Аутор Тема: I1-M227  (Прочитано 23780 пута)

Ван мреже kirroid

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • I1-M227 (A11380)
I1-M227
« послато: Април 21, 2016, 01:40:43 пре подне »
Здраво
Моје име је Кирил, ја сам из Белорусије. Пре неколико година, што тест на Y-DNA, сазнао сам да је мој Хаплогроуп I1-M227 (I1b номенклатура 23andMe). Ја сам створио пројекат и проучавају своју групу, која је представљена, укључујући у Србији, Хрватској и Македонији.
Ја сам био заинтересован за овај пост на вашем форуму - http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1193.msg17043#msg17043. Био бих веома захвалан ако би говорили о другим познатим случајевима позитивног теста за M227 (I1b) ако су познати.
На FTDNA је познато само један М227 са Балкана хрватског порекла. Занимљиво, његова хаплотип најближи мој, па претпостављам да М227 могао на Балкану, укључујући преко Источне Европе (Русија и Великог Војводства Литваније).
Хвала за било какву информацију.
Опростите ми српски. Половни Google преводилац  :)

mladjo

  • Гост
Одг: I1-M227
« Одговор #1 послато: Април 21, 2016, 02:30:12 пре подне »
Здраво
Моје име је Кирил, ја сам из Белорусије. Пре неколико година, што тест на Y-DNA, сазнао сам да је мој Хаплогроуп I1-M227 (I1b номенклатура 23andMe). Ја сам створио пројекат и проучавају своју групу, која је представљена, укључујући у Србији, Хрватској и Македонији.
Ја сам био заинтересован за овај пост на вашем форуму - http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1193.msg17043#msg17043. Био бих веома захвалан ако би говорили о другим познатим случајевима позитивног теста за M227 (I1b) ако су познати.
На FTDNA је познато само један М227 са Балкана хрватског порекла. Занимљиво, његова хаплотип најближи мој, па претпостављам да М227 могао на Балкану, укључујући преко Источне Европе (Русија и Великог Војводства Литваније).
Хвала за било какву информацију.
Опростите ми српски. Половни Google преводилац  :)


Добродошао на форум Порекло.рс, Кирил!
Надам се добром дружењу и размијени информација на обострано задовољство.
Твој српски је за 10, хвала ти што се њиме обраћаш.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: I1-M227
« Одговор #2 послато: Април 21, 2016, 05:46:12 пре подне »
Здраво
Моје име је Кирил, ја сам из Белорусије. Пре неколико година, што тест на Y-DNA, сазнао сам да је мој Хаплогроуп I1-M227 (I1b номенклатура 23andMe). Ја сам створио пројекат и проучавају своју групу, која је представљена, укључујући у Србији, Хрватској и Македонији.
Ја сам био заинтересован за овај пост на вашем форуму - http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1193.msg17043#msg17043. Био бих веома захвалан ако би говорили о другим познатим случајевима позитивног теста за M227 (I1b) ако су познати.
На FTDNA је познато само један М227 са Балкана хрватског порекла. Занимљиво, његова хаплотип најближи мој, па претпостављам да М227 могао на Балкану, укључујући преко Источне Европе (Русија и Великог Војводства Литваније).
Хвала за било какву информацију.
Опростите ми српски. Половни Google преводилац  :)

Кириле, добродошао на наше разговаралиште! Радуйемо се свакому Русу (и Бѣлорусу) дошавшему до нас. Слободно пиши на руском, то йе много боље него писати ужасно лоше прѣводе Гугл прѣводиоца. Боље ћемо те разумѣти.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: I1-M227
« Одговор #3 послато: Април 21, 2016, 07:56:03 пре подне »
Здраво
Моје име је Кирил, ја сам из Белорусије. Пре неколико година, што тест на Y-DNA, сазнао сам да је мој Хаплогроуп I1-M227 (I1b номенклатура 23andMe). Ја сам створио пројекат и проучавају своју групу, која је представљена, укључујући у Србији, Хрватској и Македонији.
Ја сам био заинтересован за овај пост на вашем форуму - http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1193.msg17043#msg17043. Био бих веома захвалан ако би говорили о другим познатим случајевима позитивног теста за M227 (I1b) ако су познати.
На FTDNA је познато само један М227 са Балкана хрватског порекла. Занимљиво, његова хаплотип најближи мој, па претпостављам да М227 могао на Балкану, укључујући преко Источне Европе (Русија и Великог Војводства Литваније).
Хвала за било какву информацију.
Опростите ми српски. Половни Google преводилац  :)
Поздрав за Кирила и братску Белорусију! Добродошао!

