Аутор Тема: Никола Тесла - Eupedia  (Прочитано 18822 пута)

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Никола Тесла - Eupedia
« послато: Јул 13, 2017, 12:59:37 поподне »
Читам јуче тему о Светском ДНК дану 2017, који се одржао у мају и читам коментаре о другом тестираном Тесли R1a. Учесник Милош је написао да Eupedia мора да мење текст о Н. Тесли и уђем на Eupedia и видим да нема ништа измењено о Н. Тесли.

Уредништво портала и форума порекло је требало да пошаље податке Eupediji да измени тескт о Н. Тесли пошто су ауторитет баве се генетиком. Прошло је око два месеца од када се објавио други резултат, а то није урађено.
Молим уредништво портала и форума порекло да пошаље податке Eupediji о другом тестираном Тесли. Ако то не учини уредништво, замолио би неког ко зна добро енглески језик и нека се позове на Српски ДНК пројекат.

О првом тестираном Тесли I2a, треба изменити текст да нема везу у родословном стаблу са лозом Николе Тесле и евентуално да се тестираном предак приженио у Тесле. то треба да се пошаље Eupediji да измени текст.

O другом тестираном Тесли R1a, треба послати податке Eupediji да има у родословном стаблу директну везу са лозом Николе Тесле и да су тестираном чукундеда и деда од Николе Тесле била рођена браћа. Послати његов хаплотип: http://dnk.poreklo.rs/tabela-pojedinacne-grupe/?grp-filter=R1a&lang=cir  .Његов хапотип припада М458>CTS11962  , пошто није тестирао СНП-ове, довољно је да стоји M458>CTS11962, мада са великом сигурношћу је испод CTS11962, заправо L1029.


Ја сам писао другом тестираном Тесли и он ми је одговорио.

На мрежи Акса
Писар
*****
Поруке: 394
Погледај профил  Имејл  Приватна порука (На мрежи)
Тесла
« За: Тесла послато: Мај 17, 2017, 08:18:41 поподне » ОдговорЦитатОбриши
Здраво,

Јел сте ви новотестирани Тесла Р1а? Знате ли колико сте колена удаљени од Николе Тесле, да ли сте то истраживали? Такође исто питање и за првог тестираног И2а, знате ли нешто више о њему?

___________________________________________________________________________

Ван мреже Тесла
Гост
*
Поруке: 0
Погледај профил  Приватна порука (Ван мреже)
Одг: Тесла
« За: Акса послато: Мај 17, 2017, 08:27:32 поподне » ОдговорЦитатОбриши 
Здраво Акса. Ја сам Тесла Р1а. Мој предак је рођени брат Милутиновог оца. Тесла И2а је добио презиме по женској линији.

__________________________________________________________

На моје питање о недавном тестираном Тесли је одговорио Број 1 и у још једном тв гостовању је било речи о Николи Тесли.

Тестирани Тесла који је добио резлтат R1a има у родословном стаблу директну везу са лозом Николе Тесле. Први тестирани Тесла највероватније је потомак човека који је прижењен у Тесле (непотврђене информације говоре да је његов предак носио презиме Калинић, о чему смо обавештени пре неколико дана). Дакле, други је далеко поузданији, а ми ћемо у наредном периоду обезбедити тестирање још неколико припадника овог рода.
http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=2007.msg52231#msg52231


Од 27:40 се говори о Николи Тесли и о двојице тестираних Тесле.
<a href="https://www.youtube.com/v/EmmBk8-llFg" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/EmmBk8-llFg</a>
Наводи се да је први тестирани Тесла I2a, рекао да можда није оригинални Тесла, и да се његов предак чукундеда или прадеда можда приженио код Тесле.

Ако је први тестирани Тесла то рекао и ако је било сумњиво његово порекло да можда и нема исто генетско порекло са Н. Теслом. Резултат није требао да се објави да је Никола Тесла I2a, ако се већ знало да је првом тестираном сумњиво порекло.

О другом тестираном Тесли R1a се говори да има у родословном стаблу директну везу са лозом Николе Тесле. Чукундеда другом тестираном Тесли и деда од Николе Тесле су била рођена браћа. 
« Последња измена: Јул 13, 2017, 01:07:51 поподне Акса »

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #1 послато: Јул 13, 2017, 01:07:05 поподне »
Не знам да ли је било речи раније на форуму, Теслина баба по оцу је била Калинић из Радуча.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #2 послато: Јул 13, 2017, 01:29:24 поподне »
Читам јуче тему о Светском ДНК дану 2017, који се одржао у мају и читам коментаре о другом тестираном Тесли R1a. Учесник Милош је написао да Eupedia мора да мење текст о Н. Тесли и уђем на Eupedia и видим да нема ништа измењено о Н. Тесли.


Дa, тo ce тpeбa пpoмeнити... Mиcлим дa je Maciamo кopeктaн caгoвopник.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #3 послато: Јул 13, 2017, 05:40:22 поподне »
Било је речи да ће бити тестиран бар још један припадник ове фамилије да би се недвосмислено потврдила R1a хаплогрупа. Исто се причало и за Караџиће и њихову I2 северну хаплогрупу. Да ли ће бити нешто од тога?

Jelic

  • Гост
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #4 послато: Јул 13, 2017, 05:59:51 поподне »
Било је речи да ће бити тестиран бар још један припадник ове фамилије да би се недвосмислено потврдила R1a хаплогрупа. Исто се причало и за Караџиће и њихову I2 северну хаплогрупу. Да ли ће бити нешто од тога?

После првог Караџића који је испао И2а тестиран је још један и готово су идентичног хаплотипа.

А што се тиче Тесли не знам шта се дешава по том питању.

симо

  • Гост
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #5 послато: Јул 14, 2017, 09:53:55 пре подне »
Мациамо је имао намјеру да промијени ове податке о Тесли и да га пребаци у R1a хаплогрупу, међутим, као овлаштени представник I2a хаплогрупе, написао сам Мациаму писмо у којем сам му објаснио да сама генијалност Николе Тесле упућује на његову несумњиву припадност хаплогрупи I2a, и да је питање ко је чији деда, а ко је чија баба, секундарно и да га не треба узимати обзир приликом сврставања Тесле овој или оној хаплогрупи.

