Аутор Тема: J2b2a-L283  (Прочитано 35392 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: J2b-M241
« Одговор #60 послато: Фебруар 28, 2018, 10:01:23 пре подне »
Она се по свему судећи шири Медитераном у Бронзаном добу. Е сад да ли су то били Индоевропљани онако како их  ми доживљавамо или нека мјешавина народа, не знам.

У сваком случају треба погледати које се то популације шире Медитераном са истока у Бронзаном добу. Ту би се требао налазити и одговор о поријеклу J2b-M241.

Не знам које би то миграције са ширег медитеранског простора могле донети толико J-M241 овде. Мислим да ништа слично није забележено кроз историју, а фали потврда и у виду старе ДНК. Код овог узорка се нпр. види јасна веза са Степама.

Нема додуше превише доказа ни за ову другу теорију, али ту је онај M241 из Јерменије, а и распоред групе на Балкану се добро поклапа са R1b нпр.


Иaкo je тo cлoжeн пpoцec и нa нивoу cпeкулaциja, мeни je тpeнутнo нajpeaлниja oпциja шиpeњa пpoтo-Илиpa (R1b-U152+J2b-M241).  Упpaвo збoг тe гeoгpaфcкe вeзaнocти зa Итaлиjу.

Могуће да је за један део J2b M241-L283 то реална опција. Међутим, уољчиво је да се распоред J2b2 на простору Балкана често добро поклапа са распоредом R1b-BY611, што асоцира на ону причу о Трачанима, Албанцима, итд. Али као што кажеш, за сада су то само нагађања. Потребно је више оваквих старих узорака, који су детаљно обрађени.

У сваком случају, помак за балканску J2b-M241.

симо

  • Гост
Одг: J2b-M241
« Одговор #61 послато: Фебруар 28, 2018, 11:34:40 пре подне »
Не знам које би то миграције са ширег медитеранског простора могле донети толико J-M241 овде. Мислим да ништа слично није забележено кроз историју, а фали потврда и у виду старе ДНК. Код овог узорка се нпр. види јасна веза са Степама.

Нема додуше превише доказа ни за ову другу теорију, али ту је онај M241 из Јерменије, а и распоред групе на Балкану се добро поклапа са R1b нпр.


Могуће да је за један део J2b M241-L283 то реална опција. Међутим, уољчиво је да се распоред J2b2 на простору Балкана често добро поклапа са распоредом R1b-BY611, што асоцира на ону причу о Трачанима, Албанцима, итд. Али као што кажеш, за сада су то само нагађања. Потребно је више оваквих старих узорака, који су детаљно обрађени.

У сваком случају, помак за балканску J2b-M241.

Као што написах, вјероватно се радило о неком мјешању популације, могуће управо на Балкану тј. о индоевропеизицији медитеранског становништва. Онда би и степски елементи у аутосомалној генетици узорка били разумљиви. Не вјерујем да J2b-M241 има икакве везе са степама.

Илири би могли бити кључни за разумијевање овог резултата. Индоевропска популација која апсорбује неинодевропску на Балкану. Ту је и она митологија која Илире везује са једне стране за источни Медитеран (Феникију),а са друге стране за централноевропске индоевропске народе.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: J2b-M241
« Одговор #62 послато: Фебруар 28, 2018, 11:58:04 пре подне »
Као што написах, вјероватно се радило о неком мјешању популације, могуће управо на Балкану тј. о индоевропеизицији медитеранског становништва. Онда би и степски елементи у аутосомалној генетици узорка били разумљиви. Не вјерујем да J2b-M241 има икакве везе са степама.

Илири би могли бити кључни за разумијевање овог резултата. Индоевропска популација која апсорбује неинодевропску на Балкану. Ту је и она митологија која Илире везује са једне стране за источни Медитеран (Феникију),а са друге стране за централноевропске индоевропске народе.

