Аутор Тема: Кричи J2b-M205>Y22066  (Прочитано 929460 пута)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1980 послато: Мај 30, 2017, 05:17:34 поподне »
Прича P56 подсећа на Хобите и Округ, знају они који су читали/гледали Господара прстена.  :) Шумадија, српски Shire :)

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1981 послато: Мај 30, 2017, 05:18:47 поподне »

"Слабо је у 6. веку било планског насељавања популација, нарочито не са Блиског Истока;Мени лично делује много више могуће да је J2b1 М205 (крички кластер) на Балкан дошла нешто раније. У свим већим градским центрима Горње Мезије си имао насељене Источњаке, углавном Сиријце (ту упадају данашње државе Либан и Сирија) и Малоазијце, они су били градско становништво, трговци, занатлије, војници. Сачувани су многи њихови саркофази на некрополама Наиса, Виминацијума, Сингидунума и осталих градских центара, по којима се види да је њих било поприлично. У Муниципијум ДД код Сочанице на северу Косова су насељени искључиво Сиријци којима је главна делатност и специјализација било рударење. Ако бих морао да претпостављам, рекао бих да Кричи потичу од неке сиријске насељеничке групе из времена антике (1-4. век н.е.), а TMRCA прорачун од 1300 година, ако је прецизан, би говорио да је тада живео предак који је у то време већ вероватно прешао на трансхумантни начин живота, чији су преци избегли пред опасностима Сеобе народа из неког од градских центара на Лимесу (Сирмијум, Сингидунум, Виминацијум) и склонили се у рефугијум старог становништва који се формирао у Шоплуку/југоисточној Србији (несловенска тампон зона која је од 7. до 9. века одвајала западнојужнословенске говоре од источних)."

У сваком  случају хвала обојици Милоша, Атлантишу, Николи и Небу (нисам ваљда неког заборавио)!

Отац Јeфтимије говори о великом открићу у манастиру Сочаница на северу Косова и Метохије (заправо о ранохришћанској цркви делом у стени, а делом као у некој пећини подземној).

Вреди погледати. Наслања се лепо на оно о чему је говорио Никола - о раној насељености тог краја и присуству хришћана од којих год да су народа изворно били (ко одслуша и одгледа до краја)!

Генетика нас је ограничила, али можда су били и неки од првих Срба овде јер нико није разјаснио зашто су баш изабрали ово поднебље ти најстарији Срби да се населе и зашто су баш на простору Косова и Метохије подизали толике задужбине, манастире и цркве (ко одслуша и одгледа до краја)!

Све је то наша заједничка баштина. Свих нас у Србији!

<a href="https://www.youtube.com/v/iLkHee0BxP8" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/iLkHee0BxP8</a>

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8524
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1982 послато: Мај 30, 2017, 07:13:57 поподне »
Хвала, Никола.
Врло занимљиво.

По ономе што сам имао прилике прочитати од јутрос, Сиријци су били заслужни за ширење разних источњачких култова по осталим дијеловима Царства.
На интернету сам успио пронаћи два занимљива рада Зефа Мирдите и Велимира Михајловића која се баве источњачким култовима на подручју централног Балкана:
1. http://hrcak.srce.hr/index.php?show=clanak&id_clanak_jezik=39880
2. https://www.academia.edu/6680322/Napomene_o_kultu_Jupitera_Dolihena_na_centralnom_Balkanu
Нажалост, нисам успио доћи до радова Љубице Зотовић која се нарочито бавила овом темом.

Постоји ли неки рад који би ти препоручио нама Кричима, као и осталима којима је занимљива ова тема?