Мациамо се сложио са мојом аргументацијом и оставио Теслу тамо гдје одвајкада припада, у хаплогрупи I2a.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #6 послато: Јул 14, 2017, 10:18:53 пре подне »
Мациамо је имао намјеру да промијени ове податке о Тесли и да га пребаци у R1a хаплогрупу, међутим, као овлаштени представник I2a хаплогрупе, написао сам Мациаму писмо у којем сам му објаснио да сама генијалност Николе Тесле упућује на његову несумњиву припадност хаплогрупи I2a, и да је питање ко је чији деда, а ко је чија баба, секундарно и да га не треба узимати обзир приликом сврставања Тесле овој или оној хаплогрупи.

Мациамо се сложио са мојом аргументацијом и оставио Теслу тамо гдје одвајкада припада, у хаплогрупи I2a.

;D ;D ;D

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #7 послато: Јул 14, 2017, 10:33:28 пре подне »
Мациамо је имао намјеру да промијени ове податке о Тесли и да га пребаци у R1a хаплогрупу, међутим, као овлаштени представник I2a хаплогрупе, написао сам Мациаму писмо у којем сам му објаснио да сама генијалност Николе Тесле упућује на његову несумњиву припадност хаплогрупи I2a, и да је питање ко је чији деда, а ко је чија баба, секундарно и да га не треба узимати обзир приликом сврставања Тесле овој или оној хаплогрупи.

Мациамо се сложио са мојом аргументацијом и оставио Теслу тамо гдје одвајкада припада, у хаплогрупи I2a.
Од многих сам чуо да хаплогрупа I2a даје највише генијалних људи. 
То има неког смисла зато што су наши највећи научници, државници, спортисти, интелектуалци и други великани углавном из динарских крајева, а тамо доминира I2a хаплогрупа.   Огромна већина српских великана потиче из динарских крајева, поред Тесле ту су и Његош, Карађорђе, Милош Обреновић, Сава Владиславић Рагузински, Живојин Мишић, Новак Ђоковић, Јован Дучић, Николај Велимировић итд.

Али ја бих ипак рекао да то нема везе са хаплогрупом, већ са динарским поднебљем које не обилује плодном земљом као панонски крајеви, па се због тога код људи из динарских крајева природном селекцијом развио квантни ум, како би људи могли да преживе у тим кршмим, суровим, безводним и неплодним крајевима.   

Наша два највећа ума, Његош и Тесла потичу са љутог камена, први са Ловћена, а други са Велебита.  Не бих желео да ме неко погрешно разуме или да се увреди, али ја једноставно не могу да замислим да су Његош или Тесла могли бити рођени например у Војводини, Славонији, Мачви, па чак ни у Шумадији и ни на било ком другом месту него тамо где су рођени.       
« Последња измена: Јул 14, 2017, 10:38:14 пре подне Свевлад »

симо

  • Гост
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #8 послато: Јул 14, 2017, 10:45:14 пре подне »
Али ја бих ипак рекао да то нема везе са хаплогрупом...     

Ја мислим да ипак има највише везе са хаплогрупом, јер је познато да се интелигенција преноси са оца на сина, а не нпр. са тетке на братића или сестрића. И даље мислим да је хаплогрупа I2a најгенијалнија и да има управо ово што си написао: "квантни ум".

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #9 послато: Јул 14, 2017, 10:54:34 пре подне »
Мациамо је имао намјеру да промијени ове податке о Тесли и да га пребаци у R1a хаплогрупу, међутим, као овлаштени представник I2a хаплогрупе, написао сам Мациаму писмо у којем сам му објаснио да сама генијалност Николе Тесле упућује на његову несумњиву припадност хаплогрупи I2a, и да је питање ко је чији деда, а ко је чија баба, секундарно и да га не треба узимати обзир приликом сврставања Тесле овој или оној хаплогрупи.

Мациамо се сложио са мојом аргументацијом и оставио Теслу тамо гдје одвајкада припада, у хаплогрупи I2a.

Исправно. ;D

Било би стварно добро да видимо од ког су рода те Тесле I2a. Под условом да међу Теслама није било више ХГ. Помињу се дакле неки Калинићи, а и тестирани R1a чини се добро зна историју своје породице.

Иначе Карановић Тесле убраја у, условно речено, староседеоце у Крајини. У тој групи помиње и Мршиће са истом славом (Ђурђевдан). Додуше не каже да су Тесле и Мршићи једно, али и једни и други су у пројекту сврстани у I2-PH908 и чини се нису далеко маркерима један од другог. Уколико то нису "праве" Тесле, вероватно је у питању случајност. Остаје да видимо који је то крајишки род I2-PH908.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #10 послато: Јул 14, 2017, 10:59:24 пре подне »
Интелигенциа ие на X - хромозому.  Дакле синови ие наслеђуиу искључиво од маике, а кћери или од оца или маике.

Ред би био да се права хаплогрупа Тесле - R1a иавно обзнани. Све остало ие небулоза и губљење кредибилитета.
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #11 послато: Јул 14, 2017, 11:01:10 пре подне »
Ја мислим да ипак има највише везе са хаплогрупом, јер је познато да се интелигенција преноси са оца на сина, а не нпр. са тетке на братића или сестрића. И даље мислим да је хаплогрупа I2a најгенијалнија и да има управо ово што си написао: "квантни ум".
Док сам мислио да је Тесла I2a и ја сам имао исто мишљење, међутим кад сам сазнао да је R1a, мало сам ревидирао такво размишљање.  :D

Теслин старији брат Дане који је погинуо тако што је као младић пао са коња, је изгледа био још генијалнији од Тесле.  Многи сматрају да су Тесла и његов брат тај "квантни ум" односно генијалност наследили од мајке.  Теслина мајка се презивала Мандић, а њени Маднићи из околине Грачаца припадају хаплогрупи E-V13.

Друго, ако су и I2a и R1a дошле заједно на Балкан са Словенима у VII веку, а то значи да су се аутосомално измешале пуно пре доласка на Балкан, онда није логично да само I2a има "квантни ум."     

 
« Последња измена: Јул 14, 2017, 11:06:39 пре подне Свевлад »

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #12 послато: Јул 14, 2017, 11:13:22 пре подне »
Требало би ипак тестирати бар још једног Теслу из претпостављеног R1a рода чисто ради поређења и додатне потврде. Онда све јавно обелоданити на порталу Порекла уз потпис кредибилног аутора (има их, хвала Богу, доста). Да ли ће то објавити Eupedia, не би требало нас да се тиче. Они нека раде шта хоће.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #13 послато: Јул 14, 2017, 11:20:42 пре подне »
Многи сматрају да су Тесла и његов брат тај "квантни ум" односно генијалност наследили од мајке.  Теслина мајка се презивала Мандић, а њени Маднићи из околине Грачаца припадају хаплогрупи E-V13. 

