Аутор Тема: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)  (Прочитано 34212 пута)

Окир СРБ

  • Гост

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #1 послато: Септембар 26, 2014, 04:40:31 поподне »
ПРИМЈЕР

Регистар од 25.11.1914. године (листе 31-35).
У њему се налазе два човјека из родова који су тестирани и које имамо у ДНК пројекту (Демић и Демоња).

Ово је из општог регистра (листе 31-35):

Видимо да су и Демић и Демоња на листи број 33.

Ово је из листе број 33:

Из овога сазнајемо да су Душан и Станко служили у 96. пјешадијској регименти (резерва), Душан у трећој, а Станко у четвртој компанији. Душан је био разводник (gefreiter). И Душан и Станко су рањени.

Ако погледамо карту на којој је приказан распоред аустроугарских јединица, видимо да је штаб 96. пјешадијске регименте био у Карловцу и да је 96. пјешадијска регимента обухватала и подручје Баније (одакле су и Демићи и Демоње).

На мрежи aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #2 послато: Јул 31, 2015, 09:40:49 пре подне »
Мало заборављена тема. Крајем септембра мјесеца 2014. године, Окир као гост форума, је поставио овал линк http://digi.landesbibliothek.at/viewer/toc/AC08513816/1/. У том тренутку сам чекао свој тест.
Јако сам био узбуђен био када сам након три дана претраге и послије 100 година у "Списку аустроугарских ратних губитака (1914-1919)" пронашао свог дједа Јову Стев(ф)ановића у 3 бх регименти (Доња Тузла) ,15 Komp. (чета), који се води као werv. (нестао).
Наравно "Чича" ,како су га звала и његова дјеца, није нестао него се 1924. године вратио из Русије са женом из Одесе са којом је изродио 10-оро дјеце. Увијек се насмијем када га замислим онако "кабастог са великим носем" у фесу.
Невјероватно је како су у Аустр-Угарској педантно водили евиденцију!

Ван мреже Жељко Јарић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 108
  • R-BY68536 | карпатско-далматински
    • LinkedIn
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #3 послато: Март 13, 2016, 02:30:15 поподне »
Нисам раније био на овој теми, нисам ни знао да постоји али данас је Јовица на ФБ поставио исти линк (http://digi.landesbibliothek.at/viewer/toc/AC08513816/1/) па сам одлучио да погледам може ли се шта наћи, искрено нисам се надао било каквом успеху. Међутим, показало се да нисам био у праву.


Дакле, тражећи свог деду и потврду његове ратне и животне приче, прво сам пронашао неколико особа по имену Петар или Перо Јарић од којих су сви сем једног били из Босне, дакле отпадали су. За преосталог Петра Јарића није била назначена било каква локација али је јасно наведена регимента у коју је регрутован: Inft., bh IR Nr. 4 (4. пешадијска регимента).


Даљим истраживањем по интернету пронашао сам да је ова регимента била део 22. пешадијске дивизије (види овде: [size=78%]https://en.wikipedia.org/wiki/Imperial-Royal_Landwehr#Landwehr_infantry_regiments[/size]).
Уз још мало труда нашао сам оно што ми је требало и што ме је навело на закључак да тај преостали Петар Јарић са списка јесте управо мој деда (види овде: [/size][size=78%]https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Galicia[/size]).
22. пешадијска дивизија је учествовала у борбама против Руса у Галицији, прецизније у бици код Гниле Липе ([/size][size=78%]https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Gnila_Lipa[/size]) а ту је од 20 000 заробљених аустријских војника значајан део био словенског порекла. Многи од њих су изразили жељу да пређу на руску страну (сећам се дедине приче како је морао да очита оченаш да би доказао Русима да је њихов, православни). Сви они у овим списковима имају назнаку "verw." (нестали)


Међутим "нестали" су се, као што знамо, већим делом прикључили добровољачким јединицама на солунском фронту али то је већ други део приче...





« Последња измена: Март 13, 2016, 02:35:20 поподне админ »
Тко вриједи лети, тко лети вриједи, тко не лети не вриједи

Ван мреже Bej Voč

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 177
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #4 послато: Март 14, 2016, 11:12:36 поподне »
Јел неко објавио списак српских добровољаца са подручја Босне и Херцеговине у 1.Балканском рату на страни Црне Горе?

Ван мреже Бутор Вукмановић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 10
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #5 послато: Март 19, 2016, 07:36:00 поподне »
Јел неко објавио списак српских добровољаца са подручја Босне и Херцеговине у 1.Балканском рату на страни Црне Горе?
Пробајте овде:http://www.srpskiratnidobrovoljci.com/

Ван мреже Bej Voč

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 177
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #6 послато: Март 24, 2016, 10:08:49 поподне »
Пробајте овде:http://www.srpskiratnidobrovoljci.com/

нема га на списку, нема га ни међу добровољцима из херцеговине од 1912-1918
прегледао сам под исправно презиме, па разне варијанте, па мјењао име ... ништа.
Мислим да је био и у балканском рату, али био је сигурно и у првом.Досао је из Америке бродом као добровољац из Херцеговине, незнам јел досао оним бродом Бриндизи који је потопљен мином 1916.Јер нема га на списку умрлих ни преживљелих.
Али сигурно је, да су послали коње из Херцеговине по његово тело на Цетиње, у некој болници Данило И (први) .Умро је од рањавања
Има ли неки списак рањених за болницу Данило И? Не контам јел ја грешим или су спискови непотпуни

