Аутор Тема: Дробњак - генетска слика и порекло породица  (Прочитано 35114 пута)

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #20 послато: Септембар 04, 2016, 11:31:11 пре подне »
Само да стигну мајски резултати. Немам никаквих аргументованих основа да се надам, али заиста се не бих изненадио испливавању северних динараца баш са простора данашњег западног дела ЦГ односно Старе Херцеговине. Док то не стигне, не вреди се претерано упуштати у расраве типа "Звезда вс Партизан". :)
Ево нпр. ја и Небо се доста слажемо по питању многих ствари везаних за порекло родова и племена у ЦГ, као и по питању односа предања и ХГ, а расправе типа "Звезда вс Партизан" су нешто што даје посебну драж и што не могу а избегнем кад код ми се укаже прилика а мало пецнем! :)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #21 послато: Септембар 04, 2016, 11:47:12 пре подне »
Ево нпр. ја и Небо се доста слажемо по питању многих ствари везаних за порекло родова и племена у ЦГ, као и по питању односа предања и ХГ, а расправе типа "Звезда вс Партизан" су нешто што даје посебну драж и што не могу а избегнем кад код ми се укаже прилика а мало пецнем! :)

Хаха, и то је тачно. То сам написао у два ујутру, после свадбе, тако да допуштам могућност да сам превише филозофирао  :D

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #22 послато: Септембар 04, 2016, 12:08:05 поподне »
Предложио бих да се шаранска и ускочка братства не рачунају у Дробњаке. Они јесу насељени на дробњачкој територији али су временом развили своју племенску организацију у свест. Чисто из поштовања према њима јер многима од њих не би било право да их сврставају у Дробњаке. Знам да се међу собом поштују али пре свега поштују своје порекло.
Управо зато сам у више наврата напомињао да би требало преименовати назив рода ''Дробњачки'' у рецимо ''Новљански'' или неки други назив, јер заиста је помало увредљиво за некога ко има предање да је из Роваца и ко се још уз то презива Булатовић сврставати га у Дробњаке. Ономе ко није из Црне Горе можда није довољно јасан овај проблем, али верујте да се на тај начин изазива помало и револт код појединаца којима је некада врло тешко објаснити да заправо нису оно што су до јуче мислили да јесу, и веровали да је родослов који су наследили од својих старих тачан, па када им се уз много напора некако то приближи и појасни да они прихвате, остаје тај проблем са називом који они никако не желе да прихвате. Уосталом, и ја сам дубоко убеђен да конкретно Булатовићи који су И1-П109 немају никакве везе са Дробњачким племеном и да су вековима стари у подручју племена Ровца где спадају у онај најстарији слој становништва који је ту затечен од стране Гојаковића т. Никшића. Њихова ХГ има далеке везе са тим неким родом који је нама познат из предања да се зове ''Новљани'', а што потврђује и ДНК код управо тих породица које су данас већински у племену Дробњака, или код оних породица које су у последњих неколико векова исељене из њега, а видели смо и да је то било претежно у области Пријепоља.  Али тај проблем са разврставањем Дробњачког племена на оне за које се са сигурношћу може рећи да јесу Дробњаци у данашњем смислу тог назива, и оне који имају то предање али припадају некој другој ХГ а не И1-П109, тек ће доћи на ред да се дефинише када се број тестираних буде употпунио. У овом моменту имамо довољно података и аргумената да можемо направити разлику између назива ''Дробњак'' које углавном почива на предањима, и назива ''Новљанин'', који поред основе настале из предања потврђује и ДНК који их јасно одваја од неких родова који имају предање о томе да су Дробњаци али нису И1-П109.
Синиша, овде се пре свега обраћам теби са надом да схваташ суштину проблема на који сам ти већ указивао, и да већ сада можеш да урадиш ту измену. Тиме се уједно решава проблем са несагласјем између предања и ДНК.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #23 послато: Септембар 04, 2016, 02:57:01 поподне »
Управо зато сам у више наврата напомињао да би требало преименовати назив рода ''Дробњачки'' у рецимо ''Новљански'' или неки други назив, јер заиста је помало увредљиво за некога ко има предање да је из Роваца и ко се још уз то презива Булатовић сврставати га у Дробњаке. Ономе ко није из Црне Горе можда није довољно јасан овај проблем, али верујте да се на тај начин изазива помало и револт код појединаца којима је некада врло тешко објаснити да заправо нису оно што су до јуче мислили да јесу, и веровали да је родослов који су наследили од својих старих тачан, па када им се уз много напора некако то приближи и појасни да они прихвате, остаје тај проблем са називом који они никако не желе да прихвате. Уосталом, и ја сам дубоко убеђен да конкретно Булатовићи који су И1-П109 немају никакве везе са Дробњачким племеном и да су вековима стари у подручју племена Ровца где спадају у онај најстарији слој становништва који је ту затечен од стране Гојаковића т. Никшића. Њихова ХГ има далеке везе са тим неким родом који је нама познат из предања да се зове ''Новљани'', а што потврђује и ДНК код управо тих породица које су данас већински у племену Дробњака, или код оних породица које су у последњих неколико векова исељене из њега, а видели смо и да је то било претежно у области Пријепоља.  Али тај проблем са разврставањем Дробњачког племена на оне за које се са сигурношћу може рећи да јесу Дробњаци у данашњем смислу тог назива, и оне који имају то предање али припадају некој другој ХГ а не И1-П109, тек ће доћи на ред да се дефинише када се број тестираних буде употпунио. У овом моменту имамо довољно података и аргумената да можемо направити разлику између назива ''Дробњак'' које углавном почива на предањима, и назива ''Новљанин'', који поред основе настале из предања потврђује и ДНК који их јасно одваја од неких родова који имају предање о томе да су Дробњаци али нису И1-П109.
Синиша, овде се пре свега обраћам теби са надом да схваташ суштину проблема на који сам ти већ указивао, и да већ сада можеш да урадиш ту измену. Тиме се уједно решава проблем са несагласјем између предања и ДНК.