Постоји једна врло занимљива књига баш о античким култовима на простору Балкана: "Антички култови у нашој земљи", писац је Растислав Марић а прво издање је изашло 1933. године. Поред описа палеобалканских божанстава, у књизи има и римских, грчких као и оријенталних култова (Изида, Серапис, Кибела, Атис, Митра, Јупитер Долихен). Линк:

https://drive.google.com/open?id=0B4ps-K-v8gLDMFFuSUVVdkNCdzA

Веће досељавање Источњака у балканске провинције се догодило за време династије Антонина (138-192) и династије Севера (193-235); карактеристично за њих је ритус сахрањивања инхумацијом, по томе се они увек препознају, као и по именима на стелама која су грчког или источњачког порекла (па чак и по занимањима, нпр. професија продавца парфема, миришљавих уља итд. је увек била резервисана за људе са Истока). У почетку, током 1. века, Источњаци који се инхумирају су углавном сиромашнији слој, робови или ослобођеници, па су им и гробови скромни, док од 2. и 3. века долази до насељавања богатијег слоја (трговци, занатлије и војници) који се сахрањује у скупоценим мермерним саркофазима, са двосливним крововима (поклопцима) који су имитирали кров куће преминулог, украшени рељефним представама; када се на такав саркофаг наиђе током ископавања, зна се да је 90% у питању неки богати Источњак, што најчешће натпис на саркофагу и потврди. Занимљиво је да су на представи једног покојника из Сирмијума на његовом саркофагу уочене негроидне црте.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1983 послато: Мај 30, 2017, 09:29:09 поподне »

Веће досељавање Источњака у балканске провинције се догодило за време династије Антонина (138-192) и династије Севера (193-235); карактеристично за њих је ритус сахрањивања инхумацијом, по томе се они увек препознају, као и по именима на стелама која су грчког или источњачког порекла (па чак и по занимањима, нпр. професија продавца парфема, миришљавих уља итд. је увек била резервисана за људе са Истока). У почетку, током 1. века, Источњаци који се инхумирају су углавном сиромашнији слој, робови или ослобођеници, па су им и гробови скромни, док од 2. и 3. века долази до насељавања богатијег слоја (трговци, занатлије и војници) који се сахрањује у скупоценим мермерним саркофазима, са двосливним крововима (поклопцима) који су имитирали кров куће преминулог, украшени рељефним представама; када се на такав саркофаг наиђе током ископавања, зна се да је 90% у питању неки богати Источњак, што најчешће натпис на саркофагу и потврди. Занимљиво је да су на представи једног покојника из Сирмијума на његовом саркофагу уочене негроидне црте.

Оно што пада на памет, ако је ових "Источњака" било толико, како их данас има јако мало, или су непостојећи? Фокусирали смо се на М205, али поред ове хг, која се још нпр. може везати за то становништво са Блиског истока? Евентуално Ј1 и неке гране E1b (V13 код нас најдоминантнија), али оне нису заступљене превише у нашим крајевима.

Хаплогрупа J2a је углавном "медитеранског" порекла, J2b2-L283 Балканског/европског, итд.

Можда се треба усресредити на још неке хг које су могле доћи у тој "сеоби", мада у овом случају може бити и појединац у питању.

Оно што је за сада дефинитивно сигурно, јесте да се овај хаплотип J2b1 не појављује на југу Балкана, уз J2b2, R1b и E-V13, али се спорадично јавља у Анадолији. На Блиском истоку још увек нема конкретне потврде Y22066.

Значи имамо Балкан и Анадолију. Имамо нпр. преко 40 Кипрана J2b1 и међу њима не постоји "кричка" грана M205. 

Ван мреже Βασιλεία Ῥωμαίων

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 100
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1984 послато: Мај 30, 2017, 11:10:29 поподне »
Područje Pljevalja bilo je interesantno za naseljavanje u rimsko doba, što zbog prometnog položaja što zbog rudnog bogatstva (iako nisu pronađeni tragovi većeg iskorištavanja kao na Kosmaju, Rudniku ili u istočnoj Srbiji). Na žalost nije ostalo više tragova o doseljavanju istočnjaka sem kultnih mesta posvećenih Mitri ili nekim egipatskim božanstvima, no smatram da je tih doseljenika bilo bez ikakve sumnje. Najviše što sam mogao pronaći baš o pljevaljskom kraju bilo je sa bloga Mostovi kulture, kao što je npr rad Aleksandrine Cermanović:"Područje Pljevalja u rimsko i ranovizantijsko vreme"
https://mostovikulture.wordpress.com/2013/06/23/rimski-i-ranovizantijski-period/

Хвала, Давиде.

