Аутор Тема: Демографски суноврат Срба  (Прочитано 46633 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10055
  • I2a S17250 A1328
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #260 послато: Јун 10, 2023, 11:11:13 поподне »
Јутрос је у Јутарњем програму РТС1 био занимљив и забрињавајући прилог о нашој стварности, о томе како нам воће пропада јер нема ко да га бере, млади неће сматрајући да су дневнице мале (за неко воће иду и до 50 еура), а старији људи се пријављују, али су њихове могућности ограничене.

И није само брање воћа, већ и разни други послови. Па се наводи како у Србији неке послове обављају странци – гастарбајтери. Доставу разне робе врше Узбекистанци, на грађевини раде Турци, Индијци и Кинези, по хотелима спремачице и спремачи су Непалци, возачи аутобуса су из Шри Ланке, берачи воћа из Кине... Па још додају да чекамо да дођу странци занатлије и мајстори...

Најжалоснији је закључак где се каже да се надамо да они неће отићи даље у Европу кад се мало снађу, него да ће остати овде, јер нема домаће радне снаге за ове послове.

Данас сам се возио у аутобусу београдског ГСП за чијим воланом је седео Индус (можда и из Шри Ланке), а свакодневно виђам достављаче на бициклима који су, очито, из средње и јужне Азије...

Кад овоме додамо непрекидно исељавање Срба у земље запада и негативни природни прираштај, закључак је више него јасан.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 528
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #261 послато: Јун 11, 2023, 10:50:52 поподне »
Сличан развој ситуације је и у РС. Компаније у Прњавору су увезле раднике из Бангладеша ако се не варам. А у БЛ на грађевини је доста Турака.

И у Хрватској је слично, с тим што тамо одлази, за сада сезонски, и доста Срба из РС.

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #262 послато: Јун 14, 2023, 08:40:53 пре подне »
Можда би тему требало назвати "морални суноврат Срба" ;)
Наравно да се шалим за назив теме али чини ми се да нам је све и почело од моралног пада у друштву. Ничему добром дјецу нијесмо научили и сви колективно патимо од комплекса више вриједности.
Рече неко ономад "једино је памет правилно распоређена, нико се не жали да је нема" :D
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 911
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #263 послато: Јун 15, 2023, 05:10:39 поподне »
Normalno je da se uvozi radna snaga ako posla ima a nema ko (ili neće za ponuđene novce) da radi. Trenutno je problem naći sve, od kuvara do ui/ux dizajnera. Kuvari su na Rabu i Krku a ui/ux su otišli da rade remote sa Tajlanda  :D (mesečni troškovi 400$ a živiš na moru). Ono mojih klijenata koji ima upošljene strance su svi redom i više nego zadovoljni. Rekao bih da to nema veze sa demografijom, pre će biti da ima veze sa time da dobar kuvar sa iskustvom u Srbiji ne želi da radi za ispod 1k (jer u cro može za 1700).
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #264 послато: Јун 15, 2023, 06:33:08 поподне »
Главни ударац демографском суноврату Србије је задат страдањима у Првом Светском Рату, ово сад су само нијансе и детаљчићи.Био једном један народ, коме ово није јасно тај је оптимиста про свих оптимиста.Волио бих да спадам у њих али ми не да реалност.

Ван мреже Душан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 312
  • I2a1b-PH908
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #265 послато: Јун 15, 2023, 06:53:33 поподне »
На овој карти је приказана стопа фертилитета (просечан број деце по жени) за 1930. годину.

Пре мање од 100 година били смо међу највиталнијим народима у Европи.




Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7271
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #266 послато: Јун 15, 2023, 07:00:52 поподне »
Занимљиво је да и поред највећих процентуалних губитака у односу на број становника у оба светска рата, нема на крају неке битне разлике у односу на друге народе, поредећи број становника напр. у окружењу. Најбоље за поређење је Бугарска, која је 1914 имала око 4,8 милиона, а Србија око 4,6 милиона. Данас обе земље имају око 6,7 милиона (иако је Бугарска много мање жртава имала у оба рата)

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #267 послато: Јун 15, 2023, 07:06:14 поподне »
Занимљиво је да и поред највећих процентуалних губитака у односу на број становника у оба светска рата, нема на крају неке битне разлике у односу на друге народе, поредећи број становника напр. у окружењу. Најбоље за поређење је Бугарска, која је 1914 имала око 4,8 милиона, а Србија око 4,6 милиона. Данас обе земље имају око 6,7 милиона (иако је Бугарска много мање жртава имала у оба рата)
То се може тумачити недостатком сексуалне жеље код Бугара😂

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #268 послато: Јун 15, 2023, 08:19:11 поподне »
Занимљиво је да и поред највећих процентуалних губитака у односу на број становника у оба светска рата, нема на крају неке битне разлике у односу на друге народе, поредећи број становника напр. у окружењу. Најбоље за поређење је Бугарска, која је 1914 имала око 4,8 милиона, а Србија око 4,6 милиона. Данас обе земље имају око 6,7 милиона (иако је Бугарска много мање жртава имала у оба рата)
Србија се 1914 простирала од Београда до Ђевђелије, а Бугарска излазила на Егејско Море.