Назив Дробњаци је много познатији од назива Новљани и зато је коришћен. Осим тога Новљани ионако чине главнину дробњачког племена, па мислим д ато није проблематично. То што смо овај хаплотип назвали дробњачким је због препознатљивости и лакше конумикације када га користимо у расправама. Ниједан од тих наслова није коначан, већ су то све радни наслови, који се још могу мијењати.

Не пада ми на памет да неко сад може схватити да га проглашавамо Дробњаком уколико то није, само зато што је сврстан у род Дробњака. Те родове морамо некако назвати и изабрано је само најдоминантније и најупечатљивије име.

Имајте стрпљења. До краја године ће бити завршени ови велики послови са тестирањима и новим резултатима. Након тога ће се све ствари посложити и средити.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #24 послато: Септембар 04, 2016, 07:06:25 поподне »
Ја нисам нигде нашао тај термин "Новљани" у литератури пре Лубурића. Већ сам писао о томе. Да ли је то нека његова романтичарска конструкција, не знам. Треба прочитати Томићев рад о Дробњацима, у сваком смислу је реалнији. Томић је још почетком 20. века записао да она главна братства, која ми данас називамо "новљанским", имају предање о доласку из области Рудина по паду Босне / Херцеговине под турску власт. Дробњаци се помињу у комарничким катунима далеко раније.
 
Но, слажем се са Војиненадом да би она тема о Дробњацима И1 П109 можда пре требало да носи назив Новљани И1 П109, јер, иако проблематичан, назив "Новљани" је ближи конкретној ситуацији, где наведену хаплогрупу носе управо родови који припадају овом слоју дробњачког племена. Па, ако смо могли тему о М205 назвати Годијељи, па сад Кричи, зашто не бисмо ову назвали Новљанима?

Успут буди речено, кад већ помињем Криче, немамо ни једног тестираног припадника неког братства за која се сматра да су од Крича из Дробњака (Годијељи се не сматрају за Криче), па смо опет сви усвојили хипотезу да су Кричи носиоци Ј2а М205.