Могли би у све ово укључити и mtДНК хаплогрупу. Било би интересантно сазнати и ту информацију.  :)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #14 послато: Јул 14, 2017, 11:22:43 пре подне »
Требало би ипак тестирати бар још једног Теслу из претпостављеног R1a рода чисто ради поређења и додатне потврде. Онда све јавно обелоданити на порталу Порекла уз потпис кредибилног аутора (има их, хвала Богу, доста). Да ли ће то објавити Eupedia, не би требало нас да се тиче. Они нека раде шта хоће.

То би било најбоље. Не сумњам превише у овај последњи резултат, али чисто због потврде. Ипак се јављају две хг у оквиру презимена. Како год, наравно, сви ће тврдити да су баш они праве Тесле (српска посла). ;)

Иначе, уз дужно поштовање, Еупедија је добра само из разлога што странци који посећују форум могу да се информишу о нашим приликама угрубо, али сама по себи није никакав извор. Видим да се често људи на њу позивају када су у питању текстови, статистике и сл.

Реално, више се тачних информација може наћи по званичним студијама, па и на овом форуму, одакле ови са Еупедије често "скидају" податке, или их добијају од људи који су овде активни.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #15 послато: Јул 14, 2017, 11:23:33 пре подне »
Од многих сам чуо да хаплогрупа I2a даје највише генијалних људи. 
То има неког смисла зато што су наши највећи научници, државници, спортисти, интелектуалци и други великани углавном из динарских крајева, а тамо доминира I2a хаплогрупа.   Огромна већина српских великана потиче из динарских крајева, поред Тесле ту су и Његош, Карађорђе, Милош Обреновић, Сава Владиславић Рагузински, Живојин Мишић, Новак Ђоковић, Јован Дучић, Николај Велимировић итд.

Али ја бих ипак рекао да то нема везе са хаплогрупом, већ са динарским поднебљем које не обилује плодном земљом као панонски крајеви, па се због тога код људи из динарских крајева природном селекцијом развио квантни ум, како би људи могли да преживе у тим кршмим, суровим, безводним и неплодним крајевима.   

Наша два највећа ума, Његош и Тесла потичу са љутог камена, први са Ловћена, а други са Велебита.  Не бих желео да ме неко погрешно разуме или да се увреди, али ја једноставно не могу да замислим да су Његош или Тесла могли бити рођени например у Војводини, Славонији, Мачви, па чак ни у Шумадији и ни на било ком другом месту него тамо где су рођени.       
Ђе су се родили генијални Михајло Пупин и генијални Милош Црњански?

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #16 послато: Јул 14, 2017, 11:32:30 пре подне »
Ђе су се родили генијални Михајло Пупин и генијални Милош Црњански?

Додао бих и Милутина Миланковића (рођеног у панонским крајевима).  :)

« Последња измена: Јул 14, 2017, 11:40:54 пре подне Sergio »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #17 послато: Јул 14, 2017, 11:37:57 пре подне »
Ђе су се родили генијални Михајло Пупин и генијални Милош Црњански?
У равном Банату, исто као и Урош Предић, Исидора Секулић, Милош Црњански, Доситеј Обрадовић, Ђура Јакшић, Сава Текелија, Паја Јовановић и многи други.  Нисам рекао да великих умова нема и да их није било ван динарских крајева, али у динарским крајевима их је било највише.

Треба знати и да добар део староседелаца Војводине има порекло из динарских крајева.  Југозападна Србија и северна Црна Гора тј. Рашка област (муслимани кажу Сандџак) је остала скоро пуста 1690. године, зато што се скоро целокупно српско становништво иселило са Чарнојевићем преко Саве и Дунава.

Међу староседеоцима у Војводини има и оних који имају херцеговачко порекло, као што су чувене породице Стратимировић и Дунђерски.

https://sr.wikipedia.org/sr/Стефан_Стратимировић
« Последња измена: Јул 14, 2017, 11:44:20 пре подне Свевлад »

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #18 послато: Јул 14, 2017, 11:42:01 пре подне »
Daj pustite se supljih prica o genijalnosti koja je vezana za neku Hg.Treba nam jos neki testirani i to je to.Da li se sigurno zna da je sa majcine strane CTS10228 ?Da li Duda Ivkovic nas kosarkaski strucnjak ima veze sa Teslom preko majcine strane.Da li je ona od Mandica ?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #19 послато: Јул 14, 2017, 11:50:17 пре подне »
Daj pustite se supljih prica o genijalnosti koja je vezana za neku Hg.Treba nam jos neki testirani i to je to.Da li se sigurno zna da je sa majcine strane CTS10228 ?Da li Duda Ivkovic nas kosarkaski strucnjak ima veze sa Teslom preko majcine strane.Da li je ona od Mandica ?

Са хаплогрупом наравно да нема везе. Међутим, интересантно је да заиства велики број научника води порекло из тих крајева. Да ли то има везе са динарском виспреношћу, или нечим другим ко зна. Не бих да се неко увреди, али нпр. у нашим југоисточним крајевима нема превише људи који су се прославили у тој области, али зато има пуно уметника, ако се не варам.

Могуће да ту има утицаја менталитет, поднебље и сл.

Са мајчине стране је E-V13 (Мандићи).

Такође је и ту била занимљива ситуација. Многи Мандићи из Лике знају да кажу да су у вези са Теслом, односно тим Мандићима, иако су то заправо само једни од многобројних Мандића (тестирани прошле године). Мада је и ово веома често презиме у Крајини, па је то донекле разумљиво.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #20 послато: Јул 14, 2017, 03:33:09 поподне »
Са хаплогрупом наравно да нема везе. Међутим, интересантно је да заиства велики број научника води порекло из тих крајева. Да ли то има везе са динарском виспреношћу, или нечим другим ко зна. Не бих да се неко увреди, али нпр. у нашим југоисточним крајевима нема превише људи који су се прославили у тој области, али зато има пуно уметника, ако се не варам.

Могуће да ту има утицаја менталитет, поднебље и сл.

Са мајчине стране је E-V13 (Мандићи).