Ван мреже Бутор Вукмановић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 10
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #7 послато: Март 25, 2016, 08:37:00 поподне »
нема га на списку, нема га ни међу добровољцима из херцеговине од 1912-1918
прегледао сам под исправно презиме, па разне варијанте, па мјењао име ... ништа.
Мислим да је био и у балканском рату, али био је сигурно и у првом.Досао је из Америке бродом као добровољац из Херцеговине, незнам јел досао оним бродом Бриндизи који је потопљен мином 1916.Јер нема га на списку умрлих ни преживљелих.
Али сигурно је, да су послали коње из Херцеговине по његово тело на Цетиње, у некој болници Данило И (први) .Умро је од рањавања
Има ли неки списак рањених за болницу Данило И? Не контам јел ја грешим или су спискови непотпуни
Колико ми је познато, спискови нису потпуни. Имајући у виду да је био добровољац у војсци Краљевине Црне Горе и да је притом и погинуо, можда би најбоље било да се обратите Државном архиву Црне Горе на Цетињу.

Ван мреже Anci88

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #8 послато: Април 16, 2016, 02:25:06 пре подне »
Због ове теме сам се регистровала на форум.
Нашла сам свог чукундеду у овим књигама.
Да ли би неко могао да ми објасни/преведе шта значи Inft.,bh.IR.Nr.3,6.Komp.,...verw.
Знамо да је рањен негде на граници данашње Хрватске и Мађарске,и да је сахрањен под неком крушком.После рата,дошао је један човек и све што је имао вредно код себе тај чукундеда као што су сат и слике ,донео је његовом сину,односно мом прадеди.
Занима ме,да ли може да се сазна место његовог гроба,на било који начин?
Прошло је 100 година од његове смрти.
Где да идем,кога да питам,коме да се обратим,било шта долази у обзир?

Ван мреже Valachorum

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 93
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #9 послато: Април 16, 2016, 02:32:55 пре подне »
Због ове теме сам се регистровала на форум.
Нашла сам свог чукундеду у овим књигама.
Да ли би неко могао да ми објасни/преведе шта значи Inft.,bh.IR.Nr.3,6.Komp.,...verw.
Знамо да је рањен негде на граници данашње Хрватске и Мађарске,и да је сахрањен под неком крушком.После рата,дошао је један човек и све што је имао вредно код себе тај чукундеда као што су сат и слике ,донео је његовом сину,односно мом прадеди.
Занима ме,да ли може да се сазна место његовог гроба,на било који начин?
Прошло је 100 година од његове смрти.
Где да идем,кога да питам,коме да се обратим,било шта долази у обзир?

Inft. (пјешадија), bh.IR.Nr.3 (Трећа босанско-херцеговачка пјешадијска регимента, Тузла), 6.Komp. (шеста чета), verw. (рањен).

Реци ми само у којој књизи губитака си га пронашла, па ћу погледати детљаније може ли се нешто више пронаћи.

Ван мреже Anci88

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #10 послато: Април 16, 2016, 01:24:14 поподне »
Хвала вам пуно.
Налази се у Verlustliste Nr. 247. на седмој страни.Бендар Станко.
Јел можете да ми кажете шта значе ови датуми?

Ван мреже Valachorum

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 93
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #11 послато: Април 16, 2016, 02:20:27 поподне »
Хвала вам пуно.
Налази се у Verlustliste Nr. 247. на седмој страни.Бендар Станко.
Јел можете да ми кажете шта значе ови датуми?

Спискови ратних губитака подијељени су на основу временских периода ратних дејстава у којима су дати губици нанешени.
Листа на којој је Станко односи се на ратне губитке који су настали између 24. и 25. августа 1915. године.

Ван мреже Anci88

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #12 послато: Април 16, 2016, 04:28:10 поподне »
Хвала.
Када би се пронашао гроб мој отац би пренео дједа Станка у његов родни крај,
мада мислим да гроб више ни не постоји.
Јел може да се сазна негде,у неким списима,где је та његова чета била,бар да се ограничи крај?Или је то могло бити било где
?
Вероватно постављам глупа питања,али не знам одакле би могла почети тражити.

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #13 послато: Јануар 25, 2017, 01:16:13 поподне »
Мој прадјед је погинуо у 1. свјетском рату борећи се на аустро-угарској страни. Пошто је мој дјед био дијете и неписмен, а није нико ни други у кући био писмен, однијели су обавјештење о његовој погибији некоме ко јесте, и наводно је исто гласило на име "Иво", иако се он звао Јован.

Независно од ове теме и линка, прије неколико мјесеци нашао сам ову страницу аустријске земаљске библиотеке са листама губитака (Verlustliste), и нашао његово име на списку (Јован), родно село и мјесто, број регименте и да је заробљен и рањен (verw. је од "verwundet"). То је било након опсаде Пшемисла, гдје су Руси заробили преко 100.000 аустријских војника. Такође сам чуо да су били прилично осјетљиви према православним и Словенима војницима. Ти спискови долазе у ствари од Руског Црвеног Крста. Мени је било необично да се он налази у неколико тих листа губитака, са истим подацима, у одређеном временском периоду, што значи да није био размијењен, али опет нема обавјештења ни да је погинуо, а то је на крају крајева и дошло у село.

Моја превасходна мотивација је била да нађем његов гроб, па сам се онда обратио организацији "Црни Крст", која његује традицију на аустријску војску, одржава гробља итд. на мејл адресу њиховог Генералног секретаријата [email protected].