Исто важи и за род Орловића: у табели СДП немамо ни једног тестираног Орловића из њиховог матичног подручја (Цуце, Бјелице, Цетиње), већ неке исељенике, али ту нико не прави питање да су у питању Орловићи, јер ти родови имају предање о пореклу од неког од орловићких родова. А, пратећи логику која се примењује за Дробњаке, то можемо закључити тек кад будемо имали резултате неког од Мартиновића, Абрамовића, сви оних цуцких родова Орловића, итд.

Само је динарик у Дробњацима изгледа овде споран, зато што немамо још ни једног носиоца ових ХГ који и данас живи у Дробњаку. Чудни критеријуми. 

Но, понављам, и слажем се са Синишом, стрпићемо се до резултата, ваљда ће почети да пристижу за десетак дана.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #25 послато: Септембар 04, 2016, 07:49:21 поподне »
Ја нисам нигде нашао тај термин "Новљани" у литератури пре Лубурића. Већ сам писао о томе. Да ли је то нека његова романтичарска конструкција, не знам. Треба прочитати Томићев рад о Дробњацима, у сваком смислу је реалнији. Томић је још почетком 20. века записао да она главна братства, која ми данас називамо "новљанским", имају предање о доласку из области Рудина по паду Босне / Херцеговине под турску власт. Дробњаци се помињу у комарничким катунима далеко раније.
 
Но, слажем се са Војиненадом да би она тема о Дробњацима И1 П109 можда пре требало да носи назив Новљани И1 П109, јер, иако проблематичан, назив "Новљани" је ближи конкретној ситуацији, где наведену хаплогрупу носе управо родови који припадају овом слоју дробњачког племена. Па, ако смо могли тему о М205 назвати Годијељи, па сад Кричи, зашто не бисмо ову назвали Новљанима?

Успут буди речено, кад већ помињем Криче, немамо ни једног тестираног припадника неког братства за која се сматра да су од Крича из Дробњака (Годијељи се не сматрају за Криче), па смо опет сви усвојили хипотезу да су Кричи носиоци Ј2а М205.

Исто важи и за род Орловића: у табели СДП немамо ни једног тестираног Орловића из њиховог матичног подручја (Цуце, Бјелице, Цетиње), већ неке исељенике, али ту нико не прави питање да су у питању Орловићи, јер ти родови имају предање о пореклу од неког од орловићких родова. А, пратећи логику која се примењује за Дробњаке, то можемо закључити тек кад будемо имали резултате неког од Мартиновића, Абрамовића, сви оних цуцких родова Орловића, итд.

Само је динарик у Дробњацима изгледа овде споран, зато што немамо још ни једног носиоца ових ХГ који и данас живи у Дробњаку. Чудни критеријуми. 

Но, понављам, и слажем се са Синишом, стрпићемо се до резултата, ваљда ће почети да пристижу за десетак дана.

Небо, слажем се са многим стварима које си навео овде, али опет мораш да разумеш да I2a за сада, осим предања појединих родова, нема довољњно јасну везу са Дробњаком.

Код Крича је баш супротно, тј. велики број припадника овог кластера јавља се управо на вековним територијама Кричана, што није случај са I2a и Дробњацима. Код Орловића је довољно рећи да имамо Бјелице, прилично битно братство за племе.

Нигде не журимо, ако се појаве резултати I2a Дробњака, окренућемо лако причу у том смеру, тј. повезаћемо "коцкице".

Одакле податак да се тек после доласка Турака Новљани селе у Дробњак? Јел то нешто произвољно, или постоји конкретно предање? Извињавам се ако грешим, али не сећам се тог дела у Лубурићевом предању о Новљанима.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #26 послато: Септембар 04, 2016, 08:01:56 поподне »
Одакле податак да се тек после доласка Турака Новљани селе у Дробњак? Јел то нешто произвољно, или постоји конкретно предање? Извињавам се ако грешим, али не сећам се тог дела у Лубурићевом предању о Новљанима.