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: I1-M227
« Одговор #4 послато: Април 21, 2016, 08:27:33 пре подне »
Здраво
Моје име је Кирил, ја сам из Белорусије. Пре неколико година, што тест на Y-DNA, сазнао сам да је мој Хаплогроуп I1-M227 (I1b номенклатура 23andMe). Ја сам створио пројекат и проучавају своју групу, која је представљена, укључујући у Србији, Хрватској и Македонији.
Ја сам био заинтересован за овај пост на вашем форуму - http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1193.msg17043#msg17043. Био бих веома захвалан ако би говорили о другим познатим случајевима позитивног теста за M227 (I1b) ако су познати.
На FTDNA је познато само један М227 са Балкана хрватског порекла. Занимљиво, његова хаплотип најближи мој, па претпостављам да М227 могао на Балкану, укључујући преко Источне Европе (Русија и Великог Војводства Литваније).
Хвала за било какву информацију.
Опростите ми српски. Половни Google преводилац  :)

Кириле, поздрав и добродошао!

Што се тиче хаплотипа о којем пишеш, претпостављам да се ради о Кончару из Хрватске. Иако је као мјесто поријекла означена Хрватска, ради се о српском презимену из некадашње Војне Крајине, из Лике тачније.

Искрено, нисам знао да ознака I1b у 23андме означава хаплогрупу I1-M227, али претпостављам да имаш увида у 23андме резултате. Ми смо ту информацију за Кончара добили посредним путем.

Како год, хаплогрупа I1-M227 је далеко од честе за просторе Балкана, заправо Кончар, ако је M227, је једини са ових простора који припада тој хаплогрупи.

Штета што нема СТР резултата или детаљнијих потврда о резултатима овог Кончара.

Ван мреже kirroid

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • I1-M227 (A11380)
Одг: I1-M227
« Одговор #5 послато: Април 21, 2016, 12:11:54 поподне »
Хвала на топлом пријему  :)

Погледао сам Кончар преко сајта 23andMe и наћи две особе са тим именом, како становнике Кончар Краj. Очигледно, како живи у САД, па сам написао им поруку на енглеском, али још није добио одговор од било кога од њих.
Према једном научних радова, М227, пронађени су у Босни (1 случај) и грчке Македоније (2 случаја). Исто тако, као што сам рекао, то је познато М227 из Хрватске (околина Загреба) и поменути Србин Кончар. Овај износ је мало за било каквих закључака, али с обзиром на њихову удаљеност од места наводног историјског домовине (Данска), прича њиховог пада на Балкан је веома интересантно за мене.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Спасибо за тёплый прием  :)

Я поискал Кончара на 23andMe и нашел двух людей с такой фамилией, оба выходцы из Кончарского Края. Судя по всему, оба проживают в США, поэтому я написал им сообщения по-английски, но пока не получил ответа ни от одного из них.
Согласно одной из научных работ, M227 были найдены в Боснии (1 случай) и греческой Македонии (2 случая). Также, как я уже упоминал, известен M227 из Хорватии (окресности Загреба) и вышеупомянутый серб Кончар. Этого количества немного для совершения каких-то выводов, но учитывая их удаленность от места предполагаемой исторической родины (Дания), история их попадания на Балканы мне очень интересна.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: I1-M227
« Одговор #6 послато: Април 21, 2016, 12:36:41 поподне »
Хвала на топлом пријему  :)

Погледао сам Кончар преко сајта 23andMe и наћи две особе са тим именом, како становнике Кончар Краj. Очигледно, како живи у САД, па сам написао им поруку на енглеском, али још није добио одговор од било кога од њих.
Према једном научних радова, М227, пронађени су у Босни (1 случај) и грчке Македоније (2 случаја). Исто тако, као што сам рекао, то је познато М227 из Хрватске (околина Загреба) и поменути Србин Кончар. Овај износ је мало за било каквих закључака, али с обзиром на њихову удаљеност од места наводног историјског домовине (Данска), прича њиховог пада на Балкан је веома интересантно за мене.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Спасибо за тёплый прием  :)