Moждa je Kaдмo J2b-M241, a Xapмoниja пoceдуje тaj cтeпcки eлeмeнт. :D

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: J2b-M241
« Одговор #63 послато: Фебруар 28, 2018, 03:16:17 поподне »
Као што написах, вјероватно се радило о неком мјешању популације, могуће управо на Балкану тј. о индоевропеизицији медитеранског становништва. Онда би и степски елементи у аутосомалној генетици узорка били разумљиви. Не вјерујем да J2b-M241 има икакве везе са степама.

Илири би могли бити кључни за разумијевање овог резултата. Индоевропска популација која апсорбује неинодевропску на Балкану. Ту је и она митологија која Илире везује са једне стране за источни Медитеран (Феникију),а са друге стране за централноевропске индоевропске народе.

Може бити. Не знам једино која би то сеоба с Медитерана расула толико M241 по Европи, пошто је има прилично. Колико је реално да су то све потомци оне L283 које има код Маронита у Либану?

По мени тренутна ситуација више упућује на долазак са Индеовропљанима, иако и ту вероватно има рупа.

Иначе M241 и није нека специјално медитеранска популација, попут неких подграна J2a-M410, или нпр. J-M205. Није се сигурно ширила са Феничанима. Осим тога, на југу Балкану је има најмање тамо где је било јаког утицаја Медитеранаца с Блиског истока (Минојци, Крит), а веома је заступљена у континенталним областима, попут Албаније, Грчке Македоније и неким крајевима Бугарске.

Веома је слаба и на Кипру, а има је по централној, источној и западној Европи.

У Италији је такође најјача у централним крајевима и на северу земље, што опет указује на неку везу са Балканом.

симо

  • Гост
Одг: J2b-M241
« Одговор #64 послато: Фебруар 28, 2018, 03:37:44 поподне »
Иначе M241 и није нека специјално медитеранска популација, попут неких подграна J2a-M410, или нпр. J-M205. Није се сигурно ширила са Феничанима. Осим тога, на југу Балкану је има најмање тамо где је било јаког утицаја Медитеранаца с Блиског истока (Минојци, Крит), а веома је заступљена у континенталним областима, попут Албаније, Грчке Македоније и неким крајевима Бугарске.

J2b-M241 је веома разноврсна на Медитерану, неке старе изоловане гране могу да се нађу по Италији, Сардинији, Сицилији. По разноврсности она је свакако медитеранска. Сем тога нема је у Анадолији и црноморским степама што прилично подрива поријекло из тог правца.

Поновићу оно што сам написао и на почетку теме:
"Није искључено да су се М241 и Бел Бикер R1b у некој тачки Европе спојили и да су ишли заједно у даљу експанзију. Остаје питање гдје се то могло десити. Мени падају на памет само двије локације: Италија и Балкан."

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: J2b-M241
« Одговор #65 послато: Фебруар 28, 2018, 03:54:47 поподне »
J2b-M241 је веома разноврсна на Медитерану, неке старе изоловане гране могу да се нађу по Италији, Сардинији, Сицилији. По разноврсности она је свакако медитеранска. Сем тога нема је у Анадолији и црноморским степама што прилично подрива поријекло из тог правца.

То је био неки закључак и раније (Battaglia, 2009). Није немогуће, али треба да се поклопи доста тога, у комбинацији са старом ДНК наравно.

Regarding Hg J-M12/M102, which is discernable from India to Europe, the M12/M102* chromosomes display a very high YSTR diversity, whereas on the other hand, the J-M241 sub-lineage has low diversity (Table 1) in the Balkans, indicating different demographic histories. Although Hg J-M241 shows high variance in India,37 its place of origin is still uncertain. As J-M241 has older expansion times in Sicily, Apulia and Turkey (Table 2), it may have arrived in the Balkans from elsewhere.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2947100/table/tbl2/

Извор: Y-chromosomal evidence of the cultural diffusion of agriculture in southeast Europe

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: J2b-M241
« Одговор #66 послато: Фебруар 28, 2018, 07:17:55 поподне »
То је био неки закључак и раније (Battaglia, 2009). Није немогуће, али треба да се поклопи доста тога, у комбинацији са старом ДНК наравно.