Овај податак помиње Томић, Лубурић наводи да се Новљани досељавају у Дробњак много раније и да су на том простору већ у време пропасти српских средњевековних држава. Такође Лубурић први помиње Новљане. Многи познаваоци историје и порекла дробњачких братстава сматрају да је Лубурић податке о појединим братствима дао произвољно, не контактирајући саме братсвенике. Код Лубурића је и хронологија дискутабилна. Неке личности које помиње он смешта у период позног средњег века (13, 14 или 15. век) али њихови потомци на основу породичних стабала не могу их сместити даље од краја 16. или почетка 17. века.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #27 послато: Септембар 04, 2016, 09:13:43 поподне »
Кад је већ прича о Лубурићу, поменућу случај који имамо на Пројекту.

По Лубурићу, Касалице нису Новљани већ су потомци неког Ковачевића из Грахова који се призетио у дробњачке Томовиће (касније исељене).

Са друге стране, Томић уопште и не спомиње Новљане, али спомиње групу сродних породица које су доселиле из Рудина, а прије тога од Травника у Босни, а у којима бисмо могли да препознамо новљанска братства:Вуловиће, Ђурђиће, Церовиће, Томиће и Косориће. По Томићу Касалице су огранак Ђурђића.

Касалице без сумње припадају хаплогрупи I1 P109 и блиске су осталима из тог рода. Укратко, генетски резултати су у случају Касалица потврдили оно што је записао Томић, а оповргли оно што је написао Лубурић. Поготово јер је тестиран још један из рода Ђурђића који је такође I1 P109. Ако узмемо у обзир да имамо резултате и Ковачевића са Грахова који је I2a Динарик Југ, онда је Лубурићева прича и у том погледу оповргнута.

Занимљиво је да Томић за 4 породице тврди да су најстарије на подручју Дробњака: Милашиновиће на Превишу, Џукиће на Кутњој њиви, Курепе на Тушини и Вуковиће-Мољевиће на Добрим селима. Те породице су у Дробњаку живјеле прије доласка "Новљана" (Томић Новљане под овим именом не познаје, ап је питање да ли је тај назив заиста Лубурићева конструкција).

Било би добро кад бисмо имали днк резултате управо за ове четири породице.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #28 послато: Септембар 04, 2016, 09:15:05 поподне »
Ево нпр. ја и Небо се доста слажемо по питању многих ствари везаних за порекло родова и племена у ЦГ, као и по питању односа предања и ХГ, а расправе типа "Звезда вс Партизан" су нешто што даје посебну драж и што не могу а избегнем кад код ми се укаже прилика а мало пецнем! :)

Слободно, слободно, опроштено ти је. Доћи ће опет и наших пет минута  ;)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #29 послато: Септембар 04, 2016, 09:17:45 поподне »
Овај податак помиње Томић, Лубурић наводи да се Новљани досељавају у Дробњак много раније и да су на том простору већ у време пропасти српских средњевековних држава. Такође Лубурић први помиње Новљане. Многи познаваоци историје и порекла дробњачких братстава сматрају да је Лубурић податке о појединим братствима дао произвољно, не контактирајући саме братсвенике. Код Лубурића је и хронологија дискутабилна. Неке личности које помиње он смешта у период позног средњег века (13, 14 или 15. век) али њихови потомци на основу породичних стабала не могу их сместити даље од краја 16. или почетка 17. века.

Лубурић досељење "Новљана" у област Дробњака смешта у VIII век, што се коси са свим осталим историјским подацима. Дефинитивно се треба држати Томићевог рада, који је далеко озбиљнији.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #30 послато: Септембар 04, 2016, 09:20:33 поподне »
Томић Новљане под овим именом не познаје, ап је питање да ли је тај назив заиста Лубурићева конструкција.