Я поискал Кончара на 23andMe и нашел двух людей с такой фамилией, оба выходцы из Кончарского Края. Судя по всему, оба проживают в США, поэтому я написал им сообщения по-английски, но пока не получил ответа ни от одного из них.
Согласно одной из научных работ, M227 были найдены в Боснии (1 случай) и греческой Македонии (2 случая). Также, как я уже упоминал, известен M227 из Хорватии (окресности Загреба) и вышеупомянутый серб Кончар. Этого количества немного для совершения каких-то выводов, но учитывая их удаленность от места предполагаемой исторической родины (Дания), история их попадания на Балканы мне очень интересна.

Кириле, сад сам баш погледао резулатате за овог М227 из Загреба, нисам га прије био уочио. Још веће изненађење је било кад сам видио да се он по маркерима у потпуности (на 23 маркера) поклапа са тестираним Србином Миленковићем из јужне Србије. Ово што смо захваљујући твом јављању открили, можда значи да је број М227 међу Србима приличан и да их има још. Наиме, постоји читава група сличних хаплотипова на нашем пројекту http://dnk.poreklo.rs/tabela-pojedinacne-grupe/?grp-filter=I1 за коју сам ја вјеровао да су I1-Z58, а можда се ради о I1-M227. Посебно обрати пажњу на родове А, Б и В.

Вјеровао сам да су I1-Z58 по предикцији, али нико од њих није СНП потврђен на Z58. Чак је из рода А, Алексић радио тестирање на највећу грану унутар Z58-Z59 и био негативан. Узимајући у обзир и постојање М227 код Кончара у Лици, није искључено да се и од ових родова заправо ради о I1-M227.

« Последња измена: Април 21, 2016, 01:33:43 поподне Синиша Јерковић »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: I1-M227
« Одговор #7 послато: Април 21, 2016, 01:11:58 поподне »
Ево шта је Кен Нортвед написао прије пар година о I1-M227:

"Ever since 2004 when the Rootsi et al first paper on haplogroup I in Europe came out, the M227+ subhaplogroup of I1 has been on the radar screen. They found M227+ at a decent rate, especially in eastern Europe.

But today, 8 years later, we have only 15 or 20 known M227+ haplotypes in our databases. I am sure there are quite a few more, but it is difficult to get folks to test for M227. The main reason is that we have almost no way to identify a M227+ haplotype. And M227+ is sufficiently low frequency it would be irresponsible to push for mass M227 testing.

There is a modest tendency for DYS385 to be 14,14 (or 14,15); but that is too common to be a decisive identifier by itself. There is a modest tendency for DYS448 to be 21. The only other modest tendency I can see among the known M227+ is for DYS464 to show evidence of more than four copies.

None of the known M227+ folks have purchased the 68-111 extension of haplotypes. The 68-111 set have been fertile grounds for finding clade identifying STRs. I urge M227+ folks to take advantage today (last day) of FTDNA’s sale on extensions to 111 STRs. A couple such extensions and we could perhaps find more robust STR identifiers for M227+

M227+ is DF29*, being negative for the Z58, Z63 and L22 snps."

Као што се види, проблем са М227 је што се веома тешко уочава на основу СТР резултата.

Ван мреже kirroid

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • I1-M227 (A11380)
Одг: I1-M227
« Одговор #8 послато: Април 21, 2016, 01:47:59 поподне »
Хвала за линк за базу података пројекта. Да, чини се да је нека врста "Б" припада групи М227. Ово је велика откриће!

Волео бих да схвате како база података може да разуме, ко тестирао СНП, а ко није? Чињеница да је из другог научног рада Имам неколико маркера тестиран Србина, који припада огранку S7642 (ове подветка CTS6364). DYS385 је 13-14, који је обично карактеристика гране Z58. Тако да имам сумњу да су неки припадници српског пројекта, из за Z58, може заправо бити S7642 - огранак Сцандинавиан порекла.