Они су ми одговорили да наведено име нису пронашли у својим базама гробаља, што бих ја протумачио на начин да он, ако је умро, није испоручен или је сахрањен у неку заједничку гробницу. Такође, упутили су ме на архив Аустрије, и онда сам послао мејл на [email protected] да видим с каквим подацима они располажу. Они су рекли да се сва архивска грађа пребацила након 1918. године у Босну и Херцеговину, и упутили ме на наш архив у Сарајеву.

Од њих сам добио одговор да нису ништа нашли о њему у архивској грађи аустријске провенијенције. У подацима Земаљске Владе БиХ нема података о погинулим, рањеним, итд, него само спискови регрутованих особа.

На мрежи aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #14 послато: Јануар 25, 2017, 01:42:51 поподне »
Ево шта је мени госпођа Сандра Билетићиз Архива у Сарајеву, веома љубазно, одговорила на мој упит о регрутима А-У Монархије у Првом свјетском рату. То је било 11. јула 2015. године:

"Sto se tice vaseg pitanja da vam objasnim: U arhivskoj gradji Zemaljske vlade za BiH postoji dokumentacija o regrutima i vojnim obveznicima 1914-1918. godine po mjestima. Dakle za Sarajevo posebno, za Tuzlu posebno ali znaju nekada biti  i pomijesane. Znam da ima zaista mnogo arhivskih kutija vojske. Vi bi trebali nekada doci u Arhiv u citaonicu i izvrsiti pretrazivanje pa mozda nesto i nadjete. Ako je sacuvano naravno. A vecina toga jeste.

Lijep pozdrav i slobodno me kontaktirajte za sve sto vam treba."



Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #15 послато: Јануар 25, 2017, 02:00:31 поподне »
Ево шта је мени госпођа Сандра Билетићиз Архива у Сарајеву, веома љубазно, одговорила на мој упит о регрутима А-У Монархије у Првом свјетском рату. То је било 11. јула 2015. године:

"Sto se tice vaseg pitanja da vam objasnim: U arhivskoj gradji Zemaljske vlade za BiH postoji dokumentacija o regrutima i vojnim obveznicima 1914-1918. godine po mjestima. Dakle za Sarajevo posebno, za Tuzlu posebno ali znaju nekada biti  i pomijesane. Znam da ima zaista mnogo arhivskih kutija vojske. Vi bi trebali nekada doci u Arhiv u citaonicu i izvrsiti pretrazivanje pa mozda nesto i nadjete. Ako je sacuvano naravno. A vecina toga jeste.

Lijep pozdrav i slobodno me kontaktirajte za sve sto vam treba."


Отприлике су то и мени одговорили, тј. да се може погледати.

Али ми свакако знамо да је он регрутован. Не знамо како је погинуо, и гдје му је гроб.

На мрежи aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #16 послато: Јануар 25, 2017, 02:17:56 поподне »
Ишао сам ја до краја (мој дједа је преживио и вратио се 1924. године) и запело је када су из KRIEGSARCHIV-а тражили уплату за претраге!

Gregor Neuböck из Landesbiblioth је био, такође, веома љубазан. Ево шта ми је он одговорио:

"Dear Mr. Stefanovic!

I was in holidays, that why you got no answer.
Yes I found him too in the Verlustliste 396.
http://digi.landesbibliothek.at/viewer/image/AC08513816_Verlustliste_Nr_0396/40/LOG_0027/
He was captured by the russians.
The Abbreviations mean:
ErsRes. = Ersatzreservist
IR Nr. 3, 1 ErsKomp = Infanterieregiment Nr. 3 1. Ersatzkompagnie
He was captured (kriegsgef.) by the russians."


Е сад видим да тај линк показује грешку "No image available: "ReferenceError: Rx is not defined".

Иначе око претраге и садржаја војног картона доста зна Петар Авдаловић!

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #17 послато: Јануар 25, 2017, 04:13:52 поподне »
Мој прадјед је погинуо у 1. свјетском рату борећи се на аустро-угарској страни. Пошто је мој дјед био дијете и неписмен, а није нико ни други у кући био писмен, однијели су обавјештење о његовој погибији некоме ко јесте, и наводно је исто гласило на име "Иво", иако се он звао Јован.

Независно од ове теме и линка, прије неколико мјесеци нашао сам ову страницу аустријске земаљске библиотеке са листама губитака (Verlustliste), и нашао његово име на списку (Јован), родно село и мјесто, број регименте и да је заробљен и рањен (verw. је од "verwundet"). То је било након опсаде Пшемисла, гдје су Руси заробили преко 100.000 аустријских војника. Такође сам чуо да су били прилично осјетљиви према православним и Словенима војницима. Ти спискови долазе у ствари од Руског Црвеног Крста. Мени је било необично да се он налази у неколико тих листа губитака, са истим подацима, у одређеном временском периоду, што значи да није био размијењен, али опет нема обавјештења ни да је погинуо, а то је на крају крајева и дошло у село.

Моја превасходна мотивација је била да нађем његов гроб, па сам се онда обратио организацији "Црни Крст", која његује традицију на аустријску војску, одржава гробља итд. на мејл адресу њиховог Генералног секретаријата [email protected].