Regarding Hg J-M12/M102, which is discernable from India to Europe, the M12/M102* chromosomes display a very high YSTR diversity, whereas on the other hand, the J-M241 sub-lineage has low diversity (Table 1) in the Balkans, indicating different demographic histories. Although Hg J-M241 shows high variance in India,37 its place of origin is still uncertain. As J-M241 has older expansion times in Sicily, Apulia and Turkey (Table 2), it may have arrived in the Balkans from elsewhere.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2947100/table/tbl2/

Извор: Y-chromosomal evidence of the cultural diffusion of agriculture in southeast Europe

Дaклe имaмo нeкo cтaнoвништвo (J2b-L283), вepoвaтнo нa пpocтopу дaнaшњe Лoмбapдиje, гдe je нa путу кa Бaлкaнcкoм пoлуocтpву, дoшлo у дoдиp ca Бeл-Бeкep култуpoм, гдe je индoeвpoпeизиpaнo и кao тaквo cтиглo нa Бaлкaн. To cу мoгући Пpeд-Илиpи кaкo иx нaзивa Бeнaц. Дa ли cу тaj cупcтpaт чинили и R1b-U152, питaњe je. Чини ми ce дa je глaвни пpoблeм нeпocтojaњe oвe xaплoгpупe нa пoдpучjу Aлбaниje, гдe je J2b-M241 пpиличнo jaкa. C дpугe cтpaнe имaмo Бoгићeвцe R1b-U152, кojи cу пo пpeдaњу дoшли из Xoтa, кojи cу J2b-M241. Кaдa би ce пojaвиo joш кojи R1b-U152 нa ceвepу Aлбaниje, oвa "илиpcкa" тeopиja o J2a-M241+R1b-U152 би дoбилa нa cнaзи.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: J2b-M241
« Одговор #67 послато: Фебруар 28, 2018, 09:51:04 поподне »
Поновићу оно што сам написао и на почетку теме:
"Није искључено да су се М241 и Бел Бикер R1b у некој тачки Европе спојили и да су ишли заједно у даљу експанзију. Остаје питање гдје се то могло десити. Мени падају на памет само двије локације: Италија и Балкан."

Могуће је да се "сједињавање" R1b Индоевропљана и носиоца J2b2 (ко год они првобитно били) десило негде у Панонији или у Доњем Подунављу, па да су се накнадно "прави" Индоевропљани и "индоевропеизовани" J2b2 доселили на Балкан, где је J2b2 (Z628) доживела процват и разврставање. Управо је Подунавље један од главних путева којима су се степске популације шириле ка западу, па ми то тренутно делује најлогичније. Занимљиво је што је древни узорак из Хрватске Y15058*; могуће је да је ова грана (Y15058) била присутнија код западних Илира, у односу на југоисточне (у Албанији) који су можда били други огранак (Z1296), мада остаје као могућност да порекло овог другог огранка треба тражити источније, можда међу Трачанима, додуше тренутни резултати на то не указују.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: J2b-M241
« Одговор #68 послато: Март 01, 2018, 12:58:20 пре подне »
 Значајан је овај налаз јер сад и J-Y15058 који има источне афититете (Бугарска, Цинцари) практично има извориште на западу.

 Мислим да је најзначајније да рашчланимо шта представља овај археогенетски налаз:
 Радови су вршени 2009,  Велики Ваник, Вргорац, тумули из ранијег средњег бронзаног доба. Према налазима, фуснотама врло је јасно о чему се ради:
Посушка култура.

 Дакле ово је археогенетски налаз Посушке културе. Њена прва фаза Нечајно датира на прелаз између прве и друге фазе Цетинске културе. Посушка и Цетинска култура иако су коегзистирале, далеко су од истог. У ствари налаз да је Посушка култура=J2b-M241 имплицитно говори да је Цетинска култура=E-V13, што је већ доминантна хипотеза.

