Аутор Тема: Племе Љуботињ  (Прочитано 24731 пута)

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #80 послато: Јун 12, 2016, 12:07:52 пре подне »
Богдановића нема у Љуботињу. Зетско братство Богдановића из Бијелог Поља (село у Зети) које слави Срђев-дан потиче из Љуботиња (село Смоковци), али је то презиме добило у Зети.

У Смоковцима живе братства Рачевићи и Злотвори који славе Срђев-дан. Према ономе што је Јовићевић забиљежио, они су огранци старијег братства Срзентића, ту досељени из Паштровића у време Ивана Црнојевића, од паштровског племена Срзентића. Међутим, презиме Срзентић у Паштровићима датира из 17. века, док је старији племенски назив Ћуда, а још ранији Булгаровић. Паштровски Срзентићи не славе Срђев-дан, већ Никољ-дан. Тако да је ова веза са паштровским Срзентићима танка.

По мени, већа је могућност да су Срђевштаци у Љуботињу ту староседеоци, или како то Ердељановић дефинише – Стари Зећани.

Занимљив iе паштровски племићки род Ћуда (Chiuda, de Chiudis), могуће iе и сродство са трогирским патрициiима de Chiudis (кључеви у грбу). Чини ми се  да у списима авантуриста конте Стефан Зановић Ћуде доводи у везу са Кастриотама.
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

На мрежи Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #81 послато: Јун 12, 2016, 12:13:59 пре подне »
Богдановића нема у Љуботињу. Зетско братство Богдановића из Бијелог Поља (село у Зети) које слави Срђев-дан потиче из Љуботиња (село Смоковци), али је то презиме добило у Зети.

По мени, већа је могућност да су Срђевштаци у Љуботињу ту староседеоци, или како то Ердељановић дефинише – Стари Зећани.

Небо, колико сам вас разумио, Богдановића који славе Срђевдан тамо више нема.
Да ли се може претпоставити да су Богдановићи из Тимара-Поткозарја, који славе Срђевдан, а који су на овим просторима прије 1750 године, сродници?

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #82 послато: Јун 12, 2016, 12:23:56 пре подне »
Небо, колико сам вас разумио, Богдановића који славе Срђевдан тамо више нема.
Да ли се може претпоставити да су Богдановићи из Тимара-Поткозарја, који славе Срђевдан, а који су на овим просторима прије 1750 године, сродници?

Није немогуће.
Нисам добро написао у претходном посту - да су зетски Богдановићи то презиме добили у Зети. Није поуздано. Не знам, можда се преци зетских Богдановића и јесу тако презивали у време сеобе у Зету (18. век), али данас у Љуботињу тог презимена нема.
Могућа је верзија по којој су били Богдановићи у Смоковцу, те се део иселио у Зету, а део на север. Слава и није тако честа, а подудара се и презиме. Још ако поткозарски Богдановићи имају предање о пореклу из Ријечке нахије, то је већ доста материјала за доношење неког закључка.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #83 послато: Јун 12, 2016, 12:24:37 пре подне »
И, Тимаре, хајде да се не персирамо  :)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #84 послато: Јун 12, 2016, 12:35:55 пре подне »
Чини ми се  да у списима авантуриста конте Стефан Зановић Ћуде доводи у везу са Кастриотама.

То стварно звучи авантуристички  :) Вероватно још једна у низу измишљених прича о знаменитом пореклу.

Сами Срзентићи (Ћуде) имају предање о пореклу од племена Никшића, односно предака Никшића у време док су они боравили у Приморју (Грбаљ).

Ово братство се испрва звало Булгаровићи, а презиме Ћуда потиче из 14. века. Булгаровић можда указује на порекло "от македонских стран".

Зановићи су се одселили у Будву, покатоличили и касније иселили у Далмацију.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #85 послато: Јун 12, 2016, 12:56:42 пре подне »
То стварно звучи авантуристички  :) Вероватно још једна у низу измишљених прича о знаменитом пореклу.

Сами Срзентићи (Ћуде) имају предање о пореклу од племена Никшића, односно предака Никшића у време док су они боравили у Приморју (Грбаљ).

Ово братство се испрва звало Булгаровићи, а презиме Ћуда потиче из 14. века. Булгаровић можда указује на порекло "от македонских стран".

Зановићи су се одселили у Будву, покатоличили и касније иселили у Далмацију.

Збиља авантуристички :) У овом контексту iе презиме (Булгаровић) занимљиво, iер Стефан Митров Љубиша имаше предка Кањоша Близикућу (предходно презиме рода Љубиша), по коме iе вероватно подарио име главном iунаку Кањошу Мацедоновићу. Иначе, Марина Перазић iе чукунунука Стефана Митрова Љубише.
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