Информације из Кена нешто застарело. Последњих пар година сам активно истражује своју грану, што је довело до повећања доказано М227 до 60+ људи (јединствене линије - 40). Јасно је подељена у три групе: Источне Европе (Литванија, Белорусија), Северна немачки и Западне Европе (Нормандија, Велика Британија, Шпанија, Италија). Последњи кластер је јединствено повезана са Нормани, а све три линије наводно спајају у Данској и југу Шведске.

------------------------------------------------------------------------------------------

Спасибо за ссылку на базу данных проекта. Да, похоже, что род "В" принадлежит к группе M227. Это отличная находка!

Хотел бы понять, как в этой базе данных можно понять, кто тестировал снип, а кто нет? Дело в том, что из другой научной работы у меня есть несколько маркеров протестированного серба, который принадлежит к ветке S7642 (это подветка CTS6364). DYS385 у него равен 13-14, что обычно характерно для ветки Z58. Поэтому у меня есть подозрение, что некоторые участники сербского проекта, отнесенные к Z58, на самом деле могут быть S7642 - ветке скандинавского происхождения.

Информация от Кена несколько устарела. Последние пару лет я активно исследую свою ветку, что привело к увеличению подтвержденных M227 до 60+ человек (уникальных линий - около 40). Явно выделяются 3 кластера: восточно-европейский (Литва, Беларусь), северогерманский и западно-европейский (Нормандия, Британия, Испания, Италия). Последний однозначно связан с Норманнами, а все три линии, предположительно, сходятся в Дании или южной Швеции.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: I1-M227
« Одговор #9 послато: Април 21, 2016, 02:02:47 поподне »
Хвала за линк за базу података пројекта. Да, чини се да је нека врста "Б" припада групи М227. Ово је велика откриће!

Волео бих да схвате како база података може да разуме, ко тестирао СНП, а ко није? Чињеница да је из другог научног рада Имам неколико маркера тестиран Србина, који припада огранку S7642 (ове подветка CTS6364). DYS385 је 13-14, који је обично карактеристика гране Z58. Тако да имам сумњу да су неки припадници српског пројекта, из за Z58, може заправо бити S7642 - огранак Сцандинавиан порекла.

Информације из Кена нешто застарело. Последњих пар година сам активно истражује своју грану, што је довело до повећања доказано М227 до 60+ људи (јединствене линије - 40). Јасно је подељена у три групе: Источне Европе (Литванија, Белорусија), Северна немачки и Западне Европе (Нормандија, Велика Британија, Шпанија, Италија). Последњи кластер је јединствено повезана са Нормани, а све три линије наводно спајају у Данској и југу Шведске.

------------------------------------------------------------------------------------------

Спасибо за ссылку на базу данных проекта. Да, похоже, что род "В" принадлежит к группе M227. Это отличная находка!

Хотел бы понять, как в этой базе данных можно понять, кто тестировал снип, а кто нет? Дело в том, что из другой научной работы у меня есть несколько маркеров протестированного серба, который принадлежит к ветке S7642 (это подветка CTS6364). DYS385 у него равен 13-14, что обычно характерно для ветки Z58. Поэтому у меня есть подозрение, что некоторые участники сербского проекта, отнесенные к Z58, на самом деле могут быть S7642 - ветке скандинавского происхождения.

Информация от Кена несколько устарела. Последние пару лет я активно исследую свою ветку, что привело к увеличению подтвержденных M227 до 60+ человек (уникальных линий - около 40). Явно выделяются 3 кластера: восточно-европейский (Литва, Беларусь), северогерманский и западно-европейский (Нормандия, Британия, Испания, Италия). Последний однозначно связан с Норманнами, а все три линии, предположительно, сходятся в Дании или южной Швеции.

Да, на пројекту су уписани и они СНП-ови који нису тестирани, већ само предиктовани. То свакако треба промијенити.

сасвим је могуће да има и  S7642, али нема СНП потврде.

Хвала ти на овим информацијама везано за огранке М227, веома су корисне. Тренутно радимо на тестирању 1200 српских хаплотипа, па ће вјероватно бити још М227 хаплотипа.

Ако сам те добро разумио сматраш да је М227 норманског поријекла.

На пројекту већ имамо доста Срба који су P109 (СНП потврђени) и за које такође претпостављамо норманско поријекло.

