Аутор Тема: Кричи J2b-M205>Y22066  (Прочитано 930779 пута)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2000 послато: Јун 07, 2017, 04:16:38 поподне »
Кричи тешко да су илирског порекла зато што је сасвим извесно да су Илири били R1b-U152.

Римске легије су попуњаване из свих крајева царства, па је предак Крича могао доћи на Балкан као римски војник из медитеранског басена или са Блиског Истока, нисам баш упознат са детаљима у вези даљег порекла кричке гране J2b1.

Могуће да је предак Крича био неко од оних легионара са Блиског Истока који су донели Митраизам у европски део Римског царства па самим тим и на Балкан.   https://sh.wikipedia.org/wiki/Mitraizam

Легионари који су донели Митраизам (који је пореклом из Персије) у европски део Римског царства, су вероватно били и пореклом са Блиског Истока и Митраизам им је вероватно био изворна религија, тешло да би легионари из других делова царства прихватили Митраизам служећи у легијама на Блиском Истоку.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2001 послато: Јун 07, 2017, 04:23:31 поподне »
Кричи тешко да су илирског порекла зато што је сасвим извесно да су Илири били R1b-U152.

Хоћеш да кажеш да су сви Илири имали исту хаплогрупу?

То је као да кажеш да сви Срби имају исту хаплорупу. Или сви Руси. Или Немци.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2002 послато: Јун 07, 2017, 04:37:39 поподне »
Хоћеш да кажеш да су сви Илири имали исту хаплогрупу?

То је као да кажеш да сви Срби имају исту хаплорупу. Или сви Руси. Или Немци.
Колико сам схватио да је кричка грана J2b1 присутна на Балкану негде од II или III века нове ере, што значи да је дошла у време римске владавине и није могла учествовати у етно-генези Илира или Трачана који су у то време већ увелико били романизовани.
Ако је кричка J2b1 дошла у то време, онда је могао да је донесе неки легионар који је био пореклом из источних делова Римског царства и који је служио у легијама на Балкану или у Подунављу.

Кад споменух R1b-U152 мислио сам на прото-Илире (питање је како су они себе уопште звали), тј. на оне индоевропљане који су дошли на Балкан са севера око 1200 п.н.е и који су на Балкану покорили не-индоевропско староседелачко E-V13 и J2b становништво, те им наметнули осим политичке власти и језик, религију, културу и тд. исто што су и њихови рођаци прото-Италици (R1b-U152) урадили у Италији у односу на староседелачко E-V13 и J2b становништво. 
« Последња измена: Јун 07, 2017, 04:39:53 поподне Свевлад »

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2003 послато: Јун 07, 2017, 04:42:54 поподне »
Колико сам схватио да је кричка грана J2b1 присутна на Балкану негде од II или III века нове ере, што значи да је дошла у време римске владавине и није могла учествовати у етно-генези Илира или Трачана који су у то време већ увелико били романизовани.
Ако је кричка J2b1 дошла у то време, онда је могао да је донесе неки легионар који је био пореклом из источних делова Римског царства и који је служио у легијама на Балкану или у Подунављу.

Кад споменух R1b-U152 мислио сам на прото-Илире (питање је како су они себе уопште звали), тј. на оне индоевропљане који су дошли на Балкан са севера око 1200 п.н.е и који су на Балкану покорили не-индоевропско староседелачко E-V13 и J2b становништво, те им наметнули осим политичке власти и језик, религију, културу и тд. исто што су и њихови рођаци прото-Италици (R1b-U152) урадили у Италији у односу на староседелачко E-V13 и J2b становништво.