На мрежи Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #86 послато: Јун 12, 2016, 09:04:42 пре подне »
Није немогуће.
Нисам добро написао у претходном посту - да су зетски Богдановићи то презиме добили у Зети. Није поуздано. Не знам, можда се преци зетских Богдановића и јесу тако презивали у време сеобе у Зету (18. век), али данас у Љуботињу тог презимена нема.
Могућа је верзија по којој су били Богдановићи у Смоковцу, те се део иселио у Зету, а део на север. Слава и није тако честа, а подудара се и презиме. Још ако поткозарски Богдановићи имају предање о пореклу из Ријечке нахије, то је већ доста материјала за доношење неког закључка.
Још једно питање, и нећу више да те оптерећујем својим знатижељама. Шта мислиш да то нису они Богдановићи који се спомињу у зетској области у дубровачким архивима,  до краја средњег вијека, када је био велики култ светог Сергеја и Вакха на тим просторима и јужније.
Што се тиче персирања, некако ме навика нагони да се тако обраћам свакоме коме се први пут обраћам  :D , мада имам предосјећај да сам старији од тебе. Корак сам до шестог десетљећа.
Да, иначе на простору Тимара, Змијања и Поткозарја, махом су старији људи говорили да су некада давно дошли "од 'Ерцеговине", што не мора значи. Можда из Рашке области, Зете, Косова, преко 'Ерцеговине, Ливна и Петровца. Вјерујем да ће ово маркирање оцртати те путеве.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #87 послато: Јун 12, 2016, 07:12:22 поподне »
Још једно питање, и нећу више да те оптерећујем својим знатижељама. Шта мислиш да то нису они Богдановићи који се спомињу у зетској области у дубровачким архивима,  до краја средњег вијека, када је био велики култ светог Сергеја и Вакха на тим просторима и јужније.

Требало би погледати и которска документа код Ковијанића, можда се ту помињу неки Богдановићи који би могли бити веза. Култ светих мученика Сергија и Вакха заиста јесте био изузетно јак у Зети, нарочито Доњој, и у Приморју. По Светом Сергију је понео назив и градић Срђ на југозапад од Скадра са црквом посвећеном овим светим мученицима, као и брдо код Дубровника. Отуд, није необично да празник ових мученика буде и крсна слава једног броја родова.

Што се тиче персирања, некако ме навика нагони да се тако обраћам свакоме коме се први пут обраћам  :D , мада имам предосјећај да сам старији од тебе. Корак сам до шестог десетљећа.

Нисам ни ја у цвету младости, средина петог десетлећа... Него, ја то као они моји у завичају. Тамо нико ником не персира, ни владикама ни свештеницима, а камо ли обичном свету. Кад неког ословиш са "ви", он се осврће да види ко то још има иза њега, па говориш у множини  :)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #88 послато: Август 20, 2016, 09:51:18 пре подне »
У Несторовоi хроници се наводи, да  народ "Чуде" живе са Прусима, Кривичима и Весима у варiажком заливу. У средњем веку Чуде су сматране Финцима. Сматра се, да су имали битног удела приликом стварања киiевске Русиiе. Савремених Чуда иначе има у Естонији и предпостављам да су N1c.

https://en.wikipedia.org/wiki/Chud
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #89 послато: Септембар 08, 2016, 06:51:07 поподне »
Јовићевић наводи за Калуђеровиће из Зачира да су од Милашевића из Микулића (Бјелице) "којих и данас тамо има". Meђутим Ердељановић који је Стару Црну Гору посетио у истом периоду (почетак 20. века) не наводи Милашевиће у Микулићима. Да ли се зна нешто више о њима, рецимо да ли су у сродству са Вујовићима или неким од мањих братстава из Микулића? Исељених Калуђеровића из Љуботиња има и у Горовићу у Грбљу где живе у засеоку Калуђеровићи.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #90 послато: Септембар 08, 2016, 08:09:02 поподне »
Милашевића има и данас у Бјелицама, али се не презивају тако - то је старо братствено презиме.
Довршавам текст о Бјелицама за портал, па, Боже здравља, ових дана ћу га поставити, па ћеш читати детаљно.
За везу Милашевића и Вујовића нема никакве документоване потврде. Ништа није искључено, али, моје је мишљење да нису истог порекла.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #91 послато: Март 08, 2017, 08:23:18 поподне »
Мало занимљивости из повести Љуботиња:

http://www.dlib.si/details/URN:NBN:SI:doc-ZT0P2SJ4/?&language=eng

(не знам је ли ово већ неко постављао?)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #92 послато: Март 09, 2017, 02:54:51 поподне »
Ево и ја да се опкладим за Ђукановића.Мислим да је И2а динарска јужна.И за Вучића мислим да је И2а динарска јужна.

Ако неко не личи на Црногорца по ниједном спољном знаку онда је то Вучић. Мало озбиљности и дискусијама.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #93 послато: Март 09, 2017, 02:59:26 поподне »
Ако неко не личи на Црногорца по ниједном спољном знаку онда је то Вучић. Мало озбиљности и дискусијама.

Није ни рекао да Вучић личи на Црногорца. Нити је предуслов да неко буде I2a Динарик југ то да буде Црногорац. :) Можда си лоше разумео.

Jelic

  • Гост
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #94 послато: Март 09, 2017, 03:36:22 поподне »
Није ни рекао да Вучић личи на Црногорца. Нити је предуслов да неко буде I2a Динарик југ то да буде Црногорац. :) Можда си лоше разумео.

Баш тако ;)