 Дакле оне су коегзистирале један период. Сличност је нпр. у тумулима, међутим огромне су разлике у карактеру. Носиоци Цетинске културе били су номадски сточари, свега неколицина градина се веже за њих, а и за те је вјероватно да се дуго нису задржавали на њима. С друге стране велики број градина се веже за Посушку културу, те је земљорадња код ње играла врло значајну улогу.

 Оно што је баш карактеристично за Посушку културу јесте ткз. "Лиценска" керамика, за њу се рачуна да јој је исходоште сјеверније - западна Панонија. Она доминира у другој Совићи фази, у првој Нечајно фази се само на крају појављује. Наравно за Цетинску културу је страна/нетипична. Оно што је такођер занимљиво јесте што у раној фази Нечајно ова култура има енеолитске афинитете са Италијом. Што опет упућује на старије гране J2b-M241 присутне у Италији. С друге стране афинитети постоје и са Бел Бикер културом. А на то може указати и налаз мтднк хг W3a1. Осим што је степска и ријетка, нађена је и код узорка I0116 Унетичке културе из Ешперштета у Њемачкој (2134-1939 calBCE), као и I3607 узорка Бел Бикер културе (2300 пне) из Дегендорфа у Баварској.

 Примјетно је и ширење носиоца Посушке културе на рачун Цетинске културе. У Шкарин Самограду малобројни примјерци керамике Посушке културе у 2. фази постају много бројнији у 3. фази. У Равлића пећини Цетинску културу у фазама IIIa и IIIb замјењује Совићи фаза у фази IV.

 Посушка култура има везу и са јужнијим подрујчима до ријеке Мат у Албанији (Незир III, Гајтан код Скадра насупрот опет неким екстензијама Цетинске културе као Малић).

 И J-M241 и E-V13 су есенцијално бронзанодобске хаплогрупе, које доживљавају огромну експанзију у условима индоверопеизације и контакта са степским Индоевропљанима. Само што су мислим остварили контакт са сасвим различитим популацијама, J-M241 са Бел Бикер културом ("западни" Р1б), E-V13 са Вучедолом ("источни"и Р1б) који су могуће или вјероватно говорили неким прото-грчким језиком.

 Многи E-V13 одлазе на југ и исток до чак Пелопонеза. Тако да су изгледа код генезе Илира већи удио имали вјероватно J-M241.

 Наравно ту је и спомињани R-U152, који можемо довести у везу са културом поља са жарама која јесте имала велики утицај код формирања Илира, али ту се ради о каснијим мигрантима у односу на J-M241.

Ван мреже Mihajlo

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 121
  • R1b Y37280 Y84624
Одг: J2b-M241
« Одговор #69 послато: Април 02, 2018, 01:01:30 поподне »
Тестирани Боторић из Опаљеника код Ивањице је урадио Big Y и Y Full анализу (користећи VCF File).

Big Y анализа је утврдила да припада подграни Ј2b2>CTS3617>Z38240>Z38241>PH1601>PH72.

Нема још приступ "BAM" фајлу, тако да до сада код YFull под бројем YF12984 је сврстан као J-PH1602/PH1601.

Припада балканској грани и позитиван је на PH502, PH2350, PH3514, PH4583, PH1568 ... али нема блиских поклапања у нашој Табели/код ФТДНА.
http://tree.j2-m172.info/?Hg=J2b2a1a1b
https://j2-m172.info/2018/02/y-snp-analysis-of-i4331-j2b2a-l283-bronze-age-croatia-mathieson-et-al-2018/




Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: J2b-M241
« Одговор #70 послато: Април 02, 2018, 02:29:11 поподне »
Тестирани Боторић из Опаљеника код Ивањице је урадио Big Y и Y Full анализу (користећи VCF File).

Big Y анализа је утврдила да припада подграни Ј2b2>CTS3617>Z38240>Z38241>PH1601>PH72.