Они су ми одговорили да наведено име нису пронашли у својим базама гробаља, што бих ја протумачио на начин да он, ако је умро, није испоручен или је сахрањен у неку заједничку гробницу. Такође, упутили су ме на архив Аустрије, и онда сам послао мејл на [email protected] да видим с каквим подацима они располажу. Они су рекли да се сва архивска грађа пребацила након 1918. године у Босну и Херцеговину, и упутили ме на наш архив у Сарајеву.

Од њих сам добио одговор да нису ништа нашли о њему у архивској грађи аустријске провенијенције. У подацима Земаљске Владе БиХ нема података о погинулим, рањеним, итд, него само спискови регрутованих особа.

Можеш се обратити мађарском националном архиву. Један мој пријатељ је на тај начин сазнао информације за свог прадеду, који је такође погинуо на источном фронту.

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #18 послато: Јануар 26, 2017, 08:43:20 пре подне »
Можеш се обратити мађарском националном архиву. Један мој пријатељ је на тај начин сазнао информације за свог прадеду, који је такође погинуо на источном фронту.

Не знам одакле сте, али ако сте из Војводине, онда је вјероватно мађарски архив адреса. Босна и Херцеговина је била под аустријском јурисдикцијом.

Међутим, ако гријешим, тј. ако Мађари располажу с бољим информацијама, замолио бих неки контакт?

На мрежи aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #19 послато: Јануар 26, 2017, 08:50:17 пре подне »
Босна и Херцеговина је била под аустријском јурисдикцијом.

Босна и Херцеговина је била corpus separatum. То значи да су Аустрија и Угарска заједнички управљали БиХ преко Заједничког министарства финансија и тзв. цивилног адлатуса.

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #20 послато: Јануар 26, 2017, 11:11:59 пре подне »
Не знам одакле сте, али ако сте из Војводине, онда је вјероватно мађарски архив адреса. Босна и Херцеговина је била под аустријском јурисдикцијом.

Међутим, ако гријешим, тј. ако Мађари располажу с бољим информацијама, замолио бих неки контакт?

Покушај на [email protected]

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #21 послато: Фебруар 15, 2017, 02:33:30 поподне »
Покушај на [email protected]

Покушао. Добио сљедећи одговор:

In reply to your letter, I regret to tell you that all Drafting, Recruitment and Casualty Lists and Military Registers of soldiers born in Hungary between 1850 and 1900 and served in the Austro-Hungarian Army were totally destroyed during the Second World War. Accordingly, because of lack of data, we are not able to provide you with any pieces of information concerning death of Jovan ...

Unfortunately we can’t you suggest any other institution for the searching.

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #22 послато: Фебруар 15, 2017, 02:48:00 поподне »
Видећу да ли могу неки други контакт да нађем. Не гарантујем када могу то добити.

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #23 послато: Фебруар 17, 2017, 11:41:04 пре подне »
 Можда би могло да се нађе и преко [email protected] . Треба навести име и презиме војника, датум и место рођења, као и још неке детаље, уколико их знате.

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #24 послато: Април 03, 2017, 01:42:34 поподне »
Послао сам. Само је тачан мејл [email protected], са "м". Видјећемо хоћу ли шта наћи. Хвала за информацију.

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #25 послато: Април 03, 2017, 01:48:07 поподне »
Извињавам се због погрешне адресе, ја сам је тако добио, али је нисам после проверавао.

Надамо се позитивном одговору.

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #26 послато: Јул 06, 2017, 04:57:18 поподне »
Гледах ових дана мало речене спискове, па прегледах и резултате изашле на упите за село (Grabska/Grapska) одакле су моји. Истина, пишем једно, а у административном смислу, то су већ више од века два села. Некада, не знам тачно до кад, било је једно, а онда се временом поделило по верској основи, па се током 19. и 20. века углавном среће са префиксима Српска и Турска Грапска, а понекад и Хришћанска и Муслиманиска... од времена комуниста, све замењено анемичним Доња и Горња.

Пошто оба места заједно немају више од 2000 становника, побројаћу погинуле и нестале из оба места.

Alić Mustafa, Grapska, 1891.
Alić Omer, Grapska, 1882.
Besić Mehmed, Grapska, 1884.

Cvijanović Antonija, Grabska srb., 1885,
Cvijanović Jovan, Grabska srb., 1883.
Gojković Ignjat, Grabska srb., 1889.
Gojković Milanko, Grapska srpska, 1890.

Grahić Mustafa, Grabska turs., 1880.
Hadžić Huso, Grabska, 1885.
Hadžić Omer, Grapska, 1896.
Hadžić Osman, Grabska, 1897.
Hadžić Osman, Grabska, 1898.
Hasančevic Omer, Grabska turska, 1885
Hasančević Mustafa, Grapska, 1882.
Hasančević Grabska turska, 1885.
Hasančičović Mustafa, Grabska, 1882.
Hasičić Ibrahim, Grapska, 1883.
Hasičić Mustafa, Grapska, 1893.
Hasikić Gjulaga, Grapska turs., 1887.
Hazičić Mustafa, Grabska, 1894.
Hidić Salih, Turs. Grapska
Hodžić Mujo, Grapska, 1888.
Hodžić Tunjo, Grabska tursk.,

Lugić Sava d. Niko, Grabska-Srbska, 1880.
Muratović Huso, Grapska, 1891.
Muratović Mustafa, Grapska srp., 1892.

Tubonjić Marko, Szp. Grabska, 1883-26. 5. 1916.