Иначе, пуно занимљивих радова о историји пљеваљског краја може се пронаћи на сајту пљеваљског завичајног музеја:
http://muzejpljevlja.com/

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1985 послато: Мај 31, 2017, 06:56:56 пре подне »
Хвала, Давиде.

Иначе, пуно занимљивих радова о историји пљеваљског краја може се пронаћи на сајту пљеваљског завичајног музеја:
http://muzejpljevlja.com/


Nema na čemu, ako pronađem u sveskama što zanimljivo rado ću preneti. Kriči su dosta toga razjasnili kad su u pitanju migracije od srednjeg veka do danas, a siguran sam da će se i ideje o ranijim migracijama potvrditi pre ili kasnije(pošto mislim da imamo tačnu okvirnu teoriju)  ;)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8524
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1986 послато: Мај 31, 2017, 03:53:11 поподне »
Оно што пада на памет, ако је ових "Источњака" било толико, како их данас има јако мало, или су непостојећи? Фокусирали смо се на М205, али поред ове хг, која се још нпр. може везати за то становништво са Блиског истока? Евентуално Ј1 и неке гране E1b (V13 код нас најдоминантнија), али оне нису заступљене превише у нашим крајевима.

Хаплогрупа J2a је углавном "медитеранског" порекла, J2b2-L283 Балканског/европског, итд.

Можда се треба усресредити на још неке хг које су могле доћи у тој "сеоби", мада у овом случају може бити и појединац у питању.

Оно што је за сада дефинитивно сигурно, јесте да се овај хаплотип J2b1 не појављује на југу Балкана, уз J2b2, R1b и E-V13, али се спорадично јавља у Анадолији. На Блиском истоку још увек нема конкретне потврде Y22066.

Значи имамо Балкан и Анадолију. Имамо нпр. преко 40 Кипрана J2b1 и међу њима не постоји "кричка" грана M205.

Ако крички кластер гледамо као наслеђе тих Источњака из античког периода, онда се не може рећи да их је мало или да су непостојећи.  :) Поред J2b1, они су могли бити носиоци и J1 (PF2763 који се јавља код нас ми потпуно упада у ту античку причу) као и различитих Ј2а грана, мада су оне теже за "размрсивање" од кричког кластера који је доста специфичан. Што се тиче Е хаплогрупе, V13 ми не делује баш изгледно као хаплогрупа коју су могли носити ти Источњаци, осим ако су били грчког порекла; више ми ту упадају М123 па чак и M81 која је северноафричка, али често су и Африканце подводили под Источњаке, а и они су током антике колонизовани на Балкану; ових хаплотипова нема много на простору Балкана, али оно што има би могло да буде пореклом од тих античких досељеника. Такође би и G2a M406 могла за њих да се веже. Када се то све сабере, добија се један приличан број.  ;) С друге стране, треба се присетити да хаплогрупе које су биле бројне или чак доминантне у време владавине Рима овим просторима данас вероватно "таворе" на неком просеку или малом броју, док су друге (E-V13) и даље јаке. Међутим, E-V13 по мени није јак због неке изразите доминације из времена Рима (мада је наравно и то један од фактора), већ због умножавања његових припадника које се догодило крајем средњег века и за време турске владавине, дакле релативно скорашњих историјских догађања; друге хаплогрупе које су у време Рима вероватно биле знатно заступљеније (овде нарочито мислим на R1b U152 код Илира и Келта и Римљана досељених на Балкан) су сада прилично ограничене јер њихови припадници нису доживели касну демографску експлозију као E-V13 (што је код њих највише последица племенског уређења и начина живота). Дакле, на данашњу распрострањеност хаплогрупа, по мени, много више утицаја имају скорији историјски процеси од тога колико је нека хаплогрупа била раширена у прошлости; од мезолита и неолита наовамо, то се више пута показало као исправно размишљање.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1987 послато: Мај 31, 2017, 04:18:06 поподне »
Ако крички кластер гледамо као наслеђе тих Источњака из античког периода, онда се не може рећи да их је мало или да су непостојећи.  :) Поред J2b1, они су могли бити носиоци и J1 (PF2763 који се јавља код нас ми потпуно упада у ту античку причу) као и различитих Ј2а грана, мада су оне теже за "размрсивање" од кричког кластера који је доста специфичан. Што се тиче Е хаплогрупе, V13 ми не делује баш изгледно као хаплогрупа коју су могли носити ти Источњаци, осим ако су били грчког порекла; више ми ту упадају М123 па чак и M81 која је северноафричка, али често су и Африканце подводили под Источњаке, а и они су током антике колонизовани на Балкану; ових хаплотипова нема много на простору Балкана, али оно што има би могло да буде пореклом од тих античких досељеника. Такође би и G2a M406 могла за њих да се веже. Када се то све сабере, добија се један приличан број.  ;) С друге стране, треба се присетити да хаплогрупе које су биле бројне или чак доминантне у време владавине Рима овим просторима данас вероватно "таворе" на неком просеку или малом броју, док су друге (E-V13) и даље јаке. Међутим, E-V13 по мени није јак због неке изразите доминације из времена Рима (мада је наравно и то један од фактора), већ због умножавања његових припадника које се догодило крајем средњег века и за време турске владавине, дакле релативно скорашњих историјских догађања; друге хаплогрупе које су у време Рима вероватно биле знатно заступљеније (овде нарочито мислим на R1b U152 код Илира и Келта и Римљана досељених на Балкан) су сада прилично ограничене јер њихови припадници нису доживели касну демографску експлозију као E-V13 (што је код њих највише последица племенског уређења и начина живота). Дакле, на данашњу распрострањеност хаплогрупа, по мени, много више утицаја имају скорији историјски процеси од тога колико је нека хаплогрупа била раширена у прошлости; од мезолита и неолита наовамо, то се више пута показало као исправно размишљање.