Нема још приступ "BAM" фајлу, тако да до сада код YFull под бројем YF12984 је сврстан као J-PH1602/PH1601.

Припада балканској грани и позитиван је на PH502, PH2350, PH3514, PH4583, PH1568 ... али нема блиских поклапања у нашој Табели/код ФТДНА.
http://tree.j2-m172.info/?Hg=J2b2a1a1b
https://j2-m172.info/2018/02/y-snp-analysis-of-i4331-j2b2a-l283-bronze-age-croatia-mathieson-et-al-2018/

Хвала, Михајло. Добар индикатор за одређивање ове подгране код нас, за сада, јесте вредност 456=12. Изгледа да ова PH1602 чини добар део српске Ј2b-М241.

Yfull стабло PH1602:
https://www.yfull.com/tree/J-PH1602/
« Последња измена: Април 02, 2018, 02:45:54 поподне Небојша »

Ван мреже Александар Лазаревић

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 8
Одг: J2b-M241
« Одговор #71 послато: Јул 04, 2018, 01:47:58 поподне »
Имам два питања.
Када сам радио тестирање крајем прошле године пред скупштину, у резултатима на сајту је стајало да сам Ј2б2 М241. Сад у претрази видим да је то измењено и да стоји J2 > J-PH1602, као се дошло до овог резултата?

Ако сам заиста J2 > J-PH1602, шта ми је следећи корак, тестирање на који снп?

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: J2b-M241
« Одговор #72 послато: Јул 04, 2018, 02:49:51 поподне »
Имам два питања.
Када сам радио тестирање крајем прошле године пред скупштину, у резултатима на сајту је стајало да сам Ј2б2 М241. Сад у претрази видим да је то измењено и да стоји J2 > J-PH1602, као се дошло до овог резултата?

Ако сам заиста J2 > J-PH1602, шта ми је следећи корак, тестирање на који снп?

Александре, грана PH1602 се налази низводно од М241, а у њу сте сврстани на основу сличности ваших маркера са маркерима Ковача из Ливна, који је потврђен као РН1602*. Разликујете се на само 2 од 19 упоредивих маркера, па би по мом мишљењу следећи корак за вас требало бити тестирање SNP-a РН1602 код Yseq-a, цена је 18 долара:

https://www.yseq.net/product_info.php?products_id=38742&osCsid=4ffc2542ccc460147246572f22f8f25e

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: J2b-M241
« Одговор #73 послато: Јул 04, 2018, 03:15:12 поподне »
Као што рече Гуја, најбоље би било прво тестирати PH1602. Због вредности 12 на 456 постоје добре шансе за PH1602, али најбоље је имати потврду. Иначе је ова подграна низводно од CTS3617 (низводно је и онај стари узорак  из Далмације)

Старост саме PH1602 се процењује на 3100 год., а код нас је пруисутна код Срба, Бугара и Хрвата из Босне.

Однедавно се појавио и СНП низводно (Y40228), на који су позитивни Срби и Бугари, док је Хрват из Ливна по свему судећи нека друга подграна.
https://www.yfull.com/tree/J-PH1602/
(Србин са овог стабла је Боторић из Ивањице)

Било би добро тестирати неки СНП у том низу, најбоље PH1568, али нисам сигуран да постоји у понуди код FTDNA/YSEQ.

Ван мреже Александар Лазаревић

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 8
Одг: J2b-M241
« Одговор #74 послато: Јул 05, 2018, 01:14:26 поподне »
Хвала на одговорима. Онда ћу прво тестирати PH1602.  Боторић из Ивањице(да ли знате коју славу славе?) може ми бити интересантан пошто Лазаревићи потичу од братства Кусуровића који су дошли из Црне Горе(Маташево), мада ми је Небојша у порука поменуо да су највероватније у Дедевце дошли из Ивањичког краја. Што се тиче Кусуровића од њих је изашло 8 фамилија Урошевићи, Милосављевићи, Павловићи, Јовановићи, Милетићи. Ђорђевићи, Лазаревићи и Милошевићи. Од ових осам грана само је једна изумрла (Милетићи).