Ван мреже Кековац

  • Уредник СДНКП
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
  • I2-S25733>PH2670>Y200040
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #269 послато: Јун 15, 2023, 08:50:02 поподне »
Занимљиво је да и поред највећих процентуалних губитака у односу на број становника у оба светска рата, нема на крају неке битне разлике у односу на друге народе, поредећи број становника напр. у окружењу. Најбоље за поређење је Бугарска, која је 1914 имала око 4,8 милиона, а Србија око 4,6 милиона. Данас обе земље имају око 6,7 милиона (иако је Бугарска много мање жртава имала у оба рата)

Мени је најзанимљивије то што данас, сто година касније, подручја Европе са највећим наталитетом 1930. имају највећи проблем са старењем и брзим губитком становништва.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 985
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #270 послато: Јун 18, 2023, 06:05:14 поподне »
Мени је најзанимљивије то што данас, сто година касније, подручја Европе са највећим наталитетом 1930. имају највећи проблем са старењем и брзим губитком становништва.

... а остали који немају, немају само због досељавања (из других крајева Европе или ван ње).

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 711
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #271 послато: Јун 19, 2023, 02:41:24 поподне »
Мислим да зап. Европи наталитет набијају странци, прва или друга генерација. Плус, доста мешовитих бракова. Међутим, стићи ће и код нас полако. Не мислим на ове наше мигранте што спавају у кући Николе Пашића (Backpack-ersi) него на ове возаче аутобуса, грађевинце итд.

Ван мреже ДушанПан

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 129
  • Панић - Сирдија, Осечина I2-PH908
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #272 послато: Јул 03, 2023, 01:20:32 поподне »
Годишњи пресек броја становника у периоду 2002-2022. У односу на прошли попис, и у Београду мање становника.



Извор: https://www.stat.gov.rs/vesti/statisticalrelease/?p=13622&a=18&s=1801

Ван мреже Кековац

  • Уредник СДНКП
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
  • I2-S25733>PH2670>Y200040
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #273 послато: Јул 06, 2023, 06:18:18 пре подне »
Годишњи пресек броја становника у периоду 2002-2022. У односу на прошли попис, и у Београду мање становника.



Извор: https://www.stat.gov.rs/vesti/statisticalrelease/?p=13622&a=18&s=1801

Види се убрзање пада броја становника са појавом Ковида али ми се чини да подаци из последњих годину дана показују да се природни прираштај у Србији стабилизује на око -7 примила, а чини ми се да је пре тога био око -5. Дакле делује да није само Ковид крив за овакву слику у последње време него је могуће да има и других фактора.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 985
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #274 послато: Јул 07, 2023, 08:26:51 поподне »
Малопре сам на вестима прочитао податак да 12% рођених у Србији више не живи овде.

Одавно се питам, да ли су они и даље у бирачком списку? Како су пописани? Претпостављам да доста таквих још увек има наше а није до сада стекло инострано држављанство.

Ван мреже ДушанПан

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 129
  • Панић - Сирдија, Осечина I2-PH908
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #275 послато: Јул 07, 2023, 08:48:42 поподне »
Малопре сам на вестима прочитао податак да 12% рођених у Србији више не живи овде.

Одавно се питам, да ли су они и даље у бирачком списку? Како су пописани? Претпостављам да доста таквих још увек има наше а није до сада стекло инострано држављанство.

Уколико се не одјаве, мислим да немају право гласа. Ако се неко одјави, онда губи право гласа, а такође није у могућности да обнавља лична документа.

Оно што је занимљиво је да ми имамо скори исти број становника као и људи са правом гласа. На прошлим изборима то је било око 6,5 милиона. На овом попису из 2022. Србија има око 6,6 милиона становника.

https://krusevacpress.com/izbori-2022-pravo-glasa-ima-6-501-689-gradjana-srbije/

Јасно је да имамо велику дијаспору, али поставља се питање - колико грађана живи у Србији са правом гласа?

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 985
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #276 послато: Јул 08, 2023, 03:53:40 поподне »
Уколико се не одјаве, мислим да немају право гласа. Ако се неко одјави, онда губи право гласа, а такође није у могућности да обнавља лична документа.

Оно што је занимљиво је да ми имамо скори исти број становника као и људи са правом гласа. На прошлим изборима то је било око 6,5 милиона. На овом попису из 2022. Србија има око 6,6 милиона становника.

https://krusevacpress.com/izbori-2022-pravo-glasa-ima-6-501-689-gradjana-srbije/

Јасно је да имамо велику дијаспору, али поставља се питање - колико грађана живи у Србији са правом гласа?