Лоше сам се изразио у вези E1b. Хтедох да кажем да је код нас углавном присутна E-V13, те да је то један од разлога зашто има "мало" досељеника са истока код нас.

Наши J1-PF7263 имају днк рођаке међу Источним Словенима, па се због тога у старту њихов распоред разликује од распореда J2b1.

У принципу све указује на сеобу са простора источног Медитерана, али за неку скорију сеобу Y22066 са простора Блиског истока треба више овог кластера у крајевима где M205 бележи релативо висок проценат (простор Леванта). То није случај, па због тога остављам у игри и "уско грло".

Грчка је интересантна због неких ствари. Тамо је M205 разноврсна, али није тако бројна. Такође, југ Италије је "пун" M205. Посебно крајеви који су претрпели грчку колонизацију (Калабрија, Сицилија, итд.).

У тим крајевима је било и Феничана, али чини се да је M205 заступљенија у Калабрији и на истоку Сицилије.



Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1988 послато: Мај 31, 2017, 08:39:45 поподне »
Лоше сам се изразио у вези E1b. Хтедох да кажем да је код нас углавном присутна E-V13, те да је то један од разлога зашто има "мало" досељеника са истока код нас.

Наши J1-PF7263 имају днк рођаке међу Источним Словенима, па се због тога у старту њихов распоред разликује од распореда J2b1.

У принципу све указује на сеобу са простора источног Медитерана, али за неку скорију сеобу Y22066 са простора Блиског истока треба више овог кластера у крајевима где M205 бележи релативо висок проценат (простор Леванта). То није случај, па због тога остављам у игри и "уско грло".

Грчка је интересантна због неких ствари. Тамо је M205 разноврсна, али није тако бројна. Такође, југ Италије је "пун" M205. Посебно крајеви који су претрпели грчку колонизацију (Калабрија, Сицилија, итд.).

У тим крајевима је било и Феничана, али чини се да је M205 заступљенија у Калабрији и на истоку Сицилије.