Такође је и ту била занимљива ситуација. Многи Мандићи из Лике знају да кажу да су у вези са Теслом, односно тим Мандићима, иако су то заправо само једни од многобројних Мандића (тестирани прошле године). Мада је и ово веома често презиме у Крајини, па је то донекле разумљиво.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #21 послато: Јул 14, 2017, 03:39:30 поподне »
Шалу на страну везано за Теслину хаплогрупу,али могуће да поднебље има везе са одређеним потребама појединаца,начином размишљања...можда не би било лоше кад би смо имали и територијалну мапу порекла великих српских умова...можда тај динарски и херцеговачки крш наводи људе на контемплирање,дубље размишљање о смислу свега,док што каже Небојша,југ Србије је доста мање великих умова дао...вероватно и већа густина насељености,можда и психолошка лењост,остатак дужег боравка Турака

Ван мреже Никола Стојановић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 348
  • I2-PH908
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #22 послато: Јул 14, 2017, 04:02:50 поподне »
Али ја бих ипак рекао да то нема везе са хаплогрупом, већ са динарским поднебљем које не обилује плодном земљом као панонски крајеви, па се због тога код људи из динарских крајева природном селекцијом развио квантни ум, како би људи могли да преживе у тим кршмим, суровим, безводним и неплодним крајевима.   
Да ли би могао да ми објасниш шта је то квантни ум?

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #23 послато: Јул 14, 2017, 04:06:51 поподне »
С тим што не бих повезивао наше са југа Србије и из Босне...(у контексту Турака које сам поменуо,чији начин живота и размишљања је оставио трага и после ослобађања тих крајева), мислим да неке психолошке особине оријента,су се много више задржале на југу Србије,него код Срба из Босне...оно неколико људи које знам из Врања,Лесковца,ме по причама које воде између себе,по смеру размишљања ме подсећају на Турке (само да је мерака,мезетлука)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #24 послато: Јул 14, 2017, 04:15:06 поподне »
Tако да у тој оријенталној ушушканости југа,и мезетлучењу,нема много места за дубока размишљања (наука,књижевност,филозофија) јер се крв из мозга слива у желудац због варења хране :) А на оној динарској,херцеговачкој голотињи од земље,јели цицвару,стомаци полупразни,али мозак ради пуном паром! Разлика историјска између југа и крша је у ангажованости желуца и мозга :) Мислим реално,може ли неко да замисли да Луча микрокозма настане у Врању 😀
« Последња измена: Јул 14, 2017, 04:18:56 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #25 послато: Јул 14, 2017, 04:20:48 поподне »
С тим што не бих повезивао наше са југа Србије и из Босне...(у контексту Турака које сам поменуо,чији начин живота и размишљања је оставио трага и после ослобађања тих крајева), мислим да неке психолошке особине оријента,су се много више задржале на југу Србије,него код Срба из Босне...оно неколико људи које знам из Врања,Лесковца,ме по причама које воде између себе,по смеру размишљања ме подсећају на Турке (само да је мерака,мезетлука)

Сад ме подсети (да се мало нашалимо), што би рекао један мој познаник (управо из Босне родом), који је оженио Врањанку: "гаће не морају да имају, али мора да се једе". :D

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #26 послато: Јул 14, 2017, 04:23:33 поподне »
Сад ме подсети (да се мало нашалимо), што би рекао један мој познаник (управо из Босне родом), који је оженио Врањанку: "гаће не морају да имају, али мора да се једе". :D
Значи буквално! Њихове потребе доле су везане за желудац ,што каже мој отац :" не једу да би живели,него живе да би јели" :) ...Наравно,без увреде неког ко је одоздо,али софра је доле светиња 😀
« Последња измена: Јул 14, 2017, 04:25:27 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #27 послато: Јул 14, 2017, 04:30:25 поподне »
Питам се шта би рекао војвода Јован Бабунски на овако лепе коментаре о југу Србије.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #28 послато: Јул 14, 2017, 04:30:42 поподне »
Да ли би могао да ми објасниш шта је то квантни ум?
"Квантни ум" је налажење решења уз помоћ штапа и канапа односно на неконвенционалан начин, за разлику од западњачког "механичког" ума који све ради пo програму и по правилима игре.

Ово што сам написао је размишљање Дејана Лучића као и сама кованица "квантни ум."   Дејан Лучић мало претерује са глорификовањем Динараца (посебно Херцеговаца) и њиховог такозваног "квантног ума" , али свиђа ми се та кованица, а с друге стране има ту и истине, јер су се Динарци стварно показали да у области науке, ратовања и спорта предњаче у оквиру српске нације.

Међутим Динарци имају и низ негативних особине, због који су Срби као народ често страдали и у даљој и ближој прошлости, али то је посебна и врло комплексна тема.   
« Последња измена: Јул 14, 2017, 04:35:07 поподне Свевлад »

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #29 послато: Јул 14, 2017, 04:34:01 поподне »
Шалу на страну везано за Теслину хаплогрупу,али могуће да поднебље има везе са одређеним потребама појединаца,начином размишљања...можда не би било лоше кад би смо имали и територијалну мапу порекла великих српских умова...можда тај динарски и херцеговачки крш наводи људе на контемплирање,дубље размишљање о смислу свега,док што каже Небојша,југ Србије је доста мање великих умова дао...вероватно и већа густина насељености,можда и психолошка лењост,остатак дужег боравка Турака
Срби су митомани и имамо лажну слику о скоро свим нашим својствима а поготово о нашој памети... суседна Мађарска има 14 Нобелових награда а ми једва једну и то за књижевност

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #30 послато: Јул 14, 2017, 04:40:09 поподне »
Питам се шта би рекао војвода Јован Бабунски на овако лепе коментаре о југу Србије.

Није то поента и не треба нико да се вређа. Постоји низ предрасуда везаних за динарско становништво такође. Само смо навели пар шала које се везују за наше "Јужњаке".

Срби су митомани и имамо лажну слику о скоро свим нашим својствима а поготово о нашој памети... суседна Мађарска има 14 Нобелових награда а ми једва једну и то за књижевност

Лепо речено...

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #31 послато: Јул 14, 2017, 04:44:21 поподне »
Срби су митомани и имамо лажну слику о скоро свим нашим својствима а поготово о нашој памети... суседна Мађарска има 14 Нобелових награда а ми једва једну и то за књижевност
Тесла није добио Нобелову награду, а заслужио је најмаље 10.

Мађари немају ниједног научника који би могао да носи воду Тесли, Пупину, па и Миланковићу, а камоли да се пореди са њима.