Ово се и ја већ годинама питам. Одакле Лубурићу овај назив, да ли га је од неког чуо, негде прочитао, или га је сам исконструисао.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Željko

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 295
  • I1-P109>FGC22061
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #31 послато: Септембар 04, 2016, 09:23:44 поподне »
У моме случају, генетски резултати који су прикупљени до сада, обарају предање о поријеклу које постоји у мојој породици (записано у књизи Караџића/Шибалића). На 23андме се појавио човјек, Касавица од Лазарића код Гацка, који припада хаплогрупи R1a. То сам морао прихватити на прави начин, барем док се не појави неки други Касавица са другим Y-ДНК резултатом који је мени близак. Има доста ствари о нама Касалицама у књизи Караџића/Шибалића што су потпуно тачне. Али ето, због резултата тестираног Касавице, у мом случају тај дио предања стоји под великим знаком питања.

За нас Касалице постоје и друге приче о поријеклу које су записане у другим књигама. Лубурић је нпр. записао неку верзију да је наш претак био од Ковачевића из Грахова. У нашој породици не постоји такво предање, а ту верзију приче о нашем поријеклу ми не узимамо за озбиљно.
У Српском ДНК пројекту данас постоје два резултата рода Ковачевића из Грахова, они припадају хаплогрупи  I2a Динарик Југ, а за мене је утврђено да сам I1-P109.

Читао сам и неку верзију о нашем поријеклу од неког Михајловића ("Српски презименик"), да су Касалице од дубровачке властелинске породице чији је најстарији припадник био неки Прокул Chasali^a (наводно забељежен 1322), што је наравно лупетање без икаквог доказа.  :D

Мој Y-ДНК за сада се најбоље поклапа са верзијом о Касаличком поријеклу из књиге коју је написао Светозар Томић. Он наводи да су Касалице доселили у Комарницу из Ђурђева дола/Рудине, а да даљње поријекло воде из Травника. Најближи моји генетски "рођаци" у табели Српског ДНК пројекта су из других Дробњачких породица за које Томић исто наводи да су "од Травника".

Рекао бих да су ови генетски тестови за људе широког ума, нема ту "рекла казала" већ се ради о чињеницама. Али битно је тумачити резултате на прави начин, и преиспитати ствари сваки пут када/ако се појаве нове информације.. Као сада нпр. са поменутим из Роваца, и кад нам стигну резултати свих оних што су се тестирали љетос.
Језик је од меса и свашта меље.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #32 послато: Септембар 04, 2016, 09:27:14 поподне »
Овај податак помиње Томић, Лубурић наводи да се Новљани досељавају у Дробњак много раније и да су на том простору већ у време пропасти српских средњевековних држава. Такође Лубурић први помиње Новљане. Многи познаваоци историје и порекла дробњачких братстава сматрају да је Лубурић податке о појединим братствима дао произвољно, не контактирајући саме братсвенике. Код Лубурића је и хронологија дискутабилна. Неке личности које помиње он смешта у период позног средњег века (13, 14 или 15. век) али њихови потомци на основу породичних стабала не могу их сместити даље од краја 16. или почетка 17. века.

Лубурић се међу првима озбиљније позабавио племеном, па је логично да су неке информације, по први пут, "потекле" управо од њега.

Слажем се да су нека братства по њему старија него што заиста јесу, као и да су неки догађаји измишљени, или бар преувеличани.

Ту је и онај чувени сукоб између Дробњака и Крича, на оном пољу (заборавих име), са свим елементима косовске симболике. Битка на равном пољу, једни убијају противничког "старешину" тако што му распоре дроб (на превару?), итд. Чак и презиме Дробњачког војводе Лапца (Косовчић) јасно указује на ту везу.

Очигледно су се поједина ЦГ предања доста заснивала на машти приповедача, те их стога морамо узети с резервом.

Ван мреже Željko

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 295
  • I1-P109>FGC22061
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #33 послато: Септембар 04, 2016, 09:29:39 поподне »
Кад је већ прича о Лубурићу, поменућу случај који имамо на Пројекту.

По Лубурићу, Касалице нису Новљани већ су потомци неког Ковачевића из Грахова који се призетио у дробњачке Томовиће (касније исељене).