Ne bih hteo da kvarim, ali J1 PF7263 u istočnoj Evropi gotovo su svi Jevreji, što nam je i pomoglo u otkrivanju mogućeg porekla, inače bi se po haplogrupi uklapali u bilo koju bliskoistočnu populaciju. Plus toga, za razliku od Kriča, imamo dosta više rezultata po celoj Evropi, bilo severnoj, pre svega u Britaniji i Nemačkoj, ali i u Francuskoj i Austriji, tako i u mediteranskoj Evropi, od Portugala do Grčke, čak i u priobalnim delovima Turske. Tako da je to još jedna razlika u odnosu na Kriče koji su izuzetno brojni u srpskoj populaciji, ali slabije zastupljeni u Evropi

Lako je meni da solim pamet, ali mislim da će se stvari polako razjašnjavati dolaskom drugih BigY rezultata grupe M205. neko negde sigurno ima Y22066 iako se na prvi pogled ne bi reklo.


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1989 послато: Јун 01, 2017, 10:22:36 пре подне »
Наранчић из Врепца је урадио/проширио тест на 67 маркера.

Од Крајишника најближи су му Новаковић (-6), Демић (-7), Дупор (-7), Тинтор (-7). Чирко из Ливна има свега 4 разлике са Наранчићем на 67 маркера. Од хаплотипова из Србије Наранчићу су најближи Милутиновић из Јабланице, Батоћанин из Лопаша и Мркобрад из Ковина. Сви -6.

Мени су и раније Усорци били најближи, али ово је на неки начин потврда да постоји веза. За Дупоре смо такође веровали да су некако повезани са њима.

Према "Невски" калкулатору, заједнички предак нам је живео пре око 690 година. Иначе у Врепцу су уз Наранчиће, поред Драгосаваца, Мандића и осталих Усораца M205, били и неки Новаковићи/Новковићи. Славе се не поклапају па је упитно да ли постоји веза.
http://www.poreklo.rs/2012/08/21/poreklo-prezimena-selo-vrebac-gospi%C4%87-lika/

Ван мреже Βασιλεία Ῥωμαίων

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 100
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1990 послато: Јун 02, 2017, 03:21:01 пре подне »
Кричи (111 маркера)

Тренутно ови Кричи имају 111 тестираних маркера:
1. Батоћанин (Лопаш, општина Трстеник, Србија)
2. Лакић (Горњи Карајзовци, општина Босанска Градишка, Босна и Херцеговина)
3. Милутиновић (Јабланица, општина Крушевац, Србија)
4. Новаковић (Кршље, општина Босански Нови, Босна и Херцеговина)
5. Стојановић (Врачев Гај, општина Бела Црква, Србија)
6. Тинтор (Смоковић, општина Задар, Хрватска)


Упоредио сам њихове резултате помоћу "Невски" калкулатора и добио да су вјероватно имали заједничког претка прије неких 39 генерација (1170 година). Помоћу истог калкулатора одрадио сам и структуру, а распон се креће између 750 и 1260 година.



Кричи (67 маркера)

Тренутно ови Кричи имају 67 тестираних маркера:
1. Батоћанин (Лопаш, општина Трстеник, Србија)
2. Биљански (Биљанска, општина Смољан, Бугарска)
3. Демић (Горњи Класнић, општина Глина, Хрватска)
4. Лакић (Горњи Карајзовци, општина Босанска Градишка, Босна и Херцеговина)
5. Милутиновић (Јабланица, општина Крушевац, Србија)
6. Мркобрад (Ковин, општина Ковин, Србија)
7. Наранчић (Вребац, општина Госпић, Хрватска)
8. Новаковић (Кршље, општина Босански Нови, Босна и Херцеговина)
9. Радовић (Булози, општина Стари Град-Сарајево, Босна и Херцеговина)
10. Стојановић (Врачев Гај, општина Бела Црква, Србија)
11. Тинтор (Смоковић, општина Задар, Хрватска)
12. Чирко (Рашељке, општина Дувно, Босна и Херцеговина)


Упоредио сам њихове резултате помоћу "Невски" калкулатора и добио да су вјероватно имали заједничког претка прије неке 42 генерације (1260 година). Помоћу истог калкулатора одрадио сам и структуру, а распон се креће између 450 и 1650 година.

