Аутор Тема: Списак Жртава у 2. св. рату за АП Косово и Метохија  (Прочитано 5653 пута)

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Аксић

  • Гост
Одг: Списак Жртава у 2. св. рату за АП Косово и Метохија
« Одговор #1 послато: Септембар 23, 2013, 04:50:48 поподне »
http://pod2.stat.gov.rs/ObjavljenePublikacije/G2009/pdf/G20096Kos.pdf

Свака част земљак сто си објавио овај списак. На списку је брат моје баке по оцу и још двојица његових рођака. На списку нема рођеног брата мог прадеде, који је убијен 1943.   
« Последња измена: Септембар 23, 2013, 05:42:35 поподне Аксић »

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Списак Жртава у 2. св. рату за АП Косово и Метохија
« Одговор #2 послато: Септембар 23, 2013, 06:52:08 поподне »
Свака част земљак сто си објавио овај списак. На списку је брат моје баке по оцу и још двојица његових рођака. На списку нема рођеног брата мог прадеде, који је убијен 1943.
Шарко, ово је непотпун списак.
Нема жртава совјетског и комунистичког терора.

Попис је вршен, чини ми се, 1960-их година. У предговору пописа је наведено да фали преко 500.000 имена жртава. Пописано је 597.323 жртава, што представља 56-59% жртава.

Аксић

  • Гост
Одг: Списак Жртава у 2. св. рату за АП Косово и Метохија
« Одговор #3 послато: Септембар 23, 2013, 09:27:11 поподне »
Шарко, ово је непотпун списак.
Нема жртава совјетског и комунистичког терора.

Попис је вршен, чини ми се, 1960-их година. У предговору пописа је наведено да фали преко 500.000 имена жртава. Пописано је 597.323 жртава, што представља 56-59% жртава.

Знам пише у списку да је непотпун. Ја ћу да контактирам ове из Музеја жртава геноцида и дати им све податке везане за дединог стрица. 

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Списак Жртава у 2. св. рату за АП Косово и Метохија
« Одговор #4 послато: Септембар 24, 2013, 12:26:57 пре подне »
Није упутно "само да се чита предпоследња и последња страна" а да се прескочи ПРЕДГОВОР - у коме све лепо пише.

Искрено се надам да ће овај Списак жртава 2. светског рата, који свакако није потпун, бити од велике користи оним истраживачима који су на почетку свога рада.

Елем, некако сам дошао и до ПОПИСА из 1912. године на територији Старе Србије (КиМ), у коме су наведена имена домаћина са укупним бројем чланова домаћинстава, њиховим господарима (агама и беговима) као и увидом у међусобне односе и обавезе. Тај попис су на посебно припремњеним формуларима обавили свештеници у својим парохијама или учитељи током 1911 и 1912. године и требало је да послужи у три сврхе:

-за демарш код Порте да престане прогањање Српских чифчија,
-да се добије увид у имовно стање Срба у Косовском вилајету и
-да се види број расположивог људства за евентуалну мобилизацију.

Наравно, попис је Влада Краљевине Србије тајно организовала уз велику помоћ тадашњег конзула у Приштини Милана Ракића. Моја маленкост је, случајно или намерно, имала увид у спискове (ускоро објављујем) који су били предмет мога интересовања и за које тврдим да су од непроцењиве вредности. Свако добро, хвала!

Тако је говорила моја прабаба Марта.