам.
"Наша мука ваља за причешћа"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Грбови племића нашег порекла у Аустрији и Угарској
« Одговор #11 послато: Фебруар 13, 2016, 07:20:10 поподне »
Колико је мени познато, преци Иринеја Буловића су македонски Цинцари. Е, сад, колико везе они могу имати са овим грбом и фамилијом коју он краси, не знам.

Не вјерујем да је та информација тачна. Буловићи су српска породица из Бителића код Сиња у Далмацији. Славе Јовањдан. Додуше не зна се кад су се и одакле доселили.

Од једног покатоличеног Буловића постоји католички огранак у Ливну.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Грбови племића нашег порекла у Аустрији и Угарској
« Одговор #12 послато: Фебруар 13, 2016, 07:31:37 поподне »
Не знам, друже, написах  оно што сам чуо. Његово родно место, Станишић код Сомбора, населили су Далматинци, а за даље порекло можемо да га питамо (премда, монаси о томе не воле да говоре, јер им је небитно). Оно што се зна у неким црквеним круговима је ово што написах. Али, знамо сви овде, многе ствари које колају као озбиљне су непроверене, нетачне, измишљене... 
"Наша мука ваља за причешћа"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Грбови племића нашег порекла у Аустрији и Угарској
« Одговор #13 послато: Фебруар 13, 2016, 07:41:22 поподне »
Не знам, друже, написах  оно што сам чуо. Његово родно место, Станишић код Сомбора, населили су Далматинци, а за даље порекло можемо да га питамо (премда, монаси о томе не воле да говоре, јер им је небитно). Оно што се зна у неким црквеним круговима је ово што написах. Али, знамо сви овде, многе ствари које колају као озбиљне су непроверене, нетачне, измишљене...

Ево имају људи и сајт. Провјерих, Иринеј Буловић је уписан на стаблу. http://www.bulovici.com/kolonisti.php

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грбови племића нашег порекла у Аустрији и Угарској
« Одговор #14 послато: Фебруар 13, 2016, 08:04:03 поподне »
Не вјерујем да је та информација тачна. Буловићи су српска породица из Бителића код Сиња у Далмацији. Славе Јовањдан. Додуше не зна се кад су се и одакле доселили.

Од једног покатоличеног Буловића постоји католички огранак у Ливну.

Тако и ја знам, иако је тачно да постоји сопшта перцепција да је владика Иринеј цинцарског порекла, али кад се мало погледа по интернету, стекне се утисак да је то неко пустио у народ, јер му се не свиђа владикина политика. :)



Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Грбови племића нашег порекла у Аустрији и Угарској
« Одговор #15 послато: Фебруар 14, 2016, 02:24:29 поподне »
Нађох пар занимљивих грбова, а међу њима и грб Буловића, па се упутах да можда наш владика бачки није у каквом сродству са тим Буловићима? - Како грб изгледа можете погледати у прилогу.



На сајту Архива Словеније доступна је повеља изгледа у целости, те се може видети да је племство и грб даровано извесном Lorenzu Bullowizu, али не могу да нађем одакле је племенити пореклом.

Изгледа, да iе Bullowiz вариiанта од... Bulcowitz Despot in Seruia одн., искривљено Бранковић

Зато не би требало искључити могућност да iе Lorenz Bullowiz von Wallwiz zum Wallespach iедан од рођака Бранковића коiи су добили поседе у Штаiерској после склапања брака Катарине Бранковић са Улрихом Цељским.

СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грбови племића нашег порекла у Аустрији и Угарској
« Одговор #16 послато: Фебруар 14, 2016, 03:13:08 поподне »
Изгледа, да iе Bullowiz вариiанта од... Bulcowitz Despot in Seruia одн., искривљено Бранковић

Зато не би требало искључити могућност да iе Lorenz Bullowiz von Wallwiz zum Wallespach iедан од рођака Бранковића коiи су добили поседе у Штаiерској после склапања брака Катарине Бранковић са Улрихом Цељским.


Хех... да је Катарина Котроманић уместо Катарина Бранковић, полетео бих да овај грб повежем са грбом Котроманића, али овако је боље ћутати. :)

Наравно, твоја претпоставка је вероватно на месту, премда нам овај грб као грб не говори много. Проблем је што не могу да нађем откад је повеља о племству и грбу?

Док не утврдимо порекло грбоносца Буловића, поделио бих још једну књигу кроз коју се провлачи племство нашег порекла, а реч је о књизи Deutsche Grafen-Haeuser der Gegenwart: in heraldischer, historischer und genealogischer Beziehung (Ernst Heinrich Kneschke, Leipzig, 1852).

Нпр. за овог Graf Andrássy v. Csík-Szent-Király u. Kraszna-Horka се каже да је пореклом из Босне, или нпр. познате породице Grafen Ursini v. Blagay и Grafen Draskovich v. Drachenstein..

Такође и овај Aristokraten-Almanach, који бисмо могли уврстити у нашу библиотеку, јер доноси доста података о нашим аристократама.  ;D



Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Грбови племића нашег порекла у Аустрији и Угарској
« Одговор #17 послато: Фебруар 14, 2016, 03:31:01 поподне »
Хвала на линковима Amicus-e!

Iедина каква таква лабава спона Bullowiz-a са Вуковићима/Бранковићима iе шестокрака златна звезда грофова Цељских.
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грбови племића нашег порекла у Аустрији и Угарској
« Одговор #18 послато: Фебруар 14, 2016, 05:16:19 поподне »
Хвала на линковима Amicus-e!

Iедина каква таква лабава спона Bullowiz-a са Вуковићима/Бранковићима iе шестокрака златна звезда грофова Цељских.

Не значи нам то много, а вероватно и нема везе са Цељским, треба нам неки конкретнији траг. Али не знам где да тражим, јер где год сам погледао, нигде у племству не налазим те Буловиће. :( Тренутно је ова твоја претпоставка једина опција за трагање. Не спомињу се ни у Племству Херцеговине Крањске и Грофовије Горичке.



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грбови племића нашег порекла у Аустрији и Угарској
« Одговор #19 послато: Мај 10, 2017, 09:39:50 поподне »
Дуго нисмо свраћали на ову тему, па у склопу овог Светског ДНК дана, чијим поводом резултати још пристижу, подсети ме налаз који следи, на презиме једног од тестираних, чији резултат још увек чекамо.



Истина, овде се ради о Магдаленићима, а тамо, ако сам добро запамтио, Магделинићима. При том, ови су још и римокатолици, и грађани Загреба.

Али они ме само подсетише... док би неки од ових који следе даље, заиста могли бити нашега порекла.

Па тако у серији литографија, из које је и поменути грб Магдаленића, следе и грбови ових породица:

Бабић, Бенковић, Давидовић (барони), Дејаковић, Делиманић, Дошић, Ђурковић, Иванић, Јанковић, Јашвић, Јовановић, Костић, Лакић, Маргалић, Марковић, Матековић, Михаиловић, Михалковић, Новаковић, Пиуковић, Сарић, Симоновић, Станковић, Тамашић, Турковић, Улрић, Фестетић (барони), Чеконић, Черновић, Шомшић.

Кога занимају грбови, детаљније могу видети ако потраже овде следеће: Magyar nemesi címerek.
« Последња измена: Мај 10, 2017, 09:53:14 поподне Amicus »