Jelic

  • Гост
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1991 послато: Јун 02, 2017, 12:21:34 поподне »
Замолио бих чланове да не скрећу са теме о Кричима.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1992 послато: Јун 06, 2017, 02:11:09 поподне »
Једна информација која у будућности може бити интересантна и за Криче J2b-M205.

Француз Лами урадио је BIGY, након чега је установљено да је PH4306+. Разоварао сам и са Синишом и проблем је што је на FTDNA PH4306 низворно од CTS1969, до су на Yfull-у ове две гране паралелне. Подсетићу да су и Кричи PH4306+, као и неки хаплотипови са Блиског истока.

Ламију су и према Y-STR најближи Балканци и неки Арапи.

Сачекаћемо да Француз уради Yfull анализу, како би видели његову позицију на J2-M205 стаблу.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1993 послато: Јун 07, 2017, 11:41:40 пре подне »
Хаплогрупа J2b M205 на простору Јужне Италије и Сицилије
https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1iXYymLj10UX9RXpOblwSny5dDBA&ll=38.77321281022692%2C15.527070699999967&z=7

Magna Graecia
https://en.wikipedia.org/wiki/Magna_Graecia#/media/File:Magna_Graecia_ancient_colonies_and_dialects-en.svg
http://www.madeinsouthitalytoday.com/magna-grecia.php
http://www.nature.com/ejhg/journal/v24/n3/fig_tab/ejhg2015124f1.html#figure-title

Извор:

- Differential Greek and northern African migrations to Sicily are supported by genetic evidence from the Y chromosome
- An Ancient Mediterranean Melting Pot: Investigating the Uniparental Genetic Structure and Population History of Sicily and Southern Italy
- Uniparental Markers in Italy Reveal a Sex-Biased Genetic Structure and Different Historical Strata
- Genetic sub-structure in western Mediterranean populations revealed by 12 Y-chromosome STR loci
- The Greeks in the West: genetic signatures of the Hellenic colonisation in southern Italy and Sicily
- J2-М172 DNA Project

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1994 послато: Јун 07, 2017, 12:58:16 поподне »
Хаплогрупа J2b M205 на простору Јужне Италије и Сицилије
https://www.google.com/maps/d/viewer?
Мало сам погледао овај први линк који си поставио https://www.google.com/maps/d/viewer?

Вредан си Небојша!
Уочих одмах изнад оне двојице тестираних Ј2б М205 који су на први поглед један до другог (па се и преклапају) на приказаној мапи Јужне Италије, регион Калабрија, провинција Катанзаро ( заправо је један  из града Catanzaro, а други је да тако кажем вероватно из неког сеоцата или мање места којем је најближи град  Simero ), тачније навише између ова два града (кад се мапа увелича) град по имену Simeri Crichi (Greek: Mesimerion-Krikos). Што може бити пука случајност  (али и не мора).

Ипак грчки назив места-града му указује на поприличну старину,а симптоматичан је, јер је овде било доста покушаја (има заиста таквих промишљања у науци) да се објасни етимологија назива Кричи од глагола кричати (именица крик).

О самом месту Simeri Crichi нисам баш нешто нашао. Осим да је у питању град.

https://en.wikipedia.org/wiki/Simeri_Crichi

 
« Последња измена: Јун 07, 2017, 01:02:59 поподне Предраг56 »

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1995 послато: Јун 07, 2017, 01:12:14 поподне »
Simeri Crichi (Greek: Μεσημερι-Κρίκος)

Ово сам нашао о историји провинције Катанзаро

https://www.revolvy.com/topic/Province%20of%20Catanzaro&item_type=topic

History
After the last ice age, stone age hunter-gatherers lived in this area. By about 3,500 BC they had turned to farming and started settling in villages. In the ninth and eighth centuries BC, Greeks began colonising the coastal regions of Calabria, calling the area Magna Graecia. They brought with them their Hellenic civilization and the olives, figs and vines that are cultivated in the province today.

By the third century BC, the Greeks were conquered by tribes from northern Italy, including a branch of the Samnites called the Bruttii. They established their sovereignty over present day Calabria and founded new cities, including their own capital "Consentia", now known as Cosenza. After their victory in the Pyrrhic War (280–275 BC), the Romans occupied Calabria, and the region remained under their control until the fifth century AD.