Ван мреже kirroid

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • I1-M227 (A11380)
Одг: I1-M227
« Одговор #10 послато: Април 22, 2016, 11:56:17 пре подне »
Колико је мени познато, I1 у јужном Балкану представљен пре свега хаплогрупа P109 и Z63. Ако заиста повезан са првим Норман, онда је друга највероватније потомци спремни. Испоставило се да I1 пао на Балкану најмање два таласа, тако да јасно кажу који су били тамо М227 је тешко. Дефинитивно само по својој хаплотип 41100 је потпуно другачији од представника "Нормандија" кластера M227.

--------------------------------------------------------------------------------------------

Насколько мне известно, I1 на юге Балкан представлены преимущественно гаплогруппами P109 и Z63. Если первые действительно связаны с норманнами, то вторые, скорее всего, потомки готов. Получается, что I1 попадали на Балканы как минимум двумя волнами, так что однозначно сказать с какой из них там оказались M227 пока сложно. Однозначно только что по своему гаплотипу 41100 совершенно не похож на представителя "Нормандского" кластера M227.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: I1-M227
« Одговор #11 послато: Март 07, 2018, 04:55:21 поподне »
На овој теми можемо да дискутујемо о занимљивој грани I1 која се местимично јавља и код Срба - М227. Према Yfull-у, настала је пре око 3700 година, а ПЗП (последњи заједнички предак) тестираних је живео пре око 3000 година. Тестирани са Yfull-а имају углавном северну-североисточну дистрибуцију (Финска, Данска, Шведска, Литванија, Белорусија, Русија, чак и један Палестинац). Филогенетски низ за ту грану иде овако:

I1 M253>DF29>Z2336>Y3866>S4767>Y4781>S4770>M227

https://www.yfull.com/tree/I-M227/

До сада тестирани Срби на табели СДП-а, предвиђени припадници ове подгране, су:

1. Ђенадић, Аранђеловдан, Грчак/Александровац/СРБ
2. Остојић, Томиндан, Срезојевци/Таково/СРБ
3. Миленковић, Михољдан, Мирница/Куршумлија/СРБ
4. Драча, Стевањдан, Доње Биљане/Бенковац/Далмација/СРБ
5. Крунић, Василијевдан, Јасеница/Ваљево/СРБ
6. Бојовић, Михољдан, Источни Мојстир/Тутин/СРБ
7. Ивановић, Никољдан, Брањево/Зворник/РС
8. Глоговац, Ђурђевдан, Невесиње/РС
9. Живковић, Никољдан, Шабац/СРБ

М227 се појављује и код појединаца на необјављеним истраживањима. На који начин је ова подграна доспела међу Србе, и које је њено исходиште? Због карактеристичне славе (Михољдан) која се јавља код појединих припадника, ја бих претпоставио да је ова подграна могла доћи посредством Саса, али наравно, питање њеног порекла међу Србима и даље остаје отворено.
« Последња измена: Март 07, 2018, 04:56:40 поподне Лука »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1683
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: I1-M227
« Одговор #12 послато: Март 07, 2018, 04:59:24 поподне »
За ову грану M227 сматра се да су је ширили Варјази. НЗП за наших 9 тестираних је око 550 година.
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

симо

  • Гост
Одг: I1-M227
« Одговор #13 послато: Март 07, 2018, 06:14:49 поподне »
Можда не би било лоше da administratori пребацe са сљедеће темe поруке које се односе на I1-M227. Јавио се био Кирил из Белорусије, који је I1-M227. Мислим да у том низу порука има оних које су интересантне.

https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=57.msg20378#msg20378

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: I1-M227
« Одговор #14 послато: Март 07, 2018, 09:52:25 поподне »
Занимљиво. Због чега их повезују баш са Варјазима? Можда се у њиховом присуству (М227) крију они топонимски трагови (Вараге), за које је Сол претпостављао да се могу повезати са P109.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: I1-M227
« Одговор #15 послато: Март 09, 2018, 10:23:20 пре подне »
За ову грану M227 сматра се да су је ширили Варјази. НЗП за наших 9 тестираних је око 550 година.