Čuš rođaci haha

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2004 послато: Јун 07, 2017, 05:48:17 поподне »
Predrag56 me zainteresovao za ovo Crichi/Krikos pa sam malo pogledao po internetu što se može naći. Prema Wiktionnary-u "krikos" bi označavao vezu ili prsten u lancu.



https://en.wiktionary.org/wiki/%CE%BA%CF%81%CE%AF%CE%BA%CE%BF%CF%82

https://el.wiktionary.org/wiki/%CE%BA%CF%81%CE%AF%CE%BA%CE%BF%CF%82

Na jednom drugom mestu sam pronašao da bi mogao značiti i krug (na žalost nisam sačuvao vezu)

Цитат
Circle
The word "circle" derives from the Greek "κίρκος/κύκλος" ("kirkos/kuklos"), itself a metathesis of the Homeric Greek "κρίκος" ("krikos"), meaning "hoop" or "ring"

Ne tvrdim da postoji veza, ali bilo bi zanimljivo razmisliti o tome. Pokušao sam naći nešto o vizantijskim nazivima za naselja ili administrativne jedinice, ali nisam našao ništa (i to mislim baš ništa sem tagme) što bi moglo da kaže da li sam na dobrom tragu ili nisam


Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2005 послато: Јун 07, 2017, 06:08:16 поподне »
Predrag56 me zainteresovao za ovo Crichi/Krikos pa sam malo pogledao po internetu što se može naći. Prema Wiktionnary-u "krikos" bi označavao vezu ili prsten u lancu.

И код нас је слично - карика.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2006 послато: Јун 07, 2017, 06:20:09 поподне »
Кричи тешко да су илирског порекла зато што је сасвим извесно да су Илири били R1b-U152.

Римске легије су попуњаване из свих крајева царства, па је предак Крича могао доћи на Балкан као римски војник из медитеранског басена или са Блиског Истока, нисам баш упознат са детаљима у вези даљег порекла кричке гране J2b1.

Могуће да је предак Крича био неко од оних легионара са Блиског Истока који су донели Митраизам у европски део Римског царства па самим тим и на Балкан.   https://sh.wikipedia.org/wiki/Mitraizam

Нисам ја Свевладе до сада никада изнео ту тврдњу да су Кричи илирског порекла (иако ћеш код неких аутора наћи и такво писање о њима). Кричи су мени довољно мистериозни и да их сместимо само у 11 или 12 век.

Заправо слично сам размишљао о њима као и ти.
Али све и да су потицали од неких римских легионара (а били су земљаци), а не мислим више да потичу само од једног човека који је био легионар, култ митраизма је са ширењем хришћанства полако падао  у заборав. Тако да ја углавном тражим везу Крича и раног хришћанства, не мора да буде најраније, али свакако да су до 11 века најкасније били христијанизовани.


Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2007 послато: Јун 07, 2017, 06:27:27 поподне »
Predrag56 me zainteresovao za ovo Crichi/Krikos pa sam malo pogledao po internetu što se može naći. Prema Wiktionnary-u "krikos" bi označavao vezu ili prsten u lancu.



https://en.wiktionary.org/wiki/%CE%BA%CF%81%CE%AF%CE%BA%CE%BF%CF%82

https://el.wiktionary.org/wiki/%CE%BA%CF%81%CE%AF%CE%BA%CE%BF%CF%82

Na jednom drugom mestu sam pronašao da bi mogao značiti i krug (na žalost nisam sačuvao vezu)

Ne tvrdim da postoji veza, ali bilo bi zanimljivo razmisliti o tome. Pokušao sam naći nešto o vizantijskim nazivima za naselja ili administrativne jedinice, ali nisam našao ništa (i to mislim baš ništa sem tagme) što bi moglo da kaže da li sam na dobrom tragu ili nisam

До истог смо дошли.
Али ја сам дуго трагао за том речи у грчком и утолико ми је интересантније  како једна грчка реч кrikos (крикос) са основом кrik - крик (највероватније) у латинском (италијанском) прелази у реч krichi.

Заправо видим исту закономерност као и у српском језику (од крик имамо крича-ти или кричи-ти).

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8526
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2008 послато: Јун 07, 2017, 07:22:49 поподне »
До истог смо дошли.
Али ја сам дуго трагао за том речи у грчком и утолико ми је интересантније  како једна грчка реч кrikos (крикос) са основом кrik - крик (највероватније) у латинском (италијанском) прелази у реч krichi.