Поређења ради, муслимански део је и тада и данас отприлике три пута већи од српског (око 500 Српска, око 1500 Турска), гледано по броју становништва, а тај однос је приметан и у овом списку (6:21).

Да ми је деда жив, сад би сигурно о свакоме могао рећи по коју, овако само оквирно отац и ја знамо о којим се породицама ради, а за неке никада нисмо ни чули, попут рецимо ових Лугића.



Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #27 послато: Новембар 24, 2017, 03:50:25 поподне »
Мало да оживимо тему ;)

Видим да се горе писало на једном месту да скраћеница verw. значи рањен (verwundet), а на другом нестао (verchwunden)
На почетку сваке листе се налази листа скраћеница и за verw. се наводи (verwundet) - рањен.
Оно око чега ја имам недоумице, а верујем и многи други је то многи који су се водили као рањени су уствари пребегли на другу страну. Доста имена сам препознао за које знам да су били после добровољци у српској војсци.
За заробљене се стављала скраћеница kriegsgef .од kriegsgefangener што значи ратни заробљеник, а наводило се и место логора у коме ја заробљени заточен.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #28 послато: Новембар 25, 2017, 05:29:46 поподне »
Не знам за рањенике, али доста је заробљеника касније било у добровољачкој јединици. У Италији је главни логор за припремање и слање на Солунски фронт у помоћ Србији био Мариа Капуа Ветере. Њих је предводио Словенац Људевит Пивко - Пивков бараљон.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #29 послато: Новембар 25, 2017, 10:42:00 поподне »
Постоји ли негде попис погинулих,рањених или заробљених војника Аустроугарске,српског порекла разуме се а да су ратовали на фронту у Галицији?
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #30 послато: Новембар 25, 2017, 11:34:55 поподне »
Колико знам не, једино да тражиш на http://digi.landesbibliothek.at/viewer/search/ са презименима или називима насељених места.

Ван мреже Гаџић Црнчевић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 103
  • I1>P109>FGC22045, ГАЏИЋИ, Рељино село/Гламоч
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #31 послато: Децембар 11, 2017, 02:42:44 поподне »
Здраво,
 тренутно је у "понуди" најбоље
http://anno.onb.ac.at/anno-suche/
https://www.radixindex.com/en/databases/
http://kramerius.nkp.cz/,
или претрага на лицу мјеста у Аустријском архиви, лично (ваљда бесплатно) или писмо на http://www.oesta.gv.at/, при чему се плаћа одређен износ без обзира на резултате претраге.
 поздрав
Жељко

Ван мреже Draft

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #32 послато: Децембар 17, 2017, 10:53:32 поподне »
Inft bh ir Nr2 detach Nr 3
Шта им значи све ово јел може неко да преведе

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #33 послато: Децембар 17, 2017, 11:14:43 поподне »
Inft bh ir Nr2 detach Nr 3
Шта им значи све ово јел може неко да преведе

Превео је ОКИР СРБ на претходној страни.



Ван мреже Draft

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #34 послато: Децембар 17, 2017, 11:19:14 поподне »
Да почетак сам сконтао а шта је ово Detach nr3

Ван мреже IvaG

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #35 послато: Децембар 30, 2017, 12:40:48 поподне »
Pozdrav svima!
Mnogo korisnih informacija sam nasla ovde. Hvala vam na svim linkovima do koje ste nas odveli.
Nazalost pretraga za bilo kakvim podacima o mom cukundedi je jos u toku.
Poginuo je u Makedoniji, 1915. godine. Da li imate neku dodatnu informaciju gde jos pogledati?
Upravo sam pisala Austrijskom arhivu. I jedan istoricar mi je rekao za to...
Znate li gde bih mogla naci nekog ko na osnovu slika moze reci nesto o vojnoj jedinici, uniformi,fotografu sl.?
Hvala.

Ван мреже Гаџић Црнчевић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 103
  • I1>P109>FGC22045, ГАЏИЋИ, Рељино село/Гламоч
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #36 послато: Јануар 24, 2018, 01:24:03 поподне »
За успјешну претрагу, морате бити стрпљиви, и аналитички сложити информације које већ посједујете (име и презиме, мјесто рођења, мјесто живљења почетком рата-битно због могућности да одредите јединицу у којој је био, јер су углавном биле организоване на територијалном принципу, итд).Затим у претраживање електронских архива требате обратити пажњу да аустријанци не познају нашу граматику, и да су можда нека слова у имену, презимену, мјесту -или транскрипована или додата дуга или заборављена.Сви картони су писани ручно (рукопи), а послије је неко у штампарији то "дешифровао" и штампао књиге , листе, итд.Дигитално издање књига и листа је уствари скенирање сваке странице појединачно, и програмско препознавање слова у тексту (ОЦР или сл.).И у овом поступку постоји велика вјероватноћа за грешку, будући да би неком "лектору" који би надгледао грешке у учитавању појединих слова, требало "милион" година да то отклони, уз услов да познаје све језике којим су говорили житељи тадашње АУ монархије.
Пошаљи ми име и презиме , као мјесто рођења, да покушам наћи макар нешто. Ако имате фотографију пошаљите ми .
поздрав
« Последња измена: Јануар 24, 2018, 01:27:26 поподне жељкогц »

Ван мреже Мрким

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 23
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #37 послато: Мај 11, 2018, 11:23:31 пре подне »
Inft. (пјешадија), bh.IR.Nr.3 (Трећа босанско-херцеговачка пјешадијска регимента, Тузла), 6.Komp. (шеста чета), verw. (рањен).