Стартне позиције Мађара и Срба нису биле исте.  Мађари су вековима живели у оквиру Аустрије и Аустро-Угарске тј. у једној развијеној и уређеној средњоевропској држави, а Срби су вековима били расути по балканским планинама у оквиру заосталог Османског царства где су се свакодневно борили да преживе, па и поред тога су у области науке доста дали развоју светске цивилизације.   Чак и они Срби који су живели под Аустројом и Млечанима су били у пуно горем положају од Мађара у Аустрији, као и од осталих католичких народа.

Мађари у Аустрији и Аустро-Угарској су били конститутивни народ, односно уз Немце најпривилегованији народ и могли су да се школују, што није био случај са Србима, бар кад је огромна већина у питању.
« Последња измена: Јул 14, 2017, 04:49:22 поподне Свевлад »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #32 послато: Јул 14, 2017, 05:01:59 поподне »
Питам се шта би рекао војвода Јован Бабунски на овако лепе коментаре о југу Србије.
Јован Стојковић Бабунски би се насмејао,можда би потврдио :) не би се наљутио,умеју јужњаци и на свој рачун да се шале

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #33 послато: Јул 14, 2017, 05:09:21 поподне »
Срби су митомани и имамо лажну слику о скоро свим нашим својствима а поготово о нашој памети... суседна Мађарска има 14 Нобелових награда а ми једва једну и то за књижевност
Мађарима свака част,толико капацитета су дали да треба дубок наклон...из свих области...али,да ли смо мање даровити,мислим да нисмо...једноставно су живели у средини где су могли да развијају своје способности,ситуација у деветнаестом веку је била битно другачија,ми смо се извлачили из средњег века,били сељачки народ,тек половином века одлазе наши на студијеву Пешту,Беч,Праг,док су они имали у својој земљи приступ знању...ко зна колико још могућих Тесла,музичара,филозофа је остало да чува овце
« Последња измена: Јул 14, 2017, 05:13:58 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #34 послато: Јул 14, 2017, 05:21:36 поподне »
Срби су митомани и имамо лажну слику о скоро свим нашим својствима а поготово о нашој памети... суседна Мађарска има 14 Нобелових награда а ми једва једну и то за књижевност

Кратко и јасно једном реченицом свима си запушио уста, свака част Ђорђо  :D .






Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #35 послато: Јул 14, 2017, 05:22:31 поподне »
Мађарима свака част,толико капацитета су дали да треба дубок наклон...из свих области...али,да ли смо мање даровити,мислим да нисмо...једноставно су живели у средини где су могли да развијају своје способности,ситуација у деветнаестом веку је била битно другачија,ми смо се извлачили из средњег века,били сељачки народ,тек половином века одлазе наши на студијеву Пешту,Беч,Праг,док су они имали у својој земљи приступ знању...ко зна колико још могућих Тесла,музичара,филозофа је остало да чува овце
Потпуно се слажем, где би само нама крај био да смо као Мађари у време ренесансе, барока и општег европског просветитељства (16-19 век)  живели у уређеној и развијеној средњоевропској држави и да смо при том као и они били конститутивни народ у тој држави.
« Последња измена: Јул 14, 2017, 05:25:40 поподне Свевлад »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #36 послато: Јул 14, 2017, 05:29:41 поподне »
Кратко и јасно једном реченицом свима си запушио уста, свака част Ђорђо  :D .
Тек је покренуо расправу ,какви запушио уста :)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #37 послато: Јул 14, 2017, 05:45:23 поподне »
Тек је покренуо расправу ,какви запушио уста :)

Ђорђо јесте погодио суштину, али не ово око Нобелове награде (то није увек мерило вредности), већ око овога да Срби мисле да су специјални и Богом дани (често без реалног упоришта), што нас је често дебело коштало :) То у сваком случају не мења чињеницу да је међу Динарцима код нас више научника и успешних људи на разним пољима, али то је за посебну тему.

Можда треба, као што ДушанВучко рече, отворити тему на којој ће бити списак научника, уметника, спортиста, итд., са све местом порекла, па онда упоредити како стојимо по областима.
« Последња измена: Јул 14, 2017, 05:48:54 поподне Небојша »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #38 послато: Јул 14, 2017, 05:59:05 поподне »
Ђорђо јесте погодио суштину, али не ово око Нобелове награде (то није увек мерило вредности), већ око овога да Срби мисле да су специјални и Богом дани (често без реалног упоришта), што нас је често дебело коштало :) То у сваком случају не мења чињеницу да је међу Динарцима код нас више научника и успешних људи на разним пољима, али то је за посебну тему.

Можда треба, као што ДушанВучко рече, отворити тему на којој ће бити списак научника, уметника, спортиста, итд., са све местом порекла, па онда упоредити како стојимо по областима.
Слажем се, даровитост коју имамо,прати и велики его :)
« Последња измена: Јул 14, 2017, 06:04:39 поподне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #39 послато: Јул 14, 2017, 06:10:05 поподне »
Слажем се, даровитост коју имамо,прати и велики его :)
Или боље речено,"по дифолту" имамо високо мишљење о себи,без обзира на постигнућа...компликовано је,ја лично,наше мане не бих мењао :)
« Последња измена: Јул 14, 2017, 06:17:48 поподне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #40 послато: Јул 14, 2017, 06:20:03 поподне »
Јер смо скуп мана и врлина,а управо тај понос који имамо,па и митоманија,су нам помогли у ропском времену...некад помогне,некад се претера

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #41 послато: Јул 14, 2017, 06:20:56 поподне »
Čudo niko nije spomenuo Jevreje :)

Inače ne volim ovakve poredbe o inteligenciji ili njenom nedostatku. Ona može dovesti do rasizma čak i u okviru jedne zajednice. Svojevremeno je objavljen rad dva američka naučnika koji su tvrdili da su Aškenazi najinteligentniji ljudi na planeti, pametniji čak i od Sefarda sa kojima dele gotovo identičan genetski fond. Smatrali su da je to plod sklapanja brakova i dobijanja dece u relativno ograničenoj zajednici koji im je osim inteligencije doneo i određene genetske bolesti koje se pojavljuju u njihovoj zajednici ali ne i u drugim jevrejskim zajednicama. Taj rad je doneo niz reakcija kako ljudi van jevrejske zajednice tako i onih u njoj, pogotovo u Izraelu gde su ne-Aškenazi tvrdili da su diskriminisani i žigosani zbog svog ne-aškenaskog porekla (kako na poslu, tako i kod izbora bračnog partnera itd)unutar njihove vlastite države. Ne bih voleo da se to desi i sa nama Srbima.