Заправо видим исту закономерност као и у српском језику (од крик имамо крича-ти или кричи-ти).

У италијанском се crichi не изговара "кричи" већ "крики". Када би се написало crici, онда би се изговарало као "кричи". Ch служи да покаже да се на том месту, испред "и" или "е", изговара "к" уместо уобичајеног "ч".
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2009 послато: Јун 07, 2017, 07:39:36 поподне »
У италијанском се crichi не изговара "кричи" већ "крики". Када би се написало crici, онда би се изговарало као "кричи". Ch служи да покаже да се на том месту, испред "и" или "е", изговара "к" уместо уобичајеног "ч".

Да, као што се Pacino изговара као Паћино.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2010 послато: Јун 08, 2017, 07:19:59 пре подне »
У италијанском се crichi не изговара "кричи" већ "крики". Када би се написало crici, онда би се изговарало као "кричи". Ch служи да покаже да се на том месту, испред "и" или "е", изговара "к" уместо уобичајеног "ч".

У праву си.Као и увек.И зато је твој допринос заиста драгоцен на овом форуму.

Тако је то када ме јуче мрзело да потражим рад Гордане Томовић о Кричанима и Кричку  где се она позива на А. Лому, Топономастика и археологија - антички локалитети код Пљеваља и Пријепоља и могуће предсловенске остатке у тамошњој топонимији, Ономатолошки прилози X, Београд 1989, 1-32, на стр. 22 у коме он  закључује како се не би сачувало непостојано ри у случају раног словенског преузимања имена Кричани, већ би дало облик Крчани, и да се  у Котору око 1280 - 1330.године помиње породица Cricichi, 7. августа 1318. године  Бранислав Кричић (Crichic), и следеће године исти Бранислав, чије је презиме забележено као Кричићовић (Cricichovich), а у једном судском спору у Дубровнику 17. септембра 1453. године оптужена браћа Добрија и Ђурађ Ненадићи из Кричка (de Crizche).

Мени то, ипак не умањује значај града Simeri Crichi (Greek: Μεσημερι-Κρίκος Mesimerion-Krikos) у смислу да има везе са грчким колонијама у Јужној Италији, нити саме речи Krikos и њеног значења (на овом линку доле се дају могућа значења ове речи, а колико схватам, говори се и о пореклу и старини исте).

https://en.wiktionary.org/wiki/%CE%BA%CF%81%CE%AF%CE%BA%CE%BF%CF%82

Ја сам заиста трагао за том речи (сад да не смарам).


Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2011 послато: Јун 08, 2017, 07:25:31 пре подне »
У сваком случају остаје као интересантно ово што је Небојша јуче поставио за неку анализу.Још када би на карту, поставио поред самих места, и могућу старост односно процењену удаљеност од заједничко претка да кажем Крича ( можда боље осталих Ј2б М205) било би корисно.

Хаплогрупа J2b M205 на простору Јужне Италије и Сицилије

https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1iXYymLj10UX9RXpOblwSny5dDBA&ll=38.77321281022692%2C15.527070699999967&z=7

Magna Graecia
https://en.wikipedia.org/wiki/Magna_Graecia#/media/File:Magna_Graecia_ancient_colonies_and_dialects-en.svg
http://www.madeinsouthitalytoday.com/magna-grecia.php
http://www.nature.com/ejhg/journal/v24/n3/fig_tab/ejhg2015124f1.html#figure-title

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2012 послато: Јун 08, 2017, 09:52:00 пре подне »
Caмo caм cвpaтиo дa пoxвaлим Cвeвлaдa. Aли cтвapнo! Иaкo имa мaњe иcпaдe, миcлим дa je пpимeтнa eвoлуциja у њeгoвoм paзмишљaњу, cтaвoвимa и пиcaњу дaнac и oд пpe пap мeceци.