"Нето" број људи... Што кажу "питање за милион долара".

Неки су још пре 10 година тврдили да нас "нето" укупно нема више од 5,5 милиона.

Према званичним бројевима овде би могло да буде око 5,5 милиона пунолетних и око милион малолетних. А број бирача је као да смо сви овде пунолетни... То би дало око милион људи који нису овде, а могу да гласају.

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #277 послато: Јул 08, 2023, 04:08:06 поподне »
"Нето" број људи... Што кажу "питање за милион долара".

Неки су још пре 10 година тврдили да нас "нето" укупно нема више од 5,5 милиона.

Према званичним бројевима овде би могло да буде око 5,5 милиона пунолетних и око милион малолетних. А број бирача је као да смо сви овде пунолетни... То би дало око милион људи који нису овде, а могу да гласају.
Ми живимо око 10 година ван Србије, и нисмо одјављени. Уредно добијамо позиве за гласање. Када се поклопи да смо у Србији за време избора, идемо на изборе. Нисмо одјављени из више разлога. Прво, ко је одјављен не може извадити личну карту, а без личне карте у Србији не постојиш. Са пасошем се доста тога не може, за већину ствари је потребна лична карта. (Добро сам се подсетио сад, треба да је продужим сад на лето кад дођемо). Друга ствар, свако ко је одјављен, дужан је сваки пут када дође у Србију, да оде у најближу полицијску станицу и да пријави долазак и боравак, шта колико дуго где итд, а то је стварно гњаважа. Мање више сви људи који су овде а које ми знамо, нису одјављени. Што се тиче гласања, за сваке изборе могуће је послати email нашем најближем конзулату, и договорити гласање у конзулату. Мали проблем је што је конзулат удаљен 180км од нас, и гласање би значило најмање 4 сата у ауту са двоје деце (немамо коме да их оставимо), тако да до сада нисмо гласали ван земље. Србија се доста ноншалантно односи према тој одјави боравка, иако је одјава обавезна. Разлог је то што то у суштини властима одговара. Ја сам сигуран да нас има више од милион који су ван, а нису одјављени.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #278 послато: Јул 09, 2023, 09:29:26 пре подне »
Ми живимо око 10 година ван Србије, и нисмо одјављени. Уредно добијамо позиве за гласање. Када се поклопи да смо у Србији за време избора, идемо на изборе. Нисмо одјављени из више разлога. Прво, ко је одјављен не може извадити личну карту, а без личне карте у Србији не постојиш. Са пасошем се доста тога не може, за већину ствари је потребна лична карта. (Добро сам се подсетио сад, треба да је продужим сад на лето кад дођемо). Друга ствар, свако ко је одјављен, дужан је сваки пут када дође у Србију, да оде у најближу полицијску станицу и да пријави долазак и боравак, шта колико дуго где итд, а то је стварно гњаважа. Мање више сви људи који су овде а које ми знамо, нису одјављени. Што се тиче гласања, за сваке изборе могуће је послати email нашем најближем конзулату, и договорити гласање у конзулату. Мали проблем је што је конзулат удаљен 180км од нас, и гласање би значило најмање 4 сата у ауту са двоје деце (немамо коме да их оставимо), тако да до сада нисмо гласали ван земље. Србија се доста ноншалантно односи према тој одјави боравка, иако је одјава обавезна. Разлог је то што то у суштини властима одговара. Ја сам сигуран да нас има више од милион који су ван, а нису одјављени.

Ти мислиш на исељење из Србије. Том приликом се поништава лична карта, лице се брише из бирачког списка, брише му се пребивалиште на територији Републике Србије. Лице које се званично исели из Републике Србије не може да има здравствено и социјално осигурање. А обавезна је пријава боравка у иностранству дужег од 90 дана. Остају документа, пребивалиште, лице остаје у бирачком списку... Јако мало људи тражи исељење из РС, буквално је статистичка грешка у питању. Док је пријава боравка у иностранству чешћа.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже ДушанПан

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 129
  • Панић - Сирдија, Осечина I2-PH908
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #279 послато: Јул 09, 2023, 10:07:23 пре подне »
Јако мало људи тражи исељење из РС, буквално је статистичка грешка у питању. Док је пријава боравка у иностранству чешћа.

И мени се чини да је тако. Неки људи раде и живе у земљама где није могуће добити држављанство (земље Персијског залива нпр), па тако и немају избора, осим да задрже пребивалиште на територији Србије.

Одређене земље немају опцију двојног држављанства, па је ту ствар јасна.

Претпостављам да има људи који су деценијама у печалби, после толико година неки једноставно одустану од обнављања српских докумената.

Опет, чињеница да имамо око 6,5 милиона становника, а да исто толико људи има право гласа је мени врло чудна.