Ако може мала помоћ. У ознакама сам нашао:
Inft., bh. IB. Nr. 3/V, 4.Komp.

Овде ми није јасно ово "IB", односно да ли је грешка или је у питању нешто друго, као и ово "/V".

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #38 послато: Јануар 02, 2019, 02:20:33 поподне »
Данима уназад ишчитавам фајлове које сам скинуо у пдф формату, а исто тако вршим претрагу и преко сајта и уопште ми није јасно како не могу да нађем нека имена, за које знам да су после били добровољци у српској војсци.

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #39 послато: Јануар 03, 2019, 01:57:52 поподне »
Претрага се може вршити и преко овог сајта:
http://prvisvjetskirat.arhiv.hr/PopisStradalih

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #40 послато: Јануар 03, 2019, 02:28:53 поподне »
Претрага се може вршити и преко овог сајта:
http://prvisvjetskirat.arhiv.hr/PopisStradalih

Пронашао сам једног сродника: Petrović Mihajlo, Inft., IR. Nr. 2, Bosnien, Bos. Dubica, Demirovac, 1882, verw.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #41 послато: Јануар 03, 2019, 02:40:22 поподне »
Постоје ли негде персонални картони за аустроугарске војнике или било каква база података у којој бих могао да сазнам више информација?
Догодине у Холштајну!

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #42 послато: Јануар 03, 2019, 02:47:29 поподне »
Претрага се може вршити и преко овог сајта:
http://prvisvjetskirat.arhiv.hr/PopisStradalih

Чини ми се да је на сајту des.genealogy.net то још практичније.

Једино, мислим да је при претрази поузданије уписивати место порекла него презиме, јер су презимена често уписивана са другачије од уобичајеног.



Ван мреже Дервента

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 169
  • I2-PH908-FT16449-Y126296-FT19919
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #43 послато: Јануар 03, 2019, 04:22:49 поподне »
Сретна Нова Година и хвала за овај линк !

Врло прегледно, и већ сам нашао пар сродника на листи. У праву си за презимена, има доста грешака и интепретација наших презимена тако да је трагање по мјесту рођења заиста најбоља опција.

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #44 послато: Јануар 03, 2019, 09:22:12 поподне »
Претрага се може вршити и преко овог сајта:
http://prvisvjetskirat.arhiv.hr/PopisStradalih

Чини ми се да је на сајту des.genealogy.net то још практичније.

Једино, мислим да је при претрази поузданије уписивати место порекла него презиме, јер су презимена често уписивана са другачије од уобичајеног.


Хвала на линку, сад баш гледам, јесте прегледније, али ми није јасно како нема неких имена које сам налазио на сајту аустријске библиотеке.

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #45 послато: Јануар 03, 2019, 09:59:04 поподне »
Претрага се може вршити и преко овог сајта:
http://prvisvjetskirat.arhiv.hr/PopisStradalih

Чини ми се да је на сајту des.genealogy.net то још практичније.

Једино, мислим да је при претрази поузданије уписивати место порекла него презиме, јер су презимена често уписивана са другачије од уобичајеног.


Хвала на линку, сад баш гледам, јесте прегледније, али ми није јасно како нема неких имена које сам налазио на сајту аустријске библиотеке.

Треба видети да ли су овим покривене све књиге губитака. Могуће је да нису. На брзину сам погледао, и мени се учинило да нису...



Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #46 послато: Јануар 04, 2019, 08:15:42 поподне »
Сајтове које имамо за претрагу су:
https://digi.landesbibliothek.at/viewer/search/ - аустријска библиотека, претрага је могућа по свим терминима, такође се могу скинути листе у пдф формату, које нису претраживе будући да су фајлови скенирани у јпег формату
https://www.radixindex.com/en/databases/ - мађарски сајт, претрага је могућа по презименима и по местима, за детаље се мора извршити уплата. Не разумем зашто тако функционишу, кад је на осталим сајтовима све доступно
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/Welcome.do;jsessionid=BD753951BA841286A5C316F935E8732A - чешки сајт, мора да се инсталира посебна апликација да би се вршила претрага
http://prvisvjetskirat.arhiv.hr/PopisStradalih - хрватски сајт, претрага је могућа по свим терминима, фајлови су окачени са сајта аустријске библиотеке
https://des.genealogy.net/ou1wk/search/index - немачки сајт, претрага је могућа по сваком термину посебно и на немачком је

Ван мреже Прерад

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 121
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #47 послато: Јануар 04, 2019, 08:26:36 поподне »
Здраво. Наводно је ово мој спродник, од чукундједе брат.

Благојевић Васкрсија, Infst. k. u. k. bh. EtappBaon. Nr. 9, 1. Komp., Bosnien, Prijuvor (ваљда Прњавор), Drenovo (ваљда Дренова), 1873; gestorben (17./7.1917), Verlustliste Nr. 628. (Nr. 628. /1917).

Да ли се на основу ових података може утврдити гдје је настрадао и гдје је покопан?
Која војна јединица је EtappBaon. Nr. 9 и гдје се је налазила?