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: J2b-M241
« Одговор #75 послато: Јул 05, 2018, 01:32:33 поподне »
Хвала на одговорима. Онда ћу прво тестирати PH1602.  Боторић из Ивањице(да ли знате коју славу славе?) може ми бити интересантан пошто Лазаревићи потичу од братства Кусуровића који су дошли из Црне Горе(Маташево), мада ми је Небојша у порука поменуо да су највероватније у Дедевце дошли из Ивањичког краја. Што се тиче Кусуровића од њих је изашло 8 фамилија Урошевићи, Милосављевићи, Павловићи, Јовановићи, Милетићи. Ђорђевићи, Лазаревићи и Милошевићи. Од ових осам грана само је једна изумрла (Милетићи).

Боторић слави Алимпијевдан, али нека ближа веза са Боторићем се може са сигурношћу искључити, јер су ваше две гране раздвојене пре више од 3000 година. Боторића, а и већину осталих припадника ове гране код нас, одликују вредности DYS393=13 и DYS391=11, док ви и Ковач имате DYS393=12 и DYS391=10, уз то делите и DYS385=14-17, па мислим да нема сумње да припадате истој подграни.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: J2b-M241
« Одговор #76 послато: Август 16, 2018, 03:59:20 поподне »
J2b- Z631- ово је свакако најраширенија европска подграна хаплогрупе, има је од Норвешке, Пољске, Шпаније до Њемачке и Балкана. По маркерима рекао бих да јој припадају скоро тестирани Голијани-Николићи, Скендеровић, Миленковић из Александровца, Јаковчевић (католик).

По маркерима је Голијанима релативно блиска једна породица из Западне Македоније (необјављено истраживање). Могуће да је у питању даљи ДНК рођак. Осим тога, у анонимним базама они имају поклапања међу Грцима, Албанцима из Албаније и Македоније, Хрватима из западних крајева ХР и још неколико на западу Европе.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: J2b-M241
« Одговор #77 послато: Децембар 28, 2018, 12:19:18 поподне »
Битан археогенетски резултат за ову хаплогрупу је L283* из однедавно доступних бам фајлова из рада The genetic prehistory of the Greater Caucasus.

Фљор са Албанског ДНК пројекта је анализирао резултат и дао свој коментар:

I checked the BAM file for sample: KDC001.A0101 Kudachurt ~3823 YBP MBA North Caucasus X2i J2b

He is J-L283+ and Z627- YP91-. Furthermore, he is positive for 9 other J-L283 equivalents with the remaining no calls and no negatives. So he can simply be classified as J-L283*.

This is the oldest J-L283 in an ancient DNA context yet, and being J-L283*, it further strengthens the hypothesis that it expanded to the Balkans/Europe from the direction it's found in and during the Bronze Age.


Да ли овај налаз даје тежину теорији о индоевропском пореклу ове хаплогрупе? ;)

''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: J2b-M241
« Одговор #78 послато: Децембар 28, 2018, 12:51:05 поподне »


Да ли овај налаз даје тежину теорији о индоевропском пореклу ове хаплогрупе? ;)

Видех јуче баш. По мени је то један од логичнијих праваца за ову хаплогрупу. Не видим тренутно на основу распореда и старе ДНК да се могла другачије ширити.

симо

  • Гост
Одг: J2b-M241
« Одговор #79 послато: Децембар 28, 2018, 01:05:02 поподне »
Да ли овај налаз даје тежину теорији о индоевропском пореклу ове хаплогрупе? ;)

Не даје, управо супротно. Култура у којој је пронађен овај L283 није индоевропска, а и аутосомални резултати узорка Kudachurt су доминантно кавкаске, а не степске генетике и показују јасну везу са подручјем јужно од Кавказа.