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2013 послато: Јун 08, 2017, 05:10:23 поподне »
...
С обзиром на нашу позцију на стаблу хаплогрупе J2b1-M205 (http://tree.j2-m172.info/?Hg=J2b1), старост рода (око 1300 година) и постојање својеврсне матице на подручју југоисточне Србије (Пчиња, Јабланица, Шоплук)...
Ако имате интересовања за истраживање у том правцу (ваш Ристић из Гргуровца код Лебана је пореклом из Марганца у Горњој Пчињи), данас сам од Вулкана (www.knjizare-vulkan.rs) добио понуду за зборник радова о Пчињи:

PČINJA Naselja poreklo stanovništva običaji
•   Autor: priredio Borislav Čeliković
•   Izdavač: SLUŽBENI GLASNIK
•   Na sajtu od: 08.10.2016.
•   ISBN: 9788651914532
•   Godina izdanja: 2016
•   Format: 17x24
•   Broj strana: 591
•   Povez: Tvrd
•   Pismo: Ćirilica
Cena: 1100,00 din
Cena na sajtu: 880,00 din
Ušteda: 220,00 din (20 %)

Sadržaj:Jovan F. Trifunoski, Gornja Pčinja (1964)Jovan F. Trifunoski, Trgovište (glavno naselje u Gornjoj Pčinji) (1953)Nikola Petrović, Trgovište i Šajince (1965)Milenko S. Filipović, Persida Tomić, Gornja Pčinja (1955)Vladimir Stevanović, Mikrotoponimija opštine Trgovište (1979)Momčilo Zlatanović, Toponimija naselja u srednjem slivu Pčinje (1988)Aleksa S. Jovanović, Pčinja, istorijska crta iz nove srpske pokrajine(1881)Borisav Čeliković, O naseljavanju stanovnika Pčinje u Karavukovo u Bačkoj posle Drugog svetskog rata (2016)Pogovor: B. Čeliković, Istraživanja PčinjeKarta Pčinje u prilogu.Obrađeno je 57 naselja, 47 u Srbiji i 10 u Makedoniji. OpštiniTrgovište pripada 35: Babina Poljana, Barbace, Goločevac, Gornovac, Gornja Trnica, Gornji Kozji Dol, Gornji Stajevac, Dejance, Donja Trnica, Donji Kozji Dol, Donji Stajevac, Dukat, Dumbija, Đerekarce, Zladovce, Kalovo, Donja i Gornja Lesnica, Mala Reka, Margance, Mezdraja, Novi Glog, Novo Selo, Prolesje, Radovnica, Rajčevce, Surlica, Trgovište, Crveni Grad, Crna Reka, Crnovce, Šajince, Šaprance, Široka Planina i Šumata Trnica; Vranje – 5: Barelić, Sveti Ilija, Donje Punuševce, Koćura i Nova Brezovica; Bujanovac – 5: Vogance, Jablanica Sebrat, Starac i Uzovo; Preševo – 2:Ljanik i Svinjište. Naselja u Makedoniji pripadaju opštini Kriva Palanka – 4: Meteževo, Nerav, Ogut i Podrži Konj; Rankovce – 1: German; Staro Nagoričane – 5: Bukovljane, Dubočica, Ivankovce, Miglence i Cvetišinca.
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2014 послато: Јун 08, 2017, 05:32:25 поподне »
Ако имате интересовања за истраживање у том правцу (ваш Ристић из Гргуровца код Лебана је пореклом из Марганца у Горњој Пчињи), данас сам од Вулкана (www.knjizare-vulkan.rs) добио понуду за зборник радова о Пчињи:

Хвала на информацији. Становништво села Марганце чине махом староседеоци. За неке родове се каже да имају исељенке управо у месту Гргуровце, одакле је тестирани Ристић.
http://www.trazimo.info/poreklo-prezimena-selo-margance-trgoviste/

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2015 послато: Јун 08, 2017, 07:12:41 поподне »
Хвала на информацији. Становништво села Марганце чине махом староседеоци. За неке родове се каже да имају исељенке управо у месту Гргуровце, одакле је тестирани Ристић.
Небојша, већ смо причали о томе у Централи. Као што знаш, Ристић је мој ујак и имам њихов скоро комплетан родослов од досељења из Марганца у Гргуровце. Ако се удружите и одлучите да напишете књигу о Кричима, добијате од мене прилог - родослов и неке занимљиве приче о том роду.
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2016 послато: Јун 12, 2017, 04:41:36 поподне »
J2 пројекту (FTDNA) приступио је извесни S. Cullen, 111 маркера. Тестирани је по свему судећи усвојен, или постоји нека чудна породична прича, а рођен је у Сент Луису (Мисури).