After the Visigoths overthrew the Romans, there followed an unsettled period for Calabria. However, by the middle of the sixth century, the Byzantine Empire was in control of southern Italy. The city of Catanzaro was founded by the Byzantines during the tenth century. The city, atop a hill above the Gulf of Squilis, was named Katanrzarion or Catasarion as these derive from the Greek words for "terrace" and "under"; terrace farming took place in the province. The city was fortified in 1055 and a castle was constructed; this allowed it to resist French invasion attempts lasting four months in 1528.

The area of the plateau of La Sila towards the Ionian Sea was settled by immigrants from Albania in the period 1448–1535. They formed an ethnic minority and created the communities known as Sila Greca (Greek Sila).

Што се тиче помињања ових  досељеника из Албаније на крају текста (намерно користим тај израз) - сви знамо да албанаца (етничких) има у том делу Италије (није то спорно и нису ми тема). Али мени је, када сам прочитао овај текст, најачи утисак да ти досељеници из Албаније (1448–1535) област коју насељавају односно своја насеља називају Sila Greca (Greek Sila). Не пише из којих делова Албаније се досељавају, али исто тако се зна да у Албанији, посебно Епир, има пуно људи који су заправо заоставштина још предвизантијске Грчке, а да не говоримо о потоњој Византији.
« Последња измена: Јун 07, 2017, 01:16:52 поподне Предраг56 »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1996 послато: Јун 07, 2017, 02:14:01 поподне »
Уочих одмах изнад оне двојице тестираних Ј2б М205 који су на први поглед један до другог (па се и преклапају) на приказаној мапи Јужне Италије, регион Калабрија, провинција Катанзаро ( заправо је један  из града Catanzaro, а други је да тако кажем вероватно из неког сеоцата или мање места којем је најближи град  Simero ), тачније навише између ова два града (кад се мапа увелича) град по имену Simeri Crichi (Greek: Mesimerion-Krikos). Што може бити пука случајност  (али и не мора).

Ипак грчки назив места-града му указује на поприличну старину,а симптоматичан је, јер је овде било доста покушаја (има заиста таквих промишљања у науци) да се објасни етимологија назива Кричи од глагола кричати (именица крик).

О самом месту Simeri Crichi нисам баш нешто нашао. Осим да је у питању град.

https://en.wikipedia.org/wiki/Simeri_Crichi

Предраже и други је из Катанзара, само је друго истраживање у питању, па сам ставио два кружића близу тог града (у опису стоји Catanzaro).

Повезивање самих Крича са овим местима свакако није могуће, али ово може бити интересантно због старих миграција J2b-M205. Треба урадити нешто слично за Грчку, па видети како се поклапају ове области са грчком колонизацијом. Мада су миграције жива ствар и данашње стање у Грчкој сигурно није исто као у 6. веку пре н. е.

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1997 послато: Јун 07, 2017, 02:29:08 поподне »
Simeri Crichi (Greek: Μεσημερι-Κρίκος)

Ово сам нашао о историји провинције Катанзаро

https://www.revolvy.com/topic/Province%20of%20Catanzaro&item_type=topic

History
After the last ice age, stone age hunter-gatherers lived in this area. By about 3,500 BC they had turned to farming and started settling in villages. In the ninth and eighth centuries BC, Greeks began colonising the coastal regions of Calabria, calling the area Magna Graecia. They brought with them their Hellenic civilization and the olives, figs and vines that are cultivated in the province today.

By the third century BC, the Greeks were conquered by tribes from northern Italy, including a branch of the Samnites called the Bruttii. They established their sovereignty over present day Calabria and founded new cities, including their own capital "Consentia", now known as Cosenza. After their victory in the Pyrrhic War (280–275 BC), the Romans occupied Calabria, and the region remained under their control until the fifth century AD.