Са друге стране, Томић уопште и не спомиње Новљане, али спомиње групу сродних породица које су доселиле из Рудина, а прије тога од Травника у Босни, а у којима бисмо могли да препознамо новљанска братства:Вуловиће, Ђурђиће, Церовиће, Томиће и Косориће. По Томићу Касалице су огранак Ђурђића.

Касалице без сумње припадају хаплогрупи I1 P109 и блиске су осталима из тог рода. Укратко, генетски резултати су у случају Касалица потврдили оно што је записао Томић, а оповргли оно што је написао Лубурић. Поготово јер је тестиран још један из рода Ђурђића који је такође I1 P109. Ако узмемо у обзир да имамо резултате и Ковачевића са Грахова који је I2a Динарик Југ, онда је Лубурићева прича и у том погледу оповргнута.

Занимљиво је да Томић за 4 породице тврди да су најстарије на подручју Дробњака: Милашиновиће на Превишу, Џукиће на Кутњој њиви, Курепе на Тушини и Вуковиће-Мољевиће на Добрим селима. Те породице су у Дробњаку живјеле прије доласка "Новљана" (Томић Новљане под овим именом не познаје, ап је питање да ли је тај назив заиста Лубурићева конструкција).

Било би добро кад бисмо имали днк резултате управо за ове четири породице.
Хвала Синиша,
Ја не виђох овај твој пост док сам типкао, иде мало спорије кад пишем ћирилицом (Шведска тастатура итд.  :) ).
Језик је од меса и свашта меље.

Ван мреже Željko

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 295
  • I1-P109>FGC22061
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #34 послато: Септембар 04, 2016, 09:35:21 поподне »
Овај податак помиње Томић, Лубурић наводи да се Новљани досељавају у Дробњак много раније и да су на том простору већ у време пропасти српских средњевековних држава. Такође Лубурић први помиње Новљане. Многи познаваоци историје и порекла дробњачких братстава сматрају да је Лубурић податке о појединим братствима дао произвољно, не контактирајући саме братсвенике. Код Лубурића је и хронологија дискутабилна. Неке личности које помиње он смешта у период позног средњег века (13, 14 или 15. век) али њихови потомци на основу породичних стабала не могу их сместити даље од краја 16. или почетка 17. века.
+1
Ево једног "бисера".
Стр. 68 у књизи Андрије Лубурића ("Косорићи").

Цитат
Ово је једно од најзнаменитијих дробњачких брастава са најстаријом, можда у целом Српству, традицијом, пуном догађаја о појединим личностима, кроза сва времена од њихова досељавања у Дробњак, које је, по моме мишљењу и рачунању, било у VIII-ом веку. Према породичној традицији презиме Косорићи врло је старо, старије од њихова досељења у ове земље. Они су са Церовићима и Вуловићима од три рођена брата, која су живели у давна времена и у непознатој нам земљи. Они су од племена Новљана.
Језик је од меса и свашта меље.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #35 послато: Септембар 04, 2016, 09:41:04 поподне »
Хвала Синиша,
Ја не виђох овај твој пост док сам типкао, иде мало спорије кад пишем ћирилицом (Шведска тастатура итд.  :) ).

Да, Лубурић је сасвим извјесно уносио доста пјесничке слободе, па се не зна гдје завршава пјесма, а гдје почиње научни рад. Али и такви радови су корисни, јер се и ту увијек може извући нека информација.

Падоше ми на памет ријечи Петра Кочића, који је важио за великог Србина и родољуба и писца, али је био веома критичан према онима који јефтино пишу о историји свог народа. Ево шта је још тада крајем 19. вијека написао у тексту посвећеном управо  почетку Цвијићеве едиције Насеља српских земаља, а везано за ауторе који превише "пјеснички" схватају своју улогу:

"По свршетку осамдесетих година навали "пјесничка" бујица, мумлајући бијесно: "Ко оригинално не ствара за свој мили српски род, нека се уклони са књижевног поља!" То је потајно и заједљиво мумлање продужавано до краја деведесетих година. И стари се трудољубиви радници уклонише, нешто због потцјењивања њиховог рада, нешто што се, ваљда, исцрпоше и уморише, а "пјесници" навалише и заглушише атмосферу херцег-босанску са својим плачевним и болним стиховима, "дјецом драгом срца свога србинског". И у нашој земљи настаје једно доба непрекидног ридања и кукања какво се само замислити може, са свом оном бесплодношћу и јаловошћу коју неминовно собом доноси једно лажно и извјештачено расположење душе и душевног живота."