Варјази (дал у висантијској, дал у русској служби) су већ од 1040. били православни. Тиме је и мање извесно варјашко порекло I1-M227 михољданских свечара.
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже kirroid

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • I1-M227 (A11380)
Одг: I1-M227
« Одговор #16 послато: Март 14, 2018, 04:01:50 пре подне »
Драго ми је да науче да је број могућих повећања М227. Морам да кажем да очекујем да они припадају истој класи као и ја - А11380. У овом тренутку, у овој подгрупи, два учесника потврдио Биги - ја и аустријске из Бургенланд, где је велики хрватских дијаспоре.
Ако српски М227 ће А11380, то би значило да су на Балкану или Готи или Варјази. Нормане, мислим, не мора узети у обзир.
Чињеница да је заједнички предак свих српских М227 живели релативно недавно подржава највише верзију Варјази.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Рад был узнать, что количество возможных M227 растет. Должен сказать, что я ожидаю, что они принадлежат к той же подгруппе, что и я - A11380. На данный момент в этой подгруппе два участника, подтвержденных BigY - я и австриец из Burgenland, где проживает значительная хорватская диаспора.
Если сербские M227 окажутся A11380, то это будет означать, что они попали на Балканы или как готы или как варяги. Норманов, полагаю, можно не рассматривать.
Тот факт, что общий предок всех сербских M227 жил относительно недавно поддерживает скорее версию с варягами.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: I1-M227
« Одговор #17 послато: Март 14, 2018, 04:14:28 пре подне »
На табели "српског ДНК пројекта" има њих 9 који су I1-227 https://dnk.poreklo.rs/tabela-pojedinacne-grupe/?grp-filter=I1

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: I1-M227
« Одговор #18 послато: Март 14, 2018, 04:37:42 пре подне »
За ову грану M227 сматра се да су је ширили Варјази. НЗП за наших 9 тестираних је око 550 година.
Може ли ова процена да значи да је предак ове наше гране дошао пре толико година? То добро премашује време Варјага (када су се тако звали)...9 тестираних на оволиком узорку и процена НЗП би значио да је у питању потомство једног човека који се неким случајем обрео овде, пре око 550 година, а не неке групе, па је зато теже направити претпоставку ко је могао донети ову грану. Да је процена НЗП старија за бар 300 година, могло би се разматрати о Варјазима, али та особа које је заједнички предак нашим тестиранима, пре 550 година одавно није била Варјаг (њени преци могуће)...
« Последња измена: Март 14, 2018, 04:46:11 пре подне ДушанВучко »

симо

  • Гост
Одг: I1-M227
« Одговор #19 послато: Март 14, 2018, 09:54:21 пре подне »
Драго ми је да науче да је број могућих повећања М227. Морам да кажем да очекујем да они припадају истој класи као и ја - А11380. У овом тренутку, у овој подгрупи, два учесника потврдио Биги - ја и аустријске из Бургенланд, где је велики хрватских дијаспоре.
Ако српски М227 ће А11380, то би значило да су на Балкану или Готи или Варјази. Нормане, мислим, не мора узети у обзир.
Чињеница да је заједнички предак свих српских М227 живели релативно недавно подржава највише верзију Варјази.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Рад был узнать, что количество возможных M227 растет. Должен сказать, что я ожидаю, что они принадлежат к той же подгруппе, что и я - A11380. На данный момент в этой подгруппе два участника, подтвержденных BigY - я и австриец из Burgenland, где проживает значительная хорватская диаспора.
Если сербские M227 окажутся A11380, то это будет означать, что они попали на Балканы или как готы или как варяги. Норманов, полагаю, можно не рассматривать.
Тот факт, что общий предок всех сербских M227 жил относительно недавно поддерживает скорее версию с варягами.

Чини ми се да је подручје  јужног и источног Балтика, подручје са највећом разноврсношћу I1-M227. Једино се за грану Y7925 може рећи да је имала неку западноевропску експанзију, али и она има своје источне "балтичке" хаплотипове.

Колико сам видио, српски хаплотипови, који су иначе прилично униформни, и свакако припадају једном роду, најближе поклапање имају са Литванцем, 237644, Mykolas Gasiūnas c.(1815-1895), Suvainiškis   Lithuania.

Поред варјашко-германске тезе можда не би било лоше узети у обзир и могућност да су I1-M227 дошли на Балкан са Србима или неким другим словенским племеном, као дио балтословенских етногенетских процеса.