Ovo je link prema radu Kokrana i Harpendinga koji je izazvao reakcije:

http://web.mit.edu/fustflum/documents/papers/AshkenaziIQ.jbiosocsci.pdf

Ovo je tekst- reakcija Stivena Pinkera o tom radu gde autor traži i druge opcije o inteligenciji Aškenaza kao i o tome da li ona zaista postoji:

https://newrepublic.com/article/77727/groups-and-genes

Ovde je link prema jednomtekstu koji sam upućuje na više drugih linkova. Posebno bih uputio na rad Hauarda Mecenbergera o inteligenciji Sefarda u odnosu na Aškenaze. Tekst može biti zanimljiv i za one koji se interesuju za I2a1b Jevreje:

Цитат
In the ancient world of Greece and Rome, Judaism was a proselytizing religion and took in many converts. It has been estimated that in the 1st and 2nd centuries, about 10% of the population of the Roman Empire was Jewish, and as many as 25% in the Greek speaking cities of the Eastern Mediterranean. It was for this largely Greek speaking population that the Septuagint (a Greek translation of Hebrew scriptures) was produced. And it was amongst this Greek speaking Jewish population that Paul of Tarsus traveled, proselytizing Christianity.

https://savageminds.org/2005/06/19/funny-you-dont-look-jewish/



Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #42 послато: Јул 14, 2017, 06:31:31 поподне »
Срби су митомани и имамо лажну слику о скоро свим нашим својствима а поготово о нашој памети... суседна Мађарска има 14 Нобелових награда а ми једва једну и то за књижевност

Број добитника Нобелове награде није никакво мерило за допринос неке земље или народа. Довољно је само видети ко је добио ту награду (попут Барака Обаме за мир), или ко је није добио (попут Николе Тесле), да би се видело да никакви критеријуми за добијање те награде не постоје. Ни Иво Андрић никада не би добио ту награду да није био масон са везама широм света које је стекао као дипломата и притом имао подршку матичне државе. Без тога би само могао да сања о Нобеловој награди са књигом за коју, објективно говорећи, иначе не би било места ни у српској лектири.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #43 послато: Јул 14, 2017, 07:20:49 поподне »
Број добитника Нобелове награде није никакво мерило за допринос неке земље или народа. Довољно је само видети ко је добио ту награду (попут Барака Обаме за мир), или ко је није добио (попут Николе Тесле), да би се видело да никакви критеријуми за добијање те награде не постоје. Ни Иво Андрић никада не би добио ту награду да није био масон са везама широм света које је стекао као дипломата и притом имао подршку матичне државе. Без тога би само могао да сања о Нобеловој награди са књигом за коју, објективно говорећи, иначе не би било места ни у српској лектири.
За коју књигу је Андрић добио Нобелову награду?

Jelic

  • Гост
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #44 послато: Јул 14, 2017, 07:22:40 поподне »
За коју књигу је Андрић добио Нобелову награду?

За целокупно уметничко стваралаштво ;)

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #45 послато: Јул 14, 2017, 07:24:48 поподне »
За целокупно уметничко стваралаштво ;)
Па наравно, ако то не знаш ниси ни компетентан да судиш јесу ли његове књиге за лектиру или нису. А Нобела је добио за епску снагу своје књижевности. :)

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #46 послато: Јул 14, 2017, 09:17:14 поподне »
За целокупно уметничко стваралаштво ;)

Формално је добио награду за целокупно стваралаштво, али зна се да је "На Дрини ћуприја" његов најбитнији рад.

Па наравно, ако то не знаш ниси ни компетентан да судиш јесу ли његове књиге за лектиру или нису. А Нобела је добио за епску снагу своје књижевности. :)

Нобела је добио због свог утицаја, а не због свог стваралаштва. Исто као што Тесла није добио Нобелову награду управо због недостатка утицаја.
Што се тиче компетентности, свако има право на своје мишљење, па и на то да се одушевљава царевом новом оделу ако је добило добре оцене на модној ревији.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #47 послато: Јул 14, 2017, 09:54:46 поподне »
Потпуно се слажем, где би само нама крај био да смо као Мађари у време ренесансе, барока и општег европског просветитељства (16-19 век)  живели у уређеној и развијеној средњоевропској држави и да смо при том као и они били конститутивни народ у тој држави.

2/3 Мађарске је од Мохачке битке (1526.) и пада Будима (1541.) било под Турцима, тако да не стоји примедба да су Мађари непрекинуто од 16. до 19. века живели у држави ренесансе, барока и општег европског просветитељства. Тек после турског пораза под Бечом 1683. долази до ослобађања највећег дела Мађарске, односно њеног уклапања у Хабзбуршку монархију. Тада нису били конститутиван народ, већ су то изборили великом политичком и оружаном борбом; тек од Нагодбе (Ausgleich-a) 1867. они постају конститутиван народ, а Хабзбуршка монархија постаје Аустроугарска.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Jelic

  • Гост
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #48 послато: Јул 15, 2017, 12:43:34 пре подне »
Формално је добио награду за целокупно стваралаштво, али зна се да је "На Дрини ћуприја" његов најбитнији рад.