 

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #36 послато: Септембар 04, 2016, 09:42:56 поподне »
Одавно смо констатовали да је нереално да се предања односе на догађаје из 7. века. Невезано за Лубурића, када се тема конципира овако (као што је Ђорђо урадио на теми Бањани) могу се помињати само породице са територије Дробњака.

Уколико би се раширили на све птоенцијалне исељенике из Дробњака, отишло би се далеко ван оквира племена. Тема је "Дробњак". Због тога настаде читава "расправа".


Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #37 послато: Септембар 04, 2016, 10:05:00 поподне »
Ово се и ја већ годинама питам. Одакле Лубурићу овај назив, да ли га је од неког чуо, негде прочитао, или га је сам исконструисао.

Од искуснијих познаваоца прошлости и порекла Дробњака сам сазнао да се тај назив односи на ново становништво у племену тј. да се на неки начин одвоје од старинаца. Е сад можда су и ти старији познаваоци били под утицајем Лубурића, то већ не знам.
Лубурић је, изгледа, бар по причањима старијих мештана имао обичај да дође у село и ту борави неко време код једне породице и онда податке за читаво село узима само од својих домаћина. Тако је направљен читав низ пропуста. На пример он уопште на наводи да Шушићи живе у Горњој Буковици, а тада је у селу било три куће овога братства. Притом били су угледни и имућни, тако да је краљ Александар када је прошао кроз Дробњак боравио у њиховој кући два дана. Такође, у Горњој Буковици не помиње да има Јегдића. У то време мој прадеда има између 15 и 20 година и живи са својом мајком и две старије сестре у истој тој Буковици и држе кафану у центру села. Пишући о Чупићима не помиње да две куће овога братства живе у Доњој Буковици. И ко зна колико још пропуста има а да просечан читалац нема појма о томе, па чак и ако је из Дробњака.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #38 послато: Септембар 04, 2016, 11:53:18 поподне »
Код Орловића је довољно рећи да имамо Бјелице, прилично битно братство за племе.

Презиме Бјелица баш и није неки пример за припадност Орловићима. Бјелице се помињу као село/катун још 1430. (Јиречек: „de Zenta Bielize”), или 1431. године (Ковијанић: „Bieliçe“). Орловићи су у то време, у најбољем случају, нешто бројнија породица која живи у Цетињском пољу (Бајице) и можда у области Цуца (према Ковијанићу; према братственом предању, они су тада негде у Хецеговини), и тешко да могу бити заснивачи села или катуна под називом Бјелице.

Исељеник из Бјелица са тим презименом може бити припадник неког старијег рода.
Да се разумемо: не спорим да је овај Бјелица од Орловића, као ни сви други из овог „СДП рода“. Само ме чуде ти различити критеријуми.


Одакле податак да се тек после доласка Турака Новљани селе у Дробњак? Јел то нешто произвољно, или постоји конкретно предање? Извињавам се ако грешим, али не сећам се тог дела у Лубурићевом предању о Новљанима.

Код Томића.
Код Лубурића је све, као што су и други навели у претходним постовима, све прилично чудно и временски збркано, са елементима фантастичног.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #39 послато: Септембар 04, 2016, 11:55:18 поподне »
Од искуснијих познаваоца прошлости и порекла Дробњака сам сазнао да се тај назив односи на ново становништво у племену тј. да се на неки начин одвоје од старинаца.

Да, и то ми је падало на памет, да су "Новљани" заправо нови досељеници у племену.
А ми смо се овде бавили утврђивањем из ког то града Новог би они могли потицати...
"Наша мука ваља за причешћа"