After the Visigoths overthrew the Romans, there followed an unsettled period for Calabria. However, by the middle of the sixth century, the Byzantine Empire was in control of southern Italy. The city of Catanzaro was founded by the Byzantines during the tenth century. The city, atop a hill above the Gulf of Squilis, was named Katanrzarion or Catasarion as these derive from the Greek words for "terrace" and "under"; terrace farming took place in the province. The city was fortified in 1055 and a castle was constructed; this allowed it to resist French invasion attempts lasting four months in 1528.

The area of the plateau of La Sila towards the Ionian Sea was settled by immigrants from Albania in the period 1448–1535. They formed an ethnic minority and created the communities known as Sila Greca (Greek Sila).

Што се тиче помињања ових  досељеника из Албаније на крају текста (намерно користим тај израз) - сви знамо да албанаца (етничких) има у том делу Италије (није то спорно и нису ми тема). Али мени је, када сам прочитао овај текст, најачи утисак да ти досељеници из Албаније (1448–1535) област коју насељавају односно своја насеља називају Sila Greca (Greek Sila). Не пише из којих делова Албаније се досељавају, али исто тако се зна да у Албанији, посебно Епир, има пуно људи који су заправо заоставштина још предвизантијске Грчке, а да не говоримо о потоњој Византији.

Možda su to bili albanski doseljenici grčke (pravoslavne) vjere pa zbog toga i grčko selo, za razliku od katolika iz okoline?

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1998 послато: Јун 07, 2017, 02:55:02 поподне »
Предраже и други је из Катанзара, само је друго истраживање у питању, па сам ставио два кружића близу тог града (у опису стоји Catanzaro).

Повезивање самих Крича са овим местима свакако није могуће, али ово може бити интересантно због старих миграција J2b-M205. Треба урадити нешто слично за Грчку, па видети како се поклапају ове области са грчком колонизацијом. Мада су миграције жива ствар и данашње стање у Грчкој сигурно није исто као у 6. веку пре н. е.
Ја сам се уредно оградио од било каквих тврдњи. Само сам констатовао то као чињеницу. Да се у близини налази град по имену Simeri Crichi (Greek: Μεσημερι-Κρίκος, Mesimerion-Krikos).Утолико ми је било занимљивије што су дати и грчки називи града.

Ево мапе тог града са ширим приказом области у којој се налази.

https://www.google.rs/maps/place/88050+Simeri+Crichi,+Province+of+Catanzaro,+Italy/@38.908698,16.5956669,12z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x134005a55d41e213:0x40b95ae4ee22720!8m2!3d38.8876155!4d16.6645007

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1999 послато: Јун 07, 2017, 03:21:03 поподне »
Možda su to bili albanski doseljenici grčke (pravoslavne) vjere pa zbog toga i grčko selo, za razliku od katolika iz okoline?

Можда. Не знам.

Ја у сваком случају сматрам да је тачка спајања - прожимања Крича у мери у којој су колико толико били затворена или изолована целина на неком ограниченом простору бивствовања (као изворно несловенског порекла) са Србима (као изворно словенског порекла) кроз векове управо хришћанство које Срби опет примају преко Византије, а касније је то оно хришћанство  тзв. грчког обреда односно православног (по Великом расколу од 16.05.1054.године).

Ако мени нико није пренео предање о Кричима, а ни већини од нас, не значи да нпр. римска црква није имала о њима сазнање и будно их пратила.

Трагајући за неким одговорима посебно у вези покушаја унијаћења (грко-католички обред односну цркву) житеља жупа Кричке, Баљци и Врлика  у Далмацији у 19. веку  (1832. -1835. година) на питање које себи стално постављам зашто баш ту долази до таквог покушаја долазим до неких закључака? Наиме, дошао сам до закључка да се ту ишло могуће на карту везе са Грчком старином (Јер није немогуће да је код тих старих људи постојало неко предање или сећање на пра-порекло у Грчкој. Ко то сада зна, или може знати...).

У сваком случају зна се да су се унијати у Кричкама после II светског рата вратили на православље.

У овоме ме свако наравно може демантовати. Само покушавам да похватам неке нити. Ништа друго.
« Последња измена: Јун 07, 2017, 03:23:31 поподне Предраг56 »