Друго питање је како би могао да нађем свог чукундједа Алеску. Нисам га нашао на списку гибитака АО војске (настрадали, рањени, зробљени). Је ли могуће да сви спискови још нису дигитализовани?
Како је било са њим имам различите инфромације. Једна, наводно највјероватнија, је да се је предао нашима (могуће током Колубарске битке) и касније настрадао приликом повлачења преко Албаније.
Да ли постоји на нету списак Српских жртава (добровољаца)?
« Последња измена: Јануар 04, 2019, 08:31:42 поподне Прерад »

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #48 послато: Јануар 04, 2019, 09:59:35 поподне »
Здраво. Наводно је ово мој спродник, од чукундједе брат.

Благојевић Васкрсија, Infst. k. u. k. bh. EtappBaon. Nr. 9, 1. Komp., Bosnien, Prijuvor (ваљда Прњавор), Drenovo (ваљда Дренова), 1873; gestorben (17./7.1917), Verlustliste Nr. 628. (Nr. 628. /1917).

Да ли се на основу ових података може утврдити гдје је настрадао и гдје је покопан?
Која војна јединица је EtappBaon. Nr. 9 и гдје се је налазила?

Друго питање је како би могао да нађем свог чукундједа Алеску. Нисам га нашао на списку гибитака АО војске (настрадали, рањени, зробљени). Је ли могуће да сви спискови још нису дигитализовани?
Како је било са њим имам различите инфромације. Једна, наводно највјероватнија, је да се је предао нашима (могуће током Колубарске битке) и касније настрадао приликом повлачења преко Албаније.
Да ли постоји на нету списак Српских жртава (добровољаца)?


1. Мислим да је најбоље да пошаљеш мејл на неке од адреса које су наведене на овој теми
2. Део спискова није сачуван, оригинали се чувају у Архиву у Бечу.
3. Не постоји списак. Можда би могао да постоји у Војном Архиву. http://www.vojniarhiv.mod.gov.rs/sadrzaj.php?id_sadrzaja=89&active=tekst
Да ли су његови наследници добили земљу, будући да је он био добровољац?

Ван мреже Прерад

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 121
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #49 послато: Јануар 05, 2019, 12:16:54 пре подне »
1. Мислим да је најбоље да пошаљеш мејл на неке од адреса које су наведене на овој теми
2. Део спискова није сачуван, оригинали се чувају у Архиву у Бечу.
3. Не постоји списак. Можда би могао да постоји у Војном Архиву. http://www.vojniarhiv.mod.gov.rs/sadrzaj.php?id_sadrzaja=89&active=tekst
Да ли су његови наследници добили земљу, будући да је он био добровољац?

Хвала на одговору.
Немам појма како је било са земљом. Прадједа је умро током 2. СР, тако да је оставио доста младу дјецу. И тек доскора сам ја почео да се распитујем око прошлости али данас је то доста касно, нема више људи да се може питати, а доста се нас је и раселило.
Испрва ми је било речено да је чукундједа погинуо на некој АУ граници као њен војник, па сам мислио да је то можда било на граници са Талијанима, јер тамо је фронта била више статична. А кад сам пронашао његовог брата, онда сам се обратио на рођака, његовог потомка. Био је одушевљен и сад би желео знати гдје је сахрањен. Од њега сам добио ту другу инфромацију за мог чукундједу да је прешао на нашу страну и на крају тагично окончао, ваљда од глади, бoлести и мраза. То му је причао његов покојни отац, који је наводно више знао о страдању мог чукундједа него свог дједа (тј. његовог брата). Шта је сад права истина, баш ме занима, наравно и гдје му је гроб ако га уопште има.
« Последња измена: Јануар 05, 2019, 12:22:30 пре подне Прерад »

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #50 послато: Јануар 05, 2019, 12:25:19 поподне »

Чини ми се да је на сајту des.genealogy.net то још практичније.

Једино, мислим да је при претрази поузданије уписивати место порекла него презиме, јер су презимена често уписивана са другачије од уобичајеног.


Сада сам приметио да постоји колона Entry Added to Database где се за неке резулатате наводи да су унешени прошлог месеца, тако да мислим да нису све унели још.

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #51 послато: Фебруар 24, 2019, 06:00:42 поподне »
У једној књизи сам наишао на следеће линкове:

http://beket.com.ua/baza_znanij/spiski_voennoplennyx_pervoj_mirovoj_vojny/ - Сајт на којем очигледно има и других база података, било би добро да га простудира неко ко одлично стоји са руским.

http://akunb.altlib.ru/kollekczii-elektronnoj-bibilotekt/zhizn-altaya/gazeta-qzhizn-altayaq-1916-g/ - руски лист Алтајски живот

https://grandeguerre.icrc.org/en/File/Search#/12/2/229/0/Serbian/Military/ - спискови на сајту Црвеног крста

Ван мреже Петар1

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 22
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #52 послато: Децембар 25, 2019, 02:42:38 поподне »
Да ли неко зна у којим местима су биле болнице на италијанском ратишту 1915/1916. год? Чукундеда ми је био рањен на том фронту.

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #53 послато: Децембар 25, 2019, 02:48:21 поподне »
Да ли неко зна у којим местима су биле болнице на италијанском ратишту 1915/1916. год? Чукундеда ми је био рањен на том фронту.

То вероватно ни Италијани не знају. :)



Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1644
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #54 послато: Децембар 25, 2019, 06:58:42 поподне »
Да ли неко зна у којим местима су биле болнице на италијанском ратишту 1915/1916. год? Чукундеда ми је био рањен на том фронту.