То није спорно (то да га је "На Дрини ћуприја" довела до тог престижног признања), али је ипак најбитнија "формална" ствар. ;)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #49 послато: Јул 15, 2017, 01:02:29 пре подне »
2/3 Мађарске је од Мохачке битке (1526.) и пада Будима (1541.) било под Турцима, тако да не стоји примедба да су Мађари непрекинуто од 16. до 19. века живели у држави ренесансе, барока и општег европског просветитељства. Тек после турског пораза под Бечом 1683. долази до ослобађања највећег дела Мађарске, односно њеног уклапања у Хабзбуршку монархију. Тада нису били конститутиван народ, већ су то изборили великом политичком и оружаном борбом; тек од Нагодбе (Ausgleich-a) 1867. они постају конститутиван народ, а Хабзбуршка монархија постаје Аустроугарска.
Тачно је да је 2/3 Угарске пало под турску власт 1526. односно 1541. године, али се већина мађарског становништва из делова који су пали под турску власт иселила у северну, североисточну и северозападну Угарску тј. у делове Угарске који су припали Аустрији, тако да је мало Мађара живело под турском влашћу тих 150 година колико је трајала турска владавина над већим делом Угасрске.  На пример у Војводини је после турских освајања остало јако мало мађарског становништва, зато што се већина иселила у делове Угарске који су припали Аустрији.  Мађари се у Војводину враћају од 18-ог века, кад су Турци протерани са простора Војводине.  Треба имати на уму да је велики број Мађара живео у Ердељу односно Трансилванији, а Ердељ никад није био под директном турском влашћу, већ је неких век и по био турски вазал са врло широком аутономијом, отприлике као Србија после 1833. године, а можда чак и широм.
Један мањи део мађарског становништва јесте био око 150. година под турском влашћу, али није исто 150 и 400 година.
« Последња измена: Јул 15, 2017, 01:04:41 пре подне Свевлад »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #50 послато: Јул 15, 2017, 01:25:45 пре подне »
Тачно је да је 2/3 Угарске пало под турску власт 1526. односно 1541. године, али се већина мађарског становништва из делова који су пали под турску власт иселила у северну, североисточну и северозападну Угарску тј. у делове Угарске који су припали Аустрији, тако да је мало Мађара живело под турском влашћу тих 150 година колико је трајала турска владавина над већим делом Угасрске.  На пример у Војводини је после турских освајања остало јако мало мађарског становништва, зато што се већина иселила у делове Угарске који су припали Аустрији.  Мађари се у Војводину враћају од 18-ог века, кад су Турци протерани са простора Војводине.  Треба имати на уму да је велики број Мађара живео у Ердељу односно Трансилванији, а Ердељ никад није био под директном турском влашћу, већ је неких век и по био турски вазал са врло широком аутономијом, отприлике као Србија после 1833. године, а можда чак и широм.
Један мањи део мађарског становништва јесте био око 150. година под турском влашћу, али није исто 150 и 400 година.
Мађари су званично постали конститутивни народ формирањем Аустро-Угарске 1867. године, после низа буна и устанака.  Међутим опште је познато да су Мађари пуно пре тога били политички најзначајнији и најпривилегованији народ у царству одмах после Немаца.  Положај Мађара је вековима пре формирања Аустро-Угарске био неупоредиво бољи од положаја других католичких и протестанских народа као што су Хрвати, Словенци, Чеси и Словаци, а положај православних народа (Срби и Румуни) у царству у односу на Мађаре се разликовао као небо и земља. 
« Последња измена: Јул 15, 2017, 01:31:46 пре подне Свевлад »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #51 послато: Јул 15, 2017, 03:16:20 пре подне »
Да кажемо да се ситуација у Мађарској консолидовала после друге опсаде Беча (враћање под хабзбуршку власт),значи имали су цео 18.  и 19. век просперитета у равноправном положају,бар што се тиче образовања,што је и створило услове за реализацију личних,општих амбиција људи који су тежили личном усавршавању...Да кажемо да је тај осамнаести век можда и та граница,где су поједини народи имали и стекли ту недостижну предност,век просветитељства...колико год званично стекли равноправан статус у хабзбуршкој монархији тек у другој половини 19. века,итекако су уживали благодети европски просвећене државе...један немачки геније музике,учитељ Моцарта,Јозеф Хајдн,био је још у првој половини 18.века у служби мађарског грофа Естерхазија и направио темељ класицизма у музици,Франц Лист је већ стварао на темељима мађарске музичке традиције са знањем стеченим у држави у којој је живео...а да не помињем деловање мађарских композитора и пре друге опсаде Беча,у горњој Угарској ,која је била слободна од Турака....Мађарскс за разлику од нас,никад никад није потпуно поробљена,и није било културолошког прекида у односу на западну Европу,у време кад је Будим пао под Турке,главни град Угарске је био Пожоњ (Братислава)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #52 послато: Јул 15, 2017, 03:27:59 пре подне »
У време турске окупације данашње Мађарске,заборављамо да је цела данашња Словачка била Угарска, Делвидек (горња земља) и да су тамо наставили да држе корак са Европом (обзиром да су готово сва властела тамо били Мађари и нешто мало Немци).Главни град је био Пожун (Братислава),тада мађарско-немачки град,(иначе једно 50 км од Беча ,једног од већих европских центара тог доба ,а и данас,а у то време можда још више него данас),где је постојао универзитет од 15.века и где су могли да се школују у својој држави...
« Последња измена: Јул 15, 2017, 03:34:28 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #53 послато: Јул 15, 2017, 03:42:06 пре подне »
У суштини,било какво поређење са Мађарима,у смислу да они имају много више достигнућа од нас,је безпредметно,јер су имали непрекидан континуитет развоја од доласка у панонску низију па до данас.Тај развој и праћење европских токова није прекинут ни за време турске окупације ,јер та окупација није обухватила целу Угарску

Ван мреже edukator

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 79
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #54 послато: Јул 27, 2017, 09:24:21 поподне »
Срби су митомани и имамо лажну слику о скоро свим нашим својствима а поготово о нашој памети... суседна Мађарска има 14 Нобелових наградa а ми једва једну и то за књижевност

Većina "mađarskih" nobelovaca su Jevreji, a ne Mađari. Ima i Nemaca među tim tobože mađarskim nobelovcima, kao i lica mešovitog porekla, ali većina su Jevreji.

Ovde su zvezdicom označena lica jevrejske nacionalnosti, dobitnici Nobelove nagrade koji se vode kao "mađarski nobelovci".
http://plancksconstant.org/blog1/2011/06/13_hungarian_nobel_prize_laureates.html

Jevreji su bili naučna i intelektualna elita u skoro svim zemljama, ali to je pogotovo bilo izraženo u Mađarskoj.


Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #55 послато: Август 22, 2017, 11:02:53 пре подне »
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

симо

  • Гост
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #56 послато: Август 22, 2017, 11:08:56 пре подне »


Улажем протест. Ово је учињено због кукњаве појединих R1a са овог форума, а без одобрења васколике I2-PH908 заједнице. Вратите нам Теслу, дајемо два Хортија и једног Лутера у замјену.  ;)

Jelic

  • Гост
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #57 послато: Август 22, 2017, 11:09:35 пре подне »
Улажем протест. Ово је учињено због кукњаве појединих R1a са овог форума, а без одобрења васколике I2-PH908 заједнице. Вратите нам Теслу, дајемо два Хортија и једног Лутера у замјену.  ;)

 ;D

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #58 послато: Август 22, 2017, 11:09:50 пре подне »
Улажем протест. Ово је учињено због кукњаве појединих R1a са овог форума, а без одобрења васколике I2-PH908 заједнице. Вратите нам Теслу, дајемо два Хортија и једног Лутера у замјену.  ;)
:D
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #59 послато: Август 22, 2017, 11:17:06 пре подне »
Јавите им да убаце и Црног Ђорђа I2a-Din. Јес да није познат као Ђоковић, али је битна личност у нашој историји. ;)

Jelic

  • Гост
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #60 послато: Август 22, 2017, 11:17:48 пре подне »
Јавите им да убаце и Црног Ђорђа I2a-Din. Јес да није познат као Ђоковић, али је битна личност у нашој историји. ;)

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=2299.msg61679#msg61679

Убачен је. ;)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #61 послато: Август 22, 2017, 11:40:19 пре подне »
http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=2299.msg61679#msg61679

Убачен је. ;)

Хвала, не пратим редовно очигледно. :) А где су Караџићи I2a, Радован, Мима, Вук, итд? ;D

Ван мреже Rigel

  • Редакција СДНКП
  • Писар
  • ******
  • Поруке: 327
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #62 послато: Август 22, 2017, 12:38:00 поподне »


R1a-M458 јe значи Germano-Slavic по Еупедији? :o Чудно означавање ове гране... Чини ми се да је ипак грешка у питању, пошто се у тексту о R1a нигде не спекулише о германским коренима/везама R-M458.


Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #63 послато: Август 22, 2017, 12:45:08 поподне »
...пошто се у тексту о R1a нигде не спекулише о германским коренима/везама R-M458.

Верујем да они те називе на дају на основу корена, већ на основу данашње националне припадности главнице људи који носе ову хаплогрупу.

Jelic

  • Гост
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #64 послато: Август 22, 2017, 12:52:34 поподне »
Верујем да они те називе на дају на основу корена, већ на основу данашње националне припадности главнице људи који носе ову хаплогрупу.

Можда због Лужичких Срба који живе на подручју Немачке, а имају високе проценте ове хаплогрупе ???

nikolic

  • Гост
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #65 послато: Август 22, 2017, 01:09:46 поподне »
Можда због Лужичких Срба који живе на подручју Немачке, а имају високе проценте ове хаплогрупе ???

Питам се шта уопште ту тражи Germanic, и то испред Slavic ако знамо да су вероватно преко 95% носиоца Словени или словенског порекла?

Иначе, на Еупедији на дну странице са мапама после приказа разних хаплпогрупа постоји графички приказ збирних "Германских" и "Келтских" хаплогрупа - грана. Словенских још увек нема, а није тако тешко изоловати их.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #66 послато: Август 22, 2017, 01:15:24 поподне »
Иначе, на Еупедији на дну странице са мапама после приказа разних хаплпогрупа постоји графички приказ збирних "Германских" и "Келтских" хаплогрупа - грана. Словенских још увек нема, а није тако тешко изоловати их.

Верујем да ће наш Atlantische ургирати да се ова ствар за Словене убрза.  8)

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #67 послато: Август 22, 2017, 02:05:43 поподне »
Опет та Германска школа, предлажем да неко ко има ауторитет на Еупедији исправи неправду док није касно. >:(

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #68 послато: Август 22, 2017, 02:57:30 поподне »
R1a-M458 јe значи Germano-Slavic по Еупедији? :o Чудно означавање ове гране...

Чак и динарска I2a има више аргумената да буде "германскија" него R1a-M458. ;D

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #69 послато: Август 22, 2017, 03:47:08 поподне »
С обзиром на процентуални однос, овде никако не може бити речи о нечијој грешци. Тим пре што су и ти Германи готово сви пореклом Словени. Ово подсећа на геноцидну политику нациста из Другог светског рата (1 Немац = 100 Словена). Том логиком, докле год је Немаца више од 1% прво њихово име треба да стоји. Чисто да се зна ко је супериорна раса...

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #70 послато: Јул 15, 2019, 08:10:28 поподне »
Американци нису имали дилеме у вези Теслиног националног порекла:

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Бећар

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 169
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #71 послато: Април 24, 2020, 05:34:24 поподне »
Управо су отврени јавности (значи и за претраживање) информације које држи ФБИ у Америци о Николи Тесли.  Колико ја разумем не ради се о отварању комплетне информацији коју су они конфисковали после његове смрти.  Ево линка ако вас то интересује.

https://vault.fbi.gov/nikola-tesla?fbclid=IwAR2m9WejL54lE7LvDKQCgf5N6vluMF68rauwqL93Er6oqPUXCljOh6cvBfA

Ван мреже Priba 75

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #72 послато: Фебруар 04, 2022, 12:31:12 пре подне »
Da li je jos neki Tesla testiran,nisam bas sve procitao i ako jeste,koja je haplogrupa?

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #73 послато: Фебруар 04, 2022, 12:43:56 пре подне »
Da li je jos neki Tesla testiran,nisam bas sve procitao i ako jeste,koja je haplogrupa?

Jedan Tesla je ispao I2a-PH908.
Ali Nikola je 100% R1a.

Ван мреже Priba 75

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #74 послато: Фебруар 04, 2022, 12:52:35 пре подне »
Mogu da zamolim brata od ujaka da uradi svoju haplogrupu,onda ce sigurno da se zna haplogrupa Nikole Tesle,posto su oni po istoj muskoj liniji.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #75 послато: Фебруар 04, 2022, 12:57:26 пре подне »
Mogu da zamolim brata od ujaka da uradi svoju haplogrupu,onda ce sigurno da se zna haplogrupa Nikole Tesle,posto su oni po istoj muskoj liniji.

Mislim da se već zna hplogrupa Nikole Tesle, ali nije na odmet da se još neko testira čisto zbog sebe.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #76 послато: Фебруар 04, 2022, 07:39:36 пре подне »
Биће корисно да неко касније уради и већи тест, да сазнамо баш тачну позицију.

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #77 послато: Фебруар 20, 2023, 05:50:42 пре подне »
Мациамо се изгледа пробудио из зимског сна и обновио страницу https://www.eupedia.com/genetics/famous_y-dna_by_haplogroup.shtml .

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Никола Тесла - Eupedia
« Одговор #78 послато: Фебруар 21, 2023, 04:55:42 поподне »
Лепо што су неки делови нови, али постоји још увек и доста старих ствари.