Иначе је веома близак неким појединцима из рода Крича. На пример, са Наранчићем из Лике 5 разлика на 67 маркера, са Демићем са Баније и Радовићем из Источног Сарајева 6 разлика на 67 маркера, 7 разлика са Новаковићем (Бос. Крајина), Чирком (Ливно) и Милутиновићем (Јабланица).

У Сент Луису је било пуно исељеника из Хрватске и БиХ, па је вероватно и Кулен одатле. Штета што вероватно никада нећемо сазати право презиме. :)

Ван мреже Βασιλεία Ῥωμαίων

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 100
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2017 послато: Јун 12, 2017, 05:04:40 поподне »
J2 пројекту (FTDNA) приступио је извесни S. Cullen, 111 маркера. Тестирани је по свему судећи усвојен, или постоји нека чудна породична прича, а рођен је у Сент Луису (Мисури).

Иначе је веома близак неким појединцима из рода Крича. На пример, са Наранчићем из Лике 5 разлика на 67 маркера, са Демићем са Баније и Радовићем из Источног Сарајева 6 разлика на 67 маркера, 7 разлика са Новаковићем (Бос. Крајина), Чирком (Ливно) и Милутиновићем (Јабланица).

У Сент Луису је било пуно исељеника из Хрватске и БиХ, па је вероватно и Кулен одатле. Штета што вероватно никада нећемо сазати право презиме. :)

Када сам добио обавјештење о новом поклапању, писао сам Бернију Кулену (администратору пројекта рода Кулена), који ми је одмах рекао да се J хаплогрупа код њих не појављује и да вјерује да је ријеч о некоме ко је усвојен. Писао сам и тестираном човјеку.

Након пар дана ми је одговорила и супруга тестираног.
Тестирани не зна ко му је биолошки отац. Мисле да је тај човјек боравио у Америци 1952. или 1953. године, али нису сигурни ни да ли је тестирани зачет у Мисурију (вјерују да је ово највјероватнија опција), Ајови или Висконсину.

Оно што је јасно, човјек се по вриједностима маркера потпуно уклапа у крички род и нема сумње да му је биолошки отац неко са нашим простора. Кричи који су тестирали 111 маркера удаљени су од њега 28-37 генерација.

Ван мреже edukator

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 79
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2018 послато: Јун 13, 2017, 12:50:53 пре подне »
Кричи тешко да су илирског порекла зато што је сасвим извесно да су Илири били R1b-U152.

Po čemu to zaključuješ?

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2019 послато: Јун 13, 2017, 03:18:55 пре подне »
Po čemu to zaključuješ?

Кричка J2b-M205 је присутна на Балкану  негде од времена касне антике тј. неколико векова после Хиста и није могла учествовати у етно-генези Илира или Трачана.  У то време Илири и Трачани су били увелико романизовани и измешали су се са римским колонистима, те изгубили језик и идентитет.

R1b-U152 је сасвим сигурно прото-илирска, односно донели су је они индоевропљани који су дошли на Балкан са севера око 1200 п.н.е и који су покорили староседелачко E-V13 и J2b становништво и наметнули им осим политичке власти и језик, културу, религију, обичаје итд.
Те индоевропљане условно можемо назвати прото-илирима, зато ми не знамо како су они себе звали.  Римљани и Грци су прозвали становнике западног и дела централног Балкана Илирима, а они себе највероватније никад нису звали тим именом.

« Последња измена: Јун 13, 2017, 03:22:01 пре подне Свевлад »