Било их је пар њих, и ко што Амикус каже биле су доста покретне.  :)

Пробај ове матице за почетак:
https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3QSQ-G996-13WC?i=132&wc=9R23-2NP%3A391644501%2C391644502%2C391644503&cc=2040054
https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3QSQ-G99X-6WKH?i=2&wc=9R2W-826%3A391644501%2C391644502%2C391648401&cc=2040054
https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3QSQ-G99X-6WX4?i=2&wc=9R2W-82D%3A391644501%2C391644502%2C391647201&cc=2040054
https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3QSQ-G99X-XQY?i=5&wc=9R2W-7MD%3A391644501%2C391644502%2C954381101&cc=2040054

Ако ти је чукундеда рањен на Талијанском ратишту и умро у болници близу фронта, док се лечио од рана, онда је врло вероватно уписан у једној од тих књига, а сахрањен у неком од Аустро-угарских гробља. У матици би требало писати када и од чега је умро, и где је сахрањен.

Ево примера из мог личног искуства, за особу из моје породице за коју нисам знао када и где је погинуо, ни где је сахрањен. Само сам знао да се није вратио са Талијанског ратишта.



Сад знам да је умро 1917-те, у пољској болници број 1304 у Штањелу код Сежане где је и сахрањен на војничком гробљу.

Ево и гробља: https://www.stanjel.eu/kulturna_dediscina/vojna/2014021016103341/


Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #55 послато: Децембар 25, 2019, 07:33:48 поподне »
Ја сам листао ове књиге више пута и нисам нашао никог из Далмације. Мислим да уоште нема ниједан далматински батаљон или шта већ, тако да не верујем да ће Добрић нешто пронаћи.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1644
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #56 послато: Децембар 25, 2019, 07:46:50 поподне »
Ја сам листао ове књиге више пута и нисам нашао никог из Далмације. Мислим да уоште нема ниједан далматински батаљон или шта већ, тако да не верујем да ће Добрић нешто пронаћи.

Мислиш да их нису уписивали? Из Лике, Босне и осталих крајева их има доста, православаца, католика и муслимана. Тако да незнам зашто ових из Далмације неби било.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #57 послато: Децембар 25, 2019, 08:06:43 поподне »
Мислиш да их нису уписивали? Из Лике, Босне и осталих крајева их има доста, православаца, католика и муслимана. Тако да незнам зашто ових из Далмације неби било.

Зато што су то књиге које су водили батаљони који нису из Далмације, тако да не може бити неко из Далмације.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1644
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #58 послато: Децембар 25, 2019, 08:16:27 поподне »
Зато што су то књиге које су водили батаљони који нису из Далмације, тако да не може бити неко из Далмације.

Да ли можда знаш ако постоји који добар научни рад или књига где се може прочитати о батаљонима из Далмације који су учествовали на фронту у Италији?

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #59 послато: Децембар 25, 2019, 08:25:22 поподне »
Тр
Да ли можда знаш ако постоји који добар научни рад или књига где се може прочитати о батаљонима из Далмације који су учествовали на фронту у Италији?

Не знам за неку књигу. Мој прадеда је по причи био у Галицији, али тамо баш нису одлазили Далматинци. Мислим да сам врло давно у војној енциклопедији наишао на податак да је у Галицији учествовао неки 12. пук или тако нешто, али сад кад куцам на интернету, нема трага.

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #60 послато: Децембар 25, 2019, 08:38:33 поподне »
Не знам за неку књигу. Мој прадеда је по причи био у Галицији, али тамо баш нису одлазили Далматинци. Мислим да сам врло давно у војној енциклопедији наишао на податак да је у Галицији учествовао неки 12. пук или тако нешто, али сад кад куцам на интернету, нема трага.

Може се проверити, није још у дигиталној, али имамо ту енциклопедију.



Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1644
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #61 послато: Децембар 25, 2019, 08:58:37 поподне »
Тр
Не знам за неку књигу. Мој прадеда је по причи био у Галицији, али тамо баш нису одлазили Далматинци. Мислим да сам врло давно у војној енциклопедији наишао на податак да је у Галицији учествовао неки 12. пук или тако нешто, али сад кад куцам на интернету, нема трага.

Гледам војничке шематизме из 1914. године да видим како су буле подељене дивизије и бригаде. Видим да је било више збирних места по Далмацији.
https://library.hungaricana.hu/en/view/KriegsMarine_1914/?pg=123&layout=s

Ван мреже Барјактаревић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 97
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #62 послато: Август 06, 2020, 11:26:10 пре подне »
Дуго није писано на овој теми , али због мог интересовања према прецима који су учествовали у ратовима одлучио сам да поставим питање. Зна ли неко гдје је учествовала ова "бригада" Или како се већ зове.
Inft bh IR Nr 2. Хвала унапред.

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #63 послато: Август 06, 2020, 11:37:21 пре подне »
Дуго није писано на овој теми , али због мог интересовања према прецима који су учествовали у ратовима одлучио сам да поставим питање. Зна ли неко гдје је учествовала ова "бригада" Или како се већ зове.
Inft bh IR Nr 2. Хвала унапред.

Мислим да се такви подаци, макар у основним цртама, могу наћи на мрежи. Треба само одвојити мало времена и претражити по Гуглу.



Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #64 послато: Август 06, 2020, 04:26:54 поподне »
https://www.genteam.eu

Овај сајт исто омогућава претраживање губитака у А-У војсци и то по крунским земљама и укуцавањем презимена. Доста добро одрађено и лака претрага. Регистрација је неопходна.